Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Γάμος: μια άλλη οπτική

Επιλέξτε σελίδα: (1-12)
Σελίδες 12345678910Τελ.»

VASILIS53

# 1 στις 31/8/2019
author
Ανδρας / 57 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Νέα Μάκρη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 1.344
'Aρεσαν+: 0%

Τι φταίει σε έναν γάμο και χαλάει η σούπα όταν όλα έχουν ξεκινήσει με τις καλύτερες προυποθέσεις: με ερωτευμένα ζευγάρια, με προοπτικές στα σχέδια τους, με δίψα για κοινή δημιουργία. 

Θα ήθελα να το βάλω όπως και τα άλλα θέματα μου σε προσωπικό επίπεδο αλλά τα δικά μου περασμένα ξεχασμένα. Το θέτω σαν μία εν δυνάμει δεξαμενή σκέψης ώστε να βοηθηθούν τα νέα ζευγάρια που ξεκινούν τώρα την ζωή τους με λαχτάρα για δημιουργία.Εγώ πάντως δηλώνω αναλφάβητος στο συγκεκριμένο ζήτημα και θα ξεδιπλώσω τις σκέψεις μου μαζί σας όπως αυτές θα διαμορφωθούν στην πορεία.
Αρέσει στα μέλη peripli, Jiannis7 και σε ακόμα 2 μέλη.

alisida

# 2 στις 31/8/2019
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 34
Απαντήσεις: 6.341
Έτσι μάλιστα !!Για να μη λένε μερικοί (όπως ο αξιότιμος κύριος Ενικός ) ότι μιλάμε χωρίς να γνωρίζουμε. ..Εδώ ναι !!Αν μη τι άλλο ,έχουμε εμπειρίες στην αποτυχία ...Θα επανέλθω αργότερα αν έχω συνέλθει ( μπαίνω τώρα ταξισνετ να δω το ποσό του ΕΝΦΙΑ).
Αρέσει στα μέλη Sourya, COSTAS42

COSTAS42

# 3 στις 31/8/2019
author
Ανδρας / 46 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 1.262

Δεν μπορω να εκφερω γνωμη ειμαι παρθενος σε αυτοθα παρουν αλλοι-αλλες θεση σε αυτο το ομορφο θεμα

Αρέσει στα μέλη VASILIS53, archagellos και σε ακόμα 2 μέλη.

alisida

# 4 στις 31/8/2019
author

Οι θεωρίες μου :D

Όπως έχω ξαναγράψει ,ο γάμος είναι ένα οικοδόμημα που δεν το χτίζεις για να κρατήσει για πάντα το ίδιο .

Χρειάζεται μεν γερές βάσεις (κοινά όνειρα και στόχοι) Αλλά και διαρκείς ανακαινίσεις ,συντήρηση ,ενέσεις στα μπετά ,ίσως και ένα ρεκτιφιε μετά από χρόνια ...

Πουσημαίνει να είναι και οι δύο παρατηρητικοί να βλέπουν δηλ τις φθορές ,να είναι ομιλιτικοι δηλ να συζητούν για τις πιθανές επισκευές ,να έχουν το θάρρος να πετάξουν τα παλιά αντικείμενα όταν αυτά βαραίνουν την καθημερινότητα ,να μην αφήνουν τη σκόνη να καλύπτει τις γρατσουνιές για να τις εντοπίζουν...

Ναβοηθούν και οι δύο τόσο οικονομικά όσο και συναισθηματικά στη συντήρηση του οικοδομήματος για να αισθάνονται την ίδια ικανοποίηση από το αποτέλεσμα . 

Το σεβασμό και την κατανόηση δε θα τα αναφέρω γτι τα θεωρώ δεδομένα .

Αρέσει στα μέλη panagiotismp90, MadameShuShu40 και σε ακόμα 8 μέλη.
οσα δεν εχω πει

equinox_

# 5 στις 31/8/2019
author
Γυναίκα / 57 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 1.211

Βασιλη, ειναι απιστευτο, αλλα σημερα στη δουλεια μου, μου ηρθε η σκεψη πως ειναι καιρος να βαλεις αλλο θεμα ...

...
Αρέσει στα μέλη Jiannis7, VASILIS53

Enikos

# 6 στις 31/8/2019
author
Ανδρας / 75 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 20
Απαντήσεις: 20.060

Ενδιαφερον θεμα...

Τι φταιει λοιπον...

Αν το γενικολογησω, θα ελεγα οτι φταιει το οτι δεν ξερουμε καλα τον αλλο...

Αν τολμησω να συγκεκριμενολογησω, θα πω...

Πολυς κοσμος παντρευεται επειδη...ετσι κανουν ολοι...(φακατα, με το καλημερα)...

Το νεαρο της ηλικιας, η απειρια δηλαδη...

Η διαχειριση κρισεων, ειναι κατι σημαντικο. Διοτι εκει θα δεις τον αλλο, στο κατα ποσο μπορει να ανταπεξελθει στα αναμενομενα προβληματα...

Στην διαφορα παιδειας, η οποια πολυ συχνα παραγκωνιζεται ως κριτηριο...

Στις "εξωθεν" επιρροες-παρεμβασεις, οπου δοκιμαζουν συχνα πυκνα τις οποιες καλες προθεσεις του ζευγους...(και τις αντοχες του φυσικα η τις αποψεις του, για το ταιρι τους)...

Στο τι θεωρει ο καθενας, τον συζυγικο βιο...(εκει να δεις δικαιωματα, διχως ευθυνες)...

Αν το παω λιγο παραπερα (ριψοκινδυνο), θα ελεγα, τους λογους για τους οποιους παντρευεται καποιος-α...συνηθως, δεν βγαινουν αυτοι οι "λογοι" η ειναι εκτος πραγματικοτητας γαμου...

Συμπερασμα...

ΜΟΝΟ οι συμμετεχοντες φταινε και κανεις αλλος...

Και οταν χωρισει ενα ζευγαρι, καμια σημασια δεν εχει το ποιος εφταιξε περισσοτερο η λιγοτερο...the damage is done...

Αρέσει στα μέλη Arxontoula_, COSTAS42 και σε ακόμα 4 μέλη.

Enikos

# 7 στις 31/8/2019
author
Ανδρας / 75 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 20
Απαντήσεις: 20.060

Για να σε δω!!!...

Θα με κανεις παλι εξω των φρενων???...

Παράθεση:
Σχόλιο # 2 από alisida
Έτσι μάλιστα !!Για να μη λένε μερικοί (όπως ο αξιότιμος κύριος Ενικός ) ότι μιλάμε χωρίς να γνωρίζουμε. 

Αρέσει στο μέλος alisida

Oxaman

# 8 στις 31/8/2019
author
Γυναίκα / 75 / Χήρα
Μπαγκλαντές
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 105

Να είναι ελαφρύ το χώμα του μακαρίτη

Αρέσει στα μέλη peripli, Sourya και σε ακόμα 1 μέλος.

lollipop-123

# 9 στις 31/8/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Τι το θελα οεεεοοο ???
Το λακωνιζεις εστι φιλοσοφειν ...

ομοιως και το στριβειν δια του αρραβωνος ...

lollipop-123

# 10 στις 31/8/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
*  λακωνιζειν
Το κείμενο σας είναι πολύ μικρό και δεν μπορεί να αναγνωριστεί ως κείμενο γραμμένο στα ελληνικά ή τα αγγλικά.

Sourya

# 11 στις 31/8/2019
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη
Ινδία
Θέματα: 41
Απαντήσεις: 4.440

Η σουπα τρωγεται ζεστη Βασιλακη ,κρυα ουτε στον παραδεισο. Επιχειρησεις κι εσυ;

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από VASILIS53

Τι φταίει σε έναν γάμο και χαλάει η σούπα όταν όλα έχουν ξεκινήσει με τις καλύτερες προυποθέσεις: με ερωτευμένα ζευγάρια, με προοπτικές στα σχέδια τους, με δίψα για κοινή δημιουργία. 

Θα ήθελα να το βάλω όπως και τα άλλα θέματα μου σε προσωπικό επίπεδο αλλά τα δικά μου περασμένα ξεχασμένα. Το θέτω σαν μία εν δυνάμει δεξαμενή σκέψης ώστε να βοηθηθούν τα νέα ζευγάρια που ξεκινούν τώρα την ζωή τους με λαχτάρα για δημιουργία.Εγώ πάντως δηλώνω αναλφάβητος στο συγκεκριμένο ζήτημα και θα ξεδιπλώσω τις σκέψεις μου μαζί σας όπως αυτές θα διαμορφωθούν στην πορεία.

Αρέσει στο μέλος SouziKiou

Sourya

# 12 στις 31/8/2019
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη
Ινδία
Θέματα: 41
Απαντήσεις: 4.440

Φετος αλισιδα καπως πιο ευκολοχωνευτο ειναι.

Παράθεση:
Σχόλιο # 2 από alisida
Έτσι μάλιστα !!Για να μη λένε μερικοί (όπως ο αξιότιμος κύριος Ενικός ) ότι μιλάμε χωρίς να γνωρίζουμε. ..Εδώ ναι !!Αν μη τι άλλο ,έχουμε εμπειρίες στην αποτυχία ...Θα επανέλθω αργότερα αν έχω συνέλθει ( μπαίνω τώρα ταξισνετ να δω το ποσό του ΕΝΦΙΑ).

Αρέσει στο μέλος alisida

SouziKiou

# 13 στις 31/8/2019
author
Γυναίκα / 44 / Ελεύθερη
Αλλη χώρα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 30
Στην αρχή ενός δεσμού προσπαθούμε να δείχνουμε τέλειοι. Κατανόηση, υποχωρήσεις, και μέλι. Πολύ μελι ένεκα καινούριο το γλυκό και μας τραβάει να το γευτούμε. Και το γευομαστε και μας αρέσει και παραβλέπουμε τυχόν μικροαστοχιες. Το μέλι όμως με τον καιρό δεν είναι ίδιο. Οι μικροαστοχιες στο γλυκό όσο πανε μας ενοχλούν και περισσότερο. Ο μάγειρας δυσανασχετεί που είναι δεδομένος και αυτός και το γλυκό του. Έρχονται και εξωτερικοί παράγοντες, μαζί με ζόρια, καθότι η ζωή μας δεν είναι αγγελικά πλασμένη. Και κάπως έτσι με τον χρόνο, έρχεται και η φθορά. Και αν την παλεύεις , άντε και την περνάς όπως έρθει. Αν όμως δεν παλεύεται , ποιος ο λόγος να μένεις ενώ φυτοζωείς ? Καλύτερα μακριά , παρά αρρωστημένη κατάσταση, όποιος κι αν είναι ο λόγος που φέρνει το ζευγαρι μέχρι εκεί.
Αρέσει στα μέλη panagiotismp90, peripli και σε ακόμα 4 μέλη.

VASILIS53

# 14 στις 31/8/2019
author

Έτυχα σε μία συζήτηση σε μια παρέα ώπου έπιασαν αυτό το θέμα. Είχαν εμπειρία από χωρισμούς σχέσεων αλλά κανένας τους δεν είχε εμπειρία χωρισμού από γάμο. Το αίτιο χωρισμού το οποίο αποφάνθηκαν ότι είναι το σπουδαιότερο ήταν η ασυμβατότητα στο σεξουαλικό κομμάτι δηλ δεν την έβρισκαν μεταξύ τους. 

Τους άκουγα σιωπηλός ώσπου κάποια με ρώτησε την γνώμη μου μιας και ήμουν ο μόνος διαζευγμένος και μάλιστα πολαπλώς. Διαφώνησα μαζί τους και τους είπα ότι αυτό το αίτιο δεν συνέβει τουλάχιστον σε μένα. Δεν είναι δυνατόν να αγαπάς τον άλλον, να τον έχεις ερωτευθεί κάποια στιγμή στο φουλ και να έρχεται κάποια στιγμή και να λες δεν την βρίσκω σεξουαλικά μαζί του. Επέμειναν και οι τρεις, δύο άντρες και μια γυναίκα ότι είμαι λάθος. 

Ας πάρουμε λοιπόν αυτό το στοιχείο το ερωτικο - σεξουαλικό. Εσείς τι ρόλο πιστεύετε ότι παίζει στον γάμο.  Πάντως η εμπειρία μου λέει οτι όσο τέλειο και να είναι το σεξ ναι μεν παίζει σπουδαίο ρόλο στην ενότητα και σύζευξη του ζευγαριού αλλά δεν είναι το σπουδαιότερο στοιχείο. Η δικιά σας εμπειρία που το κατατάσει. 
Αρέσει στα μέλη peripli, Paralia48 και σε ακόμα 2 μέλη.

26-29-31

# 15 στις 31/8/2019
author
Ανδρας / 55 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 3.278

Για χρονια το ειχα σαν πρωτο δεδομενο...τελικα δεν μπορει να κρατησει μια σχεση 

μονο και μονο απο αυτο...πλεον το λεω με σιγουρια...(συνεχιζω να το εχω πολυ ψηλα)...

Παράθεση:
Σχόλιο # 14 από VASILIS53

Ας πάρουμε λοιπόν αυτό το στοιχείο το ερωτικο - σεξουαλικό. Εσείς τι ρόλο πιστεύετε ότι παίζει στον γάμο.  Πάντως η εμπειρία μου λέει οτι όσο τέλειο και να είναι το σεξ ναι μεν παίζει σπουδαίο ρόλο στην ενότητα και σύζευξη του ζευγαριού αλλά δεν είναι το σπουδαιότερο στοιχείο. Η δικιά σας εμπειρία που το κατατάσει. 

Αρέσει στα μέλη MadameShuShu40, Arxontoula_ και σε ακόμα 3 μέλη.

alisida

# 16 στις 31/8/2019
author

Ας μιλήσω πάλι με μεταφορά (να δοκιμάσω και τις αντοχές του κ.Ενικου )

Ας υποθέσουμε ότι φτιάχνεις φακές Μπιλ ,μιας που μας είπες ότι μαγειρεύεις..

Χωρίς να ρίξεις στην κατσαρόλα τις φακές ,δε γίνεται ...

Όμως δε φτάνει αυτό ...

Με νερό και φακές ( χωρίς λαδακι μπαχαρικά και δάφνη ) ,φακές δεν γίνονται  

Παράθεση:
Σχόλιο # 14 από VASILIS53

Έτυχα σε μία συζήτηση σε μια παρέα ώπου έπιασαν αυτό το θέμα. Είχαν εμπειρία από χωρισμούς σχέσεων αλλά κανένας τους δεν είχε εμπειρία χωρισμού από γάμο. Το αίτιο χωρισμού το οποίο αποφάνθηκαν ότι είναι το σπουδαιότερο ήταν η ασυμβατότητα στο σεξουαλικό κομμάτι δηλ δεν την έβρισκαν μεταξύ τους. 

Τους άκουγα σιωπηλός ώσπου κάποια με ρώτησε την γνώμη μου μιας και ήμουν ο μόνος διαζευγμένος και μάλιστα πολαπλώς. Διαφώνησα μαζί τους και τους είπα ότι αυτό το αίτιο δεν συνέβει τουλάχιστον σε μένα. Δεν είναι δυνατόν να αγαπάς τον άλλον, να τον έχεις ερωτευθεί κάποια στιγμή στο φουλ και να έρχεται κάποια στιγμή και να λες δεν την βρίσκω σεξουαλικά μαζί του. Επέμειναν και οι τρεις, δύο άντρες και μια γυναίκα ότι είμαι λάθος. 

Αρέσει στα μέλη Silektis, COSTAS42 και σε ακόμα 2 μέλη.

VASILIS53

# 17 στις 31/8/2019
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 4 από alisida

Οι θεωρίες μου

Όπως έχω ξαναγράψει ,ο γάμος είναι ένα οικοδόμημα που δεν το χτίζεις για να κρατήσει για πάντα το ίδιο .

Χρειάζεται μεν γερές βάσεις (κοινά όνειρα και στόχοι) Αλλά και διαρκείς ανακαινίσεις ,συντήρηση ,ενέσεις στα μπετά ,ίσως και ένα ρεκτιφιε μετά από χρόνια ...

Πουσημαίνει να είναι και οι δύο παρατηρητικοί να βλέπουν δηλ τις φθορές ,να είναι ομιλιτικοι δηλ να συζητούν για τις πιθανές επισκευές ,να έχουν το θάρρος να πετάξουν τα παλιά αντικείμενα όταν αυτά βαραίνουν την καθημερινότητα ,να μην αφήνουν τη σκόνη να καλύπτει τις γρατσουνιές για να τις εντοπίζουν...

Ναβοηθούν και οι δύο τόσο οικονομικά όσο και συναισθηματικά στη συντήρηση του οικοδομήματος για να αισθάνονται την ίδια ικανοποίηση από το αποτέλεσμα . 

Το σεβασμό και την κατανόηση δε θα τα αναφέρω γτι τα θεωρώ δεδομένα .

Αυτο το και οι δύο που επαναλαμβάνεις είναι και για μένα υψίστης σπουδαιότητας.

Όταν παντρεύονται δύο άνθρωποι το έχουν στο μυαλό τους πολύ δυνατά. Τι είναι εκείνο που τους κάνει στην πορεία να το ξεχνούν. 

Μήπως τελικά δεν είναι όλοι οι άνθρωποι για γάμο. Θυμάμαι στον πρώτο μου γάμο με την σύζυγό μου μιλούσαμε με τις ώρες και αναλύαμε σχέδια επι σχεδίων για την οικογένεια μας για την δουλειά μας (κάναμε και οι δύο την ίδια δουλειά ως ελεύθεροι επαγκελματίες). Δίναμε την εντύπωση και στους έξω ότι είμαστε ένα επιτυχημένο ζευγάρι με κατανόηση του ενός προς τον άλλο και ιδιαίτερα με εξαιρετική συνενόηση και έτσι νοιώθαμε και εμείς. Και ξαφνικά όλα κατέρευσαν. Και ένοιωσα να καταρίπτεται άλλος ένας μύθος. 

Οπωσδήποτε η αλληλοκατανόηση και η συνενόηση παίζουν μεγάλο ρόλο όπως και το σεξουαλικό. Σε μένα έχει αποδειχτεί ότι δεν ήταν αρκετά για να κρατήσουν γάμο. Τι έχετε να πείτε εσείς σε αυτό. 

Ας γράψουμε και προσωπικές μας εμπειρίες. Γιατί πιστεύουμε ότι χωρίσαμε. Δεν μιλάω για περιπτώσεις άρρωστες, βίας και ανωμαλίας. Μιλάω για περιπτώσεις νορμάλ ανθρώπων. Ας μας πουν και όσοι πορεύονται γερά στην ζωή τους ως ζευγάρι τι είναι αυτό που πιστεύουν ότι κάνουν και τους κρατάει ενωμένους.

Αρέσει στα μέλη peripli, Jiannis7 και σε ακόμα 1 μέλος.

VASILIS53

# 18 στις 31/8/2019
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 3 από COSTAS42

Δεν μπορω να εκφερω γνωμη ειμαι παρθενος σε αυτοθα παρουν αλλοι-αλλες θεση σε αυτο το ομορφο θεμα

Για σένα γράγουμε Κώστα με πολύ αγάπη και για όλους/ες όσοι είναι σαν εσένα.

Αρέσει στα μέλη peripli, COSTAS42

VASILIS53

# 19 στις 31/8/2019
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 8 από Oxaman

Να είναι ελαφρύ το χώμα του μακαρίτη

Ναι βρε Oxaman, αλλά τι είναι εκείνο που στέλνει τον άλλον στο στερέωμα των μακαριστών; Τι πρέπει να επιδιώξουμε εμείς στην συμπεριφορά μας, στην λογική μας και στην κρίση μας ώστε να μη γεμίζουμε τη ζωή μας με μακαρίτες;

VASILIS53

# 20 στις 31/8/2019
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 6 από Enikos

Ενδιαφερον θεμα...

Τι φταιει λοιπον...

Αν το γενικολογησω, θα ελεγα οτι φταιει το οτι δεν ξερουμε καλα τον αλλο...

Αν τολμησω να συγκεκριμενολογησω, θα πω...

Πολυς κοσμος παντρευεται επειδη...ετσι κανουν ολοι...(φακατα, με το καλημερα)...

Το νεαρο της ηλικιας, η απειρια δηλαδη...

Η διαχειριση κρισεων, ειναι κατι σημαντικο. Διοτι εκει θα δεις τον αλλο, στο κατα ποσο μπορει να ανταπεξελθει στα αναμενομενα προβληματα...

Στην διαφορα παιδειας, η οποια πολυ συχνα παραγκωνιζεται ως κριτηριο...

Στις "εξωθεν" επιρροες-παρεμβασεις, οπου δοκιμαζουν συχνα πυκνα τις οποιες καλες προθεσεις του ζευγους...(και τις αντοχες του φυσικα η τις αποψεις του, για το ταιρι τους)...

Στο τι θεωρει ο καθενας, τον συζυγικο βιο...(εκει να δεις δικαιωματα, διχως ευθυνες)...

Αν το παω λιγο παραπερα (ριψοκινδυνο), θα ελεγα, τους λογους για τους οποιους παντρευεται καποιος-α...συνηθως, δεν βγαινουν αυτοι οι "λογοι" η ειναι εκτος πραγματικοτητας γαμου...

Συμπερασμα...

ΜΟΝΟ οι συμμετεχοντες φταινε και κανεις αλλος...

Και οταν χωρισει ενα ζευγαρι, καμια σημασια δεν εχει το ποιος εφταιξε περισσοτερο η λιγοτερο...the damage is done...

Αν πάρω την κάθε πρόταση να την αναλύσω είναι σίγουρο ότι θα γράψω βιβλίο. Γιαυτό θα σταθώ μόνο στην πρώτη.

Δεν ξέρουμε καλά τον άλλο λέει ο φίλος Ενικός. Μεγάλη αλήθεια. 

Το ενδιαφέρον μας για τον άλλον είναι σημείο κλειδί στον Γάμο. (πάντα εκφράζω προσωπικές απόψεις). Και πως εκδηλώνεται αυτό. Πρώτα πρώτα με το να τον μάθουμε. Το κάθε τι όταν το μαθαίνεις σου δημιουργεί μία άλλη εικόνα από την αρχική, σου προσφέρει μία άλλη γνώση, σε εμπλουτίζει με μία άλλη διάθεση. Αυτό γίνεται και μετα άψυχσ αντικείμενα πόσο μάλον με τον άνθρωπό σου. Το κρατάω αυτό: ένα συνεχές ενδιαφέρον να μαθαίνω τον άλλο κάθε μέρα είμαι σίγουρος ότι θα είναι μία συνεχής έκπληξη και η έκπληξη ανανεώνει πάντα.

Το ενδιαφέρον μας επίσης για τον άλλον εκδηλώνεται με το να θέλουμε να τον φροντίζουμε. Το έχω δει αυτό στα πετυχημένα ζευγάρια ακόμα και μετά από πολλά χρόνια συμβίωσης. Η τελευταία κουβέντα του πατέρα μου όταν κατάλαβε ότι είναι στις τελευταίες ώρες του προς εμάς τα παιδιά του, ήταν να προσέχετε την μάνα σας. Η φροντίδα για την γυναίκα του ήταν εκεί σαν έγνοια ακόμα και την στιγμή που πέθενε και βέβαια πέθανε μέσα στην αγκαλιά της πλαισιομένος από την δική της φροντίδα.

Ένα άλλο στοιχείο ενδιαφέροντος είναι να χερόμαστε να βλέπουμε τον άλλον δίπλα μας να ανθίζει και να βγάζει τον καλύτερο, τον πιο ελεύθερο και τον πιο δημιουργικό εαυτό του. Να αποτελούμε έμπνευση και όχι τροχοπαίδη. 

Μέσα από το ενδιαφέρον του για τον άλλον ο άνθρωπος ολοκληρώνεται και ο ίδιος. Αφού βάλει και λίγο θυσία στο όλο σκηνικό. Δεν θυμάμαι ποιός άγιος το έλεγε αλλά μου άρεσε, ότι ο γάμος γίνεται για την σωτηρία των προσώπων πρώτα και μετά για την τεκνογονία. Σώζομαι κατά την δικιά μας την παράδοση θα πει γίνομαι σώος δηλαδή ολόκληρος και γίνομαι ολόκληρος μόνο μέσα από τον άλλον. 

Σπουδαία ευκαρία για ολοκλήρωση ο γάμος αν έχουν και οι δύο την ίδια διάθεση και το χειριστούν ανάλογα.

Αρέσει στα μέλη peripli, Arxontoula_ και σε ακόμα 3 μέλη.
Επιλέξτε σελίδα: (1-12)
Σελίδες 12345678910Τελ.»
Δεν μπορείτε να απαντήσετε