Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Πόσος χρόνος πιστεύετε ότι σας μένει;

Επιλέξτε σελίδα: (1-7)
Σελίδες 1234567

Red_Season

# 21 στις 24/9/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Έχω κάκιστη σχέση με τον χρόνο: 

Αν και δεν κάνω σχεδόν τίποτα όλη μέρα δεν προλαβαίνω να κάνω ούτε για 2 λεπτά νήμα στα δόντια μου το βράδυ 

Oxaman

# 22 στις 24/9/2019
author
Γυναίκα / 75 / Χήρα
Χιλή
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 250
'Aρεσαν+: 0%

Εγω και ο χρονος....

Αρσενικος δεν ειναι? Παρολες τις φιλοτιμες προσπαθειες του να με τρεχει ειμαι κυρια στα ραντεβου μου.
Οταν περναω καλα χανω την αισθηση του χρονου.
θελω χρονο...παντα...για μενα ...για τους φιλους μου...για να συνελθω
οσος χρονος μου μενει ...να μην παει χαμενος.
θα ηθελα να γυρισω λιγο τον χρονο πισω.
δεν φοβαμαι το χρονο που περνα αλλα αυτον που περνα ανουσια.
Αρέσει στα μέλη Arxontoula_, 26-29-31 και σε ακόμα 3 μέλη.

Spiros--

# 23 στις 24/9/2019
author
Ανδρας / 50 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Χαλκηδόνα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 695

Μην ακούω ανοησίες...

...τα είπε όλα ο Άλμπερτ με το πιο κάτω :
"Η θεωρία της σχετικότητας είναι η εξής: Μία ώρα κοντά σε μια ωραία γυναίκα μοιάζει να κρατάει ένα λεπτό. Ένα λεπτό κοντά σε μια άσχημη γυναίκα μοιάζει να κρατάει μία ώρα." Αϊνστάιν 

και αυτό συμβαίνει γιατί :
"Ο χρόνος είναι πολύ αργός γι’ αυτούς που περιμένουν, πολύ γρήγορος γι’ αυτούς που φοβούνται, πολύ μακρύς γι’ αυτούς που πονούν, πολύ σύντομος γι’ αυτούς που διασκεδάζουν, αλλά για τους ερωτευμένους, ο χρόνος είναι αιώνιος." Henry Van Dyke

Αλλά μην φοβάσαι. Εσύ ορίζεις την πορεία σου :
"Τα άσχημα νέα, είναι ότι ο χρόνος πετάει. Τα καλά νέα είναι ότι εσύ είσαι ο πιλότος." Michael Altshuler

Ακόμα κι αν είσαι φτωχός σε χρήμα :
"Ο χρόνος είναι το νόμισμα της ζωής σου. Είναι το μοναδικό νόμισμα που έχεις και μόνο εσύ μπορείς να αποφασίσεις πώς θα το ξοδεύεις. Πρόσεχε μόνο μην αφήνεις άλλους ανθρώπους να το ξοδεύουν αυτοί για σένα." Carl Sandburg

Αλλά ακόμα κι αν είσαι πλούσιος :
"Ο χρόνος είναι πιο σημαντικός από το χρήμα. Μπορείς να βρεις παραπάνω λεφτά, αλλά δεν μπορείς να βρεις παραπάνω χρόνο." Jim Rohn

Γιατί :
"Πάντα είναι ο κατάλληλος χρόνος για να κάνεις αυτό που είναι σωστό." Martin Luther King

Αυτά τα ολίγα από εμένα... έναν χρονοσπάταλο, που αρχίζει να το παίρνει... αλλιώς
Αρέσει στα μέλη anassa_, Arxontoula_ και σε ακόμα 4 μέλη.

VASILIS53

# 24 στις 24/9/2019
author
Ανδρας / 58 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Νέα Μάκρη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 1.344
Ανάβω τσιγάρο. Τραβάω μια ρουφηξιά και το βάζω στο τασάκι.

Για να σταματήσω λίγο τον χρόνο. Τσοπ. Τον σταμάτησα.

Τι παρατηρώ; Δεν κινείται τίποτα. Πάγωσαν όλα και το τσιγάρο έμεινε αναμμένο και ο καπνός μετέωρος

Ας τον ξαναβάλω πάλι μπροστά. Τσοπ. 

Όλα άρχισαν πάλι να κινούνται, Η γη κινήθηκε κάποιες μοίρες γύρω από τον άξονα της και γύρω από τον ήλιο και γύρω από τον γαλαξία και όλο το σύμπαν κινείται και το τσιγάρο κάηκε λίγο ακόμα.

Τσοπ. Τον σταμάτησα πάλι. Τι παρατηρώ;

Αλλαγή κατάστασης του χώρου και της ύλης. Περισσότερα γράμματα έχουν γραφτεί στην οθόνη του υπολογιστή, το τσιγάρο είναι ένα εκατοστό κοντύτερο από ότι ήταν στο προηγούμενο πάγωμα.

Τι έφερε την αλλαγή στην κατάσταση του χώρου και της ύλης; Μήπως ο χρόνος; Όχι, η κίνηση.

Τότε ο χρόνος τι κάνει; Τίποτε απολύτως, είναι απλά το μέτρο της κίνησης ενός σώματος σε σχέση με ένα άλλο, όπως η οκά είναι το μέτρο του βάρους ενός σώματος με ένα άλλο.

Πως μετράμε τον χρόνο; σε ώρες. Και τι είναι η ώρα; το 1/24 της κίνησης της γης γύρω από τον εαυτό της. Δηλαδή ο χρόνος μεταφράζεται στην σταθερή κίνηση του πλανήτη μας για να μπορέσουμε να συνεννοηθούμε εμείς οι άνθρωποι. 

Τα μέτρα δεν υπάρχουν στην φύση, είναι συμβάσεις των μυαλών για να μπορέσουν να συνεννοηθούν οι άνθρωποι. Το ίδιο και ο χρόνος.

Τι μας γερνάει; σίγουρα όχι ο χρόνος. Η διαδικασίες του οργανισμού που με την συνεχή κίνηση αφού τον αναπτύξουν μετά τον φθείρουν.

Τι θα συνέβαινε αν σταμάταγε η κίνηση. Το σύμπαν θα καταίρεε ακαριαία στο αρχικό σημειακό του μόριο που έτσι όπως ήταν αδρανές κάποιος το κλώτσησε και το έβαλε σε κίνηση με το αποτέλεσμα που βλέπουμε.

Τι θα συνέβαινε αν σταμάταγε ο χρόνος; Δεν μπορεί να σταματήσει ο χρόνος αν δεν σταματήσει η κίνηση.

Τι μας κουφαίνει; Οι μλκίες που γράφει ο Βασίλης για τον χρόνο.   (Κάποιες φορές οι μακακίες με την έμπνευση συμπλέκονται, κάτι μου λέει ότι είμαι κοντά σε κάποια σπουδαία ανακάλυψη! GOD HELP YOU)
Αρέσει στα μέλη Enikos, Arxontoula_ και σε ακόμα 2 μέλη.

marie_la_journaliste

# 25 στις 24/9/2019
author
Γυναίκα / 50 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 20
Απαντήσεις: 634

Αυτη η ερωτηση μαλλον εγινε για μένα.Αγαπω τον χρονο και μ αγαπαει κι αυτος

το μοτο της ζωης μου (για οσους δε μπηκαν ακομα στο προφιλ μου να το δουν) ειναι ...Το μυστικο της υπομονης ειναι να ξερεις τι να κανεις στο μεταξυ...

ετσι ο χρονος δε παει ΠΟΤΕ χαμενος κι αν εισαι ανυπομονος παντα εχεις στο μεταξυ κατι να κανεις οσο περιμενεις να εξελιχθει κατι άλλο,,,ετσι τελικα, έχεις μαθει να τον διαχειριζεσαι σωστά...Εισαι παντα στην ωρα σου οπου χρειαζεται...και ειναι παντα μαζι σου καλος και φιλικος (ο χρόνος) γιατι οτι αγαπας στο ανταποδίσει...(συνηθως)Αν τωρα πιστευεις οτι για καποιον εχασες πολυτιμο χρονο απο τη ζωη σου...παρτο αλλιως και μη το βλεπεις ετσι.Σιγουρα κερδισες εμπειριες που σου εδειξαν τι να αποφυγεις την επομενη φορα και τ θελεις πραγματικα να κανεις τον χρονο που σου απομενει...ο χρονος ειναι παντα με το μερος σου..να το θυμασαι@ ενταξει ειναι και λίγο αμειλικτος αλλα οσο μεγαλωνεις τον συνηθιζεις

Αρέσει στα μέλη Arxontoula_, 26-29-31 και σε ακόμα 1 μέλος.

Sourya

# 26 στις 25/9/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ας το καλο σου, με κοψοχολιασες. Ακου ποσος χρονος μας μενει, και ειμαι σε ηλικια κοντα στα θυμαρακια

Το μέλος Sourya έχει επισυνάψει το αρχείο: a307b9274265251ab6a7ee36316e2eca.jpg (82.38KB)
Αυτό το αρχείο έχει γίνει download 94 φορές

Sourya

# 27 στις 25/9/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ο χρονος τελειωνει γρηγορα, γι αυτο

Το μέλος Sourya έχει επισυνάψει το αρχείο: ef0030323dede19b07749db4edb1f02b.jpg (100.98KB)
Αυτό το αρχείο έχει γίνει download 84 φορές

VASILIS53

# 28 στις 25/9/2019
author
Ανδρας / 58 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Νέα Μάκρη
Απαντήσεις: 1.344

"Συμφυής τω κόσμω, η τού χρόνου διέξοδος υπέστη". Μέγας Βασίλειος.

χρόνος είναι «το συμπαρεκτεινόμενον τη συστάσει τού κόσμου διάστημα». Μέγας Βασίλειος.

Σαν να μου φαίνεται εδώ ο Μέγας Βασίλειος μιλάει για τον χωροχρόνο πριν τον Αινστάιν.
Αρέσει στα μέλη Enikos, Arxontoula_

ZHLIASOY

# 29 στις 25/9/2019
author
Γυναίκα / 75 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 43
Απαντήσεις: 3.160

Καθολου αγχος!!!     Απελευθερωση λεγεται αυτο!!!

Παράθεση:
Σχόλιο # 16 από Enikos

Μεσα στο αγχος πρεπει να εισαι, ε?...

Κακο...

Αρέσει στο μέλος Enikos

Alezandra

# 30 στις 25/9/2019
author
Γυναίκα / 46 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πέραμα
Απαντήσεις: 572
Ένα πράγμα έχω μάθει εγώ παίδες :Ότι ο χρόνος πίσω δε γυριζει.Και ότι αν χάσεις χρονο,δεν έχει σημασία γιατί ο χρόνος δεν στερεύει,οσο και να ξοδέψεις πάντα σου δίνεται κι αλλος.Μιλώ για όσο ζούμε.Με αυτή τη σκέψη μπορώ να είμαι σπάταλη σε ότι αφορά το χρόνο μου και δεν σκέφτομαι ότι τον χανω.Στα ραντεβού για να μην αργω τα κλείνω μισή ώρα αργότερα από αυτήν που σκέφτομαι αρχικά.Και γυρνω και το ρολόι λίγο μπροστά ,χαχα !Το τραγούδι που μου αρέσει είναι το "time for us" από την ταινία Ρωμαίος και Ιουλιέτα που ήταν δύο νέοι που στην κυριολεξία σκότωσαν το χρόνο τους .
Αρέσει στο μέλος COSTAS42

anassa_

# 31 στις 25/9/2019
author
Γυναίκα / 58 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 3.136

Ο χρόνος είναι μια σύμβαση που δεν γίνεται να αποφυγεις, όπως είναι ο συγγενής, η εφορία, ο θάνατος...

Καλά είναι να τα έχει κανείς καλά μαζί του.
Τα έχω καλά μαζί του και προσπαθω ή να μου δίνει  "χρήμα"   εννοώντας πάντα κάτι χρήσιμο υλικό ή πνευματικό... αυτά που κερδίζονται με κόπο... ή ελευθερία για χουζουρι κι ο,τι νοείται ως καλοπέραση. 

Εκνευριζομαι με την ασυνέπεια στα ραντεβού δεν μπορώ να περιμένω ούτε στη στάση(παίρνω ταξί ) , στο γιατρό,  στο κομμωτήριο , την προεγκριση... σε ουρά γενικά... οπότε αν μπορώ τα αποφευγω...

Σε γενικές γραμμές τον έχω φέρει στα μέτρα μου 

Αρέσει στα μέλη VASILIS53, 26-29-31 και σε ακόμα 1 μέλος.

anassa_

# 32 στις 25/9/2019
author
Γυναίκα / 58 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 3.136

Σε ο,τι αφορά αυτό το σκέλος του χρόνου, που αφορά το πόσο μας μένει... μου είναι αδιάφορο   έτσι κι αλλιώς είμαι στην κατηφορα μετά τα πρώτα ήντα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 4 από Mindthegap-

Ζωης...;;;

Αρέσει στα μέλη COSTAS42, Mindthegap-

lamprand

# 33 στις 25/9/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 24 από VASILIS53
Ανάβω τσιγάρο. Τραβάω μια ρουφηξιά και το βάζω στο τασάκι.

Για να σταματήσω λίγο τον χρόνο. Τσοπ. Τον σταμάτησα.

Τι παρατηρώ; Δεν κινείται τίποτα. Πάγωσαν όλα και το τσιγάρο έμεινε αναμμένο και ο καπνός μετέωρος

Ας τον ξαναβάλω πάλι μπροστά. Τσοπ. 

Όλα άρχισαν πάλι να κινούνται, Η γη κινήθηκε κάποιες μοίρες γύρω από τον άξονα της και γύρω από τον ήλιο και γύρω από τον γαλαξία και όλο το σύμπαν κινείται και το τσιγάρο κάηκε λίγο ακόμα.

Τσοπ. Τον σταμάτησα πάλι. Τι παρατηρώ;

Αλλαγή κατάστασης του χώρου και της ύλης. Περισσότερα γράμματα έχουν γραφτεί στην οθόνη του υπολογιστή, το τσιγάρο είναι ένα εκατοστό κοντύτερο από ότι ήταν στο προηγούμενο πάγωμα.

Τι έφερε την αλλαγή στην κατάσταση του χώρου και της ύλης; Μήπως ο χρόνος; Όχι, η κίνηση.

Τότε ο χρόνος τι κάνει; Τίποτε απολύτως, είναι απλά το μέτρο της κίνησης ενός σώματος σε σχέση με ένα άλλο, όπως η οκά είναι το μέτρο του βάρους ενός σώματος με ένα άλλο.

Πως μετράμε τον χρόνο; σε ώρες. Και τι είναι η ώρα; το 1/24 της κίνησης της γης γύρω από τον εαυτό της. Δηλαδή ο χρόνος μεταφράζεται στην σταθερή κίνηση του πλανήτη μας για να μπορέσουμε να συνεννοηθούμε εμείς οι άνθρωποι. 

Τα μέτρα δεν υπάρχουν στην φύση, είναι συμβάσεις των μυαλών για να μπορέσουν να συνεννοηθούν οι άνθρωποι. Το ίδιο και ο χρόνος.

Τι μας γερνάει; σίγουρα όχι ο χρόνος. Η διαδικασίες του οργανισμού που με την συνεχή κίνηση αφού τον αναπτύξουν μετά τον φθείρουν.

Τι θα συνέβαινε αν σταμάταγε η κίνηση. Το σύμπαν θα καταίρεε ακαριαία στο αρχικό σημειακό του μόριο που έτσι όπως ήταν αδρανές κάποιος το κλώτσησε και το έβαλε σε κίνηση με το αποτέλεσμα που βλέπουμε.

Τι θα συνέβαινε αν σταμάταγε ο χρόνος; Δεν μπορεί να σταματήσει ο χρόνος αν δεν σταματήσει η κίνηση.

Τι μας κουφαίνει; Οι μλκίες που γράφει ο Βασίλης για τον χρόνο.   (Κάποιες φορές οι μακακίες με την έμπνευση συμπλέκονται, κάτι μου λέει ότι είμαι κοντά σε κάποια σπουδαία ανακάλυψη! GOD HELP YOU)

λες Βασίλη η κίνηση έφερε την αλλαγή ! και την κίνηση ποιος την έφερε ; εδω σε θέλω 

Enikos

# 34 στις 25/9/2019
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 22.267
Θελω να βοηθησω...

Αν επικεντρωθειτε στο Λ και τον σταυρο της φωτογραφιας στην εισαγωγη, (για να με ξεκινησετε στα ηδη γνωστα ταμπελακια)...μην με απασχολησετε με αυτα...Το μηνυμα, οχι ο αγγελιοφορος λεμεεε...

Το βιντεο ειναι που λεει καποια πραγματα, σχετικα με το εδω θεμα...

https://www.youtube.com/watch?v=pTJdv3W3nuc

Αρέσει στα μέλη COSTAS42, ZHLIASOY

alisida

# 35 στις 25/9/2019
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 8.231

Κλεμμένο από το φεις:

Ζούμε δύο ζωές 

Τη δεύτερη την ξεκινάμε όταν καταλάβουμε πως έχουμε μόνο μια !

Αυτό γίνεται στα 50 

Άρα..

Ξεκινάς τη δεύτερη -πρωτη ζωή σου 

Μην ακούω για κατηφόρες ,άντε ! 

Παράθεση:
Σχόλιο # 32 από anassa_

έτσι κι αλλιώς είμαι στην κατηφορα μετά τα πρώτα ήντα...

Αρέσει στα μέλη anassa_, VASILIS53 και σε ακόμα 1 μέλος.

Thanos_K_

# 36 στις 25/9/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

...πολλά παιδιά απάντησαν σε οτι ρωτήθηκαν απο την θεματοθέτρια...

...άλλωστε αρέσει δοθησεις ευκαιρίας να πουμε για τον εαυτό μας χεχε...

...εγω απλά θα πω και για μας προς τον χρόνο του άλλου..

...να μην τον σπαταλάμε με ανούσια 
...να μην παιζουμε
...να μην εκμεταλευόμαστε
...να μην ταλαιπωρουμε
...να τον σεβόμαστε οταν, όσο
...να προσφέρουμε ποιότητα...

Mindthegap-

# 37 στις 25/9/2019
author
Γυναίκα / 44 / Ελεύθερη
Ιαπωνία
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 3.061

Η  θεματοθετρια δεν εχει απαντησει ακομα  στο δικο της θεμα...

Μονο εμεις καθομαστε και βγαζουμε τα εσωψυχα μας...
Αρέσει στα μέλη COSTAS42, ZHLIASOY

Arxontoula_

# 38 στις 25/9/2019
author
Γυναίκα / 54 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Σταυρός
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 1.744
Αλί και τρισαλί, έπεσα θύμα του θέματός μου

Ξέρετε εσείς...
Οι καιροί ου μενετοί

Fugit inreparabile tempus

Time and tide wait for no man

Κι εκεί που φιλοσοφούσα χαλλαρά περι του χρόνου, βρέθηκα να μην έχω χρόνο, όχι για να φιλοσοφήσω, αλλά ούτε για να φτύσω.

Οθεν, σας ευχαριστώ εν τάχει για τη συμμετοχή σας και ελπίζω να επανέλθω σύντομα για περισσότερη ανάλυση

Αρέσει στα μέλη alisida, VASILIS53 και σε ακόμα 3 μέλη.

Enikos

# 39 στις 25/9/2019
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 22.267

Ειναι ανεκτιμητης αξιας, δεξαμενη σοφιας, το φειθ...

Λιγο τοχεις να μαθαινεις στα 50, οτι εχεις κι αλλη ζωη?...

Αυτες οι ζωες, αυξανονται καθε τοσο η οτι κονομησες, κονομησες μεχρι τα 50 συν μια μερα?...Τι λεει γιαφτο η δεξαμενη κονσεντρειτεντ σοφιας?...

Να ξερω, να συνεχισω τις μ@κιες με την ανεση μου...

Παράθεση:
Σχόλιο # 35 από alisida

Κλεμμένο από το φεις:

Ζούμε δύο ζωές 

Τη δεύτερη την ξεκινάμε όταν καταλάβουμε πως έχουμε μόνο μια !

Αυτό γίνεται στα 50 

Άρα..

Ξεκινάς τη δεύτερη -πρωτη ζωή σου 

Μην ακούω για κατηφόρες ,άντε ! 

Αρέσει στο μέλος alisida

COSTAS42

# 40 στις 25/9/2019
author
Ανδρας / 47 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 1.416

Αυτο που ξεχασα να γραψω ειναι οτι ο Χρονος ειναι ο καλυτερος γιατρος...

Αρέσει στα μέλη Enikos, VASILIS53
Επιλέξτε σελίδα: (1-7)
Σελίδες 1234567
Δεν μπορείτε να απαντήσετε