Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Εκσυγχρονισμός

Επιλέξτε σελίδα: (1-14)
Σελίδες Αρχική«567891011121314
Ψήφοι: 14

lamprand

# 261 την Πέμπτη στις 18:43
author
Ανδρας / 60 / Διαζευγμένος
Ν. Λακωνίας / Σπάρτη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 1.428
'Aρεσαν+: 0%

ωχ ! δεν το έβαλα για να το αναλύσουμε , γι αυτό είπα ακου τρέλα . κατι έχω υπόψιν μου αλλά ... μιας και το ξεκίνησα ας πω .

ο Νίτσε εδώ πρώτα απ όλα δείχνει την διαλεκτική αντίθεση στον άνθρωπο που λέει εκτός από ενάρετος είναι αναγκαστικά και μη ενάρετος . δεν υπάρχει άνθρωπος χωρίς ατέλειες γι αυτό και εξελίσεται . λέει αυτό που λεγαν και οι αρχαίοι ουδέν καλόν αμιγές κακού , ή το καλον και το κακό ένα και το αυτό . νομίζω εδώ στρέφεται κατά αυτών που κυνηγούν την Αρετή των Χριστιανών μοναχών .
το να είσαι ας το πούμε μόνο καλός και ενάρετος γι αυτό ξεκινά με τον πόλεμο και τον χαρακτηρίζει αναγκαίο .έτσι οι αρετές απο μόνες τους χωρίς και τα αναγκαία κακά σε καταστρέφουν τελικά .ο άνθρωπος πρέπει να έχει αρετές αλλά και όταν χρειαστεί να πράξει το αναγκαίο, να μπορεί .σωστά λες ότι τελικά η αρετή πρέπει να είναι μια δηλ. όλες μαζί και να μην αφήνεις μια αρετή σου να κυριέυσει τον νου σου γιατί τότε οι άλλες αρετές θα έχουν μειον στο είναι σου . οπότε επιστρέφουμε στο " μέτρον άριστον" .αν η αρετή της αγάπης για την προστασία π.χ. των ζώων των μη καπνιζόντων κτλ κυριέυσει τον νου τότε οι αρετές οι υπόλοιπες θα ατονίσουν όπως η αγάπη για τους εχθρούς σου που εν προκειμένω θα είναι άνθρωποι που νομίζεις είναι εχθροί εφόσον δεν έχουν αυτές τις συγκεκριμένες αρετές .δεν βλέπουν πουθενά το αναγκαίο κακό ! αντε καλα ξεμπερδέματα τώρα που μπλέξαμε . χαχα
Αρέσει στο μέλος VASILIS53

Sourya

# 262 την Πέμπτη στις 23:19
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη
Ινδία
Θέματα: 39
Απαντήσεις: 3.947

Λαμπρουκο ακου τον Πυθαγορα αγορι μου, ασε τος ξενοφερτους.

Το μέλος Sourya έχει επισυνάψει το αρχείο: 28311c83423654143c7e27f17169aa6b.jpg (92.39KB)
Αυτό το αρχείο έχει γίνει download 31 φορές
Αρέσει στα μέλη Enikos, VASILIS53 και σε ακόμα 2 μέλη.

Sourya

# 263 την Πέμπτη στις 23:19
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη
Ινδία

Τωρα γι αυτο το εξελισσεται, εχω τις αμφιβολιες μου. Μαλλον παει προς τον κακο του τον φλαρο.

Παράθεση:
Σχόλιο # 261 από lamprand

ωχ ! δεν το έβαλα για να το αναλύσουμε , γι αυτό είπα ακου τρέλα . κατι έχω υπόψιν μου αλλά ... μιας και το ξεκίνησα ας πω .

ο Νίτσε εδώ πρώτα απ όλα δείχνει την διαλεκτική αντίθεση στον άνθρωπο που λέει εκτός από ενάρετος είναι αναγκαστικά και μη ενάρετος . δεν υπάρχει άνθρωπος χωρίς ατέλειες γι αυτό και εξελίσεται . λέει αυτό που λεγαν και οι αρχαίοι ουδέν καλόν αμιγές κακού , ή το καλον και το κακό ένα και το αυτό . νομίζω εδώ στρέφεται κατά αυτών που κυνηγούν την Αρετή των Χριστιανών μοναχών .
το να είσαι ας το πούμε μόνο καλός και ενάρετος γι αυτό ξεκινά με τον πόλεμο και τον χαρακτηρίζει αναγκαίο .έτσι οι αρετές απο μόνες τους χωρίς και τα αναγκαία κακά σε καταστρέφουν τελικά .ο άνθρωπος πρέπει να έχει αρετές αλλά και όταν χρειαστεί να πράξει το αναγκαίο, να μπορεί .σωστά λες ότι τελικά η αρετή πρέπει να είναι μια δηλ. όλες μαζί και να μην αφήνεις μια αρετή σου να κυριέυσει τον νου σου γιατί τότε οι άλλες αρετές θα έχουν μειον στο είναι σου . οπότε επιστρέφουμε στο " μέτρον άριστον" .αν η αρετή της αγάπης για την προστασία π.χ. των ζώων των μη καπνιζόντων κτλ κυριέυσει τον νου τότε οι αρετές οι υπόλοιπες θα ατονίσουν όπως η αγάπη για τους εχθρούς σου που εν προκειμένω θα είναι άνθρωποι που νομίζεις είναι εχθροί εφόσον δεν έχουν αυτές τις συγκεκριμένες αρετές .δεν βλέπουν πουθενά το αναγκαίο κακό ! αντε καλα ξεμπερδέματα τώρα που μπλέξαμε . χαχα

Παράθεση:
Σχόλιο # 261 από lamprand

lamprand

# 264 την Παρασκευή στις 9:44
author
Ν. Λακωνίας / Σπάρτη

Παράθεση:
Σχόλιο # 263 από Sourya

Τωρα γι αυτο το εξελισσεται, εχω τις αμφιβολιες μου. Μαλλον παει προς τον κακο του τον φλαρο.

xaxa δεν εχεις και άδικο ! τον κακό του τον φλάρο ;;; το λέμε και εδώ αλλά μπήκα στην περιέργεια να δω απο που κρατά . 

lamprand

# 265 την Παρασκευή στις 9:47
author
Ν. Λακωνίας / Σπάρτη

Παράθεση:
Σχόλιο # 262 από Sourya

Λαμπρουκο ακου τον Πυθαγορα αγορι μου, ασε τος ξενοφερτους.

αα όχι και ξενόφερτος ο Νίτσε . αρχαία ελλ. φιλολογία δίδασκε. απο τους προγόνους μας την πάτησε κι αυτός 

Sourya

# 266 την Παρασκευή στις 11:51
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη
Ινδία

Ασε μας αγορακι μου , ουτε ο ιδιος ηξερε τι ηθελε, και τι πιστευε. Ασε να εχω τις αμφιβολιες μου.

Παράθεση:
Σχόλιο # 265 από lamprand

αα όχι και ξενόφερτος ο Νίτσε . αρχαία ελλ. φιλολογία δίδασκε. απο τους προγόνους μας την πάτησε κι αυτός 

Sourya

# 267 την Παρασκευή στις 11:51
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη
Ινδία

Και για πε, τι εμαθες;

Παράθεση:
Σχόλιο # 264 από lamprand

xaxa δεν εχεις και άδικο ! τον κακό του τον φλάρο ;;; το λέμε και εδώ αλλά μπήκα στην περιέργεια να δω απο που κρατά . 

lamprand

# 268 την Παρασκευή στις 14:52
author
Ν. Λακωνίας / Σπάρτη

Παράθεση:
Σχόλιο # 267 από Sourya

Και για πε, τι εμαθες;

Τον κακό σου τον φλάροPosted 08/01/2011 by trupiakaltsa in Πληροφορία. 1 σχόλιο

Τον κακό σου τον καιρό και τον μαύρο σου τον φλάρο.Τι είναι όμως ο φλάρος; Πως βγήκε η έκφραση;Οέο!

Φλάρος ήταν ο καλόγερος της Ρωμαιοκαθολικής Εκκλησίας. Αρχικά σήμαινε »αδελφός» και προέρχεται από την λατινική λέξη frater. Στα βενετικά frar.Στη Σίφνο, όπου και υπήρχε πολύ καθολικό στοιχείο, φλάρο λένε τη Σιφνέικια κεραμική καμινάδα με τρία στόμια που μπαίνει στις σκεπές των σπιτιών.

Δηλαδή Οι φλάροι είναι μεγάλα κιούπια, στα οποία ανοίγουν τρύπες προκειμένου να βγαίνει ο καπνός. Με τον καιρό όμως ο φλάρος μαύριζε από τον καπνό και θύμιζε τους καλόγερους με τα ράσα.Η έκφραση προέρχεται λοιπόν πιθανότατα από τα νησιά του Αρχιπελάγους, που έζησαν επί μακρόν υπό τη βενετική, αλλά και διάφορες άλλες δυτικές κυριαρχίες (που τελούσαν συνήθως σε κάποια σχέση εξάρτησης με τη Γαληνοτάτη).

Υποτίθεται λοιπόν, πως οι ορθόδοξοι νησιώτες, πιστοί στην Ανατολική Εκκλησία, απηχθάνοντο και εδαιμονοποιούσαν τους δυτικούς ιεραποστόλους που κατέφθαναν στους τόπους τους, προσπαθώντας να τους προσηλυτίσουν στον Παπισμό χρησιμοποιώντας το δέλεαρ της φιλανθρωπίας και της εκπαίδευσης

πηγή: Ετυμολογικό λεξικό (Μπαμπινιώτης)- http://sifnos.wordpress.com/- http://www.slang.gr/

εμείς το λέγαμε ακριβως έτσι . χαχα εσύ είσαι ολίγον τι άσχετη . ακου τον κακό σου το φλάρο   που θα μου πεις εσυ για τον Νίτσε ! 

Επιλέξτε σελίδα: (1-14)
Σελίδες Αρχική«567891011121314
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost