Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Μετενσάρκωση, μεταθανάτια ζωή ή οριστικό τέλος για τον καθένα, μόλις σβήσει το ''κεράκι'' μας...

Επιλέξτε σελίδα: (1-17)
Σελίδες Αρχική«6789101112131415Τελ.»

VASILIS53

# 201 στις 2/11/2019
author
Ανδρας / 60 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Νέα Μάκρη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 1.344
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Σχόλιο # 195 από Megalodondas

Όι νόμοι ορίζουν το τέλειο.Οχι το αντίστροφο.

Το πως εμάς το τέλειο πού  είναι το ιδανικό  μας καί θεωρούμε πως πρέπει να είναι νους (με την έννοια τής εξέλιξης τού μυαλού μας)ε πισης και  αυτή η τελειότητα.
Νομίζω όμως πως δεν υπάρχει μόνο ένα σύμπαν η έστω μια διαφορετική νοημοσύνη κι καλά.Αυτός ο νους πού λες δηλαδή να είναι Ναι..μια διαφορετική μορφή νοημοσύνης.Για το τέλειο εννοώ.τοσύμπαν.τον Θεό.ΑπλάεμεΙΤο πρόσωπο ποιούμε και πιστεύουμε σε αυτό μου λες..
Και δεν χρειάζεται να έχουμε απαραίτητα κάποιου είδους Τέλος. Το εδώ και τώρα  έχει σημασία. 

Το εδώ και το τώρα εμπεριέχει το τέλειο. Ίσως αυτό να είναι η εντελέχεια του Αριστοτέλη.

Οι νόμοι από μόνοι τους, μου ανατρέπουν το στοιχείο της Ελευθερίας που το θεωρώ αναπόσπαστο από την ουσία του Τέλειου.

Αφού κατακτηθεί η τελειότητα οι νόμοι παύουν να υπάρχουν. 

Η τελειότητα πλέον ως ουσία εκπορευει κόσμους σε έναν αέναο κύκλο δημιουργίας και οι κόσμοι με τη σειρά τους, ερωτευμένοι με το κέντρο της ουσίας τους έλκονται προς αυτό.

Τα κατώτερα ερωτεύονται τα ανώτερα και θέλουν να ομοιοθουν με αυτά και τα ανώτερα ερωτεύονται με τα κατώτερα και τα έλκουν προς αυτά. Και η σπίθα ερωτεύεται τον ωκεανό της φωτιάς από τον οποίο προέρχεται και πορεύεται τον δρόμο της επιστροφής με κόπο αλλά και νοσταλγία μεγάλη.

Αρέσει στο μέλος giorgos170

lamprand

# 202 στις 2/11/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Σχόλιο # 199 από Megalodondas

Ποιος το είδε? 

Η θρησκεία έχει μείνει ακόμα στον διαχωρισμό πνεύμα ύλη.. 

Και τα πάντα έγιναν από χώμα καλό είναι αλλά αναγνωρίζει μόνο την δική του αλήθεια περί αυτού. 

Τίποτε άλλο? Γιαυτό λέγεται δόγμα.. 

τριάδα ομοούσιος και αχώριστος γράφουν . μια είναι η ουσία όλων . τώρα είπαμε ... οι επίγονοι των Γραφών καταλαβαίνουν άλλα και ίσως όχι όλοι . 

δεν πολυκαταλαβαίνω τι γράφεις . ποιος είδε τί;  και δεν υπάρχουν δόγματα (αλήθειες σταθερές) αυτές οι ιδιότητες που έγραψες των νόμων κίνησης της ύλης (θερμα ψυχρά κ.α.) δεν είναι αλήθειες σταθερές , δόγματα ; 

Sourya

# 203 στις 2/11/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Αχ, αχ ,αχ και ποιος να σε ξεμπερδεψει, μπερδεμενο νιατο

Παράθεση:
Σχόλιο # 196 από lamprand
στην Π. Διαθήκη ο εκκλησιαστής λέει τα πάντα εις τοπον ένα !τα πάντα  εγιναν απ το χώμα και και κει θα επιστρέψουν.(δεν λέει μονο για τον άνθρωπο ότι έγινε απο χώμα αλλά τα πάντα .και το πνευμα του και η ψυχή του ).επίσης λέει και ποιος είδε ότι το πνευμα του ανθρώπου πάει πάνω και του κτήνους πάει κάτω στην γή ; 

http://www.myriobiblos.gr/bible/ot/chapter.asp?book=27&page=3

Παράθεση:
Σχόλιο # 196 από lamprand
στην Π. Διαθήκη ο εκκλησιαστής λέει τα πάντα εις τοπον ένα !τα πάντα  εγιναν απ το χώμα και και κει θα επιστρέψουν.(δεν λέει μονο για τον άνθρωπο ότι έγινε απο χώμα αλλά τα πάντα .και το πνευμα του και η ψυχή του ).επίσης λέει και ποιος είδε ότι το πνευμα του ανθρώπου πάει πάνω και του κτήνους πάει κάτω στην γή ; 

http://www.myriobiblos.gr/bible/ot/chapter.asp?book=27&page=3

equinox_

# 204 στις 2/11/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 183 από __mikeman

Κοιτα, equinox, ξέρεις γιατί δεν πρόκειται ποτέ να συννενοηθούμε?

Οκ λοιπόν...πόση ενέργεια έχει το ένα απο αυτά τα φωτόνια?

https://en.wikipedia.org/wiki/Biophoton

>>Biophotons (from the Greek βίος meaning "life" and φ?ς meaning "light") are photons of >>light in the ultraviolet and low visible light range that are produced by a biological system

https://imagine.gsfc.nasa.gov/science/toolbox/emspectrum1.html

>>Ultraviolet radiation falls in the range from a few electron volts to about 100 eV

Θα σου βάλω εγώ λοιπον 100ev.

920 τετράκις εκατομμύρια φωτόνια επι 100 ev...μας κάνουν ...0.0147 joule!

Ξερεις πόσο είναι το 1 joule?

0,000239006 θερμίδες!

Αυτά είναι τα "τεράστια ενεργειακά αποθέματα" που λες.(Κατάρχάς, αν το σώμα μου οντως είχε "τεράστια ενεργειακά αποθέματα" θα είχε εισβάλλει ήδη η Αμερική - δυστυχώς τέτοια εισβολή και δη απο εκπροσώπους του αντίθετου φύλου δεν έχει γίνει. Αλλη μια απόδειξη!).

Ενα πατατάκι να φάω, 100,000 φορές περισσότερη ενέργεια έχει απο όοοολα αυτά τα φωτόνια. Αν κάνω 1 λεπτό περπάτημα, 100,000 φορές περισσότερη ενέργεια χάνω.

---

Τελοσπάντων, πέρα απο αυτά, κακώς μπήκα στο θέμα, και συγγνώμη αν σε προσβαλλα - δεν ήταν σκοπός μου ή προσωπική αντιπαράθεση.

μήπως εχεις σε τζάουλ ή θερμίδες και την ενέργεια που ξοδεύουμε σε κάθε μια σκέψη μας;

ή, που αναπληρώνουμε με κάθε λεπτό καλής διάθεσης;

Τις σκέψεις και τη διάθεση σε γραμμάρια ή μικρογραμμάρια να μετράμε;

μας δίνεις τη φόρμουλα, πλιιζ. 

eva-1982

# 205 στις 2/11/2019
author
Γυναίκα / 40 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 157

Παράθεση:
Σχόλιο # 202 από lamprand

και δεν υπάρχουν δόγματα (αλήθειες σταθερές) αυτές οι ιδιότητες που έγραψες των νόμων κίνησης της ύλης (θερμα ψυχρά κ.α.) δεν είναι αλήθειες σταθερές , δόγματα ; 

Όχι. 

Το δόγμα  δεν επιδέχεται απόδειξη άρα δεν επιδέχεται αμφισβήτηση,

Τι σχέση έχει η φυσική με το δόγμα;

Αρέσει στα μέλη Megalodondas, Enikos

__mikeman

# 206 στις 3/11/2019
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Σουηδία
Θέματα: 13
Απαντήσεις: 2.299

Παράθεση:
Σχόλιο # 204 από equinox_

μήπως εχεις σε τζάουλ ή θερμίδες και την ενέργεια που ξοδεύουμε σε κάθε μια σκέψη μας;

ή, που αναπληρώνουμε με κάθε λεπτό καλής διάθεσης;

Τις σκέψεις και τη διάθεση σε γραμμάρια ή μικρογραμμάρια να μετράμε;

μας δίνεις τη φόρμουλα, πλιιζ. 

Είδες, αυτό με εκνευρίζει σε αυτόν τον τύπο σκέψης.

Οχι, equinox, αυτά που λες δεν μετριούνται ούτε σε γραμμάρια, ουτε σε ηλέκτρονιοβολτ, ούτε σε θερμίδες - για αυτά ο καθένας μας έχει, η μάλλον προσπαθεί να βρει σε όλη του τη ζωή, το δικό του "σύστημα μέτρησης", χωρίς καν μονάδες, που δεν μοιάζει με κανενός άλλου.

Οπότενες... προς τι τα "φωτόνια" και τα "μορια DNA" και τα λοιπα??

Βλεπεις, αρχιζετε πρώτα με εναν, σορι κιολας, περίεργο τυπο "χυδαίου" υλισμου -  "τοσα τρισεκατομμύρια κυτταρα, τοσα μόρια DNA κάθε κυτταρο, τόσα φωτόνια κάθε μόριο DNA - καταλαβαίνετε για τι ενέργεια μιλάμε ε!"

Και όταν κάποιος τελειώνει το συλλογισμό που αρχίσατε και καταλήγει σε συμπέρασμα που δεν βολεύει, το γυρνάτε στο καλαματιανό : "Whatever, nerd, η αγάπη δεν μετριέται με φωτόνια!".

Και σάματις ειπα εγώ ότι η αγάπη μετριέται με φωτόνια? Ποιος άρχισε να μετράει...φωτόνια, εσύ ή εγώ?

Και με τον αστυφύλαξ και με τον χωροφύλαξ δηλαδή...

VASILIS53

# 207 στις 3/11/2019
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 205 από eva-1982

Όχι. 

Κάθε θεωρία στηρίζεται σε ένα δόγμα που μοιάζει να μην επιδέχεται αμφισβήτηση. Τα δόγματα της φυσικής είναι τα αξιώματα και κατ' επέκταση τα παράγωγά τους ως θεωρήματα. Είμαστε τόσο σίγουρη ότι και αυτά δεν έρχεται κάποια στιγμή η ώρα τους να ανατραπούν;

VASILIS53

# 208 στις 3/11/2019
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 199 από Megalodondas

Ποιος το είδε? 

Η θρησκεία έχει μείνει ακόμα στον διαχωρισμό πνεύμα ύλη.. 

Και τα πάντα έγιναν από χώμα καλό είναι αλλά αναγνωρίζει μόνο την δική του αλήθεια περί αυτού. 

Τίποτε άλλο? Γιαυτό λέγεται δόγμα.. 

Είπα να κάνω ένα διάλειμμα από τα θεολογικά αλλά δεν με αφήνετε. Θα αγιάσω στο τέλος.

Λοιπόν, η θρησκεία (για την Ορθοδοξία μιλάω ως επι το πλείστον που την διαβάζω, ίσως και τα άλλα δόγματα του χριστιανισμού να υποστηρίζουν το ίδιο), δεν ξεχωρίζει ακριβώς το πνεύμα από την ύλη και τον άνθρωπο τον θεωρεί ενιαία ψυχοσωματική οντότητα και όταν μιλάει για σωτηρία συμπεριλαμβάνει και την σωτηρία του υπόλοιπου κόσμου ακόμα και των ορυκτών.

Τον μόνο που θεωρεί ότι δεν έχει σχέση με την ύλη είναι ο Θεός, γιαυτό μιλάει για τον κτιστό και άκτιστο κόσμο. 

Ο κτιστός κόσμος περιλαμβάνει τον καθεαυτού υλικό κόσμο, τον άνθρωπο και τους αγγέλους. Ακόμα και οι άγγελοι ασχέτως αν έχει καθιερωθεί να θεωρούνται πνεύματα, ως κτιστά όντα αποτελούνται από λεπτή μορφή ύλης. 

Ο Θεός είναι το άκτιστο το οποίο δεν μπορούμε να το προσεγγίσουμε με τίποτε, ούτε αισθητά ούτε νοερά. Ως άνθρωποι ερχόμαστε σε επαφή μόνο με την θεία ενέργεια, η ύλη, η ψυχή και τα "πνεύματα" αποτελούν μορφές της. 

Η ουσία του άκτιστου όμως είναι άπιαστη και αδιανόητη. Στηριζόμαστε ως χριστιανοί μόνο σε ότι έχει πει ο Χριστός για τον Θεό. Πέρα από αυτό δηλώνουμε πλήρη άγνοια.

Αρέσει στα μέλη Crazy_Horse, giorgos170

lamprand

# 209 στις 3/11/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 205 από eva-1982

Όχι. 

δίκιο έχεις αλλά τότε γιατί όλο και πιο πολλοί αμφισβητούν τα δόγματα ;

το δόγμα βγαίνει απ το δοκώ . δεν επιδέχεται αμφισβήτηση γιατί είναι πιο κοντά στην αλήθεια και έχει αποφασιστεί . η απόφαση προυποθέτει συ-σκέψεις . όταν δε οι συσκέψεις αυτές πηγάζουν απ την ανώτερη σοφία των ανθρώπων των φιλοσόφων δηλαδή, αγγίζουν τα ανώτερα όρια της αλήθειας .

με αυτά πορευτηκε η ανθρωπότητα . με τις οσο γίνεται πιο παραδεκτές αλήθειες της .

μήπως σε κάθε Ιδεολογία δεν υπάρχει το δόγμα ; δεν έχουμε και κει αναθεωρητές και δογματικούς ;

τι δηλαδή πρέπει να παραδωθεί αμαχητί το παλιό δόγμα δοξασία επειδή είναι δόγμα ; υπάρχει κίνδυνος να γίνει το ψέμα δοξασία . πχ η Αθεία γιατί ούτε και αυτή αποδεικνύεται . 

η αλήθεια προσεγγύζεται με υποθετικές σκέψεις . πως να το κάνουμε ; έτσι οι πιο αποδεκτές υποθέσεις είναι εξ ανάγκης δόγματα .  

equinox_

# 210 στις 3/11/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 186 από Enikos

Δεν μας υποβαλλεις και το τι θεμα να μας απασχολει?...

Θα ηρεμουσες κατα πολυ νομιζω...

Και αλλο ο Αλβερτος, αλλος ο Ευκλειδης, αλλος ο Νευτωνας, ο Τεσλα, ο Δημοκριτος και καμποσοι αλλοι...

Και αλλο εσυ που θα μας πεις οτι... "αμα γράψω τώρα, ας πούμε, ότι ο Θρονος του Θεου βρίσκεται στην μαύρη τρύπα που υπάρχει στο κεντρο του συμπαντος και στις "ελλασονες" μαύρες τρύπες στο κέντρο κάθε Γαλαξία, βρίσκονται οι θρόνοι των αρχαγγέλων, που είναι υπεύθυνοι για τον κάθε Γαλαξία, και οι Αρχάγγελοι επικοινωνούν μεταξύ τους μέσω των κβασαρ, εσύ θα το πιστέψεις?"...

Υπαρχει συγκριτικος συσχετισμος, για να ξερει κανεις με ποιον να διαλεξει να γελασει...

στην ουσια με ρωταγε - ''γιατι εισαι ετσι;"...

και επειδη ηταν αλλη μια προσπαθεια για ελεγχος στο τι, πώς να σκεφτομαι και επιβολη επανω μου,
(μαλλον θα εχουμε προηγουμενα απο αλλη ζωη, δεν μπορει να μην του εχω κανει κατι πολυ κακο, αλλιως δεν εξηγηται!!! )

δλδ. μου ειναι ..απαγορευμενο, κατα αυτον να εχω αποριες για τα ''του κοσμου των δημιουργηματων'', γι' αυτο -
το ''επειδη ετσι'' το δικο του θα το παρω και θα του απαντησω το ιδιο..
Αλλα δεν βλεπει πως βαζει χερι και του Θεου των δημιουργηματων, που εμενα δημιουργησε ετσι

Μιχαλη, ενας απο τους δυο κατω ειμαι εγω, ο αλλος που μενει, μαντεψε ποιος ειναι

Το μέλος equinox_ έχει επισυνάψει το αρχείο: 69766805_158389205275515_8661387789650100224_n.jpg (63.37KB)
Αυτό το αρχείο έχει γίνει download 67 φορές

Enikos

# 211 στις 3/11/2019
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 28.842

Κανεις δεν σε εχρισε κατι...

Ειναι η απλη αληθεια οτι οπως μπορεις εν ζωη να αναπτυξεις συγκριτικη σκεψη, ετσι και μετα θανατον (του σωματος), συνεχιζει το πνευμα να επιτελει το εργο της κρισης, ως απολογισμο πεπραγμενων στην διασταση που μολις αφησε...και μετα απο εναν κυκλο επανερχεται να συνεχισει την εξελιξη της...

Η ψυχολογια στο συγκεκριμενο θεμα στηριζεται σε αποτελεσματα κλινικων περιπτωσεων, σε ελεγχομενες συνθηκες...Βλεπε Αναδρομη...

Βλεπω ομως οτι το θεμα εχει επικεντρωθει στις θρησκειες και στα περι Θεου...

Να πω οτι εγω εμμενω στον τιτλο του θεματος, ο οποιος τιποτε δεν εχει να κανει με τα θρησκευτικα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 197 από eva-1982

Αρνούμαι το "χρίσμα". Δε νιώθω επιτροπή 

Οι θέσεις μου - το διευκρίνισα αρχικά - δεν αποτελούν πεποιθήσεις μα σκέψεις.

Αναφορικά με τις αποδείξεις, επιστήμες όπως η φιλοσοφία, η μεταφυσική, η θεολογία δεν στηρίζονται σε αποδείξεις - δεν βασίζονται σε συμπεράσματα που εξάγονται σε ένα εργαστήριο και σε ελεγχόμενες συνθήκες. Γενικότερα, οι ανθρωπολογικές επιστήμες δεν εξάγουν νόμους και αξιώματα. Για αυτό και είναι τόσο θελκτικές, λόγω του "μυστηρίου" που περικλείουν και της ρευστότητάς τους,

Είναι γεγονός ότι γνωρίζω ελάχιστα πράγματα για θρησκείες όπως ο Βουδισμός ή ο Ινδουισμός, που έχουν ως βάση τους την μετενσάρκωση. Μα ακόμα κι αν επιχειρήσω να τις δω ως φιλοσοφίες, μου είναι δύσκολο να παραβλέψω ότι διαθέτουν την κοινή συνισταμένη όλων των θρησκειών, η οποία είναι τι συμβαίνει  μετά το θάνατο. Θα μπορούσα να οδηγηθώ σε ένα βιαστικό συμπέρασμα τύπου "ω, μα όλες οι θρησκείες σε αυτό το μάρκετινγκ στηρίζονται"  μα είναι ένα συμπέρασμα εξαιρετικά κοινότοπο.

Υποστηρίζω, λοιπόν, ότι μετενσάρκωση, μετεμψύχωση, ανάσταση αποτελούν "δεξαμενές διοχέτευσης" του φόβου για το θάνατο,

Αρέσει στο μέλος MiltosRNLI1930

Megalodondas

# 212 στις 3/11/2019
author
Ανδρας / 50 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Απαντήσεις: 1.052

Η ζωή είναι μυστήριο..

Πού ναι μεν δεν μπορούμε να τα εξηγήσουμε όλα γιατί βλέπουμε από "μέσα"οπτική,μα νομίζω ο μόνος τρόπος είναι η  συνδυασμένη επιστήμη.

Στην επιστήμη δίνουν ερεθίσματα οι φιλοσοφικές αναζητήσεις..
Όσον αφορά τούς δογματισμους καλό θα είναι ο άνθρωπος να μην βιάζεται να βάλει άγκυρα..Η γνώση θα αποτελεί πάντα έναν σκοπό του στην αναζήτηση του νοήματος..κι αυτή η αναζήτηση από μόνη τής.."ο δρόμος" είναι πού κάνει και το ταξίδι όμορφο.

Megalodondas

# 213 στις 3/11/2019
author
Ανδρας / 50 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Απαντήσεις: 1.052

Αγαπητέ αν μπορεί κάποιος να αφαιρέσει τον φυλετισμο,την τυφλή πίστη και τη  θρησκευτική μισαλλοδοξία από την θρησκεία θα ηταν πολιτική ιδεολογία πού δέχεται αν θέλεις εξελικτικές διαφοροποιήσεις..

Όσον αφορά το δόγμα δηλαδή..

Παράθεση:
Σχόλιο # 208 από VASILIS53

Είπα να κάνω ένα διάλειμμα από τα θεολογικά αλλά δεν με αφήνετε. Θα αγιάσω στο τέλος.

Λοιπόν, η θρησκεία (για την Ορθοδοξία μιλάω ως επι το πλείστον που την διαβάζω, ίσως και τα άλλα δόγματα του χριστιανισμού να υποστηρίζουν το ίδιο), δεν ξεχωρίζει ακριβώς το πνεύμα από την ύλη και τον άνθρωπο τον θεωρεί ενιαία ψυχοσωματική οντότητα και όταν μιλάει για σωτηρία συμπεριλαμβάνει και την σωτηρία του υπόλοιπου κόσμου ακόμα και των ορυκτών.

Τον μόνο που θεωρεί ότι δεν έχει σχέση με την ύλη είναι ο Θεός, γιαυτό μιλάει για τον κτιστό και άκτιστο κόσμο. 

Ο κτιστός κόσμος περιλαμβάνει τον καθεαυτού υλικό κόσμο, τον άνθρωπο και τους αγγέλους. Ακόμα και οι άγγελοι ασχέτως αν έχει καθιερωθεί να θεωρούνται πνεύματα, ως κτιστά όντα αποτελούνται από λεπτή μορφή ύλης. 

Ο Θεός είναι το άκτιστο το οποίο δεν μπορούμε να το προσεγγίσουμε με τίποτε, ούτε αισθητά ούτε νοερά. Ως άνθρωποι ερχόμαστε σε επαφή μόνο με την θεία ενέργεια, η ύλη, η ψυχή και τα "πνεύματα" αποτελούν μορφές της. 

Η ουσία του άκτιστου όμως είναι άπιαστη και αδιανόητη. Στηριζόμαστε ως χριστιανοί μόνο σε ότι έχει πει ο Χριστός για τον Θεό. Πέρα από αυτό δηλώνουμε πλήρη άγνοια.

equinox_

# 214 στις 3/11/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 206 από __mikeman

Είδες, αυτό με εκνευρίζει σε αυτόν τον τύπο σκέψης.

Οχι, equinox, αυτά που λες δεν μετριούνται ούτε σε γραμμάρια, ουτε σε ηλέκτρονιοβολτ, ούτε σε θερμίδες - για αυτά ο καθένας μας έχει, η μάλλον προσπαθεί να βρει σε όλη του τη ζωή, το δικό του "σύστημα μέτρησης", χωρίς καν μονάδες, που δεν μοιάζει με κανενός άλλου.

Οπότενες... προς τι τα "φωτόνια" και τα "μορια DNA" και τα λοιπα??

Βλεπεις, αρχιζετε πρώτα με εναν, σορι κιολας, περίεργο τυπο "χυδαίου" υλισμου -  "τοσα τρισεκατομμύρια κυτταρα, τοσα μόρια DNA κάθε κυτταρο, τόσα φωτόνια κάθε μόριο DNA - καταλαβαίνετε για τι ενέργεια μιλάμε ε!"

Και όταν κάποιος τελειώνει το συλλογισμό που αρχίσατε και καταλήγει σε συμπέρασμα που δεν βολεύει, το γυρνάτε στο καλαματιανό : "Whatever, nerd, η αγάπη δεν μετριέται με φωτόνια!".

Και σάματις ειπα εγώ ότι η αγάπη μετριέται με φωτόνια? Ποιος άρχισε να μετράει...φωτόνια, εσύ ή εγώ?

Και με τον αστυφύλαξ και με τον χωροφύλαξ δηλαδή...

και η αγάπη, κύματα είναι, και αυτή - φως και φωτόνια σε ένα ανθρώπινο επίπεδο
υπάρχει και άλλη, την λέμε ανιδιοτελής και θεϊκή.

ετοιμάσου να σε σκάσω

τα του "χυδαίου" υλισμού'' που χαρακτηρίζεις, έχουν την ειδικότητα όμως να κανουν ενεργειακά κέντρα μέσα στο σώμα μας, που ρυθμίζουν την ροή της ενεργείας της ζωής. Που είναι χαρακτηριστικό για το ηλιακό μας σύστημα, για ο,τι αφορά τον άνθρωπο, αλλά αφορά και άλλα. 

Λόγω του ιδιαιτέρου σχηματισμού - πάλι, αυτού του - ''χυδαίου υλισμού'' , λαμβάνουμε άλλο ειδους ενέργειας - την άπυρη συμπαντική, υπο skalar κύματα - σαν αυτά του Τεσλα, που έχουν άλλες ιδιότητες και σημασία και που κάθε κύτταρο μας λειτουργεί ως κεραία, θα πιάνει και χρησιμοποιεί.
Με αυτόν τον τρόπο - μέσω ΔΝΑ, έχουμε πρόσβαση στα άπειρα αποθέματα ενέργειας.

ΥΓ: ''Ο συνδετικός ιστός στα σώματα μας είναι ένα από τα τέσσερα βασικά είδη ζωικών ιστών και αποτελείται από φαινομενικά διαφορετικούς τύπους κυττάρων, που δικτυώνουν παντού στο σωμα''

Ο βελονισμός ειδικά, είναι, που φτιάχνει τη ροή, όταν έχουμε μπλοκαρισμένα τα ενεργειακά μας κέντρα.

lamprand

# 215 στις 3/11/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
203. Σουρια μου ! Μην με κοροιδεύεις και προπαντος μην κανεις αχ αχ ,...μπερδευομαι πιο πολυ .

VASILIS53

# 216 στις 3/11/2019
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 213 από Megalodondas

Αγαπητέ αν μπορεί κάποιος να αφαιρέσει τον φυλετισμο,την τυφλή πίστη και τη  θρησκευτική μισαλλοδοξία από την θρησκεία θα ηταν πολιτική ιδεολογία πού δέχεται αν θέλεις εξελικτικές διαφοροποιήσεις..

Όσον αφορά το δόγμα δηλαδή..

Μα πως μπορώ να διαφωνήσω. Υπάρχουν πολιτικές ιδεολογίες που προτάσουν μισαλοδοξία, φιλετισμό και τιφλή πίστη; Όχι βέβαια, αυτά είναι αποκλειστικές ιδιότητες της θρησκείας. 

Οι πολιτικές ιδεολογίες πάντοτε μας προέτρεπαν να αγκαλιάζουμε όλο τον κόσμο με συμπόνοια, στοργή και φροντίδα. Αυτό το βλέπουμε σε όλες τις εκφάνσεις του πολιτικού βίου, ντόπιου και διεθνούς και πολύ περισσότερο εκεί όπου η θρησκεία και οι επάρατες αξίες της έχουν υποχωρήσει τελείως. 

Τέλος πάντων, έχουμε αρχίσει να αναμασάμε όλο τα ίδια και τα ίδια από την στιγμή που εγώ δεν μπορώ να σου δώσω να καταλάβεις ότι αυτό που έχεις εσύ στο μυαλό σου, ως θρησκεία δεν είναι τοποθετημένο σε σωστή βάση και εσύ δεν μπορείς να μου αποδείξεις ότι ο κόσμος γίνεται καλύτερος χωρίς τις θρησκείες.

Τώρα ως προς τις εξελικτικές διαφοροποιήσεις στο δόγμα, δεν υφίστανται, ήταν πάντα το ίδιο, Μπορεί να αλλάζει ως προς την έκφραση αλλά ο κορμός παραμένει σταθερός και αναλλοίωτος. 

Εδώ θα σταματήσω τα θεολογικά σε αυτό το θέμα τουλάχιστον, γιατί ο ανεκτός αριθμός αμαρτιών μου, έχει ολοκληρωθεί και πολύ φοβάμαι ότι θα με πάρει και θα με σηκώσει πάλι.

Crazy_Horse

# 217 στις 11/11/2019
author
Ανδρας / 78 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 68

Και βέβαια ανατρέπονται !

Εύκολα ή δύσκολα, δύσκολα συνηθέστερα, νέα δεδομένα/πειράματα/παρατηρήσεις ολοκληρώνουν ή

καταρρίπτουν παλαιότερες θεωρίες.

Παράθεση:
Σχόλιο # 207 από VASILIS53

Κάθε θεωρία στηρίζεται σε ένα δόγμα που μοιάζει να μην επιδέχεται αμφισβήτηση. Τα δόγματα της φυσικής είναι τα αξιώματα και κατ' επέκταση τα παράγωγά τους ως θεωρήματα. Είμαστε τόσο σίγουρη ότι και αυτά δεν έρχεται κάποια στιγμή η ώρα τους να ανατραπούν;

Αρέσει στα μέλη Enikos, VASILIS53

Crazy_Horse

# 218 στις 11/11/2019
author

Έχουν βραβευτεί και άλλοι, πριν υπάρξουν αποδειχθούν οι θεωρίες των.

Για φαντάσου, να έπρεπε να αποδειχθούν οι Ειδική Θεωρία και Γενική Θεωρία της Σχετικότητας, για

να απονεμηθεί το Νόμπελ (το οποίο απονεμείθη για άλλη θεωρία εν τέλει, αυτό είναι μια άλλη ιστορία).

Σε μια τέτοια περίπτωση, απόδειξης και μετά βράβευσης, ο Αλβέρτος Αϊνστάϊν θα έπαιρνε το Νόμπελ, κάθε χρόνο μετά το 1970... και πάλι φέτος, εννοείται...

Παράθεση:
Σχόλιο # 77 από Enikos

Ποιος θα περιμενε οτι θα βραβευοταν με το Νομπελ Φυσικης ο Χιγκς πι χι, την στιγμη που οι υπολοιποι δεν ειχαν κατανοησει την υπαρξη-χρηση του μποζονιου το οποιο ερευνουσε...

Οσο για την ρηση του Ιησου, περι Ιωαννου, δεν αφηνει να "εννοηθει" τιποτε αλλο, διοτι λεει..."αυτος ειναι ο Ηλιας"...

Αρέσει στο μέλος Enikos

Crazy_Horse

# 219 στις 11/11/2019
author

Έβγαλε ο Τέσλα(ς) νέα μορφή ενέργειας, πέρα των γνωστών 4;

Παράθεση:
Σχόλιο # 214 από equinox_

και η αγάπη, κύματα είναι, και αυτή - φως και φωτόνια σε ένα ανθρώπινο επίπεδο
υπάρχει και άλλη, την λέμε ανιδιοτελής και θεϊκή.

ετοιμάσου να σε σκάσω

τα του "χυδαίου" υλισμού'' που χαρακτηρίζεις, έχουν την ειδικότητα όμως να κανουν ενεργειακά κέντρα μέσα στο σώμα μας, που ρυθμίζουν την ροή της ενεργείας της ζωής. Που είναι χαρακτηριστικό για το ηλιακό μας σύστημα, για ο,τι αφορά τον άνθρωπο, αλλά αφορά και άλλα. 

Λόγω του ιδιαιτέρου σχηματισμού - πάλι, αυτού του - ''χυδαίου υλισμού'' , λαμβάνουμε άλλο ειδους ενέργειας - την άπυρη συμπαντική, υπο skalar κύματα - σαν αυτά του Τεσλα, που έχουν άλλες ιδιότητες και σημασία και που κάθε κύτταρο μας λειτουργεί ως κεραία, θα πιάνει και χρησιμοποιεί.
Με αυτόν τον τρόπο - μέσω ΔΝΑ, έχουμε πρόσβαση στα άπειρα αποθέματα ενέργειας.

ΥΓ: ''Ο συνδετικός ιστός στα σώματα μας είναι ένα από τα τέσσερα βασικά είδη ζωικών ιστών και αποτελείται από φαινομενικά διαφορετικούς τύπους κυττάρων, που δικτυώνουν παντού στο σωμα''

Ο βελονισμός ειδικά, είναι, που φτιάχνει τη ροή, όταν έχουμε μπλοκαρισμένα τα ενεργειακά μας κέντρα.

equinox_

# 220 στις 12/11/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 219 από Crazy_Horse

Έβγαλε ο Τέσλα(ς) νέα μορφή ενέργειας, πέρα των γνωστών 4;

τι θα πει εβγαλε νεα μορφη;

οπως λεμε - εβγαλε νεο μοντελο η BMW;

δεν μου ειναι γνωστο και ποιες ειναι για εσενα οι ''γνωστες 4''...

ηλεκτρικη, μαγνητικη, πυρηνικη, κβαντικη, της βαρυτητας,
δυναμικη, θερμικη, χημικη, κινητικη,
ψυχικη, πνευματικη,
ηλιακη, συμπαντικη, της γης, του μαρς,
του ερωτα, της αγαπης, των σκεψεων, της ζωης, η θεϊκη,
η σκοτεινη, η θετικη, η αρνητικη, κ.λπ...;;;

Ποιες 4 εχεις στο νου σου;

Επιλέξτε σελίδα: (1-17)
Σελίδες Αρχική«6789101112131415Τελ.»
Δεν μπορείτε να απαντήσετε