Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Να κανω το μεγαλο βημα?

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

LostinSpace29

# 1 στις 9/8/2019
author
Γυναίκα / 28 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Νεάπολη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 5
'Aρεσαν+: 0%

Να κανω το μεγαλο βημα?

Καλησπερα σε ολους! Θα ηθελα τη γνωμη σας πανω σε ενα θεματακι. Ειμαστε 1 χρονο και κατι μαζι με τον φιλο μου και προχθες πανω στην συζητηση μου ειπε οτι πρεπει να παρουμε μια αποφαση για το μελλον μας. Γενικα περναμε πολυ ομορφα,συμφωνουμε σχεδον σε ολα και γενικα λενε ολοι οτι ειμαστε ταιριαστο ζευγαρι. Εγω ειμαι 29 και τον ιανουαριο μπαινω στα 30. Δεν εχω παιδια και δεν θελω προς το παρον. Αυτος ειναι χωρισμενος με 2 παιδια και τα βλεπει οποτε μπορει.  Εχει πει στον γιο του σαν μεγαλυτερος που ειναι απο την κορη,οτι ειναι με καποια και το εχω  δει και εγω το παιδι και του ειπε οτι μσζι μου νιωθει πιο ηρεμος απο ποτε(υπηρχαν εντασεις στο γαμο του,οι οποιες οδηγησαν στο χωρισμο). Το προβλημα ομως ερχεται εδω:εγω 29 στα 30 ο φιλος μου στα 53..  Ναι,ειναι πολυ μεγαλη διαφορα,αλλα εγω  θα ηθελα να δωσω μια ευκαιρια να το παμε παραπερα... Οι γονεις μου δε γνωριζουν τιποτα απ'ολα αυτα,ουτε καν οτι ειμαστε μαζι.Ο ιδιος μου λεει οτι πρεπει να το πω καποια στιγμη γιατι δεν ειναι σωστο να κρυβομαστε. Θα υπαρξουν αντιδρασεις,το ξερω αλλα ειναι η ζωη μου και εγω θα αποφασισω για αυτην. Ο φιλος μου το εχει πει μονο στην αδερφη του ,αλλα οχι στη μανα του γιατι φοβαται οτι θα τον κραξει,λογω της ηλικιας μου. Πολλες φορες μου λεει το εξης: θελω να εισαι σιγουρη για αυτο το βημα,γιατι ειμαι πολυ μεγαλος για σενα και σκεψου ποσο χρονων θα εισαι σε 10 χρονια και ποσο εγω... Εσυ εισαι ενα μπουμπουκι για μενα...Του λεω λοιπον οτι δε με νοιαζει και οτι τον αγαπω και θελω να ειμαι μαζι του.Αν ερθει αργοτερα παιδι θα ειναι καλοδεχουμενο. Απλα,επειδη αγαπω τους γονεις μου και ειμαι και μοναχοπαιδι,πως να τους το φερω ωστε να μην πληγωθουν? Εχουν αλλα σχεδια για μενα,ξερετε η μανα μου θελει ενα απλο παιδι ,ελευθερο και με συμβουλευει πως η καλυτερη διαφορα ειναι μεχρι 10 η 12 χρονια... Α ρε μανα! Τι συμβουλη θα μου δινατε? Να κανω το βημα? 

Αρέσει στο μέλος Mythos031

_Bellezza_

# 2 στις 10/8/2019
author
Γυναίκα / 27 / Παντρεμένη
Ηνωμ.Αραβικά Εμιράτα
Απαντήσεις: 2.931

Trol alert!!

Ο 53χρονος εχει πει για την σχεση του μονο στην αδερφη του, γιατι φοβαται μην τον μαλωσει η μαμα του. 

Γελαω δυνατα και με εχει ακουσει ολο το τετραγωνο!!!

Αρέσει στα μέλη satsok_65, lovable1 και σε ακόμα 8 μέλη.

archagellos

# 3 στις 10/8/2019
author
Ανδρας / 53 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 3.067

Αγαπητη ,

τι να σου πω . Εαν ο δικου οσυ στα 53 ...φοβατε οτι θα τον κανει ντα η μαμα του για εσενα ...

Κατι δεν μου καθεται καλα ...
Βεβαια σε αυτα που σου λεει οτι εσυ εισαι ενα μπουμπουκι και να σκεφτεις το βημα που πατε να κανετε ...οκ δικιο εχει .

Εσυ παντως βρε καλη μου ...τι ακριβως ψαχνεις ?  Αντρα ? ή Μπαμπα ? ...διοτι οπως και na το κανεις η διαφορα ειναι ...μεγαλη 

Και εαν κανετε και παιδι ...το παιδακι θα εχει 3 παπουδες με το καλο ...

Βεβαια ρωτας ...πως να το πεις στην μανα σου ... Μανα σου ειναι και τη νξερει καλυτερα απο εμας ...τι να σου  πουμε εμεις ?

Παντως καλου κακου εχε και μια μπουκαλα οξυγονο μαζι σου ...μπορει να χρειαστει ...
Καλη σου τυχη 

Keep Walking

Αρέσει στα μέλη jane_do, loushian1984 και σε ακόμα 9 μέλη.

agapimou11

# 4 στις 10/8/2019
author
Γυναίκα / 41 / Διαζευγμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 511

Ναι εσύ θα αποφασίσεις για τη ζωή σου, τώρα όλα σου φαίνονται όμορφα, τον αγαπάς, ταιριαζετε γράφεις, αλλά η διαφορά ηλικίας σας είναι πολύ μεγάλη, τώρα δεν το νιώθεις αλλά σε δέκα χρόνια, εσύ 40 εκείνος 63, είναι πολύ πιθανό να αντιμετωπίσεις προβλήματα που τώρα δεν μπορείς καν να φανταστείς και μετά να λες...Α ρε μάνα...μου τα λεγες και γω δεν σ άκουσα!!! 

Αν πάλι θέλεις να προχωρήσεις μαζί του, εγώ θα σου πρότεινα να συζησετε, χωρίς να παντρευτειτε, να δεις πως θα είναι η ζωή σας και αν ένα χρόνο μετά νιώθεις ότι όλα είναι καλά, προχωρα.

Αρέσει στα μέλη COSTAS42, maraki_lar_1980 και σε ακόμα 2 μέλη.

wish_

# 5 στις 10/8/2019
author
Γυναίκα / 35 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Απαντήσεις: 2.236

τώρα μπορεί να μη θες παιδιά αλλα να θες αργότερα...ο ιδιος θέλει να κανει άλλο παιδί?η τότε θα ψαξεις για άλλον?

Οι γονείς σου εννοειται οτι θα πάθουν σοκ.με τον παππου,εν συγκρίση με σένα,χωρισμένο και με δυο παιδιά.μου θυμισες τώρα ένα σήριαλ το 50-50 με τον Μπουλά να τα έχει με μια ίσα με την κόρη του.

Αυτός όταν σου είπε να πάρετε μια απόφαση για το μέλλον τι εννοούσε?να παντρευτείτε ας πουμε?ή μηπως ξερει οτι μπορεί οι δικοί σου να μη το δεχτούν και να το χει ξαναδει το έργο ώστε ετσι να μπορεί να φυγει πιο ευκολα με συνοπτικές διαδικασίες.

Για την γυναικά του σου έχει μιλήσει?

Αν νομιζεις οτι βρηκες τον αντρα της ζωης σου τότε μίλα με τους γονείς σου αλλά ας μας πουν εδώ και οι 50αρηδες αν στην ηλικία τους βλέπουν μια 30 σοβαρα η ψάχνουν να γλεντήσουν και να τους νταντέψει μια μικρούλα.Ειδικά να εχουν ηδη κανει γαμο και παιδιά.

Αρέσει στα μέλη COSTAS42, Mythos031

Spiros--

# 6 στις 10/8/2019
author
Ανδρας / 49 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Χαλκηδόνα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 285

Καλά, ακόμα αναρωτιέσαι ...

... για το αν πρέπει να κάνεις το βήμα, ενώ υπάρχουν τόσα θετικά : 

- Σύντομα κληρονομιά (...) 

- Έτοιμα παιδιά, αν δεν θες εσύ δικά σου (χωρίς ταλαιπωρίες, πόνους και αγωνίες) 

- Αν θες παιδιά, θα έχουν 3 παππούδες (του παιδιού μου το παιδί είναι 2 φορές παιδί μου) 

- Υποτακτικός σύζυγος λόγω ... μανούλας (που τον κράζει) 

- Γαμπρός στην ίδια ηλικία με τα πεθερικά ... μια χαρά θα τα βρουν (θα πάρει φωτιά το τάβλι) 

Στην extreme περίπτωση που δεν είσαι Τρολ ... σκέψου το πάρα πολύ καλά!

Αρέσει στα μέλη zoi-73, COSTAS42 και σε ακόμα 3 μέλη.

Renaki88

# 7 στις 10/8/2019
author
Γυναίκα / 31 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Απαντήσεις: 7
Δύσκολη η απάντηση ... Όταν είμαστε ερωτευμένοι δε σκεφτόμαστε πολύ...Εγώ στη θέση σου θα το σκεφτόμουν δίπλα Κ τριπλά..Είναι πολύ μεγάλη η διαφορά και ακόμα και αν τώρα τα βρίσκετε πως θα νιώθεις όταν θα είσαι 45 και αυτός κοντά στα 70? Οι γονείς σου θα διαφωνήσουν και είναι λογικό...Θα σου έλεγα να περιμένεις και ότι δε χρειάζεται να επισημοποιηθεί κάτι εφόσον όπως λες δεν είσαι έτοιμη για παιδι...Αλλά και το να τραβάς μια σχέση που δεν είσαι σίγουρη που θα καταλήξει για χρόνια σε φθείρει...δέχεσαι κ μετα είναι δυσκολότερο...Όπως και να χει η απόφαση είναι δική σου.Εμείς εκφράζουμε προσωπική αποψη
Αρέσει στο μέλος VASILIS53

tzoulia59

# 8 στις 10/8/2019
author
Γυναίκα / 79 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 6.894

να μην κανεις κανενα βημα και να κατσεις στ αβγα σου ...

περαν του οτι η ηλικιακη διαφορα των 23 ετων ειναι μεγαλη ..
ας την παραβλεψουμε και να εστιασουμε στο γεγονος οτι ο ανθρωπος αυτος ηδη εχει 2 παιδια δικα του ...
για ποιο λογο να πας να μπλεξεις σε προβληματικες ιστοριες ..
και πολυ σωστα  σου λεει η μανα σου 

να βρεις ενα παιδι κοντα στην ηλικια σου και να χτισεις ,μια υγιη δικη σου οικογενεια .
το τι θ απογινει ο 53 ρης λιγο μας απασχολει ..
κατι θα βρει να κανει ...
αυτος τους κυκλους τους εκλεισε ...
και μην ξεχασω να σου υπενθυμισω οτι οι αντρες μετα τα 55 παιρνουν σεξουαλικα την κατω βολτα ...
κι αναφερομαι στην συχνοτητα του σεξ και την προβληματικη στυση .
μην το δεις αυτο το εργο 

γιατι θα ειναι γκραν γκινιολ 
 και καρτα επιστροφης δεν εχει ...το πακετο ...

Αρέσει στα μέλη loushian1984, giannhsn και σε ακόμα 2 μέλη.

VASILIS53

# 9 στις 10/8/2019
author
Ανδρας / 57 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Νέα Μάκρη
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 450

Θαυμαστό πράγμα η γεμάτη με ωραία συναισθήματα καρδιά.

Οι γονείς μιλάνε πάντα με την φωνή της λογικής στα παιδιά τους. 
Με τον νου και εγώ συμφωνώ με την μητέρα σου. Αν όμως η καρδιά σου είναι γεμάτη όπως φαίνεται να είναι, τολμώ να πω άκου την καρδιά σου. 

Αρέσει στα μέλη mariarosaria, Moksha και σε ακόμα 3 μέλη.

panagiotismp90

# 10 στις 10/8/2019
author
Ανδρας / 29 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Παλαιό Φαλήρο
Θέματα: 38
Απαντήσεις: 2.286

Καλησπερα, πως γνωριστηκατε λοστινσπασ29 με το φιλο σου?

LostinSpace29

# 11 στις 10/8/2019
author
Γυναίκα / 28 / Ελεύθερη
Προσεχε μην κατουρηθεις απο τα γελια. Και αν νομιζεις οτι ειμαι τρολ κανε κατι πιο χρησιμο στη ζωη σου απο το να σχολιαζεις.

froufrou2017

# 12 στις 10/8/2019
author
Γυναίκα / 47 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Βύρωνας
Απαντήσεις: 159
Ο φίλος σου λέει ότι πρέπει κάποια στιγμή να τους το πεις αλλά ο ίδιος δεν τολμάει να το πει στη μαμά του!! Σκέψου λοιπόν αν τελικά φτάσετε μέχρι το γάμο τι πανηγύρι έχει να γίνει, θα πρέπει να παίρνει έγκριση για όλα!! Μήπως τελικά δεν έχει απογαλακτιστει ακόμα; Το πρόβλημα λοιπόν δεν είναι οι δεδομένες αντιδράσεις που θα υπάρξουν λόγω ηλικίας, παρελθόντος και υποχρεώσεων αλλά κατά πόσον αυτός ο άνθρωπος είναι τελικά κατάλληλος για σένα. Δε θέλεις παιδιά τώρα, σε λίγα χρόνια όμως θα θελησεις, σκέφτηκες τι θα γίνει τοτε;
Αρέσει στα μέλη jane_do, loushian1984 και σε ακόμα 2 μέλη.

LostinSpace29

# 13 στις 10/8/2019
author
Γυναίκα / 28 / Ελεύθερη
Βρε παιδια οταν λεω οτι σκεφτεται πως θα το πει στη μανα του,δεν εννοω οτι θα τον κανει ντα,απλα ειναι πολυ μεγαλη σε ηλικια και θα του πει λογικα τι θελεις με μια μικροτερη,οτι και καλα με κοροιδευει κτλ... Τη σεβεται οσο ναναι. Εκει κολλησατε ολοι?

lollipop-123

# 14 στις 10/8/2019
author
Γυναίκα / 46 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 98
Στα 60 + του θα παψεις να εισαι εσυ το μπουμπουκι γι αυτον

Sit back and think
Αρέσει στα μέλη jane_do, mariarosaria και σε ακόμα 2 μέλη.

LostinSpace29

# 15 στις 10/8/2019
author
Γυναίκα / 28 / Ελεύθερη
Καλησπερα wish. Θα μου επιτρεψεις να σταθω σε κατι αλλο: τι εννοεις αν το ξερει ηγυναικα του,που βασικα ειναι πρωην γυναικα του? Δε νομιζω να μετραει η αποψη της. Εκτος αν καταλαβα κατι λαθος...

LostinSpace29

# 16 στις 10/8/2019
author
Γυναίκα / 28 / Ελεύθερη
Συγγνωμη wish ο,τι ναναι διαβαζω! Το μονο που ξερω για τη γυναικα του ειναι οτι ηταν μαζι απο τα 22... Μεχρι στιγμης μου εχει πει περισσοτερα κακα παρα καλα για αυτην. Αν και δε θελω να μαθω περισσοτερα. Οχι δεν ειπαμε για γαμο,συγκατοικηση μονο

aldente

# 17 στις 10/8/2019
author
Ανδρας / 47 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Περιστέρι
Απαντήσεις: 38

Η μόνες περιπτώσεις που μπορώ να σκεφτώ ταίριασμα με τόση διαφορά ηλικίας είναι δύο:

1) Η διανοητική ηλικία του άντρα ταιριάζει στην ηλικία σου
2) Η δική σου, ταιριάζει με τη δική του (που χλωμό το βρίσκω).

Ε, άντε και μια τρίτη: Δεν μπορείτε να βρείτε κάτι άλλο και είστε και οι δύο στο
ό,τι αρπάξει ο απαφτός μας.

Αρέσει στα μέλη jane_do, tzoulia59 και σε ακόμα 2 μέλη.

Mythos031

# 18 στις 10/8/2019
author
Ανδρας / 53 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Απαντήσεις: 36

Ο ερωτας χρονια δεν κοιταει. Αν εσεις ειστε καλα μαζι συνεχιστε ετσι. Οσο αφορα τους γονεις σας εχετε τις εξης επιλογες: 1. Δεν τους το λετε και περιμενετε να απεβιωσουν.. 2. Τους λετε αφου εχει γινει το μυστηριο μεταξυ σας σαν τετελεσμενο γεγονος (ω ρε τι εχει να γινει).. 3. Τους καλειτε με προσκληση στο γαμο σας ή στα βαφτισια του παιδιου που θελετε να κανετε (εκει δεν μπορουν να πουν τιποτα).. 4. Τους ζητάτε την ευχη τους (και θα την παρετε με ανοικτη τη παλαμη)... 5. Δεν τους λετε τιποτα γιατι στη τελικη δικια σας ειναι η ζωη, αφου προηγουμενως εχετε κανει μια γενικη συζητηση μαζι τους για ενα γνωστο που ειναι στην ιδια θεση με σας.. για να δειτε αντιδρασεις. Σιγουρα υπαρχουν και αλλες θεσεις..Καλη επιτυχια !

Eteros-kapadokis

# 19 στις 10/8/2019
author
Ανδρας / 42 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Γλυκά Νερά
Απαντήσεις: 14
Καταρχήν μη κράζεις για τα σχόλια που σου λένε εδώ... εσύ έφερες το θέμα άρα θες και τα σχόλια... είτε είναι αρεστά είτε όχι θα τα δεχτείς ή μάλλον θα τα δείς...
Αρέσει στα μέλη jane_do, loushian1984 και σε ακόμα 2 μέλη.

Enikos

# 20 στις 10/8/2019
author
Ανδρας / 75 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 18.693

Αταιριαστο καθ' ολα...

Το ενα μελος εν δυναμει απομαχος και το αλλο καθ' οδον να ξεκινησει την παραγωγικη ζωη του...

Γραφεις οτι λενε οι αλλοι, πως ειστε ταιριαστο ζευγαρι...

Ας λενε οι αλλοι, για εσενα προκειται, οχι για την εξωτερικη εικονα σας σαν ζευγαρι...

Για μενα, ο ανευθυνος της υποθεσης ειναι ο φιλος σου...

Οχι επειδη ειναι μαζι σου, αλλα επειδη το χοντρυνε το θεμα...

Τι περιμενει οτι θα προκυψει απο μια τετοια σχεση?...

Οσο και να φερεται σαν 30 αρης...δεν ειναι...

Και μαλιστα να συζηταει για γαμους, οικογενειες και τα συναφη...(αν τα εννοει, που χλωμο το βλεπω)...

Επομενως αυτο που πρεπει να σκεφτεις σοβαρα (και οχι τον γαμο και τα παιδια που ισως ερθουν), ειναι το οτι εχεις να κανεις με εναν ασοβαρο τυπο που παιζει τον δοκιμο Ικαρο...

Κατ' εμε παντα, πρεπει να εχεις σοβαρο θεμα (δεν ξερω τι κατευθυνσης) για να σκεφτεσαι ετσι...

Συστηνω ψυχραιμια, να αφησεις την ολη κατασταση να κυλησει ως εχει και ειμαι βεβαιος οτι καποια στιγμη θα αποκατασταθει η φυσιολογικη ταξη των πραγματων...

Το ρητο "ο ερως χρονια δεν κοιτα", ειναι μουφα, για να δικαιολογησει ανθρωπους που λειτουργουν με το κατω κεφαλι. Οι ιδιοι το εφτιαξαν αλλωστε, για να φορτωσουν στον ερωτα την διανοητικη ανεπαρκεια τους...

Ομιλησα...

Αρέσει στα μέλη jane_do, sun_world και σε ακόμα 7 μέλη.
Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε