Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου

Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345

Paralia48

# 41 στις 18/5/2019
author
Γυναίκα / 56 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 29
Απαντήσεις: 9.720
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Σχόλιο # 29 από Sivilla_I

Όχι δεν ισχύει αυτό πια. Δεν προέρχεται απο το λύκο.

Γενικά το θέμα "κοινός πρόγονος" αμφισβητείται πλέον για πολλά είδη.

Δεν διασταυρώθηκαν λύκοι για να βγει σκύλος. Ακόμα και σύμφωνα με τη θεωρια προέλευσης του σκύλου 

απ' το λύκο, δεν έγινε έτσι. Απλά κάποιο είδος λύκου μεταλλάχτηκε-υποτίθεται-για να φτάσει στο σκύλο. Για την ακρίβεια, σύμφωνα με τα μέχρι πρότινος, 

ο λύκος και ο σκύλος έχουν εναν κοινό πρόγονο, κάποιο είδος "λύκου" που δεν υπάρχει πια

Αυτό που είναι φτιαχτό απτον άνθρωπο είναι οι διασταυρώσεις για τις ράτσες σκύλων και οι γενετικές αλλαγές που προέκυψαν απ' αυτές.

Το ίδιο φυσικά έχει γίνει και σε πάρα πολλά φυτά. Ο άνθρωπος έφτιαξε το νεράντζι απο διασταύρωση 2 άλλων εσπεριδοειδών (κίτρο το ένα και δεν θυμάμαι το άλλο).

(Heptamer, τα οικόσιτα έχουν χρησιμότητα, το άλογο η αγελάδα κλπ, ο σκύλος είναι κατοικίδιο. Ασε που δεν εξημερώθηκε. 

Καμία χρησιμότητα εκτός της συντροφιάς. Ούτε εμείς γι αυτόν ούτε αυτός για μας. Γάτες ομοίως)

λογικά όσα λες...Για να ρωτήσω τους...<<προφέσσορες>> μόλις ξυπνήσουν, που ασχολούνται με γενετική   (έχω τζόκερ εγώ, τι νόμισες

Αρέσει στο μέλος Sivilla_I

Paralia48

# 42 στις 18/5/2019
author
Αλλη χώρα

καλά τα σκυλάκια ρε Αντρέα και του γείτονα ακόμη καλύτερα, αλλά έχουμε έναν γείτονα Ιταλό με μια βρωμοσκύλα...απαπαπαπα!!!  

Είναι ένα μικρό θηλυκό, που έρχεται μερικές φορές και αφήνει τα κ@κ@ της στο παρτέρι έξω από το σπίτι  μου ,που το έχω φυτέψει κιόλας (ένα δεντράκι δηλαδή,όχι κάτι σπουδαίο, αλλά δεν το έχω για χ@σιμ@). Είπα στη φιλενάδα μου τη σκύλα του γείτονα, (αυτή την όμορφη Γιαπωνέζα λυκοσκύλα) , να μην την αφήνει. Αλλά αυτές έχουν ΄γίνει επίσης φιλενάδες και η γιαπωνέζα δε μιλάει  (δηλ.δε γαυγίζει). Στο μεταξύ η βρωμιάρα η <<ιταλίδα>> είναι μια μικρόσωμη φωνακλού, όλο γαυγίζει, να την πιάσεις, να της ρίξεις ένα κλωτσίδι...! Και νομίζω τα κακά του σκύλου είναι ακατάλληλα για λίπασμα,έτσι δεν είναι; 

Andreass66

# 43 στις 18/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Το φυσικο λιπασμα προερχεται απο ζωα που τρωνε μονο φυτα (προβατα, αλογα, κοτες, πουλια κ.α ...αλλες ερωτησεις σχετικες στο αλλο θεμα

Τα κοπρανα σαρκοφαγων δεν ειναι καλα...δεν ειναι λιπασμα, αλλιως θα εκανε και του ανθρωπου...

Lena_7_

# 44 στις 18/5/2019
author
Γυναίκα / 53 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 2.744
#42 Κλωτσας και τις μυγες και τα πουλια, οταν σε κουτσουλανε εσένα και τα αποκτήματα των αξιών σου; Όπως τζάμια, πλακακια, παρτέρια, δέντρα κλπ; Η προτείνεις εμμεσα, να αλληλοκλωτσιομαστε μεταξύ μας, αν μας πιάσει καμμία ξαφνική παραβατικοτητα; Όπως να πετάμε τα σκουπίδια έξω από τους κάδους, να μην ανάβουμε φλας, οταν στρίβουμε, να βάζουμε τέρμα μουσική στο τσακιρ κέφι κι ας ενοχλουμε κλπ; Γιατί δεν το βλέπω να φτάνει σαν μέτρο. Θα σκοτωθουμε στο τελος! Εκτος αν στο σκυλι, σε παιρνει και το κανεις!!! Αν το σκ@το του σκύλου, σου ήταν χρήσιμο ως λίπασμα, θα του την χάρισες δηλ;
Αρέσει στο μέλος Enikos

ZHLIASOY

# 45 στις 18/5/2019
author
Γυναίκα / 77 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 43
Απαντήσεις: 3.160
Εγω παντως οταν με λενε ζωων το θεωρω τιμη μου ..κ να βρε παιδι μου τους εκτιμω εκεινους μου μου το λενε..γιατι μαλλον βλεπουν κατι καλο πανω μου που δεν το βλεπουν αλλοι..! Εσεις?
Αρέσει στα μέλη vathianixtomenos, Helenaki4 και σε ακόμα 2 μέλη.

Andreass66

# 46 στις 18/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Εμένα με λένε μουργο...γιατί άραγε; 

Paralia48

# 47 στις 18/5/2019
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 44 από Lena_7_
#42 Κλωτσας και τις μυγες και τα πουλια, οταν σε κουτσουλανε εσένα και τα αποκτήματα των αξιών σου; Όπως τζάμια, πλακακια, παρτέρια, δέντρα κλπ; Η προτείνεις εμμεσα, να αλληλοκλωτσιομαστε μεταξύ μας, αν μας πιάσει καμμία ξαφνική παραβατικοτητα; Όπως να πετάμε τα σκουπίδια έξω από τους κάδους, να μην ανάβουμε φλας, οταν στρίβουμε, να βάζουμε τέρμα μουσική στο τσακιρ κέφι κι ας ενοχλουμε κλπ; Γιατί δεν το βλέπω να φτάνει σαν μέτρο. Θα σκοτωθουμε στο τελος! Εκτος αν στο σκυλι, σε παιρνει και το κανεις!!! Αν το σκ@το του σκύλου, σου ήταν χρήσιμο ως λίπασμα, θα του την χάρισες δηλ;

Δεν κλωτσώ κανέναν, χμμμ...άλλο τώρα, τι θα ήθελα να κάνω. Κρατιέμαι!

καλά βρε Λένα, αλλά φέρνεις και κάτι παραδείγματα..., πολύ αποτυχημένα. Πώς τα συνδιάζεις όλα αυτά, τι λογική έχουν;

Enikos

# 48 στις 18/5/2019
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 27.651

Αν καπνιζε κιολας αυτη η "βρωμοσκυλα", φαντασου τι αλλο θα ειχε ακουσει για την υπαρξη της...

Και αν εχουμε καταλαβει εμεις των δρασεων...

Δεν φταιει η "βρωμοσκυλα"...

Αλλα ο βρωμερο-βρωμιαρης Ιταλος που την εχει...

Τα κλωτσιδια, μπορεις να τα ριξεις στον Ιταλο?...

Ως μεθοδο των δρασεων δηλαδη, οχι τιποταλλο!!!...

Και να ξερεις οτι το ενστικτο των σκυλων ειναι παρα πολυ ανεπτυγμενο. Οσους καταλαβαινουν οτι δεν χωνευουν τα ζωα, δυο πραγματα τους κανουν τα οποια τα θεωρουν ακρως προσβλητικα και απαξιωτικα...

Η τους θεζουν η τους κατρανε...

Παράθεση:
Σχόλιο # 42 από Paralia48

καλά τα σκυλάκια ρε Αντρέα και του γείτονα ακόμη καλύτερα, αλλά έχουμε έναν γείτονα Ιταλό με μια βρωμοσκύλα...απαπαπαπα!!!  

Αρέσει στα μέλη ZHLIASOY, Lena_7_

Paralia48

# 49 στις 18/5/2019
author
Αλλη χώρα
αυτός ο αποπάνω μου στο 48 καλά τα λέει!
ναι ο Ιταλός τα φταίει, που βαριέται να την πάει βόλτα και την αμολάει μόνη έξω.

Red_Season

# 50 στις 18/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 48 από Enikos

Η τους θεζουν η τους κατρανε...

Ή τους δαγκάνε 

MadameShuShu40

# 51 στις 18/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παιδιά τα χειρότερα, κατοικίδια είναι τα περιστέρια.

Στην πίσω βεράντα, έχω μια μεταλλική ντουλάπα, και πάνω εκεί έχει εγκατασταθεί ένα ζευγάρι. 

Έχτισανκαι μια φωλιά, έκαναν κι αυγά και τώρα περιμένουν τα βγουν τα πιτσουνακια.

Αλοιμονο, όμως μου έχουν κάνει μια βεράντα χάλια.

Κάθε μέρα την πλένω κάθε μέρα τα ίδια χάλια είναι.

Μου 'ρχεται από τα νεύρα μου να τα κάνω με πατάτες στο φούρνο 

Ψάχνω να βρω μήπως έχει κάποιος περιστέρια στην γειτονιά, να υιοθετήσει και τα δικά μου, να γλυτώσω ρε αδερφέ!!

Μήπως εσείς, διατειθεστε???

Andreass66

# 52 στις 18/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Περιστερια ή δεκαοχτουρες?

Αν ειναι περιστερια ειναι περιζητητα σε οσους εχουν

Andreass66

# 53 στις 18/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Τι τροφη δινεται στα σκυλια σας ή στα γατια σας
Εγω εδινα Sam's Field σολομο αλλα γρηγορα πηρε 10 κιλα παραπανω απο οσο πρεπει να εχει και μου συστησε ο γιατρος Sam's Field αρνι για στειρωμενα...ηδη αρχισε να χανει βαρος.To τσουβαλι 13 κιλων το παιρνω 42 ευρω (ενω εχει 51) και κραταει περιπου 40 μερες.

Lena_7_

# 54 στις 18/5/2019
author
Γυναίκα / 53 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
#47 Με την λογικη αυτου που απανταω συνηθως.
Αρέσει στο μέλος Enikos

vathianixtomenos

# 55 στις 18/5/2019
author
Ανδρας / 62 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Αγίος Ιωάννης Ρέντης
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 184
πραγματικο γεγονος,εγινε πριν 25 μερες
υποψηφιος δημαρχος Λαμιας εχει παει για προεκλογικη ομιλια στην Ανθηλη. εκει το 80% των κατοικων ειναι ρομα.αφου λοιπον,εκει στην μισοαδεια πλατεια, εχει πει ο,τι ειχε να πει,ζητα να του πουν τα προβληματα τους να τα συζητησουν.
καποια στιγμη μια γυναικα ρομα του λεει οτι εχουν προβλημα με τα αδεσποτα σκυλια που τους δαγκωνουν.ο υποψηφιος της απαντα,πως οταν με το καλο βγει,θα φροντισει ωστε οι υπηρεσιες του δημου να τα μαζευουν και να τα στειρωνουν.και του λεει προβληματισμμενη και θυμωμενη η γυναικα

ρε δημαρχε τι μας λες οτι θα τα στειρωνεις...δεν μας μαμανε,μας δαγκωνουν σου ειπα

Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, COSTAS42 και σε ακόμα 5 μέλη.

Sivilla_I

# 56 στις 18/5/2019
author
Γυναίκα / 52 / Ελεύθερη
Ιρλανδία
Απαντήσεις: 2.026

Παράθεση:
Σχόλιο # 51 από MadameShuShu40

Στην πίσω βεράντα, έχω μια μεταλλική ντουλάπα, και πάνω εκεί έχει εγκατασταθεί ένα ζευγάρι. 

Έχτισανκαι μια φωλιά, έκαναν κι αυγά και τώρα περιμένουν τα βγουν τα πιτσουνακια.

Ψάχνω να βρω μήπως έχει κάποιος περιστέρια στην γειτονιά, να υιοθετήσει και τα δικά μου, να γλυτώσω ρε αδερφέ!!

Εγω δεν έχω περιστέρια

αλλά αμα θες συνταγή σου βρίσκω!

(πάρε τηλ στην Άνιμα αν και δε νομίζω να γίνεται κάτι. ή βάλε ενα πλέγμα απο κάτω απτη φωλιά τους και θα μαζεύονται εκεί τα περιττώματα)

Αρέσει στο μέλος Mindthegap-

Lena_7_

# 57 στις 18/5/2019
author
Γυναίκα / 53 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Σουσου, ρίξε μια ματιά στο διαδίκτυο, θα βρεις αυτό που ζητάς.

vathianixtomenos

# 58 στις 18/5/2019
author
Ανδρας / 62 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Αγίος Ιωάννης Ρέντης
Απαντήσεις: 184

εγω οχι,αλλα εχω κατι φιλους στη Μυκονο,που ειμαι σιγουρος οτι θα τα...εκτιμησουν δεοντως.

ΠΙΤΣΟΥΝΙΑ ΣΟΥΠΑ(μαγειρεύτηκε στη Λέσχη Γαστρονομίας Μυκόνουαπό την Ιακωβίνα Μονογιού) Τα περιστέρια τα είχαμε στις Κυκλάδες σε ιδιαίτερη γευστική εκτίμηση μέχρι πριν από λίγα χρόνια. Το μαρτυρούν άλλωστε τα απομεινάρια των εξαιρετικής τέχνης περιστεριώνων ιδιαίτερα της Τήνου, αλλά και όλων των γύρω νησιών. Ο συνήθης τρόπος κατανάλωσής τους ήταν είτε ντοματόσουπα με κάποια πάστα (πεπονάκι, κουσκουσάκι, ψιλό κριθαράκι), είτε κοκκινιστά με ρύζι πιλάφι.Η Ιακωβίνα Μονογιού, Μυκονιάτισσα και νέα μαγείρισσα, φέρνει προς χάριν της Λέσχης Γαστρονομίας Μυκόνου την παραδοσιακή συνταγή πιο κοντά μας σημερινές γευστικές μας συνήθειες και απαιτήσεις.

να τους ρωτησω;;;

Παράθεση:
Σχόλιο # 51 από MadameShuShu40

Αρέσει στο μέλος Mindthegap-

anassa_

# 59 στις 18/5/2019
author
Γυναίκα / 60 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 3.134

Παράθεση:
Σχόλιο # 7 από Heptamer

Αν θα επέλεγα τετράποδο κατοικίδιο, αυτό θα ήταν η γάτα.

Ένα ανεξάρτητο / αυτόνομο ζώο που σε αντιμετωπίζει στα ίσα, είναι αλλιώς. 

Και σαφως ο άνθρωπος είναι ο καλύτερος φιλος του σκύλου, γιατί απλούστατα είναι ο μοναδικός που έχει. Αυτόν μόνο ξέρει, αυτόν εμπιστεύεται. 

anassa_

# 60 στις 18/5/2019
author
Γυναίκα / 60 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 3.134

Αυτό: 

(ναι και οι γάτες είναι πιστές και χαδιάρες και παιχνιδιάρες και αφοσιωμένες. Ζώντας και με τα δυο είδη, δεν βλέπω διαφορές ως προς την "αγάπη και αφοσίωση".Είναι οικογένεια και τα δυο είδη)

Το λέω πάντα οταν δοθεί ευκαιρία, το έχω γράψει κι εγω εδώ κάπου εχω ακριβώς την ίδια εμπειρία...κανένας δεν συμφωνεί ...

Παράθεση:
Σχόλιο # 26 από Sivilla_I

Λάθος.

Η εξημέρωση δεν συνεπάγεται υποδούλωση, ούτε εξάρτηση.

Και η γάτα είναι οικόσιτο ζώο που όταν ζει στο σπίτι, η σίτισή της εξαρτάται απο τον άνθρωπο.

Καθώς και τα γαϊδούρια, τα κατσίκια κλπ.

Η σχέση του ανθρώπου με το σκύλο όμως, μετρά πάνω απο 30.000 χρόνια στη γη και είναι συντροφική αμφίδρομα.

Ο σκύλος (και η γάτα φυσικά) θα μείνει κοντά στον άνθρωπο, ακόμα κι αν την τροφή χρειαστεί να τη φέρνει ο ίδιος. Όπως και όταν ήταν ακόμα ελεύθερα στη φύση πριν απο χιλιάδες χρόνια, μαζεύονταν γύρω απτη φωτιά της ανθρώπινης αγέλης και κοιμούνταν πλάι στους ανθρώπους, έτσι και τώρα θέλουν και επιλέγουν να ζουν κοντά μας.

---  

Τώρα, τα "η γάτα είναι πιο ανεξάρτητη κλπ, ο σκύλος πιο πιστός κλπ" είναι μόνο ανθρώπινες εντυπώσεις και συμπεράσματα για είδη που δεν έχουμε ιδέα στην πραγματικότητα του πώς σκέφτονται (αν σκεφτονται) και δρουν

Μέχρι τώρα, κανένας και ποτέ δεν κατάφερε να αποκωδικοποιήσει τους λόγους που ενα ζώο θέλει να ζει 

κοντά στον άνθρωπο.

Ο λόγος είναι απλός και αυτονόητος: τα κριτήρια σχέσεων και συναισθημάτων του 

ανθρώπου ισχύουν για ανθρώπους. 

Τα ζώα έχουν την πρωτογενή γλώσσα των ενστίκτων τους, στο συγκεκριμένο στάδιο εξέλιξης που βρίσκονται, την οποία και δε μπορούμε να ερμηνεύσουμε εκτός απο τα πολύ βασικά της γλώσσας σώματός τους κλπ.

Εξάλλου πρόκειται για πλάσματα που δεν έχουν αναπτύξει λόγο οπότε και είναι αδύνατη η περαιτέρω επικοινωνία μαζί τους καθώς και η κατανόηση των κινήτρων τους (αν υπάρχουν).

Δεν έχει και σημασία.

Οι σκύλοι και οι γάτες είναι ζώα που απολαμβάνουν πάρα πολύ τη συντροφιά και τη θαλπωρή της ανθρώπινης κοινότητας και το αντίστροφο. Έχουμε μαζί τους μια πολύ ουσιαστική συναισθηματική επικοινωνία που ξεπερνά τις εξελικτικές διαφορές ανάμεσα στο είδος μας και στο δικό τους και εναν δεσμό που κάνει καλό και στις δυο πλευρές.

Δεν έχει να κάνει με δουλικότητα αλλά με συντροφικότητα.

(ναι και οι γάτες είναι πιστές και χαδιάρες και παιχνιδιάρες και αφοσιωμένες. 

Ζώντας και με τα δυο είδη, δεν βλέπω διαφορές ως προς την "αγάπη και αφοσίωση".

Είναι οικογένεια και τα δυο είδη)

Αρέσει στα μέλη COSTAS42, Sivilla_I και σε ακόμα 1 μέλος.
Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345
Δεν μπορείτε να απαντήσετε