Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Μοναξιά

Σελίδα : 1

anazititis

# 1 στις 8/8/2004
author
Ανδρας / 48 / Σε σχέση
Ν. Ηλείας / Πύργος
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 9
'Aρεσαν+: 0%

Μοναξιά

η αναζητη διεξοδον προς αποφυγη της μοναξιας κατανταει πολλες φορες πικρο βασανηστηριο . Ειναι οδυνηρο να μενεις μονος οταν δεν ειναι επιλογη σου . Ποσοι ανθρωποι σημερα καταφερνουν να μην ειναι μονοι η ποσοι ανθρωποι απο επιλογοι τους ειναι μονοι. Με το να δουλευουμε να λεμε καλημερες και μετα σπιτη ειναι κοινονικοτητα;
με το να βγιενουμε καθε βραδυ δεν ειμαστε μονοι ;
θελω γνωμες

καλητερα να περπατας και να βλεπεις τους αλλους να καθονται παρα το αντιθετο.

anazititis

# 2 στις 8/8/2004
author
Ανδρας / 48 / Σε σχέση
Ν. Ηλείας / Πύργος
Δουλεύω και νομίζω ότι έκανα το χρέος μου απέναντι στον εαυτό μου;
Λάθος!
Δεν μπορώ να περιμένω τίποτα από κανένα αν εγώ δεν τα βρω με εμένα και τους άλλους. Πρέπει να διεκδικώ να ζητάω να παίρνω αποφάσεις. Μόνο όλα να γίνουν γρήγορα πριν το μαύρο πέπλο τη ς μοναξιάς σε αγγίξει.

daskala

# 3 στις 9/8/2004
author
Γυναίκα / 43 / Ελεύθερη
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 630

Πολύ καλή ερώτηση

Υπάρχει μια μαντιναδα σχετική με το ερώτημά σου:

"Όλος ο κόσμος να' ναι δω και μια ψυχή να λείπει
μαύρος μου φαινεται ο ουρανός και σκοτεινο το σπίτι"

Πόσες φορές δεν έχουμε αισθανθεί μόνοι σε ένα χώρο γεμάτο κόσμο;

Πόσες φορές δεν επιδιώκουμε να μείνουμε μόνοι χωρίς να νιώθουμε μοναξιά;

Μόνο στη δουλειά μου δεν έχω αισθανθεί αυτό το συναίσθημα. Τα παιδιά σου δίνουν μόνο χαρά και έχουν το δικό τους τρόπο να σου αφαιρούν τα αρνητικά συναισθήματα. Άλλωστε πώς να προλάβεις να νιώσεις μοναξιά σε ένα χώρο γεμάτο παιδιά;

Είμαι ένα πολυάσχολο άτομο, με ποικίλες δραστηριότητες και διάφορες υποχρεώσεις. Παρόλα αυτά αισθάνομαι πολλές φορές τη μοναξιά να χτυπάει την πόρτα της ψυχής μου.

Προσπαθώ να μην την αφήσω να μπει.

Δεν τα καταφέρνω πάντα όμως...
κι όταν δεν πεθαίνουμε πια ο ένας για τον άλλο, είμαστε κιόλας νεκροί!

anazititis

# 4 στις 10/8/2004
author
Ανδρας / 48 / Σε σχέση
Ν. Ηλείας / Πύργος
ειναι τοσο δραστικη η οικογενεια και κατ επεκταση τα παιδια ωστε να αποφυγει καποιος την μοναξια; αν ναι τοτε γιατι οι περισσοτεροι ανθρωποι λενε ζουμε για να δουλευουμε.

anoikokirefth

# 5 στις 16/8/2004
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 34

Παράθεση:
Originally posted by anazititis
η αναζητη διεξοδον προς αποφυγη της μοναξιας κατανταει πολλες φορες πικρο βασανηστηριο . Ειναι οδυνηρο να μενεις μονος οταν δεν ειναι επιλογη σου . Ποσοι ανθρωποι σημερα καταφερνουν να μην ειναι μονοι η ποσοι ανθρωποι απο επιλογοι τους ειναι μονοι. Με το να δουλευουμε να λεμε καλημερες και μετα σπιτη ειναι κοινονικοτητα;
με το να βγιενουμε καθε βραδυ δεν ειμαστε μονοι ;
θελω γνωμες

Ναί, είναι οδυνηρό να μένεις μόνος όταν δεν το έχεις επιλέξει, πιστεύω και όταν ακόμα το έχεις επιλέξει... Πολλές φορές δεν μετανοιώνουμε γιατί προτιμήσαμε τη μοναξιά, όμως θα θέλαμε κάποιους καλύτερους γιά μας ανθρώπους γύρω μας... Νομίζω πως αυτό είναι πλέον ένα σοβαρό κοινωνικό φαινόμενο και όχι ψυχική διαταραχή ή κατακριτέα συμπεριφορά. Πολλές φορές ο άνθρωπος μέσα στη μοναξιά του αρχίζει να νοιώθει- όπως έλεγε και το τραγουδάκι που βραβεύτηκε στη γιουροβίζιον κάποτε, "τρελλός" και μέσα σ`αυτή την τρέλλα του αυτό που φωνάζει είναι "δοσ` μου το χέρι σου!"... Κάποιος άλλος τραγούδησε "νάτανε η μοναξιά σκαλοπάτι να τανέβεις", δύσκολο πράγμα η μοναξιά και σίγουρα ανήφορος........ Τώρα για όσους δεν μπορούν να χαρούν την οικογένεια που κάνουν και τους μένει μόνο η κούραση της δουλειάς, που θίγεις πιό κάτω, αυτοί θέλουνε από ψυχολόγο μέχρι ψυχίατρο!...

daskala

# 6 στις 16/8/2004
author
Γυναίκα / 43 / Ελεύθερη
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 630

Ζούμε για να δουλεύουμε ή δουλεύουμε για να ζούμε;

Δύο ερωτήματα που εμπλέκονται στις διάφορες φάσεις της ζωής μας.

Σε μένα ισχύουν και τα δύο! Είναι περίπλοκο. Το όνειρό μου ήταν να γίνω δασκάλα άρα τώρα που έγινα ζω το όνειρό μου. Άρα ζω για να δουλεύω. Παράλληλα η δουλειά μου αυτή με βοηθάει στο να ζήσω. Άρα δουλεύω για να ζήσω.

Εξαρτάται πως το βλέπει κανείς! Η δουλειά μας είναι ένα πολύ σημαντικό μέρος της ζωής μας. Σε ορισμένους είναι διέξοδος ή καταφύγιο, σε άλλους αδιέξοδο ή μαρτύριο!

Το σημαντικό είναι να μην τη βλέπεις σαν δουλειά αλλά σαν μέρος της ζωής σου. Να μην είναι μόνο το μέσο για την οικονομική σου άνεση αλλά ένα μέσο που θα σε βελτιώσει και θα σε κάνει καλύτερο άνθρωπο. Τότε δε θα νιώθεις μοναξιά!

Δε νομίζω ότι υπάρχει τρόπος και συγκεκριμένη συνταγή αντιμετώπισης της μοναξιάς. Πολλοί άνθρωποι αισθάνονται μόνοι κι ας είναι παντρεμένοι με παιδιά. Είναι συναίσθημα, πηγάζει από μέσα μας. Άρα για να μην την αισθανόμαστε πρέπει να αντικατασταθεί το συναίσθημα αυτό με την ανάγκη μας για συντροφικότητα, την ανάγκη για αγάπη, για στοργή, για παρέα για φιλία, για συζήτηση και την εκπλήρωση αυτής φυσικά.

κι όταν δεν πεθαίνουμε πια ο ένας για τον άλλο, είμαστε κιόλας νεκροί!

# 7 στις 16/8/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Τι ρωτάς και εσύ,

την επιλέγεις δεν την επιλέγεις την μοναξιά ειναι η μοναδική αλήθεια το μοναδικό χειροπιαστό στη ζωή μας.
Ολα τα άλλα μια ψευδαίσθηση, μια ψευδαίσθηση που την ντύνουμε κάθε φορά με διαφορετικό ρούχο άλλοτε εκείνο της δουλειάς, άλλοτε με το ρούχο μιας φιλίας, άλλοτε με μιας οικογένειας άλλοτε με το ρούχο ενος έρωτα....
Λίζα

sinty

# 8 στις 20/8/2004
author
Γυναίκα / 47 / Ελεύθερη
Ν. Δωδεκανήσου / Ρόδος
Απαντήσεις: 75

Παράθεση:
Originally posted by daskala
Πόσες φορές δεν έχουμε αισθανθεί μόνοι σε ένα χώρο γεμάτο κόσμο;

Πόσες φορές δεν επιδιώκουμε να μείνουμε μόνοι χωρίς να νιώθουμε μοναξιά;
Συμφωνώ απόλυτα!!
Η μοναξιά πηγάζει από μέσα μας. Πρέπει να αγαπήσουμε πολύ τον ευατό μας για να αισθανόμαστε καλά όταν μένουμε πραγματικά μόνοι.

# 9 στις 20/8/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by liza-liza
την επιλέγεις δεν την επιλέγεις την μοναξιά ειναι η μοναδική αλήθεια το μοναδικό χειροπιαστό στη ζωή μας.
Ολα τα άλλα μια ψευδαίσθηση, μια ψευδαίσθηση που την ντύνουμε κάθε φορά με διαφορετικό ρούχο άλλοτε εκείνο της δουλειάς, άλλοτε με το ρούχο μιας φιλίας, άλλοτε με μιας οικογένειας άλλοτε με το ρούχο ενος έρωτα....
Λίζα

Πόση αλήθεια κρύβουν τα λόγια σου! Πεσσιμιστική προσέγγιση για πολλούς - προσωπικά συμφωνώ απόλυτα. Μπράβο!

krikos

# 10 στις 28/8/2004
author
Ανδρας / 52 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 102
Τη μεγαλύτερη μοναξιά τη βίωσα σε πολυσύχναστα μέρη...

Μοναξιά είναι η κενότητα της καρδιάς μας...

Κρίκος.

abrazame

# 11 στις 11/7/2005
author
Γυναίκα / 46 / Διαζευγμένη
Η.Π.Α.
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 33

Μάλιστα...! ! ! !

ναι θα συμφωνησω απολυτα...εγω πιστευω οτι εξαρτατε απο τον ανθρωπω που θελει να εισαι μοναξια με η χωρις την επολογη του/της...
και επισης ακομα και επιλογη καπιου ατομου να ειναι η μοναξια το ατομο αυτο ξερειοτι δεν ειναι και τοσο καλο...αλλα απο την αλλη ισος βοηθαει και λιγο την ψυχολογια μας...(εμενα παντος οχι)...οταν κλινομαι στην μοναξια μου δεν ειναι επιλογη μου,αλλα εκει μεπηγενει ο εαυτος μου...
Ακομα και να τα εχεις ολα στην ζωη(να μην σου λειπει τιποτα),καποια στιγμη το μεσα σου θα σε φερει στην μοναξια...
Τελικα τι επιπτωσεις εχει αυτο στην ζωη?ολο και κατι θα γινεται μεσα μας χωρις εμεις να το καταλαβενουμε....ισος αυτη η απορια(η βαθια απαντησει)να μην εχει λυθειετσι οπως πρεπει....!!!!!

small

# 12 στις 13/7/2005
author
Γυναίκα / 49 / Ελεύθερη
Ν. Κυκλάδων / Ερμούπολη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 22

Μοναξια μου...Ολα

ΟΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ.ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΗ ΤΥΧΗ,ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΣ ΜΑΥΡΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΠΙΚΡΑ ΤΗΣ ΜΟΝΑΞΙΑΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΓΙΝΕΤΑΙ.
ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΔΕΝ ΑΡΕΣΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΜΩΣ ΕΠΙΔΗ ΤΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΡΓΟ ΚΑΙ ΤΟ ΖΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ.ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΕΡΝΩ ΚΑΤΙ,ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΙ,ΓΙΑΤΙ Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΕ ΧΑΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΙ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΧΑΣΟΥΝ!!!!
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε