Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

γνωρίζετε ότι.;

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

marie_la_journaliste

# 1 στις 3/10/2019
author
Γυναίκα / 49 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 16
Απαντήσεις: 421
'Aρεσαν+: 0%

γνωρίζετε ότι.;

Πονάνε και οι άνθρωποι που δε χρειάζεται να δώσουν ολόκληρη παράσταση για να δέιξουν πόσο υποφέρουν! Ξέρουν να βοηθούν κι εκείνοι που δε φωτογραφίζονται με τα χέρια απλωμένα μπροστά στις λεηλασίες και τα δράματα. Ερωτεύονται κι αυτοί που ποτέ δε τους το χες...Φοβούνται και οι άλλοι που χαμογελούν μέχρι τέλους!

Οι άνθρωποι είναι πολλά περισσότερα απ αυτά που μπορείς να αντιληφθείς πίσω απο μια δημόσια εικόνα.. Υπάρχει η ζωή που έζησα και η ζωή που δεν έζησα κι αυτή που ακόμα μπορώ να ζήσω..Πίσω απ αυτο που φαίνεσαι υπάρχει αυτό που είσαι αλλα υπάρχει κι άλλη μια προοπτική...Αυτό που θα μπορούσες να γίνεις
Αρέσει στα μέλη Anatroph, eva-1982 και σε ακόμα 6 μέλη.

alisida

# 2 στις 3/10/2019
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 34
Απαντήσεις: 6.325

Το γνωρίζουμε πολύ καλά .

..Το γνωρίζουμε τόσο ,που έχουμε καταφέρει να το χειριζόμαστε στην εντέλεια .

..φατσούλα που κουνάει το κεφάλι της πανω-κατω

Αρέσει στα μέλη lamprand, jeyrum

Galaxy92

# 3 στις 3/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

οι πιο πολλοι θελουμε να παμε απευθειας στο,,,αυτο που θα μπορουσες να γινεις, οταν βλεπουμε οτι ζουμε μια ζωη που ντρεπομαστε να δειξουμε.

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από marie_la_journaliste

γνωρίζετε ότι.;

Πονάνε και οι άνθρωποι που δε χρειάζεται να δώσουν ολόκληρη παράσταση για να δέιξουν πόσο υποφέρουν! Ξέρουν να βοηθούν κι εκείνοι που δε φωτογραφίζονται με τα χέρια απλωμένα μπροστά στις λεηλασίες και τα δράματα. Ερωτεύονται κι αυτοί που ποτέ δε τους το χες...Φοβούνται και οι άλλοι που χαμογελούν μέχρι τέλους!

Οι άνθρωποι είναι πολλά περισσότερα απ αυτά που μπορείς να αντιληφθείς πίσω απο μια δημόσια εικόνα.. Υπάρχει η ζωή που έζησα και η ζωή που δεν έζησα κι αυτή που ακόμα μπορώ να ζήσω..Πίσω απ αυτο που φαίνεσαι υπάρχει αυτό που είσαι αλλα υπάρχει κι άλλη μια προοπτική...Αυτό που θα μπορούσες να γίνεις

Sourya

# 4 στις 3/10/2019
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη
Ινδία
Θέματα: 41
Απαντήσεις: 4.418

Οπως λεει ο Μυσσιε... Πονεσα αρα εζησα. Οπως λεω εγω... Οι ανθρωποι δεν πονανε πια, εγιναν πλαστικοι.

Αρέσει στα μέλη jeyrum, alisida και σε ακόμα 1 μέλος.

marie_la_journaliste

# 5 στις 3/10/2019
author
Γυναίκα / 49 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 16
Απαντήσεις: 421

Δεν ειμαι σιγουρη...

απλα πιστευω οτι εχουν θωρακιστει γιατι μεσα απο τα μεσα κοινωνικής δικτυωσης ο καθε πικραμενος εχει αποψη που τις περισσοτερες φορες δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα! Οποτε προσπαθεις να προφυλαχτεις απ ολα αυτα ...κλεινεσαι στον εαυτο σου  με αποτελεσμα να γινεσαι ακοινωνητος...με οτι συμπεριλαβανει η λεξη αυτή

Παράθεση:
Σχόλιο # 4 από Sourya

Οπως λεει ο Μυσσιε... Πονεσα αρα εζησα. Οπως λεω εγω... Οι ανθρωποι δεν πονανε πια, εγιναν πλαστικοι.

Αρέσει στο μέλος Sourya

Sourya

# 6 στις 3/10/2019
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη
Ινδία

Πλαστικοι, πλαστικοι μαρια ακου που σου λεω. Ειμαστε υπερ χορτατοι απο υλικα αγαθα αλλα παντα κατι λειπει. Δεν ενδιαφερομαστε για τα συναισθηματα του αλλου αλλα για το τι θα αποκτησουμε. Να μην πω πως πλαστικα τρωμε ,με πλαστικα ντυνομαστε και πλαστικα εμφυτευουμε

Αρέσει στα μέλη jeyrum, alisida

alisida

# 7 στις 3/10/2019
author

Είναι επιλογή καποιων να γίνουν "πλαστικοί" 

Από φόβο μην ξαναπονεσουν.

Λίγοι κοιτάζουν μέσα στην ψυχή τους να βρουν τα σκουπιδακια και να τα καθαρίσουν .

Έτσι κλείνονται για να μην τα βγάλουν προς τα έξω ή γιατί δεν χωρούν άλλα.

Σύμφωνω ότι δεν ζουνε.

Αλλά ο απολογισμος του καθενός γίνεται στην ώρα που θέλει ο ίδιος και όχι την ώρα που θέλουμε εμείς .

Διαφορετικά το μόνο που θα καταφέρεις είναι να γίνεις ο σάκος του μποξ του/της 

Παράθεση:
Σχόλιο # 4 από Sourya

agapimou11

# 8 στις 3/10/2019
author
Γυναίκα / 41 / Διαζευγμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 576

Οι άνθρωποι που έχουν πονέσει και τα έχουν ξαναβρει...με τη ζωή, δεν το "φωνάζουν" ομως θα δείξουν την κατάλληλη στιγμή ευαισθησία απέναντι σ έναν άλλο άνθρωπο που τους χρειάζεται!!! 

Ερωτευονται, ξανά, αυτοί που δεν φοβούνται πια!!! 

Αυτό που θα μπορούσες να γίνεις...γίνεται...μέσα και μετά από την κατηφόρα μόνο προς τα πάνω μπορείς να πας!!!

Αρέσει στα μέλη Silektis, alisida

VASILIS53

# 9 στις 4/10/2019
author
Ανδρας / 57 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Νέα Μάκρη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 1.344

Ηξερα κάποτε έναν άνθρωπο. Τις περισσότερες από τις μισές μέρες της ζωής του ήταν μεθυσμένος. Είχε κάνει φυλακή για μικροκλοπές που δεν ξέρω αν ήταν αληθινές. Έμαθα ότι κάπου κάποτε είχε παντρευτεί αλλά  που και με ποιά δεν το γνωρίζω. Όποιος ήθελε να βγάλει το άχτι του τον ξηλοφόρτωνε. 

Δεν έλεγε κακή κουβέντα για κανέναν και όταν ήταν νηφάλιος ορμήνευε τα μικρά παιδιά και κυρίως τους έλεγε να κοιτάξουν να μάθουν γράμματα να ξεστραβωθούν. 

Όταν ήταν μεθυσμένος κούναγε τα χέρια πάνω κάτω και έλεγε συνέχεια, σαν να απαντούσε σε κάποιο πρόσωπο μυστικό,: ...άλλο αυτό...

Του είχαν κολλήσει το παρατσούκλι "ο ψόφιος", πιστεύοντας ότι με αυτό το υποτιμητικό χαρακτηρισμό του απέδιδαν την πραγματική του ταυτότητα.

Δούλευε ως εργάτης και όταν ήταν νηφάλιος δούλευε καλά. 

Ζούσε σε μια παράγκα, χωρίς φως και νερό. Ότι έβγαζε τα μετέτρεπε σε κρασί. Μεγάλωσε όμως και δεν μπορούσε να δουλέψει. Κάποιες κυρίες που τον λυπόντουσαν του πηγαιναν ένα πιάτο φαγητό να στηλωθεί και λίγο κρασάκι μάλλον για να μην μένει αματαλάβωτος.

Ένα πρωί μπήκε στο σπιτάκι του μία από τις γυναίκες που του πήγαιναν φαγητό, κάτι να του αφήσει για να κολατσήσει. Και βρέθηκε μπροστά στο εξείς θέαμα. 

Καθόταν στην καρέκλα σε θέση αναπαυτική, με τα χέρια ακουμπισμένα στην κοιλιά του, με την παλάμη του ενός πάνω στην ράχη της παλάμης του άλλου. Την κοίταζε ήσυχος και γαλήνιος με ένα γαρύφαλο στο στόμα. Πάνω στο τραπέζι υπήρχε ένα σεβαστό ποσό πλακωμένο με ένα ποτήρι. 

Ο "ψόφιος" εκείνο το βράδυ είχε ραντεβού με τον μεγάλο θεριστή χωρίς να λιγοψυχήσει. Τον καλωσόρισε με ένα γαρύφαλο στο στόμα και με τα έξοδα της κηδείας του πληρωμένα.

Οι άνθρωποι είναι πολλά περισσότερα απ αυτά που μπορείς να αντιληφθείς πίσω απο μια δημόσια εικόνα..

"Μηδένα προ του τέλους μακάριζε"

Αρέσει στα μέλη marie_la_journaliste, equinox_ και σε ακόμα 6 μέλη.

alisida

# 10 στις 4/10/2019
author

Ο καθένας κουβαλάει το σταυρό του

Κάποιοι το κάνουν μόνοι και κάποιοι ζητούν βοήθεια

Ακόμα δεν εχει ξεκαθαριστεί ποιοι είναι οι πιο γενναίοι...

Ακούω γνώμες 

Παράθεση:
Σχόλιο # 9 από VASILIS53

Ηξερα κάποτε έναν άνθρωπο. Τις περισσότερες από τις μισές μέρες της ζωής του ήταν μεθυσμένος. Είχε κάνει φυλακή για μικροκλοπές που δεν ξέρω αν ήταν αληθινές. Έμαθα ότι κάπου κάποτε είχε παντρευτεί αλλά  που και με ποιά δεν το γνωρίζω. Όποιος ήθελε να βγάλει το άχτι του τον ξηλοφόρτωνε. 

Δεν έλεγε κακή κουβέντα για κανέναν και όταν ήταν νηφάλιος ορμήνευε τα μικρά παιδιά και κυρίως τους έλεγε να κοιτάξουν να μάθουν γράμματα να ξεστραβωθούν. 

Όταν ήταν μεθυσμένος κούναγε τα χέρια πάνω κάτω και έλεγε συνέχεια, σαν να απαντούσε σε κάποιο πρόσωπο μυστικό,: ...άλλο αυτό...

Του είχαν κολλήσει το παρατσούκλι "ο ψόφιος", πιστεύοντας ότι με αυτό το υποτιμητικό χαρακτηρισμό του απέδιδαν την πραγματική του ταυτότητα.

Δούλευε ως εργάτης και όταν ήταν νηφάλιος δούλευε καλά. 

Ζούσε σε μια παράγκα, χωρίς φως και νερό. Ότι έβγαζε τα μετέτρεπε σε κρασί. Μεγάλωσε όμως και δεν μπορούσε να δουλέψει. Κάποιες κυρίες που τον λυπόντουσαν του πηγαιναν ένα πιάτο φαγητό να στηλωθεί και λίγο κρασάκι μάλλον για να μην μένει αματαλάβωτος.

Ένα πρωί μπήκε στο σπιτάκι του μία από τις γυναίκες που του πήγαιναν φαγητό, κάτι να του αφήσει για να κολατσήσει. Και βρέθηκε μπροστά στο εξείς θέαμα. 

Καθόταν στην καρέκλα σε θέση αναπαυτική, με τα χέρια ακουμπισμένα στην κοιλιά του, με την παλάμη του ενός πάνω στην ράχη της παλάμης του άλλου. Την κοίταζε ήσυχος και γαλήνιος με ένα γαρύφαλο στο στόμα. Πάνω στο τραπέζι υπήρχε ένα σεβαστό ποσό πλακωμένο με ένα ποτήρι. 

Ο "ψόφιος" εκείνο το βράδυ είχε ραντεβού με τον μεγάλο θεριστή χωρίς να λιγοψυχήσει. Τον καλωσόρισε με ένα γαρύφαλο στο στόμα και με τα έξοδα της κηδείας του πληρωμένα.

Οι άνθρωποι είναι πολλά περισσότερα απ αυτά που μπορείς να αντιληφθείς πίσω απο μια δημόσια εικόνα..

"Μηδένα προ του τέλους μακάριζε"

Αρέσει στα μέλη jeyrum, agapimou11 και σε ακόμα 1 μέλος.

konstandinos73

# 11 στις 4/10/2019
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 89
Βασιλη...πραγματικά συγκινητική η ιστορια... για εναν τετοιο "ψοφιο"...θα μπορουσα να δακρυσω...ακομα και "εγω".
Αρέσει στα μέλη jeyrum, VASILIS53

VASILIS53

# 12 στις 4/10/2019
author
Ανδρας / 57 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Νέα Μάκρη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 1.344

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από marie_la_journaliste

γνωρίζετε ότι.;

Είναι πάρα πολύ ωραίο το κείμενο του θέματος σου marie- , μου αρέσει πολύ.

... υπάρχει κι άλλη μια προοπτική... Αυτό που θα μπορούσες να γίνεις

Γιατί ο άνθρωπος δεν ακολουθεί αυτή την προοπτική, πλην εξαιρέσεων; Τι τον κρατά δεμένο, τι τον εκτρέπει από το στόχο, τι τον κρατά κοιμησμενο;

Πολύ θα ήθελα να απαντήσω αυτό το ερώτημα στον εαυτό μου.

Η απάντηση όμως σε τέτοια ερωτήματα απαιτεί να πάρεις και την ευθύνη της, αλλιώς ο παρονομαστής δεν αλλάζει και ο αριθμητής είναι μόνο θεωρία.

Κάθε μέρα αποτελεί ανακύκλωση της προηγούμενης και η προοπτική εξαλείφεται. Πως σπάει ο κύκλος για να ανέβω στο επόμενο επίπεδο της προοπτικής μου; Έχω τη δύναμη να ακολουθήσω αυτό το πως; Πως θα αποκτήσω αυτή τη δύναμη;

Η ίδια η προοπτική δίνει θάρρος και ελπίδα στην ύπαρξη. Χωρίς αυτά μαραζώνει ο άνθρωπος και απονεκρονεται.

Άντε και ξέρει ο άνθρωπος τι να κάνει, έχει τη δύναμη να το κάνει; Και τα ερωτήματα ανακυκλώνονται.

Φτου και πάλι απ' την αρχή. 

Αρέσει στο μέλος Silektis

lamprand

# 13 στις 4/10/2019
author
Ανδρας / 60 / Διαζευγμένος
Ν. Λακωνίας / Σπάρτη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 1.533

Παράθεση:
Σχόλιο # 12 από VASILIS53

Γιατί ο άνθρωπος δεν ακολουθεί αυτή την προοπτική, πλην εξαιρέσεων; Τι τον κρατά δεμένο, τι τον εκτρέπει από το στόχο, τι τον κρατά κοιμησμενο;

Η απάντηση όμως σε τέτοια ερωτήματα απαιτεί να πάρεις και την ευθύνη της, αλλιώς ο παρονομαστής δεν αλλάζει και ο αριθμητής είναι μόνο θεωρία.

Κάθε μέρα αποτελεί ανακύκλωση της προηγούμενης και η προοπτική εξαλείφεται. Πως σπάει ο κύκλος για να ανέβω στο επόμενο επίπεδο της προοπτικής μου; Έχω τη δύναμη να ακολουθήσω αυτό το πως; Πως θα αποκτήσω αυτή τη δύναμη;

Η ίδια η προοπτική δίνει θάρρος και ελπίδα στην ύπαρξη. Χωρίς αυτά μαραζώνει ο άνθρωπος και απονεκρονεται.

Άντε και ξέρει ο άνθρωπος τι να κάνει, έχει τη δύναμη να το κάνει; Και τα ερωτήματα ανακυκλώνονται.

Φίλε Βασίλη καταλαβαίνω τι λες . γιατί συμβαίνει αυτό ; που καταλήγεις εσύ ; στην απαισιοδοξία μας . στην έλειψη του έρωτα ; στην απογοήτευση τον πόνο ; 

ή στην γνώση της ματαιότητας ; 

Αρέσει στο μέλος VASILIS53

agaph40

# 14 στις 5/10/2019
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 571

ο χαρακτηρας μας ...ειναι η μοιρα μας
Αρέσει στα μέλη konstandinos73, alisida και σε ακόμα 1 μέλος.

lamprand

# 15 στις 5/10/2019
author
Ανδρας / 60 / Διαζευγμένος
Ν. Λακωνίας / Σπάρτη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 1.533

Παράθεση:
Σχόλιο # 14 από agaph40

ο χαρακτηρας μας ...ειναι η μοιρα μας

τι εννοείται αγαπητή ; γεννηθήκαμε έτσι  ; ή γενικά εννοείς την προσωπικότητά μας ; 

equinox_

# 16 στις 5/10/2019
author
Γυναίκα / 57 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 1.210

Παράθεση:
Σχόλιο # 12 από VASILIS53

εγώ θα τα έλεγα κάπως ανάποδα, αν μου επιτρέπεις...

ο άνθρωπος ως ένα ον, ως μια μονάδα ''έχει κατσει'' στις αξίες/αντιλήψεις/θεωρίες/αντιδράσεις του (τον παρονομαστή του)...
επομένως - ο άνθρωπος είναι ο Α-ριθμητής, το 1, που προσπαθεί να γίνει ολόκληρος/ολοκληρωμένος - ''ρυθμίζοντας'' όσο μπορεί περισσότερο και σύμφωνα με την συνείδηση του - των πραγμάτων και όχι να μείνει ''ένα μικρότερο κλάσμα'' της μονάδας του.

επομένως πάλι, όσο πιο πολύ οι ''θεωρίες, αξίες, αντιλήψεις του'' αλλάζουν προς το καλό του, προς ολοκλήρωση του μέσω πράξεων του, ο παρονομαστής θα μειώνεται, πλησιάζοντας ετσι το 1.

Δυστυχώς ''έχουμε κατσει'' σε χρόνιες συνήθειες-αντιλυψεις, που έχουν σκάψει και ριζώσει βαθειά τους δρόμους των συνάψεων που γίνονται στο μυαλό μας και κανουμε τα ίδια πράγματα καθημερινά, αντιδράμε με το ίδιο τρόπο κάθε φορά κ.λπ.. και είναι και δύσκολα αντιληπτά, αν δεν παρακολουθεις τις σκέψεις, της αντιδράσεις, τα συναισθήματα.. και τις πράξεις σου λόγο αυτών πού οδηγούν.

Εδώ μας χρειαζόμαστε - με την πραγματική βούληση μας και με την αποφασιστικότητα να αλλάξουμε προς ένα καλύτερο ''είναι'', παρακολουθώντας εμάς, να ''ξεχάσουμε'' τους αυτόματους, γνωστούς/εύκολους πια δρόμους που φέρνουν τα ίδια και τα ίδια, δημιουργώντας νέους με την θέληση μας, συνειδητά και επιμένοντας. Έτσι μόνο μπορουμε να βγούμε απο εκείνο το επίπεδο μας, που δεν θέλουμε να είμαστε.

Την ''ελεύθερη βούληση'' μας, την χρησιμοποιούμε για μικρές αποστάσεις μόνο, σε μικρότερη ταχύτητα και το ''μοτέρ'' πνίγεται, όταν ''δίνομε γκάζι'' με υποσχέσεις για ..μεγαλες - σε εμάς ή τους άλλοις, που δεν πραγματοποιούνται ποτέ.
Τη δύναμη της δεν ξέρουμε. Την έχουμε παγιδέψει αχρησιμοποίητη, βολεμένοι κατά κάποιο τρόπο στα γνωστά και τα ''οικία''.

alisida

# 17 στις 5/10/2019
author

Απομονώνω την παράγραφο αυτή ,διότι τη θεωρώ ανεξάρτητη από τα παραπάνω ούτως ή άλλως .

Η ελεύθερη βούληση που μπλοκάρεται από τις μεγάλες ταχύτητες που καίνε το μοτέρ 

ή που θάβονται όπως λες σε οικείες καταστάσεις ...

Το σενάριο λοιπόν...

Να το πάρουμε ανάποδα ...

Και να αλλάξουμε πρώτα τις οικείες καταστάσεις ...

Προκειμένου να απελευθερωθεί η βουλιση ..

Έχοντας ορίζοντα μπροστά ...

Και χωρίς να χρειάζεται να γκαζοσουμε πολύ για να σπάσουμε κάποιο τοίχος ...

Μιας που δεν θα υπάρχει...

Παίζει ???

Παράθεση:
Σχόλιο # 16 από equinox_.

'' 

Την ''ελεύθερη βούληση'' μας, την χρησιμοποιούμε για μικρές αποστάσεις μόνο, σε μικρότερη ταχύτητα και το ''μοτέρ'' πνίγεται, όταν ''δίνομε γκάζι'' με υποσχέσεις για ..μεγαλες - σε εμάς ή τους άλλοις, που δεν πραγματοποιούνται ποτέ.
Τη δύναμη της δεν ξέρουμε. Την έχουμε παγιδέψει αχρησιμοποίητη, βολεμένοι κατά κάποιο τρόπο στα γνωστά και τα ''οικία''.

Sourya

# 18 στις 5/10/2019
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη
Ινδία

Θα το παρω αλλιως...Οταν πειναμε παραγγελνουμε ντελιβερι. Οταν θελουμε κατι παραγγελνουμε μεσω ιντερνετ.Απ την αλλη εχουμε την αισθηση οτι στην προσωπικη και κοινωνικη ζωη μας δεν ειμαστε ευτυχισμενοι.Σκεφτομαστε οτιοι σχεσεις μας θα μπορουσαν να ειναι καλυτερες, τα παιδια μας καλυτεροι μαθητες οι γονεις μας να νοιαζονταν περισσοτερο οταν ειμασταν μικροι, τα αδελφιαμας να ενδιαφεροταν περισσοτερο για εμας, το πορτοφολι μας να ηταν πιο γεματο.Κλειδη για την ευτυχια ειναι η υπομονη που στην πορεια γινεται γνωση οτι ολα θα πανε καλα με την πιστη οτι υπαρχει ενα σχεδιο που δεν συμβαδιζει μ συτο που σφυνωνει στο κεφαλι μας. Αυτο το ξεχναμε και προσπαθουμε να ελενξουμε κσταδτασεις οπως θελουμε.

equinox_

# 19 στις 5/10/2019
author
Γυναίκα / 57 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 1.210

Παράθεση:
Σχόλιο # 17 από alisida

Απομονώνω την παράγραφο αυτή ,διότι τη θεωρώ ανεξάρτητη από τα παραπάνω ούτως ή άλλως .

Η ελεύθερη βούληση που μπλοκάρεται από τις μεγάλες ταχύτητες που καίνε το μοτέρ 

ή που θάβονται όπως λες σε οικείες καταστάσεις ...

Το σενάριο λοιπόν...

Να το πάρουμε ανάποδα ...

Και να αλλάξουμε πρώτα τις οικείες καταστάσεις ...

Προκειμένου να απελευθερωθεί η βουλιση ..

Έχοντας ορίζοντα μπροστά ...

Και χωρίς να χρειάζεται να γκαζοσουμε πολύ για να σπάσουμε κάποιο τοίχος ...

Μιας που δεν θα υπάρχει...

Παίζει ???

να σου πω την αλήθεια δεν πιάνω τι ακριβώς ρωτάς.

αυτό που εγώ προσπάθησα να πω ήταν πως την χρησιμοποιούμε για εύκολα πράματα και όχι για δύσκολα, σε γενικές γραμμές. Δύσκολα αλλάζουμε χαρακτηρα, ετσι δεν είναι;

Ένα παράδειγμα λέω - ''θέλω να κόψω το τσιγάρο''
Το να θέλω, πάλι βούληση είναι, ελευθερότατη, αλλα αν δεν είμαι αποφασισμένη να κόψω τις παλιές μου συνήθειες, πάλι  εκεί θα μείνω.. Όταν εχω μάθει να καπνίζω, αυτό δεν ξεχνιέται ποτε.

Κάτι με κάνει συνέχεια να θέλω το τσιγάρο. Αρα η δύναμη της βούλησης μου δεν είναι αρκετή.
Για να μάθω να μην καπνίζω, χρειάζεται να χαράξω ''νέους δρόμους'' στο μυαλό μου, νέες διαφορετικές συνήθειες, που να είναι με μεγαλύτερη δύναμη βούλησης/θέλησης απο αυτή του να καπνίζω.

Η βούληση είναι ελεύθερη, αλλά δεν είναι ανεξάρτητη
Σε μεγάλο βαθμό εξαρτάται και απο τις ορμόνες που παράγει το ενδοκρινολογικό μας σύστημα, ειδικά μέσα στο μυαλό.

alisida

# 20 στις 6/10/2019
author

Το καταλάβαινα αυτό που γράφεις ,έως στο τέλος με τις ορμόνες .

Εκεί μπλοκαρα 

Δεν έχω υπόψη πως λειτουργεί ,δηλ οι ορμόνες επηρεάζονται από τις καταστάσεις που ζούμε και με τη σειρά τους επηρεάζουν την "ελεύθερη βουλιση"

??

Αν αυτό εννοείς ,οι σκέψεις μας ταυτίζονται 

Αν δεν το κατάλαβα καλά ,διευκρινησε παρακαλώ 

Παράθεση:
Σχόλιο # 19 από equinox_

να σου πω την αλήθεια δεν πιάνω τι ακριβώς ρωτάς.

αυτό που εγώ προσπάθησα να πω ήταν πως την χρησιμοποιούμε για εύκολα πράματα και όχι για δύσκολα, σε γενικές γραμμές. Δύσκολα αλλάζουμε χαρακτηρα, ετσι δεν είναι;

Ένα παράδειγμα λέω - ''θέλω να κόψω το τσιγάρο''
Το να θέλω, πάλι βούληση είναι, ελευθερότατη, αλλα αν δεν είμαι αποφασισμένη να κόψω τις παλιές μου συνήθειες, πάλι  εκεί θα μείνω.. Όταν εχω μάθει να καπνίζω, αυτό δεν ξεχνιέται ποτε.

Κάτι με κάνει συνέχεια να θέλω το τσιγάρο. Αρα η δύναμη της βούλησης μου δεν είναι αρκετή.
Για να μάθω να μην καπνίζω, χρειάζεται να χαράξω ''νέους δρόμους'' στο μυαλό μου, νέες διαφορετικές συνήθειες, που να είναι με μεγαλύτερη δύναμη βούλησης/θέλησης απο αυτή του να καπνίζω.

Η βούληση είναι ελεύθερη, αλλά δεν είναι ανεξάρτητη
Σε μεγάλο βαθμό εξαρτάται και απο τις ορμόνες που παράγει το ενδοκρινολογικό μας σύστημα, ειδικά μέσα στο μυαλό.

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε