Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Αποτεφρωση . . . . . . . .

Επιλέξτε σελίδα: (1-12)
Σελίδες 12345678910Τελ.»

Oxaman

# 21 στις 24/10/2019
author
Γυναίκα / 75 / Χήρα
Χιλή
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 249
'Aρεσαν+: 0%

άμα τα τινάξω...άμα λέω και δεν βρυκολακιάσω...κάντε με λαμπάδα...
δεν θέλω λιβάνια ...θα με πιάσει φτέρνισμα......
πέστε μου και ένα τραγουδάκι... και να μοιράσετε στους φίλους μου να μην νοιώθω μοναξιάκαι που είστε...στο σαλόνι να με βάλετε ...να βλέπω
Για τα έξοδα του ψησίματος ...θα αφήσω φάκελο στο δικηγόρο μου

Αρέσει στα μέλη Persefoni__, anassa_ και σε ακόμα 4 μέλη.

VASILIS53

# 22 στις 24/10/2019
author
Ανδρας / 58 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Νέα Μάκρη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 1.344

Δεν είναι φρικιαστικό. Ίσως είναι αφορμή για λίγο στοχασμό.

Το μέλος VASILIS53 έχει επισυνάψει το αρχείο: Et-in-Arcadia-ego.jpg (102.02KB)
Αυτό το αρχείο έχει γίνει download 69 φορές
Αρέσει στα μέλη Arxontoula_, Megalodondas και σε ακόμα 1 μέλος.

peripli

# 23 στις 24/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Επι τελους φως! Μπραβο Ενικε.

Κανενας παπας και καμια εκκλησια και θρησκεια δε θα μου επιβαλλει το πώς θα συναντησω τον Κυριον ανωθεν.

Ο παπας το τροπαρι του κι ο επιχειρηματιας το αντιστοιχο δικο του.

Το απο πού εχει ο καθε @@άγος το δικαιωμα να αφοριζει/απορριπτει κατ'επιλογην τον κοσμακη απο το υπολοιπο "ποιμνιο"/εκκλησια σα θεσμο, ας μεινει ασχολιαστο ως καταντια του δογματος.

Κανονες και αρχες της εκκλησιας δεν εβαλε ο Θεουλης. Κατι για "Αγαπη" ειπε κι εκει κλεισαν ολοι τα αυτια τους.

Να γιατι δεν πανε οι νεοι στην εκκλησια, τετοια ακουν και τρεχουν.

Δεν υπαρχει τιποτα πιο ασφαλες και υγιεινο απο την πυρα, απλα, συντομα, και αποφορτισμενα απο συγκινησιακα σοκ. 

Και οικονομικα θα πω, το μονο κακο ειναι οτι θα λειψουν τα κολυβα, φτιαχνω ωραιο κολυβοζουμο. 

Τα κερολιβανα και τα μνημοσυνα μου εφερναν παντα μια υποκρισια, και βαβουρα να το πω...

Κι ενα βαρος στο πηγαινε-ελα...ηρεμια και αναπαυση θελουν οι νεκροι.

Ολα τα άλλα εαν οι συγγενεις δεν τα θελουν, ειναι περιττα. Εαν τα επιθυμουν, ναι, να τα κανουν.

Ηθελα ενα καζανι με πετρελαιο κοντα στη θαλασσα αμα τιναξω τα πεταλα, να μου βαλουν φωκο, τωρα ειμαι ευτυχης που δε θα τους τρεχω στη Βουλγαρια.

Αυτα ειναι βηματα μπροστα. Οσον αφορα την σαφη μου αποψη...

Για την αποψη ή και την ορθοτητα της γνωμης των αλλων...ο καθεις οπως αρεσκεται, ας κανει ολο το τελετουργικο.

Πολιτισμος. Και οχι, δε θα πω καψτε με, καιγομαι και μονη μου...στην πυρα στην πυρα!!!   

(Προς αποφυγην τυχον παρεξηγησεων, πιστευω, προσευχομαι, ειμαι χριστιανη στην ψυχη, κανω τον Σταυρο μου...και τον σερνω κιολας...και ξεχωριζω τους υπαλληλους της εκκλησιας απο τους "λειτουργους".)  

Sourya

# 24 στις 24/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Λοιπον στο Βαρανασι υπαρχει στον Γαγγη μια αποβαθρα Μανικαρνικα λεγεται οπου καιει η φωτια συνεχεια απο τις αποτεφρωσεις που γινονται.Αν σε καψουν εκει πιστευουν οι Ινδοι, η ψυχη απελευθερωνεται απο τις μετενσαρκωσεις και βρισκει γαληνη.Υπαρχουν τα ξενοδοχεια της ( σωτηριας) οπου πηγαινουν για ν αφησουν την τελευταια τος πνοη. Τα ξυλα της καυσης κοστιζουν 200 ευρω .Ετσι πληροφοριακα

Megalodondas

# 25 στις 24/10/2019
author
Ανδρας / 48 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 760

Για τα λουλούδια υπάρχει και η κομποστοποίηση  

Η μόνο στα λαχανικά γίνεται

Παράθεση:
Σχόλιο # 3 από jane_do
Πολύ ενδιαφέρον θέμα!

Θα συμφωνήσω με την αλυσίδα σε όλα!

Επιπλέον η αποτέφρωση δεν έχει τις σημαντικές επιπτώσεις που έχει  η ταφή των νεκρών στο περιβάλλον (δεν είναι μόνο οι αγελάδες που κλ@νουν ε ).

Επίσης,έχετε παραστεί στην (υποχρεωτική) εκταφή σορού μετά από 3 χρόνια όταν δεν έχει ολοκληρωθεί η αποσύνθεση;

Επομένως,για περιβαλλοντικούς,οικονομικούς και συναισθηματικούς λόγους ,ναι στην αποτέφρωση (για όποιον την επιλέγει,εννοείται).

Αν λές για το μεθάνιο όμως ,τα προιστορικά κύτταρα τρέφονταν με αυτό!

Σημαντικό ρόλο είχε και η αμμωνία ,που επίσης σχηματίζεται και απο την αποσύνθεση μας.

Ψηφίζω κομποστοποίηση!

Αρέσει στο μέλος Enikos

Kristina_

# 26 στις 24/10/2019
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Αλλη χώρα
Απαντήσεις: 1.035

Πάνο δεν το καταλαβα αυτο με τους μετα απο το 1975...εξηγα πλιζζζ ...ειμαι αργοστροφη...δε σε πιανω

Για το θεμα του ενικου τωρα...εννοειται οτι ειμαι πιο υπερ και απο υπερ...ηταν ντροπη που η πολιτεία επετρεπε στην εκκλησια να καθοριζει ακομη ΚΑΙ αυτο στο κατω κατω υπάρχουμε και εμεις που δεν εχουμε ψυχη ουτε θεο να οριζει τις αποφασεις μας

Αν και προφανως οταν πεθανω δε θα με ενδιαφερει τι θα απογίνει το σωμα μου

Παράθεση:
Σχόλιο # 9 από 26-29-31

Το ρεζουμέ...

Όσο ζουν οι γεννηθέντες από το 1975 και πίσω, γκροσο μοσο, για πολλούς λόγους, θα ακολουθείτε η ταφή όπως την ξέρουμε σε ποσοστό 80-90%...

Οι μετά από αυτή την χρονολογία ίσως αλλάξουν τα πράγματα... 

Επειδή το θέμα θα πάει στο οικονομικό και στους παπάδες, δεν νομίζω ότι είναι εκεί η ουσία...

Η ουσία μάλλον κατά την γνώμη μου έχει να κάνει με νοοτροπιες, και συμπεριφορές μιας ζωής που δεν αλλάζουν εύκολα...

agrotis53

# 27 στις 24/10/2019
author
Ανδρας / 55 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Απαντήσεις: 2.417

εννοειτε οτι ειμαι υπερ της καυσης των νεκρων...

.τωρα σε ζητηματα εκκλησιας,, οκ , να μην τα ξαναλεμε, η εκκλησια νομιζη τον πιστο ιδιοκτησια της και εν ζωη και εν θανατο... το θεμα ειναι οτι η εκκλησια δεν εχει κανεναν ουσιαστικα λογο  να αρνητε την καυση,, και φυσικα την εξοδιο ακολουθια,, νομιζω οτι μονο η ελληνικη εκκλησια το κανει αυτο,, σε ολες της αλλες ορθοδοξες εκκλησιες, εχει λυθει το θεμα...

λεει λοιπον η εκκλησια 
<<? ταφή το? νεκρο? σώματος το? ?νθρώπου στή γ? «?ξ ?ς ?λήφθη» προϋποθέτει καί ?πονοε? πίστη στήν ?νάσταση τ?ν νεκρ?ν κατά τή Δευτέρα Παρουσία καί σημαίνει τήν ?λπίδα καί ?σχατολογική προσδοκία τ?ς ζω?ς το? μέλλοντος α??νος...>>
?ντιθέτως ? καύση καί ?ποτέφρωση ?ποδηλώνει ?λλειψη πίστης καί ?λπίδας, καθώς σημαίνει τόν πλήρη ?φανισμό καί ?κμηδενισμό το? ?νθρώπου.>>

? ?κκλησία δέν δέχεται γιά τά μέλη Της τήν ?ποτέφρωση το? σώματος, δι?τι το?το ε?ναι ναός το? ?γίου Πνεύματος (Α΄ Κορ. 6, 19), στοιχε?ο τ?ς ?ποστάσεως το? κατ’ ε?κόνα καί καθ’ ?μοίωσιν Θεο? πλασθέντος ?νθρώπου (Γεν. 1, 24), καί περιβάλλει α?τ? μέ σεβασμ? καί τιμή ?ς ?κφραση ?γάπης πρ?ς τ? κεκοιμημένο μέλος Της καί ?ς ?κδήλωση πίστεως στήν κοινή πάντων ?νάσταση.

Ε?ναι ?διανόητο συνειδητός ?ρθόδοξος Χριστιανός νά ?ρνε?ται τόν ?νταφιασμό καί νά ?πιλέγει τήν ?ποτέφρωση.?νας τέτοιος ?νθρωπος μέ τήν ?πιλογή του α?τή δηλώνει ?μπρακτα ?τι α?τονομήθηκε καί ?ποξενώθηκε ?πό τήν πίστη καί πράξη τ?ς ?κκλησίας, ?φ ?σον ? ?νταφιασμός ?ταν καί ε?ναι ? μόνος χριστιανικά ?ποδεκτός τρόπος «διαχείρισης» τ?ν νεκρ?ν σωμάτων

.? τόπος ταφ?ς το? νεκρο? σώματος γίνεται σημε?ο ?ναφορ?ς, ?γάπης, τιμ?ς, ?κφράσεως πόνου καί ?δύνης πού ψυχολογικά ?νακουφίζουν καί ?ναπαύουν τούς συγγενε?ς καί φίλους το? ?κλιπόντος.>>>>

ΕΔΩ το θεμα αφορα μονο την ελληνικη εκκλησια, σε ολο τον υπολοιπο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ κοσμο, εχει εξισωθει το ιδιο με την ταφη,, και τα ποσοστα καυσης ξεπερνουν το 50%...στοιχεια 2007... 

η αρνηση ειναι καθαρα δογματικη... αλλα,,    δεν καταλαβαινω σε αυτα που διαβασα,, το πνευμα, η ψυχη, του νεκρου αποχωριζονται το σωμα, προς το δρομο για τον θεο... το σωμα σαπιζει,,, η ανασταση νεκρων,,, συμβολιζει ,, πχ την επανενωση οστων στα κενοταφια, και την επαναφορα του αρχικου σωματος, ;;; 
ο πονος η οδυνη, η τιμη,, δεν ειναι στην αναμνησει ειδη του νεκρου;;; πρεπει να ειναι και σε τοπο και χωρο;; 
αλλα και η σταχτη δεν μπορει να ειναι στην οικια του νεκρου και να αποτελη ολα αυτα που αναφερονται... γιατι πρεπει να σαπιζει  σαν κανενας εγκληματιας, επι 3 χρονια, και μετα να ξεκολουνται τα οστα απο το σαποιο σωμα... τι ειδους δογμα ειναι αυτο;;;  ο νεκρος πρεπει να φευγει εν ειρηνει,,, μα να ξερει οτι θα υποστει αυτα, μετα θανατων;;; 

τωρα , οκ ας ξεφυγουμε απο τους παπαδες...η αρχη εγινε, εστω και αργα,, οσο αυξανονται τα αποτεφρωτηρια θα πεφτουν και οι τιμες... στη βουλγαρια απο εδω ειναι περιπου 2000 ε το κοστος, στη ριτσωνα ακουσα περι τα 1000 ε,  ...εχει δρομο ακομα αλλα επιτελους κατι γινεται...

Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, jeyrum και σε ακόμα 2 μέλη.

Enikos

# 28 στις 24/10/2019
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 22.255

Μια ανατριχιλα, με πιανει παντως...

Με την φωτια, δεν ξερω...

Ισως ειναι απομειναρι συναισθηματων, λογω εκπαιδευσης...

Ανατριχιαζω στην ιδεα, οτι θα...καω...

Ατοπο μεν, με επηρεαζει δε, αν και ξερω οτι δεν θα ειμαι εκει στην οποια διαδικασια, ειτε αυτη λεγεται ταφη, ειτε αποτεφρωση...

Ναι, ειναι καθαρα οικονομικο το θεμα...

Πρακτικα, η αποτεφρωση ειναι πολυ πιο ωφελιμη για πολλα πραγματα...

Κυριως ομως, οπως το σκεφτομαι, για την ουσια αυτης της υποθεσης...εφ' οσον παυεις να υπαρχεις εδω, ας μην εισαι εδω καθ' οιανδηποτε εννοια, ας γινει μια ωρα γρηγορωτερα το "χους ει και εις χουν απελευσει"...

Ειναι προσβλητικο νομιζω, μετα απο ποσον καιρο, να σε ψαχουλευουν ξεδιαντροπα για να δουν αν ελιωσες, για να σε "στριμωξουν" στην γωνια του ταφου, προκειμενου να εναποθεσουν πανω σου ενα αλλο σωμα προς..."κατεργασιαν"...δειχνοντας ασεβεια προς τον ναο του Θεου...

Και μετα παλι, να σε ξεθαβουν, να σε πασπατευουν οι διαφορες, να πλενουν τα οστα σου με κρασι και να σε βαζουν σε ενα κουτι το οποιο θα περιφερεται απο εδω και απο εκει ως ενα ενοχλητικο αντικειμενο που πιανει χωρο η οχι τον καταλληλο χωρο...(στην καλυτερη περιπτωση)...

Παντα σε ανησυχια αυτο το σωμα...ο ναος του Θεου, κατα την εκκλησια μας...παντα υπο κηδεμονια, σαν τα βιβλια που διαβασαμε, πιανουν χωρο στην βιβλιοθηκη, ενοχλουν, αρα να πανε στο παταρι η να τα ξεφορτωθουμε, διχως να δειξουμε "ασεβεια" στο μηνυμα της γνωσης, που αυτα προσεφεραν...

Δεν μπορω να σκεφτω αλλο, την παρουσα στιγμη...

Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, Paralia48 και σε ακόμα 4 μέλη.

COSTAS42

# 29 στις 24/10/2019
author
Ανδρας / 47 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Απαντήσεις: 1.411

αναφερθηκε οτι τα χρηματα ειναι τα ιδια...εγω ξερω 600 ευρω η καυση ενα τριχιλιαρο κανει η ταφη στο νεκροταφειο...μινιμουμ..

Αρέσει στα μέλη hns1602, jeyrum και σε ακόμα 2 μέλη.

MadameShuShu40

# 30 στις 24/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Η θρησκεία για τους παπάδες είναι αλά καρτ.Την ξεχειλωνουν και την μαζεύουν κατά πόσο συμφέρει στην τσέπη τους.

Καταρχάς, η ταφή, η συντήρηση ενός τάφου, και η εκταφή κοστίζουν περισσότερο από την αποτέφρωση. 

Και βρίσκω, εφιαλτική την διαδικασία της εκταφής, και την έχω δει και από κοντά.

Και, επίσης, οι ιερείς, ως δημόσιοι υπάλληλοι, δεν είναι υποχρεωμένοι να τελέσουν μια κηδεία??

Καλά,αν αρχίσουν να πέφτουν τα έσοδα, θα ψέλνουν τρισάγια και στις στάχτες μετά!!

COSTAS42

# 31 στις 24/10/2019
author
Ανδρας / 47 / Σε σχέση
Απαντήσεις: 1.411

Λενε οτι δεν πρεπει να γινεται καυση αλλα ταφη αλλα...οτι μαξ στα 3 χρονια ξεθαυουν το πτωμα και αν δεν θες τα οστα σε κασελακι τα κοκκαλα πανε στο χωνευτηρι και γινονται σκονη...ποια η διαφορα λοιπον;

Παράθεση:
Σχόλιο # 30 από MadameShuShu40

Η θρησκεία για τους παπάδες είναι αλά καρτ.Την ξεχειλωνουν και την μαζεύουν κατά πόσο συμφέρει στην τσέπη τους.

Καταρχάς, η ταφή, η συντήρηση ενός τάφου, και η εκταφή κοστίζουν περισσότερο από την αποτέφρωση. 

Και βρίσκω, εφιαλτική την διαδικασία της εκταφής, και την έχω δει και από κοντά.

Και, επίσης, οι ιερείς, ως δημόσιοι υπάλληλοι, δεν είναι υποχρεωμένοι να τελέσουν μια κηδεία??

Καλά,αν αρχίσουν να πέφτουν τα έσοδα, θα ψέλνουν τρισάγια και στις στάχτες μετά!!

Αρέσει στα μέλη hns1602, oytwswste και σε ακόμα 5 μέλη.

agrotis53

# 32 στις 24/10/2019
author
Ανδρας / 55 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Απαντήσεις: 2.417

αιιι δεν θελω να το κανω θριλερ το θεμα αλλα εγω οσο σκεφτομαι οτι θα με τρυπουν σκουλικια, και οτι αλλο, ενω θα ειμαι ακινητος μμμππρρρ δεν συνεχιζω,... μπουρλοτο σε 20 λεπτα καπνος,,, 

Παράθεση:
Σχόλιο # 28 από Enikos

Μια ανατριχιλα, με πιανει παντως...

Με την φωτια, δεν ξερω...

Ισως ειναι απομειναρι συναισθηματων, λογω εκπαιδευσης...

Ανατριχιαζω στην ιδεα, οτι θα...καω...

Ατοπο μεν, με επηρεαζει δε, αν και ξερω οτι δεν θα ειμαι εκει στην οποια διαδικασια, ειτε αυτη λεγεται ταφη, ειτε αποτεφρωση...

Ναι, ειναι καθαρα οικονομικο το θεμα...

Πρακτικα, η αποτεφρωση ειναι πολυ πιο ωφελιμη για πολλα πραγματα...

Κυριως ομως, οπως το σκεφτομαι, για την ουσια αυτης της υποθεσης...εφ' οσον παυεις να υπαρχεις εδω, ας μην εισαι εδω καθ' οιανδηποτε εννοια, ας γινει μια ωρα γρηγορωτερα το "χους ει και εις χουν απελευσει"...

Ειναι προσβλητικο νομιζω, μετα απο ποσον καιρο, να σε ψαχουλευουν ξεδιαντροπα για να δουν αν ελιωσες, για να σε "στριμωξουν" στην γωνια του ταφου, προκειμενου να εναποθεσουν πανω σου ενα αλλο σωμα προς..."κατεργασιαν"...δειχνοντας ασεβεια προς τον ναο του Θεου...

Και μετα παλι, να σε ξεθαβουν, να σε πασπατευουν οι διαφορες, να πλενουν τα οστα σου με κρασι και να σε βαζουν σε ενα κουτι το οποιο θα περιφερεται απο εδω και απο εκει ως ενα ενοχλητικο αντικειμενο που πιανει χωρο η οχι τον καταλληλο χωρο...(στην καλυτερη περιπτωση)...

Παντα σε ανησυχια αυτο το σωμα...ο ναος του Θεου, κατα την εκκλησια μας...παντα υπο κηδεμονια, σαν τα βιβλια που διαβασαμε, πιανουν χωρο στην βιβλιοθηκη, ενοχλουν, αρα να πανε στο παταρι η να τα ξεφορτωθουμε, διχως να δειξουμε "ασεβεια" στο μηνυμα της γνωσης, που αυτα προσεφεραν...

Δεν μπορω να σκεφτω αλλο, την παρουσα στιγμη...

Αρέσει στα μέλη anassa_, jeyrum και σε ακόμα 1 μέλος.

26-29-31

# 33 στις 24/10/2019
author
Ανδρας / 56 / Διαζευγμένος
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 3.478

Κρις λεω λοιπον,οτι οι 45+ λογω οτι εχουμε μεγαλωσει,με αυτες τις "συνηθειες"δεν προκειται

να ξεφυγουμε απο αυτες,και αυτο δεν κανει τις "συνηθειες'αρετες...

Αν κανουμε εδω ενα γκαλοπ ακομα και τωρα που ειναι ζεστο το θεμα,ποσοι νομιζεις

οτι κατηγορηματικα θα δηλωναν οτι προτιμουν καυση,και να προβουν 

στις απαραιτητες κινησεις γιαυτο...γιαυτο εγραψα οτι η χωρα εχει θεμα νοοτροπιας

και συμπεριφορας...οι νεοι σε μεγαλο ποσοστο το συζητανε και αυτο οπως και αλλα 

θεματα που για τους μεγαλυτερους ειναι ταμπου...

Παράθεση:
Σχόλιο # 26 από Kristina_

Πάνο δεν το καταλαβα αυτο με τους μετα απο το 1975...εξηγα πλιζζζ ...ειμαι αργοστροφη...δε σε πιανω

Για το θεμα του ενικου τωρα...εννοειται οτι ειμαι πιο υπερ και απο υπερ...ηταν ντροπη που η πολιτεία επετρεπε στην εκκλησια να καθοριζει ακομη ΚΑΙ αυτο στο κατω κατω υπάρχουμε και εμεις που δεν εχουμε ψυχη ουτε θεο να οριζει τις αποφασεις μας

Αν και προφανως οταν πεθανω δε θα με ενδιαφερει τι θα απογίνει το σωμα μου

Αρέσει στα μέλη COSTAS42, Kristina_

Kristina_

# 34 στις 24/10/2019
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Αλλη χώρα
Απαντήσεις: 1.035

Ε δεν εχουμε μεγαλωσει και ολοι με τις ιδιες "συνηθειες" ομως

Αααα το πιασα το 1975 ειναι μετα μεταπολίτευσης...ξυπνησααα

Παράθεση:
Σχόλιο # 33 από 26-29-31

Κρις λεω λοιπον,οτι οι 45+ λογω οτι εχουμε μεγαλωσει,με αυτες τις "συνηθειες"δεν προκειται

να ξεφυγουμε απο αυτες,και αυτο δεν κανει τις "συνηθειες'αρετες...

Αν κανουμε εδω ενα γκαλοπ ακομα και τωρα που ειναι ζεστο το θεμα,ποσοι νομιζεις

οτι κατηγορηματικα θα δηλωναν οτι προτιμουν καυση,και να προβουν 

στις απαραιτητες κινησεις γιαυτο...γιαυτο εγραψα οτι η χωρα εχει θεμα νοοτροπιας

και συμπεριφορας...οι νεοι σε μεγαλο ποσοστο το συζητανε και αυτο οπως και αλλα 

θεματα που για τους μεγαλυτερους ειναι ταμπου...

Αρέσει στα μέλη COSTAS42, Mindthegap- και σε ακόμα 2 μέλη.

26-29-31

# 35 στις 24/10/2019
author
Ανδρας / 56 / Διαζευγμένος
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 3.478

Α,ρε κρις εχω δωσει ποσοστο 80-90%

Παράθεση:
Σχόλιο # 34 από Kristina_

Ε δεν εχουμε μεγαλωσει και ολοι με τις ιδιες "συνηθειες" ομως

Αααα το πιασα το 1975 ειναι μετα μεταπολίτευσης...ξυπνησααα

Αρέσει στα μέλη COSTAS42, Kristina_ και σε ακόμα 1 μέλος.

peripli

# 36 στις 24/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Αχαχαχα. . .

Αυτο το τελευταιο με εστειλε...θα δωσω "ρητη εντολη" να ριξουν τις σταχτουλες μου  στην καλη μου θαλασσα, γι'αυτο ειπα και παραθαλασσιως το καζανι...θα αναζωπυρωθω παραυτα εαν μου ψελνουν και τις σταχτες ...

Φτανει που με "ψελνουν" οσο ζω ...γελασα ομως πολυ...ειναι αστειο/γελοιο να το φανταστεις το τρισαγιο στις σταχτες...ημαρτον!  (Ικανους τους εχω!)

Παράθεση:
Σχόλιο # 30 από MadameShuShu40

VASILIS53

# 37 στις 24/10/2019
author
Ανδρας / 58 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Νέα Μάκρη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 1.344

Για όσους επιθυμούν μία θεολογική άποψη για το συγκεκριμένο θέμα, παραθέτω το παρακάτω κείμενο γραμμένο από τον καθηγητή θεολογίας στο πανεπιστήμιο Θεσαλονίκης, Γ Ματζαρίδη. Δεν παρατίθεται ως προσπάθεια πειθούς απλά είναι η άλλη άποψη.

"Η προτίμηση της καύσεως ή της ταφής των νεκρών δεν εξαντλείται στο επίπεδο της λογικής ή της γραφειοκρατίας, αλλά ανάγεται στο βάθος της υπάρξεως του ανθρώπου· ανάγεται στη στάση του απέναντι στο οριακό φαινόμενο της υπάρξεώς του, τον θάνατο. Και το νόημα που προσδίδει ο άνθρωπος στον θάνατο αποτυπώνεται στη μία ή την άλλη προτίμησή του.

Η ταφή των νεκρών δεν αποτελεί δογματικό θέμα με την έννοια κάποιου δογματικού όρου. Η ανάσταση των νεκρών, στην οποία πιστεύει η Εκκλησία, δεν θα εξαρτηθεί από την ταφή ή την καύση τους. Αλλά και, από την άλλη πλευρά, η ταφή των νεκρών δεν είναι άσχετη με τη δογματική πίστη της Εκκλησίας. Η προτίμηση της ταφής και η απόρριψη της καύσεως των νεκρών συνδέονται στενά με την πίστη της Εκκλησίας για τον άνθρωπο και τον σκοπό της υπάρξεώς του.

Όποιος βλέπει το νεκρό σώμα ως λείψανο, ως σεβαστό δηλαδή κατάλοιπο της ανθρώπινης υπάρξεως, θέλει να το τιμήσει. Και στην περίπτωση αυτή, η ταφή ή στη συνέχεια η διατήρηση των οστών είναι ιερή. Άλλωστε, γνωρίζουμε σήμερα ότι και τα ξερά οστά διατηρούν ζωντανή τη βιολογική ταυτότητα του νεκρού, αλλά όχι η στάχτη.

Όποιος όμως βλέπει το νεκρό ανθρώπινο σώμα ως μακάβριο πτώμα είναι φυσικό να το αποστρέφεται και να θέλει να το εξαφανίσει. Δεν διακρίνει σύμβολα, αλλά φυσικά αντικείμενα, με χρηστική ή και χρηματιστική αξία. Λησμονεί την καρδιά και σκέφτεται λογικά. Με την προβληματική, μάλιστα, των μεγάλων αστικών κέντρων, θεωρεί λογικότερη και πρακτικότερη την καύση των νεκρών. 

Η θέληση για εξαφάνιση ή διατήρηση του νεκρού σώματος στον τάφο συνδέεται άμεσα με την τοποθέτηση του ανθρώπου απέναντι στον θάνατο. Όταν κάποιος επιθυμεί να λησμονήσει τον θάνατο, είναι φυσικό να θέλει να εξαφανίσει καθετί που συνδέεται με αυτόν ή τον θυμίζει. 

Και σε αυτό θωρακίζεται από τα σχετικά συστήματα της κοινωνίας μας. Όλα βοηθούν στην αποσιώπηση του θανάτου. Μέσα στο κλίμα αυτό, είναι φυσικό να επιδιώκεται και η εξαφάνιση του νεκρού ανθρώπινου σώματος. Η ταφή στο μνήμα διατηρεί τη μνήμη· τη μνήμη του νεκρού, αλλά και του θανάτου. Και για να διατηρεί κάποιος τη μνήμη αυτή, χωρίς να βασανίζεται, χρειάζεται να πιστεύει στη νίκη εναντίον του θανάτου.

Ο Χριστιανός πιστεύει στη νίκη αυτή και περιμένει την ανάσταση: «Προσδοκώ ανάστασιν νεκρών». Περιμένει την ανάσταση που αφορά ολόκληρη τη σωματοψυχική του υπόσταση. Περιμένει την ανάσταση του καινούργιου ανθρώπου μέσα από το σώμα που φθείρεται, όπως περιμένει και το καινούργιο σιτάρι μέσα από τον σπόρο που σαπίζει στη γη. Όταν υπάρχει η πίστη ή η προσδοκία αυτή, τότε και η στάση απέναντι στον θάνατο και το νεκρό σώμα είναι ανάλογη. Και αυτή εμπνέει το ήθος που καλλιεργήθηκε επί αιώνες στον τόπο αυτόν, ενώ η καύση εισάγει νέο ήθος.

Η καύση των νεκρών δεν προσβάλλει άμεσα το δόγμα της Αναστάσεως. Προσβάλλει όμως το αίσθημα και το ήθος που καλλιεργεί το δόγμα αυτό. Παραμορφώνει την προοπτική και την προσδοκία της Εκκλησίας για τον άνθρωπο. Έτσι θίγεται και το δόγμα, καθώς είναι οργανικά ενωμένο με το ήθος και τη ζωή της Εκκλησίας. 

Η γλώσσα κάθε λαού φανερώνει με άμεσο τρόπο το αίσθημα και το ήθος του. Το αίσθημα και το ήθος μας απέναντι στους νεκρούς αποτυπώθηκε ανεξίτηλα στη γλώσσα μας. Και η αποτύπωση αυτή έχει ιδιαίτερη σπουδαιότητα, γιατί διατηρείται ζωντανή έως σήμερα στην καθημερινή μας ζωή. Στη γλώσσα μας λοιπόν ο νεκρός χαρακτηρίζεται «κεκοιμημένος» και το νεκροταφείο «κοιμητήριο». Ποτέ δεν σκέφτεται κάποιος να κάψει αυτόν για τον οποίο έχει το αίσθημα ότι κοιμάται, εκτός αν τον μισεί θανάσιμα. 

Επιπλέον, ο νεκρός ονομάζεται συγχωρημένος. Και το ρήμα «πέθανε» έχει ως συνώνυμό του το «συγχωρήθηκε». Η συγχώρηση αποτελεί μεγαλειώδη σύνθεση αισθήματος και ήθους. Ήθους, γιατί μας συμφιλιώνει με αυτόν που συγχωρείται. Και αισθήματος, γιατί αυτός που συγχωρείται γίνεται αποδεκτός στον εσωτερικό χώρο της προσωπικής μας ζωής.

Ο νεκρός που συγχωρείται προσλαμβάνεται στον χώρο της προσωπικής ζωής των ζωντανών. Παραμένει στη μνήμη τους. Γίνονται μνημόσυνα γι’ αυτόν και μάλιστα σε τακτά χρονικά διαστήματα, που συνδέονται και με τις διάφορες φάσεις αλλοιώσεως του σώματος. Ο τάφος είναι μνήμα, δηλαδή τόπος μνήμης και επισκέψεως για όσους αγάπησαν και συγχώρησαν τον νεκρό. 

Έτσι εξακολουθεί να υπάρχει ως «συγχωρημένος». Και η μνήμη του διασώζεται όσο υπάρχουν ζωντανοί που τον θυμούνται. Αλλά τελικά όλοι οι νεκροί «συγχωρούνται», γιατί διασώζονται στο πρόσωπο του Χριστού, που είναι ο αιωνίως ζων, «ο ων και ο ην και ο ερχόμενος».

Η μνήμη των νεκρών μάς θυμίζει τις ρίζες μας, την παράδοσή μας, το χρέος μας απέναντι σε αυτούς και τους επιγόνους τους. Η λήθη των νεκρών αφήνει μετέωρη την κοινωνία των ζωντανών. Η κοινωνία μας, αλλά και ολόκληρη η ζωή μας είναι αδιανόητη χωρίς τους νεκρούς. Η γλώσσα μας, η πατρίδα μας, τα ήθη και έθιμά μας, ο πολιτισμός μας, η ίδια η ύπαρξή μας προέρχεται από αυτούς. Οι τάφοι και τα λείψανά τους είναι σεβαστά, ακόμα και ιερά. Η αποτέφρωσή τους δεν μπορεί να μην αντανακλάται και σε αυτά που μας κληροδότησαν.

Παραπονούμαστε ότι ο ιστός της κοινωνίας μας τείνει να διαλυθεί. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ενισχύσουμε τη διάλυσή του. Το αίτημα των ετεροδόξων είναι σεβαστό. Άλλωστε, και αυτό εκφράζει επιθυμία συντονισμού με τη δική τους εκκοσμικευμένη κοινωνία. Ο ίδιος νόμος στη δική μας κοινωνία θα λειτουργήσει προς την αντίθετη κατεύθυνση. Ενώ εκείνοι θα συντονισθούν με τους δικούς τους, εμείς θα αποσυντονιστούμε μεταξύ μας. Θα θεσμοποιήσουμε μια αποκλίνουσα συμπεριφορά στην κοινωνία μας. Και η θεσμοποίηση αυτή θα δημιουργήσει την εντύπωση της δικαιώσεώς της. 

Ασφαλώς και η αποκλίνουσα συμπεριφορά δεν μπορεί να απαγορευθεί, ιδίως μάλιστα από την Εκκλησία, που προασπίζεται πάντοτε την ανθρώπινη ελευθερία. Η Εκκλησία δεν επιβάλλει την πίστη και τις τελετές της σε όσους είναι ξένοι προς αυτήν. Αλλά και όσοι είναι ξένοι προς αυτήν δεν μπορούν να απαιτούν από εκείνη να ευλογεί τις αυθαίρετες επιλογές τους."
Αρέσει στο μέλος Arxontoula_

Paralia48

# 38 στις 24/10/2019
author
Γυναίκα / 54 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 8.924
πάντως και γω δεν μπορώ να καταλάβω την ορθόδοξη εκκλησία, γιατί το αρνείται .Η ευαγγελική και η καθολική το κάνουν εδώ και καιρό. Και ασφαλώς όπως λέει η Σουσου κάνουν τρισάγιο στις στάχτες (αλήθεια). Δηλαδή λεφτά δε χάνουν. Και τελετή γίνεται. Απλά αντί για νεκρό σώμα, έχουν ένα δοχείο με την τέφρα. Και στη Γερμανία δεν επιτρέπεται να το φέρουν σπίτι, μένα σε ειδικό χώρο στο νεκροταφείο ή μπορεί να το σκορπίσει η εταιρεία σε θάλασσα, σε βουνά,όπως είναι η συμφωνία και όπως πληρώσεις. Όχι ο συγγενής, αλλά η εταιρεία. Πάλι δηλαδή ένα σωρό λεφτά δεν τα γλυτώνεις.
Αλλά είναι πιο οικολογικό, μάλλον.
Παρόλα αυτά παιδιά, εμένα δε θέλω να με κάψετε. Έχω δώσει οδηγίες στα παιδιά, πώς το θέλω.

Sourya

# 39 στις 24/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Εδω σε μας κοστιζει γυρω στα 1200  στην εκκλησια ,τωρα για εκει που ειστε κοντα ισως να σας βγαινει πιο φθηνα η καυση. Για να μας φερουν εμας ομως ,θα μας βγει ο κουκος αηδινι. Αχ βρε Ενικε θεμα που ανοιξες, θα πρεπει να βανουμε λεφτα στην ακρη

Παράθεση:
Σχόλιο # 29 από COSTAS42

αναφερθηκε οτι τα χρηματα ειναι τα ιδια...εγω ξερω 600 ευρω η καυση ενα τριχιλιαρο κανει η ταφη στο νεκροταφειο...μινιμουμ..

Enikos

# 40 στις 24/10/2019
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 22.255

Μινιμουμ, πολυ καλα λες...

Φιλε Κωστα, σιχαθηκα τον εαυτο μου, κατα την διαδικασια ταφης του πατερα μου...

Για να μην περιγραψω ολη την διαδικασια, θα αναφερω μονο ενα γεγονος...

Το οποιο με κανει να θυμωνω απελπιστικα πολυ και δεν θα βγει ποτε απο μεσα μου...

Αφου αγορασαμε το "μερος", καναμε ολα τα χαρτια ιδιοκτησιας κλπ κλπ κλπ...

Φτανει η ωρα να "ντυσουμε" το μνημα με μαρμαρα, κατα την οικογενειακην συσκεψιν, διοτι τι θα ελεγε ο κοσμος στα σαραντα? Ετσι με το μπετον το μνημα?...(ειμαστε και νυκοκυραιοι, οχιτιποταλλο)...

Οταν ντυνοταν το μνημα, ερχεται η αστυνομια...και σταματαει τις εργασιες...

Με φωναζουν οι μαρμαραδες, παω εκει και μου απαγγελεται κατηγορια...

"Δια παρανομους εργασιας οικοδομησης"...

Ναι...

Με εστειλαν και εβγαλα αδεια, οικοδομικων εργασιων, για να προχωρησει το "εργο"...

Ακουγα ευκρινως τα κοκκαλα του πατερα μου, που δεν μπορουσε να βγει να τους "περασει ενα μινιο, με εννιαρια σκαγια"...

Οι φαντασμενες θεουσες της οικογενειας, θορυβηθηκαν τα μαλα και ομολογησαν..."ευτυχως που δεν ζει ο μπαμπας"...

Παράθεση:
Σχόλιο # 29 από COSTAS42

Αρέσει στα μέλη COSTAS42, hns1602 και σε ακόμα 1 μέλος.
Επιλέξτε σελίδα: (1-12)
Σελίδες 12345678910Τελ.»
Δεν μπορείτε να απαντήσετε