Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

αγαπημένοι μου...

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

lamprand

# 61 στις 3/6/2019
author
Ανδρας / 60 / Διαζευγμένος
Ν. Λακωνίας / Σπάρτη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 1.361
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Σχόλιο # 60 από Helenaki4

Είναι δεδομένο οτι η Ελληνική Ιστορία αποσιωπά εντέχνως «άχαρα» κομμάτια της και διατυμπανίζει μονο τις αδικίες που διεπράχθησαν εις βάρος της . 

Οπως και η Ιστορία καθε άλλης χώρας , υποθέτω . 

Για την «ανταλλαγή» των πληθυσμών στην Κρήτη γνωρίζω τοσο από οικογενειακές ιστορίες , όσο και από μαρτυρίες ανθρώπων που την έζησαν οτι δεν ήταν ούτε ρόδινη , ούτε φιλειρηνική . 

Θα έλεγα οτι οι Τούρκοι της Κρήτης εξεδιωχθησαν με την ίδια «ζέση» με την οποια εξεδιωχθησαν και οι Έλληνες της Πόλης στις εκκαθαρίσεις του 1964 . 

έχει πάντως μια μικρή διαφορά το να σφάζεις αλλόφυλους από το να σφάζεις προσκυνημένους .

ήταν τέτοια τα προνόμια που είχαν αποκομίσει απο τον εξισλαμισμό τους αυτοί οι Έλληνες που ήταν πιο μισητοί απο τους καθ αυτό Τούρκους .

Εξισλαμισμός

Στη διάρκεια της οθωμανικής κατάκτησης έγινε εξισλαμισμός μεγάλων τμημάτων του πληθυσμού σε διάφορα μέρη της Ελλάδας και της Μικράς Ασίας, γεγονός που επέφερε σημαντικές πολιτισμικές, δημογραφικές και οικονομικές αλλαγές. Τα αίτια κυρίως ήταν η νομικά κατώτερη θέση των μη μουσουλμάνων, η βαρύτερη φορολογία, οι καθημερινές ταπεινώσεις εκ μέρους των Τούρκων κλπ. Μαζικοί εξισλαμισμοί γίνονταν μετά από αποτυχημένες επαναστάσεις, από εξαναγκασμό αιχμαλώτων, με παιδομάζωμα κ.ά. Περισσότεροι εξισλαμισμοί έγιναν στην Ηπειρο, στην Μακεδονία και στην Κρήτη, έτσι ώστε το 1821 περίπου ο μισός πληθυσμός του νησιού ήταν μουσουλμάνοι (Τουρκοκρητικοί). Σε κάποιες περιπτώσεις γινόταν μαζικός εξισλαμισμός ολόκληρων χωριών με μια απλή τελετή από έναν χότζα.Πολλοί χριστιανοί άλλαζαν θρήσκευμα μόνο επιφανειακά ή και παρέμεναν κρυπτοχριστιανοί. Σε κάποιες περιοχές δημιουργήθηκαν κοινότητες «ατελώς εξισλαμισμένων», όπως οι Βαλαάδες της Μακεδονίας, οι οποίοι διατηρούσαν την ελληνική γλώσσα και έθιμα, οι Ντονμέδες Εβραίοι, ή οι «σαμπάνηδες» ή «μουρτάτες» αρβανίτες πρώην χριστιανοί της Καρύστου. Μερικοί νέο-μουσουλμάνοι, όπως οι Λαζοί του Πόντου, γίνονταν εξαιρετικά φανατικοί και ανάγκαζαν με βιαιοπραγίες σε εξισλαμισμό και τους Έλληνες. Με το Xάτι Xουμαγιούν του 1856 πολλοί κρυπτοχριστιανοί επανήλθαν στον χριστιανισμό αλλά υπέστησαν διώξεις από το τουρκικό κράτος. Οι Νεομάρτυρες της ορθόδοξης Εκκλησίας είναι περιπτώσεις εξισλαμισμένων χριστιανών που θέλησαν να επανέλθουν στο χριστιανισμό και για το λόγο αυτό εκτελέστηκαν με μαρτυρικό τρόπο.Αντίρροπα προς τον εξισλαμισμό λειτουργούσε η ανάγκη για ύπαρξη μη μουσουλμάνων ώστε από αυτούς να εισπράττει φόρους το κράτος.[41]Ο εξισλαμισμός είναι γνωστός και ως τούρκεμα (συνήθως στη δημώδη γλώσσα) ή εκτουρκισμός.[42] 

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9F%CE%B8%CF%89%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%82_%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD_%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1

Enikos

# 62 στις 3/6/2019
author
Ανδρας / 75 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 18.676

Ο συλλογισμος δεν αντιπροσωπευει οποιον τον εκφραζει?...

Ειναι διαδικασια εκ του μη οντος δηλαδη?...

Και ακομα και αν δεχθουμε οτι ειναι  εκ του μη οντος, τοτε δεν αφορα και οποιον παιρνει θεση απεναντι του...Οχι?...

Οποτε η θεση σου τι αφορα...

Κατι ανυπαρκτο?...

Παράθεση:
Σχόλιο # 48 από Sivilla_I

Εγω τουλάχιστον δεν χαρακτήρισα κανέναν στο παρόν θέμα, παρα το συλλογισμό που τον έκρινα ως πολύ 

απλοϊκό και ανούσιο (το συλλογισμό πάντα).

Sivilla_I

# 63 στις 3/6/2019
author
Γυναίκα / 49 / Ελεύθερη
Ιρλανδία
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.026

Ο συλλογισμός μου απευθύνεται

στο συλλογισμό που καταθέτει ο άλλος γραπτά.

Δεν χαρακτηρίζω τον ίδιο, γιατί δεν γνωρίζω τον ίδιο και τα πεπραγμένα του.

Εδω γράφουμε λέξεις.

Είναι λοιπόν λέξεις vs λέξεων.

Αλληλογραφία μεταξύ αγνώστων.

Παράθεση:
Σχόλιο # 62 από Enikos

Ο συλλογισμος δεν αντιπροσωπευει οποιον τον εκφραζει?...

Ειναι διαδικασια εκ του μη οντος δηλαδη?...

Και ως να ειναι αυτος εκ του μη οντος, οπωσδηποτε δεν αφορα και οποιον παιρνει θεση απεναντι του...

Οποτε η θεση σου τι αφορα...

Κατι ανυπαρκτο?...

Αρέσει στο μέλος galactica-

Sivilla_I

# 64 στις 3/6/2019
author
Γυναίκα / 49 / Ελεύθερη
Ιρλανδία

Η απάντησή μου στο παρόν θέμα, ήταν αυτή:

Παράθεση:
Σχόλιο # 12 από Sivilla_I

Αν το ρωτούσες για πλάκα

θα το καταλάβαινα.

Αλλά βλέπω οτι όντως προβληματίστηκες.

Αν είναι δυνατόν!

vathianixtomenos

# 65 στις 3/6/2019
author
Ανδρας / 59 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Αγίος Ιωάννης Ρέντης
Απαντήσεις: 181

σας παρακαλω...μ εχετε δει με μαντηλα,φουστα και δωδεκαποντο;

ο σισε και εγω!!!

Παράθεση:
Σχόλιο # 57 από Helenaki4

Εδώ , πέρα απ? την πλάκα , έχει ενδιαφέρον το γεγονός οτι στο πρώτο «δίλημμα» επιλέγετε κάτι που δεν θα μπει στο δικό σας κεφαλάκι ...

Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, jane_do και σε ακόμα 3 μέλη.

Enikos

# 66 στις 3/6/2019
author
Ανδρας / 75 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Ναι...

Παράθεση:
Σχόλιο # 63 από Sivilla_I

Εδω γράφουμε λέξεις.

Sivilla_I

# 67 στις 3/6/2019
author
Γυναίκα / 49 / Ελεύθερη
Ιρλανδία

Εντάξει.

Θέλεις κάποια συνέχεια ανούσιου ατακοπόλεμου με ειρωνείες, υπονοούμενα
και τα γνωστά σου,
αλλά δεν είμαι εγω που θα στη δώσω.
bye bye

Red_Season

# 68 στις 3/6/2019
author
Ανδρας / 51 / Ελεύθερος
Μονακό
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 1.538

Αυτό το κάνουν και κάποιοι άνθρωποι ...

Παράθεση:
Σχόλιο # 60 από Helenaki4

Είναι δεδομένο οτι η Ελληνική Ιστορία αποσιωπά εντέχνως «άχαρα» κομμάτια της και διατυμπανίζει μονο τις αδικίες που διεπράχθησαν εις βάρος της . 

Οπως και η Ιστορία καθε άλλης χώρας , υποθέτω . 

Helenaki4

# 69 στις 3/6/2019
author
Γυναίκα / 42 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 792

Δυνητικά θα μπορούσαμε να συμφωνήσουμε αν δε δίνατε διαφορετική «αξία» στη σφαγή των ανθρώπων , ανάλογα με τη στάση που κράτησαν έναντι των θρησκειών .

Παράθεση:
Σχόλιο # 61 από lamprand

έχει πάντως μια μικρή διαφορά το να σφάζεις αλλόφυλους από το να σφάζεις προσκυνημένους .

ήταν τέτοια τα προνόμια που είχαν αποκομίσει απο τον εξισλαμισμό τους αυτοί οι Έλληνες που ήταν πιο μισητοί απο τους καθ αυτό Τούρκους .

Εξισλαμισμός

Στη διάρκεια της οθωμανικής κατάκτησης έγινε εξισλαμισμός μεγάλων τμημάτων του πληθυσμού σε διάφορα μέρη της Ελλάδας και της Μικράς Ασίας, γεγονός που επέφερε σημαντικές πολιτισμικές, δημογραφικές και οικονομικές αλλαγές. Τα αίτια κυρίως ήταν η νομικά κατώτερη θέση των μη μουσουλμάνων, η βαρύτερη φορολογία, οι καθημερινές ταπεινώσεις εκ μέρους των Τούρκων κλπ. Μαζικοί εξισλαμισμοί γίνονταν μετά από αποτυχημένες επαναστάσεις, από εξαναγκασμό αιχμαλώτων, με παιδομάζωμα κ.ά. Περισσότεροι εξισλαμισμοί έγιναν στην Ηπειρο, στην Μακεδονία και στην Κρήτη, έτσι ώστε το 1821 περίπου ο μισός πληθυσμός του νησιού ήταν μουσουλμάνοι (Τουρκοκρητικοί). Σε κάποιες περιπτώσεις γινόταν μαζικός εξισλαμισμός ολόκληρων χωριών με μια απλή τελετή από έναν χότζα.Πολλοί χριστιανοί άλλαζαν θρήσκευμα μόνο επιφανειακά ή και παρέμεναν κρυπτοχριστιανοί. Σε κάποιες περιοχές δημιουργήθηκαν κοινότητες «ατελώς εξισλαμισμένων», όπως οι Βαλαάδες της Μακεδονίας, οι οποίοι διατηρούσαν την ελληνική γλώσσα και έθιμα, οι Ντονμέδες Εβραίοι, ή οι «σαμπάνηδες» ή «μουρτάτες» αρβανίτες πρώην χριστιανοί της Καρύστου. Μερικοί νέο-μουσουλμάνοι, όπως οι Λαζοί του Πόντου, γίνονταν εξαιρετικά φανατικοί και ανάγκαζαν με βιαιοπραγίες σε εξισλαμισμό και τους Έλληνες. Με το Xάτι Xουμαγιούν του 1856 πολλοί κρυπτοχριστιανοί επανήλθαν στον χριστιανισμό αλλά υπέστησαν διώξεις από το τουρκικό κράτος. Οι Νεομάρτυρες της ορθόδοξης Εκκλησίας είναι περιπτώσεις εξισλαμισμένων χριστιανών που θέλησαν να επανέλθουν στο χριστιανισμό και για το λόγο αυτό εκτελέστηκαν με μαρτυρικό τρόπο.Αντίρροπα προς τον εξισλαμισμό λειτουργούσε η ανάγκη για ύπαρξη μη μουσουλμάνων ώστε από αυτούς να εισπράττει φόρους το κράτος.[41]Ο εξισλαμισμός είναι γνωστός και ως τούρκεμα (συνήθως στη δημώδη γλώσσα) ή εκτουρκισμός.[42] 

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9F%CE%B8%CF%89%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%82_%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD_%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1

Enikos

# 70 στις 3/6/2019
author
Ανδρας / 75 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Να ξερω τι διαβαζω θελω...

Να εχει νοημα η παραθεση θελω...

Και φυσικο ειναι, να εχω και εγω τα φιλτρα μου...

Ρασιοναλισμος λεγεται...

Ιδιως με οσους στερουνται λογικων επιχειρηματων...

Και κουνανε δαχτυλα απο την φανταστικη εδρα τους...

Οι αλλες, οι ευκολες μεταφρασεις σου για το υφος των αλλων, ειναι απλα καπνογονα...

Μπαι...

Παράθεση:
Σχόλιο # 67 από Sivilla_I

Εντάξει.

Θέλεις κάποια συνέχεια ανούσιου ατακοπόλεμου με ειρωνείες, υπονοούμενα
και τα γνωστά σου,
αλλά δεν είμαι εγω που θα στη δώσω.
bye bye

lamprand

# 71 στις 3/6/2019
author
Ανδρας / 60 / Διαζευγμένος
Ν. Λακωνίας / Σπάρτη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 1.361

Παράθεση:
Σχόλιο # 69 από Helenaki4

Δυνητικά θα μπορούσαμε να συμφωνήσουμε αν δε δίνατε διαφορετική «αξία» στη σφαγή των ανθρώπων , ανάλογα με τη στάση που κράτησαν έναντι των θρησκειών .

εγω ποτέ δεν θα εξισώσω μια σφαγή με μια άλλη γιατί αυτά διδάχτηκα απο την διαλεκτική . τίποτα δεν ισούται με κάτι άλλο . 

μία σφαγή 1000 χιλ. με πολλές σφαγές 5000 χιλ δεν ισούνται .

μια σφαγή επαναστατημένων με μια σφαγή προσκυνημένων που λόγω πείνας είχαν και κολητική επιδημία δεν ισούνται .

μια σφαγή στον τόπο σου δεν ισούται με μια σφαγή σε ξένο τόπο . κτλ.

Spiros--

# 72 στις 5/7/2019
author
Ανδρας / 49 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Χαλκηδόνα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 282

Ορθά κοφτά και μονολεκτικά ---> ΟΧΙ !!!

Μετά τιμής,
Μουσταφά (πρώην Σπύρος)
Αρέσει στο μέλος Silektis

marie_la_journaliste

# 73 στις 20/7/2019
author
Γυναίκα / 49 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 15
Απαντήσεις: 389

αλληλογραφια που εχει τα εξης χαρακτηριστικα

επιδειξη γνωσεων

επιδειξη ισχυως

επιδειξη εξυπναδας

επιδειξη χαρακτηρα

επιδειξη επαρσης...

Σε γνωριζω απο την κοψη του σπαθιου την τρομερηηη

Σε γνωριζω τοσο καλα που εχουμε παραγνωριστει μου φαινεται

σιβιλα το σχολιο μου ειναι γενικο και σε καμια περιπτωση μη το παρεις προσωπικα.Σταθηκα στις λεξεις αλληλογραφια αγνωστων

Παράθεση:
Σχόλιο # 63 από Sivilla_I

Εδω γράφουμε λέξεις.

pythagoras

# 74 την Παρασκευή στις 23:47
author
Ανδρας / 64 / Παντρεμένος
Ν. Ευβοίας / Χαλκίδα
Θέματα: 129
Απαντήσεις: 13.349

Για πες.

Ο Γαβρόγλου θα ήταν πάλι υπουργός;;;

pythagoras

# 75 την Παρασκευή στις 23:48
author
Ανδρας / 64 / Παντρεμένος
Ν. Ευβοίας / Χαλκίδα
Θέματα: 129
Απαντήσεις: 13.349

Είπαμε .

Αλλά όχι να αλλάξουμε και τη γλώσσα!!!

Η ισχύς

της ισχύος...

Παράθεση:
Σχόλιο # 73 από marie_la_journaliste

αλληλογραφια που εχει τα εξης χαρακτηριστικα

επιδειξη γνωσεων

επιδειξη ισχυως

επιδειξη εξυπναδας

επιδειξη χαρακτηρα

επιδειξη επαρσης...

Σε γνωριζω απο την κοψη του σπαθιου την τρομερηηη

Σε γνωριζω τοσο καλα που εχουμε παραγνωριστει μου φαινεται

σιβιλα το σχολιο μου ειναι γενικο και σε καμια περιπτωση μη το παρεις προσωπικα.Σταθηκα στις λεξεις αλληλογραφια αγνωστων

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost