Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Χωρισμος χωρις αιτια

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Aggelo

# 21 στις 16/9/2019
author
Ανδρας / 51 / Σε διάσταση
Ν. Ηλείας / Τραγανό
Θέματα: 26
Απαντήσεις: 7.094
'Aρεσαν+: 0%
Εγω δεν μπορω να καταλαβω εφ οσον ειχες αμφιβολιες για το συγκεκριμενο ατομο,
δεν πιστευες οτι σ αγαπουσε,εν ολίγοις σε ειχε για το γαιδαρο απ αυτα που γραφεις
γιατι συνεχισες μαζι του...και οχι μονο συνεχισες απλα εκατσες και 2 χρονια...
Εμενα ξερεις τι μου λεει αυτο αυτοεκτιμηση οχι απλα 0 εχει παει στο μειον (-)...
Εισαι 25 χρονων και εγκλωβιζεσαι σε σχεσεις ανουσιες......και το κερασακι
μας ρωτας αν πρεπει να στεναχωριεσαι για τον συγκεκριμενο ανθρωπο
η  τη συγκριμενη σχεση που τελειωσε...

Απανταω : Δεν ειναι κριμα και αδικο ν αρχιζουμε τις ουσιες σ αυτη την ηλικια
μ αυτα που διαβαζουμε......λυπησου μας !
Αρέσει στο μέλος Alezandra

Alezandra

# 22 στις 18/9/2019
author
Γυναίκα / 47 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πέραμα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 598
Αυτό που διάβασα στο 21 βγάζει το μεγαλύτερο νόημα .Μπράβο ,αν δεν τα ακούσει χύμα δε θα καταλάβει,συμφωνώ απόλυτα !

VASILIS53

# 23 στις 18/9/2019
author
Ανδρας / 59 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Νέα Μάκρη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 1.344

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Lonelysoul1

Χωρισμος χωρις αιτια

Καλησπερα!εδω και 2 χρονια περιπου ειχα σχεση απο αποσταση . πριν κατι μερες ειδα στο instagram οτι εκανε φολλου μια κοπελα και τον ρωτησα ποια ειναι .( με λιγα νευρα βεβαια γτ αντιμετωπιζω καποια προσωπικα και οικογενειακα προβληματα αυτο το διαστημα). Ξαφνικα ξεκινησε να μ φωναζει και να μ λεει πως του κανω ανακριση και μ ζητησε χρονο. Στα 2 χρονια ειχαμε τσακωθει 3-4 φορες για την πρωην του γτ δεν καταλαβαινα για ποιο λογο ειχε κολλημα μαζι του(τον εβλεπε εξω και πηγαινε και τον αγκαλιαζε, ειχε φωτο μαζι του) και τον ρωτουσα για ποιο λογο τα κανει αυτα ,χωρις να κατηγορω τον ιδιο. Απο τις αρχες της σχεσης δεν ενιωθα οτι με ηθελε αυτος ο ανθρωπος και παντα ειχα αμφιβολιες για τα αισθηματα του . δεν μ εστελνε συχνα μηνυματα,παντα εγω τον ρωτουσα ποτε θα βρεθουμε,ποτε δε μ ειπε μ λειπεις σε σκεφτομαι. ηταν ενθουσιασμενος στις αρχες αλλα με ολα αυτα μ δειχνει οτι δε με αγαπησε ποτε πραγματικα.Μ ειπε οτι η ελλειψη εμπιστοσυνης και η ζηλεια μου,μας χωρισαν .Ομως ολα αυτα πηγαζαν απο το γεγονος οτι δεν ενιωσα ποτε σιγουρη και ουτε με καθησυχαζε ποτε ,παρα μονο φωναζε οταν εκανα ζηλειες . Αξιζει να στενοχωριεμαι; Νιωθω προδομενη γτ εδωσα τα παντα σε αυτη τη σχεση .Επισης στο τελος μ ειπε ειμαι 30 χρονων δεν μπορω να σε ακολουθησω σε αυτα π περνας..εχεις ολο προβληματα .

Όταν ο άνθρωπος βρίσκεται σε σχέση οφείλει να σέβεται την προσωπικότητα του ανθρώπου που βρίσκεται μαζί του και να προσαρμόζει την συμπεριφορά του ανάλογα. Πολλοί αυτό το θεωρούν ως στέρηση ελευθερίας. Τότε μην κάνουν σχέση. 

Δεν είναι παράλογο να έχεις τις ενστάσεις σου για τέτοιου είδους συμπεριφορά από τον έτερο της σχέσης ακόμα και αν τον βλέπεις απλά να ξενοκοιτάει, πόσο μάλλον να αγκαλιάζεται με πρώην. Εφόσον έβλεπες και άλλα συμπτώματα έλλειψης ενδιαφέροντος, ποιός ο λόγος να στεναχωριέσαι. Κάποιοι άνθρωποι απλά δεν μας ταιριάζουν, ούτε πρόκειται να του βάλεις ποτέ μυαλό, έχουν το δικό τους.

Ως άνθρωποι έχουμε κάποιες προσωπικές αξίες και πεποιθήσεις, αλλά και ρυθμούς ζωής που δεν συνάδουν κατ' ανάγκη με τα αντίστοιχα του άλλου. Δεν μιλάω βέβαια για επιθυμίες τις σειράς που μπορεί να είναι διαφορετικές αλλά σε βασικές πεποιθήσεις που αν δεν είναι αποδεκτές από τον άλλον τότε νοιώθουμε μειωμένοι ως προσωπικότητες. Την προσωπικότητά σου να την θέλεις ακέραια και να μην κάνεις εκπτώσεις και ότι την προσβάλει να το κάνεις πέρα. 

Τώρα σε αγάπησε - δεν σε αγάπησε είναι ερωτήματα που πρέπει να τα ξεχνάς όταν χωρίζεις. Βλέπω ανθρώπους να τους τρώει το μαράζι αυτών των ερωτημάτων συνεχώς. Και στο τέλος να έχουν και ενοχές για θέματα που δεν ήταν φταίχτες. Είναι άτοπο και ανώφελο.  

Τη σχέση που πέρασε την έχουμε στο μυαλό μας μόνον ως αναφορά για διδάγματα και όχι για πηγή στεναχώριας. Delete.

Αρέσει στο μέλος alisida

Lonelysoul1

# 24 στις 18/9/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Σχόλιο # 23 από VASILIS53

Όταν ο άνθρωπος βρίσκεται σε σχέση οφείλει να σέβεται την προσωπικότητα του ανθρώπου που βρίσκεται μαζί του και να προσαρμόζει την συμπεριφορά του ανάλογα. Πολλοί αυτό το θεωρούν ως στέρηση ελευθερίας. Τότε μην κάνουν σχέση. 

Δεν είναι παράλογο να έχεις τις ενστάσεις σου για τέτοιου είδους συμπεριφορά από τον έτερο της σχέσης ακόμα και αν τον βλέπεις απλά να ξενοκοιτάει, πόσο μάλλον να αγκαλιάζεται με πρώην. Εφόσον έβλεπες και άλλα συμπτώματα έλλειψης ενδιαφέροντος, ποιός ο λόγος να στεναχωριέσαι. Κάποιοι άνθρωποι απλά δεν μας ταιριάζουν, ούτε πρόκειται να του βάλεις ποτέ μυαλό, έχουν το δικό τους.

Ως άνθρωποι έχουμε κάποιες προσωπικές αξίες και πεποιθήσεις, αλλά και ρυθμούς ζωής που δεν συνάδουν κατ' ανάγκη με τα αντίστοιχα του άλλου. Δεν μιλάω βέβαια για επιθυμίες τις σειράς που μπορεί να είναι διαφορετικές αλλά σε βασικές πεποιθήσεις που αν δεν είναι αποδεκτές από τον άλλον τότε νοιώθουμε μειωμένοι ως προσωπικότητες. Την προσωπικότητά σου να την θέλεις ακέραια και να μην κάνεις εκπτώσεις και ότι την προσβάλει να το κάνεις πέρα. 

Τώρα σε αγάπησε - δεν σε αγάπησε είναι ερωτήματα που πρέπει να τα ξεχνάς όταν χωρίζεις. Βλέπω ανθρώπους να τους τρώει το μαράζι αυτών των ερωτημάτων συνεχώς. Και στο τέλος να έχουν και ενοχές για θέματα που δεν ήταν φταίχτες. Είναι άτοπο και ανώφελο.  

Τη σχέση που πέρασε την έχουμε στο μυαλό μας μόνον ως αναφορά για διδάγματα και όχι για πηγή στεναχώριας. Delete.

η απαντηση σας μ εδωσε κουραγιο πραγματικα!!! οι ανθρωποι λενε, φαινονται στο τελος τι ειναι...κι αυτος εδειξε τι ηταν...εγω ειμαι ησυχη με την συνειδηση μου γιατι εκανα ΤΑ ΠΑΝΤΑ. απο το να τρεχω να τον βρω μεχρι να χασω τον εαυτο μ ,να νιωθω ενα βαρος συνεχεια γιατι ηθελα να λυνω τα προβληματα καθως ηθελα να εχω μια υγιη σχεση χωρις προβληματα . Αν υπηρχε αληθινη αγαπη και σεβασμος θα λυναμε αυτη την  "κριση ζηλειας " με διαλογο,κατανοηση και οχι με φωνες και επιθετικοτητα απο μερους του. Παμε παρακατω !!!θα βρεθει καποια στιγμη ενας ανθρωπος π δε θα με φτανει στο να χανω τον εαυτο μου και να εχω αμφιβολιες συνεχεια γιατι θα μ δειχνει την αγαπη τ με οποιο τροπο,πραγμα το οποιο στερηθηκα σε αυτη τη σχεση .

Sentinel_

# 25 στις 18/9/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Αγαπητή Lonelysoul1 ότι έγινε έγινε. Πρέπει να προχωρήσεις.

Δεν έχει σημασία πλέον ποιός φταίει.

Μπορεί η ζήλεια σου ή η έλλειψη εμπιστοσύνης?

Μπορείς και εκείνος που δεν έκανε ότι μπορούσε για να σε κάνει να νιώσεις ασφαλής κοντά του.

Μάλλον ποτέ δεν θα μάθεις, ισως όταν ηρεμήσεις αρκετά να καταλάβεις.

Ισως μετά από καιρό συναντηθείτε πάλι και δείτε τα πράγματα πιο απλά και βρείτε τι έφταιξε.

Μέσα στα 2 χρόνια έμαθες πολλά και θα πράξεις ανάλογα στο μέλλον ,σίγουρα θα πήρε και εκείνος το μάθημα του.

Καλή τύχη.

Όλα για κάποιον λόγο γίνονται.

Φιλικά πάντα.

Lonelysoul1

# 26 στις 18/9/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 25 από Sentinel_

Αγαπητή Lonelysoul1 ότι έγινε έγινε. Πρέπει να προχωρήσεις.

Δεν έχει σημασία πλέον ποιός φταίει.

Μπορεί η ζήλεια σου ή η έλλειψη εμπιστοσύνης?

Μπορείς και εκείνος που δεν έκανε ότι μπορούσε για να σε κάνει να νιώσεις ασφαλής κοντά του.

Μάλλον ποτέ δεν θα μάθεις, ισως όταν ηρεμήσεις αρκετά να καταλάβεις.

Ισως μετά από καιρό συναντηθείτε πάλι και δείτε τα πράγματα πιο απλά και βρείτε τι έφταιξε.

Μέσα στα 2 χρόνια έμαθες πολλά και θα πράξεις ανάλογα στο μέλλον ,σίγουρα θα πήρε και εκείνος το μάθημα του.

Καλή τύχη.

Όλα για κάποιον λόγο γίνονται.

Φιλικά πάντα.

ειναι ενα ατομο π νομιζει πως σε ολα ειναι σωστος ...και επιμενει στη δικη του αποψη με βαση την οποια αυτος δεν εφταιξε πουθενα και οτι η ελλειψη εμπιστοσυνης μας οδηγησε στο τελος. Δεν αναλογιστηκε τις ευθυνες του...δε με ακουγε οταν του ελεγα πως ειμαι δυστυχισμενη στη ζωη μ,δεν εκανε κατι γι αυτο,οταν εντοπιζα ενα προβλημα και τ ελεγα να το λυσουμε απλα το διορθωνε για ενα διαστημα και μετα παλι τα ιδια ...εκανε τον κυκλο της αυτη η σχεση και μ εδωσε 1 μαθημα.Αν απο την αρχη δεν βλεπουμε ενθουσιασμο και παρακαλαμε τον αλλον να ειναι στη ζωη μας ,δεν ειναι αμοιβαιο ολο αυτο δλδ,πρεπει να φευγουμε μακρια 

panagiotismp90

# 27 στις 24/9/2019
author
Ανδρας / 31 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Παλαιό Φαλήρο
Θέματα: 53
Απαντήσεις: 2.652

Αν θελεις να τα βρειτε οταν ξαναμπεις να σου πω τον τροπο.

Enikos

# 28 στις 24/9/2019
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 22.656

Τελικα ειναι ενα πολυ κακο πραμα η αγαπη...

Παράθεση:
Σχόλιο # 11 από Lonelysoul1

γιατι οταν αγαπας δεν βλεπεις 

Red_Season

# 29 στις 24/9/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 28 από Enikos

Τελικα ειναι ενα πολυ κακο πραμα η αγαπη...

... Κι εγώ που νόμιζα ότι με κάποιο άλλο τρόπο δε βλέπεις 

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost