Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Χηρες και χηροι

Επιλέξτε σελίδα: (1-7)
Σελίδες 1234567

aldente

# 81 στις 25/8/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Σχόλιο # 76 από equinox_

πριν 3 χρονια περιπου, περασε απο δω μια Klaiousa με το θεμα της - https://www.sxeseis.gr/forum/43305/%CE%A0%CE%B5%CE%BD%CE%B8%CE%BF%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%B1%CF%82.php

απο την αρχη - κλαιουσα και χαμηλοβλεπουσα, αλλα μετααα - μας εχε σκασει στα γελια..
Αυτο το ''θε' μου σχωρα με'', εγραψε ιστορια τοτε

Θέ' μου σχώρνα με και μένα που πήγα και είδα το δράμα της, με τις 50 αποχρώσεις τού Θεμιστογκρί!

Sourya

# 82 στις 25/8/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Οντως πολυ καλο

Παράθεση:
Σχόλιο # 76 από equinox_

πριν 3 χρονια περιπου, περασε απο δω μια Klaiousa με το θεμα της - https://www.sxeseis.gr/forum/43305/%CE%A0%CE%B5%CE%BD%CE%B8%CE%BF%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%B1%CF%82.php

απο την αρχη - κλαιουσα και χαμηλοβλεπουσα, αλλα μετααα - μας εχε σκασει στα γελια..
Αυτο το ''θε' μου σχωρα με'', εγραψε ιστορια τοτε

Sourya

# 83 στις 25/8/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Χαχα τι μου θυμισες... Εχουμε εδω εναν 60αρη που απο τα παιδικα του χρονια ηταν και ειναι ακομη ο αθεοφοβος ο κοκορας της γειτονιας μου, ο ερωτηλος

Παράθεση:
Σχόλιο # 78 από galactica-

Αυτό, που όλους τους άντρες τους θεωρούν κάποιες κοκοράκια που κυκλοφορούν με το πουλί στο χέρι για να μας ταμ τιριρι με εξέπληττε πάντα...

Από τη μια μου κάνει  κάτι σε υπέρμετρη γυναικεία φιλαρέσκεια και ματαιοδοξία, από την άλλη σε κάκιστες εμπειρίες.

Να το κοιτάξετε.

Παράθεση:
Σχόλιο # 78 από galactica-

Αυτό, που όλους τους άντρες τους θεωρούν κάποιες κοκοράκια που κυκλοφορούν με το πουλί στο χέρι για να μας ταμ τιριρι με εξέπληττε πάντα...

Από τη μια μου κάνει  κάτι σε υπέρμετρη γυναικεία φιλαρέσκεια και ματαιοδοξία, από την άλλη σε κάκιστες εμπειρίες.

Να το κοιτάξετε.

Sourya

# 84 στις 25/8/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
  • Προσεχετε  παιδια και ειστε στην ηλικια που,κυκλοφορουν εμφραγματα ,χιχιχι

Παράθεση:
Σχόλιο # 80 από Aggelo

Να σου πω την "Μαυρη" αληθεια και εμενα αυτη η θλιψη που εχει με συγκινησε......

μη με βλεπεται ετσι γαιδουρι κατα βαθος ειναι συναισθηματικουλης...

ΥΓ Δεν το χοντρυνα εγω το παιχνιδι απλα η φωτογραφια που ποσταρα ετυχε να ειναι

η φιλη της Sourya η χηρα, ετσι εγραψε...και μετα μου λετε να πιστευω

στις συμπτώσεις......Bingo !

Το μέλος Sourya έχει επισυνάψει το αρχείο: 817fdfc2865b0f424f2202d9bc0a2dde.jpg (34.23KB)
Αυτό το αρχείο έχει γίνει download 81 φορές

maroudas

# 85 στις 29/8/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Το καλό είναι,

να σεβόμαστε το πένθος,του "άλλου", όπου υπάρχει!

alisida

# 86 στις 29/8/2019
author
Γυναίκα / 51 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Υμηττός
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 8.445
'Aρεσαν+: 0%

Εδώ και αρκετά χρόνια ,δεν βλέπω πια στο δρόμο,στη γειτονιά ,στη δουλειά μαυροφορουσες .

..Δε νομίζω να σταμάτησαν οι θάνατοι 

...Άρα ...Το έθιμο σιγα-σιγα χάνεται...

Τα μνημόσυνα και τα κόλλυβα τα συντηρεί η εκκλησία για ευνόητους λόγους ...

Δεν είναι άσχημα δέκα ταληρακια με μια κυριακάτικη βόλτα στο νεκροταφείο ...Όμως ,από τα νεκροταφεία συντηρούνται κι άλλα επαγγέλματα .Μαρμαράδες,ανθοπωλεις,κανρηλαναφτισες ...Εκεί θα είναι θέμα να καταργηθούν εντελώς όλα αυτά ...

Κάποιοι,αντί για μνημόσυνο ,δίνουν δωρεές σε ιδρύματα... 

Και αυτό πάλι,δεν μου κάθεται καλά ...

Δηλαδή μόνο όταν χάσουμε κάποιον δικό μας θυμόμαστε να δωρίσουμε το οποιοδήποτε ποσό σε ένα ίδρυμα ?

?...Σκέψεις...

Αρέσει στα μέλη COSTAS42, Enikos

tangerinedream

# 87 στις 29/8/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

...τα έθιμα και οι παραδόσεις, οι δοξασίες και οι διάφορες ιστορίες/μυθοπλασίες, προέρχονται απο τα παλιά χρόνια και έχουν δημιουργηθεί σε χρόνους ακόμη παλιότερους...θα ήταν μάλλον σοφό (άλλωστε έχουν δημιουργηθεί σοφά απο κάποιους σοφώτερους ημών) η διατήρηση και η διαιώνισή τους και σαν κληρονομικό δικαίωμα, στη συνέχεια να περνούν στα παιδιά μας...η κατάργηση δεν είναι ποτε μια θετική ενέργεια, όταν αυτή αναφέρεται σε πολιτιστικά και πολιτισμικά στοιχεία...

...επίσης, αυτό που βλέπω γύρω μου στην Ελλάδα των νεωτερισμών και των νεωτεριζόντων, της καινοτομίας του τίποτα και της εξέλιξης του ανύπαρκτου, δεν μου δίνει καμμιά ελπίδα να πιστέψω ότι η κατάργηση των παραπάνω θα φέρει -σε πιθανή  αντικατάσταση των υφισταμένων μάλλον- αξιόλογα πράγματα...η συνεχής υποτίμηση της "σοφίας" (είτε λαϊκή είτε πιο εξειδικευμένη) των προγόνων μας δεν μας εξυψώνει απαραίτητα, η δε κατάργηση επιφέρει μεν την αδυναμία σύγκρισης (ζητούμενο απο τους επικριτές του υφιστάμενου, συγκαλημένο με υποκριτικό τρόπο), όμως δεν προάγει πάντα σε ανώτερα επίπεδα ούτε εμπεριέχει στοιχεία εξέλιξης...

tangerinedream

# 88 στις 29/8/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

# 87 (συμπληρωματικά)

..."όμως και δεν προάγει...εξέλιξης στις περισσότερες περιπτώσεις δε"...

alisida

# 89 στις 29/8/2019
author

Και είναι απαραίτητο να διατηρηθεί το έθιμο με τα μαύρα καλσόν και τα μαντήλια ?

Φαντάσου να ισχύει ακόμα και το έθιμο με το σεντόνι του γάμου

Έλα βρε Τάνκερ 

Υπάρχουν τόσα άλλα όμορφα έθιμα να διατηρήσουμε ,κάποια έπρεπε να σταματήσουν ,αυτό πιστεύω 

Παράθεση:
Σχόλιο # 87 από tangerinedream

...τα έθιμα και οι παραδόσεις, οι δοξασίες και οι διάφορες ιστορίες/μυθοπλασίες, προέρχονται απο τα παλιά χρόνια και έχουν δημιουργηθεί σε χρόνους ακόμη παλιότερους...θα ήταν μάλλον σοφό (άλλωστε έχουν δημιουργηθεί σοφά απο κάποιους σοφώτερους ημών) η διατήρηση και η διαιώνισή τους και σαν κληρονομικό δικαίωμα, στη συνέχεια να περνούν στα παιδιά μας...η κατάργηση δεν είναι ποτε μια θετική ενέργεια, όταν αυτή αναφέρεται σε πολιτιστικά και πολιτισμικά στοιχεία...

...επίσης, αυτό που βλέπω γύρω μου στην Ελλάδα των νεωτερισμών και των νεωτεριζόντων, της καινοτομίας του τίποτα και της εξέλιξης του ανύπαρκτου, δεν μου δίνει καμμιά ελπίδα να πιστέψω ότι η κατάργηση των παραπάνω θα φέρει -σε πιθανή  αντικατάσταση των υφισταμένων μάλλον- αξιόλογα πράγματα...η συνεχής υποτίμηση της "σοφίας" (είτε λαϊκή είτε πιο εξειδικευμένη) των προγόνων μας δεν μας εξυψώνει απαραίτητα, η δε κατάργηση επιφέρει μεν την αδυναμία σύγκρισης (ζητούμενο απο τους επικριτές του υφιστάμενου, συγκαλημένο με υποκριτικό τρόπο), όμως δεν προάγει πάντα σε ανώτερα επίπεδα ούτε εμπεριέχει στοιχεία εξέλιξης...

Αρέσει στο μέλος Paralia48

Paralia48

# 90 στις 29/8/2019
author
Γυναίκα / 55 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 28
Απαντήσεις: 9.090

Παράθεση:
Σχόλιο # 87 από tangerinedream

Τάνγκερ παντού και όλα να γίνονται με μέτρο

Όπως λέει η Αλυσίδα υπάρχουν όμορφες παραδόσεις που τις συνεχιζουμε, γιατί μας εκφράζουν και υπάρχουν παραδόσεις όπως το σεντόνι, που είναι για γέλια

Αυτό δε σημαίνει ότι το παίζουμε νεωτεριστές,απλά η κοινωνία προχωράει και είναι κουτό να λες,θα μείνω στα έθιμα των παπούδων και στα αυστηρά ήθη του τόπου

Σκέψου ουδέτερα, τις ισλαμικές παραδόσεις με τη μαντίλα   (ακόμη και σε 13 χρονα παιδιά!! ναι κάποτε ήταν της .παντρειάς και τα ποθούσαν άντρες), την περιτομή, το ραμαζάνι με την δίψα όλη μέρα και πόσα ακόμη δε γνωρίζουμε. Δηλαδή,αν τις προσαρμόσουν στον τόπο και στην εποχή μας, όπου πλέον τα 13 χρονα είναι παιδιά, τα αγοράκια δε χρειάζεται να περιτμηθούν για να είναι καθαρά,κάθε σπίτι έχει μπάνιο και η μέρα το καλοκαίρι στη Βόρεια Ευρώπη είναι μεγάλη, η δουλειά συνεχίζεται,δεν είναι υγιεινό να κορακιάζεις  Δηλαδή πρέπει κάπου και αυτοί να προσαρμόσουν τα έθιμά τους, όπως και εμείς  ορισμένα δικά μας.

Αρέσει στο μέλος alisida

Paralia48

# 91 στις 29/8/2019
author
Γυναίκα / 55 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 28
Απαντήσεις: 9.090

μια φίλη της μητέρας μου, τον άντρα της τον ΄εστειλε για αποτέφρωση  

Ήταν επιθυμία του και καλά έκανε ,εφόσον έτσι ήθελαν  Ούτε μαύρα έβαλε

Εγώ δε θα το έκανα,δηλαδή, μια μικρή τελετή, σαν αποχαιρετισμό και τιμή στον μακαρίτη θα την έκανα. Και στην κηδεία θα πήγαινα με μαύρα,γιατί έτσι θα ένοιωθα κατάλληλα ντυμένη, είναι ένα χρώμα που εκφράζει πόνο, Και οι κηδείες δεν είναι το κατάλληλο μέρος για επανάσταση και ακτιβισμό,  

Μετά τον αποχαιρετισμό, αρχίζει η επανάσταση

Τι λέμε τώρα; να μας άκουγαν οι άντρες από καμιά γωνιά χοχοχοχοχο

alisida

# 92 στις 29/8/2019
author
Θυμάμαι όταν πήγαινα στο γυμνάσιο ( τον περασμένο αιώνα ) ,δύο κορίτσια που είχαν χάσει γονιό ,τα είχαν μαυροντυμενα για έναν ολόκληρο χρόνο ...Το έθιμο τηρήθηκε ,όμως η ψυχολογία τους ήταν πολύ πεσμένη.Θυμάμαι περίμεναν πώς και πώς να περάσει ο χρόνος για να φορέσουν κοκκινα- κίτρινα -πρασινα που ήταν τότε στη μόδα ... ...Όταν μου έτυχε το ίδιο ,τα φόρεσα περίπου 40 μέρες ...Παραπάνω δεν άντεξα ...Οι θείες έπεσαν να με φάνε ( ντροπη ,τι θα πει ο κόσμος) ...Δεν ήταν θέμα εθίμου ,καθαρά θέμα κουτσομπολιού ήταν .
Αρέσει στα μέλη COSTAS42, Paralia48 και σε ακόμα 1 μέλος.

VASILIS53

# 93 στις 30/8/2019
author
Ανδρας / 59 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Νέα Μάκρη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 1.344

Παράθεση:
Σχόλιο # 89 από alisida

Και είναι απαραίτητο να διατηρηθεί το έθιμο με τα μαύρα καλσόν και τα μαντήλια ?

Φαντάσου να ισχύει ακόμα και το έθιμο με το σεντόνι του γάμου

Έλα βρε Τάνκερ 

Υπάρχουν τόσα άλλα όμορφα έθιμα να διατηρήσουμε ,κάποια έπρεπε να σταματήσουν ,αυτό πιστεύω 

Γιατί να καταργηθεί το μαύρο καλσόν παρακαλώ; είναι πολύ γουστόζικο και ιδιαιτέρως αν είναι και λίγο σχισμένο...

Αρέσει στα μέλη COSTAS42, alisida

alisida

# 94 στις 30/8/2019
author

Άσε Βασίλη ,τις γυναίκες δεν τις πιάνεις πουθενά 

Μαυροντυνομαστε για να φαινόμαστε λεπτότερες και πιο σικ.

Όταν όμως είναι να μαυροντυθουμε για πένθος ,γκρινιάζουμε ..

Ποτέ δεν θα μας καταλάβω ,χαχαχα!!

Παράθεση:
Σχόλιο # 93 από VASILIS53

Γιατί να καταργηθεί το μαύρο καλσόν παρακαλώ; είναι πολύ γουστόζικο και ιδιαιτέρως αν είναι και λίγο σχισμένο...

Αρέσει στο μέλος VASILIS53

jane_do

# 95 στις 30/8/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Αναλόγως την εποχή που φοράς το μαύρο καλσόν.

Τον χειμώνα είναι κομψό,όλες το φοράμε,σε κάποιες περιπτώσεις , και με τον ανάλογο συνδυασμό ρούχων,πιστεύω.

Το να το φοράνε όμως οι χήρες το κατακαλόκαιρο με 40 βαθμούς έξω, ε όσο να πεις είναι κάπως βασανιστικό ( έχω δει κάμποσες και πάντα απορούσα πώς αντέχουν).

squirrel1968

# 96 στις 30/8/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

πόσοι πόντοι ...να λείπουν δηλ?

Παράθεση:
Σχόλιο # 93 από VASILIS53

Sourya

# 97 στις 30/8/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παιδακια σας διαβαζω αλλα δεν προλαβαινω ν απαντησω. Μολις επιστρεψω σπιτι ομως θ απντησω

Το μέλος Sourya έχει επισυνάψει το αρχείο: 5c2a94f0dd314576b4a7a9062c3ea341.jpg (73.84KB)
Αυτό το αρχείο έχει γίνει download 38 φορές

VASILIS53

# 98 στις 30/8/2019
author
Ανδρας / 59 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Νέα Μάκρη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 1.344

Παράθεση:
Σχόλιο # 96 από squirrel1968

πόσοι πόντοι ...να λείπουν δηλ?

Στα χείλη μου κρέμεται η απάντηση αλλά δεν θα παρασυρθώ γιατί θα εκτραπώ πάλι. Θα πω μόνο ότι είναι θέμα προσωπικού γούστου. Εγώ όταν θα αποκτήσω την χήρα μου θα της κάνω τις στυλιστικές προτάσεις μου, χωρίς βέβαια να είμαι απαιτητικός. Είμαι σίγουρος όμως ότι όταν θα δει την χαρά να καθρεφτίζεται στα μάτια μου θα τις υιοθετήσει!!! (...πονηρό σκιουράκι).

Αρέσει στα μέλη Paralia48, alisida

squirrel1968

# 99 στις 30/8/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Εγώ όταν θα αποκτήσω την χήρα μου θα της κάνω τις στυλιστικές προτάσεις μου, χωρίς βέβαια να είμαι απαιτητικός. 

Είμαι σίγουρος όμως ότι όταν θα δει την χαρά να καθρεφτίζεται στα μάτια μου θα τις υιοθετήσει!!!

συναισθηματικος εκβιασμος ...
κ 
χειριστικες τασεις...

διακρινω Vasilis...

Παράθεση:
Σχόλιο # 98 από VASILIS53

Στα χείλη μου κρέμεται η απάντηση αλλά δεν θα παρασυρθώ γιατί θα εκτραπώ πάλι. Θα πω μόνο ότι είναι θέμα προσωπικού γούστου. Εγώ όταν θα αποκτήσω την χήρα μου θα της κάνω τις στυλιστικές προτάσεις μου, χωρίς βέβαια να είμαι απαιτητικός. Είμαι σίγουρος όμως ότι όταν θα δει την χαρά να καθρεφτίζεται στα μάτια μου θα τις υιοθετήσει!!! (...πονηρό σκιουράκι).

satsok_65

# 100 στις 30/8/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 7 από MadameShuShu40

Το καλύτερο για τον κάθε άνθρωπο που φεύγει από την ζωή είναι να μην ξεχαστει, από τους δικούς του ανθρώπους.

Όταν μνημονεύεται το όνομα του, όταν ακόμα και μετά από χρόνια, αισθάνονται την απουσία του και τον σκέφτονται με νοσταλγία, αυτό είναι και το καλύτερο μνημόσυνο.

Ούτε τα μαύρα, ούτε οι ψαλμωδιες, ούτε η υποκρισια των τεθλιμμενων συγγενών ώστε να τους βλέπει ο περίγυρος.

Και, πραγματικά δεν χρειάζεται να διατηρούμε ηλίθια έθιμα προς επιρρωσιν του θεαθηναι.

η νεκρωσιμη ακολουθεια ειναι πολυ ωραια ...για τις ψαλμωδιες

Επιλέξτε σελίδα: (1-7)
Σελίδες 1234567
Δεν μπορείτε να απαντήσετε