Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Εκσυγχρονισμός

Επιλέξτε σελίδα: (1-14)
Σελίδες Αρχική«234567891011Τελ.»
Ψήφοι: 14

ZHLIASOY

# 121 στις 11/9/2019
author
Γυναίκα / 51 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 41
Απαντήσεις: 2.847
'Aρεσαν+: 0%

Αυτο ακριβως ειπα...γεννηθηκα σε μια χωρα  που εχει ολα αυτα .  Γιατι να τα αλλαξουμε ?

Παράθεση:
Σχόλιο # 92 από MadameShuShu40

Σχόλιο #86 από Ζήλια

Η θρησκεία μπορεί να υπάρχει μέσα σε μια χώρα, χωρίς να είναι πρωταρχική και επιβαλλόμενη.

Το "αν δεν σας αρέσει να πάτε αλλού" δεν είναι επιχείρημα.

Αρέσει στα μέλη peripli, Enikos

Enikos

# 122 στις 11/9/2019
author
Ανδρας / 75 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 19.080

Πολυ σωστα...ως συστημα...

Μου διεφευγε η ακριβης λεξη, που περιγραφει τις θρησκειες...

Παράθεση:
Σχόλιο # 118 από Heptamer

Το απανταχού θρησκευτικό σύστημα προβλέπει πως ουδείς δύναται να υπάρξει εκτός... κάποιου θρησκευτικού συστήματος. 

Αρνί έξω από το μαντρί, δεν προβλέπεται. 

Επομένως το εκάστοτε νέο μέλος (οφειλει να) εντάσσεται αναγκαστικά σε θρησκευτικό σχήμα όσο το δυνατόν πιο σύντομα (από τη γέννηση του). Εφόσον το νήπιο δε διαθέτει δική του βούληση, ενεργεί για λογαριασμό του κάποιος ενήλικας (ο νονός του στη χριστιανική θρησκεία) 

Μπορεί σαφώς αργότερα, ως ενήλικας, να αλλαξοπιστησει. Πάλι αναγκαστικά  μέσα σε κάποιο σχήμα / δόγμα θα βρεθεί. 

Το θέμα ειναι να μην υπάρχει κανείς εκτός κάποιου δόγματος, ώστε να μπορεί να υφίσταται έλεγχο, περιορισμούς. ακόμη και τιμωρία. 

Αν το καλόσκεφτούμε, η εκκλησία είναι το πρώτο κόμμα στο οποίο κανεις εγγραφή (με τη βάφτιση σου) 

equinox_

# 123 στις 11/9/2019
author
Γυναίκα / 57 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 17
Απαντήσεις: 1.013

Παράθεση:
Σχόλιο # 97 από alisida

Κάτι τέτοιο σημαίνει και την απαγορευση της βάφτισης των νηπίων 

Αφού δεν επιτρέπεται να επιβάλει η πολιτεία τη θρησκεία στους πολίτες ,γιατί να επιτρέπεται να την επιβάλουν οι γονείς στα μωρά .

Να μπει κανονικά το μάθημα θρησκειών στα σχολεία (όχι που μας κοροϊδεύουν τώρα) 

Και να επιλέγουν μόνα τους αν και ποια θρησκεία αποδέχονται 

Στην πατρίδα μου, μόλις γεννηθεί το μωρό, γίνεται εγγραφή στα βιβλία του νοσοκομείου και εκδίδεται πιστοποιητικό γεννήσεως με όνομα, πατρώνυμο και επίθετο..

Πόσο έκπληκτη έμεινα μόλις ήρθα στην Ελλάδα και έμαθα πως τα παιδιά εδώ, μένουν χωρίς όνομα, καμιά φορά και χρόνια και τα φωνάζουν μπέμπης ή μπέμπα..

Αυτό, κάποια παιδάκια και θα το θυμούνται και - μάλλον, και όταν μεγαλώσουν γι'αυτο μπορεί και να φέρονται με το αντίστοιχο τρόπο..

Το θέμα εδώ είναι, πως η εκκλησία - έχει αναλάβει αυτόν τον ρόλο - του κράτους.

Και η βάφτιση πια, συνδέεται με το όνομα. Είναι προσωπική επιλογή των γονιών γιατί αν δεν θελουν, ποιος θα τους το επιβάλει;
Αν μόνο απο την εκκλησία εξαρτάται η έκδοση πιστοποιητικών γεννήσεων, μπορεί και να εκβιάζει κατά κάποιο τρόπο και μετά λέμε για ..ορθοδοξία.

Αν είναι με ζόρι ολα, για τι πράγματα μιλάμε;
Αν οι γονείς το κανουν με την θέληση τους, λόγω των πραγματικών ''πιστεύω'' τους, μπορείς να το δεις και σαν έναν επιπλέον ''εμβολιασμό'' για το καλό του παιδιού.

Ο αγιασμός δεν είναι απλό νερό - αποδεδειγμένα, αλλάζει τη δομή του, μετά προσευχής.

Κατάγομαι απο μια μικρή καθολική πόλη, το εχω αναφέρει. Οι πατερς είναι μορφωμένοι άνθρωποι, είναι ανάμεσα στον κόσμο.. Ευχάριστοι, επικοινωνιακοί, χαμογελαστοί... χωρίς μούσια.
Βοηθάνε όπως μπορουν και, μέσω Βατικανού. Έχουν κάνει εξαιρετική  δουλειά στο να μαθαίνουν στα παιδάκια διάφορες δεξιοτεχνίες, ξένες γλώσσες, μαγείρεμα και άλλα μέσω μερικές μόνον μοναχές που ζουν εδώ και χρόνια εκεί.
Έχουμε 3 ναούς... Γεμάτοι με παιδάκια κάθε Κυριακή στην παιδική λειτουργιά - ετσι λέγεται - στις 10 η ώρα το πρωί.

Όλες οι  λειτουργίες είναι στη γλώσσα μου, και όχι - σε μια ακατανόητη, ξύλινη, παμπάλαια όπως μου έχει τύχει να μπω εδώ και να μην καταλαβαίνω τη λένε οι παπάδες σας.
Ξέρω και Έλληνες που λένε το ίδιο.

Τα παιδιά μου έχουν βαφτιστεί με μια απλή διαδικασία, το πολύ -  μισή ώρα, μόνο με την παρουσία της νονάς τους, χωρίς φανφάρες και πανηγύρια που γίνονται εδώ. Μετά τη βάφτιση πήγαμε μέσα, δίνοντας το πιστοποιητικό απο το κράτος, να τα γράψει και ο πάτερ στα εκκλησιαστικά βιβλία.
Η βάφτιση έχει σημασία μόνο για τη ψυχή του νέου ανθρώπου.

Καλό είναι να γίνει το αργότερα των σαράντα ημερών μετά τη γέννηση του.

Αυτά ξέρω

Αρέσει στα μέλη jane_do, Sourya και σε ακόμα 3 μέλη.

COSTAS42

# 124 στις 11/9/2019
author
Ανδρας / 46 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 1.067

Πλεον και εδω ισχυει το ιδιο καποια χρονια τωρα...οποιος θελει δεν το κανει και περιμενει την βαφτιση

Αρέσει στα μέλη peripli, giannhsn

MadameShuShu40

# 125 στις 11/9/2019
author
Γυναίκα / 44 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 2.073

Σχόλιο  #110

Επειδή είναι μιας άλλης θρησκείας (Σιιτών) πρέπει να καταργηθεί ή επειδή λαμβάνει χώρα εντός Ελλάδας??

Απαγορεύεται το αυτομαστιγωμα??

Σοκαρει το πλήθος σαφώς, αλλά βάσει ποιου νόμου πρέπει να απαγορευτεί???

Η ανάβαση με τα γόνατα στην Παναγία της Τήνου βάρβαρο έθιμο είναι, αλλά δεν υπάρχει νόμος να το καταργήσει.

Η κάθε θρησκεία έχει τα έθιμα της, αλλά είναι βλέπεις που τα δικά μας είναι σύκα και τα δικά τους καρύδια.

Ο φανατισμός και η μισαλλοδοξία σε κάθε θρησκεία, επίσης, είναι που ενοχλεί.

Αρέσει στα μέλη galactica-, VASILIS53 και σε ακόμα 2 μέλη.

achinos

# 126 στις 11/9/2019
author
Γυναίκα / 54 / Ελεύθερη
Μονακό
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 13.390

Άλλο η ονοματοδοσία άλλο η βάφτιση.

Το παιδί μπορεί να έχει όνομα από το ληξιαρχείο.
Με τη βάφτιση μπαίνει σε κάποια θρησκεία.
Αρέσει στα μέλη Arxontoula_, galactica- και σε ακόμα 7 μέλη.

Paralia48

# 127 στις 11/9/2019
author
Γυναίκα / 53 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 7.634

Παράθεση:
Σχόλιο # 126 από achinos

Άλλο η ονοματοδοσία άλλο η βάφτιση.

Το παιδί μπορεί να έχει όνομα από το ληξιαρχείο.
Με τη βάφτιση μπαίνει σε κάποια θρησκεία.

ναι και μεις έτσι το κάναμε,γιατί θέλαμε διαβατήριο δίχως <<μπέμπης>> ή <<αβάφτιστο>>.

Αλλά έχω μια απορία. Ναι ,όπως λες,άλλο το ένα άλλο το άλλο,αλλά αν τυχόν στη βάφτιση ειπωθεί από τη νονά άλλο όνομα από αυτό της ονοματοδοσίας, ποιο λέγεται πλέον; 

Απαντώ μόνη μου, ...άγνωστο!

Μου έχει τύχει δυο φορές τέτοια περίπτωση. Λόγω του ότι ζω χρόνια στο εξωτερικό που η σειρά είναι : όνομα με τη γέννηση, βάφτιση αργότερα και λόγω του ότι γνωρίζω Έλληνες που έκαναν την... πατατα συνέβη το εξής:

Στη μια το κορίτσι γράφτηκε <Ειρήνη> και στη βάφτιση ειπώθηκε <Χρυσοβαλάντω> ,από άγνοια των γονέων,που νόμισαν πως είναι το ίδιο!! Το παιδί λεγόταν Ειρήνη. Το άλλο ξεχάστηκε. Ήταν γραμμένο στο βαφτιστικό, αλλά όχι στη ληξιαρχική πράξη

Ή δεύτερη περίπτωση, γράφτηκε Βασίλης, αλλά στην πορεία κάτι συνέβη στην οικογένεια, και το παιδί  το είπαν...  Στέργιο. Αυτόν τον φώναζαν πλέον Στέργιο. Αλλά ποιο ήταν στα <χαρτιά>το όνομα,δεν ξέρω.Το πρόβλημα μ΄αυτόν ήταν ότι είχε γεννηθεί Ελλάδα και είχε ελληνική ληξιαρχική πράξη, όπου στο ίδιο χαρτί γραφόταν και το όνομα της ονοματοδοσίας και η βάφτιση...Μπέρδεμα . Τι ΄έγινε,ούτε έμαθα

Enikos

# 128 στις 11/9/2019
author
Ανδρας / 75 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Απαντησα στην Αλυσιδα...ηδη...

Φαινεται οτι δεν ηταν κατανοητο...

Υπο ποιαν εννοια πρεπει να καταργηθουν, ο αγιασμος, η προσευχη, ο ορκος (τα οποια σε "ξενιζουν")?...

Με θεσμοθετηση νομου εννοεις...να υποθεσω. Διοτι ετσι στο μιλητο, δεν αλλαζουν αυτα...

Εκει ειναι τα δυο μετρα και τα δυο σταθμα...

Και αν εχουμε αντιληφθει, τους κανονες σε ενα σπιτι τους βαζει ο οικοδεσποτης και οχι οι μουσαφιρηδες...

Ποσο μαλλον οταν ξερεις οτι ο μουσαφιρης, μεσα του εχει ενα "θρησκευτικο" μισος για σενα και ολους τους οικειους σου...

Η εκτος και αν ειμαστε μουσαφιρολαγνοι και τον αφησουμε ανεξελεγκτο να μας βαλει φωτια για να χορεψει κανεναν πυρριχιο μη και μας πει αφιλοξενους...

Εχω ζησει στις πατριδες τους και ξερω πολυ καλα για ποιους μιλαω. Υπο καμιαν εννοια δεν θα διδαξω πολιτισμο και ανωτεροτητα, σε ανθρωπους που ειναι πεπεισμενοι οτι πρεπει να με μισουν. Θα χασω τον χρονο μου, μεχρι να με βρουν μποσικο, να με...σφαξουν κυριολεκτικως.

Τα της Τηνου εχουν σχολιαστει εκτενως και δεν νομιζω οτι θιγουν τους μουσαφιραιους, αλλα εμας οι οποιοι τα κατακρινουμε...

Μπορεις ολα αυτα, που υποστηριζεις, να τα αντιπαραθεσεις στην Μυρτω?...

Θα ειχε ενα (μικρο και ασημαντο) ενδιαφερον...

Παράθεση:
Σχόλιο # 125 από MadameShuShu40

Σχόλιο  #110

Επειδή είναι μιας άλλης θρησκείας (Σιιτών) πρέπει να καταργηθεί ή επειδή λαμβάνει χώρα εντός Ελλάδας??

Η ανάβαση με τα γόνατα στην Παναγία της Τήνου βάρβαρο έθιμο είναι, αλλά δεν υπάρχει νόμος να το καταργήσει.

Η κάθε θρησκεία έχει τα έθιμα της, αλλά είναι βλέπεις που τα δικά μας είναι σύκα και τα δικά τους καρύδια.

lamprand

# 129 στις 11/9/2019
author
Ανδρας / 60 / Διαζευγμένος
Ν. Λακωνίας / Σπάρτη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 1.428

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από alisida

Εκσυγχρονισμός

Ας υποθέσουμε ότι η θρησκεία και η προσήλωση κάποιου σε αυτή,είναι από  τα πιο σημαντικά κοινωνικά κριτήρια .

Ας υποθέσουμε ότι υπάρχει δυνατότητα εκσυγχρονισμού στη θρησκεια.

Θα πάρω την περίπτωση :Χριστιανισμός ,όπου υπάρχουν περίοδοι νηστείας ,στις οποίες οι σημερινοί εργαζόμενοι 12ωρων κτλ αδυνατούν να ακολουθήσουν .

Τι από τα παρακάτω θα προτείνατε ως εκσυγχρονιστικο/προοδευτικό/κοινωνικά αποδεκτό 

,Ώστε οι μη συμμετέχοντες στη νηστεία να μη χάνουν την ευκαιρία τους για τον παράδεισο αλλά και να μην τυγχάνουν της κατακραυγής των νηστευομενων γενικώς .

Υ/Γ : η επιλογή 2 συνεχίζεται με το " ζωικά προϊόντα" 

Δεν ξέρω γτι δεν το παίρνει ..

ψηφισα να καταργηθεί η νηστεία αλλά μαλλον το μετάνοιωσα . φέτος που πήγα σε παραλία μου έκανε εντύπωση η παχυσαρκία μικρή και μεγάλη , εκτός απ τους νέους και απ αυτούς όχι όλοι η πλειονότητα χρειάζονταν νηστεία και εμου συμπεριλαμβανομένου αν και όχι τόσο .

δεν ξέρω την θρησκ. σημασία αλλά ελπίζω να είναι για να τηρηθεί το νους υγιείς εν σώματι υγιή !

Αρέσει στα μέλη Paralia48, Mythos031 και σε ακόμα 1 μέλος.

VASILIS53

# 130 στις 12/9/2019
author
Ανδρας / 57 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Νέα Μάκρη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 808

Παράθεση:
Σχόλιο # 125 από MadameShuShu40

Σχόλιο  #110

Μου αρέσει να μαθαίνω από πιστούς άλλων θρησκειών για τα έθιμα τους. Όταν μαθαίνεις τον άλλο μπορεις  πιο εύκολα να τον κάνεις φίλο. Έχω διαβάσει καμια εκατοστη σελίδες από το κοράνι, κάθε παράγραφος ξεκινάει: Ο Αλλάχ, ο πολυευσπλαχνος και ο πολυέλαιος. Δεν μου μετέδωσε κανένα αίσθημα μισαλλοδοξίας. Τοαντίθετο, όταν διάβασα για εκείνον τον περιβόητο σκιτσογράφο που γελοιοποιουσε τον Μωάμεθ, εκνευρίστηκα πάρα πολύ. 

Οπωσδήποτε οι Μουσουλμάνοι αυτή την εποχή έχουν πέσει θύματα θρησκειοκαπηλειας κάτι που μπορεί να συμβεί σε όλες τις θρησκείες και βέβαια ευθύνεται και ο δυτικός κόσμος για αυτό. 

Οι θρησκείες είναι οι πηγές που πάει ο άνθρωπος να ξεδιψάσει την δίψα του για το θείο και το ιερό, και όπως όλες οι πηγές υπόκεινται στον κίνδυνο του δηλητηριασμου των υδάτων.  

Αρέσει στο μέλος peripli

Sourya

# 131 στις 12/9/2019
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη
Ινδία
Θέματα: 39
Απαντήσεις: 3.947

Οταν εσεις  σφαζετε αγελαδες και κατσικες ως θυσια ,εγω παιρνω τα ματια μου απο πανω σας και δεν σας ακουω οταν προσευχεσθαι, γιατι τα χερια σας ειναι γεματα αιματα. Αγαπη θελω ,οχι θυσιες ειπε ο Ιησους. Ησαιας 1.5

Αρέσει στα μέλη peripli, Enikos και σε ακόμα 1 μέλος.

MadameShuShu40

# 132 στις 12/9/2019
author

Για να καταλαβω, οι Έλληνες που είναι χριστιανοί ορθόδοξοι και έχουν διδαχθεί τα Ευαγγέλια και τα λόγια του Χριστού (λέμε τώρα) είναι όλοι τους άτομα με ευγενή αισθηματα, με αγάπη προς τον πλησίον, με διάθεση για βοήθεια και προσφορά και ποτέ, κανείς μα κανείς δεν έχει βιάσει, δεν έχει κακοποιήσει δεν έχει κλέψει, δεν έχει δολοφονήσει, γιατί περιμένουν όλοι την Βασιλεία των ουρανών και μια θέση στον παράδεισο, ενώ ο Πακιστανός που βίασε και κακοποίησε την ατυχή κοπέλα στην Πάρο το έκανε βάσει της θρησκείας του και όχι επειδή ήταν ένα κακοποιητικο και παραβατικό άτομο.

Εντάξει, τώρα ξεκαθάρισε το τοπίο.

Αρέσει στο μέλος galactica-

alisida

# 133 στις 12/9/2019
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 32
Απαντήσεις: 5.534

Προς όλους τους θρησκευόμενους (όχι τους φανατικούς,τους άλλους τους απλούς :)

Αλλά και προς μη θρησκευόμενους ,ως απλούς παρατηρητές/σχολιαστές ::

Η νηστεία αν δεν γίνεται ψυχή τε και σώματι ,δεν είναι νηστεία .

..Η βάφτιση αν γίνει χωρίς νονο δεν είναι βάφτιση ..

.Το ευχέλαιο χωρίς κεριά θα μείνει ανολοκλήρωτο..

.Η θεία κοινωνία αν γίνει χωρίς ψωμί ,δεν θα είναι ολοκληρωμένη ..

.Ο γάμος ,αν δεν γίνει με τους κανόνες της εκκλησίας δεν είναι γάμος 

...Δηλ ,ή τα κάνουμε σωστά ή δεν τα κάνουμε διότι δεν έχει νόημα 

Συμφωνείτε ή διαφωνείτε και γιατί

Mindthegap-

# 134 στις 12/9/2019
author
Γυναίκα / 75 / Ελεύθερη
Ιαπωνία
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2.051

Παράθεση:
Σχόλιο # 130 από VASILIS53

Έχω διαβάσει καμια εκατοστη σελίδες από το κοράνι, κάθε παράγραφος ξεκινάει: Ο Αλλάχ, ο πολυευσπλαχνος και ο πολυέλαιος. Δεν μου μετέδωσε κανένα αίσθημα μισαλλοδοξίας.

Μπειτε στον κοπο να το διαβασετε ολοκληρο...

Θα αλλαξετε αποψη...για το ποσο πολυευσπλαχνος ειναι...

Παράθεση:

Μου αρέσει να μαθαίνω από πιστούς άλλων θρησκειών για τα έθιμα τους. Όταν μαθαίνεις τον άλλο μπορεις  πιο εύκολα να τον κάνεις φίλο. 

Ή και να μην τον κανεις...

Αρέσει στα μέλη Enikos, Sourya

lamprand

# 135 στις 12/9/2019
author
Ανδρας / 60 / Διαζευγμένος
Ν. Λακωνίας / Σπάρτη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 1.428

Παράθεση:
Σχόλιο # 131 από Sourya

Οταν εσεις  σφαζετε αγελαδες και κατσικες ως θυσια ,εγω παιρνω τα ματια μου απο πανω σας και δεν σας ακουω οταν προσευχεσθαι, γιατι τα χερια σας ειναι γεματα αιματα. Αγαπη θελω ,οχι θυσιες ειπε ο Ιησους. Ησαιας 1.5

Σουρια πολύ χρήσιμο αυτό το εδάφιο που παρέθεσες ! δεν το είχα διαβάσει και βλέπω ότι τελικά σωστά είχα καταλάβει ότι όλες αυτές οι γιορτές και έθιμα προς τον Θεό είναι ανοησίες και δεν μετείχα .

δεν μιλά μόνο για τις θυσίες ζώων αλλά και για τις αργίες και νηστείες που είχαν τότε .

και που τελικά οι επίγονοι επανέφεραν . 

και δεν τα είπε ο Ιησούς αλλά ο Ησαίας . μιλά για τον Κύριο που ακόμα δεν είχε ενανθρωπιστεί αλλά καθόταν εκ δεξιών του Πατρός Του... σαν Λόγος . 

Sentinel_

# 136 στις 12/9/2019
author
Ανδρας / 50 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Απαντήσεις: 93
Τους κανόνες τους έφτιαξαν απλοί άνθρωποι. Αν είναι λάθος μπορούν να διορθωθούν. Αν όχι τότε τους ακολουθείς κατά γράμμα. Αν δεν σου αρέσει για παράδειγμα η βάφτιση όπως γίνεται προσπαθείς να βρείς άλλο τρόπο. Οι πιο πολλοί κανόνες είναι ευέλικτοι και έρχονται στα μέτρα του ενδιαφερομένου από τη πλευρά της εκκλησίας. Αυτό σε απάντηση του 133 post.
Αρέσει στο μέλος peripli
Δίνω συμβουλή και όχι λύση.

Enikos

# 137 στις 12/9/2019
author
Ανδρας / 75 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Που διαβασες, απο εμενα τουλαχιστον, να υποστηριζω την αγιοτητα των Ελληνων?...

Αλλα και περα απο αυτο, στο εδω θεμα κανεις δεν εκανε κατι τετοιο...

Πουθενα δεν διαβασες κατι τετοιο...

Ετσι ξεκαθαριζεις το τοπιο σου?...

Καταλαβα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 132 από MadameShuShu40

Για να καταλαβω, οι Έλληνες που είναι χριστιανοί ορθόδοξοι και έχουν διδαχθεί τα Ευαγγέλια και τα λόγια του Χριστού (λέμε τώρα) είναι όλοι τους άτομα με ευγενή αισθηματα, με αγάπη προς τον πλησίον, με διάθεση για βοήθεια και προσφορά και ποτέ, κανείς μα κανείς δεν έχει βιάσει, δεν έχει κακοποιήσει δεν έχει κλέψει, δεν έχει δολοφονήσει, γιατί περιμένουν όλοι την Βασιλεία των ουρανών και μια θέση στον παράδεισο, ενώ ο Πακιστανός που βίασε και κακοποίησε την ατυχή κοπέλα στην Πάρο το έκανε βάσει της θρησκείας του και όχι επειδή ήταν ένα κακοποιητικο και παραβατικό άτομο.

Εντάξει, τώρα ξεκαθάρισε το τοπίο.

Enikos

# 138 στις 12/9/2019
author
Ανδρας / 75 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Ξεκινα με την δικη σου αποψη και ειμαι σταντ μπαι...

Παράθεση:
Σχόλιο # 133 από alisida

Προς όλους τους θρησκευόμενους (όχι τους φανατικούς,τους άλλους τους απλούς

Αλλά και προς μη θρησκευόμενους ,ως απλούς παρατηρητές/σχολιαστές ::

Η νηστεία αν δεν γίνεται ψυχή τε και σώματι ,δεν είναι νηστεία .

..Η βάφτιση αν γίνει χωρίς νονο δεν είναι βάφτιση ..

.Το ευχέλαιο χωρίς κεριά θα μείνει ανολοκλήρωτο..

.Η θεία κοινωνία αν γίνει χωρίς ψωμί ,δεν θα είναι ολοκληρωμένη ..

.Ο γάμος ,αν δεν γίνει με τους κανόνες της εκκλησίας δεν είναι γάμος 

...Δηλ ,ή τα κάνουμε σωστά ή δεν τα κάνουμε διότι δεν έχει νόημα 

Συμφωνείτε ή διαφωνείτε και γιατί

achinos

# 139 στις 12/9/2019
author
Γυναίκα / 54 / Ελεύθερη
Μονακό
Απαντήσεις: 13.390

Παράθεση:

Μου αρέσει να μαθαίνω από πιστούς άλλων θρησκειών για τα έθιμα τους. Όταν μαθαίνεις τον άλλο μπορεις  πιο εύκολα να τον κάνεις φίλο. Έχω διαβάσει καμια εκατοστη σελίδες από το κοράνι, κάθε παράγραφος ξεκινάει: Ο Αλλάχ, ο πολυευσπλαχνος και ο πολυέλαιος. Δεν μου μετέδωσε κανένα αίσθημα μισαλλοδοξίας. Τοαντίθετο, όταν διάβασα για εκείνον τον περιβόητο σκιτσογράφο που γελοιοποιουσε τον Μωάμεθ, εκνευρίστηκα πάρα πολύ. 

Οπωσδήποτε οι Μουσουλμάνοι αυτή την εποχή έχουν πέσει θύματα θρησκειοκαπηλειας κάτι που μπορεί να συμβεί σε όλες τις θρησκείες και βέβαια ευθύνεται και ο δυτικός κόσμος για αυτό. 

Οι θρησκείες είναι οι πηγές που πάει ο άνθρωπος να ξεδιψάσει την δίψα του για το θείο και το ιερό, και όπως όλες οι πηγές υπόκεινται στον κίνδυνο του δηλητηριασμου των υδάτων.  

ούτε εκεί που λέει ότι αυτούς που δεν πιστεύουν στον αλλάχ μπορούν να τους κόψουν ένα χέρι κ ένα πόδι από διαφορετική πλευρά όμως;

(πολυευσπλαχνος!!!  )

κ η παλαιά διαθήκη επίσης επειδή είναι βιβλίο γραμμένο από παλιούς ανθρώπους που δεν ξέραν όσα εμείς είναι γεμάτο αγριότητες, αιμομιξίες, βιασμούς, παιδοκτονίες, εξαπατήσεις κ άλλες θεάρεστες πράξεις... απελπιστικό.

Όσο για τα ευαγγέλια δε βγαίνει άκρη γιατί είναι μεταφρασμένα κ ραμμένα κ κομμένα ανάλογα με τις ανάγκες των εποχών κ από τους εκάστοτε σκοπούς της εξουσίας...

Από κείνους δλδ που μέσα στα μαύρα σκοτάδια ανοίγαν το φέρετρο κ αλλάζαν τη θέση του βιβλίου.

Μισαλλοδοξία είναι να μισείς κ να θες να καταστρέψεις όλους τους πιστούς των άλλων θρησκειών κ να τους έχεις για πέταμα αφού ούτως η άλλως μόνο η δική σου θρησκεία είναι η σωστή κ η αληθινή κ οι αποδέλοιπες 2999, είναι λάθος κ ψέμματα κ αυτοί θα καούν στα καζάνια της κολάσεως...

Κ αυτό το χούι τη μισαλλοδοξία δλδ το έχουν κυρίως οι μονοθειστικές πατριαρχικές θρησκείες, που είναι δλδ αντιγραφή η μια από την άλλη.

Κ όλες μαζί, αντιγραφή κ προσαρμογή από τις παλιότερες, σα να βλεπεις το ίδιο έργο με άλλα ονόματα.

Κ ο χριστιανισμός κ οι μουσουλμάνοι κ το ταλμούδ 

Στις Φιλιππίνες οι πιστοί σταυρώνονται  μαστιγώνονται με την ίδια όρεξη που βλέπουμε να το κάνουνκ οι τουρίστες μας!!!

Μην αναρωτιέστε το λοιπόν.

Αυτοί οι ανατολικοί με τους πολλούς θεούς έχουν βάλει αυτούς να σκοτώνονται κ να μαλλιοτραβιούνται... κ έτσι ζουν αυτοί σε απόλυτη ηρεμία. Άλλο σχέδιο κ τούτο.

Κε βασίλη δεν τα λέω σ εσάς προσωπικά  όλα αυτά μη με παρεξηγήσετε, αλλά είχα πολύ καιρό να το συζητήσω το θέμα κ μου βγήκε 

Αυτά σκεπτόμουν όταν έγινα 7 ετών.

Από κει κ πέρα, όταν βλέπω έναν άνθρωπο να προσεύχεται, όποια θρησκεία κ να ακολουθεί, χαμηλώνω το κεφάλι μου κ σιωπώ, κάτι γίνεται εντός του, 

κ προσέχω κιόλας μη μ αρπάξει που εγώ δεν μπαίνω σ αυτήν την κατάνυξη κ μου κόψει κ κανένα κομμάτι, γιατί που ξέρεις, που έχει φτάσει.

Αυτά.

Αρέσει στα μέλη VASILIS53, jane_do και σε ακόμα 5 μέλη.

MadameShuShu40

# 140 στις 12/9/2019
author

Το Κοράνι, , όπως και η Αγία Γραφή, όπως και το Ταλμούδ, είναι γραμμένα από ανθρώπους.

Κανένας Θεός δεν έγραψε, κανένα βιβλίο.

Άρα αυτά που διδασκομαστε  εμπεριέχουν και την ανθρώπινη αντίληψη.

Και σύμφωνα με την Παλαιά Διαθήκη, ο Θεός, ούτε ελεήμων ήταν, ούτε φιλευσπλαχνος, και είχε και τις καταστροφές του ανθρώπινου γένους, για ψωμοτυρι.

Υ.Γ . Αχινε, στο μυαλό μου είσαι!!

Ευτυχώς που τα γράφεις και πιο αναλυτικά και περιεκτικά.

Αρέσει στα μέλη jane_do, 26-29-31 και σε ακόμα 1 μέλος.
Επιλέξτε σελίδα: (1-14)
Σελίδες Αρχική«234567891011Τελ.»
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
2106469