Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Αποτεφρωση . . . . . . . .

Επιλέξτε σελίδα: (1-12)
Σελίδες Αρχική«3456789101112

agrotis53

# 141 στις 26/10/2019
author
Ανδρας / 57 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 2.537
'Aρεσαν+: 0%

μονο η ελληνοορθοδοξη εκκλησια δεν το δεχεται... και αυτη οχι συμπαγης, αναμενεται αποφαση ιερας συνοδου... σε ολες της χωρες ανεξαρτητου δογματος ειναι αποδεκτη...

η οργανικη υλη δεν εχει να κανη με τη θρησκεια, με τον θεο, ... φαντασου, οποιος πιστος καει αποτεφρωθη σε μια φωτια αθελα του,,, αν πιστεψουμε στην δευτερη παρουσια,, τι;; την εχει χαση, γιατι θα ειναι σταχτη;;;ξερεις ποσα οστεοφυλακια εχουν καει μαζι με τα οστα;; απο πυρκαγιες;; ... εδω ειναι που αναιρειτε η οποια λογικη, δογματικη και μη εναντι της καυσης...

Παράθεση:
Σχόλιο # 91 από Paralia48
 Οι άλλες εκκλησίες (καθολική,ευαγγελική) έχουν την περίφημη φράση στην τελετή της ταφής:
το να επιστρέψει >χώμα στο χώμα και στάχτη στη στάχτη.
Αυτά είναι λόγια κάποιας χριστιανικής εκκλησίας, όχι αίρεσης.
Πού τα βρήκαν άραγε και γιατί ορισμένοι χριστιανοί το δέχονται : το στάχτη στη στάχτη και άλλοι όχι;;;Μήπως επειδή μετά το κάψιμο, αλλάζει η  οργανική ύλη και δεν επανέρχεται πλέον στην αρχική της μορφή...λέω τώρα προσπαθώντας να κατανοήσω, γιατί τόση μανία εναντίον.
Βέβαια και μετά το σκουλικοφάγωμα, επανέρχεται; Όχι βέβαια, έχει γίνει τροφή των μικροοργανισμών.
Έχει μείνει βέβαια ο σκελετος ,που λέει και η κοπέλα παραπάνω.  
Δεν ξέρω

Αρέσει στα μέλη COSTAS42, Mindthegap- και σε ακόμα 3 μέλη.

Paralia48

# 142 στις 26/10/2019
author
Γυναίκα / 56 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 30
Απαντήσεις: 9.761

και συνεχίζω   κύριε από πάνω ...και τα οστά των παλιών, που τους ξέχασαν τα εγγόνια τους,τα πάνε στο χωνευτήρι και γίνονται κι αυτά σκόνη.Την πολυτέλεια της ταφής, ή της καύσης ή των τελετών όπως μας αρέσουν δεν την έχουν όλοι.  Συμφωνώ

Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, agrotis53 και σε ακόμα 2 μέλη.

Paralia48

# 143 στις 26/10/2019
author
Γυναίκα / 56 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 30
Απαντήσεις: 9.761

Παράθεση:
Σχόλιο # 113 από VASILIS53

To παρακάτω κείμενο κατά λάθος το είχα δημοσιεύσει το πρωί στο θέμα τι σκέφτεσαι τώρα. Δεν ξέρω πως την πατάω έτσι με το τάμπλετ, όλο γκάφες παθένω, απορώ πως γράφουν μερικοί από τα κινητά τους τους θεωρώ πολύ ταλαντάχους ανθρώπους. Το βάζω λοιπόν και εδώ και αν επιθυμεί ο φίλος Σαπόρτ ας το διαγράψει από το άλλο θέμα γιατί φαίνεται τελείως άσχετο.

Ο αστικός τρόπος ζωής είναι γεγονός ότι έχει καταργήσει πολλές παραδόσεις. Έχει εμπορευματοποιησει δραστηριότητες που παλιά στην επαρχία γινόντουσαν από τα μέλη της οικογένειας και ειδικά όσον αφορά το συγκεκριμένο θέμα από τις γυναίκες. 

Όλες οι γητονισες έσπευδαν να βοηθήσουν όταν συνέβαινε το γεγονός του θανάτου σε ένα σπίτι. Ότι κάνει τώρα ένα γραφείο τελετών το έκαναν αυτές. Ακόμη και την κάσα την έφτιαχναν πολλές φορές οι άντρες της οικογένειας, λίγο πολύ ξέρανε να κόψουν πέντε τάβλες και να καρφώσουν δέκα πρόκες. 

Και τα παιδιά από κοντά να βιώνουν την όλη διαδικασία, τελείως ξένες πρακτικές με τον αστικό τρόπο ζωής όπου παρατηρώ, με πολύ μεγάλη σπουδή γίνεται προσπάθεια να μην έρθει το παιδί σε επαφή με την πραγματικότητα του θανάτου. Έχω παρακολουθήσει ως παιδί πολλές διαδικασίες τέτοιες και έχω δει ανθρώπους να πεθαίνουν από φυσικά αίτια. Όχι μόνο δεν με αρρώστησαν αλλά με έκαναν πιο στοχαστικό και ίσως και λίγο κυνικό ως προς αυτά. 

Η αποκομιδή των λειψάνων γινόταν πάλι από την ίδια την οικογένεια, δεν βάζαμε εργάτες και μεις τα παιδιά βοηθουσαμε και κοινωνουσαμε την ιερότητα της στιγμής και της πράξης. Κάπου έχει δίκιο η Μαιντ να μιλάει για βανδαλισμό, με τον τρόπο που γίνεται σήμερα είναι μια αγγαρεία χωρίς καμία ιερότητα και κάτι τέτοιο είναι κάπως βανδαλιστικο. 

Τα γράφω όλα αυτά όχι για να γίνω καυστικος απέναντι στον αστικό τρόπο ζωής, αλλά περισσότερο σαν μια λαογραφική πληροφόρηση. 

Κάθε καινούργιος τρόπος ζωής αλλάζει τα ήθη και τα έθιμα. Τώρα προς το καλύτερο ή το χειρότερο ο κάθε ένας βγάζει τα συμπεράσματά του σύμφωνα με τις εμπειρίες του. Είναι και οι απαιτήσεις των καιρών που διαφέρουν.

έχεις πολύ δίκιο.

Βλέπω είσαι 3 χρόνια μεγαλύτερος αλλά είχες την τύχη να ζησεις αυτή τη διαδικασία στις γειτονιές. Μεγάλωσες σε χωριό;

Εγώ μεγάλωσα σε πόλη και δυστυχώς ανήκα στα παιδιά, που οι γονείς δεν τους μιλούσαν για θάνατο, δε με έπαιρναν ποτέ σε κηδείες και όταν πέθαινε κάποιος συγγενής, μου το έκρυβαν λίγο καιρό, για να με προετοιμάσουν.

Δεν τους κατηγορώ, είχαν το λόγο τους, φοβούνταν.

Πάντως εγώ φοβόμουν οτιδήποτε είχε σχέση με το θάνατο. Ούτε έξω από σπίτι πεθαμένου δεν περνούσα, Για πρώτη φορά παραβρέθηκα σε κηδεία σε ηλικία 23 ετών! Όταν πέθανε ο πρώτος μου παπούς, ήμουν 9 ετών. Δεν ήμουν μωρό. Και μου το είπαν μετά από ένα τριήμερο...βασικά το κατάλαβα, όλοι κυκλοφορούσαν μαυροντυμένοι, ήξερα οτι ήταν βαριά άρρωστος, πολύ μυαλό δεν ήθελε

Έτσι μεγάλωσα με αυτό το φόβο του θανάτου σε υπερβολικό βαθμό.

Στα 23 μου αποφάσισα μόνη μου να τον ξεπεράσω.

Αλλά και πάλι , είχα πολλούς ενδοιασμούς. Το νεκρό τον πλησίαζα μέχρι το ένα μέτρο π΄χ.

Πριν τρία χρόνια, που έχασα τον πατερούλη μου, τότε ξεπέρασα εντελώς το φόβο της επαφής με πεθαμένους. Τότε και τον άγγιξα και τον φίλησα και του έφτιαξα το πέτο στο σακάκι και πολλά πολλά. Κάναμε και τα μακάβρια αστεία μας με διάφορα έθιμα...  <βάλτου λίγα λεφτά στην τσέπη να κερνάει> και τέτοια. 

Τι μας ήρθε βραδιάτικα και ανοίγουμε τις καρδιές μας...

Αρέσει στα μέλη VASILIS53, alisida

agrotis53

# 144 στις 26/10/2019
author
Ανδρας / 57 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 2.537

παρολο που γραφεις πολλα, αλλα που δεν εχουν καμια ουσια, αλλα γενικολογα,, κατι σαν να εγκαλεις σε ταξη τους γραφοντες εδω,, μια τακτικη που διαβαζω σε ποστ σου σε τρια θεματα τωρα,, ...

να πω οτι δεν καταλαβες πανω σε τι μιλαμε η αναφερομαστε;;;  μπα σαφως το καταλαβες,, ...

για να εγκαλεις ομως καποιον-καποιους ,, οτι ειναι για σενα αμαρτια, δεν σημαινει οτι ειναι για τον θεο ετσι δεν ειναι;;;  εκτος αν εχεις και εσυ καμια απευθειας συνομιλια με τον ιδιο... αυτο πραγματικα δεν το ξερω...αρα λοιπον δεν σημαινει οτι ειναι και για αλλον... 

κανε μου σε παρακαλω αναφορα στη θεση της ορθοδοξης εκκλησιας πανω στο θεμα... προσεξε ορθοδοξης,,, οχι ελληνοορθοδοξης... ορθοδοξη χριστιανοι λεγομαστε και ειναι η θρησκεια... 

επισης προσεξε... αλλο παραδοση, αλλο θρησκεια... εθιμα ταφης, ειναι εθιμα που αλλαζουν απο χωρα σε χωρα... η θρησκεια δεν αλλαζει ετσι δεν ειναι;; παντα μιλαμε για ορθοδοξια...

αντε μπας και μας πεις καμια ουσια... γιατι οτι γραφεις ειναι ναχαμε να λεγαμε, για πουλια και για χωραφια, και αυλες...  λες και αναφερθηκε εδω τιποτα για καταργησει της ταφης...

Παράθεση:
Σχόλιο # 95 από Amalia_28k

Αναζητώντας την τελειότητα Βανδαλισμός γίνεται; Δεν πλένονται; Δεν τοποθετούνται σε οστεοφυλάκιο; Βανδαλισμός είναι η καύση. Βανδαλισμός αγνώστων είναι τα γκράφιτι σε σχολεία αγάλματα κι άλλα μνημεία από αναρχικούς κλπ. Κι αν δεν έχει αποσυντεθεί δεν ενταφιάζεται κ πάλι; Ποιος θα έδινε το χωράφι του ώστε να χρησιμοποιηθεί ως χώρος ταφής για να μην γίνεται αυτό εφόσον δεν υπάρχει χώρος στα δημοτικά νεκροταφεία ; Ο Ιωσήφ της Αριμαθαίας δεν παραχώρησε τη γη στην οποία ετάφη ο Ιησούς; Εγώ ξέρω ότι είναι πολύ εύκολο να κατηγορουμε τον άλλον γιατί δεν κάνει κάτι ενώ εμείς νιπτουμε τας χείρας μας φαρδείς πλατείς από τους καναπέδες μας κ πίσω από τα πληκτρολόγια με όποια οικονομική άνεση διαθέτει ο καθένας κι ανεξαρτήτως του πως αποκτήθηκε. Κανείς δεν είναι τέλειος. Αλλά περιμένουμε την τελειότητα από την εκκλησία κι όποιον την υπηρετεί από κπ θέση που αμοίβεται θαρρείς κ το νομικό πλαίσιο που πάλι άνθρωποι νομοθετούν είναι τέλειο παντού. Εγώ δεν λέω ότι η εκκλησία επιτελεί άριστα το έργο της αλλά για να κρατάει χρόνια αυτή η κολωνια ενώ τόσες κυβερνήσεις έχουν αλλάξει κάτι θα έχει προσφέρει. Πάντως όπως και στην αρχαιότητα στην εκκλησία του δήμου οι άνθρωποι, που δεν είμαστε τέλειοι, αποτελούν αυτό που λέγεται εκκλησία. Ούτε λέω κι ότι η διαχείριση είναι άριστη. Και το χρήμα στην εκκλησία προσέρχεται οικιοθελώς οπως σε κάθε εργάτη που μας προσφέρει κπ δούλεψή. Αλλά τελικά το μάτι είναι στο χρήμα και στο πόσα στρέμματα γης έχει καθένας ακόμα και η εκκλησία και πουθενά αλλού. Αυτό ενοχλεί, όλα τα υπόλοιπα είναι εκτροπή από την ουσία που είναι η ζωή κι όχι ο θανατος. Το πώς θα ζήσουμε κι όχι το τι γίνεται με το σώμα μετά. Χάνεται η ουσία έτσι. Και δεν είναι μια εκκλησία αγίων αλλά αμαρτωλών ανθρώπων που όλοι δεν είναι δηλωμένοι άγιοι ...όπως κι οι μαθητές του Ιησού μέχρι τη στιγμή του μαρτυρίου τους. Ακόμα και τώρα αρον άρον σταύρωσον ακούγεται. Αμαρτία είναι το λάθος κι ο αναμάρτητος,ο αλάνθαστος, πρώτος το λίθο βαλέτω; Και πως η πόρνη γλίτωσε το λιθοβολισμό; Ο Χριστός σκαλιζε το χώμα ...δεν φώναξε στον καθένα εσύ είσαι λάγνος, εσύ είσαι απατεώνας, εσύ είσαι παιδεραστής...τους έγραψε στο χώμα αυτό που έβλεπε μέσα στον καθένα για να μην τους ξεμπροστιάσει στο πλήθος που καραδωκούσε να λιθοβολήσει τον αποδιοπομπαίο τράγο χάριν αποκατάστασης της ηθικής τάξης κι έτσι διαλύθηκαν ησύχως. Αλλά φέραμε την εκκλησία στη θέση εκείνης της πόρνης πια για τα κακώς κείμενα στα οποία κι εμείς έχουμε μερίδιο ευθύνης. Προς τι η μανία λοιπόν; Αυτό τους επιτρέπεται μέχρι εκεί τους επιτρέπεται κι αυτό κάνουν. Πόσες φορές μεταξύ μας έχουμε πει αν δεν σου αρέσει όπως το κάνω καν'το εσύ καλύτερα; Ώρες ώρες η υποκρισία χτυπάει ταβάνι. Αν δεν κάνεις τίποτα μη μιλάς δεν λέμε κ μεταξύ μας; Μη με κρίνεις! Αντί να μου τη λες πες μου τι θέλεις. Απλοί παρατηρητές στο έργο άλλων είναι εύκολο να κρίνουμε όλοι. Κι αυτό είμαστε απλοί παρατηρητές. Δουλειά που δεν την έκανες πως είναι δυνατόν να την κρίνεις; Ζύγισες τις δυσκολίες της πριν κρίνεις το αποτέλεσμα;

Αρέσει στα μέλη COSTAS42, Mindthegap- και σε ακόμα 1 μέλος.

lamprand

# 145 στις 27/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Σχόλιο # 138 από Sourya

Αμα ειναι ετσι να πας να καεις μοναχο σου

άπονη και άκαρδη όμως . τι να τα κάνουμε τα τρισάγια ; να πάμε ευχαριστημένοι τουλάχιστον θέλουμε .

ασε να σε πιάσω να σε πάρω μαζί μου γιατί δεν ξέρω εκεί θα επιτρέπεται να πιάνουμε; ...φιλίες ντέ ; 

equinox_

# 146 στις 27/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 140 από lamprand

τα πάντα διαλύονται έτσι και η ψυχή διαλύεται και όταν ξεκινά απο την αθάνατη παγκόσμια ψυχή και έρχεται στους ανθρώπους δεν γνωρίζει τίποτα μας έλεγε και ο Πλάτων . 

αυτά για μετεμψυχώσεις δεν στέκουν όταν αποσυντίθεται το σώμα που είναι ένα γιατι η ψυχή να μην σκορπίσει ; η ψυχή βρίσκεται σε κάθε άτομο και ατομίδιο μέσα μας όταν σκορπίσουν τα άτομα σκορπίζεται και η ψυχή . 

γιατί διάλυση είναι ο Θάνατος είπαμε . 

Όταν αποχωρεί η ψυχή κλείνει το ''ρεύμα'' - που είναι όλες οι δυνάμεις που κρατούσαν μεχρι τώρα αυτό το σώμα ζωντανό και που ήταν ''συνδεδεμένο στη πρίζα'', που λέγεται ζωή.
Απο τότε που ήταν ως έμβρυο, μετά απο το 3 μήνα, όταν ζωντάνεψε..

Άλλο τα κύτταρα ενός ζωντανού οργανισμού, lamprand και άλλο όταν εισέλθει ο θάνατος.
Η ψυχή έχει φύγει, είναι άλλων διαστάσεων ''πράγματος'' γι' αυτό και διαλύεται το σώμα.
Τότε τα κύτταρα, γίνονται μόνο άτομα.

Όταν σκορπίζονται, δεν έχουν ίχνους ψυχής, αλλά μόνο δυνάμεις που δρουν μόνο υπο χημικών και φυσικών νομών, δλδ, αποκτούν ιδιότητες ενός πραγματος.

Enikos

# 147 στις 27/10/2019
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 28.243

Πουθενα στο κειμενο που παραθετεις, δεν μιλαει για την διαλυση της ψυχης...

Αλλα για την διαλυση του δεσμου υλης-ψυχης...

Ο δε Πλατων μας λεει οτι το πνευμα, δεν γνωριζει τιποτε απο τα προτερα που βιωσε η ψυχη...

Οσο για την θρησκεια, καλο ειναι να μαθει και η ιδια τον ρολο της ως λειτουργημα, δεν αρκει το να ευαγγελιζομαστε εμεις τον ρολο ενος οργανισμου, που στην ουσια του εχει οικονομοτεχνικο χαρακτηρα...

Παράθεση:Σχόλιο # 140 από lamprand

[Διπλό λόγο θα πω: γιατί τότε το ένα από τη μια αυξήθηκε ώστε να είναι μόνο  από τα πολλά , τότε από την άλλη πάλι γεννήθηκαν τα πολλά από το έναώστε να υπάρχουν. διπλή είναι η γέννηση των θνητών , διπλή και η διάλυση τους.γιατί από τη μια γεννά η ένωση των πάντων και καταστρέφει,και από την άλλη, διασπασμένη διαλύεται καθώς χωρίζονται αυτά.και αυτά ποτέ δεν σταματούν να εναλλάσσονται ολοκληρωτικάάλλοτε με τη Φιλότητα καθώς ενώνονται όλα σε ένα,άλλοτε πάλι από το μίσος του Νείκους καθώς διαχωρίζονται.έτσι το ένα έχει μάθει να γεννιέται από τα πολλάπάλι από το ένα, όταν διασπαστεί, τα πολλά παράγονται,έτσι γίνονται και για αυτά δεν υπάρχει σταθερή ζωή.

απ τα παραπάνω Ηρακλείτεια του Εμπεδοκλή κράτα φίλε Ενικέ ότι τα πάντα διαλύονται έτσι και η ψυχή διαλύεται και όταν ξεκινά απο την αθάνατη παγκόσμια ψυχή και έρχεται στους ανθρώπους δεν γνωρίζει τίποτα μας έλεγε και ο Πλάτων . 

αυτά για μετεμψυχώσεις δεν στέκουν όταν αποσυντίθεται το σώμα που είναι ένα γιατι η ψυχή να μην σκορπίσει ; η ψυχή βρίσκεται σε κάθε άτομο και ατομίδιο μέσα μας όταν σκορπίσουν τα άτομα σκορπίζεται και η ψυχή . 

ο ρόλος της θρησκείας είναι άλλος απ ότι οι πολεμιοί της λένε . είναι η καθοδήγηση του ανθρώπου να θέλει την φιλότητα (αγάπη) και να μην επιτρέπει το Νείκος (την διχόνεια) να τον διαλύσει .

γιατί διάλυση είναι ο Θάνατος είπαμε . 

Αρέσει στα μέλη COSTAS42, Mindthegap- και σε ακόμα 1 μέλος.

Amalia_28k

# 148 στις 27/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Σαν με κοιτάς...αφιερωμενο φίλε Agrotis

Για να έχω την προσοχή σου κάτι έκανα πολύ καλά μάλλον. Δεν εγκαλώ κανέναν γενικά ούτε και ειδικά όπως εσύ . Όλοι τις απόψεις τους θέτουν όπως θέλουν σε ο,τι θέλουν. Και δεν χαρακτήρισα τα γραμμένα κανενός... γραμμένα τα έχω δες. Ποιος εγκαλεί λοιπόν ποιόν; Δεν ζήτησα από κανέναν να μου πει από πού έχει τις εμπνεύσεις του και με ποιό αόρατο πνεύμα συνδιαλέγεται. Εσύ με ποιό συνομιλάς άραγε; Και μήπως δεν σου απαντάει και πρέπει να το κάνω εγώ; Δεν μιλάω εξ ονόματος κανενός ούτε του Θεού - με την ειρωνία βλέπω μια ιδιαίτερη ενόχληση από τα δικά μου ειπωμένα και δεν καταλαβαίνω που σε άρπαξαν τα σκάγια. Αν έχεις ασχοληθεί και με τα τρία θέματα και τι απάντησα ευχαριστώ για το χρόνο σου και την τιμή που μου έκανες. Δεν έχω κάνει κάτι αντίστοιχο γιατί δεν ασχολούμαι με το άτομο σου ειδικά και δεν θα σου απηύθηνα καν το λόγο για το σύνολο των θέσεων σου δημοσίως δοθείσης ευκαιρίας απλά κουβέντα να γίνεται. Θα το έκανα αν με ενδιέφερες ως άτομο κ προσωπικοτητα. Και πάλι ευχαριστώ! Δεν θα σταθώ στην έμμεση προσβολή για το τι καταλαβαίνω, όποιος δημοσίως προσβάλει επί προσωπικού χωρίς να γνωρίζει κάποιο άτομο εκτίθεται ο ίδιος. Δεν μιλώ ούτε εκ μέρους της εκκλησιας αλλά ούτε κι εσύ εκ μέρους του φόρουμ. Τα προσωπικά σου μαζί μου -που δεν ξέρω πως μπορεί να τα απέκτησες- κατ'ιδίαν αν γουστάρεις να τα λύσουμε. Είτε δέχεσαι τη δημοκρατική έκφραση ή όχι. Δεν ηγούμαι της πορείας της κουβέντας ούτε και επιθυμώ να την κατευθύνω όπως εσύ, αλλά ούτε κ να την μονοπωλήσω ή να την κάνω πεδίο αντιπαράθεσης με κπ άλλον ειδικά όπως εσυ. Δεν είναι ιδιωτική η συνομιλία. Συγκεντρώσου...δεν έχεις το Θεό σου! Αφιερωμένο! Και επειδή εσύ έχεις το θέμα σου δεν θα το συμμεριστώ ντε κ καλά και να σου απαντώ σε ο,τι θέλεις. Αυτή είναι η δική σου τακτική. Καθένας με την τακτική του. Συνέχιζε να με διαβάζεις! Καλή απόλαυση!

lamprand

# 149 στις 27/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Αγαπητοι μου αν η ψυχη ειναι αλλο πραμα και αυτονμη τοτε δεν θα ισχυει το εν το παν . επισης οι αρχαιοι λεγαν οτι θανατος της ψυχης ειναι να γινει νερο . οποτε δεν ειναι καθολου αλλης διαστασης .Λενε επισης οτι το Εν ο σφαιρος του Εμπεδοκλη αποτελειται απο τα γνωστα 4στοιχεια της φυσης που αλληλομετατρεπονται ενωνονται και χωριζουν .Η καθε ενωση δινει την ζωη και ο χωρισμος της τον θανατο.Η ψυχη ειναι το υδωρ και ενεργωντας το πυρ ενωνεται με τα αλλα στοιχεια και φτιαχνουν ζωντα πραγματα .Στην διαρκεια της ζωης μας λενε επισης οτι η ψυχη υποφερει γιατυ καιγεται απ το πυρ γι αυτο επιθυμει να γινει υδωρ .Γι αυτο και η ζωη μας χαρακτηριζεται απο πονο και βασανα.Και εδω ερχεται και η διαφωνια της θρησκειας προς την καυση που τον λογο τον εχουν ξεχασει πλεον.Ο λογος ειναι οτι η γαληνη της ειναι να γινει νερο πραγμα που η καυση δεν της το επιτρεπει και ετσι γινεται αερας και γη . οχι νερο ομως .

Enikos

# 150 στις 27/10/2019
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Το Εν χαρακτηριζει την αρχη και το ολον, οχι τα επι μερους...

Επισης...λενε...

Οσα λενε, αυτοι που τα λενε, χαρακτηριζουν την κοσμογονια και οχι το πνευμα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 149 από lamprand
Αγαπητοι μου αν η ψυχη ειναι αλλο πραμα και αυτονμη τοτε δεν θα ισχυει το εν το παν . επισης οι αρχαιοι λεγαν οτι θανατος της ψυχης ειναι να γινει νερο . οποτε δεν ειναι καθολου αλλης διαστασης .Λενε επισης οτι το Εν ο σφαιρος του Εμπεδοκλη αποτελειται απο τα γνωστα 4στοιχεια της φυσης που αλληλομετατρεπονται ενωνονται και χωριζουν .Η καθε ενωση δινει την ζωη και ο χωρισμος της τον θανατο.Η ψυχη ειναι το υδωρ και ενεργωντας το πυρ ενωνεται με τα αλλα στοιχεια και φτιαχνουν ζωντα πραγματα .Στην διαρκεια της ζωης μας λενε επισης οτι η ψυχη υποφερει γιατυ καιγεται απ το πυρ γι αυτο επιθυμει να γινει υδωρ .Γι αυτο και η ζωη μας χαρακτηριζεται απο πονο και βασανα.Και εδω ερχεται και η διαφωνια της θρησκειας προς την καυση που τον λογο τον εχουν ξεχασει πλεον.Ο λογος ειναι οτι η γαληνη της ειναι να γινει νερο πραγμα που η καυση δεν της το επιτρεπει και ετσι γινεται αερας και γη . οχι νερο ομως .

Αρέσει στο μέλος agrotis53

lamprand

# 151 στις 27/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 150 από Enikos

Το Εν χαρακτηριζει την αρχη και το ολον, οχι τα επι μερους...

Επισης...λενε...

Οσα λενε, αυτοι που τα λενε, χαρακτηριζουν την κοσμογονια και οχι το πνευμα...

δεν σε καταλαβαίνω φίλε . όταν λεμε τα παντα εγω εννοώ τα παντα . δεν κάνω καμμία εξαίρεση . αα κατάλαβα εννοείς  απο δω ο θεος και απο κει ο κοσμος . τα πάντα είναι ο Θεός και είναι αυτα τα τέσσερα στοιχεία και καθώς είμαστε φτιαγμένοι απο αυτά όλα, γι αυτό λενε είμαστε η οικοία του Θεού . 

lamprand

# 152 στις 27/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ο δε Ηρακλειτος το λεει ξεκαθαρα στο αποσπ. Που μαλλον γνωριζεις .Τον κοσμο τουτο ...κανεις θεων ή ανθρωπων εποιησεν ηταν ειναι και θα ειναι πυρ...κτλ.

Enikos

# 153 στις 27/10/2019
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Λαμπρο...

Η Εκκλησια μας, χαρακτηριζει ναο του Θεου το σωμα...

Επειδη εκει μεσα, (στο σωμα), κατοικει το πνευμα...

Οχι γιατι αποτελουμαστε απο τα τεσσερα στοιχεια...

Παράθεση:
Σχόλιο # 151 από lamprand

δεν σε καταλαβαίνω φίλε . όταν λεμε τα παντα εγω εννοώ τα παντα . δεν κάνω καμμία εξαίρεση . αα κατάλαβα εννοείς  απο δω ο θεος και απο κει ο κοσμος . τα πάντα είναι ο Θεός και είναι αυτα τα τέσσερα στοιχεία και καθώς είμαστε φτιαγμένοι απο αυτά όλα, γι αυτό λενε είμαστε η οικοία του Θεού . 

Αρέσει στα μέλη agrotis53, COSTAS42 και σε ακόμα 1 μέλος.

Sourya

# 154 στις 27/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 145 από lamprand

άπονη και άκαρδη όμως . τι να τα κάνουμε τα τρισάγια ; να πάμε ευχαριστημένοι τουλάχιστον θέλουμε .

ασε να σε πιάσω να σε πάρω μαζί μου γιατί δεν ξέρω εκεί θα επιτρέπεται να πιάνουμε; ...φιλίες ντέ ; 

Το μέλος Sourya έχει επισυνάψει το αρχείο: 0da85b56c86b53b6bb28b6011deebb32.jpg (51.1KB)
Αυτό το αρχείο έχει γίνει download 41 φορές

Megalodondas

# 155 στις 27/10/2019
author
Ανδρας / 50 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 1.052

Πίσω από αυτά τα συμβολικά σχεδόν στοιχεία κρύβονται εκατομμύρια στοιχεία τα οποία είναι υπεύθυνα με τις ιδιότητες του το καθένα για όλη την δημιουργία 

Μέσα στα πάντα υπάρχει πνεύμα, ουσία, ηλεκτρισμός,κίνηση.. 

Ο νους δημιουργεί νευρώνες και ο ήλιος τα φυτά.. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 153 από Enikos

Λαμπρο...

Η Εκκλησια μας, χαρακτηριζει ναο του Θεου το σωμα...

Επειδη εκει μεσα, (στο σωμα), κατοικει το πνευμα...

Οχι γιατι αποτελουμαστε απο τα τεσσερα στοιχεια...

Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, Enikos

hns1602

# 156 στις 27/10/2019
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 7.697

Είμαι υπέρ της καύσης των νεκρών...

Η εκκλησία δε θέλει την καύση, επειδή θέλει να έχει λόγο σε ό,τι μας αφορά... και φυσικά να εισπράττει...

Η καύση των νεκρών είναι εκτός δικαιοδοσίας της και άρα χάνει... τόσο χειραγωγήσιμους πιστούς, όσο και λεφτά...

Υποτίθεται πως στη Δευτέρα Παρουσία, οι άνθρωποι θα αναστηθούν... οπότε, για ποιο λόγο να έχει σημασία το τι θα γίνει το σώμα τους μετά το θάνατό τους;

Η εκκλησία λέει πως αν καούν, δε θα μπορούν να αναστηθούν... πώς είναι δυνατόν αυτό; Αν λιώσει το σώμα στο χώμα θα έχει τη δυνατότητα να αναστηθεί και αν καεί δε θα αναστηθεί; Και τι γίνεται με όσους πέθαναν ξαφνικά βάναυσα καιόμενοι; Αυτοί δε θα δουν Δευτέρα Παρουσία; Ή μήπως υπάρχει κάποιο "παραθυράκι" γι' αυτούς;

Κι αν η Δευτέρα Παρουσία δεν αναφορά το φθαρτό σώμα... παρά μόνο την ψυχή, τότε για ποιο πράγμα μιλάμε ακριβώς και αντιδρούν οι παπάδες; Το ανέφερα πιο πάνω... χρήμα και εξουσία...

Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, agrotis53 και σε ακόμα 3 μέλη.

VASILIS53

# 157 στις 27/10/2019
author
Ανδρας / 60 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Νέα Μάκρη
Απαντήσεις: 1.344

Που ακριβώς εξουσιάζει η Εκκλησία αυτούς που δεν πιστεύουν; Ρωτάω καλοπροαίρετα για να κατανοήσω τους συμπολίτες μου καλύτερα.

hns1602

# 158 στις 27/10/2019
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 7.697

Παράθεση:
Σχόλιο # 157 από VASILIS53

Που ακριβώς εξουσιάζει η Εκκλησία αυτούς που δεν πιστεύουν; Ρωτάω καλοπροαίρετα για να κατανοήσω τους συμπολίτες μου καλύτερα.

Μα δεν εξουσιάζει αυτούς που δεν πιστεύουν...

Εξουσιάζει τους φοβισμένους που δεν κάνουν βήμα το οποίο αυτή δεν εγκρίνει και προσπαθεί να εξουσιάσει και τους πιστούς που δεν είναι τυπολάτρες, που απλά πιστεύουν στο Χριστό και ακολουθούν κάποιες παραδόσεις...

Αυτή η μερίδα πιστών, δεν πάει κάθε Κυριακή στην εκκλησία, δε νηστεύει κάθε τρεις και λίγο και έχει αφήσει το κρεβάτι της εκτός νουθεσιών... 

Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, agrotis53 και σε ακόμα 2 μέλη.

VASILIS53

# 159 στις 27/10/2019
author
Ανδρας / 60 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Νέα Μάκρη
Απαντήσεις: 1.344

Παράθεση:
Σχόλιο # 158 από hns1602

Μα δεν εξουσιάζει αυτούς που δεν πιστεύουν...

Εξουσιάζει τους φοβισμένους που δεν κάνουν βήμα το οποίο αυτή δεν εγκρίνει και προσπαθεί να εξουσιάσει και τους πιστούς που δεν είναι τυπολάτρες, που απλά πιστεύουν στο Χριστό και ακολουθούν κάποιες παραδόσεις...

Αυτή η μερίδα πιστών, δεν πάει κάθε Κυριακή στην εκκλησία, δε νηστεύει κάθε τρεις και λίγο και έχει αφήσει το κρεβάτι της εκτός νουθεσιών... 

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, αυτοί που δεν πιστεύουν αγωνιούν για μας που πιστεύουμε και τελούμε υπό τον ζυγό της εκκλησίας και θέλουν να μας απελευθερώσουν;

lamprand

# 160 στις 27/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 154 από Sourya

μα έλα τώρα και συιιι κάτσε να σε πιάαασω ,  θα δεις τι καλα θα είναι , θα σ αρέεεσει σε λεω . κάνω καλή παρέα ! θα μάθω και ανέκδοτα να σε λέω .

Επιλέξτε σελίδα: (1-12)
Σελίδες Αρχική«3456789101112
Δεν μπορείτε να απαντήσετε