Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

έντονος προβληματισμός

Επιλέξτε σελίδα: (1-8)
Σελίδες 12345678

peripli

# 141 στις 19/8/2019
author
Γυναίκα / 61 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.817
'Aρεσαν+: 0%

Τω οντι!

Ετσι ακριβως. Αλλωστε το εχω πει, δεν συμμετεχω πλην ολιγιστων εξαιρεσεων. Και εισαι εξαιρεση, κι αυτο στο εχω  γραψει, επειδη εισαι σοβαρο και εμπεριστατωμενο ατομο θεωρησα οτι θελεις σοβαρη τοποθετηση.Καλο ξεκαθαρισμα, εσωτερικο, αυτο θα δωσει λυση. Αλλα και μονος και ευτυχισμενος...κι αυτο μια χαρα λυση ειναι! It's up to you! Φιλιά.

Παράθεση:
Σχόλιο # 140 από VASILIS53

Οι γνώμες των φίλων που έγραψαν στο θέμα μου, το ένοιωσα ότι ήταν από καρδιάς,  Το θέμα για μένα εξελίχθηκε σε ένα think tank το οποίο θα διαβάσω αρκετές φορές γιατί η συζήτηση με τον εαυτό θέλει και εξωτερικά ερεθίσματα. 

Δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να απευθυνθώ κάπου αλλού και να έπαιρνα πιο ουσιαστικές γνώμες και ως εκ τούτου σας ευχαριστώ όλους και ιδιαίτερα εσένα που με τίμησες με την παρουσία σου γιατί όντως έχω προσέξει ότι μέχρι τώρα τουλάχιστον φείδεσαι συμμετοχής σε τέτοιου είδους θέματα.

Αρέσει στο μέλος VASILIS53

mirto2016

# 142 στις 19/8/2019
author
Γυναίκα / 41 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Καλλιθέα
Απαντήσεις: 35

σε όλα αυτά ΝΑΙ

Μην ζαλίζεις το κεφάλι σου με μήπως αυτό μήπως εκείνο. Εμπιστέψου το ένστικτό σου. Εάν σου λέει ότι δεν έχεις όρεξη, δεν έχεις όρεξη είναι απλό. Κι εγώ περνάω πάνω κάτω τα ίδια. Δουλεύω πολλές ώρες, η κούραση είναι απίστευτη, μία θέλω και μία δεν θέλω, μία θέλω το κεφάλι μου ήσυχο μία γκρινιάζω ότι δεν με θέλει κανείς...ανθρώπινα είναι αυτά.

Μην το ζορίζεις το μυαλό σου. Κάνε ότι νοιώθεις. Δεν θες? Δεν θες! Συγκεντρώσου σε σένα και όταν η στιγμή είναι η σωστή, όλα θα μπούνε στην σειρά τους.

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από VASILIS53

έντονος προβληματισμόςΦίλοι μου, τώρα τελευταία όλο και περισσότερο συνειδητοποιώ ότι βαριέμαι να κάνω σχέση. Συμβαίνει σε κανένα άλλον αυτό; Η επίσημη δικαιολογία που δίνω στον εαυτό μου είναι ότι δουλεύω πολλές ώρες, αλλά δεν με ικανοποιεί μιας και στο παρελθόν δούλευα περισσότερο κατά εποχές, αλλά πάντα υπήρχε χρόνος για έρωτες. Μήπως έχω πάθει αδράνεια μήτρας; Είναι κάτι προσωρινό ή από αυτό θα πάω; Μήπως χόρτασα και θέλω χρόνο να χωνέψω; Μήπως κουράστηκα και θέλω χρόνο να ξεκουραστώ. Μήπως πληγώθηκα και φοβάμαι να μην ξαναπληγωθώ. Μήπως ωρίμασα και οδεύω προς την αποσύνθεση; Μήπως βλέπω την άσχημη πλευρά των σχέσεων και φοβάμαι την ματαιότητα; Μήπως...; Μήπως όλα αυτά τα μήπως είναι πραγματικά και μου δημιουργούν αυτήν την αίσθηση της βαρεμάρας. (Παρά την κάπως χιουμοριστική παρουσίαση του θέματος, είναι πολύ σοβαρός προβληματισμός)

Αρέσει στα μέλη peripli, VASILIS53 και σε ακόμα 1 μέλος.

Amoyda

# 143 στις 19/8/2019
author
Ανδρας / 58 / Διαζευγμένος
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Απαντήσεις: 117

Παράθεση:
Σχόλιο # 142 από mirto2016

σε όλα αυτά ΝΑΙ

Μην ζαλίζεις το κεφάλι σου με μήπως αυτό μήπως εκείνο. Εμπιστέψου το ένστικτό σου. Εάν σου λέει ότι δεν έχεις όρεξη, δεν έχεις όρεξη είναι απλό. Κι εγώ περνάω πάνω κάτω τα ίδια. Δουλεύω πολλές ώρες, η κούραση είναι απίστευτη, μία θέλω και μία δεν θέλω, μία θέλω το κεφάλι μου ήσυχο μία γκρινιάζω ότι δεν με θέλει κανείς...ανθρώπινα είναι αυτά.

Μην το ζορίζεις το μυαλό σου. Κάνε ότι νοιώθεις. Δεν θες? Δεν θες! Συγκεντρώσου σε σένα και όταν η στιγμή είναι η σωστή, όλα θα μπούνε στην σειρά τους.

Συμφωνώ αλλά με μια μικρή διαφορά,η δουλειά δεν είναι λύση σε αυτές τις περιπτώσεις,ίσα ίσα που όταν δουλεύουμε πολύ βλέπουμε αυτό το άτομο σαν ξεκούραση,δύο λύσεις υπαρχουν:η απομωνεσαι και μιλάς με τον εαυτό σου,η καλύτερη νομίζω ή το ρίχνεις στις παρέες

Προσωπικά προτιμάω την πρώτη και όταν θέλω να βγω,με παίρνω και πάω όπου θέλω,lol

alisida

# 144 στις 24/9/2019
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 34
Απαντήσεις: 6.335

Χμμμ..Σίγουρα είναι θέμα ηλικιας.!

!Όχι όμως για τους λόγους που λέει η Τζούλια ,όχι για ορμονικούς λόγους 

..Η "αποχή" από την προσπάθεια εύρεσης συντρόφου δεν είναι από βαρεμάρα

...Πολύ απλά : στις ηλικίες 30-45 ,οι περισσότεροι φίλοι και γνωστοί μας έχουν οικογένειες ,έχουν άλλες προτεραιότητες Ένας μόνος σε αυτές τις ηλικίες ,βλέπει τις συναναστροφές του να ζουν διαφορετικά και αυτός μόνο διαφέρει 

...Δύσκολα κολαει ένα μπακουρι σε παρέες παντρεμένων με παιδιά .

..Έτσι ,"αρπάζει" τις ευκαιρίες που του παρουσιάζονται ,προκειμένου να ζευγαρώσει και ο ίδιος και ίσως να δημιουργήσει οικογένεια 

...Πάμε τώρα σε ηλικίες 50+ στις οποίες οι φίλοι και γνωστοί μας έχουν αρκετοί χωρισει-χηρεψει..

.Παρέες βρίσκουμε εύκολα ,βάζουμε σε δεύτερη μοιρα την εύρεση συντρόφου 

...Μπορεί μεν να έχουμε καταλάβει ότι δεν θέλει και πολλά μια σχέση να είναι όμορφη και χαρούμενη .

.Ούτε μεγάλες θυσίες ούτε μεγάλους συμβιβασμούς ..

.Διότι η ζωή μετά τα 50-55 είναι πιο απλή..

Τα παιδιά  ειναι    μεγάλα ,έχουν βρει το δρόμο τους ,εμείς δουλεύουμε χαλλλαρα για τα επόμενα χρόνια έως τη σύνταξη 

Άρα ...Σχεδόν μηδεν άγχος ..

.Γιατί να το αποκτήσουμε από μια σχέση ,λέμε οι περισσότεροι..

.Παρ όλα αυτά ,δύσκολα αντιστεκόμαστε σε κάτι ταιριαστό που μας κοιτάζει και ...λιώνει  

Το θέλουμε όμως έτοιμο ,καθαρισμένο στο πιάτο ,

χωρίς κουκούτσια που θα μας κάθονται στο λαιμό ,

Διότι κινδυνεύουν οι...μασελες μας 

Σωστά ??

Αρέσει στα μέλη Heptamer, VASILIS53 και σε ακόμα 1 μέλος.
οσα δεν εχω πει

Enikos

# 145 στις 24/9/2019
author
Ανδρας / 75 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 20
Απαντήσεις: 20.053

Εκει με τις μασελες, πειστηκα να σου κανω λικε...

Ειναι ενα σοβαρο θεμα αυτο...

Αντε να φτιαχνεις χαρμανια, ολο να τις μαζευεις, απο τα ξαφνικα στραπατσα...

Αυτη τη δουλεια θα κανουμε καθε τρεις και δυο???...

Παράθεση:
Σχόλιο # 144 από alisida
Χμμμ..Σίγουρα είναι θέμα ηλικιας.!!Όχι όμως για τους λόγους που λέει η Τζούλια ,όχι για ορμονικούς λόγους ..Η "αποχή" από την προσπάθεια εύρεσης συντρόφου δεν είναι από βαρεμάρα...Πολύ απλά : στις ηλικίες 30-45 ,οι περισσότεροι φίλοι και γνωστοί μας έχουν οικογένειες ,έχουν άλλες προτεραιότητες Ένας μόνος σε αυτές τις ηλικίες ,βλέπει τις συναναστροφές του να ζουν διαφορετικά και αυτός μόνο διαφέρει ...Δύσκολα κολαει ένα μπακουρι σε παρέες παντρεμένων με παιδιά ...Έτσι ,"αρπάζει" τις ευκαιρίες που του παρουσιάζονται ,προκειμένου να ζευγαρώσει και ο ίδιος και ίσως να δημιουργήσει οικογένεια ...Πάμε τώρα σε ηλικίες 50+ στις οποίες οι φίλοι και γνωστοί μας έχουν αρκετοί χωρισει-χηρεψει...Παρέες βρίσκουμε εύκολα ,βάζουμε σε δεύτερη μοιρα την εύρεση συντρόφου ...Μπορεί μεν να έχουμε καταλάβει ότι δεν θέλει και πολλά μια σχέση να είναι όμορφη και χαρούμενη ..Ούτε μεγάλες θυσίες ούτε μεγάλους συμβιβασμούς ...Διότι η ζωή μετά τα 50-55 είναι πιο απλή..Τα παιδιά είναι μεγάλα ,έχουν βρει το δρόμο τους ,εμείς δουλεύουμε χαλλλαρα για τα επόμενα χρόνια έως τη σύνταξη Άρα ...Σχεδόν μηδεν άγχος ...Γιατί να το αποκτήσουμε από μια σχέση ,λέμε οι περισσότεροι...Παρ όλα αυτά ,δύσκολα αντιστεκόμαστε σε κάτι ταιριαστό που μας κοιτάζει και ...λιώνει Το θέλουμε όμως έτοιμο ,καθαρισμένο στο πιάτο ,χωρίς κουκούτσια που θα μας κάθονται στο λαιμό ,διότι κινδυνεύουν οι ...μασελες μας ...Σωστά ??

Αρέσει στα μέλη VASILIS53, alisida

Enikos

# 146 στις 24/9/2019
author
Ανδρας / 75 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 20
Απαντήσεις: 20.053

Ωχ, ωχ, ωχ...

Μας υπερφαλαγγιζουν οι...εκλεκτικοι...

Κατι λιγο και οι δομημενοι...

Ω, Ζευ...

VASILIS53

# 147 στις 24/9/2019
author
Ανδρας / 57 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Νέα Μάκρη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 1.344

Παράθεση:
Σχόλιο # 144 από alisida

Χμμμ..Σίγουρα είναι θέμα ηλικιας.!

!Όχι όμως για τους λόγους που λέει η Τζούλια ,όχι για ορμονικούς λόγους 

..Η "αποχή" από την προσπάθεια εύρεσης συντρόφου δεν είναι από βαρεμάρα

...Πολύ απλά : στις ηλικίες 30-45 ,οι περισσότεροι φίλοι και γνωστοί μας έχουν οικογένειες ,έχουν άλλες προτεραιότητες Ένας μόνος σε αυτές τις ηλικίες ,βλέπει τις συναναστροφές του να ζουν διαφορετικά και αυτός μόνο διαφέρει 

...Δύσκολα κολαει ένα μπακουρι σε παρέες παντρεμένων με παιδιά .

..Έτσι ,"αρπάζει" τις ευκαιρίες που του παρουσιάζονται ,προκειμένου να ζευγαρώσει και ο ίδιος και ίσως να δημιουργήσει οικογένεια 

...Πάμε τώρα σε ηλικίες 50+ στις οποίες οι φίλοι και γνωστοί μας έχουν αρκετοί χωρισει-χηρεψει..

.Παρέες βρίσκουμε εύκολα ,βάζουμε σε δεύτερη μοιρα την εύρεση συντρόφου 

...Μπορεί μεν να έχουμε καταλάβει ότι δεν θέλει και πολλά μια σχέση να είναι όμορφη και χαρούμενη .

.Ούτε μεγάλες θυσίες ούτε μεγάλους συμβιβασμούς ..

.Διότι η ζωή μετά τα 50-55 είναι πιο απλή..

Τα παιδιά  ειναι    μεγάλα ,έχουν βρει το δρόμο τους ,εμείς δουλεύουμε χαλλλαρα για τα επόμενα χρόνια έως τη σύνταξη 

Άρα ...Σχεδόν μηδεν άγχος ..

.Γιατί να το αποκτήσουμε από μια σχέση ,λέμε οι περισσότεροι..

.Παρ όλα αυτά ,δύσκολα αντιστεκόμαστε σε κάτι ταιριαστό που μας κοιτάζει και ...λιώνει  

Το θέλουμε όμως έτοιμο ,καθαρισμένο στο πιάτο ,

χωρίς κουκούτσια που θα μας κάθονται στο λαιμό ,

Διότι κινδυνεύουν οι...μασελες μας 

Σωστά ??

Θα με ρίξεις πάλι σε βαθύ φιλοσοφικό στοχασμό. 

Ο άνθρωπος είναι η Ζωή που συνηδητοποιεί τον ευατό της. Όταν ο άνθρωπος γεννήθηκε ως άνθρωπος συνειδητοποίησε τη γύμνια της ύπαρξής του. 

Η γύμνια της ύπαρξής του δεν είναι αυτό που έκρυψε ο Αδάμ και η Εύα με το φύλλο συκής, είναι η συνειδητοποίηση της μοναξιάς του. Ξαφνικά ένοιωσε φυλακισμένος μέσα στον δερμάτινο μανδύα που περιβάλει τον είναι του. 

Από τότε που ο άνθρωπος συνειδητοποίησε τον εαυτό του ως κάτι ξεχωριστό από την υπόλοιπη φύση προσπαθεί να απελευθερωθεί από τη φυλακή της μοναξιάς του με το να επιδιώκει την επικοινωνία με τους άλλους ανθρώπους με εμπροσθοφυλακή αυτής της επιδίωξης την ερωτική σχέση μιας και μέσα σε αυτή κρύβεται και το ένστικτο της επιβίωσης ως διαιώνιση του είδους. 

Στον αρχέγονο μύθο ο άνθρωπος δεν είχε διδαχθεί ακόμη την έννοια της Αγάπης γιαυτό όταν εκλίθη να λογοδοτήσει για την απείθιά του προς την Φύση άρχισε να υπερασπίζεται τον εαυτό του και να ρίχνει το σφάλμα στην Εύα και αυτή στον όφη. Βασικά υπερασπιζόταν τον πρωτόγνωρο και πρωτόγονο εγωτισμό του.

Αυτή η συνειδητοποίηση ότι είναι κάτι ξεχωριστό από την υπόλοιπη φύση τον έβγαλε από τον παράδεισό της και τον έριξε στην φυλακή του Εγώ του. Από τότε ο άνθρωπος ψάχνει απεγνωσμένα να απελευθερωθεί και ξέρει ότι ο μόνος δρόμος που θα θα τον οδηγήσει στην ελευθερία είναι η αγάπη, μόνο μέσα από αυτήν ξεπερνάει τα όρια του και ανοίγεται στην ένωση με τους άλλους ανθρώπους. Η ερωτική ένωση είναι καθαρά υπαρξιακή στο βάθος της και ο άνθρωπος θα την αποζητάει πάντα. Έχει την ίδια σπουδαιότητα με την δίψα για ελευθερία γιατί υπακούει στην εντολή να βγούμε από την φυλακή του εαυτού μας.

Αυτά δεν είναι στοχασμοί ανθρώπου που δεν μπορεί να κάνει με τον εαυτό του. Αλλά η αναζήτηση της αλήθειας που κρύβεται πίσω από την επιθυμία της ερωτικής επικοινωνίας η οποία ουδέποτε θα σταματήσει να υπάρχει μέσα μας σε όποια ηλικία και αν βρισκόμαστε. 

Ακούγεται παράδοξη η θέση να αναζητούμε την ελευθερία μέσα από την δέσμευση με έναν άλλο άνθρωπο. Είναι όμως η πιο αποτελεσματική οδός. Όπως το χρήμα είναι το μέτρο της αξίας ενός προιόντος έτσι και η ποιότητα της σχέσης είναι το μέτρο του βαθμού της ελευθερίας που έχει κατακτήσει ο άνθρωπος. 

Στροβιλιζόμαστε γύρω από αυτή την δίψα μας για απελευθέρωση του εαυτού μας όσο κρατάει η ζωή μας. Ίσως χρειαζόμαστε μεγαλύτερη εξάσκηση στην τέχνη της αγάπης. Ίσως να είναι η μόνη τέχνη που αξίζει τον κόπο να εξασκηθεί κανείς αν θέλει να είναι ελεύθερος.

ΥΓ: Κατάλαβες τίποτα; Προσπάθησα να απαντήσω στο τελευταίο μονολεκτικό ερώτημα σου: "Σωστά???;" Παρόλα τα κουκούτσια και τις εύθραυστες μασέλες δεν γλιτώνουμαι από το μικρόβιο απλά ίσως να το πάρουμε απόφαση κάποια στιγμή και να καλύψουμε τη γύμνια της μοναξιάς μας με το φύλλο της συκής και να νομίζουμε ότι λύσαμε το πρόβλημα και τα βρήκαμε με τον εαυτό μας. 

Αρέσει στα μέλη peripli, alisida και σε ακόμα 1 μέλος.
Επιλέξτε σελίδα: (1-8)
Σελίδες 12345678
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost