Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Αποτεφρωση . . . . . . . .

Επιλέξτε σελίδα: (1-12)
Σελίδες Αρχική«3456789101112

Heptamer

# 181 στις 28/10/2019
author
Ανδρας / 55 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 16.065
'Aρεσαν+: 0%

Δαιμονιζειν εστι φιλοσοφειν!

Παράθεση:
Σχόλιο # 164 από Daimonia
Είμαι υπέρ της καυσης.Γρήγορες και καθαρές δουλειές !!!

agrotis53

# 182 στις 28/10/2019
author
Ανδρας / 57 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 2.537

χμμ , τωρα το ειδα... μπα διαβαζω ολων τα γραφομενα, οχι μονο τα δικα σου,, σε τι και που εγκαλεις οκ ειναι στα δικα σου ποστ  γραμμενα,, δεν εχω κατι επιπλεων να προσθεσω σε αυτα... εννοειτε και εχεις δικαιωμα συμετοχης και αποψης και διαφωνιας και οτιδηποτε αλλο,, δεν εχω κανενα λογο να μην ζητησω συγνωμη αν κατι εχει θεωρηθει προσβολη, , , φυσικα δεν μιλω εκ μερους του φορουμ και το εχω τονισει και το τονιζω παντα οτι μιλω προσωπικα σαν εγω, και οχι σαν αντιπροσωπος... μακρυα απο μενα κατι τετοιο...και δεν εχω νοιαστει αν ενδιαφερω καποιον σαν ατομο η σαν προσωπικοτητα,, οσο καιρο ειμαι εδω στο φορουμ... μπα οχι... τετοια λοξα μακρυα και αυτη... παντως οι εστιασης σου και η διαπιστωσης σου σεβαστες και δεκτες...παμε παρακατω...

Παράθεση:
Σχόλιο # 148 από Amalia_28k

Σαν με κοιτάς...αφιερωμενο φίλε AgrotisΓια να έχω την προσοχή σου κάτι έκανα πολύ καλά μάλλον. Δεν εγκαλώ κανέναν γενικά ούτε και ειδικά όπως εσύ . Όλοι τις απόψεις τους θέτουν όπως θέλουν σε ο,τι θέλουν. Και δεν χαρακτήρισα τα γραμμένα κανενός... γραμμένα τα έχω δες. Ποιος εγκαλεί λοιπόν ποιόν; Δεν ζήτησα από κανέναν να μου πει από πού έχει τις εμπνεύσεις του και με ποιό αόρατο πνεύμα συνδιαλέγεται. Εσύ με ποιό συνομιλάς άραγε; Και μήπως δεν σου απαντάει και πρέπει να το κάνω εγώ; Δεν μιλάω εξ ονόματος κανενός ούτε του Θεού - με την ειρωνία βλέπω μια ιδιαίτερη ενόχληση από τα δικά μου ειπωμένα και δεν καταλαβαίνω που σε άρπαξαν τα σκάγια. Αν έχεις ασχοληθεί και με τα τρία θέματα και τι απάντησα ευχαριστώ για το χρόνο σου και την τιμή που μου έκανες. Δεν έχω κάνει κάτι αντίστοιχο γιατί δεν ασχολούμαι με το άτομο σου ειδικά και δεν θα σου απηύθηνα καν το λόγο για το σύνολο των θέσεων σου δημοσίως δοθείσης ευκαιρίας απλά κουβέντα να γίνεται. Θα το έκανα αν με ενδιέφερες ως άτομο κ προσωπικοτητα. Και πάλι ευχαριστώ! Δεν θα σταθώ στην έμμεση προσβολή για το τι καταλαβαίνω, όποιος δημοσίως προσβάλει επί προσωπικού χωρίς να γνωρίζει κάποιο άτομο εκτίθεται ο ίδιος. Δεν μιλώ ούτε εκ μέρους της εκκλησιας αλλά ούτε κι εσύ εκ μέρους του φόρουμ. Τα προσωπικά σου μαζί μου -που δεν ξέρω πως μπορεί να τα απέκτησες- κατ'ιδίαν αν γουστάρεις να τα λύσουμε. Είτε δέχεσαι τη δημοκρατική έκφραση ή όχι. Δεν ηγούμαι της πορείας της κουβέντας ούτε και επιθυμώ να την κατευθύνω όπως εσύ, αλλά ούτε κ να την μονοπωλήσω ή να την κάνω πεδίο αντιπαράθεσης με κπ άλλον ειδικά όπως εσυ. Δεν είναι ιδιωτική η συνομιλία. Συγκεντρώσου...δεν έχεις το Θεό σου! Αφιερωμένο! Και επειδή εσύ έχεις το θέμα σου δεν θα το συμμεριστώ ντε κ καλά και να σου απαντώ σε ο,τι θέλεις. Αυτή είναι η δική σου τακτική. Καθένας με την τακτική του. Συνέχιζε να με διαβάζεις! Καλή απόλαυση!

Αρέσει στα μέλη COSTAS42, Mindthegap- και σε ακόμα 1 μέλος.

Heptamer

# 183 στις 28/10/2019
author

Δεν  εκανε ομως ο πιθηκος τη συλληψη του Θεου  αλλα ο τελειοτερος απογονος του. Αυτος που απεκτησε συνειδητοτητα της υπαρξης του,  μεσω της νοημοσυνης του.

Αυτος που θεωρει τον εαυτο του κορωνιδα της δημιουργιας και οτιδηποτε αλλο αυτοματως κατωτερο.

Παράθεση:
Σχόλιο # 179 από agrotis53

η πιθηκοι ειναι συγγενης μας,, εχουν το 80% και ανω το ιδιο dna...και ο ανθρωπος εξελιγμενος πιθηκος ειναι...

Αρέσει στο μέλος Megalodondas

VASILIS53

# 184 στις 28/10/2019
author
Ανδρας / 60 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Νέα Μάκρη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 1.344

Παράθεση:
Σχόλιο # 180 από agrotis53

παμε σε αλλη κουβεντα τωρα... αλλα οι ιδεολογιες , οι κοσμοθεωριες, και οι θρησκειες,, ειναι το κατα δυναμη σωστα δοσμενες με τους στοχους που θετουν... ο ανθρωπος της κανη στραβες κατα το συμφερον του, αλλα και κατα ποσο της καταλαβαινει... απο εκει και περα φυσικα παιζουν πολλα ρολο , για το πως θα λειτουργησει μια ιδεολογια η μια θρησκεια...και το πως θα αναπτυχθει στην πραξη της...

Αγρότη, μου αρέσει έτσι όπως το τοποθετείς και έτσι το βλέπω και εγώ. 

Σε κάποιο λογοτεχνικό έργο (δεν θυμάμαι πιο, νομίζω ότι ήταν το για ποιόν χτυπάει η καμπάνα του Χεμινγουέη) είχα διαβάσει την εξής φράση που μου έμεινε. Όταν εκφράζεται από τους αντάρτες η αισιοδοξία ότι η επανάσταση θα πετύχει, ο ένας από αυτούς λέει σκεπτικός: Η επανάσταση θα πετύχει και θα είναι πετυχημένη μέχρι που θα την πάρει στα χέρια της η εξουσία.

Προσωπικά διακατέχομαι από μία αναρχική τάση. Έχω αλλεργία απέναντι σε οποιαδήποτε μορφή εξουσίας. Και όταν λέω αναρχία εννοώ ότι δεν χρειάζομαι κανέναν ανώτερο στην ιεραρχία από εμένα να μου υποδείξει τις αρχές και τις αξίες που θα ακολουθήσω. Η εξουσία φυτρώνει πάνω στον τάφο της αυτοδιαχείρισης. 

Δεν είμαι οπαδός του δεν πληρώνω, Πληρώνω και είμαι συνεπέστατος στις υποχρεώσεις μου όταν και όσο μπορώ γιατί σέβομαι την κοινωνία των ανθρώπων και όχι το κράτος της εξουσίας και μακάρι να γίνουμε όλοι απαιτητικοί απέναντι σε αυτούς που κυβερνούν να κάνουν σωστά την δουλειά τους ανεξάρτητα τι απόχρωση έχουν γιατί στο φινάλε δεν τους ζητήσαμε εμείς να μας κυβερνήσουν, εθελοντές προσφέρθηκαν και ζήτησαν την ψήφο μας.

Είμαι φίλα προσκείμενος στην κομμουνιστική θεωρία γιατί δεν μπορώ να ανεχθώ τις τρομερές ανισότητες που υπάρχουν μέσα στην ζούγκλα της αχόρταγης πλεονεξίας που ενσαρκώνεται σε ανθρώπους τέρατα και μολύνει όλο τον κοινωνικό ιστό. Δεν το χωράει το κεφάλι μου ότι υπάρχει ένα 3% του παγκόσμιου πληθυσμού που κατέχει και διαχειρίζεται το 97% του παγκόσμιου πλούτου και το 97% των ανθρώπων προσπαθεί να την βγάλει με το 3% αυτού του πλούτου.

Και έτσι για να μπλέξω σε όλα αυτά και την θρησκεία λιγάκι μιας και ο αγαπητός Μεγαλόδοντας υποστηρίζει ότι άλλα πρεσβεύει η θρησκεία και άλλα η δημοκρατία:

Τελειότατη κοινωνία ονομάζω αυτήν όπου έχει καταργηθεί η ιδιοκτησία, έχουν εκλήψει οι προσωπικές διαφορές και έχουν εξαφανισθεί οι έριδες και οι φιλονικίες. Είναι οι κοινωνία όπου όλα είναι κοινά. Οι πολλοί είναι ένας και αυτός ο ένας δεν υπάρχει μόνος του, αλλά ζει μέσα στους πολλούς. 

Αυτή είναι η χριστιανική κοινωνία δια στόματος Μεγάλου Βασιλείου χίλια πεντακόσια χρόνια πριν από τον Μαρξ και τον Λένιν. 

Οι πραγματικοί χριστιανοί στην καρδιά, υπήρξαν πάντα αναρχικοί ως προς τις εξουσίες των ανθρώπων και απόλυτα ανθρωποκεντρικοί αφού ο ίδιος ο Θεός τους θυσιάστηκε για το καλό των ανθρώπων. 

Σας τα έκανα τουρλού τουρλού πάλι, αλλά τι με νοιάζει εμένα. Εγώ μια χαρά τα έχω βάλει τα κουτάκια στη σειρά τους στο κεφάλι μου.

Αρέσει στα μέλη Paralia48, agrotis53

agrotis53

# 185 στις 28/10/2019
author
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη

δεν αναφερη αυτο η θρησκεια λαμπρο,, δεν ξερω πως το εβγαλες αυτο το συμπερασμα. στη διαφωνια της εννοο,,, αλλα παλι δεν ειναι αρνηση της ορθοδοξιας η καυση,, της ελληνικης  εκκλησιας ειναι , η καποιου μερους της,, καθως δεν εχει βγει αποφαση της ιερας συνοδου ακομα... ετσι νομιζω δηλαδη...

Παράθεση:
Σχόλιο # 149 από lamprand
Αγαπητοι μου αν η ψυχη ειναι αλλο πραμα και αυτονμη τοτε δεν θα ισχυει το εν το παν . επισης οι αρχαιοι λεγαν οτι θανατος της ψυχης ειναι να γινει νερο . οποτε δεν ειναι καθολου αλλης διαστασης .Λενε επισης οτι το Εν ο σφαιρος του Εμπεδοκλη αποτελειται απο τα γνωστα 4στοιχεια της φυσης που αλληλομετατρεπονται ενωνονται και χωριζουν .Η καθε ενωση δινει την ζωη και ο χωρισμος της τον θανατο.Η ψυχη ειναι το υδωρ και ενεργωντας το πυρ ενωνεται με τα αλλα στοιχεια και φτιαχνουν ζωντα πραγματα .Στην διαρκεια της ζωης μας λενε επισης οτι η ψυχη υποφερει γιατυ καιγεται απ το πυρ γι αυτο επιθυμει να γινει υδωρ .Γι αυτο και η ζωη μας χαρακτηριζεται απο πονο και βασανα.Και εδω ερχεται και η διαφωνια της θρησκειας προς την καυση που τον λογο τον εχουν ξεχασει πλεον.Ο λογος ειναι οτι η γαληνη της ειναι να γινει νερο πραγμα που η καυση δεν της το επιτρεπει και ετσι γινεται αερας και γη . οχι νερο ομως .

agrotis53

# 186 στις 28/10/2019
author
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη

και τα φυτα εχουν νευρωνες...

Παράθεση:
Σχόλιο # 155 από Megalodondas

Πίσω από αυτά τα συμβολικά σχεδόν στοιχεία κρύβονται εκατομμύρια στοιχεία τα οποία είναι υπεύθυνα με τις ιδιότητες του το καθένα για όλη την δημιουργία 

Μέσα στα πάντα υπάρχει πνεύμα, ουσία, ηλεκτρισμός,κίνηση.. 

Ο νους δημιουργεί νευρώνες και ο ήλιος τα φυτά.. 

Αρέσει στο μέλος COSTAS42

agrotis53

# 187 στις 28/10/2019
author
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη

μπιλυ αυτοι που δεν πιστευουν η μαλλον οι αθεοι,, γιατι ολοι σε κατι πιστευουν... οι αθεοι λοιπον, δεν εξουσιαζονται απο καμια θρησκεια...απο εκει και περα οκ τα κρατη ειναι κοσμικα και οχι θρησκευτικα,, οποτε εκ των πραγματων δεν τιθεται τετοια εξουσια... 

Παράθεση:
Σχόλιο # 157 από VASILIS53

Που ακριβώς εξουσιάζει η Εκκλησία αυτούς που δεν πιστεύουν; Ρωτάω καλοπροαίρετα για να κατανοήσω τους συμπολίτες μου καλύτερα.

Αρέσει στα μέλη Enikos, VASILIS53

agrotis53

# 188 στις 28/10/2019
author
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη

δεν νομιζω οτι η εδω κουβεντα γινεται απο αυτους που δεν πιστευουν μπιλυ... αν εξαιρεσης εμενα 

Παράθεση:
Σχόλιο # 159 από VASILIS53

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, αυτοί που δεν πιστεύουν αγωνιούν για μας που πιστεύουμε και τελούμε υπό τον ζυγό της εκκλησίας και θέλουν να μας απελευθερώσουν;

Αρέσει στο μέλος VASILIS53

agrotis53

# 189 στις 28/10/2019
author
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη

εμα ομως το λες απογονος,,,η διαφωνια μου ηταν που ξεχωριζες τον ανθρωπο απο την καταγωγη του, η εξελιξη κατοπινη...απο εκει και περα ναι ο ανθρωπος δημιουργησε τους θεους, τον θεο δεν διαφωνο...

Παράθεση:
Σχόλιο # 183 από Heptamer

Δεν  εκανε ομως ο πιθηκος τη συλληψη του Θεου  αλλα ο τελειοτερος απογονος του. Αυτος που απεκτησε συνειδητοτητα της υπαρξης του,  μεσω της νοημοσυνης του.

Αυτος που θεωρει τον εαυτο του κορωνιδα της δημιουργιας και οτιδηποτε αλλο αυτοματως κατωτερο.

lamprand

# 190 στις 28/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Σχόλιο # 189 από agrotis53

εμα ομως το λες απογονος,,,η διαφωνια μου ηταν που ξεχωριζες τον ανθρωπο απο την καταγωγη του, η εξελιξη κατοπινη...απο εκει και περα ναι ο ανθρωπος δημιουργησε τους θεους, τον θεο δεν διαφωνο...

Θεός σήμαίνει ο τρέχων . η κίνηση η ροή με λίγα λόγια . άρα υπάρχει και δεν τον κατασκευασε ο άνθρωπος .

ο άνθρωπος κατασκευασε το πως να είναι άραγε αυτός . και το να λες δεν υπάρχει Θεός είναι λάθος. άλλο αν διαφωνείς στο Πως είναι ο Θεός .

απο αυτό να καταλάβουμε ότι αυτοί που έφτιαξαν την γλώσσα την Ελληνική έδωσαν και την σημασία της κάθε λέξεως που μας διδάσκουν τις αλήθειες που ήξεραν αυτοί . ο θεός λοιπόν κινείται και άρα τον βλέπουμε ή αισθανόμαστε (όπως την ενέργεια) είναι το Παν το Σύμπαν το οποίο κινείται .

γι αυτό τον λόγω δεν θέλουν να αλλάξει η διδαχή των ευαγγελίων σε άλλη γλώσσα και γι αυτό πρέπει να διαφυλάξουμε και την γλώσσα μας που είναι η μισή και πλέον αρχαία ή παραγωγά της .

agrotis53

# 191 στις 28/10/2019
author
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη

ναι μα εγω αναφερομαι σαν θεο σε αυτο που κατασκευασαν οι ανθρωποι λαμπρο... και παντα  για αυτο μιλω... για ολα τα αλλα εχω κανει πολλες αναφορες , και αρχικα μιλησα για το συμπαν,,, ποιο πολλα απο οτι νομιζω μεσα απο αυτα που διαβαζω και ψαχνω,, δεν ξερω,, και πιθανων αν οχι σιγουρα δεν θα μαθω κιολας,,, ισως σε καποια στιγμη η επιστημη απαντησει σε ολα αυτα οριστικα,,, δεν το βλεπω ομως αυτο τουλαχιστων στα επομενα 100 χρονια...

αναμφισβητητα η ελληνικη γλωσσα ςιναι η ποιο πλουσια γλωσσα  και συνεχως εμπλουτιζεται ενοιολογικα... οσο για τα ευαγγελια δεν καταλαβαινω τη εννοεις να αλλαξει η διδαχη σε αλλη γλωσσα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 190 από lamprand

Θεός σήμαίνει ο τρέχων . η κίνηση η ροή με λίγα λόγια . άρα υπάρχει και δεν τον κατασκευασε ο άνθρωπος .

ο άνθρωπος κατασκευασε το πως να είναι άραγε αυτός . και το να λες δεν υπάρχει Θεός είναι λάθος. άλλο αν διαφωνείς στο Πως είναι ο Θεός .

απο αυτό να καταλάβουμε ότι αυτοί που έφτιαξαν την γλώσσα την Ελληνική έδωσαν και την σημασία της κάθε λέξεως που μας διδάσκουν τις αλήθειες που ήξεραν αυτοί . ο θεός λοιπόν κινείται και άρα τον βλέπουμε ή αισθανόμαστε (όπως την ενέργεια) είναι το Παν το Σύμπαν το οποίο κινείται .

γι αυτό τον λόγω δεν θέλουν να αλλάξει η διδαχή των ευαγγελίων σε άλλη γλώσσα και γι αυτό πρέπει να διαφυλάξουμε και την γλώσσα μας που είναι η μισή και πλέον αρχαία ή παραγωγά της .

Αρέσει στο μέλος Enikos

Sourya

# 192 στις 28/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Κοριτσια το νου σας

Το μέλος Sourya έχει επισυνάψει το αρχείο: bfbe0df1b93dfaecc6fe1e6e883c6832.jpg (87.14KB)
Αυτό το αρχείο έχει γίνει download 44 φορές

Daimonia

# 193 στις 28/10/2019
author
Γυναίκα / 43 / Διαζευγμένη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 15

Το φιλοσοφείν προϋποθέτει χρόνο/ια αγαπητέ.

Δεν φτάνουν επτά ημέρες 

Παράθεση:
Σχόλιο # 181 από Heptamer

Δαιμονιζειν εστι φιλοσοφειν!

agrotis53

# 194 στις 29/10/2019
author
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη

ο ζηνωνας και οι στωικοι, οι γνωστικοι αιρετικη, και οι αναβαπτιστες,,, θεωρουνται  προδρομοι του αναρχισμου...δηλαδη ολων τον ουτοπικων χιλιαστικων θρησκευτικων κινηματων απο τη μια. και του αιωνα της λογικης απο την αλλη, κατα μια ενοια μια συγκρουση θρησκευτικης πιστης και ορθολογικης φιλοσοφιας...και πολλες απο της αντιφασεις και ασυμφωνιες του οφειλονται σε αυτες της 2 εκ τον πραγματων αντιθετες αρχες...

της γνωστικες αιρεσης τυπου  αλβιγηνων πχ και ο μαρξισμος της αντιμετοπιζει σαν πρωιμες προλεταριακες εξεργεσης, κατα τον μεσαιωνα αιρεσης οπως της φλανδρα,, ελεγαν οτι τα εκκλησιαστηκα μυστηρια δεν ειναι παρα καθαρη βεβηλωση, και οι εκκλησιες ειναι πορνεια... κτλ, καποιες απο αυτες περιοριζοταν μονο στα της εκκλησιας, δημιουργουσαν κλειστες κοινοτητες, και απλα περιμεναν τη δευτερη παρουσια,, καποιες αλλες κοινοτητες προχωρουσαν σε γενικοτερα, οπως διοικητες, εκκλησιαστες, δημαρχη, ειναι ολοι ληστες , και απαιτουσαν κοινωνικη δικαιωσυνη... πχ τομας μυντσερ 16ς αιωνας...στη γερμανια,...

δηλαδη κατα μεγαλο βαθμο οτι εχουμε σε επαναστατικα κινηματα απο τον πρωτο αιωνα εως τον 17 αιωνα,, τα ποιο πολλα ηταν απο θρησκευτικες αιρεσης, που περα απο το θρησκευτικο μεταρυθμιστικο επαναστατικο πνευμα,, συγκεντρωναν και τη λαικη δυσφορια στο ιδιο κοινωνικο κατεστημενο...1525 η επανασταση των χωρικων σε ολη τη γερμανια...απο τον βολταιρο και τον ρουσσω αρχιζε να αλλαζει η ταση,, και αρχισε να μπαινη η ορθολογιστικη λογικη , ο ρουσσω επηρεασε κατα βαση τους επομενους αναρχικους θεωριτικους...

φευγουμε πολυ ομως απο το θεμα πλεων...παντως  απο τους πρωτους χριστιανους, και τους διωγμους,, εχουν προκυψει και ολες η αιρεσης κατοπιν,,, και φυσικα τα εκκλησιαστικα εγκληματα, ιδιως τον 4 αιωνα και μετα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 184 από VASILIS53

Αγρότη, μου αρέσει έτσι όπως το τοποθετείς και έτσι το βλέπω και εγώ. 

Σε κάποιο λογοτεχνικό έργο (δεν θυμάμαι πιο, νομίζω ότι ήταν το για ποιόν χτυπάει η καμπάνα του Χεμινγουέη) είχα διαβάσει την εξής φράση που μου έμεινε. Όταν εκφράζεται από τους αντάρτες η αισιοδοξία ότι η επανάσταση θα πετύχει, ο ένας από αυτούς λέει σκεπτικός: Η επανάσταση θα πετύχει και θα είναι πετυχημένη μέχρι που θα την πάρει στα χέρια της η εξουσία.

Προσωπικά διακατέχομαι από μία αναρχική τάση. Έχω αλλεργία απέναντι σε οποιαδήποτε μορφή εξουσίας. Και όταν λέω αναρχία εννοώ ότι δεν χρειάζομαι κανέναν ανώτερο στην ιεραρχία από εμένα να μου υποδείξει τις αρχές και τις αξίες που θα ακολουθήσω. Η εξουσία φυτρώνει πάνω στον τάφο της αυτοδιαχείρισης. 

Δεν είμαι οπαδός του δεν πληρώνω, Πληρώνω και είμαι συνεπέστατος στις υποχρεώσεις μου όταν και όσο μπορώ γιατί σέβομαι την κοινωνία των ανθρώπων και όχι το κράτος της εξουσίας και μακάρι να γίνουμε όλοι απαιτητικοί απέναντι σε αυτούς που κυβερνούν να κάνουν σωστά την δουλειά τους ανεξάρτητα τι απόχρωση έχουν γιατί στο φινάλε δεν τους ζητήσαμε εμείς να μας κυβερνήσουν, εθελοντές προσφέρθηκαν και ζήτησαν την ψήφο μας.

Είμαι φίλα προσκείμενος στην κομμουνιστική θεωρία γιατί δεν μπορώ να ανεχθώ τις τρομερές ανισότητες που υπάρχουν μέσα στην ζούγκλα της αχόρταγης πλεονεξίας που ενσαρκώνεται σε ανθρώπους τέρατα και μολύνει όλο τον κοινωνικό ιστό. Δεν το χωράει το κεφάλι μου ότι υπάρχει ένα 3% του παγκόσμιου πληθυσμού που κατέχει και διαχειρίζεται το 97% του παγκόσμιου πλούτου και το 97% των ανθρώπων προσπαθεί να την βγάλει με το 3% αυτού του πλούτου.

Και έτσι για να μπλέξω σε όλα αυτά και την θρησκεία λιγάκι μιας και ο αγαπητός Μεγαλόδοντας υποστηρίζει ότι άλλα πρεσβεύει η θρησκεία και άλλα η δημοκρατία:

Τελειότατη κοινωνία ονομάζω αυτήν όπου έχει καταργηθεί η ιδιοκτησία, έχουν εκλήψει οι προσωπικές διαφορές και έχουν εξαφανισθεί οι έριδες και οι φιλονικίες. Είναι οι κοινωνία όπου όλα είναι κοινά. Οι πολλοί είναι ένας και αυτός ο ένας δεν υπάρχει μόνος του, αλλά ζει μέσα στους πολλούς. 

Αυτή είναι η χριστιανική κοινωνία δια στόματος Μεγάλου Βασιλείου χίλια πεντακόσια χρόνια πριν από τον Μαρξ και τον Λένιν. 

Οι πραγματικοί χριστιανοί στην καρδιά, υπήρξαν πάντα αναρχικοί ως προς τις εξουσίες των ανθρώπων και απόλυτα ανθρωποκεντρικοί αφού ο ίδιος ο Θεός τους θυσιάστηκε για το καλό των ανθρώπων. 

Σας τα έκανα τουρλού τουρλού πάλι, αλλά τι με νοιάζει εμένα. Εγώ μια χαρά τα έχω βάλει τα κουτάκια στη σειρά τους στο κεφάλι μου.

Αρέσει στο μέλος Enikos

Amalia_28k

# 195 στις 29/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Δεκτή η συγνώμη φίλε Agrotis

Σε συγχωρώ τέκνον Βρούτε! Χαχα ! Εγώ πάλι διαβάζω το θέμα μόνο συνήθως κ δεν έχω προκαλέσει κπ να μου απαντήσει πλην του θεματοθέτη θεματοθέτριας. Όταν βλέπω ότι άλλοι τρίτοι παίρνουν θέση απέναντι μου όμως θα απαντήσω αναλόγως. Προφανώς και κάποιοι γνωρίζονται καλύτερα και έχουν κι άμεση συνομιλία κι από δω με πειράγματα κλπ. Προσωπικά δεν γνωρίζω κανέναν κι ούτε με ενδιαφέρει να τελικιάσω ένα θέμα ή να αλλάξω γνώμες σε άλλους μέσα από διαλόγους με άτομα που δεν γνωρίζω ή να τους σέρνω κατά αυτό τον τρόπο να πιάσουμε μεταξύ μας κουβέντα στο φόρουμ. Όσοι γνωρίζονται καλά κάνουν. Ίσως έτσι αρέσει στην πλειοψηφία των συμμετεχόντων να πιάνουν κ με αλλους κουβέντα για ένα θεμα. Εγώ δεν έχω χρόνο να το κάνω και δεν το επιθυμω γατί δεν γνωρίζω τα άτομα κι ο,τι ειπωθεί μπορεί να δημιουργήσει περιττές εντάσεις που ίσως δεν απαντούν στο θέμα που τέθηκε αλλά σίγουρα είναι μια πικάντικη εναλλαγή στη μονοτονία ...κάτι σαν το gossip ( κουτσομπολιό) της ημέρας. Αν ο θεματοθέτης/τρία στους οποίους απαντώ ενδιαφέρονται κι έχουν κπ αντίρρηση ή απορία σε όσα λέω ...αν κι εφόσον το διαβάσω μπορεί να απαντήσω. Αν τύχει και δεν το δω ας με συγχωρέσουν, καλή καρδιά, δεν θα πεθάνουμε κιόλας για μια κουβέντα που έπεσε κάτω και ο άλλος δεν την σήκωσε να συνεχίσει το μοχαμπέτι. Καλό βράδυ σε όλους!

Heptamer

# 196 στις 29/10/2019
author

Για το Θεο και τη δημιουργια εφτασαν αγαπητη.

Και εκτοτε, το 7 κυριαρχει χρονικα στη ζωη μας.

Και ψευδωνυμικως ακομη...

Παράθεση:
Σχόλιο # 193 από Daimonia

Το φιλοσοφείν προϋποθέτει χρόνο/ια αγαπητέ.

Δεν φτάνουν επτά ημέρες 

Αρέσει στο μέλος agrotis53

Heptamer

# 197 στις 29/10/2019
author

Ομοιοπαθης Βασιλη.

Και δεν ειμαστε και Εξαρχειωτες...

Παράθεση:
Σχόλιο # 184 από VASILIS53

Προσωπικά διακατέχομαι από μία αναρχική τάση. Έχω αλλεργία απέναντι σε οποιαδήποτε μορφή εξουσίας. Και όταν λέω αναρχία εννοώ ότι δεν χρειάζομαι κανέναν ανώτερο στην ιεραρχία από εμένα να μου υποδείξει τις αρχές και τις αξίες που θα ακολουθήσω. Η εξουσία φυτρώνει πάνω στον τάφο της αυτοδιαχείρισης

Αρέσει στα μέλη agrotis53, VASILIS53

Enikos

# 198 στις 29/10/2019
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 28.243

Αν εννοησεις Λαμπρο, οτι ο Θεος για τον οποιο μιλαμε δεν ειναι "οπως την ενεργεια", που υποθετεις, αλλα...

Η ΜΟΝΗ ενεργεια η οποια μας περιεχει και την περιεχουμε...

Τοτε θα ειναι πιο απλα τα πραγματα, σε αυτο το θεμα που απασχολει δισεκατομμυρια ανθρωπους...

Παράθεση:
Σχόλιο # 190 από lamprand

ο θεός λοιπόν κινείται και άρα τον βλέπουμε ή αισθανόμαστε (όπως την ενέργεια) είναι το Παν το Σύμπαν το οποίο κινείται .

Αρέσει στα μέλη agrotis53, alisida

Sourya

# 199 στις 29/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Η ζωη ειναι ενα περιεργο δωρο. Στην αρχη το υπερεκτιμαμε, πιστευουμε οτι αποκτησαμε την αιωνια ζωη. Μετα το υποτιμαμε,το βρισκουμε χαλια.Προς το τελος καταλαβαινουμε οτι δεν ηταν δωρο αλλα δανειο, και τοτε προσπαθουμε να το αξιοποιησουμε. Οχι αν κανω λαθος να μη μου το πειτε

VASILIS53

# 200 στις 29/10/2019
author
Ανδρας / 60 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Νέα Μάκρη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 1.344

Παράθεση:
Σχόλιο # 194 από agrotis53

ο ζηνωνας και οι στωικοι, οι γνωστικοι αιρετικη, και οι αναβαπτιστες,,, θεωρουνται  προδρομοι του αναρχισμου...δηλαδη ολων τον ουτοπικων χιλιαστικων θρησκευτικων κινηματων απο τη μια. και του αιωνα της λογικης απο την αλλη, κατα μια ενοια μια συγκρουση θρησκευτικης πιστης και ορθολογικης φιλοσοφιας...και πολλες απο της αντιφασεις και ασυμφωνιες του οφειλονται σε αυτες της 2 εκ τον πραγματων αντιθετες αρχες...

της γνωστικες αιρεσης τυπου  αλβιγηνων πχ και ο μαρξισμος της αντιμετοπιζει σαν πρωιμες προλεταριακες εξεργεσης, κατα τον μεσαιωνα αιρεσης οπως της φλανδρα,, ελεγαν οτι τα εκκλησιαστηκα μυστηρια δεν ειναι παρα καθαρη βεβηλωση, και οι εκκλησιες ειναι πορνεια... κτλ, καποιες απο αυτες περιοριζοταν μονο στα της εκκλησιας, δημιουργουσαν κλειστες κοινοτητες, και απλα περιμεναν τη δευτερη παρουσια,, καποιες αλλες κοινοτητες προχωρουσαν σε γενικοτερα, οπως διοικητες, εκκλησιαστες, δημαρχη, ειναι ολοι ληστες , και απαιτουσαν κοινωνικη δικαιωσυνη... πχ τομας μυντσερ 16ς αιωνας...στη γερμανια,...

δηλαδη κατα μεγαλο βαθμο οτι εχουμε σε επαναστατικα κινηματα απο τον πρωτο αιωνα εως τον 17 αιωνα,, τα ποιο πολλα ηταν απο θρησκευτικες αιρεσης, που περα απο το θρησκευτικο μεταρυθμιστικο επαναστατικο πνευμα,, συγκεντρωναν και τη λαικη δυσφορια στο ιδιο κοινωνικο κατεστημενο...1525 η επανασταση των χωρικων σε ολη τη γερμανια...απο τον βολταιρο και τον ρουσσω αρχιζε να αλλαζει η ταση,, και αρχισε να μπαινη η ορθολογιστικη λογικη , ο ρουσσω επηρεασε κατα βαση τους επομενους αναρχικους θεωριτικους...

φευγουμε πολυ ομως απο το θεμα πλεων...παντως  απο τους πρωτους χριστιανους, και τους διωγμους,, εχουν προκυψει και ολες η αιρεσης κατοπιν,,, και φυσικα τα εκκλησιαστικα εγκληματα, ιδιως τον 4 αιωνα και μετα...

Σωστά και κατά την δική μου άποψη αναφέρεσαι στους αρχαίους Έλληνες ως πρωτεργάτες της αυτόνομης και αυτοσυνείδητης πρωτοβουλίας του ανθρώπου όσο αφορά τον τρόπο συμμετοχής του στα κοινά αλλά και για την αυτονόμηση της πνευματικής έκφρασης σε ατομικό επίπεδο. Και μάλιστα αυτή η τάση αρχίζει να ξεκινάει από το 600 περίπου πΧ, με τους Μιλήσιους.

Μέχρι τότε έχουμε κοσμοθεωρήσεις αλλά και γνώσεις από παλαιότερους πολιτισμούς οι οποίες όμως ξεκινούσαν από πρακτικές ανάγκες της καθημερινής ζωής ή από τις θρησκευτικές δοξασίες του κάθε λαού και πολιτισμού και παρέμεναν αυτές οι θεωρήσεις κάτω από τον ζυγό της ανάγκης και της θρησκευτικής μυθοπλασίας.

Πρώτοι οι αρχαίοι Έλληνες προσπάθησαν να δώσουν εξηγήσεις για το πως και το γιατί του σύμπαντος κόσμου βάζοντας στην άκρη τις θρησκευτικές δοξασίες, προωθώντας την ατομική πρωτοβουλία στην γνώση, θεμελιώνοντας έτσι και την σύγχρονη επιστήμη που τότε την αποκαλούσαν φιλοσοφία. 

Στην αναζήτησή τους όμως για την  ανίχνευση της μιας πρωταρχικής ουσίας κατέληξαν να είναι οι πρώτοι φιλοσοφημένοι θεμελιωτές της μονοθειστικής ιδέας και για αυτό στην πορεία έγιναν το όχημα της Χριστιανικής ιδέας η οποί πέρα από θρησκευτική θέση παρουσίαζε και μία καινούργια κοινωνική πρόταση, 

Δεν είναι τυχαίο ότι ο χριστιανισμός εξαπλώθηκε ραγδαία σε πρώτη φάση στη σφαίρα της ελληνιστικής επιρροής και τα κείμενα της Καινής Διαθήκης πρωτογράφτηκαν στα ελληνικά. 

Αρέσει στο μέλος agrotis53
Επιλέξτε σελίδα: (1-12)
Σελίδες Αρχική«3456789101112
Δεν μπορείτε να απαντήσετε