Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Πάλης ξεκίνημα, νέοι αγώνες (για ένα forum με λιγότερες προεγκρίσεις)

Επιλέξτε σελίδα: (1-23)
Σελίδες 12345678910Τελ.»

Helenaki4

# 41 στις 2/6/2019
author
Γυναίκα / 42 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 818
'Aρεσαν+: 0%

Προσπαθώ να κατανοήσω τη λειτουργία , τις θέσεις των συνομιλητών , το σκεπτικό των διαχειριστών . Για την ώρα δηλώνω παρούσα και σας διαβάζω όλους προσεκτικά . 

Αρέσει στο μέλος anassa_

dimitriis66

# 42 στις 2/6/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Αγαπητή Galactica και εγώ μπαίνω από λάπτοπ ( που είναι στο σπίτι και πολλές φορές σε ένα καφέ) και από κινητό, θεωρώ ότι ένας καλός διαχειριστής είναι πανευκολο να κάνει το διαχωρισμό δύο διαφορετικών νικ με ένα τρολαριστο!!! Η αναγνώριση της ip είναι αρκετά σύνθετη.

squirrel1968

# 43 στις 2/6/2019
author
Γυναίκα / 51 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 1.178

αστειακι ηταν Mind...ειπα μπας κ κάνεις λάθος...κ φέρεις τιποτα μαζι..εδω...

φιου...καταλαβα δεν έφερες ε?...

μπραβο μπραβο...

Παράθεση:
Σχόλιο # 36 από Mindthegap-

Kατσε βρε Σκιουρινα  εδω λεμε παμε να τον πιασουμε με το καλο και να τον ριξουμε στο φιλοτιμο και εσυ αμεσως μολοτοφ...;;;

Αρέσει στα μέλη agrotis53, anassa_ και σε ακόμα 2 μέλη.

jane_do

# 44 στις 2/6/2019
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Αλλη χώρα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 2.434

Εγώ είμαι κατά της προέγκρισης γενικά,χωρίς αστερίσκους και υποσημειώσεις.

Δεν είμαι σε προέγκριση και πάλι εκνευρίζομαι όταν διαπιστώνω ότι  τόσα αξιόλογα μέλη  απαντούν σήμερα και οι απαντήσεις τους  ανεβαίνουν την επόμενη μέρα (φαντάζομαι πώς θα νιώθουν τα ίδια τα μέλη)...ε τι συζήτηση να γίνει έτσι;

Εν τω μεταξύ είναι και κάπως "αστείο" να επικρατεί "ερημιά" στο φόρουμ για μερικές ώρες (αφού το 80% των μελών είναι σε προέγκριση) και ξαφνικά να κατακλύζεται από εκατοντάδες απαντήσεις δεκάδων μελών μέσα σε 1 λεπτό...χαοτικές καταστάσεις που μόνο τον διάλογο δεν προάγουν.

(Ετοιμαζόμουν να γράψω και κάτι ακόμα αλλά δεν θέλω να βρεθώ στην γκρίζα ζώνη της προέγκρισης.).

(Και αυτός ο κειμενογράφος τέλος πάντων...κάτι πρέπει να γίνει και με αυτόν.)

Αρέσει στα μέλη hns1602, Helenaki4 και σε ακόμα 11 μέλη.

jane_do

# 45 στις 2/6/2019
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Αλλη χώρα

Και κάτι ακόμα...

Μπορεί το σάιτ να είναι  επιχείρηση αλλά το φόρουμ του είναι ο "κράχτης" του.

Αν δεν υπήρχε αυτό,πολλά μέλη δεν θα έμπαιναν καν στον κόπο να πατήσουν το κουμπάκι της εγγραφής (και να πληρώσουν και συνδρομή αρκετά από αυτά).

Αρέσει στα μέλη squirrel1968, hns1602 και σε ακόμα 11 μέλη.

Paralia48

# 46 στις 2/6/2019
author
Γυναίκα / 53 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 7.634

Παράθεση:
Σχόλιο # 44 από jane_do

Δεν είμαι σε προέγκριση και πάλι εκνευρίζομαι όταν διαπιστώνω ότι  τόσα αξιόλογα μέλη  απαντούν σήμερα και οι απαντήσεις τους  ανεβαίνουν την επόμενη μέρα (φαντάζομαι πώς θα νιώθουν τα ίδια τα μέλη)...ε τι συζήτηση να γίνει έτσι;

Εν τω μεταξύ είναι και κάπως "αστείο" να επικρατεί "ερημιά" στο φόρουμ για μερικές ώρες (αφού το 80% των μελών είναι σε προέγκριση) και ξαφνικά να κατακλύζεται από εκατοντάδες απαντήσεις δεκάδων μελών μέσα σε 1 λεπτό...χαοτικές καταστάσεις που μόνο τον διάλογο δεν προάγουν.

(Ετοιμαζόμουν να γράψω και κάτι ακόμα αλλά δεν θέλω να βρεθώ στην γκρίζα ζώνη της προέγκρισης.).

συμφωνώ να καταργηθεί η πρέγκριση; 

Τι θα μπορούσε να κάνει με μέλη που συχνά προσβάλουν, προκαλούν, βγάζουν στη δημοσιοτητα πριβέ μυνήματα κ.λ.π.;  Λες να είναι καλύτερα να τα σβήνει μετά; ή να τα αφήνει να βλέπουμε το ποιόν του καθένα;

Καλά εμείς γνωριζόμαστε  οι παλιοί, αλλά αποθαρρύνονται καινούργια μέλη και φεύγουν.

Δεν ξέρω, τι να προτείνω,κυρία πρωθυπουργέ. Για βρες μια πρόταση για τα δύσκολα

Mindthegap-

# 47 στις 2/6/2019
author
Γυναίκα / 75 / Ελεύθερη
Ιαπωνία
Απαντήσεις: 2.051

Παράθεση:
Σχόλιο # 45 από jane_do

Μπορεί το σάιτ να είναι  επιχείρηση αλλά το φόρουμ του είναι ο "κράχτης" του.

Ετσι...

Αρέσει στα μέλη hns1602, anassa_ και σε ακόμα 3 μέλη.

jane_do

# 48 στις 2/6/2019
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Αλλη χώρα

Κάντε με μοντερέιτορ και θα δείτε. (Εγγυημένα πράγματα,δεν θα μείνει τίποτα όρθιο.).

Παράθεση:
Σχόλιο # 46 από Paralia48

Τι θα μπορούσε να κάνει με μέλη που συχνά προσβάλουν, προκαλούν, βγάζουν στη δημοσιοτητα πριβέ μυνήματα κ.λ.π.;  Λες να είναι καλύτερα να τα σβήνει μετά; ή να τα αφήνει να βλέπουμε το ποιόν του καθένα;

Καλά εμείς γνωριζόμαστε  οι παλιοί, αλλά αποθαρρύνονται καινούργια μέλη και φεύγουν.

Αρέσει στα μέλη Helenaki4, vathianixtomenos και σε ακόμα 6 μέλη.

26-29-31

# 49 στις 2/6/2019
author
Ανδρας / 55 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 2.993

Με τετοια σχολια προεγκριση δεν βγαινει...εξυπναδες ειναι αυτες ετσι?

Και επιτελους απαντατε για παρτη σας ο καθενας, οχι σαν να εισαστε διαχειριστες η συνεταιροι

τι θα κανει ξερει εκεινος,το οτι πολλοι μπαινετε στην θεση του και αναρωτιεσται τι θα κανει 

τι να πω ...οσο για το οτι οι παλιοι γνωριζομαστε αυτο και αν ειναι ανεκδοτο

ολες οι παρεξηγησεις απο παλιους ξεκινανε...

Καντε εσεις την μπιζνα τοτε...

Παράθεση:
Σχόλιο # 46 από Paralia48

Αρέσει στα μέλη Helenaki4, Paralia48 και σε ακόμα 2 μέλη.

alisida

# 50 στις 2/6/2019
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 32
Απαντήσεις: 5.533

Νομίζω πως δεν χρειάζονται ιδιαίτερες γνώσεις για να ξεχωρίσει κάποιος αν η οποία "προσβολή" γίνεται επί διαλόγου και ανταλλαγής απόψεων ή μόνο και μόνο για να προσβάλει κάποιος κάποιον ..

.Σε αρκετά θέματα που έχω έρθει σε αντιπαράθεση και δέχτηκα προσβλητικα και ειρωνικά σχόλια (θυμάστε ειδικά το θέμα με το μίνι) ,ποτέ δεν πάτησα αναφορά 

...Όμως,έχει υπάρξει και μέλος που επί εβδομάδες σε ο,τι έγραφα ,απαντούσε προσβολή χωρίς νόημα και χωρίς να κάνει κάποια συζήτηση μαζί μου .

Εκει πάτησα την αναφορά αρκετές φορές 

.Σε αυτές τις περιπτώσεις τι πρέπει να κάνει η διαχείρισηΝα αφήσει να γράφει κάποιος και να προσβάλει χωρίς λόγο ?

(Για κάποια μέλη με προεγκριση χωρίς λόγο ,νομίζω πως ο λόγος είναι ότι είχαν την ατυχία κάποια θέματα τους να γίνουν "μπαχαλο'απο άλλους κ απλά πληρώνουν τη νυφη )

Αρέσει στο μέλος agrotis53

anassa_

# 51 στις 2/6/2019
author
Γυναίκα / 57 / Παντρεμένη
Απαντήσεις: 2.841

Έχω την εντύπωση πως ένα μέλος οταν είναι σε προεγκριση δεν μπορεί να δημοσιεύσει γενικά. Δεν νομίζω ότι γίνεται πχ να μπαίνει σε μια οπως λες ενότητα ελεύθερης έκφρασης κι ως δια μαγείας να μην περνάει έγκριση... οι ενότητες ολες ελεύθερες είναι τα μέλη είναι περιορισμένα. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 6 από alisida

Ρεντ συμφωνούμε φαντάζομαι οι περισσότεροι σε ο,τι αφορά την προέγκριση σε παλιά μέλη που μόνο μια- δύο φορές έχουν δώσει δικαίωμα 

.Για τα νέα μέλη είναι φαντάζομαι πιο δύσκολο για τη διαχείριση να κρίνει ποτέ και αν θα μπορούν να γράφουν ελεύθερα,λόγω της εμφάνισης καθημερινά αρκετών "γιουζερς" ,ξέρετε τι εννοώ.

Προτείνω τη δημιουργία μιας ενότητας "ελεύθερης έκφρασης" όπου μόνο εκεί για αρχή να μπορούν όλοι ανεξαιρέτως να γράφουν χωρίς προέγκριση για να γίνει κατανοητή η πρόθεση του καθενός μας και εφόσον η διαχείριση κρίνει ,να αφαιρεθεί σιγά σιγά ή όχι ,η προέγκριση και στις άλλες κατηγορίες .

anassa_

# 52 στις 2/6/2019
author
Γυναίκα / 57 / Παντρεμένη
Απαντήσεις: 2.841

Κυρία κυρία τι παει να πει ΔΞ/ΔΑ

Παράθεση:
Σχόλιο # 12 από Persefoni__

πραγματικά ..

αυτό με την προέγκριση το έχω "σιχαθεί" Χάνει ο διάλογος τη "ροή" του αλλά αν ισχύουν όσα γράφει ο ρεντ και  η αλις τότε μάλλον χρειάζεται . ΔΞ/ΔΑ 

Αρέσει στο μέλος Paralia48

Heptamer

# 53 στις 2/6/2019
author
Ανδρας / 52 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 13.667

Πες το κι εγινε!

Παράθεση:
Σχόλιο # 48 από jane_do

Κάντε με μοντερέιτορ και θα δείτε. (Εγγυημένα πράγματα,δεν θα μείνει τίποτα όρθιο.).

Αρέσει στο μέλος jane_do

Mindthegap-

# 54 στις 2/6/2019
author
Γυναίκα / 75 / Ελεύθερη
Ιαπωνία
Απαντήσεις: 2.051

Παράθεση:
Σχόλιο # 52 από anassa_

Κυρία κυρία τι παει να πει ΔΞ/ΔΑ

Δεν ξερω...δεν απαντω...;;

Αρέσει στα μέλη MadameShuShu40, jane_do και σε ακόμα 1 μέλος.

Red_Season

# 55 στις 2/6/2019
author
Ανδρας / 51 / Ελεύθερος
Μονακό
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 1.636

Παράθεση:
Σχόλιο # 44 από jane_do

Θεωρώ πολύτιμη την συνεισφορά σου στο ζήτημα. Μην φοβάσαι ότι θα μπεις σε γκρίζες ζώνες κλπ γιατί ξέρεις να κάνεις αποδοτικό διάλογο που δεν ενοχλεί κανένα.

- Άκουσέ με Τζέην: Πριν 10 ημέρες άνοιξα ένα θέμα σχετικά με τον τρόπο που πρέπει να αντιμετωπίζουμε την κριτική που μας μειώνει. Δεν ήξερα αν θα μείνει πάνω από λίγες ώρες ανοιχτό το θέμα λόγω του ευαίσθητου περιεχομένου του. Έμεινε όμως και ο θεματοθέτης  κράτησε στην σχετική καζούρα και τον σκεπτικισμό την ψυχραιμία του, ακολουθώντας τον μπούσουλά του. Και δεν υπήρξαν και σβησίματα απαντήσεων, γιατί δε χρειάστηκε. 

Τώρα μπαίνοντας πάλι σε αχαρτογράφητα νερά του φόρουμ, αποφάσισα να δώσω το έναυσμα, την σπίθα αν θέλεις, που θα θερμάνει το κλίμα για ν' αρχίσει μια συζήτηση για κάτι που είμαστε τόσο απογοητευμένοι, τόσο βέβαιοι ότι τίποτα δεν αλλάζει, που δεν κάνουμε καμιά συντονισμένη προσπάθεια, τουλάχιστον να το αναδείξουμε! Εμείς είμαστε, τα ενεργά μέλη, η ψυχή και η ουσία αυτού του φόρουμ. Και εμείς θα προσπαθήσουμε, ο καθένας με τον δικό του τρόπο, να βελτιώσουμε αυτή τη κατάσταση. Είναι και στο χέρι μας, θέλω να πιστεύω. 

Μην διστάσεις λοιπόν να μας συμβουλέψεις, να επιχειρηματολογήσεις, να βρεις διεξόδους, όπως εσύ ξέρεις. Ως θεματοθέτης θα προσπαθήσω να μην ξεφύγει αυτό το θέμα. Και είναι προς το συμφέρον όλων να μην είναι σχεδόν οι πάντες σε προέγκριση!

Αρέσει στα μέλη Helenaki4, Arxontoula_ και σε ακόμα 2 μέλη.

jane_do

# 56 στις 2/6/2019
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Αλλη χώρα

Σε ευχαριστώ Ρεντ για την ψήφο εμπιστοσύνης.

Νομίζω πως ό,τι είχα να πω το είπα...¨Ηταν σαφής η θέση μου...αν θυμάσαι, συχνά πυκνά αναρωτιόμουν γιατί βρίσκονται σε προέγκριση ορισμένα μέλη...από εκεί και πέρα διαχειρίστρια του σάιτ δεν είμαι,ούτε ιδιοκτήτρια...ο σαπόρτ έχει το μαχαίρι και το πεπόνι...αυτός αποφασίζει...εμείς εδώ απλώς λέμε τη γνώμη μας και την υποστηρίζουμε όσο μπορούμε.

Μακάρι να βγει κάτι καλό από όλο αυτό.

Παράθεση:
Σχόλιο # 55 από Red_Season

Θεωρώ πολύτιμη την συνεισφορά σου στο ζήτημα. Μην φοβάσαι ότι θα μπεις σε γκρίζες ζώνες κλπ γιατί ξέρεις να κάνεις αποδοτικό διάλογο που δεν ενοχλεί κανένα.

- Άκουσέ με Τζέην: Πριν 10 ημέρες άνοιξα ένα θέμα σχετικά με τον τρόπο που πρέπει να αντιμετωπίζουμε την κριτική που μας μειώνει. Δεν ήξερα αν θα μείνει πάνω από λίγες ώρες ανοιχτό το θέμα λόγω του ευαίσθητου περιεχομένου του. Έμεινε όμως και ο θεματοθέτης  κράτησε στην σχετική καζούρα και τον σκεπτικισμό την ψυχραιμία του, ακολουθώντας τον μπούσουλά του. Και δεν υπήρξαν και σβησίματα απαντήσεων, γιατί δε χρειάστηκε. 

Τώρα μπαίνοντας πάλι σε αχαρτογράφητα νερά του φόρουμ, αποφάσισα να δώσω το έναυσμα, την σπίθα αν θέλεις, που θα θερμάνει το κλίμα για ν' αρχίσει μια συζήτηση για κάτι που είμαστε τόσο απογοητευμένοι, τόσο βέβαιοι ότι τίποτα δεν αλλάζει, που δεν κάνουμε καμιά συντονισμένη προσπάθεια, τουλάχιστον να το αναδείξουμε! Εμείς είμαστε, τα ενεργά μέλη, η ψυχή και η ουσία αυτού του φόρουμ. Και εμείς θα προσπαθήσουμε, ο καθένας με τον δικό του τρόπο, να βελτιώσουμε αυτή τη κατάσταση. Είναι και στο χέρι μας, θέλω να πιστεύω. 

Μην διστάσεις λοιπόν να μας συμβουλέψεις, να επιχειρηματολογήσεις, να βρεις διεξόδους, όπως εσύ ξέρεις. Ως θεματοθέτης θα προσπαθήσω να μην ξεφύγει αυτό το θέμα. Και είναι προς το συμφέρον όλων να μην είναι σχεδόν όλοι σε προέγκριση!

Αρέσει στα μέλη squirrel1968, Red_Season

Red_Season

# 57 στις 2/6/2019
author
Ανδρας / 51 / Ελεύθερος
Μονακό

Παράθεση:
Σχόλιο # 51 από anassa_

Έχω την εντύπωση πως ένα μέλος οταν είναι σε προεγκριση δεν μπορεί να δημοσιεύσει γενικά. Δεν νομίζω ότι γίνεται πχ να μπαίνει σε μια οπως λες ενότητα ελεύθερης έκφρασης κι ως δια μαγείας να μην περνάει έγκριση... οι ενότητες ολες ελεύθερες είναι τα μέλη είναι περιορισμένα. 

Ας πούμε τότε ότι δεν δημοσιεύονται τα γραπτά του σε πραγματικό χρόνο, με ό,τι αρνητικά επακόλουθα έχει αυτό. Ειλικρινά στα 5-10 φόρουμς που κατά καιρούς ασχολούμαι μονό αυτό λειτουργεί έτσι. Τα υπόλοιπα απλώς αποκλείουν στο να γράφουν για κάποιο διάστημα ή για πάντα αυτούς που δεν τηρούν τους όρους χρήσης. 

Αρέσει στα μέλη jane_do, 26-29-31

Red_Season

# 58 στις 2/6/2019
author
Ανδρας / 51 / Ελεύθερος
Μονακό

Παράθεση:
Σχόλιο # 48 από jane_do

Η αλήθεια είναι ότι τα υπόλοιπα φόρουμς έχουν εθελοντικά έμπιστα άτομα που αναλαμβάνουν να βλέπουν τι γράφεται, και αποκλείουν μετά μέλη σβήνοντας ακατάλληλα ποστς, και αυτό απαιτεί ανάληψη ευθύνης και ξόδεμα χρόνου από αυτά...

Αρέσει στο μέλος jane_do

squirrel1968

# 59 στις 2/6/2019
author
Γυναίκα / 51 / Διαζευγμένη
Απαντήσεις: 1.178

θα γράψω ένα παραμύθι...απο αυτά που έλεγα στα παιδιά μου..

.πάντα σκαρφιζόμουν τα παραμύθια που τους έλεγα... 

σπάνια τους διάβαζα απο βιβλία... 

εξαιρώ βέβαια την σταχτοπουτα,τον παπουτσομένο γάτο κα...

αλλά ας μην μακρυγορώ...

Το παραμύθι που θα γράψω ...

έχει φανταστικούς ήρωες ,

με φανταστικά ονόματα ,

κ τα περιστατικά δεν είναι αληθή αλλά είναι προιόν της φαντασίας μου κ μόνον

...κ συγγραφικής ικανότητας..βεβαίως βεβαίως.

Τίτλος: Το σκιουράκι κ το ξέφωτο 

Μιά φορά κ έναν καιρό ήταν ένα σκιουράκι που το έλεγαν 68... 

αυτό το σκιουράκι λοιπον...είχε κρατήσει την παιδικότητα του κ το γέλιο του κ το χιούμορ του ...

κ ήταν κομματάκι καλόπιστο... 

εξάλλου καθημερινά πήγαινε στην άλλη άκρη του δάσους..

κ βοηθούσε ζωάκια που δεν είχαν την δυνατότητα να βρούν μόνα τους την τροφή τους...

γιατί τους έλειπαν ποδαράκια,χεράκια ,ουρίτσες... 

του έδειχναν  όμως κ αυτα εμπιστοσύνη ,αγάπη ..κ του εδιναν καρπους...για να μπορέσει κ αυτό να ζήσει... 

Δεν μπορούσαν

όλα τα ζωάκια να το κάνουν αυτό...αλλά το σκιουράκι τα αγαπούσε αυτά τα ζωάκια έιχε σαν να λέμε γεννηθεί

...για να κάνει αυτή τη δουλειά...

αγαπούσε πολύ αυτά τα ιδιαίτερα ζωάκια εξω απο το δάσος...  

αλλά κ όλα τα ζώα τα αγαπούσε το σκιουράκι...

.λές κ δεν το είχαν πληγώσει,δεν τον είχαν στεναχωρήσει...

εκεί αυτό πείσμα ...

να θέλει να προσφέρει ,να κάνει χαρούμενα τα λυπημένα ,να σπρώξει τα απαισιόδοξα,

να βρεί λύση στα προβληματισμένα,να..να...να... 

Μια μέρα λοιπόν ...ανακάλυψε ένα ξέφωτο...

.στην άκρη του δάσους...που είχε όλα τα ζώα...είχε δεινόσαυρους...φίδια...εξυπνοπούλια...λιοντάρια

...παγώνια...σκύλους...πούμα...αλιγάτορες...αλεπούδες...λυκους.κλπ .μα κ γατάκια κ ποντικάκια .

μα που βρέθηκαν όλα αυτά.?..αναρωτήθηκε..

.κ αποφάσισε να παίξει μαζί τους...απ όλα είχε αυτό το δάσος ... 

Ο βασιλιάς του ξέφωτου ήταν ο Σκάπορτ ...έτσι τον έλεγαν...

Ήταν άνθρωπος λέγανε ..δεν ήταν ζωάκι... 

Αυτό κ μόνο, ότι δεν ήταν ζωάκι δηλ...τον έκανε κάπως...απόμακρο...

ελάχιστοι τον είχαν δει...

κ αυτό το λέω ,

γιατί άλλα ζωάκια τον φοβουντουσαν...

.άλλα τον σέβονταν...άλλα του πήγαιναν κόντρα...άλλα ζωάκια τον γυρόφερναν κ του έφερναν φαγητό ή ποτό

ή κ άλλα ζωάκια για να φάει...

κανένα όμως δεν ήταν αδιάφορο... 

Ο θρύλος έλεγε ... 

ότι υπήρχαν κ ζωάκια που τα είχε κοντά του να του φέρνουν τα νέα του δάσους...να κρυφακούν τι λένε τα

άλλα .. ζωάκια ...ή τα έβαζε να παρακολουθούν τις συνομιλίες βαθιά στο δάσος...

( έτσι ακούγονταν...δεν σημαίνει οτι είναι κ αληθεια...φημες κυκλοφορούσαν παντου...κ όλο αυτό ήταν ακόμη πιο τρομακτικό ...που ψιθυριζόταν...κ ας μην ήταν αλήθεια...) 

Που να παρακολουθήσει ο καυμένος... όλο το δάσος..Ότι μπορούσε παρακολουθούσε κ αυτός...για να έχει γνώμη...αυτό σκεφτόταν το σκιουράκι... 

Κάποια ζωάκια όπως οι δεινόσαυροι...κ όχι όλοι...κάποια είδη ..είχαν ξεμείνει απο τότεεε παλιααα...κ φαινόταν να μην τα πειράζει κ πολύ...αλλα ούτε κ αυτά τον πειραζαν...

Κάποια ζωάκια τον είχαν πειράξει έτσι λέει ο θρύλος...

κ αυτος για τιμωρια ,τα άφηνε να μπουν στο ξέφωτο αλλά μόνο άν τον ρωτούσαν ..

Το σκιουράκι τα παρακολουθούσε όλα αυτά ...

κ αποφάσισε μια μέρα να πάει μια μέρα να παίξει με όλα τα ζωάκια του δάσους...νόμιζε ότι ήθελαν όλα να

παίξουν ανέμελα μαζί του...( τι χαζό που ήταν.!..) 

Έφτιαξε λοιπόν μια παιδική χαρά ...

το βοήθησαν οι κάστορες που του βρήκαν ξύλα,το βοήθησε ένας τυφλοποντικας που του άνοιξε λαγούμια

...δειλά δειλά ...ερχόντουσαν όλο κ καινούργια ζωάκια στην παιδική χαρά του σκίουρου.

.κ αυτός τα καλωσόριζε κ αμέσως έπιαναν το παιχνίδι όλοι μαζί...

κ όλο κάτι κατασκεύαζαν κ άντε κ καινούργιο παιχνίδι...κ όλα μαζί μες στην τρελλή χαρά. 

Όμως το σκιουράκι κάθε φορά που έμπαινε στο ξέφωτο...

έπρεπε να ρωτάει τον Σκάπορτ...

κ κάθε φορά τα ίδια .. 

.τι θα παίξετε? 

τι θα τους πεις? 

πως θα αρχίσει το παιχνίδι? 

ποιοι θα έρθουν?

πως θα τελειώσει? 

κάθε φορά τα ίδια... 

κ τα ζωάκια που τον περίμεναν?

είχαν αρχίσει ήδη το παιχνίδι...τυχερά που ήταν ...σκεφτόταν το σκιουράκι...

μα γιατί με ρωτάει συνέχεια σκεφτόταν..αφού να παίξω θέλω μόνο... 

γιατί δεν μ αφήνει ελεύθερα να μπω? 

Όμως τριγύρω απο την παιδική χαρά του σκίουρου υπήρχαν κ άλλες φωλιές ...κ άλλα παιχνίδια αλλά πιο

σοβαρά ...΄

πήγαινε κ εκεί ο σκίουρος...κ έπαιζε κ αυτός κ ας ήταν σοβαρά ...εξάλλου ζώο ήταν κ αυτό τον αφορούσαν τι

συνέβαινε στο δάσος ,στο ξέφωτο ,στο ποτάμια κ αλλού... 

Όμως εκει στα σοβαρά παιχνίδια ...

έβλεπε περίεργα πράγματα ... 

πράγματα που τον έκαναν να τρομάξει... 

ύαινες που πάλευαν με λιοντάρια...σκύλοι που τσακωνόντουσαν με γάτες...μαιμούδες που ξεσκίζονταν

μεταξύ τους... 

κ όχι με κανόνες κ λοιπά ... 

αλλά πάντα ύπουλα κ καλυμένα ... 

αυτά δεν τα έβλεπε άραγε ο Σκάπορτ? σκεφτόταν το σκιουράκι...θλιμμένο...

Άλλες φωλιές... 

πιο μακριά απο το ξέφωτο... 

έπαιζαν πρωτοτυπα παιχνίδια...

είχαν κ ζώα που φορούσαν κ στολές ...

( τι παράξενα που φαίνονταν αυτά στο σκιουράκι...) 

ζώα με στολή γάτας ..αλλά απο μέσα ήταν ο κροκόδειλος...

ζώα με στολή γαιδουριού..κ απο μέσα ήταν λύκος...

κ μετά τις μάχες ...εβγαζαν τις στολές τους κ ανακατεύονταν πάλι με τα υπόλοιπα ζώα του ΄δάσους..

αυτά τα ζώα τα ονόμαζαν πολυπροφιλόνικ...(τι περίεργο όνομα...) 

από εξω κροκοδειλοι αλλα με στολη γατας? 

σκυλοι αλλα με στολη λιονταριου? 

Κ να οι πηχτες?

κ να οι κοροιδιες?. 

Που έμπλεξα ...σκεφτόταν το σκιουράκι... 

Αλλά του άρεσε όλο αυτό ...

.ήταν όλα καινούργια τριγύρω ..

κ ήθελε να κάτσει εκεί στο ξέφωτο... 

Το σκιουράκι τότε αποφάσισε ...

να στείλει μην στον Σκάπορτ,αλλά δεν του απάντησε ποτέ ... 

του ξαναέστειλε λέγοντας του ότι έχει την παιδική χαρά ...ούτε κ τότε του απάντησε.. 

Τι λέτε να κάνει το σκιουράκι?...απο δω κ πέρα?...

συνεχίστε την ιστορία εσεις ...

κ δώστε όποιο τέλος νομίζετε...

εστω κ ενας να χαμογελασε στο Σκαφ?για μενα είναι προσωπικη νικη?

Παράθεση:
Σχόλιο # 40 από squirrel1968

Θα μου επιτρέψει ο Red...να γράψω ένα παραμύθι...κ τονισμένο κιόλας...( ακολουθώ πιστά την συμβουλή του)

του οποιου οι ηρωες ειναι φανταστικά προσωπα ...κ τα γεγονοτα που θα περιγράψω ...ειναι τυχαια 
κ επίσης τα περιστατικά δεν ειναι αληθινα ...
αλλα προιον φαντασιας κ μονον.

Μια φορά κ εναν καιρό ...
ήταν ενα σκιουράκι ζωηρό κ χαρωπό 
μάλιστα παρότι ήταν μεγαλούτσικο...εξακολουθούσε να κρατά την αθωότητα του
παρότι

Αρέσει στα μέλη Helenaki4, anassa_ και σε ακόμα 13 μέλη.

paranomos

# 60 στις 2/6/2019
author
Ανδρας / 49 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 176

Όλα τα σοβαρά άτομα..αυτά δηλαδή που τα λένε τσεκουρατα..είναι σε προέγκριση..

Όλα τα τρολονικς γράφουν ελεύθερα..

Όπως επίσης και όσα λιβανιζουνν

Και κάτι ασήμαντα Νικ..να γεμίζουν σελίδες με θέματα.

Αρέσει στο μέλος agrotis53
Επιλέξτε σελίδα: (1-23)
Σελίδες 12345678910Τελ.»
Δεν μπορείτε να απαντήσετε