Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Εκσυγχρονισμός

Επιλέξτε σελίδα: (1-14)
Σελίδες Αρχική«567891011121314
Ψήφοι: 15

VASILIS53

# 201 στις 14/9/2019
author
Ανδρας / 58 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Νέα Μάκρη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 1.344
'Aρεσαν+: 0%

Να αφιερώσω και ένα τραγουδάκι στην συζήτηση όπως εξελίχτηκε.

https://www.youtube.com/watch?v=MUuzyDaE0JY
Αρέσει στα μέλη peripli, Enikos

lamprand

# 202 στις 14/9/2019
author
Ανδρας / 61 / Διαζευγμένος
Ν. Λακωνίας / Σπάρτη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 1.533

φίλε Βασίλη και δεν σου φαινόταν ότι εισαι και με τους αδυνάτους στην αιώνια σύγκρουση με την δύναμη που οδηγεί την ανθρωπότητα . 

αγαπητέ και γω αυτές τις αντιλήψεις είχα τις κομουνιστικές αλλά επειδή ήμουν και σχολαστικός και τα έψαχνα τα πράγματα βρήκα πόσο μα πόσο πλάνη είχα . ευτυχώς η κατάρευση του κομουνισμού με τον αντιδυτισμό τους μου έδειξε ότι βρίσκομαι σε σωστό δρόμο !
αν δεν ξεκινήσεις απ την φιλοσοφία για το τι είναι ο κόσμος και ποιοι οι φυσικοί νόμοι που το διέπουν έτσι θα βολοδέρνεις τι μια να είσαι κομουνιστής την άλλη Χριστιανός την άλλη ακροδεξιός , τρόπος του λέγειν όχι ότι είσαι εσύ ! αν κατάλαβες δεν είμαι υπέρ των αδυνάτων πλέον είμαι με την δύναμη και ας έχει και τα στραβά της που αυτά γενιούνται απο την διαρκεί πίεση των αδυνάτων για εξουσία .την δε Ελληνική κρίση που βιώνουμαι είναι καθαρά απόρεια του αδύναμου λαού που απαίτησε και επανεφερε το ρουσφέτι και δια μέσω του συντεχνιακού συνδυκαλισμού του δημοσίου μας κυβέρνησαν απ το 81 και μετά,ποιο Πασοκ ποια Νδ να φταίει ; αν δεν έδιναν στους "επαναστ'ατας"  γλυψιματίες τα επιδόματα που ζητούσαν δεν θα τους ψήφιζαν . απλά τα πράγματα φιλοι . απόδειξη όταν συμφώνησαν Πασόκ ΝΔ να τους τα πάρουν πίσω όλα αυτά τα επιδόματα σαν "καλοί και τίμιοι επαναστάτες " έγιναν ΣΎΡΙΖΑ  φορτώνοντάς εμας που παράγουμε και με άλλους φόρους "επαναστατικούς".
οι ισχυροί που οδηγούν τον ανθρώπινο πολιτισμό έχουν δημοκρατία για κοίτα είχε ο Σαντάμ οι Πέρσες οι Ισλαμιστές οι Β Κορεάτες την δημοκρατία για οδηγό ; όλοι την απολυταρχία πρεσβευουν !πάω για δουλειά να πληρώσω τους Συριζαίικους φόρους  τα λέμε 
Αρέσει στα μέλη VASILIS53, Enikos

Sentinel_

# 203 στις 14/9/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Πως ένα απλό θέμα θρησκείας και νηστείας κατέληξε έτσι αγαπητέ lamprand και λοιποί δεν έχω καταλάβει. Συγνώμη αλλά αδυνατώ να καταλάβω τι λέτε και τι εννοείτε. Μπερδεμένες σκέψεις στη γραφή.

Mindthegap-

# 204 στις 14/9/2019
author
Γυναίκα / 43 / Ελεύθερη
Βραζιλία
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2.873

Παράθεση:
Σχόλιο # 203 από Sentinel_

Πως ένα απλό θέμα θρησκείας και νηστείας κατέληξε έτσι αγαπητέ lamprand και λοιποί δεν έχω καταλάβει.

Αυτο ειναι συχνο φαινομενο...

Οπου να ναι θα σκασει μυτη και καμια συνταγη για γεμιστα...

Αρέσει στα μέλη alisida, VASILIS53 και σε ακόμα 1 μέλος.

Spiros--

# 205 στις 14/9/2019
author
Ανδρας / 50 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Χαλκηδόνα
Απαντήσεις: 543

Δεν έχω καταλάβει ... Χριστό ...

... απ όσα λέτε ... αλλά έχω κάποιες απορίες ...

Η νηστεία θα με στείλει στον παράδεισο ?

Οι άλλοι Χριστιανοί που νηστεύουν θα με κράξουν αν εγώ δεν νηστεύω ?

Αυτό ορίζει ο Χριστιανισμός ?

Η πρότασή μου για κάτι πιο εκσυγχρονιστικό / προοδευτικό / κοινωνικά αποδεκτό, όπως ζητάει η Άλις στο θέμα της, θα ήταν να φύγουν απ την μέση όλα τα χειριστικά δόγματα και οι κανόνες, έτσι ώστε ο καθένας να κάνει ότι θέλει και ότι του ταιριάζει, αρκεί να προσπαθεί μέσα στην ημέρα του να είναι απλά ... 

... Καλός Άνθρωπος! 

Αρέσει στα μέλη peripli, agapimou11 και σε ακόμα 4 μέλη.

VASILIS53

# 206 στις 14/9/2019
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 205 από Spiros--

Δεν έχω καταλάβει ... Χριστό ...

... απ όσα λέτε ... αλλά έχω κάποιες απορίες ...

Η νηστεία θα με στείλει στον παράδεισο ?

Οι άλλοι Χριστιανοί που νηστεύουν θα με κράξουν αν εγώ δεν νηστεύω ?

Αυτό ορίζει ο Χριστιανισμός ?

Η πρότασή μου για κάτι πιο εκσυγχρονιστικό / προοδευτικό / κοινωνικά αποδεκτό, όπως ζητάει η Άλις στο θέμα της, θα ήταν να φύγουν απ την μέση όλα τα χειριστικά δόγματα και οι κανόνες, έτσι ώστε ο καθένας να κάνει ότι θέλει και ότι του ταιριάζει, αρκεί να προσπαθεί μέσα στην ημέρα του να είναι απλά ... 

... Καλός Άνθρωπος! 

Σπύρο, εμφανίστηκες ακριβώς την στιγμή που θα έβαζα ποστ στο θέμα της Σουρίας, μου λείπει ο Σπύρος. Καλώς ήλθες και καλό φθινόπωρο.

Αρέσει στα μέλη peripli, Spiros--

Spiros--

# 207 στις 14/9/2019
author
Ανδρας / 50 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Χαλκηδόνα
Απαντήσεις: 543

Χαχα ...

... εδώ είμαι Βασίλη. Κι εσείς μου λείψατε βρε... ακόμα βέβαια υπολειτουργώ, αλλά θα μπω σε ρυθμό σταδιακά 

Παράθεση:
Σχόλιο # 206 από VASILIS53

Σπύρο, εμφανίστηκες ακριβώς την στιγμή που θα έβαζα ποστ στο θέμα της Σουρίας, μου λείπει ο Σπύρος. Καλώς ήλθες και καλό φθινόπωρο.

Αρέσει στα μέλη peripli, VASILIS53

VASILIS53

# 208 στις 14/9/2019
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 202 από lamprand

φίλε Βασίλη και δεν σου φαινόταν ότι εισαι και με τους αδυνάτους στην αιώνια σύγκρουση με την δύναμη που οδηγεί την ανθρωπότητα . 

αγαπητέ και γω αυτές τις αντιλήψεις είχα τις κομουνιστικές αλλά επειδή ήμουν και σχολαστικός και τα έψαχνα τα πράγματα βρήκα πόσο μα πόσο πλάνη είχα . ευτυχώς η κατάρευση του κομουνισμού με τον αντιδυτισμό τους μου έδειξε ότι βρίσκομαι σε σωστό δρόμο !
αν δεν ξεκινήσεις απ την φιλοσοφία για το τι είναι ο κόσμος και ποιοι οι φυσικοί νόμοι που το διέπουν έτσι θα βολοδέρνεις τι μια να είσαι κομουνιστής την άλλη Χριστιανός την άλλη ακροδεξιός , τρόπος του λέγειν όχι ότι είσαι εσύ ! αν κατάλαβες δεν είμαι υπέρ των αδυνάτων πλέον είμαι με την δύναμη και ας έχει και τα στραβά της που αυτά γενιούνται απο την διαρκεί πίεση των αδυνάτων για εξουσία .την δε Ελληνική κρίση που βιώνουμαι είναι καθαρά απόρεια του αδύναμου λαού που απαίτησε και επανεφερε το ρουσφέτι και δια μέσω του συντεχνιακού συνδυκαλισμού του δημοσίου μας κυβέρνησαν απ το 81 και μετά,ποιο Πασοκ ποια Νδ να φταίει ; αν δεν έδιναν στους "επαναστ'ατας"  γλυψιματίες τα επιδόματα που ζητούσαν δεν θα τους ψήφιζαν . απλά τα πράγματα φιλοι . απόδειξη όταν συμφώνησαν Πασόκ ΝΔ να τους τα πάρουν πίσω όλα αυτά τα επιδόματα σαν "καλοί και τίμιοι επαναστάτες " έγιναν ΣΎΡΙΖΑ  φορτώνοντάς εμας που παράγουμε και με άλλους φόρους "επαναστατικούς".
οι ισχυροί που οδηγούν τον ανθρώπινο πολιτισμό έχουν δημοκρατία για κοίτα είχε ο Σαντάμ οι Πέρσες οι Ισλαμιστές οι Β Κορεάτες την δημοκρατία για οδηγό ; όλοι την απολυταρχία πρεσβευουν !πάω για δουλειά να πληρώσω τους Συριζαίικους φόρους  τα λέμε 

Παράθεση:

Η ευθύτητα του λόγου, μου αρέσει στους ανθρώπους ακόμα και αν είμαι διαμετρικά αντίθετος. 

Δεν το είχα καταλάβει ότι ανέτρεψαν τον Σαντάμ γιατί ήταν δικτάτορας.

Έχω καταλάβει ότι πρέπει να κρατάς τον άλλο αδύνατο για να μπορείς να επιδεικνύεις την δύναμή σου και να απολαμβάνεις τα αγαθά της.

Με ενδιαφέρει η πνευματική δύναμη και όχι η υλική. Θέλει δύναμη να αναβαθμίσεις τον αδύνατο, γιατί τότε δεν θα μπορείς να τον ληστεύεις άλλο, αλλά θα πρέπει να συνεργαστείς μαζί του.

Με ενδιαφέρει η δύναμη της εσωτερικής αντίστασης σε ότι πάει να υποδουλώσει το ελεύθερο πνεύμα μου. Είναι εύκολο να είναι κάποιος με τον δυνατό αλλά το μόνο που θα απολαμβάνει θα είναι να γλύφει κόκαλα άλλοτε ισχνά και άλλοτε με λίγο μεζέ επάνω. Θέλω να είμαι κυρίαρχος στον εαυτό μου, υλικά και πνευματικά  και αυτό μου φτάνει και σε αυτόν τον αγώνα τα δίνω όλα.

Αρέσει στο μέλος peripli

Enikos

# 209 στις 14/9/2019
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 20.860

. . . .

Παράθεση:
Σχόλιο # 204 από Mindthegap-

Οπου να ναι θα σκασει μυτη και καμια συνταγη για γεμιστα...

Αρέσει στο μέλος Mindthegap-

maroudas

# 210 στις 14/9/2019
author
Ανδρας / 59 / Χήρος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Καλλιθέα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 167

Απλά!

Όλες οι θρησκείες του κόσμου, είναι δογματικές, διαφορετικά, πως θα μπορούσαν άλλωστε!!

Τι δεν καταλαβαίνεις?
Αρέσει στο μέλος Enikos

Sourya

# 211 στις 14/9/2019
author
Γυναίκα / 60 / Ελεύθερη
Ινδία
Θέματα: 43
Απαντήσεις: 4.727

Και σιλβερ αλερτ δεχομαστε και προξενητριες και καφετζουδες , μονο γκρινια δε δεχομαστε

Παράθεση:
Σχόλιο # 206 από VASILIS53

Αρέσει στα μέλη alisida, VASILIS53

equinox_

# 212 στις 15/9/2019
author
Γυναίκα / 58 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 1.308
Τελικά, αν γινόταν πράγματι αυτό που τυχαία έπεσε στο μάτι μου, ψάχνοντας παλιές αναρτήσεις μιας σελίδας στο φουμπου, σαφώς - θα μου δημιουργηθούν και ερωτήσεις, για το τι ακριβώς ''βαφτίστηκε'' ως αληθινή πίστη...
400 - 500 χρόνια η Τουρκία ήθελε να επιβάλει την άλλη - ''αληθινή'' και αυτή - στο κοράνι με ζόρι στους χριστιανούς.

Για την θανατική ποινή στο Βυζάντιο για όσους δεν ήθελαν να γίνουν χριστιανοί,
τι λέει η ''ορθό-δοξη εκκλησία'';;;
Η μόνο για την Καθολική ξέρουμε, με την ''ιερά εξέταση'' της που έκανε τόσο κακό - και πραγματικά, έκανε - αλλά μόνο αυτή ή προτιμούν εδώ να ξεχαστούν οι αμαρτίες της ίδιας εκκλησίας, κάνοντας ''αγίους'' και ''μέγα'', ακόμη και αυτούς που σκότωναν;
Οι ρίζες όλου αυτού είναι πολύ βαθιές, το ...χαλασμένο εδώ και χιλιετίες ''γάλα'' συνεχίζει και καταναλώνεται. Πώς να αλλάξεις γεύση για κάτι που ξέρεις λάθος απο γενιές και γενιές και θεωρείται πια φυσιολογικό;
Και δεν μιλαω κατά τον Χριστιανισμό, αλλά για τον τρόπο που μεταδόθηκε και επιβλήθηκε - διαστρεβλωμένα.

''ΝΗΠΙΟΒΑΠΤΙΣΜΟΣ

Οι βαπτίσεις, τα πρώτα χρόνια του χριστιανισμού γίνονταν σε ενήλικες αλλά επειδή οι Έλληνες δεν αποδέχονταν τον Χριστιανισμό παρ’ ότι η παράβαση αυτή τιμωρείται με θάνατο, στους Βυζαντινούς χρόνους, ο Ιουστινιανός επινόησε τον νηπιοβαπτισμό. Έτσι καθιερώθηκε το βάπτισμα σε νηπιακή ηλικία καθώς και η υποχρέωση ότι το νήπιο θα ακολουθούσε την Χριστιανική πίστη. Αυτό το ανελάμβανε ένας ενήλικος χριστιανός, ο λεγόμενος «πνευματικός πατέρας» ή «ανάδοχος», ο οποίος πρώτα από όλα επέλεγε το όνομα, το οποίο ήταν χριστιανικό. Κατά την τελετή του βαπτίσματος απαγόρευαν στους γονείς να παρίστανται, και ούτε βέβαια να ορίζουν το όνομα, το οποίο το μάθαιναν μετά την τελετή από κάποιο πιτσιρίκι.

Ο πνευματικός πατέρας παρακολουθούσε το νήπιο και την οικογένεια του, αν τηρούνται αυτά που επιβάλλει η χριστιανική πίστη.

Με αποτέλεσμα να γίνετε ο ρουφιάνος της οικογένειας, της οποίας η επιβίωση ήταν στα χέρια του.

Ο υποχρεωτικός βαπτισμός ?νηπίων και ενηλίκων? αλλά και ο εξαναγκασμός αλλόθρησκων και έτερων χριστιανικών ομάδων ώστε να εκχριστιανιστούν μέσω βαφτίσματος μαρτυρείται ήδη από τον 6ο αιώνα στον Ιουστινιάνειο Κώδικα που εκδόθηκε από τον Ιουστινιανό Α', όπου επαναλαμβάνεται για πολλοστή φορά, σχεδόν εναγωνίως, το ότι τάχα ο Χριστιανισμός είναι η «αληθινή πίστη» και καθυβρίζονται οι Έλληνες (οι μη χριστιανοί δηλαδή) ως «αλιτήριοι», ενώ για να μην ξεφεύγει κανείς και να εμπίπτουν όλοι στις διατάξεις, ως αποστάτες, είναι «νόμιμο» να τιμωρούνται με την θανατική ποινή:
«Θεσπίζουμε δε και νόμο, σύμφωνα με τον οποίο όλα τα μικρά παιδιά πρέπει να δέχονται το σωτήριο βάπτισμα αμέσως και χωρίς καμμία αναβολή, ώστε όπως και οι μεγαλύτεροι να μπορούν να εκκλησιάζονται και να κατηχούνται στις θείες γραφές και τους θείους κανόνες».
Έτσι θα μπορούν να διαφυλάξουν την αληθινή πίστη των ορθοδόξων χριστιανών και δεν θα επιστρέψουν ξανά στην παλαιά πλάνη.

Και όσων έχουν κάποιο στρατιωτικό ή άλλο αξίωμα και περιουσία μεγάλη και για να κρατήσουν τα προσχήματα εβαπτίσθησαν οι ίδιοι ή πρόκειται να βαπτισθούν, αφήνοντας όμως τις συζύγους τους και τα τέκνα τους ή τα άλλα μέλη του οίκου τους μέσα στην ελληνική πλάνη, διατάσσουμε να δημευθεί η περιουσία τους, να στερηθούν όλων των πολιτικών δικαιωμάτων τους και να τιμωρηθούν όπως τους αξίζει, αφού είναι φανερό ότι έτυχαν του αγίου βαπτίσματος δίχως να έχουν πίστη, και τα ίδια δε θα υφίστανται οι αλιτήριοι Έλληνες και οι Μανιχαίοι, τμήμα των οποίων είναι οι Βορβορίτες

Ο εκκλησιασμός ήταν ένας τρόπος για να ελέγχονται ποίοι έχουν αποδεχθεί τον χριστιανισμό.

Ο νηπιοβαπτισμός είναι παράνομος ως πρακτική και θα έπρεπε να καταργηθεί και να γίνεται κατόπιν επιλογής ενηλίκου ατόμου και όχι ενός «βιασθέντος» νηπίου.Η δημιουργία ποιμνίου από την Εκκλησία κι από νεαρή ηλικία, χωρίς φυσικά το άτομο να έχει αποδεχτεί τον χριστιανισμό συνειδητά, έρχεται σε αντίθεση όχι μόνο με το Σύνταγμα (στην ουσία, καταργείται η θρησκευτική ελευθερία που μνημονεύεται, καθώς στην πραγματικότητα υπάρχει «πειθαναγκασμός» με αποτέλεσμα τον προσηλυτισμό ενός άβουλου πλάσματος), αλλά και με την εντολή του Ιησού: «Πηγαίνετε σε όλο τον κόσμο, και κηρύξτε το ευαγγέλιο σε όλη την κτίση. Όποιος πιστέψει και βαπτιστεί θα σωθεί, όποιος όμως απιστήσει, θα κατακριθεί» (Μάρκος 16:15-16).

Ο ίδιος ο Χριστός, δεχόταν την βάπτιση και την κατήχηση μόνο ενηλίκων. Δηλαδή, πρώτα πιστεύουμε και μετά βαπτιζόμαστε.Ο νηπιοβαπτισμός είναι απαράδεκτος γιατί αφαιρεί το δικαίωμα από τον άνθρωπο να διαλέξει τον δικό του θεό ή ένα φιλοσοφικό σύστημα που θα τον προστατεύει από τους θεούς και τις δεισιδαιμονίες που επινόησαν οι πρόγονοί του πριν χιλιάδες χρόνια.

Η ενέργεια αυτή πρέπει να θεωρηθεί παράνομη γιατί παραβιάζει κάθε δεοντολογία περί ελευθερίας των ιδεών.Οι ανοησίες, περί απαλλαγής του?προπατορικού αμαρτήματος, δεν μας αφορούν.
Ανήκουν στη σφαίρα λογικής της εβραϊκής φιλολογίας και της θρησκευτικής παράκρουσης που ταλαιπωρούν κάθε αδαή πιστό.
Στο ελληνικό κράτος υπάρχει η επιλογή της μη βάπτισης, χωρίς όμως συνέπειες όπως παλιά (δεν μπορούσες να εγγραφείς σε σχολείο κ.ά.).''

Αρέσει στα μέλη Enikos, MadameShuShu40

VASILIS53

# 213 στις 15/9/2019
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 212 από equinox_
Τελικά, αν γινόταν πράγματι αυτό που τυχαία έπεσε στο μάτι μου, ψάχνοντας παλιές αναρτήσεις μιας σελίδας στο φουμπου, σαφώς - θα μου δημιουργηθούν και ερωτήσεις, για το τι ακριβώς ''βαφτίστηκε'' ως αληθινή πίστη...
400 - 500 χρόνια η Τουρκία ήθελε να επιβάλει την άλλη - ''αληθινή'' και αυτή - στο κοράνι με ζόρι στους χριστιανούς.

Για την θανατική ποινή στο Βυζάντιο για όσους δεν ήθελαν να γίνουν χριστιανοί,
τι λέει η ''ορθό-δοξη εκκλησία'';;;
Η μόνο για την Καθολική ξέρουμε, με την ''ιερά εξέταση'' της που έκανε τόσο κακό - και πραγματικά, έκανε - αλλά μόνο αυτή ή προτιμούν εδώ να ξεχαστούν οι αμαρτίες της ίδιας εκκλησίας, κάνοντας ''αγίους'' και ''μέγα'', ακόμη και αυτούς που σκότωναν;
Οι ρίζες όλου αυτού είναι πολύ βαθιές, το ...χαλασμένο εδώ και χιλιετίες ''γάλα'' συνεχίζει και καταναλώνεται. Πώς να αλλάξεις γεύση για κάτι που ξέρεις λάθος απο γενιές και γενιές και θεωρείται πια φυσιολογικό;
Και δεν μιλαω κατά τον Χριστιανισμό, αλλά για τον τρόπο που μεταδόθηκε και επιβλήθηκε - διαστρεβλωμένα.

''ΝΗΠΙΟΒΑΠΤΙΣΜΟΣ

Οι βαπτίσεις, τα πρώτα χρόνια του χριστιανισμού γίνονταν σε ενήλικες αλλά επειδή οι Έλληνες δεν αποδέχονταν τον Χριστιανισμό παρ’ ότι η παράβαση αυτή τιμωρείται με θάνατο, στους Βυζαντινούς χρόνους, ο Ιουστινιανός επινόησε τον νηπιοβαπτισμό. Έτσι καθιερώθηκε το βάπτισμα σε νηπιακή ηλικία καθώς και η υποχρέωση ότι το νήπιο θα ακολουθούσε την Χριστιανική πίστη. Αυτό το ανελάμβανε ένας ενήλικος χριστιανός, ο λεγόμενος «πνευματικός πατέρας» ή «ανάδοχος», ο οποίος πρώτα από όλα επέλεγε το όνομα, το οποίο ήταν χριστιανικό. Κατά την τελετή του βαπτίσματος απαγόρευαν στους γονείς να παρίστανται, και ούτε βέβαια να ορίζουν το όνομα, το οποίο το μάθαιναν μετά την τελετή από κάποιο πιτσιρίκι.

Ο πνευματικός πατέρας παρακολουθούσε το νήπιο και την οικογένεια του, αν τηρούνται αυτά που επιβάλλει η χριστιανική πίστη.

Με αποτέλεσμα να γίνετε ο ρουφιάνος της οικογένειας, της οποίας η επιβίωση ήταν στα χέρια του.

Ο υποχρεωτικός βαπτισμός ?νηπίων και ενηλίκων? αλλά και ο εξαναγκασμός αλλόθρησκων και έτερων χριστιανικών ομάδων ώστε να εκχριστιανιστούν μέσω βαφτίσματος μαρτυρείται ήδη από τον 6ο αιώνα στον Ιουστινιάνειο Κώδικα που εκδόθηκε από τον Ιουστινιανό Α', όπου επαναλαμβάνεται για πολλοστή φορά, σχεδόν εναγωνίως, το ότι τάχα ο Χριστιανισμός είναι η «αληθινή πίστη» και καθυβρίζονται οι Έλληνες (οι μη χριστιανοί δηλαδή) ως «αλιτήριοι», ενώ για να μην ξεφεύγει κανείς και να εμπίπτουν όλοι στις διατάξεις, ως αποστάτες, είναι «νόμιμο» να τιμωρούνται με την θανατική ποινή:
«Θεσπίζουμε δε και νόμο, σύμφωνα με τον οποίο όλα τα μικρά παιδιά πρέπει να δέχονται το σωτήριο βάπτισμα αμέσως και χωρίς καμμία αναβολή, ώστε όπως και οι μεγαλύτεροι να μπορούν να εκκλησιάζονται και να κατηχούνται στις θείες γραφές και τους θείους κανόνες».
Έτσι θα μπορούν να διαφυλάξουν την αληθινή πίστη των ορθοδόξων χριστιανών και δεν θα επιστρέψουν ξανά στην παλαιά πλάνη.

Και όσων έχουν κάποιο στρατιωτικό ή άλλο αξίωμα και περιουσία μεγάλη και για να κρατήσουν τα προσχήματα εβαπτίσθησαν οι ίδιοι ή πρόκειται να βαπτισθούν, αφήνοντας όμως τις συζύγους τους και τα τέκνα τους ή τα άλλα μέλη του οίκου τους μέσα στην ελληνική πλάνη, διατάσσουμε να δημευθεί η περιουσία τους, να στερηθούν όλων των πολιτικών δικαιωμάτων τους και να τιμωρηθούν όπως τους αξίζει, αφού είναι φανερό ότι έτυχαν του αγίου βαπτίσματος δίχως να έχουν πίστη, και τα ίδια δε θα υφίστανται οι αλιτήριοι Έλληνες και οι Μανιχαίοι, τμήμα των οποίων είναι οι Βορβορίτες

Ο εκκλησιασμός ήταν ένας τρόπος για να ελέγχονται ποίοι έχουν αποδεχθεί τον χριστιανισμό.

Ο νηπιοβαπτισμός είναι παράνομος ως πρακτική και θα έπρεπε να καταργηθεί και να γίνεται κατόπιν επιλογής ενηλίκου ατόμου και όχι ενός «βιασθέντος» νηπίου.Η δημιουργία ποιμνίου από την Εκκλησία κι από νεαρή ηλικία, χωρίς φυσικά το άτομο να έχει αποδεχτεί τον χριστιανισμό συνειδητά, έρχεται σε αντίθεση όχι μόνο με το Σύνταγμα (στην ουσία, καταργείται η θρησκευτική ελευθερία που μνημονεύεται, καθώς στην πραγματικότητα υπάρχει «πειθαναγκασμός» με αποτέλεσμα τον προσηλυτισμό ενός άβουλου πλάσματος), αλλά και με την εντολή του Ιησού: «Πηγαίνετε σε όλο τον κόσμο, και κηρύξτε το ευαγγέλιο σε όλη την κτίση. Όποιος πιστέψει και βαπτιστεί θα σωθεί, όποιος όμως απιστήσει, θα κατακριθεί» (Μάρκος 16:15-16).

Ο ίδιος ο Χριστός, δεχόταν την βάπτιση και την κατήχηση μόνο ενηλίκων. Δηλαδή, πρώτα πιστεύουμε και μετά βαπτιζόμαστε.Ο νηπιοβαπτισμός είναι απαράδεκτος γιατί αφαιρεί το δικαίωμα από τον άνθρωπο να διαλέξει τον δικό του θεό ή ένα φιλοσοφικό σύστημα που θα τον προστατεύει από τους θεούς και τις δεισιδαιμονίες που επινόησαν οι πρόγονοί του πριν χιλιάδες χρόνια.

Η ενέργεια αυτή πρέπει να θεωρηθεί παράνομη γιατί παραβιάζει κάθε δεοντολογία περί ελευθερίας των ιδεών.Οι ανοησίες, περί απαλλαγής του?προπατορικού αμαρτήματος, δεν μας αφορούν.
Ανήκουν στη σφαίρα λογικής της εβραϊκής φιλολογίας και της θρησκευτικής παράκρουσης που ταλαιπωρούν κάθε αδαή πιστό.
Στο ελληνικό κράτος υπάρχει η επιλογή της μη βάπτισης, χωρίς όμως συνέπειες όπως παλιά (δεν μπορούσες να εγγραφείς σε σχολείο κ.ά.).''

Equinox, γιατί αυτή η επίθεση κατά της ορθοδοξίας; είπε κάποιος κάτι εδώ για τους καθολικούς; υπάρχει λόγος να ξεκινάμε τέτοιου είδους κόντρες χωρίς λόγο;

Αρέσει στο μέλος peripli

equinox_

# 214 στις 15/9/2019
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 213 από VASILIS53

Equinox, γιατί αυτή η επίθεση κατά της ορθοδοξίας; είπε κάποιος κάτι εδώ για τους καθολικούς; υπάρχει λόγος να ξεκινάμε τέτοιου είδους κόντρες χωρίς λόγο;

αν σου φαινεται επιθεση δικη μου, ο ''ορθος'' τροπος που επιβλιθικε η ορθοδοξια, ε - ας παρω και αυτη την αμαρτια..
Λυπαμαι που το ειδες ετσι, μια που αναφερω πως δεν ειμαι κατα τον χριστιανισμο

Αρέσει στο μέλος Enikos

equinox_

# 215 στις 15/9/2019
author

Και αν υπάρχει κόντρα, δεν είναι ανάμεσα σε εμένα και την ορθοδοξία, αλλά ανάμεσα στις ίδιες τις εκκλησίες.
Ο Χριστός ήρθε με μια όμορφη ιδέα - ''αγαπάτε αλλήλους, αγάπα τον πλησίον σου''.

Οι εκκλησίες που δημιουργήθηκαν επάνω στην σταύρωση του, πρώτα απ'ολα αυτές δεν τηρούσαν τα λόγια του.
Αντί αυτό διαίρεσαν τον κόσμο, έκαναν εγκλήματα στο όνομα του και συνεχίζουν να βασιλεύουν, να έχουν επιρροή και σήμερα, κάνοντας μπιζνα ως φαρισαίοι, τον πόνο ή την χαρά του κόσμου.

Εγώ δεν εχω μελετήσει ευαγγέλια, ούτε την Βιβλο και δεν μπορώ να είμαι αντάξια για να μπω σε συζητήσεις σ' αυτά τα θέματα.
Αλλά για να σηκώνεται ο κόσμος κατά τους κανόνες της εκκλησίας και να ψάχνει άλλες φιλοσοφίες, λες να μην βλέπει/καταλαβαίνει/νιώθει τι γίνεται;

Ειδικά εδώ που έχει μπει βαθιά στο κράτος και δύσκολα θα αποχωριστεί το κομματάκι της, παρ' όλα τα πλούτη της.

Δεν ξέρω τις σκέψεις σου, ούτε τι σε επηρέασε για να πεις ότι θέλω κόντρες.
Ούτε εσύ τις δικές μου ξέρεις για να χαρακτηρίζεις, χωρίς να δεις ξεκάθαρα τι εγραψα και πως αλλού ήταν το ποιντ
Χωρίς να μου θέσεις εστω μια διευκρινιστική ερώτηση και μετά να βγάλεις συμπεράσματα.
Άλλη φορά θα σε παρακαλέσω, να μην το κάνεις γιατί, πολύ εύκολα αυτό που εμείς θέλουμε/είμαστε απο μέσα, το φορτώνουμε στους άλλους. Μην με κάνεις να βγάζω τέτοια συμπεράσματα απο το μόνο που κυκλοφόρησε μέσα σου η σκέψη ''κόντρα''. Δεν εχω, ούτε εχω αυτές τις διαθέσεις, ειδικά για αυτά τα θέματα - εγώ να λύσω τις διαφορές των εκκλησιών μπαίνοντας σε κόντρες με καποιους απο εσάς.

Αλλά το ο,τι νιώθω τον στραβό δρόμο που πήρε ο ''χριστιανισμός'', μαζί με την Καθολική εκκλησία
(αναφέρω και αυτό, αλλά μάλλον δεν το είδες) όχι αυτός που δίδαξε ο Χριστός και αυτό έφερε ένα μεγάλο κομμάτι κακού γενικώς σε όλη την ανθρωπότητα, που συνεχίζει να είναι διαιρεμένη και λόγω της ''πίστεως'', τι - θα σωπαίνουμε και τώρα;

Αρέσει στα μέλη MadameShuShu40, Enikos

argaard

# 216 στις 15/9/2019
author
Ανδρας / 39 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 1.144

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από alisida

Εκσυγχρονισμός

,Ώστε οι μη συμμετέχοντες στη νηστεία να μη χάνουν την ευκαιρία τους για τον παράδεισο αλλά και να μην τυγχάνουν της κατακραυγής των νηστευομενων γενικώς .

Δηλαδή οι βίγκαν έχουν κλεισμένη αριθμημένη θέση στον παράδεισο;

Οι μεγάλες θρησκείες την εποχή που δημιουργήθηκαν, επέβαλαν στερήσεις στο φαγητό προκειμένου να αντιμετωπίσουν την  έλειψη φαγητού πλασάροντας αυτές τις στερίσεις με ενα μεταφυσικό περίβλημα, δεν είναι εξάλλου τυχαίο πως όλες οι μονοθεϊστικες θρησκείες που αναπτύχθηκαν στη μεσόγειο έχουν πάνω κάτω τους ίδιους περιορισμούς στο φαγητό.

Στη μοντέρνα εποχή το βλέπουμε με τα κινήματα των βίγκαν/βετζετέριανς που όσο περνάει ο καιρός οι οπαδοί γίνονται όλο και ποιο φανατικοί αλλά ας μην ξεχνάμε πως η ραγδαία εξάπλωση συνδέεται με την περιβαλοντολογική/επισητιστική κρίση που περνάει πιά όλος ο πλανήτης, απλά τώρα δεν χρειάζεται το μεταφυσικό περίβλημα λόγο μόρφωσης του κόσμου.

όσον αφορά τον εκσυχρονισμό της Χριστιανικής θρησκείας, αγαπητή αλισύδα δεν νομίζω πως εκσυχρονισμός σημαίνει να αλάζεις τους κανόνες ώστε να μπορούν οι πιστοί  τηρούν ποιό εύκολα το δόγμα...

Δεν θεωρώ πως κάτι τόσο παλιό επιδέχεται οποιούδήποτε είδους εκσυχρονισμό, και αν τελικά γινόταν τέτοια προσπάθεια θα κατέλιγαν σε κάτι 100% διαφορετικό πως γίνεται να εξυγχρονίσεις κάτι που δημιουργήθηκε πριν απο: την διακύριξη του ανθρώπισμού, πριν τη τεχνολογική επανάσταση, πριν απο το δαρβίνο...

There is no justice, it's just me

achinos

# 217 στις 15/9/2019
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Μονακό
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 13.688

Παράθεση:
Σχόλιο # 196 από 123xristos

αρε Βυζαντιο που σου χρειαζεται!!

, ρε καλώς το!!!

ευτυχώς νεαρέ που είσαι κ συ να μας λες τι μας χρειάζεται...

Αρέσει στο μέλος 123xristos

VASILIS53

# 218 στις 15/9/2019
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 214 από equinox_

αν σου φαινεται επιθεση δικη μου, ο ''ορθος'' τροπος που επιβλιθικε η ορθοδοξια, ε - ας παρω και αυτη την αμαρτια..
Λυπαμαι που το ειδες ετσι, μια που αναφερω πως δεν ειμαι κατα τον χριστιανισμο

Συζητήσεις πάνω σε ιστορικά θέματα δεν γίνονται στο πόδι, απαιτείται και η παράθεση της ανάλογης βιβλιογραφίας ώστε να μπορούμε όχι να αντιπαρατεθούμε, αλλά να μαθαίνουμε και κάτι.

Το πόιντ το δικό μου πάντως, είναι η θρησκεία, η όποια θρησκεία, ως πηγή πνευματικότητας. Πάνω εκεί να ανταλλάξουμε απόψεις πολύ ευχαρίστως. Η ιστορία είναι γεμάτη με αίμα και πολέμους, θα πρέπει να το συνεχίσουμε; Γιατί δεν ψάχνουμε αυτά που μας ενώνουν. Κάποιον που θέλει να ασκείται πνευματικά ως χριστιανός τι τον ενδιαφέρουν οι ιερές εξετάσεις και οι πόλεμοι του Βυζαντίου. Δεν υπάρχει κάποιο πνευματικό ενδιαφέρον στον χριστιανισμό που περιγράφεις. Υπάρχουν άλλα στοιχεία στον χριστιανισμό που με εμπνέουν και αυτά δεν έχουν γραφτεί στα πεδία των μαχών και στις ίντριγκες της εξουσίας.

Στα πεδία των μαχών και της εξουσίας ο κάθε κάπηλος θα χρησιμοποιήσει ότι μπορεί για να επικρατήσει και βέβαια η κάθε θρησκεία δυστυχώς προσφέρεται σαν εργαλείο επικράτησης του ισχυρού. Στο χέρι μας είναι να κάνουμε τη διάκριση για το πως εμείς θα την χρησιμοποιήσουμε για να έχουμε κάποιο πνευματικό όφελος, όσους δηλ. μας ενδιαφέρει η πνευματικότητα μέσω της θρησκείας.

Ο Κόντογλου στο ποστ της Αρχοντούλας εμένα τουλάχιστον με καλύπτει πλήρως. Αν και εσύ λες κάτι ανάλογο και μου διαφεύγει τότε να συμφωνήσω μαζί σου. 

Αρέσει στα μέλη peripli, Enikos

jane_do

# 219 στις 15/9/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Κι εγώ με τους δυνατούς είμαι (κι ας μην μου φαίνεται),για αυτόν τον λόγο θα καλωσορίσω με μεγάλη μου χαρά τσι πλούσιοι ξένοι που θα πάρουν την ελληνική υπηκοότητα μόλις στάξουν 2 εκατομμυριάκια ευρώ. (κι αυτόν τον Μπιν Λάντεν,τον πέθαναν νωρίς,θα είχαμε ξεχρεώσει με τα δισεκατομμύρια του ).

Παράθεση:

jane_do

# 220 στις 15/9/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Έχεις δίκιο...αν είναι δυνατόν δηλαδή το Ιράν (που ήταν από τις φτωχότερες χώρες τότε) να έχει το θράσος και την απαίτηση να  εισπράττει  και μερίδιο από τα υπερκέρδη της βρετανικής BP που είχε  τα αποκλειστικά δικαιώματα για την εξαγωγή, διύλιση, και την πώληση του ιρανικού πετρελαίου. Λίγος σεβασμός δεν βλάπτει,γίναμε όλοι ίσα κι όμοια.

Παράθεση:
Σχόλιο # 199 από lamprand

παλι άδικο είχαν και δω ; δηλαδή αν τώρα που εμείς δεν μπορούμε να βγάλουμε τα δικά μας κοιτάσματα που λένε ότι έχουμε και ζητήσουμε την βοήθεια καποιας πολυεθνικής να κάνει την επένδυση και να έχει και την εξουσία απο κοινού με μας , θα έχουμε κάθε δίκιο να τους διώξουμε όταν εμεις το επιθυμήσουμε και αυτοί θα είναι κακοί αν αντιδράσουν ; δεν γνωρίζω και απο δίκαιο βρε τζαίην τι γίνεται αν τους βαφτίσουμε τις άλλοι κακούς τότε εμείς θα είμαστε οι καλοί οπότε πάντα θα έχουμε δίκιο ; 

Επιλέξτε σελίδα: (1-14)
Σελίδες Αρχική«567891011121314
Δεν μπορείτε να απαντήσετε