Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

έντονος προβληματισμός

Επιλέξτε σελίδα: (1-8)
Σελίδες 12345678

konstandinos73

# 41 στις 14/8/2019
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 89
'Aρεσαν+: 0%
Μια απαντηση απο εναν 46χρονο ..κατ αρχήν, θελω να σου πω οτι το θεμα σου ειναι λιαν ενδιαφέρον..πηξαμε στις επιφανειακες μετριοτητες..λεει λοιπον ο Κ.Μ..."κι υστερα, οταν έρχεται η ωρα του προσωπικου σου δουναι και λαβειν, διαπιστωνεις οτι εκανες λαθος..το λαθος!..και δεν εχεις χρονο να αλλαξεις ζωη, δεν εχεις χρονο να διδαξεις μια αλλη ζωη..κι ετσι συνεχίζεται ο κοσμος..λαθος απανω στο λαθος..μεχρι να πεθανει αξιοπρεπως μεσα στη γενική αδιαφορια.."...Προσωπικά, τα ως ανω λογια, τα θεωρω ως τα πιο σοφα και ετσι θα τα θεωρω, μεχρι τελους..δινει απαντησεις σε πολλα ζητουμενα της ζωης...στο δικο σου προβληματισμο, θα ελεγα το εξης: " Θελεις απο τωρα να κλεισεις τους λογιαριασμους της ζωης σου?" "Θελεις απο τωρα να παψει ο στόχος, το φλερτ, το πρωτο ραντεβού κ.ο.κ. να παιζει εστω ενα μικρο ρολο στη καθημερινοτητα σου?"..αν ναι, τοτε εχει φτασει η ωρα " του προσωπικού σου δουναι και λαβειν"..αν οχι, σημαινει πως εχεις ακομα να δωσεις και να παρεις...μερικές φορες, ολοι μας, μικροτεροι η μεγαλυτεροι, ψαχνουμε αυτη την αφορμή που θα δωσει ωθηση στην πραγματική αιτια...σου εύχομαι, λοιπον, αυτη η κουβεντα του θεματος που εβαλες να αποτελεσει την αφορμη, ωστε να "μη κλεισεις τα κιτάπια"..για πολλα χρονια ακομα.
Αρέσει στα μέλη peripli, tzoulia59 και σε ακόμα 1 μέλος.

agapimou11

# 42 στις 14/8/2019
author
Γυναίκα / 41 / Διαζευγμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 577

Ναι κι εγώ νομίζω πως αυτά που νιώθεις δεν έχουν να κάνουν με την ηλικία σου. Περνάμε όλοι κατά καιρούς φάση επαναπροσδιορισμου των θέλω μας, κάνουμε "ταμείο", συγχωρουμε τον εαυτό μας (ή) και τους άλλους και συνεχίζουμε κοιτώντας μπροστά. Οι σημαντικές σχέσεις της ζωής μας που τελείωσαν, μας έμαθαν πολλά, για τον εαυτό μας κυρίως, τα αξιολογουμε, τα τοποθετούμε μέσα μας εκεί που πρέπει και μετά τα αφήσουμε πίσω μας. 

Η ζωή (μας) πηγαίνει μόνο μπροστά και η όποια ακινητοποιηση μας ας είναι προσωρινή, μόνο από φόβο προέρχεται!!!

Αρέσει στα μέλη peripli, froufrou2017 και σε ακόμα 1 μέλος.

cagmenos

# 43 στις 14/8/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

https://www.youtube.com/watch?v=jx2LLJeoTYs

μαλλον δεκαπενταυγουστο δεν εχουμε? Φωτιση η μεταφυσικη διαυγεια...

VASILIS53

# 44 στις 14/8/2019
author
Ανδρας / 57 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Νέα Μάκρη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 1.344

Παράθεση:
Σχόλιο # 39 από lamprand

Βασίλη υποψιάζομαι ότι η απάντηση που βρήκες είναι η σωστή . σε επέλεγαν γιατί ; απάντα τώρα .

γιατι είχες πλούτο ιδεών ; εγω θυμάμαι όταν είμασταν μικροί και άφραγκοι και μας άρεσαν καποιες μόλις παντρευόντουσαν ή έκαναν σχέση με καποιον που δούλευε στο δημοσιο ή αλλού την κακολογούσαμε γιατί δεν προτιμούσαν τον πλούτο των ιδεών μας αλλά τον δουλευτή ! χαχαχα γιατί εμεις είμασταν οι προγοδευτικοί και είχαμε και τις απαιτήσεις μας  τρομάρα μας 

Δεν υπήρξα ποτέ δημόσιος υπάλληλος οπότε δεν ήταν αυτό το κριτήριο επιλογής τους, δουλευταρας ήμουνα και είμαι και όμορφες ιδέες είχα και με διάθεση να τις κάνω πραξη. Προφανώς τους άρεσε αυτό που είμαι χωρίς να έχουν κάτι από αυτό, ούτε εγώ κάτι από αυτό που ήταν αυτές. 

Πολλές φορές μας αρέσει κάτι δεν έχουμε όμως την διάθεση να το ακολουθήσουμε η να το στηρίξουμε.

Αρέσει στο μέλος peripli

Kristina_

# 45 στις 14/8/2019
author
Γυναίκα / 54 / Ελεύθερη
Απαντήσεις: 522

Φυσικα και υπαρχουν αγαπη αν καταλαβα καλα και ο βασιλης εχει συναισθηματικες αναγκες, απλα προβληματιζεται για το αν αξιζει τον κοπο να κανει τωρα τους οποιους συμβιβασμους για να τις καλυψει

Δεν μπορω να του απαντησω εγω σε αυτο το ερωτημα (ουτε σε κανεναν αλλον).. Αυτο που μπορω και θελω να του πω ειναι οτι δεν υπαρχει λογος (στις ηλικιες μας) να καταπιεστουμε για να ταιριαξουμε στο καλουπι των αλλων, αν δεν ειναι αισθανομαστε οι ιδιοι αυτην την  δικη αναγκη

Ωριμοτητα κατ εμε σημαινει και οτι αποψεις στυλ "ολοι οι ανθρωποι παντα εχουν αναγκη συντροφικοτητας"...και κρυβουν και ενα "εγω νοιωθω ετσι, αρα ολοι...".ε δεν μου λενε...και λυπαμαι οταν βλεπω ανθρωπους να εγκλωβιζονται η να προβληματιζονται εξ αιτιας τους

Βασιλη μια χαρα εισαι λεμε

Παράθεση:
Σχόλιο # 26 από agaph40

στην φαση της ωριμοτητας ο ανθρωπος δεν εχει αναγκη συντροφικοτητας???

να συμφωνησω οτι υπαρχουν και σχεσεις βασισμενες στην οικονομικη αποκατασταση,αλλα αυτο φαινεται

και ειναι στο χερι του αλλου αν θα το αποδεχτει ή οχι

και για να λεμε και καμμια διαφορετικη αληθεια...υπαρχουν ακομη ωριμοι ανθρωποι που εχουν

συναισθηματικες αναγκες

Αρέσει στα μέλη peripli, VASILIS53

VASILIS53

# 46 στις 14/8/2019
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 33 από Lolaya

Μη του λετε τετοια και το απογοητευεται το αγορι μου. Μια χαρα ηλικια εχει. Εσεις πατε και σε μοναστηρι αν θελετε

Σε χαιρομε για τον αυθόρμητο χαρακτήρα σου αλλά προσπάθησε να ξεχωρίζεις ποτέ μιλάμε σοβαρά και πότε κάνουμε αστεία. Στο λέω με πολύ καλή πρόθεση.

Αρέσει στο μέλος peripli

galactica-

# 47 στις 14/8/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

καλά, μην στεναχωριέσαι! δεν είσαι ο μόνος "καλλιτέχνης" στον κόσμο

Παράθεση:
Σχόλιο # 20 από VASILIS53

μ'αρέσει να βλέπω την αγάπη σαν τέχνη, μ'αρέσει να βλέπω την σχέση σαν τέχνη, μόνο που στο τελευταίο πρέπει να είναι και οι δύο καλλιτέχνες.

VASILIS53

# 48 στις 14/8/2019
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 41 από konstandinos73
Μια απαντηση απο εναν 46χρονο ..κατ αρχήν, θελω να σου πω οτι το θεμα σου ειναι λιαν ενδιαφέρον..πηξαμε στις επιφανειακες μετριοτητες..λεει λοιπον ο Κ.Μ..."κι υστερα, οταν έρχεται η ωρα του προσωπικου σου δουναι και λαβειν, διαπιστωνεις οτι εκανες λαθος..το λαθος!..και δεν εχεις χρονο να αλλαξεις ζωη, δεν εχεις χρονο να διδαξεις μια αλλη ζωη..κι ετσι συνεχίζεται ο κοσμος..λαθος απανω στο λαθος..μεχρι να πεθανει αξιοπρεπως μεσα στη γενική αδιαφορια.."...Προσωπικά, τα ως ανω λογια, τα θεωρω ως τα πιο σοφα και ετσι θα τα θεωρω, μεχρι τελους..δινει απαντησεις σε πολλα ζητουμενα της ζωης...στο δικο σου προβληματισμο, θα ελεγα το εξης: " Θελεις απο τωρα να κλεισεις τους λογιαριασμους της ζωης σου?" "Θελεις απο τωρα να παψει ο στόχος, το φλερτ, το πρωτο ραντεβού κ.ο.κ. να παιζει εστω ενα μικρο ρολο στη καθημερινοτητα σου?"..αν ναι, τοτε εχει φτασει η ωρα " του προσωπικού σου δουναι και λαβειν"..αν οχι, σημαινει πως εχεις ακομα να δωσεις και να παρεις...μερικές φορες, ολοι μας, μικροτεροι η μεγαλυτεροι, ψαχνουμε αυτη την αφορμή που θα δωσει ωθηση στην πραγματική αιτια...σου εύχομαι, λοιπον, αυτη η κουβεντα του θεματος που εβαλες να αποτελεσει την αφορμη, ωστε να "μη κλεισεις τα κιτάπια"..για πολλα χρονια ακομα.

Κωνσταντίνε, συμφωνώ με το νόημα του κειμενου σου. Σε καμμια περίπτωση δεν νοιωθω τελειωμένος η απογοητευμένος, απλά προβληματισμένος. Είμαι γερος και δυνατος. Δεν θέλω, όμως άλλο ξοδεμα ζωης γι'αυτό το ταμείο πρέπει να γίνεται κάθε μέρα. Ξέρεις καμμία φορά στη προσπάθειά μας να κρατήσουμε τα κιτάπια ανοιχτά βάζουμε και σαβουρα μέσα. Αυτό θέλω να αποφύγω.

Αρέσει στα μέλη alisida, peripli

disaster_

# 49 στις 14/8/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Δεν είναι η βαρεμάρα της ηλικίας ούτε η βαρεμάρα της καθημερινότητας ...είναι η βαρεμάρα της ωρίμανσης μέσα από τις γνώσεις που αποκτάει κάποιος και των εμπειριών που έχει ζήσει...Ίσως η βαρεμάρα της απογοήτευσης που δεν σε αφήνει να πας ούτε μέχρι την επόμενη γωνία...Λογικά όλο αυτό ακολουθείται από την ανάκαμψη εσωτερική και εξωτερική...Τα καλύτερα έρχονται και όχι γιατί συνομωτεί το σύμπαν ...

equinox_

# 50 στις 14/8/2019
author
Γυναίκα / 57 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 1.212
Μήπως έχει έρθει εκείνη η κα Σοφία, που βαζει τάξεις στις ζωές, μετά απο ορισμένα ταξίδια στον κόσμο του έρωτα;

Πιστεύω, πως θα σου πει πολλά και πως αυτά τα ''μήπως'' ως ερωτησεις που θέτεις στον εαυτό σου, είναι για να αρχιζεις να τα αφαιρείς ένα-ένα, δίνοντας αρνητικές απαντήσεις, γιατί ξέρεις πολύ καλά κάπου μέσα σου, πως δεν είναι τίποτα απο όλα αυτά.
Η ''βαρεμάρα'' δεν σημαίνει ότι δεν θες να κάνεις ερωτικές σχέσεις.
Αλλά πως εχεις κουραστεί να σπαταλάς χρόνο, ενέργεια, κομμάτια του εαυτό σου, βάζοντας την επόμενη μάσκα, μπαίνοντας πάλι σε έναν ρόλο και αν..

Γιατί αυτό κανουμε, αν και ασυνείδητα, αν και μέσω του έρωτα γινόμαστε ένα αντίγραφο αυτού που μπορουμε πραγματικά να είμαστε. Δεν το κρατάμε δυστυχώς, μόνο παίρνουμε μια ιδέα και εξαφανίζεται μετά απο λίγο.

''Η κυρία Σοφία'' έρχεται να μας πει πως δεν χρειάζεται να κανουμε όλα αυτά, αλλά να Είμαστε αυτό που πραγματικά Είμαστε για να μην χρειάζεται αργότερα να πέφτουν μάσκες.
Εσύ, απ ο,τι καταλαβαίνω δεν τις θες πια στη ζωή σου. Και η δυσκολία σου είναι να βρεις έναν έρωτα που επίσης δεν υποκρίνεται και θα κρατήσει.

η ζωή κεντιέται όμορφα, όταν είμαστε πια το όμορφο, όταν με πολύ κόπο και δυσκολίες, αμφιβολιες, αφαιρέσεις, προσθέσεις κ.λπ. έχουμε καταλάβει, κατανοήσει - ποιο είναι εκείνο το πιο σημαντικό ''εαυτό'' μας και, όταν το έχουμε βγάλει κάτω απο τις δικές μας λάσπες που το είχαμε σκεπάσει μέσα απο την ίδια τη ζωή.
Απο εκεί και πέρα όλα είναι πιθανά να συμβούν ετσι όπως τα ονειρευομαστε και πιο εύκολα συμβαίνουν, όταν ''υπάρχουμε'' πια..

Καλημέρα

Αρέσει στα μέλη tzoulia59, VASILIS53

VASILIS53

# 51 στις 14/8/2019
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 42 από agapimou11

συγχωρουμε τον εαυτό μας (ή) και τους άλλους και συνεχίζουμε κοιτώντας μπροστά.  

Άλλη μια ωραία έκφραση.

Συγχωρώ = χωράω μαζί με κάποιον 

Στεναχώρια = στενός χώρος. Δεν χωράω ούτε μοναχός μου

Το νόημα είναι αυτονόητο. 

Αρέσει στα μέλη peripli, agapimou11

VASILIS53

# 52 στις 14/8/2019
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 26 από agaph40

στην φαση της ωριμοτητας ο ανθρωπος δεν εχει αναγκη συντροφικοτητας???

Ευχαριστώ και σένα Αγάπη. Ενισχύεις τις πεποιθήσεις μου.

Γι'αυτό λέω ότι δεν έχω κατάθλιψη η στεναχώρια, απλά προβληματισμό. Κυριολεκτω σε αυτό.

Αρέσει στο μέλος peripli

squirrel1968

# 53 στις 14/8/2019
author
Γυναίκα / 51 / Διαζευγμένη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 1.629

αν στην ηλικία μου είναι δυνατό να βρεθεί λύση συμβίωσης

κ γιατι θα πρεπει να συμβιωσεις?..δεν το καταλαβα...

Κάναμε τους γάμους μας ...χωρίσαμε...(εκπληρωσαμε το κοινωνικό μας γιγνεσθαι)

γιατι θα πρεπει να ακολουθησουμε κ το κοινωνικο...συζειν?

Οσο για το οτι ολοι εχουμε αποκτησει αυτοματισμους συμπεριφορας...ειναι αληθεια..

αλλα αυτο δεν θα βγει κ στην απλη σχεση?...ολα βγαινουν..

Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να το ψειριζεις τοσο πολυ..

.κ μαλλον ειναι αρνητικο στην επικοινωνια με το αλλο 

φυλο...οταν τον συντροφο σου συνεχως τον τεσταρεις κ τον εχεις στο στοχαστρο...

για το αν σου κανει ...ως μελλοντικος συγκατοικος...

απλα απολαμβανεις τις στιγμες...

κ κρίνεις αν θες να είναι στη ζωή που εχεις ήδη διαμορφώσει..

.Οταν κ αν βρεθει ενας ανθρωπος να σε καλυπτει 

συναισθηματικα...πνευματικα...ερωτικα...

τοτε εισαι απλα μαζι του χωρις προσδοκιες ..

απλα περνάς όμορφα...

στην ηλικία μας έχουμε τους φιλους μας ...

τα χόμπυ μας ...

την καθημερινότητα μας ..

.Δεν υπαρχει ο τελειος συντροφος ..αλλωστε μηπως εμεις ειμαστε?

Όμως αν "κλειστεις" στην μοναχικότητα σου ...σίγουρα δεν ζείς την ζωή...

απο φοβο ,απο δειλία,απο αμυνα...

Αυτό θες να είσαι αποστειρωμενος κ υγιης συναισθηματικα?

η να ζεις με τα όλα σου..? τα πιθανά σου λάθη κ τις λαθος επιλογές/εμπειρίες σου ..

Εγω προτιμώ το δευτερο ..κ ας πονάει ...

Το προτιμώ να παιρνω τα ρισκα μου ...να δοκιμάζω κ παλι απ την αρχή...

Εξάλλου αυτό ειναι η ζωή ..ρίσκα ,δοκιμασιες,απογοητευσεις,αγαπες,δόσιμο,παθη ...

Το θεωρω ηττα...να "κλεισω" απο τα 51 μου...

Παράθεση:
Σχόλιο # 22 από VASILIS53

Καλή μου φίλη, το πιθανότερο είναι ότι συμβαίνουν όλα, πιθανόν σε διαφορετικό ποσοστό το κάθε μήπως. 

Θέλω να κάνω μία διευκρίνηση εδώ. Το βαριέμαι στο κείμενό μου δεν το χρησιμοποιώ με την έννοια της  μελαγχολίας ούτε θλίψης ούτε κατάθλιψης, με λίγα λόγια δεν έχω απωθημένα ιδεοψυχαναγκαστικής φύσης, δηλ. να τα βλέπω όλα στραβά και ανάποδα. Μάλλον θα έλεγα ότι έχω δεδομένα και όχι απωθημένα τα οποία δημιουργούν μία δυσπιστία. 

Δεν μελαγχολώ όταν μένω μόνος μου. Δεν μου έχει συμβεί ποτέ αυτό. Πιστεύω όμως ότι δύο άνθρωποι που τα βρίσκουν στα βασικά και προσπαθούν καλοπροαίρετα να τα βρουν και στα υπόλοιπα περνούν καλύτερα από έναν μόνο του. Η δυσπιστία τώρα έγκειται στο αν στην ηλικία μου είναι δυνατό να βρεθεί λύση συμβίωσης όταν στο μάκρος της ζωής μας έχουμε μαζέψει πολλά όχι κατ'ανάγκην αρνητικά δεδομένα ,έστω και αν δεν μας έχουν γίνει απωθημένα, που έχουν δημιουργήσει μέσα μας αυτοματισμούς συμπεριφοράς τέτοιους που δεν είναι συμβατοί με τα δεδομένα του άλλου. 

Και λέω τώρα: Αξίζει τον κόπο τώρα πια να κάθεται να ταλαιπωρείται κάποιος σε αυτήν την ηλικία, (γιατί σε μικρότερες ηλικίες είναι πιο εύκολα τα πράγματα) με το να κάθεται να εναρμονίζει συμπεριφορές και δεδομένα, όταν δεν τα έχει καταφέρει σε μικρότερες ηλικίες; 

Αρέσει στα μέλη agapimou11, VASILIS53

VASILIS53

# 54 στις 14/8/2019
author

Σουρια γιατί κατέβασες τη φωτό;  για να πάθουμε ομαδική κατάθλιψη;

Αρέσει στο μέλος Sourya

peripli

# 55 στις 14/8/2019
author
Γυναίκα / 61 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Απαντήσεις: 2.817

Καλησπερα θεματοθετη.

Συνηθως στα ερωτικα δε γραφω,πλην εξαιρεσεων. Εξαιρεση εισαι, καθοτι μια χαρα ανθρωπος, εγκεφαλικος, πνευματικος και σκεπτομενος σε υπαρξιακα θεματα και ενσυναισθησης. Επισης εκλεκτικος και αυτο το εγκρινω, γι'αυτο και σου γραφω.

Σελιδα 0 (μηδεν)! Αυτο. Εξυπνος εισαι, καταλαβαινεις. Χ (χι) παντου στο παρελθον. Δε θα θυμασαι τιποτα απο τα πικρα που περασες, και ο,τι σου αφησαν. Τιποτα. Ξανασηκωνεσαι χωρις σκεψη. Δεν υπαρχουν τα μηπως, μονο τα θελω. Θελεσθαι και γιγνεσθαι. Και ναι, να ρισκαρεις, γιατι οχι? Δεν κολλαμε γραμματοσημα στο τσακ μπαμ, σχεση κανουμε που με τα παρελκομενα ειναι φαγητο με αλατοπιπερο και δοκιμη και ανακατεμα και σερβιρισμα!

Και οσοι/οσες εχουν μια εναλλακτικη... ας μην προτρεπουν σε ατραπους δηθεν μποεμ...πιο πολλα δε γραφω, Vasilis53 καταλαβες τί λεω! Ο πραγματικος και εθελοντης μονος/μονη, δεν εχει ανταλλακτικο στη μπουντουνιερα...λεω εγω τωρα...
Μια χαρα ανθρωπος εισαι!!!   
Αρέσει στα μέλη VASILIS53, lamprand

Paralia48

# 56 στις 14/8/2019
author
Γυναίκα / 53 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 24
Απαντήσεις: 7.856

Παράθεση:
Σχόλιο # 30 από Sourya

Καλα θα κανεις παραλιτσα. Να ερθεις να με βρεις να κανουμε ταξιδακια ανα τον κοσμο.Τι καλυτερο ,διχως εγνοιες και σκοτουρες.

Xmmm, μερσί, ,λοιπόν, κοίτα, Ινδία δεν είναιστα πρώτα μου ταξίδια,αλλά αν θες,δε θα πω όχι. Θα ήθελα να ζήσω αυτές τις μυστηριώδεις τελετές στο Γάγγη και τις ορειβασίες στη Βόρ.Ινδία.

Αλλά τώρα,να ρωτήσω κάτι που έχει σχέση με το θέμα. Ας πούμε ότι γνωριζόμασταν, ταιριάζαμε και κάναμε ταξίδι.(πολύ ωραίο σενάριο).Τι διαφορά θα είχε, να έκανες το ίδιο ταξίδι με τον άντρα σου, εφόσον όπως λες, ήταν τέλειος. Δηλαδή σ΄αυτόν δε δέχτηκες συμβιβασμούς, ενώ σε μια ...έστω καλή γνωστή, θα δεχόσουν; Γιατί οποιαδήποτε, έχει τα στραβά της, που θα έπρεπε να τα ανεχτείς σ΄ένα ταξίδι. (δε θά βρισκες ξυριστικά πεταμένα,θα έβρισκες σουτιέν )

Εγώ , δεν παρατάω τον άντρα μου. Έχω μάθει τα στραβά του και ζω μ΄αυτά. Έχουμε γίνει κολλητάρια. Εννοώ , αν έμενα μόνη (χωρισμός,θάνατος π.χ.), δε θα ξανάρχιζα από την αρχή.

Αρέσει στο μέλος peripli

VASILIS53

# 57 στις 14/8/2019
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 18 από Aggelo

Το πραγμα εχει δυο πτυχες η εχεις πολλα αλλα πραγματα να κανεις οποτε μια σχεση δεν

χωραει στην ζωη σου τη συγκεκριμενη στιγμη η ακομα να θες να ζησεις ενα διαστημα για την

παρτη σου......και δευτερον δεν εχεις γνωρισει το τελευταιο διαστημα την καταλληλη που

θα σε συνεπαρει...

Φαντασου εχεις εσυ εντονο προβληματισμο που εισαι 50-60 να κανεις σχεση και δεν εχουν

οι 20-30 που δηλωνουν στο χαλαρο οτι βαριουνται να κανουν σχεση λες και τους εχουν

πνιξει τα προβληματα...τι να πεις...

Πολύ ρεαλιστική τοποθετhση. Δεν το είχα σκεφτεί το τελευταιο. Σίγουρα οι νέοι που τυχόν διαβάζουν το θέμα θα εκπλήσσονται που άνθρωποι στην ηλικία μου έχουν τέτοιους προβληματισμους, πιστεύω να εκπλησσονται ευχάριστα. 

Αρέσει στα μέλη Aggelo, peripli

VASILIS53

# 58 στις 14/8/2019
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 34 από Thanos_K_
...να επαναφέρεις στη συνείδηση ο,τι απώθησες στο ασυνείδητο...

και ίσως να βρείς απαντήσεις στα μήπως... 

Αγαπητέ Θάνο, αυτή η διαδικασία θέλει ψυχολογο για να είναι αποτελεσματικη. Δεν έχω κρίνει ότι τους χρειάζομαι. Μεταξύ τυρου και αχλαδιού πάντως με έχουν διαβεβαιώσει ότι το πάω καλα. 

Αρέσει στο μέλος peripli

VASILIS53

# 59 στις 14/8/2019
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 47 από galactica-

καλά, μην στεναχωριέσαι! δεν είσαι ο μόνος "καλλιτέχνης" στον κόσμο

Όχι ρε συ δεν έχω τέτοιες μονοπωλιακές. Ιδέες για τον εαυτό μου, δεν είμαι δα και ο τοπ εγωισταρας, ένας συνηθισμένος εγωιστακος είμαι. 

Αρέσει στο μέλος peripli

tzoulia59

# 60 στις 14/8/2019
author
Γυναίκα / 79 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 7.011

η κλιμακτηριακη φαση ,,

τελειωνει χμ ,,

πως τελειωνει ;

και μετα ερχεται  η αποδοχη ..

θα πω μακαβρια ,, αστο βασιλη .

ειμαι 60 εισαι ,,57 ,,

και ειμαι γυναικα 

και οπως σκεφτεσαι εσυ τωρα

ενιωθα στα 55 ...

κι αυτα που βλεπω εγω τωρα θα τα δεις στα 62 σου ,,

εχεις μια αποσταση που η βαρεμαρα θα παγιωθει ..

και θα γινει //δεν εχω διαθεση κι αντοχες να γνωριζω και μπλα μπλα ,,//

κι οταν απεχεις απ τις χαρες και τις απολαυσεις της ζωης αυτο ειναι μια μορφη καταθλιψης ..

κι αυτη ειναι η ζωη ,

δεν εχει αλλη .

ειχα γνωστους αντρες

στα 60 που μου ελεγαν δεν ειμαι καλα

και χαθηκαν ..

και καποιους 60 ρηδες 

που κλειστηκαν για να αντιμετωπισουν την πρσωπικη τους μαχη και το ,,ανεκπληρωτο,,

μαχη ειναι κι αυτη να ξερεις ..

κεντρικο συμπερασμα ..

ορμα και με το ζορι τωρα ,,,

τρωγοντας ερχεται η ορεξη ,,

μετα με τις μασελες μονο χυλο

και μην ακουσω α εγω ειμαι αλλο...

τα γηρατεια ειναι γηρατεια ..και καθολου ελκυστικα .,

Παράθεση:
Σχόλιο # 24 από VASILIS53

Βρε Τζούλια εγώ έλπιζα να είναι κάτι τέτοιο, δηλ κλιμακτηριακή κατάσταση όπως το είπες, γιατί αυτό νομίζω ότι τελειώνει όταν έρχεται η ώρα του. Γιατί λες λοιπόν ότι δεν θα καλυτερεύσει; Αλήθεια κάπως με τρομάζεις.

Όσο για την κατάθλιψη, δεν νοιώθω καμμία τέτοια. Εκτός και αν είναι τόσο πολύ καλά κρυμμένη. 

Αρέσει στα μέλη VASILIS53, peripli
Επιλέξτε σελίδα: (1-8)
Σελίδες 12345678
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
2103319