Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!
Μετενσάρκωση, μεταθανάτια ζωή ή οριστικό τέλος για τον καθένα, μόλις σβήσει το ''κεράκι'' μας...

Επιλέξτε σελίδα: (1-17)
Σελίδες Αρχική«78910111213141516Τελ.»

Crazy_Horse

# 221 στις 12/11/2019
author
Ανδρας / 78 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 68
'Aρεσαν+: 0%

Αναγκάζομαι να γράψω το ποστ αυτό για δεύτερη φορά, άνευ σχετικής βιβλιογραφίας, την οποία και κατάπιε ο δαίμων του λογοκριτείου...

Το πείραμα του 1952 των Miller και Urey, το οποίο έκτοτε με μικρές παραλλαγές, έχει επαναληφθεί πάρα πολλές φορές με παραπλήσια αποτελέσματα, κατόρθωσε να δημιουργηθούν κάποια αμινοξέα, από ένα περιβάλλον το οποίο προσωμοιώνει την αρχική ατμόσφαιρα της Γης, όχι DNA βέβαια...

Και βέβαια, ουδείς από τους επιστήμονες είχε πριν ή μετά κατά την δημοσίευση της έρευνάς τους, τίποτε μεταφυσικά/θεολογικά/φιλοσοφικά αξιώματα από το πείραμα αυτό.

Καλό θα ήταν πριν ανακατέψουμε τις προσωπικές μας ιδέες με την επιστήμη, να ρίχνουμε και μια ματιά στην βιβλιογραφία, διότι αλλιώς και κακοχωνεύουμε πληροφορίες και τα λέμε τ' ανάσκελα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 63 από equinox_

ωχ, ας το παμε φραση-φραση..
με απλα λογια λεω πως διατηρειται ενεργεια,οχι τσαμπα, αλλα μαλλον για καποιο σκοπο
...

το εξιγω στο προηγουμενο ποστ. Ειναι κυματα τα ΔΝΑ που κυκλοφορουν ελευθερα, μεχρι να βρουν τις αντιστοιχες καταλληλες συνθηκες για να αρχιζουν να χτιζουν ζωη.

Εχουν κανει πειραματα σε κλειστο, τελειος αποστειρωμενο χωρο γεματο μονο με νερο, που διπλα του βρισκεται ενας αλλος με νερο με κομματακια ΔΝΑ και συνδεδεμενοι μονο μεσω 7 Η ηλ. ρευματος

Στο πρωτο, ''απο το πουθενα'' αρχιζουν και σχηματιζονται τα ιδια μορια ΔΝΑ, οπως ειναι στο δευτερο.

Υπαρχει και κατι αλλο.. παντου γυρω μας κυκλοφορουν μορφογενετικα πεδια, ''σχηματα'', ''ενεργειακα σχεδια'' που μονο περιμενουν να βρουν καλες συνθικες, για να γεννηθει μια ζωη.

Να ρωτας με πιο σκοπο, θα μπορουσε να επιστρεψει μια ψυχη σε αλλο σωμα, ειναι σαν να ρωτας γιατι να βαλεις ενα ωραιο φορεμα, γιατι να εισαι ομορφη, αφου μπορεις να εισαι ασχιμη με μια φορμα ασιδερωτη και λεκιασμενη

Δεν προσπαθω να πειθω κανεναν να δεχτει οτιδιποτε..
''Φορτωμενος με ενεργεια απο εκ.προγονους'' δεν κατανοω με ποια εννοια το λες.

Αλλα πως ολοι συνδεομαστε και οχι - ''φορτωνομαστε'' με οτιδιποτε ενεργειακα, με ο,τι υπηρχε, υπαρχει και θα υπαρχει, το πιστευω.

Εξακολουθω να μην πιανω αυτο με τα 9 δις και το εγγονι σου

Κατα τη γνωμη μου κανενας δεν υποχρεουται κανεναν. ''Να ανακυκλοθει''...
Ισως οταν πεθαινουμε, απο εμας μενει μονο η καθαρη συνειδηση, που μονοι μας μαλλον θα θελουμε να γυρισουμε, για να διορθωσουμε καποια πραγματα που καναμε λαθος και ..δεν προλαβαμε σε μια ζωη

Αρέσει στο μέλος Enikos

VASILIS53

# 222 στις 12/11/2019
author
Ανδρας / 60 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Νέα Μάκρη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 1.344

Μέχρι στιγμής τέσσερις είναι οι δυνάμεις που αποδέχεται η φυσική επιστήμη:

1) Πυρηνική2) Ασθενής Πυρηνική (διάφορες ακτινοβολίες)3) Ηλεκτρομαγνητισμός4) Βαρύτητα
Όλες οι άλλες είναι παράγωγα αυτών των τεσσάρων. 

VASILIS53

# 223 στις 12/11/2019
author

Πάντως Equinox δεν είμαι αντίθετος σε αυτά που εκφράζει η δημιουργική σκέψη του ανθρώπου πέρα από τα καθιερωμένα πρότυπα. Ούτε εκφράζω αντίθεση στις πεποιθήσεις κάποιων για κάτι πέρα από το χειροπιαστό γνωστό. 

Άλλωστε και εγώ σπρώχνω την σκέψη μου κατά τον ίδιο τρόπο και νομίζω ότι φαίνεται. 

Εμένα (και τονίζω το εμένα όχι εγωιστικά αλλά για να δώσω έμφαση ότι είναι προσωπικές απόψεις) μου είναι απαραίτητο να ξεχωρίζω το χειροπιαστό και ήδη αποδεδειγμένο από τη δυνητική πραγματικότητα. 

Επίσης έχω καθορίσει τρεις πυλώνες σκέψεις που χρησιμοποιώ όταν επεξεργάζομαι στο μυαλό μου έννοιες. Ο πρώτος είναι η επιστήμη, ο δεύτερος είναι η φιλοσοφία και ο τρίτος είναι η θρησκεία. Τους οποίους προσπαθώ να μην τους μπλέκω μεταξύ τους αν και καμία φορά δημιουργούνται κάποιου είδους ηλεκτρικές κενώσεις που τους συνδέουν και εγώ αυτό το ονομάζω προσωπική έμπνευση, όμως να τους συνδέσω εσκεμμένα .δεν το επιδιώκω, την εναρμόνηση μεταξύ τους την αφήνω να έρχεται από μόνη της και μερικές φορές συμβαίνει. 

Εξ αιτίας αυτού του τρόπου σκέψεις μου, φαίνεται μερικές φορές ότι φάσκω και αντιφάσκω. Θα ήμουν χειρότερα μπερδεμένος αν ανακάτευα ας πούμε την θρησκεία με την επιστήμη. Με το να τις κρατάω αμιγώς καθαρές έχει βρει το μυαλό μου την ησυχία του και μπορεί να δουλεύει πιο ελεύθερα προς την κατεύθυνση που ασχολείται την δεδομένη στιγμή. Αυτός είναι δικός μου τρόπος σκέψης, ούτε τον προτείνω ότι λέω ότι ταιριάζει σε όλους τους ανθρώπους.

Με βάση αυτά που έγραψα καταλαβαίνεις ότι δεν αντιτίθεμαι στην μετενσάρκωση κατηγορηματικά, πως να το κάνω άλλωστε αφού είναι κάτι που δεν γνωρίζω, περιμένω τις εξελίξεις οι οποίες μέχρι τώρα σε μένα τουλάχιστον δεν είναι αρκετές ώστε να πάρω το συγκεκριμένο θέμα από τη δυνητική πραγματικότητα και να την μεταφέρω στο χειροπιαστά αποδεδειγμένο. 

Πιστεύω ότι εσύ τουλάχιστον θα με καταλάβεις ως τρόπο σκέψης για να μπορέσουμε να κατανοήσουμε ο ένας τον άλλον.

equinox_

# 224 στις 12/11/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Σχόλιο # 221 από Crazy_Horse

Αναγκάζομαι να γράψω το ποστ αυτό για δεύτερη φορά, άνευ σχετικής βιβλιογραφίας, την οποία και κατάπιε ο δαίμων του λογοκριτείου...

Το πείραμα του 1952 των Miller και Urey, το οποίο έκτοτε με μικρές παραλλαγές, έχει επαναληφθεί πάρα πολλές φορές με παραπλήσια αποτελέσματα, κατόρθωσε να δημιουργηθούν κάποια αμινοξέα, από ένα περιβάλλον το οποίο προσωμοιώνει την αρχική ατμόσφαιρα της Γης, όχι DNA βέβαια...

Και βέβαια, ουδείς από τους επιστήμονες είχε πριν ή μετά κατά την δημοσίευση της έρευνάς τους, τίποτε μεταφυσικά/θεολογικά/φιλοσοφικά αξιώματα από το πείραμα αυτό.

Καλό θα ήταν πριν ανακατέψουμε τις προσωπικές μας ιδέες με την επιστήμη, να ρίχνουμε και μια ματιά στην βιβλιογραφία, διότι αλλιώς και κακοχωνεύουμε πληροφορίες και τα λέμε τ' ανάσκελα...

καλο θα ηταν να δουμε και σε ποια χρονια ζουμε και πως απο τοτε,
οι ανακαλυψεις, τα πειραματα και νεες αποδειξεις επανω, και στην αποκαλυψη το τι ειναι το dna δεν εχουν σταματισει.

λες να εμειναν εκει ολα - στο 1952 και τερμα;

Enikos

# 225 στις 12/11/2019
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 28.842

Απλα το εθεσα ως οτι...

Αλλο τι ξερουμε εμεις, δω χαμου...

Και αλλο που εχουν φτασει τα πραγματα...

Διοτι παρετηρηθη ενα αφυσικο γεγονος...

Αντι το νεο να διορθωνει το παλαιο...

Το ηδη αμφισβητουμενο και αναθεωρημενο παλαιο, να αμφισβητει το νεο ως υφισταμενο...

Παράθεση:
Σχόλιο # 218 από Crazy_Horse

Έχουν βραβευτεί και άλλοι, πριν υπάρξουν αποδειχθούν οι θεωρίες των.

Για φαντάσου, να έπρεπε να αποδειχθούν οι Ειδική Θεωρία και Γενική Θεωρία της Σχετικότητας, για

να απονεμηθεί το Νόμπελ (το οποίο απονεμείθη για άλλη θεωρία εν τέλει, αυτό είναι μια άλλη ιστορία).

Σε μια τέτοια περίπτωση, απόδειξης και μετά βράβευσης, ο Αλβέρτος Αϊνστάϊν θα έπαιρνε το Νόμπελ, κάθε χρόνο μετά το 1970... και πάλι φέτος, εννοείται...

Enikos

# 226 στις 12/11/2019
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Νομιζω οτι και οι δυο σας, ξεκινατε μια κουβεντα με διαφορετικη αφετηρια...

Αρέσει στο μέλος VASILIS53

equinox_

# 227 στις 12/11/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 222 από VASILIS53

Μέχρι στιγμής τέσσερις είναι οι δυνάμεις που αποδέχεται η φυσική επιστήμη:

1) Πυρηνική2) Ασθενής Πυρηνική (διάφορες ακτινοβολίες)3) Ηλεκτρομαγνητισμός4) Βαρύτητα
Όλες οι άλλες είναι παράγωγα αυτών των τεσσάρων. 

όταν λες ''όλες οι άλλες'', εννοείς ποιες;

Crazy_Horse

# 228 στις 12/11/2019
author

Ξέχασες την ενέργεια των γκουρού, των γλάρων, του ιμάμ μπαϊλντί, των δερβίσηδων, του ανέβα στο τραπέζι κούκλα μου γλυκιά, του γαλακτομπούρεκου, του ντεφιού και της αρκούδας.

Mea culpa.

Η ενέργεια ως και κάποια άλλα πράγματα, δεν έχει επακριβή ορισμό αλλά εκφάνσεις, τις 4 που αναγνωρίζει η επιστημονική κοινότητα, μέσα από διαδικασίες οι οποίες μπορούν να επαναληφθούν, να μετρηθούν και να αξιολογηθούν.

Και ναι, η εταιρεία που φέρει το όνομα του Τέσλα, βγάζει (και) αυτοκίνητα... Είναι πράγματι ειρωνικό, από τη μία να βγαίνουν αυτοκίνητα με το όνομα του (μεγάλου) επιστήμονα, λιγότερο πάντως από όσο είναι να φορτώνεται το όνομά του, με ματόχαντρα και καύσιμο για σκούπες...

Παράθεση:
Σχόλιο # 220 από equinox_

τι θα πει εβγαλε νεα μορφη;

οπως λεμε - εβγαλε νεο μοντελο η BMW;

δεν μου ειναι γνωστο και ποιες ειναι για εσενα οι ''γνωστες 4''...

ηλεκτρικη, μαγνητικη, πυρηνικη, κβαντικη, της βαρυτητας,
δυναμικη, θερμικη, χημικη, κινητικη,
ψυχικη, πνευματικη,
ηλιακη, συμπαντικη, της γης, του μαρς,
του ερωτα, της αγαπης, των σκεψεων, της ζωης, η θεϊκη,
η σκοτεινη, η θετικη, η αρνητικη, κ.λπ...;;;

Ποιες 4 εχεις στο νου σου;

VASILIS53

# 229 στις 12/11/2019
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 227 από equinox_

Παράθεση:
Σχόλιο # 227 από equinox_

Τις αντέγραψα από το δικό σου ποστ. Την την δυναμικη, θερμικη, χημικη, κινητικη, ηλιακη, συμπαντικη, της γης,  των σκεψεων, της ζωης, , η σκοτεινη, η θετικη, η αρνητικη, κ.λπ...;;;

Τώρα αυτές: ψυχικη, πνευματικη, του ερωτα, της αγαπης, η θεϊκη που έχουν να κάνουν με τον ψυχισμό του ανθρώπου, άλλες ανήκουν στις ανθρωπιστικές επιστήμες και άλλες ανήκουν στην δυνητική πραγματικότητα δηλαδή στην δημιουργική σκέψη του ανθρώπου που θέλω να πιστεύω ότι κάποια στιγμή κάποιες από αυτές θα αποδειχθούν.

VASILIS53

# 230 στις 12/11/2019
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 226 από Enikos

Νομιζω οτι και οι δυο σας, ξεκινατε μια κουβεντα με διαφορετικη αφετηρια...

Απλά νιώθω την ανάγκη να δώσω κάποιες διευκρινήσεις για τον τρόπο που σκέφτομαι ώστε να μπορούμε να διαχωρίζουμε κάποια κοινά σημεία και αν είναι δυνατόν να βγαίνουν κάποια συμπεράσματα από τις συζητήσεις μας.

equinox_

# 231 στις 12/11/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 223 από VASILIS53

Πάντως Equinox δεν είμαι αντίθετος σε αυτά που εκφράζει η δημιουργική σκέψη του ανθρώπου πέρα από τα καθιερωμένα πρότυπα. Ούτε εκφράζω αντίθεση στις πεποιθήσεις κάποιων για κάτι πέρα από το χειροπιαστό γνωστό. 

Άλλωστε και εγώ σπρώχνω την σκέψη μου κατά τον ίδιο τρόπο και νομίζω ότι φαίνεται. 

Εμένα (και τονίζω το εμένα όχι εγωιστικά αλλά για να δώσω έμφαση ότι είναι προσωπικές απόψεις) μου είναι απαραίτητο να ξεχωρίζω το χειροπιαστό και ήδη αποδεδειγμένο από τη δυνητική πραγματικότητα. 

Επίσης έχω καθορίσει τρεις πυλώνες σκέψεις που χρησιμοποιώ όταν επεξεργάζομαι στο μυαλό μου έννοιες. Ο πρώτος είναι η επιστήμη, ο δεύτερος είναι η φιλοσοφία και ο τρίτος είναι η θρησκεία. Τους οποίους προσπαθώ να μην τους μπλέκω μεταξύ τους αν και καμία φορά δημιουργούνται κάποιου είδους ηλεκτρικές κενώσεις που τους συνδέουν και εγώ αυτό το ονομάζω προσωπική έμπνευση, όμως να τους συνδέσω εσκεμμένα .δεν το επιδιώκω, την εναρμόνηση μεταξύ τους την αφήνω να έρχεται από μόνη της και μερικές φορές συμβαίνει. 

Εξ αιτίας αυτού του τρόπου σκέψεις μου, φαίνεται μερικές φορές ότι φάσκω και αντιφάσκω. Θα ήμουν χειρότερα μπερδεμένος αν ανακάτευα ας πούμε την θρησκεία με την επιστήμη. Με το να τις κρατάω αμιγώς καθαρές έχει βρει το μυαλό μου την ησυχία του και μπορεί να δουλεύει πιο ελεύθερα προς την κατεύθυνση που ασχολείται την δεδομένη στιγμή. Αυτός είναι δικός μου τρόπος σκέψης, ούτε τον προτείνω ότι λέω ότι ταιριάζει σε όλους τους ανθρώπους.

Με βάση αυτά που έγραψα καταλαβαίνεις ότι δεν αντιτίθεμαι στην μετενσάρκωση κατηγορηματικά, πως να το κάνω άλλωστε αφού είναι κάτι που δεν γνωρίζω, περιμένω τις εξελίξεις οι οποίες μέχρι τώρα σε μένα τουλάχιστον δεν είναι αρκετές ώστε να πάρω το συγκεκριμένο θέμα από τη δυνητική πραγματικότητα και να την μεταφέρω στο χειροπιαστά αποδεδειγμένο. 

Πιστεύω ότι εσύ τουλάχιστον θα με καταλάβεις ως τρόπο σκέψης για να μπορέσουμε να κατανοήσουμε ο ένας τον άλλον.

βρε, εγώ σε καταλαβαίνω ως τρόπο σκέψης, σεβαστός ο τρόπος σου, αλλά το ποστ σου αυτό, απο πού προέκυψε.. όλοι πρέπει δλδ. να σκεφτόμαστε με τον ίδιο τρόπο;

α, και εννοείς - πως εγώ φάσκω και αντιφάσκω, επειδη σύνδεσα καποιες πληροφορίες, που δεν επρεπε;

μα και σ' εμένα έρχονται απο μόνες τους, δεν ζορίζομαι κιόλας να τις συνδέσω με τον δικό μου τρόπο σκέψης και με αυτά που μαθαίνω για τις ανακαλύψεις.

''οργανώνουμε'' σιγα-σιγα τα κομματάκια, σύμφωνα με αυτά που ζούμε και υπάρχουν.

κάποιο μπορεί να μας έλειπε, για να ολοκληρωθεί μια εικόνα.

συν αυτό διευκρίνισα και το τονίζω για άλλη μια φορά, πως είναι η προσωπική μου ματιά επάνω σ' το θέμα

τι δεν καταλαβαίνω και γιατί παίρνει αυτή την κατεύθυνση;

Crazy_Horse

# 232 στις 12/11/2019
author

Αυτό είναι και σύνηθες και ανθρώπινο...

Οτιδήποτε νέο, έστω και πειραματικά επαληθεύσιμο ή βεβαιωμένο από μετρήσεις, είτε μένει κάποιον καιρό στο "συρτάρι", μέχρις ότου μπορέσει η επιστημονική κοινότητα να το πλησιάσει, εάν θες.

Πολλές φορές βρισκόμαστε αντιμέτωποι με δεδομένα, τα οποία δεν μπορούν επαρκώς να εξηγηθούν άμεσα. είτε διότι οι 2-3 πρώτες εξηγήσεις κρίνονται ανεπαρκείς.

Παράθεση:
Σχόλιο # 225 από Enikos

Απλα το εθεσα ως οτι...

Αλλο τι ξερουμε εμεις, δω χαμου...

Και αλλο που εχουν φτασει τα πραγματα...

Διοτι παρετηρηθη ενα αφυσικο γεγονος...

Αντι το νεο να διορθωνει το παλαιο...

Το ηδη αμφισβητουμενο και αναθεωρημενο παλαιο, να αμφισβητει το νεο ως υφισταμενο...

Αρέσει στο μέλος Enikos

Enikos

# 233 στις 12/11/2019
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Μιλησα για τις αφετηριες του Crazy Horse και της Equinox...

Παράθεση:
Σχόλιο # 230 από VASILIS53

Απλά νιώθω την ανάγκη να δώσω κάποιες διευκρινήσεις για τον τρόπο που σκέφτομαι ώστε να μπορούμε να διαχωρίζουμε κάποια κοινά σημεία και αν είναι δυνατόν να βγαίνουν κάποια συμπεράσματα από τις συζητήσεις μας.

Enikos

# 234 στις 12/11/2019
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Να ξεχωρισουμε λιγο τις εννοιες...Ενεργεια, απο αυτη των Δυναμεων?...

Διοτι προβλεπεται πολυ ενδιαφερουσα κουβεντα...

Αρέσει στο μέλος giorgos170

VASILIS53

# 235 στις 12/11/2019
author

Έτσι όπως τα έχω καταλάβει εγώ, ενέργεια είναι μία ποσοτική ιδιότητα των σωμάτων (δηλαδή είναι μετρήσιμη), ισοδύναμη με την μάζα του σώματος και εκφράζει την ικανότητα του σώματος να παράγει έργο. Δεν μπορεί να εξαφανιστεί παρά μόνο να μετατραπεί σε ύλη. Ισχύει και το αντίστροφο δηλ. η μάζα δεν εξαφανίζεται ποτέ αλλά μπορεί να μετατραπεί σε ενέργεια.

Προκειμένου το υλικό σώμα να παράγει έργο απαιτείται η εφαρμογή σε αυτό κάποιας δύναμης και είναι ισοδύναμη με το έργο που παράγεται στην μονάδα του χρόνου.

Συμπερασματικά η δύναμη είναι η αλληλεπίδραση μεταξύ μαζών οι οποίες μάζες είτε εμπεριέχουν ενέργεια (δυναμική) είτε εκτονώνουν ενέργεια (κινητική) με την εφαρμογή των δυνάμεων.

Η μάζα εμπεριέχει ενέργεια σε δυναμική μορφή και με την αλληλεπίδραση με άλλες μάζες ή ενέργειες εκτονώνει ενέργεια (κινητική) και παράγει έργο.

Είναι επιθυμητό αν μπορεί κάποιος να τα περιγράψει πιο κατανοητά ή και να τα διορθώσει αν είναι λάθος. 

VASILIS53

# 236 στις 12/11/2019
author

Συμπληρωματικά να πω, πως όλες οι πιθανές αλληλεπιδράσεις μεταξύ μαζών και ενεργειών ανάγονται στις τέσσερις δυνάμεις που αναφέρθηκαν. 

Γίνεται προσπάθεια για την ενοποίηση τους σε μία πρωταρχική και κυρίαρχη δύναμη. 

Την προσπάθεια αυτή την δυσκολεύει η δύναμη της βαρύτητας γιατί μέχρι πρόσφατα δεν είχαν ανακαλυφθεί τα σωματίδια αλληλεπίδρασης (βαρυόνια). 

Υπάρχουν όμως τα δύο τελευταία χρόνια εξελίξεις στο θέμα της βαρύτητας και ενδείξεις ότι ανιχνεύθηκαν αυτά τα σωματίδια.
Αρέσει στο μέλος giorgos170

__mikeman

# 237 στις 12/11/2019
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Σουηδία
Θέματα: 13
Απαντήσεις: 2.299

Παράθεση:
Σχόλιο # 234 από Enikos

Να ξεχωρισουμε λιγο τις εννοιες...Ενεργεια, απο αυτη των Δυναμεων?...

Διοτι προβλεπεται πολυ ενδιαφερουσα κουβεντα...

Δεν νομίζω ότι γίνεται.

Κάποιοι οταν λένε "Δυναμη", *οταν μιλώντας για Φυσική*, εννοούμε αυτό που όταν εφαρμόζεται στα σώματα με μάζα, τους δίνει επιτάχυνση α = F/m και ενέργεια E = F * s. Αυτά τα μάθαμε στο Γυμνάσιο. Ειτε βαρυτική είναι η δύναμη, είτε ηλεκτρομαγνητική, είτε πυρηνική, αυτά ισχύουν ακόμα.

Αλλοι την χρησιμοποιούν στην καθομιλουμένη, π.χ η Δυναμη της αγάπης, η Δυναμη της σκέψης, η Δυναμη της φαντασίας, η Δύναμη της φιλίας, η Δυναμη της πίστης, Κυριε των Δυνάμεων, κτλ κτλ...το οποίο είναι μια χαρά, όλοι χρησιμοποιούμε αυτές τις εκφρασεις, αλλα ξεχωρίζουμε την καθομιλουμένη/μεταφορική γλώσσα απο τα φυσικά μεγέθη. Κάποιοι αλλοι τα κανουν ολα ενα τουρλου-τουρλου...οπότε...τι συζήτηση να γίνει επί ποιας βάσεως?

Νομίζω κάποιοι δεν καταλαβαίνουν ότι δεν είναι ανάγκη οτιδήποτε κάνει ο άνθρωπος να "μεταφράζεται" σώνει και καλά σε νέο τύπου "σωματιδίου" η "ενέργειας" ή "δυναμης" ή δεν ξέρω γω τι. Διαολε, οταν γράφω ενα ποίημα δεν εκπέμπω "ποιητόνια" και οταν μαγειρεύω δεν εκπέμπω "μαγειρόνια".

alisida

# 238 στις 12/11/2019
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 9.687

#237 mike :Διαολε, οταν γράφω ενα ποίημα δεν εκπέμπω "ποιητόνια" και οταν μαγειρεύω δεν εκπέμπω "μαγειρόνια".

...Αμφιβάλεις δηλ ότι τα λόγια κάποιων μπορεί να είναι δυναμη-τες ??

VASILIS53

# 239 στις 12/11/2019
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 238 από alisida

#237 mike :Διαολε, οταν γράφω ενα ποίημα δεν εκπέμπω "ποιητόνια" και οταν μαγειρεύω δεν εκπέμπω "μαγειρόνια"...Αμφιβάλεις δηλ ότι τα λόγια κάποιων μπορεί να είναι δυναμη-τες ??

Γιατί μου τη χαλάτε πάνω που πάω να σοβαρέψω ρε γαμώτο;

Αρέσει στο μέλος alisida

Enikos

# 240 στις 12/11/2019
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Αν δεν γινεται να το κανουμε να γινει, με τις αρχες της φυσικης, μια και την επικαλεισαι...

Ενεργεια καλειται η ικανοτητα οποιουδηποτε οργανισμου να αποθηκευει και να διοχετευει εν ειδει εργου...

Δυναμεις λεγονται οι βαθμοι εξωτερικων επιδρασεων που θα συμβαλλουν  στην δημιουργια εργου, μεσω αλληλεπιδρασεων...

Αν δεν τα διαχωριζουμε με την ακριβη τους εννοια, ειναι θεμα συνηθειας...

Οταν μιλαμε για μια κατασταση-εις, οι οποιες χαρακτηριζονται αποκλειστικα απο την φυσικη, πρεπει να τηρουμε και την ορολογια της φυσικης...

Αυτο ηθελα να πω...

Διοτι στο εδω θεμα, δεν μιλαμε για καθημερινες πρακτικες, γλωσσαρια η αργκο ετυμολογιες...

Επιλέξτε σελίδα: (1-17)
Σελίδες Αρχική«78910111213141516Τελ.»

Η απάντησή σας

Τίτλος :
(Προαιρετικά)
Μεταφορά σε εξέλιξη...
Παρακαλούμε περιμένετε
Επισύναψη αρχείου
1 συνημμένο αρχείο
Υπάρχουν τα παρακάτω προβλήματα:

Δεν έχετε επιλέξει την Kατηγορία του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει τον Τίτλο του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει το Κείμενο του θέματος σας
Η απάντηση σας έχει δημοσιευτεί!
Πιέστε [Εμφάνιση] για να μεταφερθείτε στην απάντησή σας, ή [Νέα Απάντηση] για να συνεχίσετε.
Το θέμα σας έχει αποσταλεί για έγκριση.
Θα δημοσιευτεί μόλις έγκριθεί από την ομάδα διαχείρησης του Sxeseis.gr.
Υπήρξε κάποιο πρόβλημα με την αποστολή του θέματος σας.
Παρακαλούμε δοκιμάστε πάλι. Σε περίπτωση που το πρόβλημα παραμένει παρακαλούμε επικοινωνήστε με την υποστήριξη του Sxeseis.gr.