Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Εκσυγχρονισμός

Επιλέξτε σελίδα: (1-14)
Σελίδες Αρχική«3456789101112Τελ.»
Ψήφοι: 15

MadameShuShu40

# 141 στις 12/9/2019
author
Γυναίκα / 49 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 2.343
'Aρεσαν+: 0%

Όταν στον επίλογο του σχολίου σου, μου αναφέρεις το παράδειγμα της άτυχης κοπέλας από την Πάρο, μην προσπαθείς να πεις ότι άλλο είπες, άλλο σκεφτοσουν, άλλο έγραψες και άλλο κατάλαβα.

Το θέμα είναι ο εκσυγχρονισμός της θρησκείας έτσι??

Εγώ ως εκσυγχρονισμό θεωρώ να μην μπερδεύεται τόσο πολύ η θρησκεία στην κοσμική ζωή. 

Και αναφέρεις τους Σιίτες και το έθιμο που έχουν να αυτομαστιγωνονται.

Και λες να καταργηθεί γιατί δεν μου αρέσει να το βλέπω.

Σε ρωτάω λοιπόν βάσει ποιου νόμου θα καταργηθει εδώ στην χώρα μας ένα έθιμο που αφορά μια άλλη θρησκεία, και φέρνεις στην συζητηση τον φονταμενταλιαμο του ισλάμ και το παράδειγμα της Μυρτούς.

Έτσι, λίγο απ' όλα, να έχουμε να λέμε.

Αρέσει στο μέλος 26-29-31

MadameShuShu40

# 142 στις 12/9/2019
author

Κι εγώ Ζήλια, εδώ γεννήθηκα και μεγάλωσα, αλλά δεν σημαίνει ότι δεν θέλω να πάει η χώρα πέντε βήματα παρακατω, ως προς την πρόοδο. 

Καιένα κράτος που έχει το υπουργείο Παιδείας μαζί με την θρησκεία, μόνο προοδευτικό δεν το λες.

Το κράτος και η θρησκεία να υπάρχουν μέσα εδώ χωρίς παρεμβατισμους του δεύτερου σκέλους στο πρώτο.

Αρέσει στα μέλη SouziKiou, achinos και σε ακόμα 1 μέλος.

jane_do

# 143 στις 12/9/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Εδώ είναι όλο το ζουμί!

Χίλια λάικ για το φωτισμένο σχόλιο.

Αν δεν κάνω λάθος,τον Μεσαίωνα (και σε αρκετές χριστιανικές χώρες μέχρι και τα τέλη του 18ου αιώνα) που οι αγνοί Χριστιανοί έκαιγαν τις γυναίκες ενώ η Ιερά Εξέταση δούλευε υπερωρίες και συνέβαιναν πολλά ωραία και "αγαπησιάρικα" από την θρησκεία της αγάπης, οι Άραβες μουσουλμάνοι έδιναν ρέστα στα Μαθηματικά,Αστρονομία,Φιλοσοφία κλπ...

Ο μουσουλμανικός φονταμενταλισμός (όπως και ο εβραϊκός, ο ινδουϊστικός και ο προτεσταντικός ) εμφανίστηκε αργότερα (τον 20ο αιώνα κυρίως) και οι αιτίες είναι πολυσύνθετες,πολιτικές,θρησκευτικές,πολιτιστικές κοκ...(μεγάλες και οι ευθύνες των Δυτικών,αποικιοκρατία,ιμπεριαλισμός,"ανθρωπιστικές" επεμβάσεις, υποστήριξη ακραίων ισλαμιστών για πολιτικοοικονομικούς λόγους κοκ).

Αυτή την στιγμή οι μουσουλμάνοι (και πάλι όχι όλοι,κυρίως οι φανατικοί Σουνίτες) βρίσκονται εκεί που βρίσκονταν οι Χριστιανοί τον Μεσαίωνα...σκοταδισμός,η γυναίκα θεωρείται κατώτερο είδος (καλά και εδώ στο φόρουμ μερικοί καλοί χριστιανοί το ίδιο πιστεύουν),μισαλλοδοξία,φανατισμός κοκ.

Παράθεση:
Σχόλιο # 139 από achinos

ούτε εκεί που λέει ότι αυτούς που δεν πιστεύουν στον αλλάχ μπορούν να τους κόψουν ένα χέρι κ ένα πόδι από διαφορετική πλευρά όμως;

(πολυευσπλαχνος!!!  )

κ η παλαιά διαθήκη επίσης επειδή είναι βιβλίο γραμμένο από παλιούς ανθρώπους που δεν ξέραν όσα εμείς είναι γεμάτο αγριότητες, αιμομιξίες, βιασμούς, παιδοκτονίες, εξαπατήσεις κ άλλες θεάρεστες πράξεις... απελπιστικό.

Όσο για τα ευαγγέλια δε βγαίνει άκρη γιατί είναι μεταφρασμένα κ ραμμένα κ κομμένα ανάλογα με τις ανάγκες των εποχών κ από τους εκάστοτε σκοπούς της εξουσίας...

Από κείνους δλδ που μέσα στα μαύρα σκοτάδια ανοίγαν το φέρετρο κ αλλάζαν τη θέση του βιβλίου.

Μισαλλοδοξία είναι να μισείς κ να θες να καταστρέψεις όλους τους πιστούς των άλλων θρησκειών κ να τους έχεις για πέταμα αφού ούτως η άλλως μόνο η δική σου θρησκεία είναι η σωστή κ η αληθινή κ οι αποδέλοιπες 2999, είναι λάθος κ ψέμματα κ αυτοί θα καούν στα καζάνια της κολάσεως...

Κ αυτό το χούι τη μισαλλοδοξία δλδ το έχουν κυρίως οι μονοθειστικές πατριαρχικές θρησκείες, που είναι δλδ αντιγραφή η μια από την άλλη.

Κ όλες μαζί, αντιγραφή κ προσαρμογή από τις παλιότερες, σα να βλεπεις το ίδιο έργο με άλλα ονόματα.

Κ ο χριστιανισμός κ οι μουσουλμάνοι κ το ταλμούδ 

Στις Φιλιππίνες οι πιστοί σταυρώνονται  μαστιγώνονται με την ίδια όρεξη που βλέπουμε να το κάνουνκ οι τουρίστες μας!!!

Μην αναρωτιέστε το λοιπόν.

Αυτοί οι ανατολικοί με τους πολλούς θεούς έχουν βάλει αυτούς να σκοτώνονται κ να μαλλιοτραβιούνται... κ έτσι ζουν αυτοί σε απόλυτη ηρεμία. Άλλο σχέδιο κ τούτο.

Κε βασίλη δεν τα λέω σ εσάς προσωπικά  όλα αυτά μη με παρεξηγήσετε, αλλά είχα πολύ καιρό να το συζητήσω το θέμα κ μου βγήκε 

Αυτά σκεπτόμουν όταν έγινα 7 ετών.

Από κει κ πέρα, όταν βλέπω έναν άνθρωπο να προσεύχεται, όποια θρησκεία κ να ακολουθεί, χαμηλώνω το κεφάλι μου κ σιωπώ, κάτι γίνεται εντός του, 

κ προσέχω κιόλας μη μ αρπάξει που εγώ δεν μπαίνω σ αυτήν την κατάνυξη κ μου κόψει κ κανένα κομμάτι, γιατί που ξέρεις, που έχει φτάσει.

Αυτά.

Sourya

# 144 στις 12/9/2019
author
Γυναίκα / 60 / Ελεύθερη
Ινδία
Θέματα: 43
Απαντήσεις: 4.727

Ανθρωπος ων και ακαθαρτα χειλη  εχων.Αλαλα τα χειλη των ασεβων. Λαμπρουκο σε λιγα χρονακια θα παενεις εκκλησια για την ψυχη σου

Παράθεση:
Σχόλιο # 135 από lamprand

Σουρια πολύ χρήσιμο αυτό το εδάφιο που παρέθεσες ! δεν το είχα διαβάσει και βλέπω ότι τελικά σωστά είχα καταλάβει ότι όλες αυτές οι γιορτές και έθιμα προς τον Θεό είναι ανοησίες και δεν μετείχα .

δεν μιλά μόνο για τις θυσίες ζώων αλλά και για τις αργίες και νηστείες που είχαν τότε .

και που τελικά οι επίγονοι επανέφεραν . 

και δεν τα είπε ο Ιησούς αλλά ο Ησαίας . μιλά για τον Κύριο που ακόμα δεν είχε ενανθρωπιστεί αλλά καθόταν εκ δεξιών του Πατρός Του... σαν Λόγος . 

Enikos

# 145 στις 12/9/2019
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 20.860

Δηλωνω Αγνωστικιστης, πολλα χρονια τωρα...

Ουτε με κερια θα με δεις, το Πασχα...

Ουτε σε νηστειες (θρησκευτικου συγχρονισμου) θα με πετυχεις ...

Ουτε σε οργανωμενες φιλανθρωπιες θα με δεις...

Ουτε ντυμενο (Φαρισαιο) φιλανθρωπο, θα με συναντησεις...

Ουτε στο θεατρο (της ζωης) θα με θαυμασεις να παιζω τον καλο Σαμαρειτη...

Ουτε στις απο την εκκλησια εορτες των ονοματων θα με ακουσεις να ευχομαι...

Ουτε κανεναν παπα θα με δεις να "χαρτζιλικωνω", για να παει ο αποθανων στον παραδεισο...

Ουτε κανενα παιδακι εχω βαφτισει, ντυμενος υπερπαραγωγη, επαναλαμβανοντας καθ' υποδειξιν το οτι αποτασσομαι τον σατανα (δηλαδη εμενα τον ιδιο, ο οποιος τον περιεχει)...

Ουτε εχω παντρεψει κανενα ζευγαρι, διοτι ντρεπομουν να συμμετασχω σε επιδειξεις πλουτου αντιπαλων πρωταγωνιστων...

Γενικως, δεν θα με πετυχεις να συμμετεχω σε πραγματα τα οποια απορριπτω ως πρακτικες...

Σπανια (κανα δυο φορες) θα μπορουσες να με πετυχεις σε κηδεια ανθρωπου, περιμενοντας τον παπα, να ριξει λαδι και χωμα στον νεκρο και να του πει "φαε και πιες ασωτε"...

Τα υπολοιπα ειναι, (για μενα), δεισιδαιμονικα και αποτυχημενες αυτοβελτιωσεις του ποδαριου, θεματα τα οποια δεν μπορουμε καν να αιτιο-λογησουμε...

Στον τροπο ζωης του καθενος μας, εμφανιζεται σε ολογραφια το κυρος ΚΑΙ των προθεσεων ΚΑΙ των ανυπαρκτων απο εμας πρακτικων Και γενικως ολων των ανεφαρμοστων "ιδεων" απο εμας...προς τους αλλους...

Ας λυσουμε καμια φορα την αλλη τεραστια θεματαρα, "αντρας βι ες γυναικα" (σε επιπεδο πηδηματος) η και το αντιθετο και μετα βλεπουμε για τα πιο σοβαρα...

Κοροιδευομαστε συνειδητα μου φαινεται...

Η εστω...προσπαθουμε φιλοτιμα...

ZHLIASOY

# 146 στις 12/9/2019
author
Γυναίκα / 52 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 42
Απαντήσεις: 3.085

Για να παει μια χωρα παρα κατω κ να προοδευσει την εμποδιζει η θρησκεια?

Παράθεση:
Σχόλιο # 142 από MadameShuShu40

Κι εγώ Ζήλια, εδώ γεννήθηκα και μεγάλωσα, αλλά δεν σημαίνει ότι δεν θέλω να πάει η χώρα πέντε βήματα παρακατω, ως προς την πρόοδο. 

Καιένα κράτος που έχει το υπουργείο Παιδείας μαζί με την θρησκεία, μόνο προοδευτικό δεν το λες.

Το κράτος και η θρησκεία να υπάρχουν μέσα εδώ χωρίς παρεμβατισμους του δεύτερου σκέλους στο πρώτο.

Αρέσει στα μέλη VASILIS53, Enikos

MadameShuShu40

# 147 στις 12/9/2019
author

Ένα τρανταχτό παράδειγμα είναι το Ιράν που μέχρι το 1979 ήταν ένα κοσμικό κράτος και οι γυναίκες μπορούσαν να σπουδάσουν, να ντυθούν με τον δυτικό τρόπο ένδυσης και υπήρχε εκσυγχρονισμός στην κοινωνία αφού οι θρησκευτικοί νόμοι είχαν παραμεριστεί.

Μετά ην πτώση του Σάχη και της δυναστείας των Παχλαβι, ανέλαβε ο Αγιατολάχ Χομεϊνί, και επέβαλε την Σαρία, και τον ισλαμικό νομο, με όλα τα παρελκόμενα του.

Αρέσει στο μέλος achinos

Enikos

# 148 στις 12/9/2019
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Κατα πως φαινεται, ο επιλογος της απαντησης μου (μονο), ηταν οτι πιο βολικο για απαντηση, με ενα διλημμα-συγκριση μιας συλλογιστικης, (οι καλοι ελληνες, οι κακοι ξενοι) η οποια δεν τεθηκε ουτε απο μενα, ουτε απο κανεναν αλλο...αλλα απο εσενα...ποιος ξερει γιατι...

Και δεν προσπαθω να πω τιποτε, περα απο οτι συγκεκριμενα γραφω...ακριβως οτι γραφω!!!...Και δεν το στηριζω σε φανταστικες ιδεες για το τι σκεφτεται ο αλλος και τι θελει να καταλαβει...

Ουτε καν αισθανομαι οτι για τις αδυναμιες μου, φταιει η κακουργα κενωνια...

Πραγματι ΚΑΙ λιγο ΚΑΙ οτι ναναι...

Παράθεση:
Σχόλιο # 141 από MadameShuShu40

Όταν στον επίλογο του σχολίου σου, μου αναφέρεις το παράδειγμα της άτυχης κοπέλας από την Πάρο, μην προσπαθείς να πεις ότι άλλο είπες, άλλο σκεφτοσουν, άλλο έγραψες και άλλο κατάλαβα.

Το θέμα είναι ο εκσυγχρονισμός της θρησκείας έτσι??

Εγώ ως εκσυγχρονισμό θεωρώ να μην μπερδεύεται τόσο πολύ η θρησκεία στην κοσμική ζωή. 

Και αναφέρεις τους Σιίτες και το έθιμο που έχουν να αυτομαστιγωνονται.

Και λες να καταργηθεί γιατί δεν μου αρέσει να το βλέπω.

Σε ρωτάω λοιπόν βάσει ποιου νόμου θα καταργηθει εδώ στην χώρα μας ένα έθιμο που αφορά μια άλλη θρησκεία, και φέρνεις στην συζητηση τον φονταμενταλιαμο του ισλάμ και το παράδειγμα της Μυρτούς.

Έτσι, λίγο απ' όλα, να έχουμε να λέμε.

jane_do

# 149 στις 12/9/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Οι Δυτικοί ανέτρεψαν τον δημοκρατικό Μοσαντέκ το 1953 (μα να πάει κι αυτός να εθνικοποιήσει τα πετρέλαια,πού ξανακούστηκε) και έβαλαν στη θέση του τον αχυράνθρωπό τους τον Σάχη για να "φροντίσει" τα συμφέροντά τους...ο αυταρχικός αχυράνθρωπος εφάρμοσε πολιτική στυγνής καταστολής εναντίον  των δημοκρατικών/αριστερών κινημάτων (δεν άφησε αριστερό για αριστερό ρουθούνι), με αποτέλεσμα να αναδυθούν οι Ισλαμιστές ως το μοναδικό κίνημα αντίστασης απέναντι στον φυτευτό Σάχη, με την γνωστή συνέχεια...(οι ευθύνες που λέγαμε)

Παράθεση:
Σχόλιο # 147 από MadameShuShu40

Ένα τρανταχτό παράδειγμα είναι το Ιράν που μέχρι το 1979 ήταν ένα κοσμικό κράτος και οι γυναίκες μπορούσαν να σπουδάσουν, να ντυθούν με τον δυτικό τρόπο ένδυσης και υπήρχε εκσυγχρονισμός στην κοινωνία αφού οι θρησκευτικοί νόμοι είχαν παραμεριστεί.

Μετά ην πτώση του Σάχη και της δυναστείας των Παχλαβι, ανέλαβε ο Αγιατολάχ Χομεϊνί, και επέβαλε την Σαρία, και τον ισλαμικό νομο, με όλα τα παρελκόμενα του.

VASILIS53

# 150 στις 12/9/2019
author
Ανδρας / 58 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Νέα Μάκρη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 1.344

Οκέυ. Με βάλατε στην πρίζα να καθίσω να διαβάσω το κοράνι και θα το κάνω. 

Βλέπω πολλούς και πολλές να υποστηρίζεται το κοσμικό τρόπο ζωής των πολιτισμένων λαών της Δύσης. 

Να πω και εγώ την άποψή μου ποιοί είναι οι πολιτισμένοι λαοί της Δύσης. 

Είναι αυτοί που ο πολιτισμός τους στηρίχτηκε στην αποικιοκρατία και στο ξεβράκωμα των λαών. Είναι αυτοί που χρησιμοποίησαν δήθεν ως βάση του πολιτισμού τους τον κλασικό ελληνορωμαικό πολιτισμό απλά γιατί έπρεπε και αυτοί κάπου να στηριχτούν πολιτισμικά. Είναι αυτοί που δημιούργησαν παντού προτεκτοράτα για να ελέγχουν την υδρόγειο και ένα από αυτά είμαστε και εμείς.

Καμία αξία δεν έχει ο πολιτισμός τους αν τους αφαιρέσεις την αποικιοκρατία και το ελληνορωμαικό πολιτισμικό υπόβαθρο. 

Οι ξένοι που έρχονται εδώ από τον τρίτο κόσμο, δεν ξύπνησαν μία ωραία πρωία και είπαν πάμε στην Ελλάδα για γύρο και τζατζίκι. Ούτε καν οι Τουρκία δεν μας τους στέλνει. Ποιοί μας τους στέλνουν;

Μας τους έστειλαν οι φίλοι μας οι Ευρωπαίοι και οι Αμερικάνοι που σκυλεύουν τις χώρες τους δεκαετίες τώρα για να μην πω αιώνες. Που ισοπεδώνουν τα πάντα μπροστά στο κέρδος και δήθεν κάνουν επεμβάσεις για την εξαγωγή του πολιτισμού τους. Δεστε τι βλέπουμε στις μέρες μας με το τόξο της μέσης ανατολής. Δεν άφησαν χώρα να μην την γυρίσουν ανάποδα. 

Κόπτονται οι ξεδιάντροποι για τα ανθρώπινα δικαιώματα και κάθε τόσο μας κουνάνε το δάχτυλο ότι εμείς τάχαμου δεν συμπεριφερόμαστε καλά στα ανθρώπινα λείψανα που αυτοί μας τα στέλνουν κατακρεουργημένα. 

Αυτός είναι ο πολιτισμός τους, το να μετράνε τις ανθρώπινες ζωές σε δολάρια. Πόσες φορές δεν τα έχουμε διαβάσει τόσα δολάρια κοστίζει η ζωή του Αμερικάνου σε σύγκριση με τα τόσα λίγα του Ιρακινού, τόσα του Πακιστανού άρα τι να σκωτώνεις μια κότα τι έναν Αφγανό είναι το ίδιο και πολλές φορές η κότα αξίζει περισσότερο γιατί κάνει και αβγά και έχει και κρέας διαθέσιμο. Λες και οι άλλοι λαοί είναι ζώα και δεν θα ξεσηκωθούν κάποια στιγμή συσπηρωμένοι και πιασμένοι από όπου μπορούν, από κοράνια, από ευαγγέλια, από πατριδοκάπηλους και που δυστυχώς πάλι στα βρωμερά νύχια του αρπακτικού τους φέρνουν.

Ανθρώπινα δικαιώματα και κόντρα ανθρώπινα δικαιώματα για την ελίτ του δυτικού κόσμου, αυτού του γύπα που έχει καμακώσει τον πλανήτη με τα σιδερένια νύχια του και ξεσκίζει τις σάρκες του με το αιμοβόρο ράμφος του. Δικαιώματα για τους άλλους δεν υπάρχουν. 

Ας καταναλώσουμε αυτά που μας ταίζει ο δυτικός πολιτισμός μας, έτσι και αλλιώς από τα σκυλιά του τρίτου κόσμου τα έχει αρπάξει. Εμείς είμαστε ανθρώποι.

Αρέσει στα μέλη peripli, Arxontoula_ και σε ακόμα 1 μέλος.

MadameShuShu40

# 151 στις 12/9/2019
author

Αγαπητέ, δεν έφερα ποτέ εγώ στην κουβέντα τους πρόσφυγες, τους μετανασες, τους αιτούντες άσυλο, ως κακούς στην συζήτηση.Εσύ ανεφερες και τους Σιίτες με τα εθα τους, εσύ προέτρεψες να μιλήσω στην Μυρτώ.

Η συζήτηση μας ήταν ο εκσυγχρονισμός της ορθόδοξης θρησκείας.Γιατί

Γιατί δεν λύνουμε πρώτα το θέμα τι μας ενοχλεί στην δική μας θρησκεία, πριν πιάσουμε να αναλύσουμε τις άλλες??

Και καλό είναι όταν υποδαυλιζετε μια συζήτηση, να το παραδέχεστε κιόλας.

Έλα, ένα ταπ ταπ στην πλατουλα σας τώρα, και συνεχίζουμε!!

Αρέσει στο μέλος achinos

achinos

# 152 στις 12/9/2019
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Μονακό
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 13.688

Παράθεση:
Σχόλιο # 151 από MadameShuShu40

κ συνεχίζουμε δεν είπαμε; ε; 

κ ας μην πω για τη θέση της γυναίκας στις θρησκείες... 

σε όλες γενικώς τις θρησκείες δλδ, σα να συνεννοούνται αναμετάξυ τους ένα πράμα...

τόσο χάλι που αναρωτιέσαι πως υπάρχουν γυναίκες που πιστεύουν τέτοια ξώφθαλμα παραστρατήματα απ την λογική κ την φυσιολογία κ την γνώση που έχει αποκτηθεί από εκείνα τα χρόνια κ μετά

... έλα μου ντε.

Κ όμως. 

Αλλά νταξ, αυτό αφορά το μισό πληθυσμό της γης κ λίγο ακόμα οπότε δεν το πολυθέτουμε

Αρέσει στο μέλος MadameShuShu40

jane_do

# 153 στις 12/9/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Το επόμενο σχόλιο που θα έγραφα είναι το δικό σου...

Να δώσω μερικά παραδείγματα;

Λιβύη,την διέλυσαν (η οποία αποσταθεροποιημένη Λιβύη έγινε ορμητήριο των απανταχού Τζιχαντιστών), Ιράκ το διέλυσαν,Συρία την διαλύουν,στο Αφγανιστάν οι Ταλιμπάν ζουν και βασιλεύουν (τι έγινε ρε παιδιά,για αυτό δεν εισβάλατε το 2001,για να τους τσακίσετε,και τώρα διαπραγματεύεστε μαζί τους)...

Να επανέλθουμε στο Ιράν,χάρη στα πετρέλαια του οποίου (γεια σου ρε BP ),είχαν το βιοτικό επίπεδο που είχαν οι Βρετανοί,και όταν προσπάθησε να τα εθνικοποιήσει ο Μοσαντέκ έφαγε μια ανατροπή που ήταν όλη δική του; (Ε τι τώρα,να ωφελούνται οι Ιρανοί και όχι οι Βρετανοί,τα ύστερα του κόσμου)...

Να επισημάνουμε ότι η Σαουδική Αραβία, η πιστή  σύμμαχος των Δυτικών , είναι το πλέον ριζοσπαστικό ισλαμικό φονταμενταλιστικό κράτος;

Παράθεση:
Σχόλιο # 150 από VASILIS53

Οκέυ. Με βάλατε στην πρίζα να καθίσω να διαβάσω το κοράνι και θα το κάνω. 

Βλέπω πολλούς και πολλές να υποστηρίζεται το κοσμικό τρόπο ζωής των πολιτισμένων λαών της Δύσης. 

Να πω και εγώ την άποψή μου ποιοί είναι οι πολιτισμένοι λαοί της Δύσης. 

Είναι αυτοί που ο πολιτισμός τους στηρίχτηκε στην αποικιοκρατία και στο ξεβράκωμα των λαών. Είναι αυτοί που χρησιμοποίησαν δήθεν ως βάση του πολιτισμού τους τον κλασικό ελληνορωμαικό πολιτισμό απλά γιατί έπρεπε και αυτοί κάπου να στηριχτούν πολιτισμικά. Είναι αυτοί που δημιούργησαν παντού προτεκτοράτα για να ελέγχουν την υδρόγειο και ένα από αυτά είμαστε και εμείς.

Καμία αξία δεν έχει ο πολιτισμός τους αν τους αφαιρέσεις την αποικιοκρατία και το ελληνορωμαικό πολιτισμικό υπόβαθρο. 

Οι ξένοι που έρχονται εδώ από τον τρίτο κόσμο, δεν ξύπνησαν μία ωραία πρωία και είπαν πάμε στην Ελλάδα για γύρο και τζατζίκι. Ούτε καν οι Τουρκία δεν μας τους στέλνει. Ποιοί μας τους στέλνουν;

Μας τους έστειλαν οι φίλοι μας οι Ευρωπαίοι και οι Αμερικάνοι που σκυλεύουν τις χώρες τους δεκαετίες τώρα για να μην πω αιώνες. Που ισοπεδώνουν τα πάντα μπροστά στο κέρδος και δήθεν κάνουν επεμβάσεις για την εξαγωγή του πολιτισμού τους. Δεστε τι βλέπουμε στις μέρες μας με το τόξο της μέσης ανατολής. Δεν άφησαν χώρα να μην την γυρίσουν ανάποδα. 

Κόπτονται οι ξεδιάντροποι για τα ανθρώπινα δικαιώματα και κάθε τόσο μας κουνάνε το δάχτυλο ότι εμείς τάχαμου δεν συμπεριφερόμαστε καλά στα ανθρώπινα λείψανα που αυτοί μας τα στέλνουν κατακρεουργημένα. 

Αυτός είναι ο πολιτισμός τους, το να μετράνε τις ανθρώπινες ζωές σε δολάρια. Πόσες φορές δεν τα έχουμε διαβάσει τόσα δολάρια κοστίζει η ζωή του Αμερικάνου σε σύγκριση με τα τόσα λίγα του Ιρακινού, τόσα του Πακιστανού άρα τι να σκωτώνεις μια κότα τι έναν Αφγανό είναι το ίδιο και πολλές φορές η κότα αξίζει περισσότερο γιατί κάνει και αβγά και έχει και κρέας διαθέσιμο. Λες και οι άλλοι λαοί είναι ζώα και δεν θα ξεσηκωθούν κάποια στιγμή συσπηρωμένοι και πιασμένοι από όπου μπορούν, από κοράνια, από ευαγγέλια, από πατριδοκάπηλους και που δυστυχώς πάλι στα βρωμερά νύχια του αρπακτικού τους φέρνουν.

Ανθρώπινα δικαιώματα και κόντρα ανθρώπινα δικαιώματα για την ελίτ του δυτικού κόσμου, αυτού του γύπα που έχει καμακώσει τον πλανήτη με τα σιδερένια νύχια του και ξεσκίζει τις σάρκες του με το αιμοβόρο ράμφος του. Δικαιώματα για τους άλλους δεν υπάρχουν. 

Ας καταναλώσουμε αυτά που μας ταίζει ο δυτικός πολιτισμός μας, έτσι και αλλιώς από τα σκυλιά του τρίτου κόσμου τα έχει αρπάξει. Εμείς είμαστε ανθρώποι.

jane_do

# 154 στις 12/9/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Το ξαναλέω: κατάργηση όλων των θρησκειών,μπας και δούμε Θεού πρόσωπο.

Enikos

# 155 στις 12/9/2019
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Ναι...

Εγω εφερα τον αγιασμο και τον ορκο και τα λοιπα στην συζητηση, με...αυτοπαραθεση απο μενα σε μενα...

Και σε εμενα απαντουσα...

Το...Ταπ ταπ (ως επιχειρημα)...σε κανεναν πιο κοντινο σου...ευκαιρο, πειθηνιο και πασχιζοντα να γινει ευχαριστος...

Καλος ο πληθυντικος, με το περας της συζητησης...

Παράθεση:
Σχόλιο # 151 από MadameShuShu40

Αγαπητέ, δεν έφερα ποτέ εγώ στην κουβέντα τους πρόσφυγες, τους μετανασες, τους αιτούντες άσυλο, ως κακούς στην συζήτηση.Εσύ ανεφερες και τους Σιίτες με τα εθα τους, εσύ προέτρεψες να μιλήσω στην Μυρτώ.

Η συζήτηση μας ήταν ο εκσυγχρονισμός της ορθόδοξης θρησκείας.Γιατί

Γιατί δεν λύνουμε πρώτα το θέμα τι μας ενοχλεί στην δική μας θρησκεία, πριν πιάσουμε να αναλύσουμε τις άλλες??

Και καλό είναι όταν υποδαυλιζετε μια συζήτηση, να το παραδέχεστε κιόλας.

Enikos

# 156 στις 12/9/2019
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Αργησες να τοποθετηθεις, για το πραγματικο ζητημα της κουβεντας...

Ασε που ακομα και ο Θεος, ειναι ανηρ και τον εχουμε αφησει ασχολιαστο...

Για να του αναβουμε κανα κερι, (στο μουλωχτο, μη μας δει και κανας προοδευτικος) οταν σφιγγουνε τα γαλατα?...

Ποτε δεν ξερεις...δε βαριεσαι, ας ειναι και ανηρ...(κατα τα συμφεροντα ταις ψυχες ημων)...

Ενταξει...

Παράθεση:
Σχόλιο # 152 από achinos

κ συνεχίζουμε δεν είπαμε; ε; 

κ ας μην πω για τη θέση της γυναίκας στις θρησκείες... 

σε όλες γενικώς τις θρησκείες δλδ, σα να συνεννοούνται αναμετάξυ τους ένα πράμα...

τόσο χάλι που αναρωτιέσαι πως υπάρχουν γυναίκες που πιστεύουν τέτοια ξώφθαλμα παραστρατήματα απ την λογική κ την φυσιολογία κ την γνώση που έχει αποκτηθεί από εκείνα τα χρόνια κ μετά

... έλα μου ντε.

Κ όμως. 

Αλλά νταξ, αυτό αφορά το μισό πληθυσμό της γης κ λίγο ακόμα οπότε δεν το πολυθέτουμε

123xristos

# 157 στις 12/9/2019
author
Ανδρας / 36 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Απαντήσεις: 389

Παράθεση:
η γυναίκα θεωρείται κατώτερο είδος (καλά και εδώ στο φόρουμ μερικοί καλοί χριστιανοί το ίδιο πιστεύουν),μισαλλοδοξία,φανατισμός κοκ.

κανεις δεν εχει πει οτι οι γυναικες ανηκουν σε καποιο αλλο κατωτερο ειδος. ανηκετε και εσεις στο ανθρωπινο ειδος, 

απλα δεν τα καταφερνετε πουθενα τοσο καλα οσο οι αντρες.

Αρέσει στο μέλος Enikos

jane_do

# 158 στις 12/9/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Γεια σου Χρηστάρα με το ωραίο σου χιουμοράκι.

(Ήμουν σίγουρη ότι θα σχολίαζες την επίμαχη φράση,για αυτό την έγραψα άλλωστε,τον ... Νίτσε δεν βλέπω πουθενά όμως  και ανησυχώ.).

Παράθεση:
Σχόλιο # 157 από 123xristos

κανεις δεν εχει πει οτι οι γυναικες ανηκουν σε καποιο αλλο κατωτερο ειδος. ανηκετε και εσεις στο ανθρωπινο ειδος, 

απλα δεν τα καταφερνετε πουθενα τοσο καλα οσο οι αντρες.

Enikos

# 159 στις 12/9/2019
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Στο θεμα σου Τζενακι, στο εκτος θεματος δηλαδη, εχω πει οτι το μονο πραγμα που θα ευχαριστηθω με την παγκοσμιοποιηση (αν και οποτε), ειναι η καταργηση των θρησκειων...

Αλλα...θα ηταν παλια μαλλον, τοτε που συζητουσαμε για τον Παντελιδη...

Και τις δρασεις, για την σαρδελα της Νορβηγιας...

Και μας διεφυγε...

Παράθεση:
Σχόλιο # 154 από jane_do

Το ξαναλέω: κατάργηση όλων των θρησκειών,μπας και δούμε Θεού πρόσωπο.

achinos

# 160 στις 12/9/2019
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Μονακό
Απαντήσεις: 13.688

Παράθεση:
Σχόλιο # 156 από Enikos

Αργησες να τοποθετηθεις, για το πραγματικο ζητημα της κουβεντας...

Ασε που ακομα και ο Θεος, ειναι ανηρ και τον εχουμε αφησει ασχολιαστο...

Για να του αναβουμε κανα κερι, (στο μουλωχτο, μη μας δει και κανας προοδευτικος) οταν σφιγγουνε τα γαλατα?...

Ποτε δεν ξερεις...δε βαριεσαι, ας ειναι και ανηρ...(κατα τα συμφεροντα ταις ψυχες ημων)...

Ενταξει...

το θέμα της κουβέντας ήταν ο εκσυγχρονισμός στη θρησκεία ε;

τι εννοάς;

κ πού ξες ρε κούλη μας ότι είναι ανήρ ο θεός; τον είδες;

δεν ξέρω αλλά μου γεννήθηκε  η απορία.

Κ αυτούς που ανάβουν κεράκια στα μουλωχτά... δεν τους ξέρω η αλήθεια είναι.

Επιλέξτε σελίδα: (1-14)
Σελίδες Αρχική«3456789101112Τελ.»
Δεν μπορείτε να απαντήσετε