Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

οταν νιωθεις οτι δεν ταιριαζεις με την ανθρωποτητα

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

mars1981

# 41 στις 20/11/2019
author
Ανδρας / 39 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 35
'Aρεσαν+: 0%

Αριστοτέλης: «Ο άνθρωπος είναι ον κοινωνικό κι αν μπορεί να μείνει μόνος του, τότε δεν είναι άνθρωπος, αλλά ζώο ή θεός».

ο αριστοτελης δεν νομίζω να κάνει λάθος :-) σαν είδος έχουμε ανάγκη να ανήκουμε και να αλληλεπιδρούμε με τους ομοίους μαςτώρα μήπως εσύ ζητάς πολλά από τους άλλους μήπως απογοητεύεσαι μήπως δεν ξέρω τι άλλοβάλε νερό στο κρασί σου γνώρισε κόσμο και κοιτά να περνάς καλά χωρίς να έχεις υψηλές προσδοκίεςεπίσης κάτι πολύ σημαντικό είναι να μάθεις να περνάς και χρόνο μόνη σου, δεν μιλάω για μοναξιά αλλά να επιδιώκεις να περνάς χρόνο με τον εαυτό  σου, θα σε βοηθήσει να τον αποδεχτείς και να τον αγαπήσεις το ίδιο και για τους γύρω σου 

Heptamer

# 42 στις 20/11/2019
author
Ανδρας / 41 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 14.380

Παράθεση:
Σχόλιο # 41 από mars1981

Αριστοτέλης: «Ο άνθρωπος είναι ον κοινωνικό κι αν μπορεί να μείνει μόνος του, τότε δεν είναι άνθρωπος, αλλά ζώο ή θεός».

ο αριστοτελης δεν νομίζω να κάνει λάθος :-) σαν είδος έχουμε ανάγκη να ανήκουμε και να αλληλεπιδρούμε με τους ομοίους μας

Ο ανθρωπος,  ως νοημον ον,  ειναι κοινωνικος (αγελαιος) απο αναγκη.

Οι κοινωνιες ανθρωπων ειναι κυριως συνασπισμοι ισχυος που εξυπηρετουν συγκεκριμενες αναγκες.

Οι ανθρωποι ζουν / συνασπιζονται / αλληλεπιδρουν πολλοι μαζι   για δυο κυριως ζωτικους λογους:

Α. Για ασφαλεια και ισχυ. Η διασπορα / καθολικευση του  προσωπικου κινδυνου,  τον κανει ευκολοτερα διαχειρισιμο / αντιμετωπισιμο. Το γνωστο "η ισχυς εν τη ενωσει".

Β. Για απροσκοπτη αναπαραγωγη,  που εξασφαλιζει τη συνεχιση του ειδους.

Σαφως,  αυτο που θεωρουμε ως " Θεο",  δεν εχει αναγκη ουτε το ενα,  ουτε το αλλο.

Αρέσει στο μέλος giorgos170

Roudolfita

# 43 στις 23/2/2020
author
Γυναίκα / 34 / Διαζευγμένη
Ν. Αχαϊας / Αιγείρα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 13
Καβούρινα,κι εγώ το έχω αυτό,αλλά το έχω διαλέξει, σχεδόν..Εννοώ εγώ χάνομουν πάντα και ακόμα χάνομαι,από παρέες κτλ.. Μ αρέσει η παρέα,αλλά όχι το καθημερινό,που οπωσδήποτε πρέπει να μαζευτούμε με τις φίλες κτλ..Έτσι σιγα σιγα έχασα τους παιδικούς μου φιλους... Διότι αυτό το καθημερινό,πάντα με κάνει να βαριέμαι,και νιώθω ότι χάνω το χρόνο μου,αν γίνεται συστηματικά.. Δεν εξελίσσομαι σαν ανθρωπος.Δε.μπορεις να πας γυμναστήριο,να διαβάσεις ένα ωραίο βιβλίο,να μάθεις κάτι.. Βέβαια είναι κ ανάλογα τις φίλες..Αλλά ως επί το πλείστον νιώθω ότι με.πιεζουν. Προτιμώ να κάνω αυτά που θέλω μόνη μου. Έτσι γίνονται κ πιο γρήγορα.Βεβαια αν κάποια απ' τις φίλες.μου ( έχω εδώ και 7 χρόνια) αλλά επικοινωνούμε σπάνια,πάθει κάτι ή χρειαστεί κάτι είμαι εκεί.Τρεχω.Αυτα.. Αλλά θεωρώ ότι δεν έπρεπε να σε πειράζει.. Αν σε πειράζει να το αλλάξεις σιγά σιγα
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost