Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Γάμος: μια άλλη οπτική

Επιλέξτε σελίδα: (1-12)
Σελίδες 12345678910Τελ.»

Sourya

# 21 στις 31/8/2019
author
Γυναίκα / 60 / Ελεύθερη
Ινδία
Θέματα: 42
Απαντήσεις: 4.623
'Aρεσαν+: 0%

Οταν μαλωνουμε και θυμωνουμε και κραταμε μουτρα αργα η γρηγορα καταληγουμε στον χωρισμο. Αντιθετως εαν συζητουμε καθε προβλημα που  προκυπτει και προσπαθουμε να το δουμε και με τα μστια του αλλου ε τοτε αυτη η σχεση παει καλα.

Αρέσει στα μέλη COSTAS42, VASILIS53

alisida

# 22 στις 31/8/2019
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 34
Απαντήσεις: 6.807

Η συνενόηση και η αλληλοκατανόηση,δεν εγγυώνται την επιτυχία του γάμου από μόνες τους .

Όπως έγραψα πρόσφατα σε άλλο θέμα ,η ειλικρίνεια δε σώζει πάντα το γάμο .

Σε μια ειλικρινή συζήτηση υπάρχει περίπτωση να ανακαλύψεις μετά από πολλά χρόνια γάμου ότι τελικά οι πρωτεραιοτητες σας έχουν αλλάξει .

Κατανοώντας το πρόβλημα και σεβόμενοι ο ένας τις νέες ανάγκες του άλλου  υποχρεωνομαστε να ,τερματίσουμε το γάμο για να μπορέσουμε και οι δύο να ακολουθήσουμε τα όνειρα μας .

Η ουσία είναι αυτή 

Η πραγματικότητα όμως είναι άλλη 

Με το να φτάσει το ζευγάρι στο σημείο της απόφασης ,μεσολαβούν διαμάχες κατά τις οποίες προσπαθούν να μεταπείσουν ο ένας τον άλλο ,αρνούμενοι να δεχτούν τη νέα πραγματικότητα .

Είναι εντελώς ανθρώπινη αυτή η άρνηση 

Θυμώνουμε που δεν μπορούμε να αλλάξουμε την κατάσταση και να τα φέρουμε όλα στα μέτρα μας .

Πολλές φορές μάλιστα νομίζουμε ότι μισούμε τον/την σύντροφό μας κατά τη διάρκεια αυτών των "διαπραγματεύσεων"

https://youtu.be/rTPTEibUiNI

https://www.youtube.com/watch?v=OUyfQLd3bCs

Παράθεση:
Σχόλιο # 17 από VASILIS53

Αυτο το και οι δύο που επαναλαμβάνεις είναι και για μένα υψίστης σπουδαιότητας.

Όταν παντρεύονται δύο άνθρωποι το έχουν στο μυαλό τους πολύ δυνατά. Τι είναι εκείνο που τους κάνει στην πορεία να το ξεχνούν. 

Μήπως τελικά δεν είναι όλοι οι άνθρωποι για γάμο. Θυμάμαι στον πρώτο μου γάμο με την σύζυγό μου μιλούσαμε με τις ώρες και αναλύαμε σχέδια επι σχεδίων για την οικογένεια μας για την δουλειά μας (κάναμε και οι δύο την ίδια δουλειά ως ελεύθεροι επαγκελματίες). Δίναμε την εντύπωση και στους έξω ότι είμαστε ένα επιτυχημένο ζευγάρι με κατανόηση του ενός προς τον άλλο και ιδιαίτερα με εξαιρετική συνενόηση και έτσι νοιώθαμε και εμείς. Και ξαφνικά όλα κατέρευσαν. Και ένοιωσα να καταρίπτεται άλλος ένας μύθος. 

Οπωσδήποτε η αλληλοκατανόηση και η συνενόηση παίζουν μεγάλο ρόλο όπως και το σεξουαλικό. Σε μένα έχει αποδειχτεί ότι δεν ήταν αρκετά για να κρατήσουν γάμο. Τι έχετε να πείτε εσείς σε αυτό. 

Ας γράψουμε και προσωπικές μας εμπειρίες. Γιατί πιστεύουμε ότι χωρίσαμε. Δεν μιλάω για περιπτώσεις άρρωστες, βίας και ανωμαλίας. Μιλάω για περιπτώσεις νορμάλ ανθρώπων. Ας μας πουν και όσοι πορεύονται γερά στην ζωή τους ως ζευγάρι τι είναι αυτό που πιστεύουν ότι κάνουν και τους κρατάει ενωμένους.

Αρέσει στο μέλος agapimou11

Aggelo

# 23 στην 1/9/2019
author
Ανδρας / 51 / Σε διάσταση
Ν. Ηλείας / Τραγανό
Θέματα: 26
Απαντήσεις: 6.934

Θα γραψω μονο τουτο,μετα απο καποιο διαστημα βαριουνται οι ανθρωποι,
κανουν και λαθος επιλογες η παντρευονται με λαθος κριτηρια οποτε χαλαει

η σουπα που λες......

ΥΓ Αυτη τη λαχταρα για δημιουργια τι την ανεφερες......θα νομιζουμε οτι ζουμε   

σε μια Σκανδιναβικη χωρα

Αρέσει στο μέλος SouziKiou

agapimou11

# 24 στην 1/9/2019
author
Γυναίκα / 42 / Διαζευγμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 622

Τις πιο πολλές φορές όντως δεν ξέρουμε καλά τον άλλον αλλά ούτε και τον ίδιο μας τον εαυτό!!! 

Μετά από μερικά χρόνια εγγαμου βίου, αφού έχουμε καλωσορισει και τα παιδάκια μας στο σπιτικό μας, συνειδητοποιουμε ότι η καθημερινότητα μας δεν είναι όπως θα την θέλαμε ή όπως τη φανταζομασταν. 

Δεν μπορούμε να διαχειριστουμε, είτε ο ένας είτε κι οι δύο, όλους μας τους ρόλους κι εκεί αρχίζει και χαλάει το πράγμα. 

Είμαστε σύντροφοι, εραστές, γονείς και εργαζόμενοι. 

Αν δεν μπορέσουμε να κρατήσουμε τις ισορροπίες δεν μπορεί να κρατηθεί και ο γάμος. 

Δυστυχώς!!! 

Ως διαζευγμενη βέβαια νιώθω ότι τώρα έχω ένα "πλεονέκτημα" για τυχόν "επόμενη" φορά!!! 

Τώρα...με...γνώρισα...!!!

Αρέσει στα μέλη zoi-73, peripli και σε ακόμα 5 μέλη.

VASILIS53

# 25 στην 1/9/2019
author
Ανδρας / 58 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Νέα Μάκρη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 1.344

Πάντως αν ήμουν νέος και ελεύθερος και διάβαζα τα μέχρι τώρα γεγραμμένα δεν θα το έπαιρνα απόφαση να παντρευτώ. 

Δεν βγαίνει συμπέρασμα. Η συνεννόηση η αλληλοκατανόηση και η ειλικρίνεια λέει η Αλυσίδα δεν σώζουν τον γάμο, λέει ακόμα ότι οι στόχοι και τα όνειρα αλλάζουν.  ¶ρα πορευόμαστε τελείως στην τύχη εφόσον ελπίζουμε. για ένα αίσιο αποτέλεσμα να μην αλλάξουν οι στόχοι και τα όνειρά μας. Και γιατί να αλλάξουν Αλυσίδα μου και να μην προσπαθήσουν να τα κρατήσουν συντεριασμένα όπως όταν ξεκίνησαν και να τα βελτιώσουν και να τα αλλάξουν αν το θέλεις και οι δύο μαζί;

Μήπως τελικά ο γάμος είναι μία ανέφικτη πραγματικότητα και έχει έρθει ο καιρός να τελειώνουμε μαζί του; Χρειάζεται κάτι πέρα από την τεκνογονία; και αν είναι μόνο η τεκνογονία για πιο λόγο να θέλει κάποιος να φέρει παιδιά στον κόσμο και να τα μεγαλώσει ο ίδιος; Για την διαιώνηση του εαυτού του; και για να πει εγώ έπραξα το χρέος μου απέναντι στην ζωή;

Από ότι είπαμε μέχρι τώρα δεν βλέπω καμμία άλλη ωφέλεια στον γάμο πέρα από τα παιδιά. Το χρονικό διάστημα που περνάμε καλά είναι ελάχιστο, όσο κρατάει στην αρχή το μέλι. 

Και γιατί στο κάτω κάτω να δεσμευόμαστε μόνο για τα παιδιά. Οργανωμένη κοινωνία είμαστε, θα μπορούσαμε κάλλιστα να παραδίδουμε τα παιδιά μας αμέσως μετά την γέννησή τους, άντε μετά από κανένα εξάμηνο στο κράτος να τα μεγαλώνει σε κατάλληλα ιδρύματα, θα τα μεγάλωνε καλύτερα από τις περισσότερες οικογένειες.

Μετά από ένα ορισμένο χρονικό διάστημα, απ' ότι φαίνεται ο καθένας τραβάει τον δρόμο του γιατί αλλάξανε τα ονειρά του και οι στόχοι του. Αφού το ξέρουμε ότι θα γίνει έτσι γιατί παντρευόμαστε για να χωρίσουμε;

Στα όσα έχουμε πει μέχρι τώρα δεν βλέπω διάθεση για κοινό αγώνα. Παρτάκηδες είμαστε τελικά χωρίς καμμία όρεξη για την παραμικρή θυσία.

Όσο γράφω αυτές τις γραμμές τσαντίζομαι όλο και περισσότερο. Τσαντίζομαι με τον εαυτό μου και τον ηλίθιο ρομαντισμό του. Αφού το βλέπεις βρε βλάκα ότι δεν υπάρχει κανένας να θέλει να χαρεί μαζί σου, να μοιραστεί μαζί σου, να βασανιστεί μαζί σου, να, να, να, ... τι κάθεσαι και ψάχνεις για άνθρωπο και δεν αρκείσαι στην γάτα σου. 

Κώστα βρες και συ μια γάτα και μείνε μαζί της ρε φίλε γιατί ύστερα από αυτά που διάβασες σίγουρα θα ξενέρωσες.
Αρέσει στα μέλη COSTAS42, alisida και σε ακόμα 1 μέλος.

Enikos

# 26 στην 1/9/2019
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 20.507

Η ιεραρχηση των προυποθεσεων, δειχνει αλλον ενα λογο της αποτυχιας ενος γαμου...

Οταν, ενας γαμος χαλαει για το κρεβατι...φαντασου γιατι παντρευτηκαν αυτοι οι ανθρωποι...

Τουλαχιστον εγω...δεν το καταλαβαινω, γιατι πρεπει να δημιουργησεις οικογενεια για να σουλουμουτουκουμ σουπερ γουαο...

Ειναι ζητουμενο, δεν λεω! Αλλα τοσο ψηλα? Το πρωτο σημαντικο ζητουμενο? Η μηπως ειμαστε στην εποχη που το κρεβατι γινοταν μετα τον γαμο και δεν ξεραμε το "ταιριασμα" αυτο?

Μπα...δεν...

Παράθεση:
Σχόλιο # 14 από VASILIS53

Έτυχα σε μία συζήτηση σε μια παρέα ώπου έπιασαν αυτό το θέμα. Είχαν εμπειρία από χωρισμούς σχέσεων αλλά κανένας τους δεν είχε εμπειρία χωρισμού από γάμο. Το αίτιο χωρισμού το οποίο αποφάνθηκαν ότι είναι το σπουδαιότερο ήταν η ασυμβατότητα στο σεξουαλικό κομμάτι δηλ δεν την έβρισκαν μεταξύ τους. 

Τους άκουγα σιωπηλός ώσπου κάποια με ρώτησε την γνώμη μου μιας και ήμουν ο μόνος διαζευγμένος και μάλιστα πολαπλώς. Διαφώνησα μαζί τους και τους είπα ότι αυτό το αίτιο δεν συνέβει τουλάχιστον σε μένα. Δεν είναι δυνατόν να αγαπάς τον άλλον, να τον έχεις ερωτευθεί κάποια στιγμή στο φουλ και να έρχεται κάποια στιγμή και να λες δεν την βρίσκω σεξουαλικά μαζί του. Επέμειναν και οι τρεις, δύο άντρες και μια γυναίκα ότι είμαι λάθος. 

Ας πάρουμε λοιπόν αυτό το στοιχείο το ερωτικο - σεξουαλικό. Εσείς τι ρόλο πιστεύετε ότι παίζει στον γάμο.  Πάντως η εμπειρία μου λέει οτι όσο τέλειο και να είναι το σεξ ναι μεν παίζει σπουδαίο ρόλο στην ενότητα και σύζευξη του ζευγαριού αλλά δεν είναι το σπουδαιότερο στοιχείο. Η δικιά σας εμπειρία που το κατατάσει. 

Αρέσει στα μέλη VASILIS53, COSTAS42 και σε ακόμα 1 μέλος.

Enikos

# 27 στην 1/9/2019
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Σιγα το φαι...

Οτι και να το κουκουλωσεις, φακες θα ειναι...

Παράθεση:
Σχόλιο # 16 από alisida

Ας μιλήσω πάλι με μεταφορά (να δοκιμάσω και τις αντοχές του κ.Ενικου )

Ας υποθέσουμε ότι φτιάχνεις φακές Μπιλ ,μιας που μας είπες ότι μαγειρεύεις..

Χωρίς να ρίξεις στην κατσαρόλα τις φακές ,δε γίνεται ...

Όμως δε φτάνει αυτό ...

Με νερό και φακές ( χωρίς λαδακι μπαχαρικά και δάφνη ) ,φακές δεν γίνονται  

Αρέσει στο μέλος alisida

Enikos

# 28 στην 1/9/2019
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Ρεκτιφιε Κυρια μου, κανουμε στο μοτοσακο...

Οχι στο γιαπι...

Παράθεση:
Σχόλιο # 4 από alisida

Οι θεωρίες μου

Όπως έχω ξαναγράψει ,ο γάμος είναι ένα οικοδόμημα που δεν το χτίζεις για να κρατήσει για πάντα το ίδιο .

Χρειάζεται μεν γερές βάσεις (κοινά όνειρα και στόχοι) Αλλά και διαρκείς ανακαινίσεις ,συντήρηση ,ενέσεις στα μπετά ,ίσως και ένα ρεκτιφιε μετά από χρόνια ...

Πουσημαίνει να είναι και οι δύο παρατηρητικοί να βλέπουν δηλ τις φθορές ,να είναι ομιλιτικοι δηλ να συζητούν για τις πιθανές επισκευές ,να έχουν το θάρρος να πετάξουν τα παλιά αντικείμενα όταν αυτά βαραίνουν την καθημερινότητα ,να μην αφήνουν τη σκόνη να καλύπτει τις γρατσουνιές για να τις εντοπίζουν...

Ναβοηθούν και οι δύο τόσο οικονομικά όσο και συναισθηματικά στη συντήρηση του οικοδομήματος για να αισθάνονται την ίδια ικανοποίηση από το αποτέλεσμα . 

Το σεβασμό και την κατανόηση δε θα τα αναφέρω γτι τα θεωρώ δεδομένα .

Αρέσει στο μέλος alisida

equinox_

# 29 στην 1/9/2019
author
Γυναίκα / 58 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 1.303

Πέρυσι, φεβρουαρίου - μαρτιου, ''έγιναν πολλοί γάμοι, φάγαμε πολλά κουφέτα'' ,αναλύοντας το θέμα.Υπήρχαν 5-6 θέματα μαζί, ένα μετά το άλλο, μπορεί και παραπάνω. Αν σε ενδιαφέρει, μπες στο προφίλ μου... Και εκεί, θα βρεις ''έναν'', που έβαλα το θέμα σχεδόν αστειευόμενη για αυτό που γινόταν στο σαιτ, αλλά νομίζω τελικά, είχαμε ωραίες συζητήσεις σε κάποια σημεία. Δεν μπορώ να γράψω τα ίδια, εκτός αν τον δω απο ''μια άλλη οπτική'', αλλά πάλι το ίδιο θα λέει με διαφορετικά λογια.Για εμένα ''ο κύριος φταίχτης'', για να χαλάει το πράμα- είτε σε ερωτική σχέση, είτε μετά την επισημότητα της με γάμο, είναι, το ότι ξεχνάμε τον αρχικό λόγο που είμαστε μαζί, που αποφασίσαμε να πορευόμαστε μαζί - ''όχι μόνο στα καλά, αλλά και στα δύσκολα''. Αυτό λέει η εκκλησία, αλλά πόσο αληθινό είναι και πόσοι ακούν ''και στα δύσκολα'';;;Γιατί στα δύσκολα, ο άνθρωπος φαινεται πραγματικά ''πόσο κοστίζει'' και - αυτά ακριβώς κανουν να ανανεώνεται ο έρωτας, όταν ξεπερνιούνται μαζί, ο ένας δίπλα στον άλλον (όχι ο ένας απέναντι στον άλλον) και η αγάπη τότε, ενώνει όλο και πιο πολύ. Όταν του έναν το ένα πόδι του είναι συνέχεια έξω, το ''σπίτι'' αυτό νωρίς ή αργά θα πέσει.

Η άλλη οπτική μου, έχει σχέση με τον κανόνα του Πιτερ - "Σε μια επιχείριση ο καθένας προσπαθεί και φτάνει το προσωπικό του επίπεδο ανικανότητας''
Ισως, κάποιοι όπως λες, δεν είναι για αυτή την ''επιχείριση'', ίσως αλλοι μπορουν και φτάνουν μόνο τα πρώτα σκαλιά και άλλοι, ανεβαίνουν συνέχεια αυτό το ''μαζί'' απο επίπεδο σε επίπεδο, αποδεικνύοντας πως είναι ικανοί να τη διαχειριζονται, να την εξελίσσονται ασταματιτα και να χαίρονται ''τα κέρδη'' της.

Το ''μαζί'', είναι το Α και το Ω. Αλλά δυστυχώς, κάποιοι ξεχνάνε με ποιον είναι και γιατί, ακόμα απο την αρχη. Και μετά, προσπαθεί μόνος του ο άλλος.

Πόσο να αντέξει, όταν ο άλλος ''άλλος'', γίνεται βάρος πια και ''σέρνεται'' η σχέση, χωρίς να έχει βοήθεια του βήματος του προς επάνω;

Αρέσει στα μέλη MadameShuShu40, Arxontoula_ και σε ακόμα 7 μέλη.

equinox_

# 30 στην 1/9/2019
author
Γυναίκα / 58 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 1.303

Παράθεση:
Σχόλιο # 22 από alisida

Η συνενόηση και η αλληλοκατανόηση,δεν εγγυώνται την επιτυχία του γάμου από μόνες τους .

Όπως έγραψα πρόσφατα σε άλλο θέμα ,η ειλικρίνεια δε σώζει πάντα το γάμο .

Σε μια ειλικρινή συζήτηση υπάρχει περίπτωση να ανακαλύψεις μετά από πολλά χρόνια γάμου ότι τελικά οι πρωτεραιοτητες σας έχουν αλλάξει .

Κατανοώντας το πρόβλημα και σεβόμενοι ο ένας τις νέες ανάγκες του άλλου  υποχρεωνομαστε να ,τερματίσουμε το γάμο για να μπορέσουμε και οι δύο να ακολουθήσουμε τα όνειρα μας .

Η ουσία είναι αυτή 

Η πραγματικότητα όμως είναι άλλη 

Με το να φτάσει το ζευγάρι στο σημείο της απόφασης ,μεσολαβούν διαμάχες κατά τις οποίες προσπαθούν να μεταπείσουν ο ένας τον άλλο ,αρνούμενοι να δεχτούν τη νέα πραγματικότητα .

Είναι εντελώς ανθρώπινη αυτή η άρνηση 

Θυμώνουμε που δεν μπορούμε να αλλάξουμε την κατάσταση και να τα φέρουμε όλα στα μέτρα μας .

Πολλές φορές μάλιστα νομίζουμε ότι μισούμε τον/την σύντροφό μας κατά τη διάρκεια αυτών των "διαπραγματεύσεων"

https://youtu.be/rTPTEibUiNI

https://www.youtube.com/watch?v=OUyfQLd3bCs

Η μονη στατερα σ'αυτη τη ζωη ειναι πως η πραγματηκοτιτα συνεχεια αλλαζει.

Απο ''τωρα σε τωρα'' παει.

Και απο πού ξέρεις πως αρνούμενη να ζεις και να λύσεις αυτό που σημαίνει ''τώρα'', ως πραγματικότητα-προβλημα, δεν θα το συναντήσεις ξανά και ξανά, κάνοντας άλλες σχέσεις;

Ο,τι είμαστε και δημιουργεί (δημιουργοί) προβλήματα (προβλημάτων), το μεταφέρουμε απο εδώ αλλού και ελπίζουμε πως ''το αλλού'' δεν θα μας κάνει πρόβλημα στο δικό μας;

Βαθιά κοιμισμένοι είμαστε, αν δεν βλέπουμε αυτό.

Νωρίς ή αργά - ο,τι είσαι, βγαίνει μπροστά στον άλλον. Όσες και μάσκες να φοράει κανείς, προσπαθώντας να το κρύψει, οι δύσκολη πλευρά της ζωής, θα το αποκαλύπτει...

Τα ''χα-χου-χι-χι'' δεν κανουν τον άνθρωπο, ούτε τα μπλα-μπλα- μπλα

Αρέσει στα μέλη MadameShuShu40, VASILIS53 και σε ακόμα 4 μέλη.

26-29-31

# 31 στην 1/9/2019
author
Ανδρας / 56 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 3.315

Αυτο ακριβως

Παράθεση:
Σχόλιο # 30 από equinox_

Νωρίς ή αργά - ο,τι είσαι, βγαίνει μπροστά στον άλλον. Όσες και μάσκες να φοράει κανείς, προσπαθώντας να το κρύψει, οι δύσκολη πλευρά της ζωής, θα το αποκαλύπτει...

Τα ''χα-χου-χι-χι'' δεν κανουν τον άνθρωπο, ούτε τα μπλα-μπλα- μπλα

Αρέσει στα μέλη VASILIS53, alisida και σε ακόμα 1 μέλος.

alisida

# 32 στην 1/9/2019
author
Καζακστάν

Η έννοια του γάμου είναι ακριβώς (εκτός από την τεκνοποίηση) η κοινή πορεία στη ζωή στα εύκολα και στα δύσκολα .

Όποιος μπορεί και θέλει να προβλέψει τα δύσκολα ,δεν πέφτει από τα σύννεφα όταν αυτά παρουσιάζονται .

Επίσης ,δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι την ίδια ικανότητα προσαρμογής στις νέες καταστάσεις ,δεν μπορούν να ακολουθήσουν τις εξελίξεις του γάμου .

Πχ ,επιμένουν να συμπεριφέρονται ως αδέσμευτοι .

Ο ερχομός των παιδιών σημαίνει το τέλος της ανεμελιάς .

Το μυαλό και η ψυχή θα είναι για πάντα μοιρασμένα ανάμεσα στα παιδιά και το σύντροφό.

Πολλοί άνθρωποι δεν μπορούν να κρατήσουν τις ισορροπίες και παραμελούν το σύντροφο.

Εκεί αρχίζουν τα προβλήματα και εκεί επιβάλεται το πρώτο "ρεκτιφιε" (Ενικε μας) εννοώ ξεμονταρουμε τη σχέση ,επισκευάζουμε ένα ένα τα κομματάκια (υποχρεώσεις ,αρμοδιότητες,μοίρασμα των οικονομικών και του χρόνου ) και τα ξαναδενουμε ώστε να λειτουργούν σωστά .

Παράθεση:
Σχόλιο # 25 από VASILIS53

Πάντως αν ήμουν νέος και ελεύθερος και διάβαζα τα μέχρι τώρα γεγραμμένα δεν θα το έπαιρνα απόφαση να παντρευτώ. 

Δεν βγαίνει συμπέρασμα. Η συνεννόηση η αλληλοκατανόηση και η ειλικρίνεια λέει η Αλυσίδα δεν σώζουν τον γάμο, λέει ακόμα ότι οι στόχοι και τα όνειρα αλλάζουν.  ¶ρα πορευόμαστε τελείως στην τύχη εφόσον ελπίζουμε. για ένα αίσιο αποτέλεσμα να μην αλλάξουν οι στόχοι και τα όνειρά μας. Και γιατί να αλλάξουν Αλυσίδα μου και να μην προσπαθήσουν να τα κρατήσουν συντεριασμένα όπως όταν ξεκίνησαν και να τα βελτιώσουν και να τα αλλάξουν αν το θέλεις και οι δύο μαζί;

Μήπως τελικά ο γάμος είναι μία ανέφικτη πραγματικότητα και έχει έρθει ο καιρός να τελειώνουμε μαζί του; Χρειάζεται κάτι πέρα από την τεκνογονία; και αν είναι μόνο η τεκνογονία για πιο λόγο να θέλει κάποιος να φέρει παιδιά στον κόσμο και να τα μεγαλώσει ο ίδιος; Για την διαιώνηση του εαυτού του; και για να πει εγώ έπραξα το χρέος μου απέναντι στην ζωή;

Από ότι είπαμε μέχρι τώρα δεν βλέπω καμμία άλλη ωφέλεια στον γάμο πέρα από τα παιδιά. Το χρονικό διάστημα που περνάμε καλά είναι ελάχιστο, όσο κρατάει στην αρχή το μέλι. 

Και γιατί στο κάτω κάτω να δεσμευόμαστε μόνο για τα παιδιά. Οργανωμένη κοινωνία είμαστε, θα μπορούσαμε κάλλιστα να παραδίδουμε τα παιδιά μας αμέσως μετά την γέννησή τους, άντε μετά από κανένα εξάμηνο στο κράτος να τα μεγαλώνει σε κατάλληλα ιδρύματα, θα τα μεγάλωνε καλύτερα από τις περισσότερες οικογένειες.

Μετά από ένα ορισμένο χρονικό διάστημα, απ' ότι φαίνεται ο καθένας τραβάει τον δρόμο του γιατί αλλάξανε τα ονειρά του και οι στόχοι του. Αφού το ξέρουμε ότι θα γίνει έτσι γιατί παντρευόμαστε για να χωρίσουμε;

Στα όσα έχουμε πει μέχρι τώρα δεν βλέπω διάθεση για κοινό αγώνα. Παρτάκηδες είμαστε τελικά χωρίς καμμία όρεξη για την παραμικρή θυσία.

Όσο γράφω αυτές τις γραμμές τσαντίζομαι όλο και περισσότερο. Τσαντίζομαι με τον εαυτό μου και τον ηλίθιο ρομαντισμό του. Αφού το βλέπεις βρε βλάκα ότι δεν υπάρχει κανένας να θέλει να χαρεί μαζί σου, να μοιραστεί μαζί σου, να βασανιστεί μαζί σου, να, να, να, ... τι κάθεσαι και ψάχνεις για άνθρωπο και δεν αρκείσαι στην γάτα σου. 

Κώστα βρες και συ μια γάτα και μείνε μαζί της ρε φίλε γιατί ύστερα από αυτά που διάβασες σίγουρα θα ξενέρωσες.

Αρέσει στα μέλη peripli, VASILIS53 και σε ακόμα 1 μέλος.

alisida

# 33 στην 1/9/2019
author
Καζακστάν

Φακες χωρίς να βάλεις φακές μέσα στην κατσαρόλα ,δεν γίνεται 

Χαχαχαχα!!

Αλλά και μόνες τους δεν είναι συνταγή 

Μια χαρά φαγητό είναι πάντως με τα κατάλληλα καρυκεύματα ,εμένα μου αρέσουν πολύ  

Παράθεση:
Σχόλιο # 27 από Enikos

Σιγα το φαι...

Οτι και να το κουκουλωσεις, φακες θα ειναι...

Αρέσει στα μέλη VASILIS53, Enikos

alisida

# 34 στην 1/9/2019
author
Καζακστάν

#30 : Και απο πού ξέρεις πως αρνούμενη να ζεις και να λύσεις αυτό που σημαίνει ''τώρα'', ως πραγματικότητα-προβλημα, δεν θα το συναντήσεις ξανά και ξανά, κάνοντας άλλες σχέσεις;

Σωστή !!

Αν δεν το λύσεις θα το κουβαλάς σε όλες τις σχέσεις.

Όμως ,στα 50 δεν λύνονται εύκολα όλα τα εσωτερικά μου θέματα 

.Για αυτό ,αν δεν μπορέσω να τα λύσω σε μια σχέση ,στην επόμενη θα φροντίσω να τα αποφύγω .

Δηλ να μην πέσω σε ίδιες καταστάσεις .

Είναι και αυτό μια λύση 

nikoslambr

# 35 στην 1/9/2019
author
Ανδρας / 48 / Διαζευγμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 158
Δεν μπορω να συμβουλευσω καθοτι κι εγω ειμαι αποτυχων. Αν ηξερα θα ημουν πιθανως ακομη παντρεμενος. Γενικα παντως νομιζω οτι αναμεσα στους ανθρωπους λειπει η αγαπη και περισσευει ο εγωισμος. Οταν κυτταει κανεις πρωτα την παρτη του και μετα τον συντροφο του η καταληξη ειναι δεδομενη ενω θεωρητικα σε ενα ζευγαρι η ευτυχια του ενος πρεπει να περνα μεσα απο την ευτυχια του αλλου. Σε καθε επιπεδο...
Αρέσει στα μέλη peripli, agapimou11 και σε ακόμα 4 μέλη.

Enikos

# 36 στην 1/9/2019
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Μα εκ του αποτελεσματος βγαινει οτι, εχουμε τελειωσει μαζι του...

Αλλα αν ξεφυγουμε απο την λεξη "γαμος", ως πραγματικοτητα, δεν λυθηκε το προβλημα των σχεσεων!!!...

Οι ιδιοι ειμαστε και στις οποιες σχεσεις μας...

Η δε πορεια...φθινουσα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 25 από VASILIS53

Μήπως τελικά ο γάμος είναι μία ανέφικτη πραγματικότητα και έχει έρθει ο καιρός να τελειώνουμε μαζί του; 
Αρέσει στα μέλη equinox_, VASILIS53

Enikos

# 37 στην 1/9/2019
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Αυτο εννοεις ρεκτιφιε?...

Παρε να μαθαινεις, για να δεις που ταιριαζει η αλληγορια σου...

Και επιπροσθετως, οταν (καταλαβεις τι ειναι) κανουμε ρεκτιφιε σε πολυ φθαρμενα εως και κατεστραμενα μηχανηματα...

Ειναι εις γνωσιν μας οτι η αποδοση αυτου του μηχανηματος, εχει πεσει κατα 40 % ισως και περισσοτερο...

Μηχανολογικως, (βαλε και μια αλληγορια τωρα), δε συμφερει το ρεκτιφιε επειδη ηδη το μηχανημα σου θεωρειται "κοπανημενο"...

Απλα το κουκουλωνεις με κανα ρεκτιφιε, για να το φορτωσεις σε κανεναν...ασχετο...

https://www.youtube.com/watch?v=BjevCtnhQ3M

Δεν ειναι μονο οτι δεν κατανοεις την εννοιολογια, αλλα γενικως δεν κατεχεις "δομες"...

Γι αυτο την επομενη φορα που θα ψωνισεις μηχανημα, κοιτα μην ειναι reconditioned...

Παράθεση:
Σχόλιο # 32 από alisida

Εκεί αρχίζουν τα προβλήματα και εκεί επιβάλεται το πρώτο "ρεκτιφιε" (Ενικε μας) εννοώ ξεμονταρουμε τη σχέση ,επισκευάζουμε ένα ένα τα κομματάκια (υποχρεώσεις ,αρμοδιότητες,μοίρασμα των οικονομικών και του χρόνου ) και τα ξαναδενουμε ώστε να λειτουργούν σωστά .

maroudas

# 38 στην 1/9/2019
author
Ανδρας / 59 / Χήρος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Καλλιθέα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 164

Οτι και να λέμε...

...από πρακτικής απόψεως, καλό θα ήταν να μας έδιναν τα φώτα τους, οι  "το δις ποίησαν"...

Παντρεύτηκαν κάποτε,χώρισαν οκ! Και το επαναδιαπραγματεύτηκαν με μιά νέα σχέση, με εμπειρία, αλλά κατάληξαν και πάλι στο χωρισμό.
Αρέσει στο μέλος VASILIS53

aldente

# 39 στην 1/9/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από VASILIS53

Τι φταίει σε έναν γάμο και χαλάει η σούπα όταν όλα έχουν ξεκινήσει με τις καλύτερες προυποθέσεις: με ερωτευμένα ζευγάρια, με προοπτικές στα σχέδια τους, με δίψα για κοινή δημιουργία.

Φταίει όταν το τόσο, γίνεται τόοooσοοο στο σαλόνι

και δεν ισχύει το ίδιο στην κρεβατοκάμαρα!

alisida

# 40 στην 1/9/2019
author
Καζακστάν

...

Τώρα δηλ μου λες να ψάξω σε ηλικίες κάτω των 20  

Παράθεση:
Σχόλιο # 37 από Enikos

Γι αυτο την επομενη φορα που θα ψωνισεις μηχανημα, κοιτα μην ειναι reconditioned...

Αρέσει στα μέλη VASILIS53, Enikos
Επιλέξτε σελίδα: (1-12)
Σελίδες 12345678910Τελ.»
Δεν μπορείτε να απαντήσετε