Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

πρόβλημα με ''πεθερά''

Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345

alisida

# 81 στις 23/10/2019
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 34
Απαντήσεις: 6.807
'Aρεσαν+: 0%

Τι στο καλό...

Μπας και δεν ήμουν παντρεμένη 17 χρόνια ...

Ρε σεις ...

Ιδέα μου ήταν ??

Δεν ενοιωθα φυλακή ,είχα βέβαια υποχρεώσεις λόγω παιδιών αλλά αν είναι έτσι ,το σωστό είναι να λέμε τα παιδιά είναι φυλακή .

Από τον τέως δεν είχα πρόβλημα ελευθερίας ,ούτε εκείνος είχε . .

Σκορπιός ήταν  

Παράθεση:
Σχόλιο # 80 από ZHLIASOY

Αρα χωριζουν κ δεν το βαζουν καν θεμα γιατι δεν εχουν καμια ωριμοτητα να το ξανασκεφτουν εστω κ να παρουν ισως μια συμβουλη..οποτε μην περιμενεις να βρεις εδω μεσα θεμα τετοιο. Κ δευτερον ο γαμος ειναι φυλακη αφου εχει κ χειροπεδες βρε κοπελια τι λες τωρα...κ μαλιστα χρυσες!!!

Αρέσει στα μέλη ZHLIASOY, jeyrum

MiltosRNLI1930

# 82 στις 24/10/2019
author
Ανδρας / 58 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 39
Απαντήσεις: 4.994

Eνα πολυ σημαντικο σημειο θρασους και απεικονισης γυφτιας ,ειναι η σκηνη στην καφετερια που καταφθανει η Μανταμ με την παρεα της και καθεται στο απεναντι τραπεζι .

Αρέσει στα μέλη tzoulia59, jeyrum και σε ακόμα 3 μέλη.

tzoulia59

# 83 στις 26/10/2019
author
Γυναίκα / 80 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 7.124

οι δικες μου αποψεις ειναι διαφορετικες 

αληθεια απο που καταγεσαι εσυ;

κι απο που ο φιλος σου;

γιατι  εχει παρα πολυ μεγαλη σημασια ..

και θα το αιτιολογησω ..

οι ανθρωποι που ζουν σε αστικα κεντρα επειδη ο κυκλος  ειναι μεγαλος κι ανοιχτος ..

δεν υπαρχει γνωριμια μεταξυ τους ..

που σημαινει ,,οτι οι ανθρωποι της πολης διακατεχονται απο ανασφαλεια προς το αγνωστο ...

τα παιδια ειναι πιο δεμενα και εξαρτημενα αναγκαστικα απο τις οικογενειες 

οι κινησεις των μελων ελεγμενες 

αρα αυτοματως το παιδι που ζει με τους γονεις του ...ειναι αδυνατον να αποκρυψει απο την οικογενεια κι απο το συγγενολοι οτι παιζει κοπελα 

κι οταν λοιπον παιζει κοπελα..η μανα του παιδιου της πολης ..αρχιζει να αναρωτιεται με ποια κοπελα βγαινει ο γιος της ...

εχει να κανει κυριως ξαναεπαναλαμβανω με την ανασφαλεια της καθε καρυδιας καρυδι ..

εδω να λαβουμε υποψιν μας οτι το σοι ειναι μεγαλο ,,πολυ σημαντικο ...

,θειες γιαγιαδες μαναδες αδερφια ..σημαδι καθολου καλο 

για οποιαδηποτε κοπελα μπει σ αυτη την οικογενεια ...

γιατι η σχεση αυτη ειναι τοσο αρρηκτα δεμενη ...και 

ειτε τυπικα ειτε ατυπα σ αυτες τις περιπτωσεις οι επηρεασμοι ειναι μεγαλοι ...

αποδειξη οτι η θεια ηρθε στο μαγαζι που δουλευες να σε δει να παρατηρησει για να παει να μεταφερει στην αδερφη της ...τα κουστομπολια ...

και η μανα στην καφετερια στο διπλα τραπεζι ..

αν και το θεωρω πολυ φθηνο ολο αυτο ,και κατινιστικο ..,.

και δειχνει και το χαμηλο επιπεδο της οικογενειας 

ωστοσο κι απο το  την δικη σου σταση διακρινω μια καθολου ευγενικη συμπεριφορα και σεβασμο προς την οικογενεια του παιδιου ...

22 χρονων παιδι εισαι ..

.διακρινω συγνωμη που θα το πω... αλλα ενα θρασος ,

συνηθισμενη μικροαστικη συμπεριφορα και ανθρωπων που δεν εχουν κοινωνικη παιδεια ...

κανονικα θα επρεπε στα 22 να εισαι σεμνη ..και να μην βγαζεις αυτη την αντιδραση γιατι το μονο που θα καταφερεις ειναι να χαλασεις την σχεση σου ...

αν και πιστευω οτι μ αυτο το παιδι το πραμα δεν θα παει παρα περα ...

γιατι ουτε κι απ αυτον διακρινω κατι ζωηρο ..

αλλα και η οικογενεια του τον επηρεαζει αρνητικα ...φαινεται ξεκαθαρα ...

κι οταν η οικογενεια δεν επιθυμει την νυφη καλυτερα να σκεφτεσαι να βρεις καποιον αλλον ...

και αν θελεις την προσωπικη μου αποψη παιδι απο τα μερη σου ..

ο λαος δεν λεει τυχαια παπουτσι απο τον τοπο σου κι ας ειναι μπαλωμενο ...

γιατι πιστευω οτι δεν ταιριαζετε ...στις νοοτροπιες ...

και διαφωνω με το οτι η κοπελα πρεπει να παντρευεται στα 25 

αυτες ειναι αντιληψεις στενομυαλες και αλλης εποχης ..

τα κοριτσια σημερα ως τα 35 μορφωνονται και ζουν την ελευθερια τους ..

η αποψη μου ειναι να χωρισεις μαζι του ...γιατι αν δεν γινει τωρα θα γινει σιγουρα στο μελλον ...

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Jenny_pap

πρόβλημα με ''πεθερά''

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη ,

ειμαι καινουρια στο φορουμ . Είμαι 22 χρονών και εδω και 2 χρονια διατηρώ σχέση με ενα παιδί , ο οποίος ειναι 25. Η σχέση μας είναι φυσιολογική θα ελεγα , οπως των υπολοιπων ζευγαριων . Το προβλημα που αντιμετωπιζω είναι η ΄΄πεθερά ΄'' μου .  Να ξεκαθαρισω εξαρχης πως μενω μονη μου , οι γονεις μου ειναι σε αλλη πολη και σε καμια περιπτωση δεν εξαρτωμαι απο εκεινη , ουτε οικονομικα , ουτε σε καποιον αλλον τομέα..Παρακάτω θα παραθέσω διαφορα σκηνικά για να μου πείτε κι εσεις την γνωμη σας και το τι θα κανατε στην θέση μου :1) Την γνώρισα περιπου στον 3ο μήνα της σχέσης μας σε μια καφετέρια . Η πρώτη μας επαφή ήρθε ως εξής:  Εκεινη τον ειχε παρει τηλεφωνο ( τον συντροφο μου εννοω) και τον ρωτησε σε ποια καφετέρια καθομαστε και μετά απο 10 λεπτά έσκασε μυτη με την παρέα της σε διπλανο τραπέζι και ήρθε να μας χαιρετήσει. Εκει ειπαμε μοναχα τα πολύ τυπικά.2ο σκηνικό: Μια μέρα ηρθε ο συντροφος μου απο το σπιτι να με παρει να παμε βολτα με το αυτοκινητο και εκεινη περιμενε να παει να την παρει απο την δουλεια . Τον παιρνει λοιπον τηλεφωνο και αρχισε να του φωναζει γιατι πηρε εμενα ΠΡΩΤΗ και οχι εκεινη . Δεν μιλησα , δεν ειπα τιποτα , απλως εκοψα κινηση , κατι το οποιο κανω παντα.3ο σκηνικό: Στις καλοκαιρινες μας διακοπές , ειχαμε κλείσει ενα τριημερο με ξενοδοχειο να παμε να ξεκουραστουμε . Η ''πεθερα '' μου ηθελε να ερθει μαζι μας, πραγμα το οποιο εγω αρνηθηκα και ακολουθησε ενας επεισοδιακος καυγας με το αγορι μου . Γενικοτερα, δεν παρεμβαινω στο προγραμμα των αλλων ανθρωπων και απαιτω το ιδιο τυπικοι και σωστοι να ειναι και οι ιδιοι απεναντι μου.4ο σκηνικο: Μια μερα ετυχε να παμε βολτα ολοι μαζι , ο αντρας της , ο δικος μου , ο αδερφος του κι εγω ... Κι οταν απουσιαζαν ολοι σε μια στιγμη κι ειχαμε μεινει οι δυο μας μου λεει ''το αρωμα σου ειναι πολυ βαρυ και με πνιγει , εγω παιρνω παντα μαρκας οταν ειναι σε εκπτωση , ποτε δεν αγοραζω χυμα΄''. Παλι δεν του ανεφερα τιποτα .5ο σκηνικο (και το πιο σοβαρο απόλα κατ'εμε). Πιανω δουλεια σε ενα μαγαζι με καλλυντικα , και στο πρωτο δεκαημερο της απασχολησης μου , σκαει μυτη στο μαγαζι η αδερφη της ''πεθερας'' μου , εγω την αναγνωριζω , καθως την εχω δει απο φωτογραφιες στο facebook και ποτέ απο κοντά και της λεω ''ειστε η κυρια μαρια?? '' και λεει ''οχι '' ενω κοκκινησε εντονα κι απο τοτε δεν ξαναπατησε στο μαγαζι .Λιγο καιρο πριν, μου ειχε πει οτι η θεια του ηθελε να με γνωρισει ... Μεγάλη κουτσομπολα αυτη , συνεχως σκαλιζε τα προφιλ μας και ηθελε να ξερει διακαως τι κανουμε και που βρισκομαστε... Εγω λοιπον , καταλαβα οτι αφου δεν ειχα πει ποτε στους γονεις του που δουλευω οτι εκεινος πηγε σπιτι και το συζητησε ... Αυτο το σκηνικο με εφερε στο ''αμην'' και του το ειπα και η απαντηση του ηταν η εξης: '' θα σου φανηκε , ειμαι σιγουρος οτι δεν ηταν η θεια μου αυτη''. Εγω ομως επεμεινα , του εδωσα τα χαρακτηριστικα της φωνης της , του υψους της κλπ μεχρι που συμφωνησε πως αυτη ηταν και μετα μου λεει το εξης'' ωραια κι εγω τι θες να κανω για αυτο??''6ο σκηνικο : Η ''πεθερα'' μου δουλευει σε ενα ιεκ το οποιο μοιρασε μια υποτροφια και προτεινε να την παρω εγω , οταν πηγα να μιλησω με τον υπευθυνο απο κοντα , αυτη καθοταν στη γωνια λιγο πιο πισω και με σκαναρε απο πανω μεχρι κατω , σαν να με περνουσε απο ακτινογραφια ... δεν εδωσα σημασια , το παρεβλεψα , ουτε αυτο του το ειπα.7ο σκηνικο : Τωρα στην παρελαση της 28ης οκτωβριου ο συντροφος μου εχει εναν αδερφο , σε στρατιωτικη σχολη ο οποιος θα παρελασει . Και του ειπα ''πολυ ωραια , θα πατε καπου ολοι μαζι οικογενειακως;; αν ειναι να παμε μαζι να δουμε τον αδερφο σου'' και μου τα μασαγε , τυπου ''' δεν ξερω  αν μας χωραει το αμαξι γτ θα ερθει η μανα μου , η γιαγια μου κλπ'' και μετα μου πεταει το εξης'' εγω θα παω με την οικογενεια μου''.Εχω παρατηρησει το εξης : πως οταν παει καπου με τον πατερα του η με τον αδερφο του με παιρνει μαζι του και μαλιστα ειναι και πολυ εκδηλωτικος , ενω οταν πηγαινει καπου και ειναι μαζι και η μανα του δεν με καλαει ποτε , γινεται αποτομος και επιθετικος απεναντι μου και οσες φορες εχουμε βρεθει τυχαια με εκεινη με σνομπαρει μπροστα της ... επισης 2 χρονια σχεση και στο σπιτι του δεν με εχει παει ΠΟΤΕ, ουτε 1 ΦΟΡΑ. τον εχω ρωτησει αν εκεινη εχει θεμα μαζι μου και λεει πως ολα ειναι καλα... γενικοτερα , θεωρω οτι τον εχει πεισει και οτι τον επηρεαζει πολυ συναισθηματικα . Οταν ειμαστε μονοι ή με τους δικους του , χωρις την μανα εννοειται , ειναι πολυ ηρεμος . εχουμε συζητησει το θεμα του γαμου για το μελλον κι ειναι θετικος σε αυτο και παντα μου λεει πως με θεωρει σοβαρη σχεση του... Εσεις τι θα κανατε ; δεν ξερω πως να τη διαχειριστω , ουτε και τον γιο της κατ'επεκταση ... Καθε γνωμη δεκτη 

Daimonia

# 84 στις 27/10/2019
author
Γυναίκα / 41 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Δυτική) / Ανω Λιόσια
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 15
Βαδίζοντας με στόχο το γάμο ,ο καλύτερος τρόπος να γνωρίσεις τα έσω του ,είναι να συναναστραφεις με την κυρία που ονομάζεις "πεθερά" Η μάνα του συντρόφου σου είναι σύμφωνα με τη γνώμη των ψυχολόγων ,η κυριότερη "αιτία" τόσο για τα καλά του ,όσο και για τα ανάποδα του. Είναι η πρώτη γυναίκα που αυτός εμπιστεύεται και που οι επιρροές της πάνω του θα αργήσουν να ή δε θα ,εξαφανιστούν ποτε ίσως.Γι αυτό το λόγο ,άρπαξε την ευκαιρία να γνωρίσεις τα "ενδότερα" του και μη γίνεσαι γκρινιαρα.

kostas232

# 85 στις 9/11/2019
author
Ανδρας / 54 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ψυχικό
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 113

το προβλημα ειναι η πεθερα ρε παιδια ή ο μαντραχαλος που δεν βαζει την μανα του στην θεση της? μην τρελαθουμε κιολας...

Παράθεση:
Σχόλιο # 3 από sun_world

Κάτι ανάλογο έχω βιώσει όταν ήμουν στην ηλικία σου και λίγο πιο μικρή.

Η διαφορά είναι πως η δική μου περίπτωση ήταν πολύ πιο άρρωστη και 
πως εγώ έκανα το λάθος και τον παντρεύτηκα...

Κορίτσι μου γλυκό αυτές είναι άρρωστες καταστάσεις και δεν χρειάζεται 
να τις "καταπίνεις". Να λες αυτά που αισθάνεσαι εκείνη την ώρα για να 
εκτονωθεί η όποια κατάσταση και να ξέρεις που βαδίζεις.

Μου συνέβη μετά από χρόνια μια περίπου ίδια κατάσταση που θεωρώ πως
ταιριάζει με την δική σου. Η  "πεθερά" δεν ήθελε καμία δίπλα του έτσι και 
αλλιώς και νομίζω πως και η δική σου το ίδιο ακριβώς θέλει...
Κάνε ότι σε φωτίσει ο  Θεός...

kostas232

# 86 στις 9/11/2019
author
Ανδρας / 54 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ψυχικό
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 113

χαζομαρες για παιδια 15 χρονων... στα ισια μιλα στον κανακαρη της δηλ στον φιλο σου... αυτος φταιει και οχι η μανα του...

Παράθεση:
Σχόλιο # 5 από Jenny_pap

@sun_world συμφωνω σε αυτα που λετε . το θεμα ειναι αν υπαρχει καποιος τροπος να του το πλασαρω πλαγιως , οτι με ενοχλει χωρις να την θιξω και να την προσβαλλω σε εκεινον γιατι πανω απόλα σεβομαι οτι ειναι η μητερα του . Κατα βαθος , πιστευω πως γνωριζει , απλως εθελοτυφλει.

Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345
Δεν μπορείτε να απαντήσετε