Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

έντονος προβληματισμός

Επιλέξτε σελίδα: (1-8)
Σελίδες 12345678

VASILIS53

# 61 στις 14/8/2019
author
Ανδρας / 57 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Νέα Μάκρη
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 450
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Σχόλιο # 53 από squirrel1968

αν στην ηλικία μου είναι δυνατό να βρεθεί λύση συμβίωσης

κ γιατι θα πρεπει να συμβιωσεις?..δεν το καταλαβα...

Κάναμε τους γάμους μας ...χωρίσαμε...(εκπληρωσαμε το κοινωνικό μας γιγνεσθαι)

γιατι θα πρεπει να ακολουθησουμε κ το κοινωνικο...συζειν?

Οσο για το οτι ολοι εχουμε αποκτησει αυτοματισμους συμπεριφορας...ειναι αληθεια..

αλλα αυτο δεν θα βγει κ στην απλη σχεση?...ολα βγαινουν..

Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να το ψειριζεις τοσο πολυ..

.κ μαλλον ειναι αρνητικο στην επικοινωνια με το αλλο 

φυλο...οταν τον συντροφο σου συνεχως τον τεσταρεις κ τον εχεις στο στοχαστρο...

για το αν σου κανει ...ως μελλοντικος συγκατοικος...

απλα απολαμβανεις τις στιγμες...

κ κρίνεις αν θες να είναι στη ζωή που εχεις ήδη διαμορφώσει..

.Οταν κ αν βρεθει ενας ανθρωπος να σε καλυπτει 

συναισθηματικα...πνευματικα...ερωτικα...

τοτε εισαι απλα μαζι του χωρις προσδοκιες ..

απλα περνάς όμορφα...

στην ηλικία μας έχουμε τους φιλους μας ...

τα χόμπυ μας ...

την καθημερινότητα μας ..

.Δεν υπαρχει ο τελειος συντροφος ..αλλωστε μηπως εμεις ειμαστε?

Όμως αν "κλειστεις" στην μοναχικότητα σου ...σίγουρα δεν ζείς την ζωή...

απο φοβο ,απο δειλία,απο αμυνα...

Αυτό θες να είσαι αποστειρωμενος κ υγιης συναισθηματικα?

η να ζεις με τα όλα σου..? τα πιθανά σου λάθη κ τις λαθος επιλογές/εμπειρίες σου ..

Εγω προτιμώ το δευτερο ..κ ας πονάει ...

Το προτιμώ να παιρνω τα ρισκα μου ...να δοκιμάζω κ παλι απ την αρχή...

Εξάλλου αυτό ειναι η ζωή ..ρίσκα ,δοκιμασιες,απογοητευσεις,αγαπες,δόσιμο,παθη ...

Το θεωρω ηττα...να "κλεισω" απο τα 51 μου...

Και αυτή καλή ιδέα είναι Squi αλλά δεν ξέρω αν μου παει. Υπάρχει μια λαχτάρα στον άνθρωπο κάποιος να αγκαλιάσει την ψυχή του, πώς θα γίνει αυτό αν πρώτα δεν αγκαλιάσει τις νυχτιες το σώμα του. 

Αρέσει στο μέλος peripli

VASILIS53

# 62 στις 14/8/2019
author

Equinox, διαβάζοντας το κείμενο σου, για άλλη μια φορά νοιωθω σαν να το έχω γράψει εγώ σε στιγμές έντονης πνευματικής διαύγειας. Το προσλαμβάνω ως έχει, χωρίς σχόλια. Ευχαριστώ.

Όλες οι γνώμες έχουν να μου πουν κάτι, από όλους έχω κερδίσει κάτι. Θέλω να πιστεύω ότι και εσείς κερδίζετε κάτι διαβάζοντας τις απόψεις ο ένας του άλλου, εγώ δεν έχω πάρα να σας ευχαριστήσω.
Αρέσει στο μέλος giannhsn

Sourya

# 63 στις 14/8/2019
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη
Ινδία
Θέματα: 38
Απαντήσεις: 3.712

Γιατι μερικοι τωρα στα γεραματα με λενε σεξιουλιαρα. Μα ειναι δυνατον απο μια φωτο; Θα βαλω καμια με μπουρκα

Παράθεση:
Σχόλιο # 54 από VASILIS53

Σουρια γιατί κατέβασες τη φωτό;  για να πάθουμε ομαδική κατάθλιψη;

Αρέσει στο μέλος Paralia48

Sourya

# 64 στις 14/8/2019
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη
Ινδία

Κανεις λαθος.Αν απο τοτε που θυμασε τη ζωη σου ησουν παντρεμενη δε θα τολεγες. Φτανει καποτε ο καιρος που θελεις πλεον ησυχο το κεφαλακι σου και ξεκουραση. Αυτο συμβαινει στην ηλικια μας.Τουλαχιστον σε μερικους.

Παράθεση:
Σχόλιο # 31 από tzoulia59

ο  ανθρωπος ειναι συντροφικος και ζει

ως το τελος της ζωης του με το ταιρι του ...

αυτο ειναι το υγιες ..

οι μελετες δειχνουν οτι οι μονοι πεθαινουν γρηγοροτερα ...

αν καταφερει κανεις να αποδεχτει  την δυσκολοτερη φαση της ζωης του τα 55-65 του χρονια ..

τον συντροφο  θα τον χρειαζεται ας ειναι και 100 ,,,φυσικη αναγκη ..

και δεν παυει να τον αναζητα...

συνεχως ..

κι ουτε πιστευω αυτους που λενε δεν τους ειναι απαραιτητος .ο συντροφος  ...

απογοητευμενοι ειναι και πληγωμενοι ...

τους δαιμονες του μυαλου σου πως ξεπερνας και τα 60 σου χρονια 

που σου χτυπουν απειλητικα την πορτα ..

και κυριως την ζωη που χανεται ..

εκτος αν κανεις πως δεν βλεπεις .

.υπαρχει κι αυτη η οπτικη ..

Sourya

# 65 στις 14/8/2019
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη
Ινδία

Αυτο λεω. Ο αντρας μου εχει πεθανει αλλα επειδη ηταν πολυ καλος δεν αποφασιζω να ξαναμπλεξω.Ουτε μου λειπει ενας αντρας για παρεα. Εχω τους γιους μου ,και σε πληροφορω αν δεν το ξερεις οτι οταν βγαινεις με φιλες περνας καλυτερα.

Παράθεση:
Σχόλιο # 56 από Paralia48

Xmmm, μερσί, ,λοιπόν, κοίτα, Ινδία δεν είναιστα πρώτα μου ταξίδια,αλλά αν θες,δε θα πω όχι. Θα ήθελα να ζήσω αυτές τις μυστηριώδεις τελετές στο Γάγγη και τις ορειβασίες στη Βόρ.Ινδία.

Αλλά τώρα,να ρωτήσω κάτι που έχει σχέση με το θέμα. Ας πούμε ότι γνωριζόμασταν, ταιριάζαμε και κάναμε ταξίδι.(πολύ ωραίο σενάριο).Τι διαφορά θα είχε, να έκανες το ίδιο ταξίδι με τον άντρα σου, εφόσον όπως λες, ήταν τέλειος. Δηλαδή σ΄αυτόν δε δέχτηκες συμβιβασμούς, ενώ σε μια ...έστω καλή γνωστή, θα δεχόσουν; Γιατί οποιαδήποτε, έχει τα στραβά της, που θα έπρεπε να τα ανεχτείς σ΄ένα ταξίδι. (δε θά βρισκες ξυριστικά πεταμένα,θα έβρισκες σουτιέν )

Εγώ , δεν παρατάω τον άντρα μου. Έχω μάθει τα στραβά του και ζω μ΄αυτά. Έχουμε γίνει κολλητάρια. Εννοώ , αν έμενα μόνη (χωρισμός,θάνατος π.χ.), δε θα ξανάρχιζα από την αρχή.

Αρέσει στα μέλη VASILIS53, Paralia48 και σε ακόμα 1 μέλος.

silver800

# 66 στις 14/8/2019
author
Ανδρας / 53 / Ελεύθερος
Ν. Αχαϊας / Αιγείρα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 11

Βασίλη.

Σου τεκμηριώνω το πόσο σε νιώθω πώς αισθάνεσαι με μια παροιμία:" ο σκύλος έχει την αναπαή μα έχει και τη λιγούρα".
Όπως σίγουρα έχεις αντιληφθεί, έχει ενεργοποιηθεί το σύστημα πέδησης.Το "αεροπλάνο" χάνει ύψος και τα ροδάκια αρχίζουν να βγαίνουν.Μην προσπαθήσεις επ ουδενί να αντιστρέψεις την κάθοδο αυτή τη στιγμή! Δεν θα μπορέσεις να κουμαντάρεις το σιδερένιο πουλί που πέφτει.Δέξου την ανδρόπαυση που βιώνουμε όλοι σε αυτά τα ηλικιακά ύψη.Και μην ανησυχείς. Καθόλου.Διότι εάν έχεις την υγειά σου, θα βρίσκεσαι πάντα εντός της μακέτας. Και εντός αυτής οι ουρανοί ρίχνουν τα ζάρια τους καθημερινά να ξέρεις. Προς το παρόν απόλαυσε τα οφέλη του να πατάς σε στέρεο έδαφος.
Αρέσει στα μέλη peripli, giannhsn και σε ακόμα 1 μέλος.

peripli

# 67 στις 14/8/2019
author
Γυναίκα / 61 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.660

Εϊ παραλια!

Αλλο χηρα κι αλλο ζωντοχηρα! Για χωρισμενο μιλαμε. Οχι οτι όποιος/α χηρευει εχει διαφορά...

Γιατι όποιος χωριζει/χηρευει να μην ξαναφτιαξει την ζωη του οπως εκεινος/η θελει?

Αλλο τί θα εκανε καποιος αλλος. Δεν ειναι νομος αυτο. Ο συγκεκριμενος να κανει τη βουτια του! Και γιατί οχι?
Σαφως η ζωη δεν σταματα, παρα μονο εαν εμεις της βαλουμε τροχοπεδη κοινως "σφηνα" ...δε φρεναρεται η ζωη. Συνεχιζεται, και μονος/μονη...ουτε στον Παραδεισο. Όποιος θελει ας μεινει, εδω ομως ο Μπιλ ζητα βοηθεια, οχι μοναστηρι!

Αντε αουφιντερζεν φιλεναδα!

Αρέσει στα μέλη Paralia48, tzoulia59

tzoulia59

# 68 στις 14/8/2019
author
Γυναίκα / 79 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 6.894

οι στατιστικες μελετες λενε ,,,οτι οσοι υπηρξαν παντρεμενοι ..

συνηθως πολυ συντομα ξαναπαντρευονται ...η συζουν.

.κυριως οι αντρες ..γιατι βολευονται πιο ευκολα απ οτι οι γυναικες,,, που ειναι πιο επιλεκτικες ..

αν και εγω πιστευω οτι με τις γυναικες ειναι πιο δυσλειτουργικα τα πραγματα μετα τους χωρισμους ..

γιατι συνηθως εχουν υπο την δικη τους ευθυνη τα παιδια τους.

.πραγμα που για τους υποψηφιους γαμπρους ειναι τροχοπεδη ...και απροθυμια ..

ωστοσο υπο μια ενοια ολοι ψαχνουν νεους συντροφους ... στην τυχη αυτων των σχεσεων μην αναφερθουμε ..εδω ..θα κλαψουμε ..

κι εχει να κανει ,με την αντιληψη,, την σταση ,,την διαθεση των χαρακτηρων αυτων των ανθρωπων..

. που καποτε σκεφτηκαν επισης να παντρευτουν αρα να συμβιωνουν με το αντιθετο φυλο ..

συνηθως αυτος που δεν επιθυμει να το ξανακανει ..

η ειναι αυτος που ειχε  μια πολυ ασχημη εμπειρια συμβιωσης .

γαμο ..

.η αυτος που φοβαται να ξαναπροσπαθησει απο μεγαλη  ανασφαλεια (περιπου οπως το πιο πανω)

η νιωθει πληγωμενος βαθια απο την απωλεια ..

αν εσυ οπως λες ειχες εναν πολυ καλο συντροφο που αγαπησες ...και τωρα προτιμας να συνεχισεις μονη 

για μενα πιστευω ευθυνεται ..η η μετρια προσφορα .νεων αντρων κατω των προσδοκιων σου ..

.η .η βαθια θλιψη της απωλειας ...

τα παιδια και τα εγγονια σε καμια περιπτωση δεν αναπληρουν τον συντροφο .

ειναι δυο τελειως διαφορετικα πραγματα ...

ξερω ατελειωτα παραδειγματα ανθρωπων που προτιμησαν  να παρατησουν τα παιδια τους (κακιστα) στο ονομα του νεου συντροφου ..

ο συντροφος ειναι προσωπικη αναγκη και δικαιωμα ,,

τα παιδια ειναι υποχρεωση ..

.και ειπα την  προσωπικη μου αποψη επ αυτου ..

ανθρωπος χωρις συντροφο ειναι μισος ανθρωπος ..

και ειμαι καθετη σ αυτο ...

εδω δεν ειμαστε δικαστηριο ..οτι κανει τον αλλον να νιωθει καλα το κανει ..

κι εμας τους απ εξω να μην μας αφορα ...

οταν ο αλλος χανει τον ανθρωπο με τον οποιο πορευτηκε ,μια ζωη ..και μενει μονος ..

η θλιψη ειναι τοσο βαθια ..που τον παρηγορει να ζει με  τις μνημες ..εχει να κανει με τον χαρακτηρα ..

κι εσυ μπορει ν ανηκεις σ αυτους ..

κι επειδη θελεις σημερα να εισαι μονη 

του χρονου μπορει να μην θελεις 

γιατι καποιος 65 ρης σου ξυπνησε την επιθυμια να το πας ξανα ..

ποτε μην λες ποτε .

και το κυριοτερο εχει να κανει σε μεγαλο βαθμο

και σε ποια ηλικια το βιωνεις ολο αυτο ..

αλλο να μενεις χηρα στα 55 κι αλλο στα 35-45  ..

.και δεν εχει καμια σχεση με τις ορμες και τις ορμονες και ολες αυτες τις μ...κιες 

αλλα με την ψυχικη διαθεση ...ο 55 ρης βλεπει με αλλη οπτικη το μελλον .

..σκατα το βλεπει για να κυριολεκτησω ..

τι να κανουμε τωρα ..

το αεροπλανο αρχιζει να χανει υψος οπως λεει ενας φιλος εδω ,,,και τα ροδακια λιγο λιγο αρχιζουν να κατεβαινουν ...

κι αν πας να προσγειωθεις και χωρις ελεγχο 

παιζει να σε μαζευουμε κι ολας

με το κουταλακι ..

.

να το ελαφρυνουμε ..και λιγο το θεμα ..

..

Παράθεση:
Σχόλιο # 64 από Sourya

Κανεις λαθος.Αν απο τοτε που θυμασε τη ζωη σου ησουν παντρεμενη δε θα τολεγες. Φτανει καποτε ο καιρος που θελεις πλεον ησυχο το κεφαλακι σου και ξεκουραση. Αυτο συμβαινει στην ηλικια μας.Τουλαχιστον σε μερικους.

Αρέσει στο μέλος peripli

squirrel1968

# 69 στις 14/8/2019
author
Γυναίκα / 51 / Διαζευγμένη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 1.028

Σχόλιο #61 από Vasilis

Vasilis Φυσικά κ θα αγκαλιάσεις τις νύχτιες το σώμα του. ..αλλά δεν χρειάζεται κάθε νυχτιά...Έτσι κ αλλιώς ο σύντροφός σου συνυπάρχει στην καθημερινότητά σου..με τηλέφωνα με μηνύματα με συναντήσεις . ...Άσε που νομίζω με αυτό τον τρόπο δεν πρόκειται κ να πληξετε. ...κ να επέλθει.. η φθορά..η συνηθεια...η κούραση...όλα αυτά που κάνουν μια σχέση να καταντά συμβίωση κ τίποτα άλλο.Εμένα αυτό μου κάνει ιδανικό...γιατί σου δίνει την δυνατότητα να περιποιηθείς τον σύντροφό σου...αλλά χωρίς να νιώθεις ότι τον υπηρετείς ...η ότι τον έχεις δεδομένο..
Αρέσει στα μέλη VASILIS53, giannhsn

lollipop-123

# 70 στις 14/8/2019
author
Γυναίκα / 46 / Διαζευγμένη
Απαντήσεις: 98

Αυτο , θεωρω , ειναι η απαντηση στον προβληματισμο σου .

Παρομοιως ...

Παράθεση:
Σχόλιο # 28 από VASILIS53

Έχεις απόλυτο δίκιο Αγάπη έτσι έιναι. Το θέμα μου είναι ότι δεν θέλω άλλα πειράματα στην ζωή μου Με κουράσανε.

Αρέσει στο μέλος VASILIS53

VASILIS53

# 71 στις 14/8/2019
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 55 από peripli

Καλησπερα θεματοθετη.Συνηθως στα ερωτικα δε γραφω,πλην εξαιρεσεων. Εξαιρεση εισαι, καθοτι μια χαρα ανθρωπος, εγκεφαλικος, πνευματικος και σκεπτομενος σε υπαρξιακα θεματα και ενσυναισθησης. Επισης εκλεκτικος και αυτο το εγκρινω, γι'αυτο και σου γραφω.

Σελιδα 0 (μηδεν)! Αυτο. Εξυπνος εισαι, καταλαβαινεις. Χ (χι) παντου στο παρελθον. Δε θα θυμασαι τιποτα απο τα πικρα που περασες, και ο,τι σου αφησαν. Τιποτα. Ξανασηκωνεσαι χωρις σκεψη. Δεν υπαρχουν τα μηπως, μονο τα θελω. Θελεσθαι και γιγνεσθαι. Και ναι, να ρισκαρεις, γιατι οχι? Δεν κολλαμε γραμματοσημα στο τσακ μπαμ, σχεση κανουμε που με τα παρελκομενα ειναι φαγητο με αλατοπιπερο και δοκιμη και ανακατεμα και σερβιρισμα!

Και οσοι/οσες εχουν μια εναλλακτικη... ας μην προτρεπουν σε ατραπους δηθεν μποεμ...πιο πολλα δε γραφω, Vasilis53 καταλαβες τί λεω! Ο πραγματικος και εθελοντης μονος/μονη, δεν εχει ανταλλακτικο στη μπουντουνιερα...λεω εγω τωρα...
Μια χαρα ανθρωπος εισαι!!!   

Peripli μου, σε ευχαριστώ που με τίμησες. Έχεις τον σεβασμό μου όπως και όλοι οι υπόλοιποι βέβαια.

Tabula Rasa, λοιπόν, αυτό είναι το μήνυμά σου. Μην καθίσω να το αναλύσω γιατί θα γράψω ολόκληρη μεταπτυχιακή διατριβή, καταλαβαινόμαστε πολύ καλά και στα λακωνικά. Χωρίς να το έχω συνειδητοποιήσει ότι κάνω κάτι τέτοιο το εφαρμόζω αποτελεσματικά. 

Το κακό (ή το καλό) με μένα είναι ότι δεν υποφέρω από μοναξιά (και σε μια σπηλιά να με κλήσεις θα βρω τρόπο να απασχολήσω το μυαλό μου ώστε να το ευχαριστηθώ κιόλας) απλά θεωρώ την επιλογή της συντροφικότητας όταν αυτή τελεί εν αρμονία καλύτερη και πιο εποικοδομητική. Σε αυτό το σημείο θέλω να αναφέρω ότι έχει δίκιο η Τζούλια που λέει ότι ο άνθρωπος είναι συντροφικό ον.

Αρέσει στο μέλος peripli

VASILIS53

# 72 στις 14/8/2019
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 63 από Sourya

Γιατι μερικοι τωρα στα γεραματα με λενε σεξιουλιαρα. Μα ειναι δυνατον απο μια φωτο; Θα βαλω καμια με μπουρκα

Άντε να σου δώσω και εγώ μια συμβουλή Σουρία μου: Βγάλε μια πραγματική σεξουαλιάρικη φωτο και στείλε μας όλους στον παράδεισο και αυτόν που σου το είπε μαζί!!! 

Έκανες πίσω ωρέ εσύ, η Σουρία???

peripli

# 73 στις 14/8/2019
author

Bill kill!

Απολυτως καταλαβαινομαστε, κι εγω το ιδιο κανω, ενδοσκοπηση, αλλα παιρνω την tabula rasa και γραφω απο την αρχη τη ζωη μου καθε μερα, day by day, οπως και οι Παλαιστινιοι. 

Το μονη το απολαμβανω, γιατι παντα εχω απασχοληση και γεματο προγραμμα, ή ακουω μουσικη και γραφω ατελειωτες ωρες...ομως, η ζωη ειναι ερωτας απο μονη της, ανηφορες, κατηφορες, λοφοι, πεδιαδες, ερημος καμια φορα, αλλά εχει και χιονια, και ηλιο και αστερια και ουρανο...

Εαν βαλουμε μια περισπωμενη σε ολα, τοτε δε βλεπουμε Θεο...ο,τι Θεο θελει ο καθενας μας, εγω προτιμω το Θεο του Ερωτα, της Ζωης. Ο Ερωτας ειναι Ζωη, και η Ζωη ειναι Ερωτας! Κυκλους κανει, ενα πεταγμα ειναι ψηλα, αναλογως τα φτερα σου ή θα προσγειωθεις, ή θα τσακιστεις. Γι'αυτο ολες οι εμπειριες λειτουργουν σαν αλεξιπτωτο... 

Ουδεν κακον αμιγες καλου...vice versa... αρα...περισυλλογη και δωστου παλι!

"Μην εισαι σκληρος δικαστης του εαυτου σου. Αν δεν αγαπας τον εαυτο σου, πώς θα αγαπησεις τον κοσμο?"...Βουδας!

Να προσθεσω οτι ο Ανθρωπος ειναι και Κβαντικο ον...και επειδη καταλαβαινομαστε Λακωνικα...ουτε κι εγω θα το αναλυσω...show must go on...   

Παραθεση: #71 Vasilis53

Peripli μου, σε ευχαριστώ που με τίμησες. Έχεις τον σεβασμό μου όπως και όλοι οι υπόλοιποι βέβαια.

Tabula Rasa, λοιπόν, αυτό είναι το μήνυμά σου. Μην καθίσω να το αναλύσω γιατί θα γράψω ολόκληρη μεταπτυχιακή διατριβή, καταλαβαινόμαστε πολύ καλά και στα λακωνικά. Χωρίς να το έχω συνειδητοποιήσει ότι κάνω κάτι τέτοιο το εφαρμόζω αποτελεσματικά.

Το κακό (ή το καλό) με μένα είναι ότι δεν υποφέρω από μοναξιά (και σε μια σπηλιά να με κλήσεις θα βρω τρόπο να απασχολήσω το μυαλό μου ώστε να το ευχαριστηθώ κιόλας) απλά θεωρώ την επιλογή της συντροφικότητας όταν αυτή τελεί εν αρμονία καλύτερη και πιο εποικοδομητική. Σε αυτό το σημείο θέλω να αναφέρω ότι έχει δίκιο η Τζούλια που λέει ότι ο άνθρωπος είναι συντροφικό ον

VASILIS53

# 74 στις 14/8/2019
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 66 από silver800

Βασίλη.

Σου τεκμηριώνω το πόσο σε νιώθω πώς αισθάνεσαι με μια παροιμία:" ο σκύλος έχει την αναπαή μα έχει και τη λιγούρα".
Όπως σίγουρα έχεις αντιληφθεί, έχει ενεργοποιηθεί το σύστημα πέδησης.Το "αεροπλάνο" χάνει ύψος και τα ροδάκια αρχίζουν να βγαίνουν.Μην προσπαθήσεις επ ουδενί να αντιστρέψεις την κάθοδο αυτή τη στιγμή! Δεν θα μπορέσεις να κουμαντάρεις το σιδερένιο πουλί που πέφτει.Δέξου την ανδρόπαυση που βιώνουμε όλοι σε αυτά τα ηλικιακά ύψη.Και μην ανησυχείς. Καθόλου.Διότι εάν έχεις την υγειά σου, θα βρίσκεσαι πάντα εντός της μακέτας. Και εντός αυτής οι ουρανοί ρίχνουν τα ζάρια τους καθημερινά να ξέρεις. Προς το παρόν απόλαυσε τα οφέλη του να πατάς σε στέρεο έδαφος.

Silver συμφωνώ με τα περισσότερα από όσα λες αλλά αυτό με την ανδρόπαυση με χαλάει. 

Πιτσιρικάς μου άρεσε να κάνω πολύ παρέα με τους γέρους του χωριού, μια ιστορία ο καθένας τους, μιλάμε για ανθρώπους τώρα που είχαν γεννηθεί από το 1880 και δώθε, συνήθιζα να τους παίρνω συνεντεύξεις τρόπος του λέγειν. Ρώτησα μια φορά (1983, το θυμάμαι γιατί είχα γυρίσει με άδεια από το στρατό και πήγα να τον δω, ήταν γεννηθείς το 1900 δηλ. 83 ετών) τον μπάρμπα μου τον Γιώργη, αδελφό της γιαγιάς μου, να μου πει πέντε πράγματα για την ερωτική ζωή των ηλικιωμένων γιατί τους έβλεπα αγαπημένους με την γυναίκα του (συνομήλικη του), αφού μου είπε κάποιες συμβουλές που τις ξέχασα κατέληξε στο εξής: και όσο για την πράξη, έχω όρεξη ακόμα...αλλά όταν το λέω στην θειά σου βάζει τα κλάματα. Άντε τώρα εσύ φίλε μου και πες μου για ανδρόπαυση. Φαντάσου τώρα εμένα στα 83 μου να κοιμάμαι ακόμα με το λούτρινο ελεφαντάκι μου, τι θα λέω στα ανηψοεγγόνια μου όταν θα μου κάνουν την ίδια ερώτηση; ¨Οχι πες μου!!!

Αρέσει στα μέλη giannhsn, peripli

VASILIS53

# 75 στις 14/8/2019
author

Σουρια εισαι ονειρο!!!

Αρέσει στο μέλος peripli

peripli

# 76 στις 14/8/2019
author

Τζουλια για την κουρτινα τρια μιλαω. . . . .

...η εναλλακτικη που λεγαμε στην μπουντουνιερα...το ζονγκ... tell me sweet little lies...αλλο θεωρια...κι αλλο πραξη...

Να δεις πώς το λενε στο χωριο? Α, ο χορτατος κανει πλακα στον πεινασμενο...ή καπως ετσι τελος παντων...εχω ξεχασει και τα Σουαχιλι γμτ μου...

Παράθεση:
Σχόλιο # 68 από tzoulia59

οι στατιστικες μελετες λενε ,,,οτι οσοι υπηρξαν παντρεμενοι ..

συνηθως πολυ συντομα ξαναπαντρευονται ...η συζουν.

.κυριως οι αντρες ..γιατι βολευονται πιο ευκολα απ οτι οι γυναικες,,, που ειναι πιο επιλεκτικες ..

αν και εγω πιστευω οτι με τις γυναικες ειναι πιο δυσλειτουργικα τα πραγματα μετα τους χωρισμους ..

γιατι συνηθως εχουν υπο την δικη τους ευθυνη τα παιδια τους.

.πραγμα που για τους υποψηφιους γαμπρους ειναι τροχοπεδη ...και απροθυμια ..

ωστοσο υπο μια ενοια ολοι ψαχνουν νεους συντροφους ... στην τυχη αυτων των σχεσεων μην αναφερθουμε ..εδω ..θα κλαψουμε ..

κι εχει να κανει ,με την αντιληψη,, την σταση ,,την διαθεση των χαρακτηρων αυτων των ανθρωπων..

. που καποτε σκεφτηκαν επισης να παντρευτουν αρα να συμβιωνουν με το αντιθετο φυλο ..

συνηθως αυτος που δεν επιθυμει να το ξανακανει ..

η ειναι αυτος που ειχε  μια πολυ ασχημη εμπειρια συμβιωσης .

γαμο ..

.η αυτος που φοβαται να ξαναπροσπαθησει απο μεγαλη  ανασφαλεια (περιπου οπως το πιο πανω)

η νιωθει πληγωμενος βαθια απο την απωλεια ..

αν εσυ οπως λες ειχες εναν πολυ καλο συντροφο που αγαπησες ...και τωρα προτιμας να συνεχισεις μονη 

για μενα πιστευω ευθυνεται ..η η μετρια προσφορα .νεων αντρων κατω των προσδοκιων σου ..

.η .η βαθια θλιψη της απωλειας ...

τα παιδια και τα εγγονια σε καμια περιπτωση δεν αναπληρουν τον συντροφο .

ειναι δυο τελειως διαφορετικα πραγματα ...

ξερω ατελειωτα παραδειγματα ανθρωπων που προτιμησαν  να παρατησουν τα παιδια τους (κακιστα) στο ονομα του νεου συντροφου ..

ο συντροφος ειναι προσωπικη αναγκη και δικαιωμα ,,

τα παιδια ειναι υποχρεωση ..

.και ειπα την  προσωπικη μου αποψη επ αυτου ..

ανθρωπος χωρις συντροφο ειναι μισος ανθρωπος ..

και ειμαι καθετη σ αυτο ...

εδω δεν ειμαστε δικαστηριο ..οτι κανει τον αλλον να νιωθει καλα το κανει ..

κι εμας τους απ εξω να μην μας αφορα ...

οταν ο αλλος χανει τον ανθρωπο με τον οποιο πορευτηκε ,μια ζωη ..και μενει μονος ..

η θλιψη ειναι τοσο βαθια ..που τον παρηγορει να ζει με  τις μνημες ..εχει να κανει με τον χαρακτηρα ..

κι εσυ μπορει ν ανηκεις σ αυτους ..

κι επειδη θελεις σημερα να εισαι μονη 

του χρονου μπορει να μην θελεις 

γιατι καποιος 65 ρης σου ξυπνησε την επιθυμια να το πας ξανα ..

ποτε μην λες ποτε .

και το κυριοτερο εχει να κανει σε μεγαλο βαθμο

και σε ποια ηλικια το βιωνεις ολο αυτο ..

αλλο να μενεις χηρα στα 55 κι αλλο στα 35-45  ..

.και δεν εχει καμια σχεση με τις ορμες και τις ορμονες και ολες αυτες τις μ...κιες 

αλλα με την ψυχικη διαθεση ...ο 55 ρης βλεπει με αλλη οπτικη το μελλον .

..σκατα το βλεπει για να κυριολεκτησω ..

τι να κανουμε τωρα ..

το αεροπλανο αρχιζει να χανει υψος οπως λεει ενας φιλος εδω ,,,και τα ροδακια λιγο λιγο αρχιζουν να κατεβαινουν ...

κι αν πας να προσγειωθεις και χωρις ελεγχο 

παιζει να σε μαζευουμε κι ολας

με το κουταλακι ..

.

να το ελαφρυνουμε ..και λιγο το θεμα ..

..

Αρέσει στο μέλος Mythos031

Jiannis7

# 77 στις 14/8/2019
author
Ανδρας / 56 / Ελεύθερος
Απαντήσεις: 7

Βασίλη Για όλα φταίει η πανσέληνος του Αύγουστου !!Ας υποθέσουμε ότι πραγματικά έχεις κάποιο πρόβλημα σαν άνδρας και δεν μπορείς πλέον να κάνεις κάποια σχέση ?Τότε δεν θα σκεφτόσουν με τόσο μεγάλη διαύγεια .Ο τρόπος που μπορείς και σκέφτεσε , έπειτα έχεις σωστό τρόπο να εκφράζεσαι . Και έπεισης  διαθέτεις ωριμότητα και προβληματισμό .Επίσης βλέπω ότι διαθέτεις όρεξη και απαντάς σε όλους με καλή διάθεση και ένιοτε με χιούμορ ! Όλα αυτά σε κάνουν νασαι ακόμα μέσα στο παιχνίδι των σχέσεων.Διότι έχεις πολύ καλή επικοινωνία με τον κόσμο . Λοιπόν άφησε να πέραση η επίδραση αυτής της σελήνης , και όλα θα πάνε καλύτεραΜάλλον δεν ήρθε ακόμα στη ζωή σου η κατάλληλη γυναίκα .Και όπως είπες και εσύ οι γυναίκες σε διάλεγαν . Όποτε αν τυχόν σε συνάντηση κάποια και τις αρέσεις θα σε κυνηγήσει εκείνη .Δεν θαχεις περιθώριο να αντιδράσεις

Αρέσει στα μέλη VASILIS53, Mythos031

VASILIS53

# 78 στις 15/8/2019
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 73 από peripli

Bill kill!

Απολυτως καταλαβαινομαστε, κι εγω το ιδιο κανω, ενδοσκοπηση, αλλα παιρνω την tabula rasa και γραφω απο την αρχη τη ζωη μου καθε μερα, day by day, οπως και οι Παλαιστινιοι. 

Εν κατακλείδι:

Πη παρέβην, τι δ' έρεξα; τι μη δέον ουκ ετελέσθη;

σοφόν το σαφές.

Αρέσει στα μέλη peripli, silver800

tzoulia59

# 79 στις 15/8/2019
author
Γυναίκα / 79 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 6.894

συγνωμη κ.γιαννη προβληματισμο εχει ο ανθρωπος ..

δεν ειπαμε οτι ειναι για κεντρο αποκαταστασης ατομων με νοσο αλτσχαιμερ ..57 ειναι δεν ειναι 97 .. ..

Παράθεση:
Σχόλιο # 77 από Jiannis7

Βασίλη Για όλα φταίει η πανσέληνος του Αύγουστου !!Ας υποθέσουμε ότι πραγματικά έχεις κάποιο πρόβλημα σαν άνδρας και δεν μπορείς πλέον να κάνεις κάποια σχέση ?Τότε δεν θα σκεφτόσουν με τόσο μεγάλη διαύγεια .Ο τρόπος που μπορείς και σκέφτεσε , έπειτα έχεις σωστό τρόπο να εκφράζεσαι . Και έπεισης  διαθέτεις ωριμότητα και προβληματισμό .Επίσης βλέπω ότι διαθέτεις όρεξη και απαντάς σε όλους με καλή διάθεση και ένιοτε με χιούμορ ! Όλα αυτά σε κάνουν νασαι ακόμα μέσα στο παιχνίδι των σχέσεων.Διότι έχεις πολύ καλή επικοινωνία με τον κόσμο . Λοιπόν άφησε να πέραση η επίδραση αυτής της σελήνης , και όλα θα πάνε καλύτεραΜάλλον δεν ήρθε ακόμα στη ζωή σου η κατάλληλη γυναίκα .Και όπως είπες και εσύ οι γυναίκες σε διάλεγαν . Όποτε αν τυχόν σε συνάντηση κάποια και τις αρέσεις θα σε κυνηγήσει εκείνη .Δεν θαχεις περιθώριο να αντιδράσεις

Αρέσει στο μέλος VASILIS53

VASILIS53

# 80 στις 15/8/2019
author

Όντως Γιάννη πρέπει να έχει πανσέληνο σήμερα, βγήκα έξω και κοίταξα το φεγγάρι και λέω να αφιερώσω ένα τραγουδάκι ελλείψει άλλου προσώπου στο πρόσωπο της θεάς Εκάτης που απόψε είναι όμορφη και ολόγιομη το παρακάτω τραγούδι.

https://www.youtube.com/watch?v=d1NMW7cqAQI
Αρέσει στα μέλη peripli, giannhsn
Επιλέξτε σελίδα: (1-8)
Σελίδες 12345678
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
2103323