Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Αποτεφρωση . . . . . . . .

Επιλέξτε σελίδα: (1-12)
Σελίδες Αρχική«234567891011Τελ.»

Enikos

# 121 στις 26/10/2019
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 28.243
'Aρεσαν+: 0%

Την αποψη σου δεν μας εχεις πει, ως προς το θεμα...ακομα...η...δεν εχεις?...

Μονο τρολαρεις...

Δεν εχω προβλημα να σου μιλησω ακριβως πανω στο υφος σου, αλλα ακριβως και χειροτερα απο το υφος σου...

Διαλεξε...

Το κανονικο σου νικ, να σκεφτω οτι αμα τη θεασει, σου δημιουργει προβληματα, λογω του οτι θα εχεις την αναλογη μεταχειριση, απο τους συνομιλητες?...

Και τα δευτερα και τριτα νικς, να ξερεις, δεν αλλαζουν τον τροπο γραφης-συμπεριφορας του ιδιοκτητου...

Οποτε, τζιφος η προσπαθεια...

Παράθεση:
Σχόλιο # 100 από Clicking

Τα όργανα τα πνευστά λαμπρό δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν με ενημερωτικά πράματα που δε κατέχουν.

Το πνευστό όργανο π.χ. φλάουτο,φλογέρα κ.τ.λ. ο οργανοπαίχτης ξέρει μόνο αυτά.

Τα υπόλοιπα είναι άσχετα

Οταν μία κιθάρα έχει τις χορδές φυσιολογικές, φυσιολογικά παίζει. Οταν η χορδές απ την κιθάρα χαλαρώσουν,άστα να πάνε λαμπρό.

Πάς ανήμερα.

Αρέσει στα μέλη COSTAS42, agrotis53 και σε ακόμα 2 μέλη.

Sourya

# 122 στις 26/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Εδω που τα λεμε ,στο κουτι φυλασονται οσο πληρωνει καποιος . Οταν σταματησει να πλερωνει λογω του οτι θα εχουν παει εκει και οι πολυ κοντινοι παλι στο χωνευτηρι θα τους βαλουν ,οπου θα τους καψουν με οξυ, γιατι δε χωραν ολοι μαναμ.

Παράθεση:
Σχόλιο # 108 από Clicking
Πια χωριά είναι αυτά που έχουν τα νεκροκεφαλά στο έλεος του Θεού να παίζουν τα γατιά ? Πόσο εκτιμήθηκαν αυτοί οι άνθρωποι εν ζωή ώστε να ξεχαστούν για να παίζουν οι γάτες. Και πόσο θα εκτιμηθούν αυτοί οι ίδιοι από τους άλλους όταν έρθει η σειρά τους. Τα οστά απ' τους ανθρώπους μας,είναι κλειδωμένα και φυλαγμένα στα κοιμητήρια στο κουτί τούς και απ' έξω έχουν το καντήλι τους για να τα ανάβουν.Εκτός και αν μετά το πλύσιμο τα πετάξεις στη χωματερή μαζί με τον σωρό. Τόση ήταν η τιμή "σου" για αυτούς. Τα συγγενικά πρόσωπα που τιμάμε εν ζωή τα τιμούμε και στον θάνατο και στην εκταφή. ( Ειδικά στην εκταφή ) Οπως η στάχτη φυλάσσεται έτσι και τα οστά. Οπως η στάχτη σκορπίζεται έτσι πέταν και τα οστά. Τα υπόλοιπα είναι θεωρίες για εντυπώσεις. Υ.Π. " Τιμάς εν ζωή = Τιμάς καί στον Θάνατο."

Παράθεση:
Σχόλιο # 108 από Clicking
Πια χωριά είναι αυτά που έχουν τα νεκροκεφαλά στο έλεος του Θεού να παίζουν τα γατιά ? Πόσο εκτιμήθηκαν αυτοί οι άνθρωποι εν ζωή ώστε να ξεχαστούν για να παίζουν οι γάτες. Και πόσο θα εκτιμηθούν αυτοί οι ίδιοι από τους άλλους όταν έρθει η σειρά τους. Τα οστά απ' τους ανθρώπους μας,είναι κλειδωμένα και φυλαγμένα στα κοιμητήρια στο κουτί τούς και απ' έξω έχουν το καντήλι τους για να τα ανάβουν.Εκτός και αν μετά το πλύσιμο τα πετάξεις στη χωματερή μαζί με τον σωρό. Τόση ήταν η τιμή "σου" για αυτούς. Τα συγγενικά πρόσωπα που τιμάμε εν ζωή τα τιμούμε και στον θάνατο και στην εκταφή. ( Ειδικά στην εκταφή ) Οπως η στάχτη φυλάσσεται έτσι και τα οστά. Οπως η στάχτη σκορπίζεται έτσι πέταν και τα οστά. Τα υπόλοιπα είναι θεωρίες για εντυπώσεις. Υ.Π. " Τιμάς εν ζωή = Τιμάς καί στον Θάνατο."

Sourya

# 123 στις 26/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Αυτο το ειπαμε σε αλλο θεμα. Στην ινδονησια το κανουν.

Παράθεση:
Σχόλιο # 105 από alisida

Είπα να μη γράψω ,αλλά δεν μπορώ να μην υποστηρίξω ότι θεωρώ επίσης τη φύλαξη των οστών βανδαλισμό .

Δηλαδή ,αν επιτρεπόταν η ταρίχευση θα στολιζαμε τους νεκρούς συγγενείς μας στο σαλόνι ?

Mindthegap-

# 124 στις 26/10/2019
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση
Ιαπωνία
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 3.995

Παράθεση:
Σχόλιο # 92 από MiltosRNLI1930

Γιατι εμενα η αποπανω μονομαχια μου θυμιζει ουζερι 8ης κατηγοριας στο Μπαρουταδικο του Αιγαλεω εποχη ΠΑΣΟΚ.

Καλα ολα τα αλλα ...

αυτο το...εποχη Πασοκ..τι το θελατε...;;

μου πεσε πολυ βαρυ...

Αρέσει στα μέλη COSTAS42, dimitrisx66 και σε ακόμα 2 μέλη.

Mindthegap-

# 125 στις 26/10/2019
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση
Ιαπωνία

Παράθεση:
Σχόλιο # 109 από Clicking

Κρύψιμο πίσω από το δάχτυλο μας.

Οπως θα λεγε και η γιαγια μου με το καταλληλο υφος...

Ποιανου εισαι εσυ...;;;

Αρέσει στα μέλη dimitrisx66, agrotis53 και σε ακόμα 6 μέλη.

jane_do

# 126 στις 26/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Με πρόλαβες,την ίδια (περίπου) απορία ετοιμαζόμουν να εκφράσω.

Παράθεση:
Σχόλιο # 125 από Mindthegap-

Οπως θα λεγε και η γιαγια μου με το καταλληλο υφος...

Ποιανου εισαι εσυ...;;;

Mindthegap-

# 127 στις 26/10/2019
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση
Ιαπωνία

Παράθεση:
Σχόλιο # 111 από Clicking

Το φλάουτο Μίλτο βγάζει την ψαλμωδία του. Εχει γνώση εμπειρία υπερφυσικής 

Μονομαχία με τσίπουρο τυρνάβου

Καλα, αποφασιστε πρωτα να γραψετε με τα πραγματικα σας νικ ...χωρις φοβο και παθος και τοτε... μπορει...και να συζητησουμε...

Αλλιως τζαμπα δημιουργειτε νικ απλα για να την πειτε στον αλλον...

Υποτιματε  πολυ τη νοημοσυνη σας..αλλα για να το κανετε...κατι περισσοτερο θα ξερετε...

Αρέσει στα μέλη COSTAS42, dimitrisx66 και σε ακόμα 5 μέλη.

Mindthegap-

# 128 στις 26/10/2019
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση
Ιαπωνία

Παράθεση:
Σχόλιο # 96 από Amalia_28k

Αν κπ έζησε μαζί με κπ ανθρώπους γιατί μετά θάνατον να θέλει να ταφεί μακριά τους; Κι αφού αυτός επέλεξε να ταφεί μακριά τους προς τι η απαίτηση ή και σιγουριά ότι θα τον θυμούνται;

Μα τι ερωτημα κι αυτο..;;

Γιατι θελει να παει σε αλλη χωρα...σε χωριο...στον Αρη...οπουδηποτε...

Να κανουμε δηλαδη κουμαντο και σε αυτο;;;

Δεν υπαρχει γιατι...

Μονο ο σεβασμος στην επιθυμια του υπαρχει...ειτε θελει να καει ή να ταφει κανονικα...και καπου εκει μπαινει  τελεια και  παυλα...

Αλλιως... κινδυνευουμε να χαρακτηριστουμε ως ατομιστες...

Αρέσει στα μέλη agrotis53, Enikos

lamprand

# 129 στις 26/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 98 από Enikos

Εν προκειμενω η υποομαδα, αυτη την στιγμη, ειναι οσοι υποστηριζουν το θαψιμο των νεκρων.

εν προκειμένω που λες σημαίνει ότι εννοείς την κοινωνία εδώ μεσα στο φόρουμ έτσι ;

όχι εγώ μιλώ για την κοινωνία της  Ελλάδας.

δεν πιστευω εκεί να ξεπερνα το 10 τοις εκατό αντε 20 .

εγω λέω ότι αν το εθιμό μας ήταν η καυση και καποιοι ζητούσαν ταφή κάτω απ τις ίδιες προυποθέσεις παλι θα ήμουν ενάντιος γιατί η πράξη αυτή σκοπό έχει την διάσπαση του κοινωνικού ιστού που θα φέρει αυτό που είπα .

είναι αντιπαραγωγικά έξοδα που θα κάνουμε και θα επιβαρύνουν τον φορολογούμενο.

για φαντάσου κάθε δήμος να φτιάξει επιπλέον και ένα αποτεφρωτήριο το κόστος ανεβαίνει .τι δηλαδή εμείς εδώ στο χωριό δεν πρέπει να έχουμε το δικό μας ; θα πηγαίνουμε τόσα χιλιόμετρα μακρυά για να κάνουμε το βίτσιο μας ; 

alisida

# 130 στις 26/10/2019
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 9.578

Αν το διάβαζα από κάποιο υπαρκτό πρόσωπο με φαρδια-πλατια υπογραφή και καθαρότατο φωτό ,θα απαντούσα .

Η αλήθεια είναι ότι έχω κουραστεί να απαντώ σε αρωστημενα άτομα με τρολονικ που ως επί το πλείστον εξαφανίζονται ...

Παράθεση:
Σχόλιο # 119 από Clicking

#105Αυτό για την ταρίχευση να υποθέσω πήρε ώρα να το σκεφτείς. Καθότι και ο στολισμός στο σαλόνι. Να γελάσω τώρα η μετά ? Να κάνω λαίκ να σέ υποστηρίξω ? Εσύ αν το διάβαζες από άλλον θα έκανες ? Υποθέτω ναι ? Καθότι το ίδια σκέψη και πάει λέγοντας.

Αρέσει στα μέλη dimitrisx66, VASILIS53 και σε ακόμα 2 μέλη.

Enikos

# 131 στις 26/10/2019
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Και?...

Θα μας τρομαξεις?...

Παράθεση:
Σχόλιο # 116 από Clicking

Μη με πιάσουν τα δαιμόνια.

Αρέσει στα μέλη dimitrisx66, VASILIS53 και σε ακόμα 1 μέλος.

Sourya

# 132 στις 26/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Βρε παιδια ...ελεος, ολοι μπορουμε να κανουμε κι αλλα νικ, δεν βγαζει πουθενα ολο αυτο, ασε που οι περισσοτεροι υποπτευομαστε ποιος ειναι ποιανου.

Το μέλος Sourya έχει επισυνάψει το αρχείο: fdae1b4d4d498ae6250f3873cbf56e96.jpg (58.96KB)
Αυτό το αρχείο έχει γίνει download 43 φορές

Enikos

# 133 στις 26/10/2019
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Η ανα τους αιωνες, λαμπρη κουλτουρα των Ελληνων, δυστυχως δεν επεζησε...

Οι ιδιοι οι Ελληνες, επετρεψαν τον βιασμο της κληρονομιας τους και υιοθετησαν τις περα απο την ρατσα τους πρακτικες, ηθη και εθιμα, πολιτισμικες επιρροες, τροπους οργανωσης της κοινωνιας τους και εκληθησαν να μαθουν απο τους...ξενους, ακομα και οτι αφορα τις πολιτιστικες ριζες τους, διοτι οι ιδιοι πλεον εγιναν οπαδοι και μιμητες φανταχτερων εκδηλωσεων...

Ειμαι βεβαιος, οτι ενας πολυ μεγαλος αριθμος Ελληνων, θα δεχθει ακομα και την καυση, σαν ..."για να το κανουν αυτοι, κατι θα ξερουν πιο πολυ"...

Μηχανικα και μιμητικα...ειμαι βεβαιος...

Το θεμα αυτο εδω, σκοπο ειχε σε οτι με αφορα, να ψηλαφισω τον τροπο σκεψης και αν αυτος αιτιο-λογειται με λογικα επιχειρηματα η οχι...

Κατεληξα στο οτι, αν...

Μετα απο εκατο χρονια, γινει μια κινηση για την ταφη των νεκρων, ο μεχρι πριν δυο γενιες Ελληνας, εφ' οσον θα εχει δεχθει την καυση ως τον πλεον συνιστωμενο τροπο διαχειρισης της νεκρης υλης, παλι θα προσπαθησει να απαξιωσει την νεα κινηση για την ταφη των νεκρων...διχως δικα του λογικα επιχειρηματα, αλλα...επειδη θα εχει φαει το αφηγημα των τοτε οικονομικων συμφεροντων απο την καυση των νεκρων και ουαι κι αλιμονο στα "καινα δαιμονια" της τοτε εποχης...

Χειραγωγηση λεγεται...

Αρέσει στα μέλη COSTAS42, Mindthegap- και σε ακόμα 3 μέλη.

Enikos

# 134 στις 26/10/2019
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Τι συνιστα ασεβεια, στο πνευμα του νεκρου τωρα...

Την ωρα που η ψυχη, αποχωριζεται το σωμα, εκεινη την στιγμη αλλα και για σαραντα ημερες, βρισκεται σε εναν απιστευτα μεγαλο αγωνα, να αποχωριστει το φυσικο περιβαλλον στο οποιο εζησε...αλλα και να κριθει αφ' εαυτης...μην νομιζετε οτι καποιος αλλος κρινει την ψυχη για τα πεπραγμενα της, αλλα η ιδια και με απιστευτη αυστηροτητα. Ειναι ΚΑΙ αυτο ενα δωρο του δημιουργου της, ως αναγνωριση της αυτονομιας που παρεχει, σε αυτην του την δημιουργια...

Ο κυριος λογος αυτης της μαχης, ειναι οτι το αιθερικο σωμα, σαν το ακριβες μοντελο του υλικου, κραταει μεσα του ενα πολυ σημαντικο πραγμα το οποιο χαρακτηρισε ολην την ζωη του...

Την αισθηση της ιδιοκτησιας, τα συναισθηματα της αγαπης, της προστασιας, αλλα και τις μορφες των γηινων αδυναμιων του που αφορουσαν στην υλη του...

Εκεινες τις στιγμες, η σιωπη, η προσευχη, η ψυχικη ηρεμια των ζωντων γυρω απο τον απερχομενο, πρεπει να ειναι καθολικες καταστασεις...

Διαφορετικα η ψυχη ταραζεται, ποναει, δυσανασχετει, υποφερει οσο βλεπει γυρω της εναν ορυμαγδο και αντιστεκεται παρα πολυ στην μαχη της, με την δυναμη η οποια την ελκει να...φυγουν...

Το χειροτερο απ' ολα ειναι οτι εκεινες τις στιγμες λυπαται, οχι με τα γηινα δεδομενα, αλλα με μια σε υπερθετικο βαθμο, ασυλληπτη λυπη...

Η ψυχη, ποτε δεν συμμετεχει σε οτι αφορα το σωμα που εγκατελειψε. Εν ολιγοις, μπορει να βρεθει στον τοπο ταφης η καυσης, ακολουθωντας τα γνωστα της προσωπα, για να προσπαθησει να επικοινωνησει μαζι τους εναγωνιως, διοτι ακομα ειναι εδω. Για κανεναν αλλο λογο.

Το σημειο κλειδι της αγαπης μας και προσπαθειας μας, για την ψυχη αυτη ειναι, να προσευχομαστε για εναν "καλο δρομο", που ευχομαστε-θελουμε ανιδιοτελως να εχει (διοτι μεχρι τα σαραντα εχει και την βασανο της κρισης)...

Αυτο, στους Ελληνορθοδοξους, πλην ολιγων γνωριζοντων την σημασια αυτη, δεν θα το συναντησεις ...

Φωνασκιες, κλαυθμοι, οδυρμοι, φασαρια, οχλαγωγια, κουκουλωμενες προθεσεις, ασχετες προσμονες, κομπασμοι για τον περισσοτερο λυπημενο = "εγω τον αγαπουσα περισσοτερο" και ενα σωρο ασχετα και ασεβη προς την ψυχη...

Ας ξεκινησουμε, απο τις υποχρεωσεις μας απεναντι στην ψυχη λοιπον (τις οποιες με την καμια, δεν πραγματοποιουμε εν ουσια)...

Και ας μεινει για καποια αλλη φορα η σπουδη μας, για τον σεβασμο της αποσυντιθεμενης υλης του σωματος...

Το πνευμα και τα εργα του εν ζωη, Κυριες και Κυριοι...

Ακομα και το πνευμα, για σαραντα ημερες...

Μετα...δεν αναγνωριζει τιποτε και κανεναν...

Εκανα μια σκεψη πες...

Αρέσει στα μέλη COSTAS42, VASILIS53 και σε ακόμα 1 μέλος.

Enikos

# 135 στις 26/10/2019
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Οχι φιλε, εννοω και την εξω κοινωνια, συζηταω με κοσμο πολυ, αφουγκραζομαι...

Οσο για την διασπαση του κοινωνικου ιστου...

Βλεπεις κανεναν συμπαγη κοινωνικο ιστο?...

Εδω...ενορια με ενορια, της ιδιας Ελληνορθοδοξης πιστης...δεν μιλιουνται...

Δηλαδη, σε εμενα τον ιδιο, μεχρι που εγινα 30 χρονων γαιδουρι, μου ειχαν περασει ενδομυχα οτι, οταν περναω απο την εκκλησια της Παναγιας ουτε τον σταυρο μου να μην κανω, διοτι η ενορια μας ειχε πιο πολλες μετοχες στο χρηματιστηριο της θρησκειας μας...μεγαλυτερη εκκλησια, παλαιοτερη, με μεγαλυτερο προαυλιο, με πετρα και οχι με πλακες του πεζοδρομιου, με ρολοι καμπανας το οποιο δουλευε και οχι σαν αφτονωνε που δε δουλευε, απο τις πρωτες εκκλησιες που εβαλε κλιματισμο και κρεσκι σομπα πετρελαιου απο το 1905, με πιο πολλα στασιδια που αριθμουσαν ετος κατασκευης απο το 1865 και ενα σωρο αλλες μεγκλες, απεναντι στους...αλλους...

Ομοθρησκοι ετσι?...

Σιγα μην τους ταραξουμε την συμπνοια!!!...

Αυτοι, μεχρι σημερα, κανουν κοντρες τυπου πρεστιζ και...δεν μιλιουνται, οπως την εποχη Καρεζη-Βουγιουκλακη, που ειχε διχασθει το εθνος για το ποια ηταν καλυτερη σταρ = και αυτοι οι καλυτεροι φανς...απο τους αλλουνους...

Παράθεση:
Σχόλιο # 129 από lamprand

εν προκειμένω που λες σημαίνει ότι εννοείς την κοινωνία εδώ μεσα στο φόρουμ έτσι ;

γιατί η πράξη αυτή σκοπό έχει την διάσπαση του κοινωνικού ιστού που θα φέρει αυτό που είπα .

Sourya

# 136 στις 26/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
  • Μην ανησυχεις παιδι μου εσυ, θα σε παω εγω

Παράθεση:
Σχόλιο # 129 από lamprand

όχι εγώ μιλώ για την κοινωνία της  Ελλάδας.

δεν πιστευω εκεί να ξεπερνα το 10 τοις εκατό αντε 20 .

εγω λέω ότι αν το εθιμό μας ήταν η καυση και καποιοι ζητούσαν ταφή κάτω απ τις ίδιες προυποθέσεις παλι θα ήμουν ενάντιος γιατί η πράξη αυτή σκοπό έχει την διάσπαση του κοινωνικού ιστού που θα φέρει αυτό που είπα .

είναι αντιπαραγωγικά έξοδα που θα κάνουμε και θα επιβαρύνουν τον φορολογούμενο.

για φαντάσου κάθε δήμος να φτιάξει επιπλέον και ένα αποτεφρωτήριο το κόστος ανεβαίνει .τι δηλαδή εμείς εδώ στο χωριό δεν πρέπει να έχουμε το δικό μας ; θα πηγαίνουμε τόσα χιλιόμετρα μακρυά για να κάνουμε το βίτσιο μας ; 

Το μέλος Sourya έχει επισυνάψει το αρχείο: e35402393ee54ba7cb3db76ded52c5b4.jpg (33.64KB)
Αυτό το αρχείο έχει γίνει download 40 φορές

lamprand

# 137 στις 26/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 136 από Sourya

• Μην ανησυχεις παιδι μου εσυ, θα σε παω εγω

χαχα αλήθεια λες ; πρόσεχε μόνο γιατί θα εγερθώ και θα σε πιάσω σ έχω... τέτοιο άχτι που και νεκρούς ζωντανευεις !  

Sourya

# 138 στις 26/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Αμα ειναι ετσι να πας να καεις μοναχο σου

Παράθεση:
Σχόλιο # 137 από lamprand

χαχα αλήθεια λες ; πρόσεχε μόνο γιατί θα εγερθώ και θα σε πιάσω σ έχω... τέτοιο άχτι που και νεκρούς ζωντανευεις !  

Το μέλος Sourya έχει επισυνάψει το αρχείο: 994a3f7982199a938a01513c45246f91.jpg (38.17KB)
Αυτό το αρχείο έχει γίνει download 33 φορές

agrotis53

# 139 στις 26/10/2019
author
Ανδρας / 57 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 2.537

δηλαδη το καψιμο, εξαφανιζει τη μνημη;;;..,, ενω και φυλαξη της σταχτης που συμβαινει κατα το πληστων, δεν συνιστα μνημη και τιμη...

αληθεια, να κανω μια ερωτηση;;; γιατι αφου ειναι τοσο σημαντικη η μνημη του νεκρου,, τα κασελακια με τα οστα , δεν φυλασονται σπιτι σε χωρο απο τους οικιους του;;; τι το δυσκολο, και τι το ποιο απλο;;   για να μην ανατριχιαζουν;; η αξια των νεκρων λοιπον ειναι ενα στιβαγμα κασελακια, για να κανη ο ζωντανος οποτε το θυμηθη καμια προσευχη,, εκει τελειωνη η εμπρακτη τιμη στο σωμα του νεκρου...

μηπως λεω μηπως να μην τα βλεπατε τα πραγματα τοσο φανατικα;;;  αλλωστε δεν καταργητε καμια ταφη,, δεν ειναι δηλαδη η το ενα η το αλλο,, αρα οσοι θελουν ταφη ποιος τους ενοχλη;; 

Παράθεση:
Σχόλιο # 89 από lamprand

πρόσεχε πως μιλάς . προσβάλεις όλους όσους μετέχουν στο τελετουργικό εκταφής . άκου κει βανδαλισμός το πλύσιμο η ευλογία και φύλαξη των οστών .

έχετε ξεφύγει τελείως . βανδαλισμός είναι το κάψιμο η εξαφάνιση κάθε ίχνους που θα μπορούσε να μεινει στην μνήμη των απογόνων .

ανακάλεσε ...αντε πια 

lamprand

# 140 στις 26/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 134 από Enikos

Τι συνιστα ασεβεια, στο πνευμα του νεκρου τωρα...

Την ωρα που η ψυχη, αποχωριζεται το σωμα, εκεινη την στιγμη αλλα και για σαραντα ημερες, βρισκεται σε εναν απιστευτα μεγαλο αγωνα, να αποχωριστει το φυσικο περιβαλλον στο οποιο εζησε...αλλα και να κριθει αφ' εαυτης...μην νομιζετε οτι καποιος αλλος κρινει την ψυχη για τα πεπραγμενα της, αλλα η ιδια και με απιστευτη αυστηροτητα. Ειναι ΚΑΙ αυτο ενα δωρο του δημιουργου της, ως αναγνωριση της αυτονομιας που παρεχει, σε αυτην του την δημιουργια...

Ο κυριος λογος αυτης της μαχης, ειναι οτι το αιθερικο σωμα, σαν το ακριβες μοντελο του υλικου, κραταει μεσα του ενα πολυ σημαντικο πραγμα το οποιο χαρακτηρισε ολην την ζωη του...

Την αισθηση της ιδιοκτησιας, τα συναισθηματα της αγαπης, της προστασιας, αλλα και τις μορφες των γηινων αδυναμιων του που αφορουσαν στην υλη του...

Εκεινες τις στιγμες, η σιωπη, η προσευχη, η ψυχικη ηρεμια των ζωντων γυρω απο τον απερχομενο, πρεπει να ειναι καθολικες καταστασεις...

Διαφορετικα η ψυχη ταραζεται, ποναει, δυσανασχετει, υποφερει οσο βλεπει γυρω της εναν ορυμαγδο και αντιστεκεται παρα πολυ στην μαχη της, με την δυναμη η οποια την ελκει να...φυγουν...

Το χειροτερο απ' ολα ειναι οτι εκεινες τις στιγμες λυπαται, οχι με τα γηινα δεδομενα, αλλα με μια σε υπερθετικο βαθμο, ασυλληπτη λυπη...

Η ψυχη, ποτε δεν συμμετεχει σε οτι αφορα το σωμα που εγκατελειψε. Εν ολιγοις, μπορει να βρεθει στον τοπο ταφης η καυσης, ακολουθωντας τα γνωστα της προσωπα, για να προσπαθησει να επικοινωνησει μαζι τους εναγωνιως, διοτι ακομα ειναι εδω. Για κανεναν αλλο λογο.

Το σημειο κλειδι της αγαπης μας και προσπαθειας μας, για την ψυχη αυτη ειναι, να προσευχομαστε για εναν "καλο δρομο", που ευχομαστε-θελουμε ανιδιοτελως να εχει (διοτι μεχρι τα σαραντα εχει και την βασανο της κρισης)...

Αυτο, στους Ελληνορθοδοξους, πλην ολιγων γνωριζοντων την σημασια αυτη, δεν θα το συναντησεις ...

Φωνασκιες, κλαυθμοι, οδυρμοι, φασαρια, οχλαγωγια, κουκουλωμενες προθεσεις, ασχετες προσμονες, κομπασμοι για τον περισσοτερο λυπημενο = "εγω τον αγαπουσα περισσοτερο" και ενα σωρο ασχετα και ασεβη προς την ψυχη...

Ας ξεκινησουμε, απο τις υποχρεωσεις μας απεναντι στην ψυχη λοιπον (τις οποιες με την καμια, δεν πραγματοποιουμε εν ουσια)...

Και ας μεινει για καποια αλλη φορα η σπουδη μας, για τον σεβασμο της αποσυντιθεμενης υλης του σωματος...

Το πνευμα και τα εργα του εν ζωη, Κυριες και Κυριοι...

Ακομα και το πνευμα, για σαραντα ημερες...

Μετα...δεν αναγνωριζει τιποτε και κανεναν...

Εκανα μια σκεψη πες...

[Διπλό λόγο θα πω: γιατί τότε το ένα από τη μια αυξήθηκε ώστε να είναι μόνο  από τα πολλά , τότε από την άλλη πάλι γεννήθηκαν τα πολλά από το έναώστε να υπάρχουν. διπλή είναι η γέννηση των θνητών , διπλή και η διάλυση τους.γιατί από τη μια γεννά η ένωση των πάντων και καταστρέφει,και από την άλλη, διασπασμένη διαλύεται καθώς χωρίζονται αυτά.και αυτά ποτέ δεν σταματούν να εναλλάσσονται ολοκληρωτικάάλλοτε με τη Φιλότητα καθώς ενώνονται όλα σε ένα,άλλοτε πάλι από το μίσος του Νείκους καθώς διαχωρίζονται.έτσι το ένα έχει μάθει να γεννιέται από τα πολλάπάλι από το ένα, όταν διασπαστεί, τα πολλά παράγονται,έτσι γίνονται και για αυτά δεν υπάρχει σταθερή ζωή.

απ τα παραπάνω Ηρακλείτεια του Εμπεδοκλή κράτα φίλε Ενικέ ότι τα πάντα διαλύονται έτσι και η ψυχή διαλύεται και όταν ξεκινά απο την αθάνατη παγκόσμια ψυχή και έρχεται στους ανθρώπους δεν γνωρίζει τίποτα μας έλεγε και ο Πλάτων . 

αυτά για μετεμψυχώσεις δεν στέκουν όταν αποσυντίθεται το σώμα που είναι ένα γιατι η ψυχή να μην σκορπίσει ; η ψυχή βρίσκεται σε κάθε άτομο και ατομίδιο μέσα μας όταν σκορπίσουν τα άτομα σκορπίζεται και η ψυχή . 

ο ρόλος της θρησκείας είναι άλλος απ ότι οι πολεμιοί της λένε . είναι η καθοδήγηση του ανθρώπου να θέλει την φιλότητα (αγάπη) και να μην επιτρέπει το Νείκος (την διχόνεια) να τον διαλύσει .

γιατί διάλυση είναι ο Θάνατος είπαμε . 

Επιλέξτε σελίδα: (1-12)
Σελίδες Αρχική«234567891011Τελ.»
Δεν μπορείτε να απαντήσετε