Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Η γωνιά του Νεάτερνταλ

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

LestelladAndelmo

# 1 στις 10/10/2019
author
Ανδρας / 21 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2
'Aρεσαν+: 0%

Η γωνιά του Νεάτερνταλ

Ξεφεύγοντας λίγο άπο τον χαρακτήρα της πλατφόρμας, και γενικότερα τον μούντο κάπως χαρακτήρα των ερωτικών, αποφάσισα να φτιάξω αυτό το thread, την γωνιά του Νεάτερνταλ.

Το συγκεκριμένο thread, λειτουργεί στα πλαίσια άλλων fora (ονόματα δεν λέμε, οικογένειες δεν θίγουμε), με αποκλειστικό σκόπο την ενημέρωση και ανταλλαγή απόψεων, πάνω σε οικονομικά, πολιτικά, ιστορικά και κοινωνικά θέματα της επικαιρότητας, μετάξυ όσων απο εμάς, ζούμε σε σπηλιές πέρα άπο τα όρια του πολιτισμού, χωρίς συνεχή ενημέρωση.Το αν το thread θα έχει απήχηση, ή τελικώς θα πάει κούβα, εξαρτάται από 2 πράγματα.1) Την απήχηση που θα έχειΚαι 2) Την συμπεριφορά των μελών, η οποία ελπίζω να μην είναι αυτή ενός νεάτερνταλ, μετατρέποντας το thread σε καφενείο και κλειδώνοντας το.
Αρέσει στο μέλος alisida

equinox_

# 2 στις 11/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Κατά κάποιον τρόπο όλοι είμαστε σε κάτι Νεάντερταλ...Κάτι μου λέει όμως, πως εδώ πρόκειται για πραγματικά ακραίες περιπτώσεις.
Για απομονωμένους ανθρώπους, που ζουν έξω απο τα όρια του ''πολιτισμού'', έξω απο τα κοινωνικά ''στάνταρτ''
Πες μας λίγες λεπτομέρειες/πληροφορίες για το πώς είναι η ζωή ενός ''Νεάντερταλ'', ετσι όπως το εννοείς, για να ξέρουμε περί τίνος ακριβώς πρόκειται
εχω και μια ερώτηση διευκρινιστική:Νεάτερνταλ ή Νεάντερταλ; Το πρώτο δεν μου είναι γνωστό και μπορεί να αφορά κάτι άλλο...

ΥΓ: καλό μου ακούγεται παντως, πως σήμερα και η σπηλιές έχουν ιντερνέτ

Persefoni__

# 3 στις 11/10/2019
author
Γυναίκα / 51 / Διαζευγμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Απαντήσεις: 358

Εγώ πάλι λέω να μείνουμε όπως είμαστε Homo Sapiens . Ούτε καν μεταφορικά , όσο πλούσια φαντασία κι αν έχω δεν μπορώ να συνδυάσω τους Homo Neanderthal με τους Homo Sapiens . Κυρίως στον τρόπο επικοινωνίας και λεκτικής και γραπτής, πολλώ δε μάλλον τρόπου ζωής -ήθη,έθιμα,αντιμετώπιση γυναικών και πολλά άλλα που δεν χρειάζεται ν' αναφέρω. Διατηρώ το αναφαίρετο δικαίωμά μου στον αυτοπροσδιορισμό μου ως Homo Sapiens κι αρνούμαι έστω και χιουμοριστικά να μου δοθεί ο χαρακτηρισμός Homo Neanderthal (κάτι που κακώς ,έστω και χάριν αστεϊσμού ,χρησιμοποιήθηκε ως "διάκριση" εδώ) 

Σχόλιο # 1 από LestelladAndelmo

Η γωνιά του Νεάτερνταλ

Ξεφεύγοντας λίγο άπο τον χαρακτήρα της πλατφόρμας, και γενικότερα τον μούντο κάπως χαρακτήρα των ερωτικών, αποφάσισα να φτιάξω αυτό το thread, την γωνιά του Νεάτερνταλ.

Το συγκεκριμένο thread, λειτουργεί στα πλαίσια άλλων fora (ονόματα δεν λέμε, οικογένειες δεν θίγουμε), με αποκλειστικό σκόπο την ενημέρωση και ανταλλαγή απόψεων, πάνω σε οικονομικά, πολιτικά, ιστορικά και κοινωνικά θέματα της επικαιρότητας, μετάξυ όσων απο εμάς, ζούμε σε σπηλιές πέρα άπο τα όρια του πολιτισμού, χωρίς συνεχή ενημέρωση.Το αν το thread θα έχει απήχηση, ή τελικώς θα πάει κούβα, εξαρτάται από 2 πράγματα.1) Την απήχηση που θα έχειΚαι 2) Την συμπεριφορά των μελών, η οποία ελπίζω να μην είναι αυτή ενός νεάτερνταλ, μετατρέποντας το thread σε καφενείο και κλειδώνοντας το.

Αρέσει στα μέλη Silektis, Enikos

squirrel1968

# 4 στις 11/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Εφόσον είναι thread για νεατερνταλ..

τέτοιες συμπεριφορές θα υπάρχουν

..Εφόσον οι συμμετέχοντες θα είναι ανάλογου.

.Δεν γίνεται κ ο σκύλος χορτατος ..

κ η πίτα άθικτη..

Επίσης κ ενας τρίτος λόγος..

.3) αν υπάρχει ήδη ένα τέτοιο θέμα.

. Ψηφιζω εκτός..δαγκωτο..

VASILIS53

# 5 στις 11/10/2019
author
Ανδρας / 58 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Νέα Μάκρη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 1.344

Μην υποτιμούμε τους Νεάντερταλ. 

Ενδεχομένως να μην ήταν και τόσο υποδεέστεροι από εμάς. Ίσως να είχαν ανεπτυγμένη περισσότερο εκείνο που λέμε έκτη αίσθηση ή ο σεβασμός τους απέναντι στις γυναίκες να ήταν μεγαλύτερος από ότι σε μας. Άλλωστε είναι πλέον επιβεβαιωμένο ότι τουλάχιστον ένα 4% γονιδίωμα Νεάντερταλ είναι ενσωματωμένο στον DNA του σημερινού homo sapiens μιας και τα δύο ανθρώπινα είδη ήρθαν σε επαφή πριν 40-50 χιλιάδες χρόνια πριν από σήμερα. Προφανώς το εργαλείο της λογικής υπερείχε σε εμάς και γιαυτό υπερισχύσαμε, αλλά η υπερίσχυση δεν σημαίνει πάντα και ανωτερότητα.
Αρέσει στο μέλος archagellos

agrotis53

# 6 στις 11/10/2019
author
Ανδρας / 55 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 2.417
Μπαινουμε στην εποχη του χομο αλιενς... τωρα εγω γιατι πιστευω οτι οι νεαντερλαντ ηταν ποιο πολιτισμενοι απο εμας τους πολιτισμενους... παντως τα πολλα νικ που εμφανιζονται εχουν κοινη πρωτοτυπια νομιζω...εξωγιινη προελευση. Οχι ολα το τονιζω. ... εκτος παντα ενοειτε. Τα εχει ολα
Αρέσει στα μέλη Spiros--, dimitrisx66 και σε ακόμα 3 μέλη.

archagellos

# 7 στις 11/10/2019
author
Ανδρας / 54 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 3.334

Εχω την εντυπωση οτι το εχετε παει σε αλλη ...πιστα το θεμα .

Προσωπικα ...καταλαβα οτι εδω θα παιζονται 

Καφριλες

Καντιλοκρουσιες

Ξεκατινιασματα 

Τραχανοκυλισματα ...και τετοια ...

και παρατηρω ...οτι το εχουμε ριξει στην αθρωπολογια ...

Αρέσει στα μέλη agrotis53, dimitrisx66 και σε ακόμα 3 μέλη.

tangerinedream

# 8 στις 11/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

...να αναφέρω κι εγώ με την ευκαιρία των παλαιοντολογικών αναζητήσεων μέσω του νήματος εδώ, ότι ο χόμο σάπιενς τελικά "ξεκίνησε" το μακρύ και πολυ-μιλενικό "ταξείδι" του σε ολόκληρο τον πλανήτη μας, απο την Μάνη!!!...ναι ναι ναι ακριβώς απο την ελεύθερη, την δοξασμένη και αδούλωτη Μάνη μας!!!  ...οι μπαρουφο-αφρικανο-ασιατικολάγνες θεωρίες και θεωρήσεις διαφόρων ηλιθίων "επιστημόνων" και καλοπληρωμένων αρχαιλογο-τσιρακίων επιτέλους καταρρίφθηκαν!!! ...λόνγκ λίβ Μάνη μας λοιπόν ωρέ παλληκάρια μου ή πιο απλά, ΖΗΤΩ Η ΜΑΝΗ ΜΑΣ!!!

tangerinedream

# 9 στις 11/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

...όπως και να τον προφέρεις είναι το ίδιο καλή μας φίλη, αυτός φορώντας την πλούσια καφέ γελαδοτομάρα του -τρομάρα του-θα σε βουτήξει απ'τα μαλλιά και θα σε σύρει άγρια στη σπηλιά, έχοντας και το ρόπαλο στον ώμο και μουγκρίζοντας ακατάληπτες λέξεις-προπομπούς όλων αυτών των ευρωπαϊκών -και όχι μόνο- γλωσσικών δημιουργημάτων...εκεί λοιπόν μέσα στην σπηλιά θα δούμε τη συνέχεια του νήματος  και ίσως και το φώς το αληθινό...μάλλον...

Megalodondas

# 10 στις 11/10/2019
author
Ανδρας / 48 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Απαντήσεις: 759

Μιας και λέμε για τα χρόνια εκείνα να πω γιατί οι γυναίκες εξελίχθηκαν με συγκαλυμμενη ωορρηξια.

Τα περισσότερα είδη ζώων περιορίζουν το σεξ γύρω από έναν κοινοποιουμενο χρόνο ωορρηξιας (οίστρος) Ορμόνες μυρωδιές, συμπεριφορές κτλπ.

Η γυναίκα ούτε καν η ίδια δεν αντιλαμβάνεται τον κύκλο της κι αυτό είναι μοναδικό στην φύση. 
 Ο λόγος μάλλον είναι η αναγκαία παροχή σημαντικής γονικής φροντίδας στο ανθρώπινο νεογνο και για πολλά χρόνια. 
Η αποτροπή με λίγα λόγια της φυγής του αρσενικού προς γονιμοποίηση κι άλλων θηλυκών, καθώς η φυσική επιλογή προτρέπει για κάτι τέτοιο, είναι η μία θεωρία και κατά την γνώμη μου κι πιο πειστική.  
Με την κρυφή ωορρηξια, μπορεί να κρατάει τον άνδρα κοντά της με συνεχή διάθεση για σεξ καθώς δεν υπάρχουν κι άλλες μυρωδιές έντονες τριγύρω, ούτε περίοδοι συγκεκριμένης χρονικοτητας οίστρου.
 Έτσι εξασφαλίζει την τροφοδοσία σε τροφή και συμπαράσταση μέχρι ο άνθρωπος να γίνει αυτονομος (τουλάχιστον 10- 15 χρόνια)
 Υπάρχουν άλλες δύο θεωρίες αυτή "των πολλών πατεράδων" (συγκάλυψη για όσο το δυνατόν καλύτερα γονίδια) και αυτή της αντισύλληψης.
Εξέλιξη είναι αυτή!

archagellos

# 11 στις 11/10/2019
author
Ανδρας / 54 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 3.334

Παράθεση:
Σχόλιο # 10 από Megalodondas

Μιας και λέμε για τα χρόνια εκείνα να πω γιατί οι γυναίκες εξελίχθηκαν με συγκαλυμμενη ωορρηξια.

Τα περισσότερα είδη ζώων περιορίζουν το σεξ γύρω από έναν κοινοποιουμενο χρόνο ωορρηξιας (οίστρος) Ορμόνες μυρωδιές, συμπεριφορές κτλπ.

Η γυναίκα ούτε καν η ίδια δεν αντιλαμβάνεται τον κύκλο της κι αυτό είναι μοναδικό στην φύση. 
 Ο λόγος μάλλον είναι η αναγκαία παροχή σημαντικής γονικής φροντίδας στο ανθρώπινο νεογνο και για πολλά χρόνια. 
Η αποτροπή με λίγα λόγια της φυγής του αρσενικού προς γονιμοποίηση κι άλλων θηλυκών, καθώς η φυσική επιλογή προτρέπει για κάτι τέτοιο, είναι η μία θεωρία και κατά την γνώμη μου κι πιο πειστική.  
Με την κρυφή ωορρηξια, μπορεί να κρατάει τον άνδρα κοντά της με συνεχή διάθεση για σεξ καθώς δεν υπάρχουν κι άλλες μυρωδιές έντονες τριγύρω, ούτε περίοδοι συγκεκριμένης χρονικοτητας οίστρου.
 Έτσι εξασφαλίζει την τροφοδοσία σε τροφή και συμπαράσταση μέχρι ο άνθρωπος να γίνει αυτονομος (τουλάχιστον 10- 15 χρόνια)
 Υπάρχουν άλλες δύο θεωρίες αυτή "των πολλών πατεράδων" (συγκάλυψη για όσο το δυνατόν καλύτερα γονίδια) και αυτή της αντισύλληψης.
Εξέλιξη είναι αυτή!

man ,

δεν κανεις μια να στειλεις αυτη την αναρτηση στον Σπανουλη ...

ξερω γω ...

Αρέσει στα μέλη agrotis53, dimitrisx66 και σε ακόμα 1 μέλος.

Persefoni__

# 12 στις 11/10/2019
author

Καρφί βρήκε στόχο (ουγκ) 

Παράθεση:
Σχόλιο # 7 από archagellos

Καφριλες

Καντιλοκρουσιες

Ξεκατινιασματα 

Αρέσει στο μέλος agrotis53

Persefoni__

# 13 στις 11/10/2019
author

αλήθεια ίντά γινε με Σπανούλη; 

Παράθεση:
Σχόλιο # 11 από archagellos

man ,

δεν κανεις μια να στειλεις αυτη την αναρτηση στον Σπανουλη ...

ξερω γω ...

Αρέσει στα μέλη archagellos, agrotis53

tangerinedream

# 14 στις 11/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

...μα ποιός είναι αυτός ο σπανούλης;

squirrel1968

# 15 στις 11/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

μπασκετμπολιστας που εχει 5 παιδια..κ περιμενει το 6ο

Παράθεση:
Σχόλιο # 14 από tangerinedream

...μα ποιός είναι αυτός ο σπανούλης;

Mindthegap-

# 16 στις 11/10/2019
author
Γυναίκα / 44 / Ελεύθερη
Ιαπωνία
Απαντήσεις: 3.042

Παράθεση:
Σχόλιο # 11 από archagellos

man ,

δεν κανεις μια να στειλεις αυτη την αναρτηση στον Σπανουλη ...ξερω γω ...

Αρέσει στα μέλη Persefoni__, archagellos και σε ακόμα 1 μέλος.

Enikos

# 17 στις 11/10/2019
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 22.239

Οταν ο αθρωπος, στην μακραιωνη ιστορια του...

Δεν μπορεσε ποτε να δεχτει την εποχης του...

Και παντα οραματιζοταν να ειναι ενας ...αλλος...να ζει καποια αλλη εποχη...

Καλη ωρα, τωρα να γινουμε κατι αλλο παλι...

Δεν ειναι οτι πρωτοτυπει...

Μακραιωνιως δειχνει την αδυναμια του, να στηθει στα ποδια του και να ζησει το παρων...

Διοτι σε αυτο το παρων, διαμορφωνεται η εξελιξη, την οποια οραματιζοταν ο καθε αρχεγονος...

Ουτοπια λεγεται, λογω αδυναμιας?...Τεμπελιας?...Αιθεροβασιας?...Δεν ξερω...

Δεν θα παρω...

Αρέσει στο μέλος VASILIS53

LestelladAndelmo

# 18 στις 11/10/2019
author
Ανδρας / 21 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Απαντήσεις: 2
Αφηνοντας την ανθρωπολογια, (κι'αυτη ευπροσδεκτη εδω μεσα ως ιστορικο θεμα), να αναφερθω στους Νεατερνταλ.Ως Νεατερνταλ, οριζω αυτον (και μενα μεσα), που παρα την εξελιξω του ιντερνετ, ως πηγη ανεξαντλητης γνωσης, ακομα βρισκεται σε φαση ανακαλυψης του κοσμου γυρω του.Παραδειγμα εχθες ειδα 2 ντοκιμαντερ του Vice οπου το ενα αναφερεται, στην σημερινη εγκληματικοτητα της Ν. Αφρικης, και τις 9000 περιπου εταιριες security που δραστηριοποιουνται εκει, ενω το 2ο αναφεροταν στις απαγωγες και αναγκαστικους γαμους γυναικων στο Κυργισταν.Αληθεια, υπαρχει μελος εδω μεσα που εζησε η ζει στην Ν.Αφρικη, ωστε να μου αναφερει ιστοριες απο Apartheid η την μεταβατικη εποχη της Ν.Αφρικης στην εποχη Μαντελα;Θα το εκτιμουσα πολυ.

agrotis53

# 19 στις 11/10/2019
author
Ανδρας / 55 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Απαντήσεις: 2.417

χαχαχα, δηλαδη πιστευες σε κατι που δεν υπηρχε η γινοταν,  στα αλλα θεματα εν ολιγης ολα ανθρωπολογια ειναι 

Παράθεση:
Σχόλιο # 7 από archagellos

Καφριλες

Καντιλοκρουσιες

Ξεκατινιασματα 

Αρέσει στα μέλη Persefoni__, archagellos

equinox_

# 20 στις 11/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 5 από VASILIS53

Μην υποτιμούμε τους Νεάντερταλ. 

Ενδεχομένως να μην ήταν και τόσο υποδεέστεροι από εμάς. Ίσως να είχαν ανεπτυγμένη περισσότερο εκείνο που λέμε έκτη αίσθηση ή ο σεβασμός τους απέναντι στις γυναίκες να ήταν μεγαλύτερος από ότι σε μας. Άλλωστε είναι πλέον επιβεβαιωμένο ότι τουλάχιστον ένα 4% γονιδίωμα Νεάντερταλ είναι ενσωματωμένο στον DNA του σημερινού homo sapiens μιας και τα δύο ανθρώπινα είδη ήρθαν σε επαφή πριν 40-50 χιλιάδες χρόνια πριν από σήμερα. Προφανώς το εργαλείο της λογικής υπερείχε σε εμάς και γιαυτό υπερισχύσαμε, αλλά η υπερίσχυση δεν σημαίνει πάντα και ανωτερότητα.

διάβασα ενα βιβλίο απο ρώσο επιστήμονα και απο τα λίγα σημαντικά που θυμάμαι και σε γενικές γραμμές είναι, πως οι homo sapiens ήταν οι πρώτοι ''πονηροί παραμυθάδες'' των sapiens, είχαν αναπτυγμένη την επικοινωνία μεταξύ τους και οι άλλοι, ειρηνιστές και αγαθοί.

Τους εξαφάνισαν, (εμείς δηλαδή) όπως σήμερα σκοτώνονται τα ζώα, μαζικά.

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε