Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Πόσος χρόνος πιστεύετε ότι σας μένει;

Επιλέξτε σελίδα: (1-7)
Σελίδες 1234567

valia-12

# 41 στις 25/9/2019
author
Γυναίκα / 46 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 184
'Aρεσαν+: 0%

"Ευρισκόμενος στα πρόθυρα του θανάτου ο Μεγας Αλέξανδρος συγκάλεσε τους στρατηγούς του και τους κοινοποίησε 3 τελευταίες επιθυμίες του: 

1)Να μεταφέρουν το φέρετρο του στους ώμους και να το περάσουν απο τους καλύτερους γιατρούς της εποχής, 
2)Τους θησαυρούς που εύχε αποκτήσει να τους σκορπίσουν στη διαδρομή μέχρι τον τέφο του, 
3)Τα χέρια του να μείνουν να λικνίζονται στον αέρα,έξω απο το φέρετρο στη θέα όλων. 
Ένας από τους στρατηγούς έκπληκτος από τις ασυνήθιστες επιθυμίες ρώτησε τον Αλέξανδρο ποιοι ήταν οι λόγοι και εκείνος του εξήγησε... 
1)Θέλω οι πιο διαπρεπείς γιατροί να σηκώσουν το φέρετρο μου,για να μπορούν να δείξουν με αυτό τον τρόπο, ότι εκείνοι δεν έχουν μπροστά στον θάνατο την δύναμη να θεραπεύουν,
 2)Θέλω το έδαφος να καλυφθεί από τους θησαυρούς μου,για να δουν όλοι ότι τα αγαθά που αποκτάμε εδώ...εδώ παραμένουν, 
3)Θέλω τα χέρια μου να αιωρούνται στον αέρα,για να μπορούν οι άνθρωποι να βλέπουν, οτι ερχόμαστε με άδεια χέρια και με άδεια χερια φεύγουμε,όταν τελειώσει για έμας ο πιο πολύτιμος θησαυρός που είναι οχρόνος".

Πλέον σπαταλώ τον χρόνο μου για να κάνω πράγματα που αρέσουν σ εμένα  και τον περισσότερο χρόνο τον αφιερώνω σε ανθρώπους  που αγαπώ!

Και στην τελική, τι είναι ο χρόνος; Μια αόριστη δύναμη την οποία ο άνθρωπος αποφάσισε να ορίσει με μονάδες μέτρησης, ώστε να την οικειοποιηθεί!
Αρέσει στα μέλη peripli, alisida και σε ακόμα 5 μέλη.

Sentinel_

# 42 στις 26/9/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Ναι είναι, αν έχεις κρυολογημα.

Για όλα τα άλλα μην ακούς τι λένε, τρίχες.

Αποδεδειγμένα

Παράθεση:
Σχόλιο # 40 από COSTAS42

Αυτο που ξεχασα να γραψω ειναι οτι ο Χρονος ειναι ο καλυτερος γιατρος...

alisida

# 43 στις 26/9/2019
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 8.187

Παράθεση:
Σχόλιο # 39 από Enikos

Να ξερω, να συνεχισω τις μ@κιες με την ανεση μου...

Αρέσει στα μέλη peripli, Enikos

alisida

# 44 στις 26/9/2019
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 8.187

Ακόμα και ο καλύτερος γιατρός ,είναι ανίκανος να θεραπεύσει όταν δεν ακολουθείς τη συνταγή του .

Ο χρόνος τρέχει...

Αν τον "σταματήσεις" 

Δηλ αν παραμείνει το μυαλό σου στο σημείο που "αρρώστησες" 

Τότε δε θα θεραπευτεις 

φατσούλα (μπακαλο/ζωη-κο φιλόσοφος)

Παράθεση:
Σχόλιο # 40 από COSTAS42

Αυτο που ξεχασα να γραψω ειναι οτι ο Χρονος ειναι ο καλυτερος γιατρος...

Αρέσει στο μέλος VASILIS53

anassa_

# 45 στις 26/9/2019
author
Γυναίκα / 58 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 3.135

Γιατί να μην ακούς; εξάλλου κάθε ανηφόρα είναι συγχρόνως κ κατηφορα κ μάλιστα η κατηφορα είναι ευκολότερη πας τρέχοντας    

Ρεαλιστικά μιλώντας ... 

Παράθεση:
Σχόλιο # 35 από alisida

Κλεμμένο από το φεις:

Ζούμε δύο ζωές 

Τη δεύτερη την ξεκινάμε όταν καταλάβουμε πως έχουμε μόνο μια !

Αυτό γίνεται στα 50 

Άρα..

Ξεκινάς τη δεύτερη -πρωτη ζωή σου 

Μην ακούω για κατηφόρες ,άντε ! 

Αρέσει στα μέλη peripli, alisida

VASILIS53

# 46 στις 26/9/2019
author
Ανδρας / 58 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Νέα Μάκρη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 1.344

Παράθεση:
Σχόλιο # 33 από lamprand

λες Βασίλη η κίνηση έφερε την αλλαγή ! και την κίνηση ποιος την έφερε ; εδω σε θέλω 

Εν αρχή υπήρχε μία κοσμική μοναδικότητα χωρίς παρελθόν και τότε προέκειψε μία ανωμαλία επίσης κοσμική και η σημειακή μοναδικότητα μπήκε σε κίνηση.

Το σύμπαν προέρχεται από (ή εμφανίστηκε σαν) μια αυθόρμητη (spontaneous) κβαντική διακύμανση του «τίποτα» ή καλύτερα από το κβαντικό κενό.

Τα παραπάνω είναι αυτά που η επιστήμη της φυσικής, υποστηρίζει μέχρι τώρα.

Αν σπρώξω το μυαλό μου λίγο, "μετά τα φυσικά" τότε  η σκέψη μου θα ακολουθήσει την σκέψη του Αριστοτέλη που μιλάει για το Πρώτο Ακίνητο Κινούν, το Τέλειο Ον, το μόνο που ΕΙΝΑΙ. 

Η Ύπαρξή του και μόνο πυροδοτεί την κίνηση του τίποτα και παράγει κόσμους από το μηδέν. 

Η θεολογία λέει ότι υπήρχαμε και θα υπάρχουμε πάντοτε μέσα στην σκέψη του Θεού.

Μέχρι εκεί πάει το μυαλό μου φίλε Λαμπράντ. Δεν ξέρω αν εσύ έχεις να προσθέσεις κάτι άλλο.

Αρέσει στα μέλη peripli, Enikos

Sourya

# 47 στις 26/9/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ζουμε διχως να κοιταμε συνεχεια το ρολοι και πρεπει να ζουμε το παρων γιατι το αυριο δεν το γνωριζουμε, αν θελουμε να ειμαστε ευτυχισμενοι.

lamprand

# 48 στις 26/9/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 46 από VASILIS53

Εν αρχή υπήρχε μία κοσμική μοναδικότητα χωρίς παρελθόν και τότε προέκειψε μία ανωμαλία επίσης κοσμική και η σημειακή μοναδικότητα μπήκε σε κίνηση.

Το σύμπαν προέρχεται από (ή εμφανίστηκε σαν) μια αυθόρμητη (spontaneous) κβαντική διακύμανση του «τίποτα» ή καλύτερα από το κβαντικό κενό.

Τα παραπάνω είναι αυτά που η επιστήμη της φυσικής, υποστηρίζει μέχρι τώρα.

Αν σπρώξω το μυαλό μου λίγο, "μετά τα φυσικά" τότε  η σκέψη μου θα ακολουθήσει την σκέψη του Αριστοτέλη που μιλάει για το Πρώτο Ακίνητο Κινούν, το Τέλειο Ον, το μόνο που ΕΙΝΑΙ. 

Η Ύπαρξή του και μόνο πυροδοτεί την κίνηση του τίποτα και παράγει κόσμους από το μηδέν. 

Η θεολογία λέει ότι υπήρχαμε και θα υπάρχουμε πάντοτε μέσα στην σκέψη του Θεού.

Μέχρι εκεί πάει το μυαλό μου φίλε Λαμπράντ. Δεν ξέρω αν εσύ έχεις να προσθέσεις κάτι άλλο.

ΧΜ ..καλύτερα να τα λέμε αυτά Βασίλη με λίγο κρασάκι χωνευονται πιο εύκολα 

σ αυτά που λες να επισημάνω ότι στην αρχή μιλας για κβαντικό κενό που δεν είναι "τιποτα" που λες παρακάτω .

απ το τίποτα ούτε ο Θεός δεν μπορει να δημιουργήσει τίποτα χαχα 

διαφωνείς εε ; έλα όμως που ο Ιωάννης λέει ότι εν αρχή ήταν ο Λόγος και χωρίς αυτόν δεν θα είχε γίνει τίποτα απο όσα έχουν γίνει !!! 

βέβαια μετά λεει ότι αυτός ήταν ο θεός, και έτσι επαναπαυτήκαμε αιώνες με το ε καλά μωρέ τι Θεός τι Λ'ογος το ίδιο πράγμα είναι . το θέμα όμως ότι για να τον ονομάσει και Λόγο κάποιο λόγο θα είχε .

τα πάντα πλάστηκαν και έχουν τον ίδιο νόμο μέσα τους ότι το ένα είναι πολλά (ενότητα αντιθέτων) με δυο αντίθετα να κυριαρχούν σε κάθε ενότητα πραγμάτων . αλλά μας λέει επίσης ότι κατ εικόνα και ομοίωσιν Θεού έφτιαξε τον κόσμο . άρα ο Θεός θα είναι μια ενότητα αντιθέτων, έτσι ; και μιλούν για το τρισυπόστατο του Θεού (Πατηρ υιός και Άγιο πνεύμα ). Ο Λόγος λοιπόν είναι ο Υιός ο μονογενής εκ του Πατρός και σ αυτόν οφείλεται μας λέει ο Ευαγ. Ιωάννης το ότι έχει γίνει .

φίλε ο θεός ήταν το Ύδωρ και ο ΄Λογος το Πυρ . μήπως στην γένεση η Π διαθήκη δεν τα αναφέρει αυτά ; 

αντε βίβα ! χαχαχ

Enikos

# 49 στις 26/9/2019
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 22.232

Εντροπια, αγαπητε...

Εντροπια...

Ακομα εξελισσεται, με τρομακτικη ταχυτητα...

Σε ΟΛΑ...

Αργει η αδρανεια, μεγαλυτερου μεγεθους της εντροπιας, ωστε να την ανακοψει...

Παράθεση:
Σχόλιο # 24 από VASILIS53
Ανάβω τσιγάρο. Τραβάω μια ρουφηξιά και το βάζω στο τασάκι.

Για να σταματήσω λίγο τον χρόνο. Τσοπ. Τον σταμάτησα.

Τι παρατηρώ; Δεν κινείται τίποτα. Πάγωσαν όλα και το τσιγάρο έμεινε αναμμένο και ο καπνός μετέωρος

Ας τον ξαναβάλω πάλι μπροστά. Τσοπ. 

Όλα άρχισαν πάλι να κινούνται, Η γη κινήθηκε κάποιες μοίρες γύρω από τον άξονα της και γύρω από τον ήλιο και γύρω από τον γαλαξία και όλο το σύμπαν κινείται και το τσιγάρο κάηκε λίγο ακόμα.

Τσοπ. Τον σταμάτησα πάλι. Τι παρατηρώ;

Αλλαγή κατάστασης του χώρου και της ύλης. Περισσότερα γράμματα έχουν γραφτεί στην οθόνη του υπολογιστή, το τσιγάρο είναι ένα εκατοστό κοντύτερο από ότι ήταν στο προηγούμενο πάγωμα.

Τι έφερε την αλλαγή στην κατάσταση του χώρου και της ύλης; Μήπως ο χρόνος; Όχι, η κίνηση.

Τότε ο χρόνος τι κάνει; Τίποτε απολύτως, είναι απλά το μέτρο της κίνησης ενός σώματος σε σχέση με ένα άλλο, όπως η οκά είναι το μέτρο του βάρους ενός σώματος με ένα άλλο.

Πως μετράμε τον χρόνο; σε ώρες. Και τι είναι η ώρα; το 1/24 της κίνησης της γης γύρω από τον εαυτό της. Δηλαδή ο χρόνος μεταφράζεται στην σταθερή κίνηση του πλανήτη μας για να μπορέσουμε να συνεννοηθούμε εμείς οι άνθρωποι. 

Τα μέτρα δεν υπάρχουν στην φύση, είναι συμβάσεις των μυαλών για να μπορέσουν να συνεννοηθούν οι άνθρωποι. Το ίδιο και ο χρόνος.

Τι μας γερνάει; σίγουρα όχι ο χρόνος. Η διαδικασίες του οργανισμού που με την συνεχή κίνηση αφού τον αναπτύξουν μετά τον φθείρουν.

Τι θα συνέβαινε αν σταμάταγε η κίνηση. Το σύμπαν θα καταίρεε ακαριαία στο αρχικό σημειακό του μόριο που έτσι όπως ήταν αδρανές κάποιος το κλώτσησε και το έβαλε σε κίνηση με το αποτέλεσμα που βλέπουμε.

Τι θα συνέβαινε αν σταμάταγε ο χρόνος; Δεν μπορεί να σταματήσει ο χρόνος αν δεν σταματήσει η κίνηση.

Τι μας κουφαίνει; Οι μλκίες που γράφει ο Βασίλης για τον χρόνο.   (Κάποιες φορές οι μακακίες με την έμπνευση συμπλέκονται, κάτι μου λέει ότι είμαι κοντά σε κάποια σπουδαία ανακάλυψη! GOD HELP YOU)

Αρέσει στα μέλη peripli, VASILIS53

Enikos

# 50 στις 26/9/2019
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Τα παντα υποκεινται σε κινηση, αμα τη δημιουργια-γεννεση-υπαρξη τους...

Αυτο αλλωστε ειναι και η ερμηνεια του ορου ζωη-υπαρξη...

Η κινηση...

Παράθεση:
Σχόλιο # 33 από lamprand

λες Βασίλη η κίνηση έφερε την αλλαγή ! και την κίνηση ποιος την έφερε ; εδω σε θέλω 

Enikos

# 51 στις 26/9/2019
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Ολο αυτο Λαμπρο, στην εποχη μας εχει αποδειχθει ως οτι, η σκεψη δημιουργει υλη...

Τοτε ονομασαν την σκεψη...λογο...

Μια μικρη παρεκκλιση της ερμηνειας, του λογου, ειναι το οτι η σκεψη εχει την δυναμη (οταν εκφραστει καταλληλα) να δημιουργησει υλη...

Απλα το αναφερω...

Παράθεση:
Σχόλιο # 48 από lamprand

σ αυτά που λες να επισημάνω ότι στην αρχή μιλας για κβαντικό κενό που δεν είναι "τιποτα" που λες παρακάτω .

διαφωνείς εε ; έλα όμως που ο Ιωάννης λέει ότι εν αρχή ήταν ο Λόγος και χωρίς αυτόν δεν θα είχε γίνει τίποτα απο όσα έχουν γίνει !!! 

βέβαια μετά λεει ότι αυτός ήταν ο θεός, και έτσι επαναπαυτήκαμε αιώνες με το ε καλά μωρέ τι Θεός τι Λ'ογος το ίδιο πράγμα είναι . το θέμα όμως ότι για να τον ονομάσει και Λόγο κάποιο λόγο θα είχε .

τα πάντα πλάστηκαν και έχουν τον ίδιο νόμο μέσα τους ότι το ένα είναι πολλά (ενότητα αντιθέτων) με δυο αντίθετα να κυριαρχούν σε κάθε ενότητα πραγμάτων . αλλά μας λέει επίσης ότι κατ εικόνα και ομοίωσιν Θεού έφτιαξε τον κόσμο . άρα ο Θεός θα είναι μια ενότητα αντιθέτων, έτσι ; και μιλούν για το τρισυπόστατο του Θεού (Πατηρ υιός και Άγιο πνεύμα ). Ο Λόγος λοιπόν είναι ο Υιός ο μονογενής εκ του Πατρός και σ αυτόν οφείλεται μας λέει ο Ευαγ. Ιωάννης το ότι έχει γίνει .

φίλε ο θεός ήταν το Ύδωρ και ο ΄Λογος το Πυρ . μήπως στην γένεση η Π διαθήκη δεν τα αναφέρει αυτά ; 

αντε βίβα ! χαχαχ

COSTAS42

# 52 στις 26/9/2019
author
Ανδρας / 47 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 1.409

Τοτε μιλαμε για ψυχιατρικη εν δυναμει περιπτωση..ο χρονος επουλωτικος,γιατρευει πληγες σωματικες και ψυχικες..

Παράθεση:
Σχόλιο # 44 από alisida

Ακόμα και ο καλύτερος γιατρός ,είναι ανίκανος να θεραπεύσει όταν δεν ακολουθείς τη συνταγή του .

Ο χρόνος τρέχει...

Αν τον "σταματήσεις" 

Δηλ αν παραμείνει το μυαλό σου στο σημείο που "αρρώστησες" 

Τότε δε θα θεραπευτεις 

φατσούλα (μπακαλο/ζωη-κο φιλόσοφος)

Αρέσει στα μέλη peripli, alisida

COSTAS42

# 53 στις 26/9/2019
author
Ανδρας / 47 / Σε σχέση

Ειναι ομορφα τα σχεδια για το μελλον Σουρυ

Παράθεση:
Σχόλιο # 47 από Sourya

Ζουμε διχως να κοιταμε συνεχεια το ρολοι και πρεπει να ζουμε το παρων γιατι το αυριο δεν το γνωριζουμε, αν θελουμε να ειμαστε ευτυχισμενοι.

Αρέσει στο μέλος peripli

COSTAS42

# 54 στις 26/9/2019
author
Ανδρας / 47 / Σε σχέση

Ξερω  απο μενα ειναι βιωματικο αυτο που γραφω...

Παράθεση:
Σχόλιο # 42 από Sentinel_

Ναι είναι, αν έχεις κρυολογημα.

Για όλα τα άλλα μην ακούς τι λένε, τρίχες.

Αποδεδειγμένα

Αρέσει στο μέλος peripli

VASILIS53

# 55 στις 26/9/2019
author
Ανδρας / 58 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Νέα Μάκρη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 1.344

Παράθεση:
Σχόλιο # 48 από lamprand

αντε βίβα ! χαχαχ

Οι δύο πρώτες προτάσεις στο κείμενο μου, που σχολίασες είναι από συνέντευξη του Νανόπουλου, βλέπουμε ότι και οι φυσικοί επιστήμονες σήμερα μιλάνε το ίδιο αινιγματικά με τον Ιωάννη τον Ευαγγελιστή. Μου θυμίζουν και λίγο ινδουιστικές βέδες ή κείμενα του Λάο Τσε για το Ταο ή τους αρχαίους Έλληνες Μιλήσιους φιλοσόφους και όχι μόνο.

Ίσως έφτασε ο καιρός η Επιστήμη να ξανασυναντηθεί με τις Θρησκείες, την Μεταφυσική, την Παραψυχολογία και την Φιλοσοφία, έτσι όπως ξεκίνησαν πριν από μερικές χιλιάδες χρόνια μαζί.

Αρέσει στο μέλος peripli

lamprand

# 56 στις 26/9/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 50 από Enikos

Τα παντα υποκεινται σε κινηση, αμα τη δημιουργια-γεννεση-υπαρξη τους...

Αυτο αλλωστε ειναι και η ερμηνεια του ορου ζωη-υπαρξη...

Η κινηση...

Συμφωνώ και γω η κίνηση είναι ! αλλά τι δημιουργεί την κίνηση ; το μπιγκ μπαν ; εγώ δεν διανοούμαι να πιστεψω αυτή την θεωρία που απο μερικά άνθρώπινα μυαλά βγήκε αλλά και άλλοι πάλι διαφωνούν με τον Χόκινς . εγω ξεκινώ απο τον Ηράκλειτο τα παντα είναι πυρ πάντοτε ζωντανό .

αυτός λέει δηλ . με την λέξη ζωντανό ότι ποτέ δεν στάματησε να υπάρχει και ήταν αιώνιο ενώ με το μπιγκ μπαν έχουμε μια αρχή . όλοι το λένε αρχή δεν υπάρχει είναι αιώνιο . 

όλες οι θεωρίες οι μοντέρνες θέλουν μετά το τέλος της εντροπίας που λες θα έχουμε κατάρευση του σύμπαντος στο σημείο το απειροελάχιστο που λέει και ο Βασίλης και που είναι τόσο μικρό που το ονομάζουν και "τίποτα" . 

εγώ μόνο να γελάω μου έρχεται όταν ακούω αυτό από λόγια επιστημόνων . αν είναι δυνατόν να γίνει αυτό το πράγμα ή να είχε γίνει !

με ποια δύναμη μπορεί να γίνει αυτό ; με θεωρητικές εξισώσεις ; πρακτικά έχουμε μέχρι τώρα συμπεράνει όταν ένα ατομο συμπιεζεται αυτό εκρύγνυται . αυτό είναι αποδεδειγμένο πειραματικά. γιατί ασπαζόμαστε θεωρίες αναπόδεικτες όπως το ότι μπορει να υπάρξει αδιαμαρτήρητα μια τέτοιας μορφής τερατοσυμπίεση . επειδή τις λένε επιστήμονες ; να θυμήσω ότι επιστήμη είναι πάνω απ όλα πείραμα . χωρίς πειραματική απόδειξη και επιστήμονας να είσαι δεν μιλάς επιστημονικά αλλά υποθετικά . νομίζω ; 

όλες αυτές οι θεωρίες θέλουν να είναι σύμφωνες με αυτά που διαλαλούν οι μεταφυσικοί με τον Ιδεαλιασμό . 

όμως υπάρχει και ο Υλισμός . 

με την θεωρία του μπιγκ μπαν πάμε στην τυχαιότητα ενω όλοι δεχόμαστε ότι ζούμε σε αιτιοκρατικό σύμπαν .

με την τυχαιότητα φιλε Ενικέ δίνουμε πλέον το δικαίωμα ότι κάποιος νους τα κάνει όλα έτσι στην τύχη οπότε εφόσον και ο άνθρωπος έχει νου έχει μεγαλύτερη δύναμη απο την ύλη . έτσι πιστευω ακράδαντα πλέον ότι δεν αρκεί να λες είμαι Υλιστής όπως οι Μαρξιστές αλλά και να πιστευεις ότι αυτά τα αόρατα κβάντα που ενώθηκαν σε άτομα και μόρια και δημιούργησαν τον άνθρωπο με τον νού του στην ουσία αυτά είναι που μας κυβερνούν .

και αν ο νους μας θέλει να απελευθερωθεί κακό του κεφαλιού του θα κάνει !

lamprand

# 57 στις 26/9/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 51 από Enikos

Ολο αυτο Λαμπρο, στην εποχη μας εχει αποδειχθει ως οτι, η σκεψη δημιουργει υλη...

Τοτε ονομασαν την σκεψη...λογο...

Μια μικρη παρεκκλιση της ερμηνειας, του λογου, ειναι το οτι η σκεψη εχει την δυναμη (οταν εκφραστει καταλληλα) να δημιουργησει υλη...

Απλα το αναφερω...

με ποια έννοια το λες αυτό ; ότι οι σκεψεις φτιάχνουν ύλη ; απίστευτο μου φαίνεται και αποδεδειγμένα κι όλας;

το να κάνω πράξη μια ιδέα μου προυποθέτει ότι θα χρησιμοποιήσω ύλη για να την μεταμορφώσω σε κάτι άλλο . αυτό εννοείς ; 

όσο για την σκέψη του θεού νομίζω έχει υπάρξει παραννόηση του Πλάτωνα που λέει ότι ο Θεός είναι ένας Νους . το λέει με την έννοια ότι είναι εντελώς αντίθετος νους απ τον ανθρώπινο . 

οι Ιδέες αυτού του νου είναι καθαρά υλικές και αισθητές ενω του ανθρώπου το αντίθετο !

το δημιουργημα αυτού του σύμπαντος είναι οι ιδ΄έες του . αν ψάξεις τον Πλάτωνα θα βρεις τι ονόμαζε ιδέες .

θα μου πεις και δεν τις έχουν βρει τόσοι επιστήμονες ; εσύ ρε Λάμπρο τις βρήκες ; εε ...τι να κάνω σάμπως το ήθελα έτσι κατάλαβα ...και δεν ξέρω και αρχαία ρε γαμώτο μόνο ότι καταλαβαίνω απ την λίγη αρχαία που ομιλούμε στην καθομιλουμένη ... παραδίνομαι  να χα χρόνο να ψάξω να το βρώ αυτό να πείτε και σεις τι καταλαβαίνετε ότι λέει .  πάντως αυτό το ότι ο Θεός έχει νου αλλά είναι κάτι άλλο απ τον ανθρώπινο το έχω ακούσει και από παπά . αυτό έλειπε δηλαδή να εξισώσουμε τους Νους !

lamprand

# 58 στις 26/9/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 55 από VASILIS53

Οι δύο πρώτες προτάσεις στο κείμενο μου, που σχολίασες είναι από συνέντευξη του Νανόπουλου, βλέπουμε ότι και οι φυσικοί επιστήμονες σήμερα μιλάνε το ίδιο αινιγματικά με τον Ιωάννη τον Ευαγγελιστή. Μου θυμίζουν και λίγο ινδουιστικές βέδες ή κείμενα του Λάο Τσε για το Ταο ή τους αρχαίους Έλληνες Μιλήσιους φιλοσόφους και όχι μόνο.

Ίσως έφτασε ο καιρός η Επιστήμη να ξανασυναντηθεί με τις Θρησκείες, την Μεταφυσική, την Παραψυχολογία και την Φιλοσοφία, έτσι όπως ξεκίνησαν πριν από μερικές χιλιάδες χρόνια μαζί.

ναι έτσι πρέπει να γίνει Βασίλη αν και διαφωνώ με την μεταφυσική και τα παρά , γιατί ήδη απο αυτά νομίζω καθοδηγούνται μέχρι σήμερα . χρειάζεται μια επιστροφή και ερμηνεία καλή των Ιερών και αρχαίων κειμένων .

αν λάβεις υπόψιν σου ότι τους προηγούμενους αιώνες υπήρχε αναλφαβητισμός και οι ολίγοι που σπούδαζαν διδάσκονταν τα πράγματα όπως τα έβλεπε η κατεστημένη μεταφυσική θρησκεία και τα επέβαλε κι όλας !

θεωρώ τα Ιερά βιβλία γεμάτα σοφία την οποία με την πάροδο του χρόνου χάθηκε η υλιστική της υπόσταση και μετατράπηκε σε Ιδεαλιστική για να εκφράζει και την εκάστοτε εξουσία . 

κάτι που έπαθε και η ιδεολογία του κομουνισμού και φασισμού . θυμήσου περεστρόικα "επιστροφή στον Λένιν" 

οι Γραφές συνεχίζοντας την παράδοση της  αρχαίας θρησκείας με τον μυστηριακό της τρόπο έκφρασης έδωσε αυτά τα όπλα στην μεταφυσική και τον Ιδεαλισμό  .

θεωρώ ότι είναι καθαρά υλιστική η σοφία τους . δεν ξέρω γιατί έπρεπε να γράφουν μεταφυσικές ιστορίες για να προβάλουν τον υλισμό που θα ήξεραν μόνο οι μύστες ! ίσως να μην άντεχε να ακούσει ο λαός τέτοια αλήθεια και την καμουφλάρισαν σε κάτι υπερφυσικό ! όμως όταν διδάσκουν πρώτα ο Θεός και μετά ο άνθρωπος , και ότι γίνεται θέλημα Θεού είναι . διδάσκουν τον Υλισμό γιατί λένε στον άνθρωπο τον απλό να κάνεις αυτό που σου λέγει ο Θεός και η φύση σου . πχ. η φύση λέει τα ετερόνυμα έλκονται κτλ. 

το ότι θα έχουν και λάθη στο πως έβλεπαν πριν 3χιλ. χρόνια τον Θεό και την φύση ηλίου φαεινότερον . τότε ήξεραν ότι η γη ήταν ακίνητη και το κέντρο του Ηλιακού μας .

Sourya

# 59 στις 26/9/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Χαχα, οπως ...θα κανω διαιτα, θα κοψω το τσιγαρο, θα παω να ταξιδακι να δω τις φιλες μου. Δε βαριεσε εγω οτι σχεδια εκανα  κατι γινοταν και χαλαγαν. Ετσι δεν κανω, οσα ερθουν και οσα πανε

Παράθεση:
Σχόλιο # 53 από COSTAS42

Ειναι ομορφα τα σχεδια για το μελλον Σουρυ

COSTAS42

# 60 στις 26/9/2019
author
Ανδρας / 47 / Σε σχέση

Το εχω παρατηρησει και σε μενα αυτο...παντα κανω ομως ομορφα σχεδια αλλα μακρινα και αλλα πιο κοντινα..καποια σχεδια που εκανα και βγηκαν,,εκοψα το τσιγαρο,εκανα ταξιδακι..τα μεγαλοπνοοα τα περιμενω

συμφωνω ομως στο οσα ερθουν και οσα πανε πλεον..

Παράθεση:
Σχόλιο # 59 από Sourya

Χαχα, οπως ...θα κανω διαιτα, θα κοψω το τσιγαρο, θα παω να ταξιδακι να δω τις φιλες μου. Δε βαριεσε εγω οτι σχεδια εκανα  κατι γινοταν και χαλαγαν. Ετσι δεν κανω, οσα ερθουν και οσα πανε

Αρέσει στο μέλος peripli
Επιλέξτε σελίδα: (1-7)
Σελίδες 1234567
Δεν μπορείτε να απαντήσετε