Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Γάμος: μια άλλη οπτική

Επιλέξτε σελίδα: (1-12)
Σελίδες Αρχική«3456789101112

Sentinel_

# 221 στις 13/9/2019
author
Ανδρας / 50 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 93
'Aρεσαν+: 0%

Εχεις πολύ δίκιο σε αυτά τα 2 που εστιάζω με bold. Ευχαριστώ για τη συμπλήρωση, ήμουν λίγο υπερβολικός στις λέξεις που χρησιμοποίησα. Αλλά και πάλι πιστεύω ότι όσο πιο πολλές 'αποτυχημένες' σχέσεις κάνουμε τόσο δυσκολεύομαστε να πρσαρμοστούμε σε κάτι νέο. Αραγε μαθαίνουμε καλύτερα τον εαυτό μας και έχουμε απαιτήσεις περισσότερες από όσες είχαμε πρώτα?

Παράθεση:
Σχόλιο # 220 από alisida

Το παραπλανητικό της όλης υπόθεσης είναι η χρήση του :" καλύτερου" και του "χειρότερου" 

..Αν πέσουμε στην πλάνη να χαρακτηρίσουμε καλύτερο η χειρότερο ,θα απογοητευτουμε

.Καλύτερα να πούμε "το πιο ταιριαστό σε εμάς

Αυτό που αναζητούμε φεύγοντας απο μια σχέση είναι πρώτα η ψυχική μας ηρεμία 

.Χωρίς αυτήν ,δεν υπάρχει περίπτωση να ικανοποιήσουμε με τίποτα

alisida

# 222 στις 13/9/2019
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 32
Απαντήσεις: 5.535

Σίγουρα αυτό που μαθαίνουμε είναι το 

"τι δεν αντέχουμε" 

Πού δηλαδή να μην κάνουμε εκπτώσεις .

Ώστε την επόμενη φορά να μη χάνουμε χρόνο προσπαθώντας να δεχτούμε κάποια πράγματα  και να μην  προσπαθούμε να πιέσουμε τον άλλο να δεχτεί κάτι που από την αρχή δε θέλει .

Διότι η ρήξη θα έρθει κάποια στιγμή .

Παράθεση:
Σχόλιο # 221 από Sentinel_

Εχεις πολύ δίκιο σε αυτά τα 2 που εστιάζω με bold. Ευχαριστώ για τη συμπλήρωση, ήμουν λίγο υπερβολικός στις λέξεις που χρησιμοποίησα. Αλλά και πάλι πιστεύω ότι όσο πιο πολλές 'αποτυχημένες' σχέσεις κάνουμε τόσο δυσκολεύομαστε να πρσαρμοστούμε σε κάτι νέο. Αραγε μαθαίνουμε καλύτερα τον εαυτό μας και έχουμε απαιτήσεις περισσότερες από όσες είχαμε πρώτα?

Sentinel_

# 223 στις 13/9/2019
author
Ανδρας / 50 / Σε σχέση

Έχοντας σαν βάση την άποψη ότι όλοι οι άνθρωποι είμαστε διαφορετικοί, πάντα θα υπάρχουν δυσκολίες στην επικοινωνία. Αν στη κάθε δυσκολία φεύγουμε και δεν την αντιμετωπίζουμε θα μένουμε μόνοι για πάντα ή θα κυνηγάμε την ουρά μας. Η ρήξη θα έρθει αν δεν υπάρχει διάθεση να λύσεις τη δυσκολία και το βάζεις στα πόδια. Ξέρω είναι ιδανικό ότι λέω, αλλά μου αρέσει σαν σκέψη. Θα μου πεις γιατί είσαι εδώ αφού ξέρεις τι πρέπει να γίνει; Η απάντηση είναι, αυτό πρέπει  να το θέλουν και οι δύο.

Αρέσει στα μέλη peripli, equinox_ και σε ακόμα 2 μέλη.

alisida

# 224 στις 13/9/2019
author

Όπως νομίζει ο καθένας λειτουργεί .

Σίγουρα η πρώτη προσπάθεια θα είναι η συζήτηση για την εκατέρωθεν κατανόηση των συναισθηματικών αναγκών (γιατί εκεί υπάρχουν οι μεγαλύτερες κόντρες ,οι υλικές ανάγκες ικανοποιούνται ποιο εύκολα συνήθως)και των δύο .

Όταν όμως αυτές έρχονται σε κόντρα μεταξύ τους ,η λύση ίσως είναι ανέφικτη .

Εκεί τι κάνεις ?

Διαιωνίζει μια κατάσταση που φέρνει και τους δύο σε δύσκολη θέση ,ή τελειώνεις και ψάχνεις να βρεις το ταιριαστό σε εσένα ?

Δίλημμα 

Ο κάθε άνθρωπος το αντιμετωπίζει διαφορετικά ,ανάλογα τις εμπειρίες και την ηλικία του 

(Πιο εύκολα θα δώσει χρόνο ο 25αρης από τον 55αρη ,έτσι δεν είναι ? )

Παράθεση:
Σχόλιο # 223 από Sentinel_

Έχοντας σαν βάση την άποψη ότι όλοι οι άνθρωποι είμαστε διαφορετικοί, πάντα θα υπάρχουν δυσκολίες στην επικοινωνία. Αν στη κάθε δυσκολία φεύγουμε και δεν την αντιμετωπίζουμε θα μένουμε μόνοι για πάντα ή θα κυνηγάμε την ουρά μας. Η ρήξη θα έρθει αν δεν υπάρχει διάθεση να λύσεις τη δυσκολία και το βάζεις στα πόδια. Ξέρω είναι ιδανικό ότι λέω, αλλά μου αρέσει σαν σκέψη.

Sentinel_

# 225 στις 13/9/2019
author
Ανδρας / 50 / Σε σχέση

Για μένα δεν υπάρχει πρόβλημα που να μην έχει λύση, αρκεί το ζευγάρι να θέλει να το αντιμετωπίσει. Πιστεύω στην αγάπη, πιστεύω ότι αυτή είναι ο μοχλός για την λύση. Μπορεί να ψάχνεις μια ζωή και να μη βρίσκεις το ταιριαστό. Αν θέλουν και οι δύο είναι πιο εύκολο να γεμίσει το συναισθηματικό κενό και να δαπανηθεί λιγότερος χρόνος για το ταιριαστό. Αγάπη να υπάρχει και καλή διάθεση. Όσο μεγαλώνουμε θα πρέπει να γινόμαστε πιο σοφοί. Δεν είμαστε 25 χρόνων πια. Όσο δεν λύνουμε τα θέματα μας και οι δύο μαζί τόσο θα γεμίζουν τέτοιες σελίδες με μοναχικούς ανθρώπους ψάχνοντας το ταιριαστό. Οτι ήταν να πω το είπα, χάρηκα τη κουβέντα μας. Αλλά πρέπει να πάω για δουλειά.

Αρέσει στα μέλη peripli, equinox_ και σε ακόμα 2 μέλη.

alisida

# 226 στις 13/9/2019
author

Αγαπητέ,

Δεν μίλησα για συναισθηματικό κενό απλά ,

αλλά για διαφορετικές συναισθηματικές ανάγκες 

Το πώς θα γεμισεις το κενό σου 

Ποιος άνθρωπος στο γεμίζει 

ή τέλος πάντων ,ποιος στο γεμίζει περισσότερο 

Επιλέγεις και αφωσιωνεσαι σ αυτόν 

Τότε μόνο μπορεί να έχει αποτέλεσμα αυτό που λες ,δηλ η αγάπη και η συνενόηση που βασικά προϋποθέτει ειλικρίνεια πάνω απ' όλα 

Παράθεση:
Σχόλιο # 225 από Sentinel_
Για μένα δεν υπάρχει πρόβλημα που να μην έχει λύση αρκεί το ζευγάρι να θέλει να το αντιμετωπίσει. Πιστεύω στην αγάπη, πιστεύω ότι αυτή είναι ο μοχλός για την λύση. Μπορεί να ψάχνεις μια ζωή και να μη βρίσκεις το ταιριαστό. Αν θέλουν και οι δύο είναι πιο εύκολο να γεμίσει το συναισθηματικό κενό και να δαπανηθεί λιγότερος χρόνος για το ταιριαστό. Αγάπη να υπάρχει και καλή διάθεση. Όσο μεγαλώνουμε θα πρέπει να γινόμαστε πιο σοφοί. Δεν είμαστε 25 χρόνων πια.

Sentinel_

# 227 στις 13/9/2019
author
Ανδρας / 50 / Σε σχέση

Αγαπητή μου δεν με αφήνεις να φύγω και έχω δουλειά

Δεν ξέρω σε τι αναφέρεσαι για 'αλλους'.

Ολα τα θέματα που έχει ένα ζευγάρι λύνονται αρκεί να το θέλουν και οι δύο, το ξαναλέω και το τονίζω. Καλή συνέχεια. Απόλαυσα τη κουβεντούλα μαζί σου, θα τα ξαναπούμε σύντομα.

Παράθεση:
Σχόλιο # 226 από alisida

Αγαπητέ,

Δεν μίλησα για συναισθηματικό κενό απλά ,

αλλά για διαφορετικές συναισθηματικές ανάγκες 

Το πώς θα γεμισεις το κενό σου 

Αν δεν στο γεμίζει ένας άνθρωπος και έχεις ανάγκη και άλλους μαζί πχ ..

Εκεί θα έρθετε σε ρήξη 

Αρέσει στο μέλος peripli

alisida

# 228 στις 13/9/2019
author

Προφανώς έκανες την παραθεση πριν από τη διόρθωση μου για να διευκρινηση 

¶λλους εννοώ όταν τα συναισθηματικά κενά δεν στα καλύπτει όλα ,ή δεν σου καλύπτει τα βασικότερα για εσένα.

Τότε καλύτερα να φεύγεις παρά να καλύπτεις αυτά που λείπουν κάπου αλλού 

Παράθεση:
Σχόλιο # 227 από Sentinel_

Δεν ξέρω σε τι αναφέρεσαι για 'αλλους'.

dartani

# 229 στις 14/9/2019
author
Ανδρας / 42 / Παντρεμένος
Ν. Πιερίας / Κατερίνη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 20
Πολύ ωραίο θέμα,Αυτό που νομίζω ότι έχει χαθεί είναι ότι πλέον οι γυναίκες δεν είναι ταπεινες προς τον άντρα τους, μη με παρεξήγησε τε δεν εννοώ η εικόνα της γυναίκας που φέρνει της παντόφλες στον άντρα της με το που μπαίνει σπίτι. Από την άλλη οι άντρες βλέποντας ξαφνικά ότι οι γυναίκες είναι ποιο δυναμικές και πλέον οικονομικά ανεξάρτητες ακόμα και μέσα στον γάμο από νιώθουν ότι δεν ει αι το ισχυρό φύλο, ο προστάτης που παντα ήταν ο άντρας.Αυτό με τον καιρό χαλάει την ισορροπία του γαμου όπου έχοντας και την ρουτινα την καθημερινή του γάμου φτάνουμε όλοι σε τέλμα.Πως να το διαχειριστής αυτό? Με διάλογο σε όλα, όταν το ζευγάρι δεν εκφράζει τις επιθυμίες του σεξουαλικες και μη τότε κρυβόμαστε στον εαυτό μας και συσσωρευουμε απωθημένα που κάποια στιγμή Μπαμ! και γειά σας.
Αρέσει στο μέλος VASILIS53
Επιλέξτε σελίδα: (1-12)
Σελίδες Αρχική«3456789101112
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost