Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Και τελικα, πως ξαναμπαινεις στο παιχνιδι;

Σελίδα : 1

Frhkarismenh_

# 1 στις 4/10/2019
author
Γυναίκα / 28 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Εκτός Ελλάδας
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 68
'Aρεσαν+: 0%

Έχω καιρό να μπω και να γράψω εδώ, αλλά τις τελευταίες μέρες στα πλαίσια μιας υπαρξιακής κρίσης, σκέφτηκα να μοιραστώ κάποιες σκέψεις μου μαζί σας. 

Μετά από μια πολύ περίεργη περιόδο για τα αισθηματικά μου, με έναν χωρισμό που με ταλαιπώρησε, έναν πρώην που μπορεί να θέλει να γίνει και νυν, αλλά κανείς δεν ξέρει, μερικές χαζοιστοριούλες που δεν τράβηξαν πολύ παραπάνω από 1-2 βράδια και μια αρκετά μεγάλη περιόδο, εσωτερικής αναζήτησης, όπου η έννοια του έρωτα και της σχέσης βγήκαν τελείως απ' το μυαλό μου, συνειδητοποίησα, ότι πια θέλω πολύ να βάλω κάποιον στην ζωή μου. Κατάφερα να βάλω σε μια σειρά το χάος της ζωής και του μυαλού μου, έχω την δουλειά που ονειρευομούν και βγάζω καλά χρήματα, οι σχέσεις μου με την οικογενεία και τους φιλούς μου ειναι καλύτερη από ποτέ, αλλά νιώθω ένα κενό. Έχω πολύ μεγάλη ανάγκη μια σχέση, έναν δικό μου άνθρωπο. Βαρέθηκα να αναλώνομαι σε χαζές ιστοριούλες, να μπλέκω σε ευήμερες σχέσεις και πάντα να καταλήγω μόνη. Το ερώτημα όμως είναι, πως το καταφέρνω. Νίωθω ότι έχω ξεχάσει πως γίνεται, οτι δεν ξέρω πως να προσεγγίσω. Το τελευταίο διάστημα έχω γνωρίσει ένα παιδί, με το οποίο έχουμε βγει 2 φορές, την μια για ποτό και την άλλη για καφέ, τα λέμε πολύ ωραία, μιλάμε ώρες στο πολύ χαλαρό όμως. Θα ήθελα να προχωρήσει κάπως η ιστορία μας, αλλά νίωθω ότι ίδιος θέλει λίγο κυνήγεμα. Να τον διεκδικήσω; να το κυνηγήσω εγώ; αλλά δεν ξέρω πως. Δεν είμαι απελπισμένη , απλά έλειπα από την ενεργό δράση και μ' έχουν πιάσει η ανασφάλειες μου. Και τελικά, η γυναίκα πρέπει να κυνηγάει; (εγώ πιστευώ ναι, αλλά πολλοί άντρες νιώθουν ότι αν σε κυνηγήσω θέλω και να σε παντρευτώ...) 

wish_

# 2 στις 4/10/2019
author
Γυναίκα / 35 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.297

εκανες μια καλη αρχη βαζοντας οπως λες το χαος της ζωη και του μυαλου σου σε μια ταξη.

εφοσον εχεις μια καλη δουλεια,καλες σχεσεις με φίλους,βγάζεις ικανοποιητικα χρήματα,τότε δεν έχεις παρα να πεις δοξα τω θεω γιατι εισαι απο τις τυχερες!εκτιμησε λοιπον αυτα που εχεις,θα ερθει και ο ερωτας,ασε που  οπως λες ηδη καποιος ειναι στο προσκηνιο.και αν δεν κατσει με αυτον θα βγεις με φίλους και θα γνωρισεις άλλον,αν εισαι θετικη και με καλη ενεργεια αυτο φαινεται και αναλογως θα τραβηξεις και το αντιστοιχο ταιρι.

Δεν χρειαζεται ουτε να κυνηγησεις ουτε να διεκδικησεις,εμενα τουλαχιστον αυτη ειναι η γνωμη μου,οχι οτι δεν θέλουν καποιοι λιγο σπρωξιμο αλλά αυτα τα πραγματα πανε και κυλανε απο μονα τους οταν βγαινεις με τον άλλον,γελας,η συζητηση παει μονη της,λετε για πραγματα που σας αρεσουν και προτεινετε να κανετε μαζι,τυχαια αγγιγματα...δε θέλει και πολυ να παρει ο άλλος μπρος και να κανει εκεινος την πρωτη κινηση.

Αρέσει στο μέλος Anatroph

ALEXANDROS09

# 3 στις 4/10/2019
author
Ανδρας / 42 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Απαντήσεις: 2

Καλησπερα αν νιωθεις κατι αληθινο για τον φιλο σου και αν ειναι (λιγες βεβαια οι φορες που εχετε βγει) εχεις δει καποια σημαδια και απο εκεινον.Η αποψη μου ειναι να συνεχισετε να βγαινετε εφοσον υπαρχει πολυ καλη επικοινωνια μεταξυ σας και  αν νιωθεις οτι οντως εχεις αληθινα συναισθηματα για τον φιλο σου προχωρας χωρις δευτερες σκεψεις.Ποτε δεν ξερουμε πως νιωθει αυτος που εχουμε απεναντι μας μηπως φοβαται την απορριψη?μηπως ειναι κλειστος χαρακτηρας?Ολα αυτα θα τα δεις στην πορεια.Δεν χρειαζεται να μπαινουμε στο τρυπακι ποιος θα κανει πρωτος την κινηση ο αντρας η γυναικα?Η χημεια και η ελξη μεταξυ σας αυτο μετραει.

froufrou2017

# 4 στις 4/10/2019
author
Γυναίκα / 47 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Βύρωνας
Απαντήσεις: 191
Τη σχέση όσο την κυνηγάς τόσο δε θα κάθεται. Έχεις βάλει τη ζωή σου σε μια τάξη και μπράβο σου, αυτό είναι το δύσκολο! Από κει και πέρα η γνωριμία κι' η σχέση θα έρθουν από μόνα τους, μη ζοριζεις καταστασεις. Αν το παλικάρι που λες ενδιαφέρεται θα κάνει την κίνηση, εσυ φρόντισε να του δείξεις ότι θέλεις επικοινωνία μαζί του και σ' αρέσει να βρισκεστε
Αρέσει στα μέλη Jiannis7, Persefoni__ και σε ακόμα 3 μέλη.

argaard

# 5 στις 5/10/2019
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 1.077

Δεν είναι κακό κινηγάνε και οι γυναίκες δεν το αντιμετωπίζουν όλοι με φόβο.

Σε αυτή τη φάση βέβαια που είσαι με τον τύπο που λές δεν χρειάζεται κυνηγι είδη βγααίνει μαζί σου, οπότε χρειάζεται απλά να δείξεις το ενδιαφέρον σου με πράξεις δεν χρειάζεται να το πείς.εσείς οι γυναίκες έχετε πολλά όπλα σε αυτό το τομέα, στα είπαν και ποιό πάνω οι συμφορουμίτησες.Όταν ήμουν νέος είχα δείξει σε κάποια ότι την ήθελα με ένα ιδιέτερο φιλί στο μάγουλο και το είχε παρει το μήνημα.
Αν βέβαια δείξεις το ενδιαφέρον σου και κάνει πως δεν καταλαβαίνει τότε μαλλόν θα πρέπει να ψάξεις αλλού. 

SouziKiou

# 6 στις 5/10/2019
author
Γυναίκα / 44 / Ελεύθερη
Αλλη χώρα
Απαντήσεις: 29

Ξύπνησες , είπες τώρα θέλω δεσμό και μάλιστα με προδιαγραφές μόνιμης και καλής σχέσης και να σου τρέχεις να προλάβεις . Δεν πάει έτσι ! 

Όσο για τα πρώτα , δέυτερα , τρίτα βήματα  , ένα βλέμμα και ένα χαμόγελο αρκεί πιστευω να καταλάβει ο άλλος ότι σ αρέσει . Βγες , γνώρισε κόσμο , πέρνα καλά και αν είναι να ΄ρθει θε να ΄ρθει , αλλίως θα προσπεράσει . Σημασία έχει πως βρήκες τις ισοροπίες σου , αξία ανεκτίμητη ! 
Αρέσει στα μέλη VASILIS53, agapimou11

agapimou11

# 7 στις 5/10/2019
author
Γυναίκα / 41 / Διαζευγμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 541

Στο παιχνίδι ξαναμπαινεις όταν γνωρίσεις έναν άντρα που τον θέλεις και σε θέλει πολύ και είστε κι δυο στην ίδια φάση της ζωής σας!!! 

Όλα μετά θα γίνουν από μόνα τους, ένα βήμα θα κάνει αυτός ένα εσύ, έτσι σαν το χορό!!! 

Αν εσύ θέλεις να κάνεις βήμα αλλά αυτός δεν κάνει το δικό του βήμα για να έρθετε πιο κοντά, μην το πολυσκεφτεσαι, άστο!!!

Αρέσει στα μέλη VASILIS53, archagellos και σε ακόμα 1 μέλος.

archagellos

# 8 στις 5/10/2019
author
Ανδρας / 53 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 3.114

Αγαπητη,

εχεις πραγματοποιηση μεχρι στιγμης αυταπ ου θα εκανε ο καθενας που τα εχει βρει με τον εαυτο του  και μπραβο σου .

Το θεμα ομως ειναι οτι στο κομματι της προσωπικη σου ζωη ...δεν το εχεις ακομα .Ναι εισαι απελπισμενη ...και οτι κατσει...

Μεχρι και ο τυπος ο οποιος εχεις κανει γνωριμια αυτη την στιγμη ...δεν εισαι σιγουρη εαν τον θες ή οχι .Και μαλλον και αυτος ...δεν ειναι σιγουρος εαν του κανεις ή οχι .

Θες μια σχεση και εναν ανθρωπο δικο σου ...Και μπραβο σου ...Το βασικο ερωτημα ειναι ...

Τι ακριβως την θες την σχεση ?  

Τι θες απο αυτον τον ανθρωπο ? 

Τι θες να σου καλυψει ? 

Τι προδιαγραφες θελεις να εχει ?

Ξερει κατι ? Εαν τα ποιο πανω δεν τα εχεις ξεκαθαρισμενα ...σε μια κουβεντα κανει μπαμ...το θεμα .Οποτε καποιος που ειναι ποιο πολυ  αναλυτικος ...το βλεπει . 

Καλο ειναι να κανεις μια δουλεια πανω και σε αυτο το κομματι .

Οσο για τον τυπο που θελει να τον κυνηγησεις ...μπορει να του πει να παρει φόρα ...
καλη σου τυχη 

Keep Walking

Αρέσει στα μέλη Persefoni__, Enikos

alisida

# 9 στις 5/10/2019
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 32
Απαντήσεις: 5.789

Χωρίς να διαβάσω τα άλλα σχόλια ,σκέφτηκα ότι :

Είναι καλό που αισθάνεσαι έτοιμη εσύ ,αλλά αν δεν είναι και ο άλλος θα κουραστείς άδικα .

Πώς όμως θα το καταλάβεις ?

Η δήλωση "θέλω σοβαρή σχέση" με το άκουσμα της προκαλεί αντιδράσεις δυσπιστίας ή και φόβου σε κάποιο συνειδητοποιημένο άτομο .

Γι αυτό καλύτερα να την αποφύγεις .

Αφουγκρασου τις αντιδράσεις του ,δες αν προχωρά μαζί σου ή αν προσπαθεί να σε φρενάρει και βγάλε το συμπέρασμα σου .

Σε μια σχέση που βαδίζει με προοπτικές ,δεν χρειάζεται κανείς από τους δύο να "τραβάει" τον άλλο .

Προχωρούν με την ίδια ταχύτητα ,ήρεμα και αβίαστα .

Αν νοιώσεις ότι έχεις "κενά" ,σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα (μηνών,όχι χρόνων) ,κάνε μια συζήτηση μαζί του να ξεκαθαρίσεις το τοπίο .

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Frhkarismenh_

Έχω καιρό να μπω και να γράψω εδώ, αλλά τις τελευταίες μέρες στα πλαίσια μιας υπαρξιακής κρίσης, σκέφτηκα να μοιραστώ κάποιες σκέψεις μου μαζί σας. 

Μετά από μια πολύ περίεργη περιόδο για τα αισθηματικά μου, με έναν χωρισμό που με ταλαιπώρησε, έναν πρώην που μπορεί να θέλει να γίνει και νυν, αλλά κανείς δεν ξέρει, μερικές χαζοιστοριούλες που δεν τράβηξαν πολύ παραπάνω από 1-2 βράδια και μια αρκετά μεγάλη περιόδο, εσωτερικής αναζήτησης, όπου η έννοια του έρωτα και της σχέσης βγήκαν τελείως απ' το μυαλό μου, συνειδητοποίησα, ότι πια θέλω πολύ να βάλω κάποιον στην ζωή μου. Κατάφερα να βάλω σε μια σειρά το χάος της ζωής και του μυαλού μου, έχω την δουλειά που ονειρευομούν και βγάζω καλά χρήματα, οι σχέσεις μου με την οικογενεία και τους φιλούς μου ειναι καλύτερη από ποτέ, αλλά νιώθω ένα κενό. Έχω πολύ μεγάλη ανάγκη μια σχέση, έναν δικό μου άνθρωπο. Βαρέθηκα να αναλώνομαι σε χαζές ιστοριούλες, να μπλέκω σε ευήμερες σχέσεις και πάντα να καταλήγω μόνη. Το ερώτημα όμως είναι, πως το καταφέρνω. Νίωθω ότι έχω ξεχάσει πως γίνεται, οτι δεν ξέρω πως να προσεγγίσω. Το τελευταίο διάστημα έχω γνωρίσει ένα παιδί, με το οποίο έχουμε βγει 2 φορές, την μια για ποτό και την άλλη για καφέ, τα λέμε πολύ ωραία, μιλάμε ώρες στο πολύ χαλαρό όμως. Θα ήθελα να προχωρήσει κάπως η ιστορία μας, αλλά νίωθω ότι ίδιος θέλει λίγο κυνήγεμα. Να τον διεκδικήσω; να το κυνηγήσω εγώ; αλλά δεν ξέρω πως. Δεν είμαι απελπισμένη , απλά έλειπα από την ενεργό δράση και μ' έχουν πιάσει η ανασφάλειες μου. Και τελικά, η γυναίκα πρέπει να κυνηγάει; (εγώ πιστευώ ναι, αλλά πολλοί άντρες νιώθουν ότι αν σε κυνηγήσω θέλω και να σε παντρευτώ...) 

Αρέσει στα μέλη Jiannis7, Persefoni__ και σε ακόμα 6 μέλη.

Enikos

# 10 στις 5/10/2019
author
Ανδρας / 75 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 19.385

Εγω βρε παιδια παλι...

Δεν καταλαβαινω ενα πραγμα...

Στα γκομενικα, καταληγει η καθε εσωτερικη αναζητηση?...

Διοτι αν ειναι ετσι, αυτο λεγεται "τι να κανω με το αλλο φυλο" και δεν ειναι εσωτερικη αναζητηση, αλλα μια καθημερινη απορια...

Αποτελεσμα της εσωτερικης αναζητησης, μπορει να ειναι η αλλαγη στασης σε πολλα θεματα μας...

Ουτε οι υπαρξιακες κρισεις, περνανε μεσα απο γκομενικα φλασακια...

Ακομα και αυτες αφορουν, το συνολο πραξεων και δραστηροτητων οι οποιες δεν ικανοποιησαν το αναμενομενο, για εμας, καλο αποτελεσμα και αισθανομαστε οτι η ζωη μας βρισκεται σε φθορα. Επισης και οι υπαρξιακες κρισεις δεν απευθυνονται σε προβληματισμους για λυσεις, μονο στα γκομενικα θεματα...

Θελω να πω, οτι πολυ μεγαλο θεμα και μονιμο, το γκομενικο...

Συμπαρασυρει μαζι του, εννοιες οι οποιες καμια σχεση δεν εχουν κατ' αποκλειστικοτητα με αυτο το ζητημα.

Και για να βοηθησω, αν μου επιτρεπετε...

Ερωτας = Γεννετησια φυσικη ορμη...

Αγαπη = Αποτελεσμα μακροχρονιας συμβιωσης, αποτελεσμα αμοιβαιας συμμετοχης σε βαρη...

Θελω να ειμαι με καποιον = Οτι κατσει...και βλεπουμε...

Θελω συντροφια = Θελω να μιλησω για τον ανθρωπο-ζωη, να κανω τα του ανθρωπου, με εναν ανθρωπο...περα απο συμβασεις...και συμβατικες εννοιες...

Θα μπορουσα να πω και αλλα, τα οποια ισως χαρακτηριζονταν κουραστικα...

Και δεν θελω να σας κουρασω...

Αρέσει στα μέλη alisida, archagellos

Aggelo

# 11 στις 5/10/2019
author
Ανδρας / 50 / Σε διάσταση
Ν. Ηλείας / Τραγανό
Θέματα: 26
Απαντήσεις: 6.839
Κοιτα αν ολα τα πραγματα στην ζωη σου πανε καλα που στο ευχομαι και το μοναδικο
προβλημα κατα την γνωμη σου ειναι οτι δεν εχει σχεση η εχεις περιστασιακη...εγω σε βρισκω
μια χαρα......μερικες φορες το κενο που νιωθουμε δεν εινα σιγουρο οτι θα μας το καλυψει ενα
ατομο αντίθετου φύλου.Κατα την γνωμη μου αν εχεις ενδιαφεροντα,δραστηριοτητες κτλ κενο δεν
νιωθεις η νιωθεις καποιες στιγμες ενα συναισθηματικο κενο.
Τωρα αν πρεπει να κυνηγησεις τον τυπο που γνωρισες εσυ το ξερεις......μια αποφαση ειναι
η περιμενεις... η κυνηγας...... νομιζω ολα ειναι συναρτηση το ποσο σε προδιαθετει το αλλο ατομο

Persefoni__

# 12 στις 6/10/2019
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 199

#1 ευήμερες ή εΦήμερες σχέσεις ...κάπου σ έχασα!!!

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Frhkarismenh_

jeyrum

# 13 στις 6/10/2019
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γαλάτσι
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 67

Για να "μπεις στο παιχνίδι" χρειάζεσαι δύο βασικά στοιχεία:να γνωρίζεις τους κανόνες και τους στόχους του παιχνιδιού.Εαν γνωρίζουμε αυτά τα δύο,τα υπόλοιπα είναι σχετικά εύκολα.

Από κει και πέρα -στο ερώτημα σου- οι Αμερικάνοι λένε "All is fair in love and war".Στο σκέλος για τον έρωτα, έχουν δίκιο.
Αρέσει στο μέλος alisida
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε