Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Καταπίεση στη δουλειά

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Simela_33

# 1 στις 11/10/2019
author
Γυναίκα / 32 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 7
'Aρεσαν+: 0%

Καταπίεση στη δουλειά

Καλησπέρα σε όλους/ες! Ήθελα να μοιραστώ ένα θέμα που με πιέζει πολύ και δεν ξέρω πώς να αντιμετωπίσω. Είμαι σε ένα γραφείο εδώ και 3 χρόνια περίπου, τον τελευταίο χρόνο η εργοδότρια μου έχει γινει πολύ πιεστική, θέλει να ελέγχει τα πάντα, τις ώρες που πάμε κι ερχόμαστε σπαστικά (όλα τα ατομα), τι μπορεί να κάνω στον υπολογιστή μου, τί λέω ακόμη και τι φοράω παρατηρεί ακριβώς. Έχει φθάσει σε βαθμό να θελει το γραφείο μου να είναι απέναντι απο το δικό της και να παρακολουθεί και πώς αναπνέω. Να σημειώσω ότι δεν έχω δώσει κανένα δικαιωμα να αμφισβητηθεί η δουλειά μου, λειτουργώ υπεύθυνα και εμπρόθεσμα οπότε δε μου χρειάζεται όλο αυτό. Άλλωστε γι'αυτό πληρώνομαι και πολυ καλά. Αυτός είναι και ο λόγος που δε φευγω μέχρι στιγμής αν και θα το ήθελα. Δεν ξέρω πώς αντιμετωπίζεται αυτή η κατάσταση, το θεμα ειναι ότι μεγαλώνοντας μειώνονται και οι δικές μου αντοχές. Ευχαριστώ όποιον απαντήσει στο πρόβλημά μου.

Senseofhonour

# 2 στις 11/10/2019
author
Ανδρας / 45 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αλιμος
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 104

Δεν ξέρω πόσο μπορεί να σε βοηθήσει αυτό. Θα ακουστεί τετριμμένο, αλλά πραγματικά δεν έχω κάτι άλλο: Πρέπει να βάλεις σε ζυγαριά τα συν και τα πλην και να δεις που γέρνει περισσότερο. Π.χ. (τυχαία τα νούμερα): παίρνεις 1500 και βιώνεις του Χριστού τα πάθη ή παίρνεις 1100 και απολαμβάνεις ένα καλό εργασιακό περιβάλλον. Τι μετράει πιο πολύ για σένα;

archagellos

# 3 στις 11/10/2019
author
Ανδρας / 53 / Διαζευγμένος
Απαντήσεις: 3.137

Αγαπητη,

οπως γραφεις εισαι καλοπληρωμενη...οποτε μπορει να ειναι ο πρωτος ο λογος για το οποιο θα θελει να σου κανει τα νευρα τσαταλια ...και να φυγης .

Γραφεις στο προφιλ σου οτι εισαι ανυπαντρη ...Μπορει να σκεφτεται οτι μπορει να τραβηξεις κανεναν γαμο και εγκυμπσυνη στο καπακι ...και εχει ιδρωσει .

εεε...Και για να μην καρφωθει ...το κανει σε ολους .

Υπομονη

Keep Walking

Αρέσει στα μέλη agrotis53, sun_world και σε ακόμα 1 μέλος.

konstandinos73

# 4 στις 11/10/2019
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Απαντήσεις: 83
Λοιπον φιλη μου,η εργοδοτρια ανηκει στα λεγόμενα τοξικα ατομα , τα οποια υπαρχουν και θα υπαρχουν στη ζωη μας...η αντιμετωπιση ειναι η εξης: αρχικα, με ευγενεια θα τις εξηγησεις τις δικες σου θεσεις...αν δε το δεχτεί, τοτε θα φυγεις απ την ευγενεια και θα πας στο "απαιτω"...με λιγα λογια, οτι θιγει την επαγγελματική και εν γενει ανθρωπινη αξιοπρέπεια, πρέπει να "το τσακιζουμε εν τη γεννεση του" αλλιως δηλ.αν ανεχτείς τετοια συμπεριφορα, το τοξικο ατομο θα το εκλαβει ως αδυναμια και θα σου δημιουργεί περισσότερα προβλήματα ..υπ οψιν το εργατικό δικαιο σε προστατευει απολυτα..απολυτα ομως. Το πολυ πολυ, αν επιχειρουσε να σε εκδικηθει εμμεσως, με την παρέμβαση του νομικου σου, να κινδυνευε να χασει η ιδια τη θεση της..οπως το ακους..εναντι τετοιων συμπεριφορων η αντίδραση πρεπει να ειναι μονο δυναμικη. Ασυζητητί. Για περισσότερες λεπτομέρειες απευθυνσου στο νομικο σου συμβουλο ειτε στην επιθεωρηση εργασια της περιοχής σου.
Αρέσει στα μέλη 2019Anastasia, jeyrum

squirrel1968

# 5 στις 11/10/2019
author
Γυναίκα / 51 / Διαζευγμένη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 1.522

Επειδη το εχω ζησει...

μικροτερη βεβαια...στα 25
εκατσα 10 χρονια..".βολεμενη" (οικονομικα κ λογω αποστασης...σχεδον διπλα ..)
με τετοιο αφεντικο...
που ηθελε να εχει τον ελεγχο των παντων...(δεν εμπιστευοταν κανεναν μας) 
κομπλεξικια.που ξεσπουσε κ τα νευρα της πανω μου.κλπ...
ηταν η θεση μου διπλα της ...
με το που  εμπαινε καταλαβαινα απο την οψη της .τι μας περιμενε...
δεν παλευεται...εφυγα παραιτηθηκα ...
Μετα  δουλεψα με  αφεντικο...(αντρα)
θεωρησα οτι εχασα...ψυχικες δυναμεις  τοτε 
αλλα βρηκα κακους συναδελφους...δεν σωζεται καμμια φορα...
το ιδανικο ειναι κ δυσκολο..κ δεν ξερω κ αν υπαρχει...
Μετα απο 30 χρονια εργασιας κ σε διαφορους εργοδοτες...
οι αντρες σε τετοιες θεσεις...προισταμενου κ ανω ειναι πιο νορμαλ...απο τις γυναικες...
πολυ γενικο...αλλα  αληθινο...αψογη συνεργασια κ ως συναδελφοι...επισης...

Αρέσει στα μέλη agrotis53, Megalodondas και σε ακόμα 2 μέλη.

alisida

# 6 στις 11/10/2019
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 34
Απαντήσεις: 6.189

Συνήθως ,αυτοί που "ελέγχουν" δια της αμφισβήτησης ,είναι απλά ανίδεοι για το πώς βγάζεις τη δουλειά σου

...Ισχύει κάτι τέτοιο με τη δικιά σου εργοδότρια ?

Αν ναι ,πες της απλά ,να ελέγχει στο τέλος του ωραρίου το πισι και να σε αφήσει ήσυχη κατά τη διάρκεια ..αν θέλει να βγει η δουλειά της 

. (Το έχω δοκιμάσει και έπιασε )

Αρέσει στο μέλος Simela_33

Enikos

# 7 στις 11/10/2019
author
Ανδρας / 75 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 20
Απαντήσεις: 19.868

Εργασια ξερουμε τι ειναι?...

Υπο επιβλεψιν, φυσικα, ξερουμε τι ειναι?...

Οτι οι προισταμενοι δεν θενε τις λουφες, τους μερα νυχτα καφεδαι, τους αυτοσχεδιασμους περα απο τα πλανα της εταιρειας, την αμφισβητηση της ιεραρχιας, την απασχοληση μας με το σχεσεις εν ωρα εργασιας, την αυστηρη τηρηση ωραριων και τοσα αλλα που συνιστουν την εννοια της δικαιοδοσιας του προισταμενου...

Τα ξερουμε αυτα?...

Αν ναι, δεν υπαρχει κανενα θεμα προς συζητησιν...

Αν οχι, συνδικαλιστολογουμε μαλλον...

Οποιος κανει την εργασια του, επακριβως με την περιγραφη της, την ωρα που την αποδεχεται, δεν βρισκω τον λογο να σχολιαζει, εφ' οσον ειναι ενταξει στις υποχρεωσεις του προς την εργασια του...

Ε, φυσικα ο προισταμενος αντιπροσωπευει στην κοινη συνειδηση, το εξαποδω κακο...

Ελα ντε που ειναι και αναγκαιο!...

Τι...οχι?...

Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, Kristina_ και σε ακόμα 2 μέλη.

Megalodondas

# 8 στις 11/10/2019
author
Ανδρας / 47 / Παντρεμένος
Ισλανδία
Απαντήσεις: 117
οι αντρες σε τετοιες θεσεις...προισταμενου κ ανω ειναι πιο νορμαλ...απο τις γυναικες...
πολυ γενικο...αλλα  αληθινο...αψογη συνεργασια κ ως συναδελφοι...επισης...

Κρίμα! 

ΤΟ έχω ξαναδιαβάσει αρκετές φορές.. 

Και πάντα πίστευα πως με μια γυναίκα πρωθυπουργό θα ήταν πιο ανθρώπινες οι κοινωνίες.. 

alisida

# 9 στις 11/10/2019
author

#7 : την απασχοληση μας με το σχεσεις εν ωρα εργασιας,

... βρε Ενικε ...Να τους κλείσεις τη σελίδα θελεις ??Πότε θα μπαίνουμε εμείς οι εργαζόμενοι
Αρέσει στα μέλη agrotis53, Enikos

MiltosRNLI1930

# 10 στις 11/10/2019
author
Ανδρας / 57 / Χήρος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Βούλα
Θέματα: 39
Απαντήσεις: 4.777

Εσεις Μανταμ δουλευεται σε γραφειο και νομιζω οτι ειστε παρα πολυ τυχερη .Πριν 3 χρονια εδω στο Sxeseis μια Μανταμιτσα που εγαζοταν σε ταχυφαγειο μας περιεγραψε λεπτομερως τις συνθηκες εργασιας και τις αυστηρες παρατηρησεις της προισταμενης .Δυστυχως οι γυναικες αφεντικα οσο γλυκες και ευαισθητες παρουσιαζονται στα Φορουμ και στα καφενεια που ανοιγουν ,αντιθετως στην επιβλεψη ειδικα γυναικειου πληθυσμου δεν τις αναγνωριζεις.

Η Μανταμιτσα εργαζοταν ,που λετε Μανταμ ,σε ταχυφαγειο με ξεχωριστα δωματια .Δηλαδη δωματιο τυλιχτων με χοιρινο ,δωματιο τυλιχτων με κεμπαπ ,δωματιο γαλοπουλας κλπ.Ηταν υποχρεωμενη να μεταφερει γαλοπουλες ψητες με καροτσακι απο την ψησταρια στη διανομη μεσω ολισθηρων πατωματων απο τα ζουμια που ετρεχαν απο τις γαλοπουλες .Η προισταμενη της ειχε κανει τη ζωη κολαση.

Αρέσει στα μέλη equinox_, agrotis53 και σε ακόμα 3 μέλη.

26-29-31

# 11 στις 11/10/2019
author
Ανδρας / 55 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 3.231

Γνωρίζει κανείς γιατί στο εξωτερικό, τα έργα που αναλαμβάνουν εταιρίες σπάνια πέφτουν έξω στον χρόνο παράδοσης τους;

Γιατί ο καθένας γνωρίζει τι θα κάνει πότε , πως ποτε έχει διάλειμμα για φαΐ κλπ... 

Και μόνο εδώ και σε κάποιες άλλες χωρες έχει εφευρεθεί το βγαίνω έξω για τσιγάρο, κλπ μπλα μπλα...

Στο συγκεκριμένο παράδειγμα φαίνεται να είναι ιδ. επιχείρηση και η εργοδοτρια έχει απαιτήσεις, μιας και πληρώνει και καλά... 

Ας την απολυσουμε...

Αρέσει στα μέλη alisida, Enikos

Enikos

# 12 στις 11/10/2019
author
Ανδρας / 75 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Απο την συμμετοχη εν ωρα εργασιας, βαστιεται το σαιτ?...

Ε, μετα δεν χρειαζονται θεματα κακης εργοδοσιας!!!...

Ειμαι καπιταλας, αν εχεις αυτη την απορια...

Παράθεση:
Σχόλιο # 9 από alisida

#7 : την απασχοληση μας με το σχεσεις εν ωρα εργασιας, ... βρε Ενικε ...Να τους κλείσεις τη σελίδα θελεις ??Πότε θα μπαίνουμε εμείς οι εργαζόμενοι

Αρέσει στο μέλος alisida

tangerinedream

# 13 στις 11/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

...να σε ενημερώσω καλή μου σιμελα ότι σε όλες τις μεγάλες εταιρείες υπάρχει η κάρτα χρονοπαρουσίας που παρακολουθεί τους χρόνους σου και κόβει χρήμα όπου λείπει χρόνος, κάμερες παντού εκτός των γραφείων και των μπάνιων -ελπίζω- και οι υπολογιστές ελέγχονται πλήρως και ξέρουν τι κάνεις, που μπαίνεις και τι λές...αναφορικά με το έργο σου, δεν χρειάζεται κανένας προϊστάμενος γιατί τα αντικείμενα πλέον είναι "συγγενικά" και δημιουργούν οικογένειες με τα αντικειμενα  άλλων συναδέλφων, οπότε σε ελέγχουν εκείνοι άν κωλοβαράς και αυτό γιατί θα είσαι η αιτία να κολλάει οι οικογένεια-αντικείμενο, και οι συνάδελφοί σου θα είναι πολυ χειρότεροι των προϊσταμένων μαζύ σου να είσαι σίγουρη...οπότε κάνε τουμπεκί ψιλοκομμένο, κάνε τον σταυρό σου και κάτσε στα αυγά σου...α και που είσαι σιμέλα, άναψε και καμμιά λαμπάδα στο μπόϊ σου στην Χρυσοβαλάντω γιατί άν διαμαρτύρεσαι με αυτά που έχεις, θα παρανοήσεις με αυτά που σε περιμένουν εκεί έξω καλή μας, άν τυχόν αποφασίσεις να βγείς στη γενική αγορά...

...τώρα συμπληρωματικά να σου πώ ότι οι δημόσιες υπηρεσίες είναι βέβαια λίγο πίσω στο θέμα της γενικής επιστασίας, αλλά έχουν πλεόνασμα σε ρουφιάνους οπότε η δουλειά γίνεται επίσης μια χαρά...

squirrel1968

# 14 στις 11/10/2019
author

...Ενικε...διαφωνω λιγο...

οποιος εχει περασει απο το υπαλληλικι...

κ εχει βρεθει να  διοικησει πισω απο την μπαρα...που λενε...

(κ οχι θεωρητικα διαβαζοντας...αλλα δουλευοντας..τα ποστα)

αντιλαμβανεται οτιδηποτε κανει η δεν κανει ο υφισταμενος του ...ειναι προβλεψιμος....

.Αυτο που δεν κανει ειναι να βγαλει ολα τα κομπλεξ εξουσιας πανω στον υφισταμενο του...

αλλα να  προσπαθει να τον εμπνευσει δουλευοντας ο ιδιος..

.κ οχι μονο δινοντας εντολες...η κατασκοπευοντας τον.

Απο το να τους κυνηγαει με το ντουφεκι...να μη λουφαρουν...

μπορει να βαλει .."μη προσβαση "σε σελιδες που δεν αφορουν την εργασια..

η να έχουν το διαλλειμα τους..αυτο που εχουν οι περισσοτεροι...

Η επιβλεψη ...δεν χρειαζεται να ειναι το τριτο Ραιχ...

μπορεις να επιβλεπεις κ να διορθωνεις..αστοχιες...παραβλεψεις με ωραιο τροπο...δινοντας ευκαιριες...

κ με το να εμπιστευεσαι τον υφισταμενο σου...

οτι κανει σωστα την εργασια του ετσι τον ελεγχεις ουσιαστικα σε βαθος...

αν ειναι τεμπελοσκυλο...ειναι δικο σου λαθος που τον επελεξες...

η των απο πανω...

οποτε εκει κανεις την δουλεια σου κανοντας αναφορες στον ανωτερο σου  αν υπαρχει..

η τον διωχνεις απλα...αν εισαι εσυ ο απο πανω...

Υ.Γ.1

Σκεπτομενος οτι λουφαρουν ετσι κ αλλιως...

δεν νομιζω οτι ειναι καλο ξεκινημα για καποιον που θελει να 

διοικησει προσωπικο...διοτι ερχεται προκατειλειμενος...κ δημιουργει κακο κλιμα...

δεν ειναι ολοι λουφαδοροι...κ τεμπελοσκυλα...

Υ.Γ.2

Τους αυτοσχεδιασμους...εγω θα τους  ελεγα πρωτοβουλιες...αν βεβαια εχει ενημερωσει πρωτα τον 

προισταμενο του...

Υ.Γ. 3

Υπηρξα κ εργοδοτης κ υπαλληλος κ προισταμενος...αλλα ποτε δεν υπηρξα bitch...

αυτη που περιγραφει η θεματοθετρια ..εχει χασει την ,μπαλα απο πριν...

κ καποιος που ειναι δυσαρεστημενος με την συμπεριφορα το εργοδοτη του...δεν αποδιδει...αυτο ειναι 

σιγουρο...

κ δεν μιλω ουτοπικα υπαρχουν τετοιοι εργοδοτες /προισταμενοι πολλοι...

Παράθεση:
Σχόλιο # 7 από Enikos

Εργασια ξερουμε τι ειναι?...

Υπο επιβλεψιν, φυσικα, ξερουμε τι ειναι?...

Οτι οι προισταμενοι δεν θενε τις λουφες, τους μερα νυχτα καφεδαι, τους αυτοσχεδιασμους περα απο τα πλανα της εταιρειας, την αμφισβητηση της ιεραρχιας, την απασχοληση μας με το σχεσεις εν ωρα εργασιας, την αυστηρη τηρηση ωραριων και τοσα αλλα που συνιστουν την εννοια της δικαιοδοσιας του προισταμενου...

Τα ξερουμε αυτα?...

Αν ναι, δεν υπαρχει κανενα θεμα προς συζητησιν...

Αν οχι, συνδικαλιστολογουμε μαλλον...

Οποιος κανει την εργασια του, επακριβως με την περιγραφη της, την ωρα που την αποδεχεται, δεν βρισκω τον λογο να σχολιαζει, εφ' οσον ειναι ενταξει στις υποχρεωσεις του προς την εργασια του...

Ε, φυσικα ο προισταμενος αντιπροσωπευει στην κοινη συνειδηση, το εξαποδω κακο...

Ελα ντε που ειναι και αναγκαιο!...

Τι...οχι?...

Αρέσει στα μέλη Simela_33, equinox_ και σε ακόμα 6 μέλη.

tangerinedream

# 15 στις 11/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

# 14
...γλυκό μας σκιουράκι είσαι αστέρι και αυτό φαίνεται!!! τώρα αναφορικά με το μπίτςσς μάλλον θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον υφιστάμενό σου...χοχοχοχοχο ...γιατί όπου ακούω προϊστάμενος βγάζω κατι δερματίτιδες...σε σημαντικά σημεία του σώματος...

squirrel1968

# 16 στις 11/10/2019
author

Μιλαω ακομη με ατομα...που ηταν υφισταμενα μου...κ εργοδοτες μου...

.κ εχουμε μια χαρα σχεση αγαπητε Τανκερ...

τους βοηθω κ με βοηθουν οταν  χρειαζεται...

Ανεξαρτητα ...αν εχουν περασει  χρονια ...που συνεργαστηκα...

Δεν κλεινω ποτε πορτες...

Οι ανθρωποι οι εργατικοι...ανεξαρτητων ποστων ειναι δυσευρετοι...

κ δεν βγαζουν καντηλες...με τον προισταμενο τους...

ακριβως επειδη εχουν κοινους στοχους...

αλλα αυτο πρεπει να του το εμπνευσουν...

κ οχι να το επιβαλλουν...

εκει ειναι το μυστικο...

Αρέσει στο μέλος alisida

Mindthegap-

# 17 στις 11/10/2019
author
Γυναίκα / 75 / Ελεύθερη
Ιαπωνία
Απαντήσεις: 2.412

Παράθεση:
Σχόλιο # 11 από 26-29-31

Γνωρίζει κανείς γιατί στο εξωτερικό, τα έργα που αναλαμβάνουν εταιρίες σπάνια πέφτουν έξω στον χρόνο παράδοσης τους;

Απο την δικη μου εμπειρια παντως (20 συνεχομενα ετη)  ,

σε συγκεκριμενου ειδους project και σε συνεργασια με το εξωτερικο...με χωρες απο την Ευρωπαικη Ενωση και 2  Ασιατικες...

με διαφορα Δημοσια κα Ιδιωτικα ιδρυματα...

μπορω να σου πω με καθε λεπτομερεια...

ποιες και για ποιο λογο βγηκαν εκπροθεσμες στα εργα αυτα..(ενω ηξεραν οτι υπαρχει ρητρα)

Στις περισσοτερες περιπτωσεις δεν γνωριζαν το αντικειμενο παρολο που παρουσιασαν κατι αλλο οπως και οτι ειχαν  την νοοτροπια ...θααα...προλαβουμε...!!! (αυτο το θα εξαντλουνταν μεχρι και την τελευταια μερα)

Πως αμε...

Οι μονοι που ειναι παντα τυπικοι ειναι οι Ασιατες...(καθολου περιεργο δεν μου φαινεται)

Ενταξει ...μη τα γενικευουμε ολα παιδια...

Ενα  εργο εαν πεσει εξω στους χρονους του εξαρταται και απο ασταθμητους παραγοντες και οχι μονο αν θα βγει εξω να καπνισει, να μιλησει στο κινητο ή να φαει ενας εργαζομενος...

Αρέσει στα μέλη agrotis53, alisida

MiltosRNLI1930

# 18 στις 11/10/2019
author
Ανδρας / 57 / Χήρος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Βούλα
Θέματα: 39
Απαντήσεις: 4.777

Συγνωμη

αλλα ξεχασα να αναφερω οτι στο ταχυφαγειο με τα ολισθηρα πατωματα που δουλευε η Μανταμιτσα οι γαλοπουλες ηταν κομμενες κατα το διαμηκες .

Αρέσει στο μέλος Enikos

Enikos

# 19 στις 11/10/2019
author
Ανδρας / 75 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Κρινοντας απο τον δικο μου τομεα, ο οποιος δεν εχει μεγαλες διαφορες απο το οργανωτικο εως το εκτελεστικο σκελος του, απο τις αλλες επιχειρησεις...

Φυσικα και μιλησα για προισταμενους, οι οποιοι εχουν ανελθει τις βαθμιδες, παραγωγης-επιβλεψης-διοικησης προσωπικου, οντες οι ιδιοι κατοχοι του αντικειμενου για το οποιο θα ελεγξουν τους υφισταμενους τους...

Φυσικα και υπαρχουν οι εγκαθετοι-στουκας στους οποιους αναφερεσαι και ο Θεος να σε φυλαει...

Εγω απλα θελησα να δωσω την διασταση και των δυο οπτικων...

Τι περιμενει ο υπαλληλος (και μαλιστα ο Ελληνικων δεδομενων υπαλληλος...ωχ μωρε, ενταξει τωρα κλπ) και τι περιμενει ο εργοδοτης, απο ολο αυτο το λινκ...

Στην Ελλαδα μας, συζητωντας και βιωνοντας απο συζητησεις και αποτελεσματα τις εργασιακες μεθοδους, βλεπω οτι λειπει η διαθεση ευθυνης του αποτελεσματος...

Στον τομεα μου, εισαι επιφορτισμενος με την ευθυνη του αποτελεσματος της εργασιας σου, ον σαιτ. Ειναι κατι το αυτονοητο οτι αν δεν κανεις αυτο για το οποιο αμοιβεσαι, σε κλαινε οι ρεγγες και ειναι στο πετσι σου αυτο...

Κατα την αποψη μου, ειναι τιμιο αυτο. Διοτι ξερει ο αλλος για ποιον λογο σε αμοιβει και το απαιτει...

Ξερεις και εσυ ως επαγγελματιας πλεον, τι ζητας και μαλιστα με σθενος, αναλογα το ποσο εχουν ανεβει οι μετοχες σου λογω εμπειριας και καλων καταγραφων στο βιογραφικο σου...

Σε αυτες τις περιπτωσεις θεωρω οτι μπορει να λειτουργησει αμφιδρομα το δουναι και λαβειν...

Απο την στιγμη που δεν εχουμε κατανοησει τον ρολο μας στο εργασιακο περιβαλλον, μου φαινεται περιεργο να σηκωνουμε απαιτησεις...δεν το θεωρω τιμιο και ευπρεπες...

Πανω σε αυτους τους προσωπικους συλλογισμους, τοποθετηθηκα στην πρωτη τοποθετηση που εκανα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 14 από squirrel1968

...Ενικε...διαφωνω λιγο...

οποιος εχει περασει απο το υπαλληλικι...

κ εχει βρεθει να  διοικησει πισω απο την μπαρα...που λενε...

(κ οχι θεωρητικα διαβαζοντας...αλλα δουλευοντας..τα ποστα)

αντιλαμβανεται οτιδηποτε κανει η δεν κανει ο υφισταμενος του ...ειναι προβλεψιμος....

.Αυτο που δεν κανει ειναι να βγαλει ολα τα κομπλεξ εξουσιας πανω στον υφισταμενο του...

αλλα να  προσπαθει να τον εμπνευσει δουλευοντας ο ιδιος..

.κ οχι μονο δινοντας εντολες...η κατασκοπευοντας τον.

Απο το να τους κυνηγαει με το ντουφεκι...να μη λουφαρουν...

μπορει να βαλει .."μη προσβαση "σε σελιδες που δεν αφορουν την εργασια..

η να έχουν το διαλλειμα τους..αυτο που εχουν οι περισσοτεροι...

Η επιβλεψη ...δεν χρειαζεται να ειναι το τριτο Ραιχ...

μπορεις να επιβλεπεις κ να διορθωνεις..αστοχιες...παραβλεψεις με ωραιο τροπο...δινοντας ευκαιριες...

κ με το να εμπιστευεσαι τον υφισταμενο σου...

οτι κανει σωστα την εργασια του ετσι τον ελεγχεις ουσιαστικα σε βαθος...

αν ειναι τεμπελοσκυλο...ειναι δικο σου λαθος που τον επελεξες...

η των απο πανω...

οποτε εκει κανεις την δουλεια σου κανοντας αναφορες στον ανωτερο σου  αν υπαρχει..

η τον διωχνεις απλα...αν εισαι εσυ ο απο πανω...

Υ.Γ.1

Σκεπτομενος οτι λουφαρουν ετσι κ αλλιως...

δεν νομιζω οτι ειναι καλο ξεκινημα για καποιον που θελει να 

διοικησει προσωπικο...διοτι ερχεται προκατειλειμενος...κ δημιουργει κακο κλιμα...

δεν ειναι ολοι λουφαδοροι...κ τεμπελοσκυλα...

Υ.Γ.2

Τους αυτοσχεδιασμους...εγω θα τους  ελεγα πρωτοβουλιες...αν βεβαια εχει ενημερωσει πρωτα τον 

προισταμενο του...

Υ.Γ. 3

Υπηρξα κ εργοδοτης κ υπαλληλος κ προισταμενος...αλλα ποτε δεν υπηρξα bitch...

αυτη που περιγραφει η θεματοθετρια ..εχει χασει την ,μπαλα απο πριν...

κ καποιος που ειναι δυσαρεστημενος με την συμπεριφορα το εργοδοτη του...δεν αποδιδει...αυτο ειναι 

σιγουρο...

κ δεν μιλω ουτοπικα υπαρχουν τετοιοι εργοδοτες /προισταμενοι πολλοι...

Αρέσει στα μέλη squirrel1968, agrotis53

alisida

# 20 στις 11/10/2019
author

Υπάρχει ο προϊστάμενος που κρίνει τη δουλειά σου από το πόσες ώρες είσαι σκυμμένος στο πισι σου .

..Και υπάρχει κι αυτός που κρίνει τη δουλειά σου από το αποτέλεσμα και τα νούμερα .

..Ευτυχώς είχα την τύχη τα περισσότερα χρόνια να είμαι κάτω από την επίβλεψη των δεύτερων ..

.Μπορώ να κάνω τη δουλειά μου και σε 14 ώρες αντί για 6-7 ..

.Δεν θα το θεωρούσα όμως εξυπνάδα ..

.Αν βέβαια μου το επιβάλουν ,θα το κάνω ,αναγκαστικά

οσα δεν εχω πει
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε