Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

έντονος προβληματισμός

Επιλέξτε σελίδα: (1-8)
Σελίδες 12345678

galactica-

# 21 στις 13/8/2019
author
Γυναίκα / 51 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 432
'Aρεσαν+: 0%

https://www.youtube.com/watch?v=xJiH-iFQwI4

όλα τα άλλα είναι παρηγοριά στον άρρωστο...

αλλά δεν κάνουμε σχέση για να μην είμαστε μόνοι,

κάνουμε για να είμαστε μαζί με τον άνθρωπο που αγαπάμε.

Και τότε ανθίζει η ψυχή μας, το σώμα μας, ο κόσμος μας όλος. 
Αρέσει στα μέλη peripli, Mythos031 και σε ακόμα 1 μέλος.

VASILIS53

# 22 στις 13/8/2019
author
Ανδρας / 57 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Νέα Μάκρη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 809

Παράθεση:
Σχόλιο # 8 από froufrou2017
Μπορεί να συμβαίνει κάτι απ' αυτά, ένα ή περισσότερα. Απ' τη στιγμή που τώρα δεν μπορείς να ξεκαθαρίσεις τι σου συμβαίνει νομίζω πως δε θα' πρεπε να πιεστεις να δώσεις απαντήσεις. Πιστεύω πως με τον καιρό θ' αρχίσεις να ξαναμπαινεις στο παιχνίδι, άστο και θα περάσει μόνο του. Μάλλον είσαι σε φάση που ίσως βγαίνουν απωθημένα από παλιές καταστάσεις ή έχεις κουραστεί από κάποια πράγματα

Καλή μου φίλη, το πιθανότερο είναι ότι συμβαίνουν όλα, πιθανόν σε διαφορετικό ποσοστό το κάθε μήπως. 

Θέλω να κάνω μία διευκρίνηση εδώ. Το βαριέμαι στο κείμενό μου δεν το χρησιμοποιώ με την έννοια της  μελαγχολίας ούτε θλίψης ούτε κατάθλιψης, με λίγα λόγια δεν έχω απωθημένα ιδεοψυχαναγκαστικής φύσης, δηλ. να τα βλέπω όλα στραβά και ανάποδα. Μάλλον θα έλεγα ότι έχω δεδομένα και όχι απωθημένα τα οποία δημιουργούν μία δυσπιστία. 

Δεν μελαγχολώ όταν μένω μόνος μου. Δεν μου έχει συμβεί ποτέ αυτό. Πιστεύω όμως ότι δύο άνθρωποι που τα βρίσκουν στα βασικά και προσπαθούν καλοπροαίρετα να τα βρουν και στα υπόλοιπα περνούν καλύτερα από έναν μόνο του. Η δυσπιστία τώρα έγκειται στο αν στην ηλικία μου είναι δυνατό να βρεθεί λύση συμβίωσης όταν στο μάκρος της ζωής μας έχουμε μαζέψει πολλά όχι κατ'ανάγκην αρνητικά δεδομένα ,έστω και αν δεν μας έχουν γίνει απωθημένα, που έχουν δημιουργήσει μέσα μας αυτοματισμούς συμπεριφοράς τέτοιους που δεν είναι συμβατοί με τα δεδομένα του άλλου. 

Και λέω τώρα: Αξίζει τον κόπο τώρα πια να κάθεται να ταλαιπωρείται κάποιος σε αυτήν την ηλικία, (γιατί σε μικρότερες ηλικίες είναι πιο εύκολα τα πράγματα) με το να κάθεται να εναρμονίζει συμπεριφορές και δεδομένα, όταν δεν τα έχει καταφέρει σε μικρότερες ηλικίες; 

VASILIS53

# 23 στις 13/8/2019
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 10 από Hepatica

Ωστοσο καλο θα ηταν να το παρετε λιγο αλλιως, προς την αντιθετη πλευρα του τελειως κ να ''πιεσετε'' ομορφα τον εαυτο σας να ασχοληθει κ με αυτο το κομματι εφοσον νιωθετε οτι σας λειπει,

"Να πιέσετε όμορφα τον εαυτό σας" Πραγματικά υπέροχη αυτή η έκφραση.

Αρέσει στα μέλη Hepatica, peripli

VASILIS53

# 24 στις 13/8/2019
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 11 από tzoulia59

διαγεις κλιμακτηριακη φαση ...και  ηλικιακη καταθλιψη ..

δεν νομιζω οτι θα παει καλυτερα αυτο αντιθετα ..συμφιλιωσου με την ιδεα ..

γιατι δεν μας βλεπω καλα ..αγαπητε βασιλη ..

Βρε Τζούλια εγώ έλπιζα να είναι κάτι τέτοιο, δηλ κλιμακτηριακή κατάσταση όπως το είπες, γιατί αυτό νομίζω ότι τελειώνει όταν έρχεται η ώρα του. Γιατί λες λοιπόν ότι δεν θα καλυτερεύσει; Αλήθεια κάπως με τρομάζεις.

Όσο για την κατάθλιψη, δεν νοιώθω καμμία τέτοια. Εκτός και αν είναι τόσο πολύ καλά κρυμμένη. 

Αρέσει στο μέλος peripli

VASILIS53

# 25 στις 13/8/2019
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 15 από Anatroph
Αγαπητε Βασιλη ολοι χρειαζομαστε καπου καπου να μενουμε μονοι μας, να ησυχασουμε και να τα βρουμε με τον εαυτο μας. Ποιο ή ποια απο ολα τα "μηπως" ισχυουν πραγματικα το ξερετε μονο εσεις. Μαλλον ηρθε η ωρα να κανετε αυτοαξιολογηση

Γλυκιά και αξιαγάπητη Ανατροπή, γι αυτό ακριβώς έθεσα το θέμα, με σκοπό να με βοηθήσει να εστιαστώ στην αξιολόγηση μου και βλέπω ότι έχει αποτέλεσμα. Ευχαριστώ και σένα και τους υπόλοιπους.

Αρέσει στο μέλος peripli

agaph40

# 26 στις 13/8/2019
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 528

Παράθεση:
Σχόλιο # 16 από Kristina_

Μια χαρα εισαι βασιλη...δεν ειναι της ηλικιας...ειναι της ωριμοτητας...αυτα τα δυο δεν πανε παντα μαζι

Για να λεμε και καμια αληθεια...οι σχεσεις αναγκες καλυπτουν...συνηθως οικονομικες (ειπαμε να λεμε αληθειες) ...και μαλλον οικονομικες ειναι και το "να φτιαξω τη ζωη μου...να περναω καλα..καλυτερα κλπ"
Ε μεγαλωσες και κυριως ωριμασες, οποτε "τερμα τα ψεματα" μια χαρα εισαι σου λεωωω

στην φαση της ωριμοτητας ο ανθρωπος δεν εχει αναγκη συντροφικοτητας???

να συμφωνησω οτι υπαρχουν και σχεσεις βασισμενες στην οικονομικη αποκατασταση,αλλα αυτο φαινεται

και ειναι στο χερι του αλλου αν θα το αποδεχτει ή οχι

και για να λεμε και καμμια διαφορετικη αληθεια...υπαρχουν ακομη ωριμοι ανθρωποι που εχουν

συναισθηματικες αναγκες

Αρέσει στα μέλη Mythos031, peripli και σε ακόμα 2 μέλη.

VASILIS53

# 27 στις 13/8/2019
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 14 από archagellos

man ,

το εισαι επιλογη , μη το βλεπεις ασχημα ...δειχνει ποιοτητα .

Το οτι εσυ δεν επελεξες ...δες το λιγο . Πιστευω οτι επελεξες και επιλεκτηκες μη το βλεπεις το θεμα απολυτα Αρμαγεδδωνικα ...εκτος και εαν σε εξυπηρετει σε αυτη την φαση . 

Και , ναι , ισως εχεις την διαθεση να τα βαλεις ολα σε μια τάξη απο την αρχη  . 

Το ησουν επιλογη ...πολλες φορες ( αναλογα την ψυχολογικη κατασταση ) παει στο οτι θελεις να τιμωρησεις τον εαυτο σου ...οτι δεν αξιζεις και δεν αξιζες . 

Θα το γραψω ακομα μια φορα ...μπορει να εχει την διαθεση να περασεις μια τετοια φαση ..αλλα θελει προσοχη .

Το παιχνιδι οπως και να εχει το καθοριζεις εσυ . Απο την στιγμη που εχει ξεκαθαρα τα Θελω σου , ολα τα υπολοιπα ειναι ευκολα ( προσωπικη αποψη ) 

Η διαδικασια της διεκδικησης  εχει διαφορες μορφες και αναλογα μεχρι που θελεις να το φτασεις και μεχρι ποιο σημειο μπορεις να φτασεις .

Προσωπικα η διεκδικηση πρεπει να φτανει μεχρι τα ορια της δηλωσης του ενδιαφερωντας ...απο εκει και περα ειναι ζητιανια ( προσωπικη αποψη ) .

Απο τις μεχρι τωρα απαντησεις σου δειχνεις συγκροτημενο ατομο , οποτε ειμαι σιγουρος απο την ολη διαδικασια της σκεψης που εχει μπει ...θα βγεις πιο δυνατος 

Keep Walking man 

Αρχάγγελε, πραγματικά είναι ένα σπουδαίο κείμενο και σε ευχαριστώ. Ειδικά στο θέμα της διεκδίκησης ταυτίζομαι με την θέση σου και έχω ποστάρει και εγώ ανάλογο ποστ στο παρελθόν. Για να πω την αλήθεια όμως ετοιμαζόμουν να αναθεωρήσω αν δεν το διατύπωνες τόσο δυνατά ώστε να παραμείνω ξεκάθαρος και εγώ στην πεποίθησή μου.

Προσωπικα η διεκδικηση πρεπει να φτανει μεχρι τα ορια της δηλωσης του ενδιαφερωντας ...απο εκει και περα ειναι ζητιανια ( προσωπικη αποψη ) .

Είναι τέλειο φίλε και θα συνεχίσω να το επεξεργάζομαι. Ευχαριστώ και πάλι.

Αρέσει στα μέλη peripli, archagellos και σε ακόμα 1 μέλος.

VASILIS53

# 28 στις 13/8/2019
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 13 από agaph40

ολος αυτος ο προβληματισμος θα εξαφανιστει ως δια μαγειας οταν σου συμβει το "σωστο"συναπαντημα

Έχεις απόλυτο δίκιο Αγάπη έτσι έιναι. Το θέμα μου είναι ότι δεν θέλω άλλα πειράματα στην ζωή μου Με κουράσανε.

VASILIS53

# 29 στις 13/8/2019
author

Κριστίνα και Παραλία αποτυπώνεται ακριβώς την κατάστασή μου αυτή τη στιγμή με έναν θετικό τρόπο. Τέλεια.

Ίσως σας κουράσουν τα συνεχόμενα ποστ που θα δείτε όταν εμφανιστούν αλλά με το να απαντάω σε όλους και σας κατανόησα καλύτερα γιατί διάβασα προσεκτικά αυτά που γράφετε αλλά και με βοήθησε να εστιαστώ στον προβληματισμό μου. 
Νοιώθω πολύ όμορφα!!!
Αρέσει στο μέλος giannhsn

Sourya

# 30 στις 13/8/2019
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη
Ινδία
Θέματα: 39
Απαντήσεις: 3.952

Καλα θα κανεις παραλιτσα. Να ερθεις να με βρεις να κανουμε ταξιδακια ανα τον κοσμο.Τι καλυτερο ,διχως εγνοιες και σκοτουρες.

Παράθεση:
Σχόλιο # 17 από Paralia48
Βασιλάκη, ποιος έχει όρεξη στα 57 του για ...ιστορίες;Και γιατί να κάνεις;
Ούτε εγώ θα έκανα ποτέ, αν τύχαινε να μείνω μόνη.

Αρέσει στα μέλη Kristina_, Aggelo

tzoulia59

# 31 στις 13/8/2019
author
Γυναίκα / 79 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 6.917

ο  ανθρωπος ειναι συντροφικος και ζει

ως το τελος της ζωης του με το ταιρι του ...

αυτο ειναι το υγιες ..

οι μελετες δειχνουν οτι οι μονοι πεθαινουν γρηγοροτερα ...

αν καταφερει κανεις να αποδεχτει  την δυσκολοτερη φαση της ζωης του τα 55-65 του χρονια ..

τον συντροφο  θα τον χρειαζεται ας ειναι και 100 ,,,φυσικη αναγκη ..

και δεν παυει να τον αναζητα...

συνεχως ..

κι ουτε πιστευω αυτους που λενε δεν τους ειναι απαραιτητος .ο συντροφος  ...

απογοητευμενοι ειναι και πληγωμενοι ...

τους δαιμονες του μυαλου σου πως ξεπερνας και τα 60 σου χρονια 

που σου χτυπουν απειλητικα την πορτα ..

και κυριως την ζωη που χανεται ..

εκτος αν κανεις πως δεν βλεπεις .

.υπαρχει κι αυτη η οπτικη ..

Παράθεση:

Αρέσει στα μέλη peripli, Mythos031 και σε ακόμα 2 μέλη.

Lolaya

# 32 στις 13/8/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Μια χαρα μανουλι εισαι βασιλη ,ισως σου λειπω εγω.Αγορι μου εσυ μονο μη μου κουραζεσε τα αλλα αστα σε εμενα.

Lolaya

# 33 στις 13/8/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Μη του λετε τετοια και το απογοητευεται το αγορι μου. Μια χαρα ηλικια εχει. Εσεις πατε και σε μοναστηρι αν θελετε

Παράθεση:

Thanos_K_

# 34 στις 13/8/2019
author
Ανδρας / 35 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 103
...να επαναφέρεις στη συνείδηση ο,τι απώθησες στο ασυνείδητο...

και ίσως να βρείς απαντήσεις στα μήπως... 
Αρέσει στα μέλη Mythos031, peripli και σε ακόμα 2 μέλη.

Aggelo

# 35 στις 13/8/2019
author
Ανδρας / 50 / Σε διάσταση
Ν. Ηλείας / Τραγανό
Θέματα: 26
Απαντήσεις: 6.822

αλλά δεν κάνουμε σχέση για να μην είμαστε μόνοι, κάνουμε για να είμαστε μαζί με τον άνθρωπο που αγαπάμε.Και τότε ανθίζει η ψυχή μας, το σώμα μας, ο κόσμος μας όλος.

Σοφο !

αλλα βλεπεις δυστυχως οτι το μεγαλυτερο ποσοστο κανουν σχεση για να μην ειναι μονοι

η για κοινωνικους λογους...

Παράθεση:
Σχόλιο # 21 από galactica-

https://www.youtube.com/watch?v=xJiH-iFQwI4

όλα τα άλλα είναι παρηγοριά στον άρρωστο...

αλλά δεν κάνουμε σχέση για να μην είμαστε μόνοι,

κάνουμε για να είμαστε μαζί με τον άνθρωπο που αγαπάμε.

Και τότε ανθίζει η ψυχή μας, το σώμα μας, ο κόσμος μας όλος. 

Αρέσει στα μέλη peripli, galactica- και σε ακόμα 3 μέλη.

Aggelo

# 36 στις 14/8/2019
author
Ανδρας / 50 / Σε διάσταση
Ν. Ηλείας / Τραγανό
Θέματα: 26
Απαντήσεις: 6.822

Ξερεις την (Baby) sitter δεν την κανει καποια μονο στους πουρειτζερς

την κανει και στα (Babies) 28-35 ......ετσι για το ελαφρυνουμε λιγο

Και στις δυο περιπτωσεις sitter ειναι...

Παράθεση:
Σχόλιο # 5 από Sourya

Θα μιλησω για μενα, παιρνε παραδειγματα. Ειχα εναν τελειο συζυγο και δεν εχω σκοπο να κανω μπειμπυ σιτερ σε κανεναν. Δεν μπορω να συμβιβαζομαι, θελω να κανω οτι μουρθει και οποτε μουρθει.Μ ενοχλουν διαφορες συμπεριφορες οπως αχαριστια, εξυπνακιδες, συμφεροντολογοι ,ας μην πω αλλα. Τωρα αν εσυ βρεις την καταλληλη ξεχνα οσα ανεφερα.

Αρέσει στα μέλη peripli, Mythos031 και σε ακόμα 2 μέλη.

VASILIS53

# 37 στις 14/8/2019
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 32 από Lolaya

Μια χαρα μανουλι εισαι βασιλη ,ισως σου λειπω εγω.Αγορι μου εσυ μονο μη μου κουραζεσε τα αλλα αστα σε εμενα.

Για να μου λείπεις πρέπει να έχουμε ξανασυναντηθεί. (Έχει γούστο ρε παιδιά, αλλά δεν θυμάμαι καμμία ζαχαροπλάστισα!!!). Ανοίγω δεύτερη παρένθεση (Κοιτάτε που δεν αποκαρδιόθηκε που είπα ότι βαριέμαι να κάνω σχέση!!!)

Αρέσει στο μέλος peripli

Sourya

# 38 στις 14/8/2019
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη
Ινδία
Θέματα: 39
Απαντήσεις: 3.952

Καλα εγω κανω απο 7 εως 45 χρονων ετσι κι αλλιως.Ετσι για να το ξεκαθερισουμε καπως

Παράθεση:
Σχόλιο # 36 από Aggelo

Ξερεις την (Baby) sitter δεν την κανεις μονο στους πουρειτζερς

την κανεις και στα (Babies) 28-35 ......ετσι για το ελαφρυνουμε λιγο

Παράθεση:
Σχόλιο # 36 από Aggelo

Ξερεις την (Baby) sitter δεν την κανεις μονο στους πουρειτζερς

την κανεις και στα (Babies) 28-35 ......ετσι για το ελαφρυνουμε λιγο

lamprand

# 39 στις 14/8/2019
author
Ανδρας / 60 / Διαζευγμένος
Ν. Λακωνίας / Σπάρτη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 1.428

Βασίλη υποψιάζομαι ότι η απάντηση που βρήκες είναι η σωστή . σε επέλεγαν γιατί ; απάντα τώρα .

γιατι είχες πλούτο ιδεών ; εγω θυμάμαι όταν είμασταν μικροί και άφραγκοι και μας άρεσαν καποιες μόλις παντρευόντουσαν ή έκαναν σχέση με καποιον που δούλευε στο δημοσιο ή αλλού την κακολογούσαμε γιατί δεν προτιμούσαν τον πλούτο των ιδεών μας αλλά τον δουλευτή ! χαχαχα γιατί εμεις είμασταν οι προγοδευτικοί και είχαμε και τις απαιτήσεις μας  τρομάρα μας 
Αρέσει στα μέλη Mythos031, VASILIS53

argaard

# 40 στις 14/8/2019
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 1.070

Δεν πιστεύω πως αυτό που νιώθεις έχει να κάνει με το νούμερο της ηλικίας αλλά με το νούμερο και την ποιότητα των εμπειριών που μάζεψες σε αυτό το διάστημα.

κάθε άνθρωπος που περνάει απο πάνω μας εμπλουτίζει μια λιστά με τα πράγματα που ΔΕΝ θέλουμε απο μία σχέση τα θέλω μας προσαρμόζονται ανάλογα όταν έρχονται και τα ζήσουμε πραγματικά η θα παραμείνουν θέλω η θα πάνε στην άλλη λίστα.
Το πρόβλημα είναι οταν η λίστα με τα ΔΕΝ θέλω μεγαλώνει, και ναι μας ακινητοποιεί, πως βγαίνουμε απο αυτή την ακινητοποίηση; δεν ξέρω...
Αρέσει στα μέλη zvh2015, peripli και σε ακόμα 3 μέλη.
Επιλέξτε σελίδα: (1-8)
Σελίδες 12345678
Δεν μπορείτε να απαντήσετε