Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Χηρες και χηροι

Επιλέξτε σελίδα: (1-7)
Σελίδες 1234567

Sourya

# 1 στις 21/8/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Χηρες και χηροι

Με αφορμη μιας φιλης που εμεινε χηρα στα 45. Πρεπει μου λεει να φοραω μαυρα και με  μανικι, επισης καλσον ,και να πηγαινω λουλουδια φρεσκα καθε ημερα στο μνημα.Εκτος αυτου να κανω τραπεζια ,την ημερα κηδειας, στα 40 ,στα 9μηνα ,στο χρονο, στα 2 χρονια κλπ.Ν α μην πηγαινω εως τα 40 σ αλλα σπιτια, εξω για καφε και στη θαλασσα. Αλλιως με κοτσομπολευουν. Μα που ζουμε ,στον μεσαιωνα;Γνωμες...

Το μέλος Sourya έχει επισυνάψει το αρχείο: 6a2d8ae63af73fe68f7f3d1d187d3fd7.jpg (70.07KB)
Αυτό το αρχείο έχει γίνει download 162 φορές

MadameShuShu40

# 2 στις 21/8/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Εεε!! Αν τα κάνει όλα αυτά ίσως αναστηθεί ο μακαρίτης.

Δεν κοροϊδεύω, αλλά έχω μπουχτισει με αυτά που ακούω.

Έχει η γυναίκα τον πόνο της, έχει και τους ηλίθιους που την συμβουλεύουν για το πώς φέρεται μια καθως πρέπει χηρα.

Ειδικά τα τραπεζωματα στα μνημόσυνα, πεταμένα λεφτά.

Ο πατέρας μου πέθανε πριν 13 χρόνια.

Η μάνα μου για δέκα χρόνια ανελλιπώς φορούσε μαύρα.

Άνοιγες την ντουλάπα και σε έπιανε ψυχοπλακωμα.

COSTAS42

# 3 στις 21/8/2019
author
Ανδρας / 47 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 1.416
'Aρεσαν+: 0%

Ετσι ειναι η φιλη σου;σαν την φωτο;

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Sourya

Χηρες και χηροι

Με αφορμη μιας φιλης που εμεινε χηρα στα 45. Πρεπει μου λεει να φοραω μαυρα και με  μανικι, επισης καλσον ,και να πηγαινω λουλουδια φρεσκα καθε ημερα στο μνημα.Εκτος αυτου να κανω τραπεζια ,την ημερα κηδειας, στα 40 ,στα 9μηνα ,στο χρονο, στα 2 χρονια κλπ.Ν α μην πηγαινω εως τα 40 σ αλλα σπιτια, εξω για καφε και στη θαλασσα. Αλλιως με κοτσομπολευουν. Μα που ζουμε ,στον μεσαιωνα;Γνωμες...

Αρέσει στα μέλη archagellos, Paralia48 και σε ακόμα 3 μέλη.

konstandinos73

# 4 στις 21/8/2019
author
Ανδρας / 47 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 229
Τι ανοησίες θεε μου (σουρια, εννοείται δεν αφορα εσενα..)...Πρωτον, αλιμονο σε αυτον που "εφυγε", οι χηροι και τα παιδιά και τα παιδακια...Θα ζησουν, ζουν, απολαμβανουν αυτο που λεγεται ζωη...Και δευτερον, η καλύτερη "υστεροφημια" για τον θανοντα ανθρωπο μας ειναι η σκεψη μας, δια της σιωπης...Οτιδήποτε παραπεμπει σε "εικονα" ειναι λιαν υποκριτικο...Να πω και κατι τελευταίο που με εξοργιζει οταν το ακουω..." Ο εκλιπων ανδρας αφησε πισω του τη σύζυγό και 2 ορφανα.."...Τι λες ρε φιλε? Θα σκεφτώ αυτον που εμεινε η αυτον που εφυγε? Μεχρι και στο θανατο αντιπαρατιθεται ο μιζερος εγωισμος και η μετριότητα των πολλων...
Αρέσει στα μέλη sun_world, COSTAS42

peripli

# 5 στις 21/8/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Φιλεναδα με ολο το συμπαθειο. Τί θα βγει εαν σου πουμε ολοι τις γνωμες μας?

Θα μεταφερεις τις γνωμες ολων μας στη φιλη σου?

Και τί θα πετυχεις μ'αυτο? Και μη μου πεις οτι θα αλλαξει ολα οσα κανει.

Εαν πνιγεται και ενοχλειται, θα εκανε μονη της αναλογες κινησεις.

Εφοσον ακολουθει το γενικο συρμο και χολοσκαει για το τί θα πουν, νομιζω οτι το θεμα σου δε θα βοηθησει.

Ακομη κι αν της δειξεις τί γραφεται εδω, παλι θα ακολουθει τα θλιβερα εθιμα.

Ουδεποτε συμφωνουσα με τις βλακειες μετα μαυρα, τα μνημοσυνα, τα καντηλια, τα κολυβα και τα χαζοστεφανια.

Μονο εαν το νοιωθει ο συγγενης συμφωνω. Το πρεπει εδω δεν υπαρχει, μονο υποκρισια ειναι. Αυτα. 

26-29-31

# 6 στις 21/8/2019
author
Ανδρας / 56 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 3.481

Κατ αρχην το να μην κανει τπτ απο οσα αναφερεις σουρι σημαινει οτι εχει ζησει

μια ζωη γεματη χωρις πρεπει,χωρις να την νοιαζει τι θα πει ο καθε τυχαρπαστος
και αυτο απο μονο του ειναι σημαντικο...ολα αυτα που αναφερεις γινονται
για το φαινεσθαι,και ας απαντησει ο καθε ενας μονος του τι θα ελεγε απο μεσα του
αν στο στενο του περιβαλλον πχ η νυφη του,ο γαμπρος του κλπ δεν εκανε τπτ απο αυτα
και μετα να το παιξει προοδευτικουλης εδω μεσα...η ελληνικη κοινωνια ειναι βαλτωμενη
και αυτα ειναι οι σανιδες σωτηριας των αναμαρτητων...

ΥΓ.  Αλιμονο σε αυτον που φευγει ολοι οι αλλοι πορευονται...
Αρέσει στα μέλη alisida, sun_world και σε ακόμα 1 μέλος.

MadameShuShu40

# 7 στις 21/8/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Το καλύτερο για τον κάθε άνθρωπο που φεύγει από την ζωή είναι να μην ξεχαστει, από τους δικούς του ανθρώπους.

Όταν μνημονεύεται το όνομα του, όταν ακόμα και μετά από χρόνια, αισθάνονται την απουσία του και τον σκέφτονται με νοσταλγία, αυτό είναι και το καλύτερο μνημόσυνο.

Ούτε τα μαύρα, ούτε οι ψαλμωδιες, ούτε η υποκρισια των τεθλιμμενων συγγενών ώστε να τους βλέπει ο περίγυρος.

Και, πραγματικά δεν χρειάζεται να διατηρούμε ηλίθια έθιμα προς επιρρωσιν του θεαθηναι.

Paralia48

# 8 στις 21/8/2019
author
Γυναίκα / 54 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 8.929
αχ, έχουμε ακούσει αυτά τα χρόνια, όλες τις σαχλαμάρες!Όπως λέει και η Σουσού, αν ήταν να γυρίσει ο μακαρίτης, να τα κάναμε
Οι χήρες που γνωρίζω, ουκ ολίγες, έχουν έναν κρυφό ανταγωνισμό μεταξύ τους, πόσο θα αντέξουν τα μαύρα.
Αν  το κάνει η φίλη σου, για να ξεπεράσει τις φιλενάδες της, τότε ας μπει στη διαδικασία.

Η μανούλα μου θέλει να κλείσει τριετία, λέει,αλλά το καλοκαίρι με τον καύσωνα δεν άντεξε,έκανε τη ζαβολιά της (μυστικό από τις φιλενάδες της).
Όσο για τα άλλα έθιμα, ορισμένα τα σέβομαι, γιατί υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν ,ότι αν τα κάνουν <<ελαφραίνει>> το χώμα που τον σκεπάζει τον μακαρίτη (πχ στο χωριό του αντρα μου έχουν το πρόσφορο κάθε Κυριακή, την θεία Κοινωνία, το τρισάγιο (αυτό το έχουν όλοι οι ορθοδοξοι νομίζω) και τα συνεχή μνημόσυνα. Όποιος νοιώθει ότι ξαλαφρώνει , αν τα κάνει, μακάρι να τα κάνει!
Έχουν όμως και κάποια παρατραβηγμένες υποχρεώσεις και απαγορεύσεις. Π.χ.απαγορεύεται για ένα χρόνο ο χορός!!!  (αν είναι δυνατόν !!!) , οι διακοπές   ,  αυτά!

Αυτό με τη θάλασσα, είναι η πιο βλακεία απ όλα. Το μπάνιο στη θάλασσα είναι υγεία, εκτός αν βιάζεται η χήρα να πάει να βρει το μακαρίτη
Αρέσει στο μέλος COSTAS42

Enikos

# 9 στις 21/8/2019
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 22.267

Αυτα ειναι σχεδια αλλων εποχων...

Τοτε που πολυ ηθελαν να θαψουν την γυναικα, μαζι με τον μακαριτη, αλλα απαγορευοταν...

Και βρηκαν αυτα τα ρεζιλικια να της φορτωσουν...

Το πιο βολικο απ' ολα ειναι να κανουν τον χωροφυλακα του πουλιου της χηρας, με αυτον τον ελεεινο τροπο που ταχαμ δειχνει ενδιαφερον για την φημη της ως ανθρωπου...

Μιλαμε για εναν ζωντανο, ενηλικα ανθρωπο, που πιστευω οτι ξερει τι να κανει και μπορει να παρει την ευθυνη της ζωης του...

Η φιλη σου ειναι αυτη στην φωτο?...

Πες της καμια κουβεντα να παρηγορηθουμε παρεα, που ειμαι και εγω χοιρος!!!...

Αρέσει στα μέλη COSTAS42, alisida

maroudas

# 10 στις 21/8/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Κάθε θηλαστικό,

καλό είναι να πενθεί όπως αισθάνεται κι όχι όπως του επιβάλλεται !!!

Στη τελική, τι νόημα έχει, να ακολουθείς τους κανόνες και μέσα σου να αναρωτιέσαι ? Τότε, μάλλον, χαίρεται ο περίγυρος κι εσύ πενθείς τον εαυτό σου!!!

VASILIS53

# 11 στις 21/8/2019
author
Ανδρας / 58 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Νέα Μάκρη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 1.344

Σε αυτές τις περιπτώσεις

Υπάρχουν κάποια πράγματα που τα κάνουμε για να τιμήσουμε το αγαπημένο πρόσωπο που έφυγε. Καλώς κάνουμε και τα κάνουμε.

Υπάρχουν κάποια πράγματα που τα κάνουμε, όσοι πιστεύουμε, για το καλό της ψυχής του. Καλώς κάνουμε και τα κάνουμε.

Υπάρχουν κάποια πράγματα που τα κάνουμε, όσοι είμαστε παραδοσιακοί γιατί έτσι είναι το έθιμο. Καλώς κάνουμε και τα κάνουμε. 

Αν τα παραπάνω δεν μας αγγίζουν και έχουμε αυτό το δικαίωμα, και παρόλα αυτά τα κάνουμε για το φαίνεσθαι ή γιατί το επιτάσει η κοινή γνώμη τότε κακώς κάνουμε και τα κάνουμε. 

Και αφού τα κάνουμε μην παραπονιόμαστε μετά γιατί τα κάναμε. Το μεσαίωνα τον κουβαλάμε μέσα μας δεν μας τον επιβάλει κανένας. 
Αρέσει στα μέλη COSTAS42, Paralia48 και σε ακόμα 2 μέλη.

peripli

# 12 στις 21/8/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Mπακτσες λεμε!!!...    

Παράθεση:
Σχόλιο # 9 από Enikos

Η φιλη σου ειναι αυτη στην φωτο?...

Πες της καμια κουβεντα να παρηγορηθουμε παρεα, που ειμαι και εγω χοιρος!!!...

peripli

# 13 στις 21/8/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Εμ...να προσθεσω...ζητω οι χειρες!!!

... ... ...

χοχοχοοο...σε καλο μας μεσημεριατικο...χειρες χειρες...χειρα βοηθειας... αχχχαχαχαα...με πνιξατε...

Spiros--

# 14 στις 21/8/2019
author
Ανδρας / 50 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Χαλκηδόνα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 695

H Χείρα θέλει ...

... ξύσιμο και οι Χοίροι ... βελανίδι ... ως γνωστόν 

Οι Χήρες τώρα, ας κάνουν ότι νιώθουν, μιας και οι εποχές έχουν αλλάξει!
Αρέσει στα μέλη COSTAS42, VASILIS53

agaph40

# 15 στις 21/8/2019
author
Γυναίκα / 69 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 650
οτι επιβαλλεται  στην χηρα...επιβαλλεται και στον χηρο???
προσωπικα,δεν εχω δει να ισχυει κατι τετοιο

Sourya

# 16 στις 21/8/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Κι εγω αυτο λεω, δεν φτανει ο πονος σου κανεις και τραπεζια

Παράθεση:
Σχόλιο # 2 από MadameShuShu40

Εεε!! Αν τα κάνει όλα αυτά ίσως αναστηθεί ο μακαρίτης.

Δεν κοροϊδεύω, αλλά έχω μπουχτισει με αυτά που ακούω.

Έχει η γυναίκα τον πόνο της, έχει και τους ηλίθιους που την συμβουλεύουν για το πώς φέρεται μια καθως πρέπει χηρα.

Ειδικά τα τραπεζωματα στα μνημόσυνα, πεταμένα λεφτά.

Ο πατέρας μου πέθανε πριν 13 χρόνια.

Η μάνα μου για δέκα χρόνια ανελλιπώς φορούσε μαύρα.

Άνοιγες την ντουλάπα και σε έπιανε ψυχοπλακωμα.

Sourya

# 17 στις 21/8/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Εγω παλι πιστευω το ζορι το τραβαει αυτος που μενει. Ο αλλος ξεκουραζετε

Παράθεση:
Σχόλιο # 4 από konstandinos73
Τι ανοησίες θεε μου (σουρια, εννοείται δεν αφορα εσενα..)...Πρωτον, αλιμονο σε αυτον που "εφυγε", οι χηροι και τα παιδιά και τα παιδακια...Θα ζησουν, ζουν, απολαμβανουν αυτο που λεγεται ζωη...Και δευτερον, η καλύτερη "υστεροφημια" για τον θανοντα ανθρωπο μας ειναι η σκεψη μας, δια της σιωπης...Οτιδήποτε παραπεμπει σε "εικονα" ειναι λιαν υποκριτικο...Να πω και κατι τελευταίο που με εξοργιζει οταν το ακουω..." Ο εκλιπων ανδρας αφησε πισω του τη σύζυγό και 2 ορφανα.."...Τι λες ρε φιλε? Θα σκεφτώ αυτον που εμεινε η αυτον που εφυγε? Μεχρι και στο θανατο αντιπαρατιθεται ο μιζερος εγωισμος και η μετριότητα των πολλων...

Sourya

# 18 στις 21/8/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Το εβαλα σαν θεμα, δεν πα να πει οτι θα κανει αυτα που λεμε. Εγω που ειμαι φιλη της δεν τις λεω κανε αυτο η εκεινο. Την αφηνω να κανει οτι νιωθει.

Παράθεση:
Σχόλιο # 5 από peripli

Φιλεναδα με ολο το συμπαθειο. Τί θα βγει εαν σου πουμε ολοι τις γνωμες μας?

Θα μεταφερεις τις γνωμες ολων μας στη φιλη σου?

Και τί θα πετυχεις μ'αυτο? Και μη μου πεις οτι θα αλλαξει ολα οσα κανει.

Εαν πνιγεται και ενοχλειται, θα εκανε μονη της αναλογες κινησεις.

Εφοσον ακολουθει το γενικο συρμο και χολοσκαει για το τί θα πουν, νομιζω οτι το θεμα σου δε θα βοηθησει.

Ακομη κι αν της δειξεις τί γραφεται εδω, παλι θα ακολουθει τα θλιβερα εθιμα.

Ουδεποτε συμφωνουσα με τις βλακειες μετα μαυρα, τα μνημοσυνα, τα καντηλια, τα κολυβα και τα χαζοστεφανια.

Μονο εαν το νοιωθει ο συγγενης συμφωνω. Το πρεπει εδω δεν υπαρχει, μονο υποκρισια ειναι. Αυτα. 

Sourya

# 19 στις 21/8/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Πολυ σωστα ,ετσι ειναι και συμφωνω. Αυτα μονο εδω στην Ελλαδα γινονται.

Παράθεση:
Σχόλιο # 7 από MadameShuShu40

Το καλύτερο για τον κάθε άνθρωπο που φεύγει από την ζωή είναι να μην ξεχαστει, από τους δικούς του ανθρώπους.

Όταν μνημονεύεται το όνομα του, όταν ακόμα και μετά από χρόνια, αισθάνονται την απουσία του και τον σκέφτονται με νοσταλγία, αυτό είναι και το καλύτερο μνημόσυνο.

Ούτε τα μαύρα, ούτε οι ψαλμωδιες, ούτε η υποκρισια των τεθλιμμενων συγγενών ώστε να τους βλέπει ο περίγυρος.

Και, πραγματικά δεν χρειάζεται να διατηρούμε ηλίθια έθιμα προς επιρρωσιν του θεαθηναι.

Sourya

# 20 στις 21/8/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Καλε σου λεω ουτε τα μαλια της δεν βαφει για να μην κοτσομπολευουν ,οχι να παει σε χορο.

Παράθεση:
Σχόλιο # 8 από Paralia48
αχ, έχουμε ακούσει αυτά τα χρόνια, όλες τις σαχλαμάρες!Όπως λέει και η Σουσού, αν ήταν να γυρίσει ο μακαρίτης, να τα κάναμε
Οι χήρες που γνωρίζω, ουκ ολίγες, έχουν έναν κρυφό ανταγωνισμό μεταξύ τους, πόσο θα αντέξουν τα μαύρα.
Αν  το κάνει η φίλη σου, για να ξεπεράσει τις φιλενάδες της, τότε ας μπει στη διαδικασία.

Η μανούλα μου θέλει να κλείσει τριετία, λέει,αλλά το καλοκαίρι με τον καύσωνα δεν άντεξε,έκανε τη ζαβολιά της (μυστικό από τις φιλενάδες της).
Όσο για τα άλλα έθιμα, ορισμένα τα σέβομαι, γιατί υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν ,ότι αν τα κάνουν <<ελαφραίνει>> το χώμα που τον σκεπάζει τον μακαρίτη (πχ στο χωριό του αντρα μου έχουν το πρόσφορο κάθε Κυριακή, την θεία Κοινωνία, το τρισάγιο (αυτό το έχουν όλοι οι ορθοδοξοι νομίζω) και τα συνεχή μνημόσυνα. Όποιος νοιώθει ότι ξαλαφρώνει , αν τα κάνει, μακάρι να τα κάνει!
Έχουν όμως και κάποια παρατραβηγμένες υποχρεώσεις και απαγορεύσεις. Π.χ.απαγορεύεται για ένα χρόνο ο χορός!!!  (αν είναι δυνατόν !!!) , οι διακοπές   ,  αυτά!

Αυτό με τη θάλασσα, είναι η πιο βλακεία απ όλα. Το μπάνιο στη θάλασσα είναι υγεία, εκτός αν βιάζεται η χήρα να πάει να βρει το μακαρίτη

Επιλέξτε σελίδα: (1-7)
Σελίδες 1234567
Δεν μπορείτε να απαντήσετε