Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Μετενσάρκωση, μεταθανάτια ζωή ή οριστικό τέλος για τον καθένα, μόλις σβήσει το ''κεράκι'' μας...

Επιλέξτε σελίδα: (1-17)
Σελίδες 12345678910Τελ.»

agrotis53

# 21 στις 28/10/2019
author
Ανδρας / 57 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 2.537
'Aρεσαν+: 0%

πρωτη διαπιστωση απο το βιντεο... ο τυπος ειναι κουραστικος εκνευριστικα ...

τωρα τα περι μετενσαρκωσης,, ειμαι πολυ σκεπτικιστης πανω σε αυτο...προς το παρων παραμενο στην αποψη, οτι η συντομη χρονικη διαρκεια ζωης που εχουμε, και ο φοβος του θανατου,, δημιουργουν ολα αυτα, σαν αντιδοτο...

αλλωστε αν ειμαστε αιωνια πνευματα που ουσιαστικα αλλαζουμε σωμα μονο , τι ακριβως σκοπο θα ειχε αυτο...

αν εγω που γραφω τωρα εχω πισω μου δισεκατομυρια ζωες,, και αλλες τοσες μπροστα,, και δεν εχω ιδεα απο ολα αυτα... παλι εγω πεθαινω, , εφοσον σε αλλο σωμα θα ειμαι αλλος...που δεν θα με ξερω... τι με νοιαζει λοιπον;; εγω παλι πεθαινω ετσι και αλλιως...

δηλαδη ακολουθουμε τι διαδικασια,,, γεναμε σωματα ξενιστων για εμας;; για τα πνευματα;; για ποιο πραγμα;;  και ολη αυτη η διαφορετικοτητα, η βια,, τα συνορα; γιατι;; αιμοδιψη και ανωμαλα πνευματα η παλι ανωμαλος δημιουργος;; 

μπα δεν μου προκυπτει κατι περι αυτης της ιστοριας... 

Παράθεση:
Σχόλιο # 14 από Enikos
Να βοηθησω λιγο?...

Ως εισαγωγη στην συζητηση, ας πουμε...

https://www.youtube.com/watch?v=kSS4a2Hje7U

Αρέσει στα μέλη VASILIS53, alisida

agrotis53

# 22 στις 28/10/2019
author
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη

η δευτερη παρουσια δεν ειναι μετεμψυχωση...υπο των ορο που εχει δοθει, απο αιγυπτιους-πυθαγορα-πλατων,, η ορφικους... η δευτερη παρουσια ειναι η τελικη ανασταση  και κριση μαζι...

στης ανατολικες θεωριες, που επηρεασαν και των πυθαγορα, ο οποιος εισηγαγε αυτη την θεωρια στην ελλαδα, και κατοπιν ο πλατων, και αλλοι... η  ψυχη χρησιμοποιη το σωμα σαν ξενιστη,,, η ψυχη παραμενη αθανατη μεχρι να κλειση εναν κυκλο,, γνωσης , εξιλεοσης, κτλ,, το σωμα ειναι φθαρτο ομως, ετσι η ψυχη αναγκαστικα αλλαζη σωματα...αναλογα, ζωων η ανθρωπον... 

ο βουδισμος δεν ασχολειτε με την μετενσαρκωση...ακολουθει ομως το ινδουιστικο δογμα του καρματος, και την πορεια της ψθχης σε 3 σταδια,, δεν θυμαμαι τωρα πως λεγεται ολο αυτο εχει μια ονομασια...

ο βουδας ποιο πολυ ασχοληθηκε στη διδασκαλια του με την εκμηδενιση του εγω...σαν ανωτατο σημειο πεφωτισμου...

Παράθεση:
Σχόλιο # 8 από Sourya

Υπαρχει η μετενσαρκωση των ινδουιστων οπου λεει πως θα ξαναγεννηθουμε ειτε ως ανθρωποι ειτε ως ζωα, και δεν θα θυμομαστε την προηγουμενη ζωη μας. Εμενα αυτο με βολευει,γιατι θελω να ερθω σαν πουλακι. Υπαρχει και στον χριστιανισμο ομως αφου κατα την δευτερα παρουσια θα ξαναγεννηθουμε αλλα με της αναμνησεις της ζωης που ζουσαμε. Διαλεχτε και παρτε

Αρέσει στο μέλος VASILIS53

lamprand

# 23 στις 28/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Σχόλιο # 21 από agrotis53

τωρα τα περι μετενσαρκωσης,, ειμαι πολυ σκεπτικιστης πανω σε αυτο...προς το παρων παραμενο στην αποψη, οτι η συντομη χρονικη διαρκεια ζωης που εχουμε, και ο φοβος του θανατου,, δημιουργουν ολα αυτα, σαν αντιδοτο...

αλλωστε αν ειμαστε αιωνια πνευματα που ουσιαστικα αλλαζουμε σωμα μονο , τι ακριβως σκοπο θα ειχε αυτο...

αν εγω που γραφω τωρα εχω πισω μου δισεκατομυρια ζωες,, και αλλες τοσες μπροστα,, και δεν εχω ιδεα απο ολα αυτα... παλι εγω πεθαινω, , εφοσον σε αλλο σωμα θα ειμαι αλλος...που δεν θα με ξερω... τι με νοιαζει λοιπον;; εγω παλι πεθαινω ετσι και αλλιως...

δηλαδη ακολουθουμε τι διαδικασια,,, γεναμε σωματα ξενιστων για εμας;; για τα πνευματα;; για ποιο πραγμα;;  και ολη αυτη η διαφορετικοτητα, η βια,, τα συνορα; γιατι;; αιμοδιψη και ανωμαλα πνευματα η παλι ανωμαλος δημιουργος;; 

αντε να συμφωνήσουμε συνάδελφε και καμμιά φορά . 

ήθελα να ξερα που τα διάβασε αυτά στους αρχαίους μας . και γω έχω διαβάσει λίγους , πουθενα δεν είδα αυτά που λέει αυτός .

ορίστε τι λέει ο Αριστοτέλης : 14. Ότι λοιπόν η ψυχή δεν είναι δυνατόν να κινήται, είναι φανερόν εκ των ειρημένων· εάν δε μηδόλως κινήται, φανερόν ότι ουδέ αυτοκίνητος είναι.

οπότε τι ανοησίες είναι ότι πεθαινοντας ο άνθρωπος φευγει (κινείται) η ψυχή και πάει και μπαίνει αλλού ;

την ψυχή την κινεί το πυρ είπαμε . δεν δυναται να φυγει απο το σώμα παρά μόνο μεταφερόμενη απο τα σωματίδια της ύλης του σώματος που αποσυντίθεται . και αυτά τα άπειρα σωματίδια σκορπάν σε άπειρες κατευθύνσεις . δεν μένει ενωμένη . οπότε δεν υπάρχει και καμία πρότερη μνήμη !

και όποιος κάνει το μεντιουμ και μιλάει με ψυχές είναι απατεώνας ! αντε γιατι τα πήρα 

για κοιτέξτε όμως κανει και διάλεξη και διδάσκει δηλαδή διαστρεβλώνει τους αρχαίους . 

το κάνει σκόπιμα ; δεν νομίζω αλλά μπορεί καποιος άλλος να το κάνει και σκόπιμα .

έτσι αγαπητοί διαστρεβλώνει το ανθρώπινο μυαλό κάθε αλήθεια που έχει γραφεί.

έτσι και με τα Χριστιανικά ευαγγέλια τα έχουν διαστρεβλώσει να λένε αυτά τα οποία αυτοί θα ήθελαν .

ο Χριστιανισμός είναι Υλιστική θεώρηση των πραγμάτων αλλά ο ψευδής νους κατάλαβε αυτό που αυτός ήθελε .

ο Χριστος και οι μαθητες του δεν υπήρξαν ποτέ σαν ανθρωποι του δικού μας είδους αλλά είναι υπαρκτά Θεικά στοιχεία . ο δε Χριστός είναι πανταχού παρών και εντός μας έτσι μόνο είναι δυνατον να βλεπει ακούει και να μας κρίνει ανα πασαν στιγμή . 

αν θες να μάθεις τι λένε τα γραπτά δεν πας μόνο στον ειδήμονα να σου πει αλλά διαβάζεις και μόνος σου και συγκρίνεις σκεπτόμενος .

alisida

# 24 στις 28/10/2019
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 9.477

Όσα έχουν γραφτεί πάνω σε αυτό είναι όλα θεωρίες ,σωστά ? 

Γιατί η απόδειξη είναι αδύνατη.

Αρα ,μπορώ να έχω τη δική μου θεωρία  

.Μετενσάρκωση είναι να μπει η ψυχή σε άλλο σώμα ?

Προϋπόθεση για αυτό είναι να πιστεύουμε ότι μετά το θανατο η ψυχή συνεχίζει να υπάρχει 

.Σε αυτό πιστεύω ,τριγυρίζουν οι ψυχές κατά τόπους ,τις ονομάζουμε και αγγέλους,πιστεύω λοιπόν ότι υπάρχουν "άγγελοι" ..

.Αλλά όχι ότι θα μπουν κάποια στιγμή σε άλλο σώμα για να ξαναζήσουν τη θλιβερή μονότονη γήινη ζωή τους ..

.(Ποιος νοήμων άγγελος θα ήθελε να ξαναμπεί στα στενά όρια ενός φθαρτού σώματος με περιορισμένες δυνατότητες κίνησης και αισθήσεων ?)

Αν μου το προτείνουν πάντως ,είμαι σίγουρη πως θα το αρνηθώ ,θα προτιμήσω την "ψυχική" μου ελευθερία

Αρέσει στα μέλη agrotis53, COSTAS42 και σε ακόμα 1 μέλος.
I am Not a psychotherapist :)

equinox_

# 25 στις 28/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 21 από agrotis53

Καλημερα σου

Έχεις αναρωτηθεί, γιατί μας δόθηκε η αίσθηση να αναγνωρίζουμε τον θάνατο, και - όχι μόνο αυτόν, αλλά τα πάντα - και τη ίδια τη ζωή και ο,τι συμβαίνει γύρω και μέσα μας;

Γιατί έχουμε συνείδηση, (και άντε μόνο να την πάρουμε σαν λογική,
αν και υπάρχει και σε άλλα επίπεδα );;;

Το υποσυνείδητο, γιατί κατά τη γνώμη σου, το έχουμε - και αυτο;

Αν συγκρίνουμε την ανθρωπότητα των προηγούμενων αιώνων με της του σήμερα, η συλλογική μας  συνείδηση έχει εξελιχτεί προς καλύτερο, παρόλο που ακόμα γίνονται πόλεμοι, παρόλο που καταστρέφουμε και τη φύση, αλλά οι άνθρωποι πια -

συνειδητοποιούμε απο άλλη, διαφορετική γωνία τα πραγματα;

Αρα, βγαίνουμε απο τα σκοτάδια σιγά - σιγά και οδηγούμαστε προς ένα καλύτερο πνεύμα, που όλοι ξέρουμε ποια είναι η βάση του - η αγάπη προς τον συνάνθρωπο και τη φύση, αλλιώς όλα πάνε στραβά, όταν σκεφτόμαστε και πράττουμε εγωιστικά...

Ποιο το νόημα να υπάρχουμε υπο αυτά τα δεδομένα - επιστημονικά αποδεδειγμένα πια, ως δομή του μυαλού εστω, αν δεν υπήρχε ένας σκοπός σε όλο αυτό;

Έχεις απάντηση;

Enikos

# 26 στις 28/10/2019
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 27.788

Μια και ανεφερες τον Πυθαγορα...

Και επειδη δεν ηταν μαθητης των "μυστηριων" η ενας επηρεασμενος απο τετοια θεματα, που εισηγαγε εξ ακοης την ολη σπουδη του...

Αλλα ηταν μυημενος-κατοχος αυτων των "μυστηριων" και δεν μυηθηκε απο καποιον τυχαιο ανθρωπο...

Σου παραθετω να δεις, ενα βιντεο που τον αφορα και τον περιγραφει ελαχιστα...

Στο οτι ειναι κουραστικη αυτη η διαδικασια, της ψηλαφισης της γνωσης, συμφωνω...

Θελει μεγαλη υπομονη και χρονο...

https://www.youtube.com/watch?v=fOlt4yFZ5wI

Παράθεση:
Σχόλιο # 22 από agrotis53

η δευτερη παρουσια δεν ειναι μετεμψυχωση...υπο των ορο που εχει δοθει, απο αιγυπτιους-πυθαγορα-πλατων,, η ορφικους... η δευτερη παρουσια ειναι η τελικη ανασταση  και κριση μαζι...

στης ανατολικες θεωριες, που επηρεασαν και των πυθαγορα, ο οποιος εισηγαγε αυτη την θεωρια στην ελλαδα, και κατοπιν ο πλατων, και αλλοι... η  ψυχη χρησιμοποιη το σωμα σαν ξενιστη,,, η ψυχη παραμενη αθανατη μεχρι να κλειση εναν κυκλο,, γνωσης , εξιλεοσης, κτλ,, το σωμα ειναι φθαρτο ομως, ετσι η ψυχη αναγκαστικα αλλαζη σωματα...αναλογα, ζωων η ανθρωπον... 

ο βουδισμος δεν ασχολειτε με την μετενσαρκωση...ακολουθει ομως το ινδουιστικο δογμα του καρματος, και την πορεια της ψθχης σε 3 σταδια,, δεν θυμαμαι τωρα πως λεγεται ολο αυτο εχει μια ονομασια...

ο βουδας ποιο πολυ ασχοληθηκε στη διδασκαλια του με την εκμηδενιση του εγω...σαν ανωτατο σημειο πεφωτισμου...

Αρέσει στο μέλος Megalodondas

Enikos

# 27 στις 28/10/2019
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Ακολουθει αριθμησις των μπολντς και ορθολογιστικαι απαντησεις επι τουτων:

Βολδ 1) Εξηγει λεπτομερεστατα που τα διαβασε, διχως να παραδεχεται οτι απο τους λιγους που εχει διαβασει, κατεχει οσα λεει...

Βολδ 2) Οταν διαβαζουμε, προκειμενου να εχουμε αποψη, δεν διαβαζουμε αποσπασματικα.

Κερασμενος Αριστοτελης, ολοκληρο εργο, οχι αποσπασματικα...(θα το βρεις και σε pdf στο διαδικτυο νομιζω)...

Βλεπε βιβλιο...

Η έννοια της ψυχής στο «Περί Ψυχής» τουΑριστοτέλη και στον Θωμά τον Ακινάτη

Ακολουθει αποσπασμα...

"Ο νους νοεί τον εαυτό του μετέχοντας στο αντικείμενο τηςνόησης, έτσι ώστε νους και αντικείμενο (του) να είναι το ίδιοπράγμα. Ο νους είναι ο τόπος των μορφών, δέχεται μέσα του τιςμορφές και, συνεπώς, είναι η μορφή των μορφών. ?ς μορφή μόνο,ο νους υπάρχει καθεαυτό, ένα ‘χωριστόν’. Όλες οι άλλες μορφέςείναι μορφές κάποιου άλλου πράγματος, ένα ‘τοιόνδε’."...

Ζητω το Εθνος!!!...(μερα πουναι!)...

Φιλικα, Δρ Ενικος ο Αλφα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 23 από lamprand

ήθελα να ξερα που τα διάβασε αυτά στους αρχαίους μας . και γω έχω διαβάσει λίγους , πουθενα δεν είδα αυτά που λέει αυτός .

ορίστε τι λέει ο Αριστοτέλης : 14. Ότι λοιπόν η ψυχή δεν είναι δυνατόν να κινήται, είναι φανερόν εκ των ειρημένων· εάν δε μηδόλως κινήται, φανερόν ότι ουδέ αυτοκίνητος είναι.

οπότε τι ανοησίες είναι ότι πεθαινοντας ο άνθρωπος φευγει (κινείται) η ψυχή και πάει και μπαίνει αλλού ;

την ψυχή την κινεί το πυρ είπαμε . δεν δυναται να φυγει απο το σώμα παρά μόνο μεταφερόμενη απο τα σωματίδια της ύλης του σώματος που αποσυντίθεται . και αυτά τα άπειρα σωματίδια σκορπάν σε άπειρες κατευθύνσεις . δεν μένει ενωμένη . οπότε δεν υπάρχει και καμία πρότερη μνήμη !

και όποιος κάνει το μεντιουμ και μιλάει με ψυχές είναι απατεώνας ! αντε γιατι τα πήρα 

για κοιτέξτε όμως κανει και διάλεξη και διδάσκει δηλαδή διαστρεβλώνει τους αρχαίους . 

το κάνει σκόπιμα ; δεν νομίζω αλλά μπορεί καποιος άλλος να το κάνει και σκόπιμα .

έτσι και με τα Χριστιανικά ευαγγέλια τα έχουν διαστρεβλώσει να λένε αυτά τα οποία αυτοί θα ήθελαν .

ο Χριστιανισμός είναι Υλιστική θεώρηση των πραγμάτων αλλά ο ψευδής νους κατάλαβε αυτό που αυτός ήθελε .

ο Χριστος και οι μαθητες του δεν υπήρξαν ποτέ σαν ανθρωποι του δικού μας είδους αλλά είναι υπαρκτά Θεικά στοιχεία . ο δε Χριστός είναι πανταχού παρών και εντός μας έτσι μόνο είναι δυνατον να βλεπει ακούει και να μας κρίνει ανα πασαν στιγμή . 

αν θες να μάθεις τι λένε τα γραπτά δεν πας μόνο στον ειδήμονα να σου πει αλλά διαβάζεις και μόνος σου και συγκρίνεις σκεπτόμενος .

Αρέσει στο μέλος agrotis53

equinox_

# 28 στις 28/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 23 από lamprand

αντε να συμφωνήσουμε συνάδελφε και καμμιά φορά . 

Λαμπρανδ, και οι αστρολογία πιστεύει και στηρίζεται στα 4 στοιχεία, όπως οι αρχαίοι στους οποίους αναφέρεσαι...
Η αστρολογία όμως λέει πως αυτά, θα πρέπει να τα φέρουμε σε ισορροπία, για να είμαστε καλά και ψυχικά, και σωματικά και όχι μόνο στο ένα-δυο στοιχεία όπως της γης και της φωτιάς, όπως εσύ για παράδειγμα και δεν αφήνεις χώρο μέσα σου να τρέχουν και τα άλλα

Βρε την ύλη και πάλι την ύλη!
Στην προηγούμενη σου ζωή θα ήσουν ο Μαρκς, άντε το πολύ ο Νιτσε

Σ'αυτη εχεις ακόμα δυνατότητα να βάλεις και λίγο απο τα άλλα στοιχεία, ε;
Να βγεις λίγο απο το σκληρό, σταθερό κέλυφος του ''αυτό είναι όπως το βλεπω και τέλος''

Μην ξεχνάς πως οι αρχαίοι δεν είχαν τις δυνατότητες, όπως σήμερα έχουν εξελιχτεί η τεχνολογία και οι επιστήμες, πως έχουμε άλλες ανακαλύψεις στο τι είναι η ύλη - τεράστιος, σχεδόν άδειος χώρος, γεμάτος δυνάμεις και ενέργεια, ακόμα και στα άτομα του νερού και του αέρα, (και παντού είναι ετσι) αλλά και - ο,τι διαβάζουμε, το περνάμε απο τα δικά μας φίλτρα, οπότε μπορεί και να μην το κατανοούμε, όπως κάαποτε σκεφτόντουσαν οι αρχαίοι σοφοί.

Παρεμπιπτόντως, γράφουν κάπου και για την σοφία απο την ισορροπία των στοιχείων;;;

Megalodondas

# 29 στις 28/10/2019
author
Ανδρας / 50 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 1.032
Γεγονός είναι πως η συνείδηση δημιουργείτε άμεσα από το κοινωνικό περιβάλλον και όπως η σωστή αυτοεκτίμηση που έχουμε αντανακλά και τον σεβασμό μας για τους υπόλοιπους σε μια κοινωνία.Η δε συνείδηση πολλές φορές ψευδή ως προς το είναι μας.. Την ψυχή. Οι δε ομιλίες της ψυχής λίγες.. Νομίζω θα παραήταν μακρύς ο κύκλος της τελειωσης. .
Αρέσει στο μέλος VASILIS53

Megalodondas

# 30 στις 28/10/2019
author

Άλλωστε ο άνθρωπος ψάχνει ακόμα τον σκοπό του...

Κι ας λένε κάποιοι πως είμαστε τυχαία εδώ και πως όσο συνεχίζει η φωτιά μας θα ανάβουμε.. 
Και ότι προσθέσει ο καθένας στην παγκόσμια συνείδηση αν υπάρχει αιτία δηλαδή..
Σε αυτό τον" σκοπό" απάντησε η εκκλησία πως είναι ο θάνατος μας και μπλα μπλα..
Μα δεν ήταν προφανές πως θα πεθάνουμε, έπρεπε να είναι ο σκοπός μας?
Νομίζω πως δεν έχουμε κάποιον σκοπό κι αν πάει κάποια ουσία μας εν τέλει εκεί τυχαία θα πάει να κολληθεί επάνω στην σούπα πού  θα ζούμε.. 

Αρέσει στο μέλος Enikos

Enikos

# 31 στις 28/10/2019
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Οχι...

Αν διαβαζες τι εχει αποδειχτει και μετα εχει...γραφτει...

Αρα...μπορεις να εχεις την δικη σου θεωρια, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι κατι παραπανω, απο αλλη μια...θεωρια...

Παράθεση:
Σχόλιο # 24 από alisida

Όσα έχουν γραφτεί πάνω σε αυτό είναι όλα θεωρίες ,σωστά ? 

Αρέσει στα μέλη Megalodondas, alisida

alisida

# 32 στις 28/10/2019
author
Καζακστάν

Έχει αποδειχτεί κάτι ?

Όσα κατά καιρούς έχω διαβάσει ,περιστασιακά πάντα ομολογώ ...

Βασίζονται σε "μαρτυρίες" κάποιων ...

σο ,γουατ  

Παράθεση:
Σχόλιο # 31 από Enikos

Οχι...

Αν διαβαζες τι εχει αποδειχτει και μετα εχει...γραφτει...

Αρα...μπορεις να εχεις την δικη σου θεωρια, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι κατι παραπανω, απο αλλη μια...θεωρια...

Megalodondas

# 33 στις 28/10/2019
author

Ο Αριστοτέλης υποστηρίζει πως δεν μπορεί να υπάρξει αρμονία στην ψυχή καθώς έτερον της ύλης. 

Ίσως να μην υπάρχει καθώς η ψυχή ρέει και κινείται επηρεασμένη, οπότε δεν μπορείς να προκαθορισεις την ροή συμβάντων στην ζωή σου

Μπορεί να υπάρξει στο σώμα μόνο και στο μυαλό φυσικά.. 

Όμως  ο Αριστοτέλης δεν αναγνωρίζει και την σύνδεση του σώματος, την ανάλυση πού έχει έρθει μετά, από το μέλλον δηλαδή..για την δομή και την λειτουργία μας, τα αλληλένδετα κτλπ. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 28 από equinox_

Λαμπρανδ, και οι αστρολογία πιστεύει και στηρίζεται στα 4 στοιχεία, όπως οι αρχαίοι στους οποίους αναφέρεσαι...
Η αστρολογία όμως λέει πως αυτά, θα πρέπει να τα φέρουμε σε ισορροπία, για να είμαστε καλά και ψυχικά, και σωματικά και όχι μόνο στο ένα-δυο στοιχεία όπως της γης και της φωτιάς, όπως εσύ για παράδειγμα και δεν αφήνεις χώρο μέσα σου να τρέχουν και τα άλλα

Να βγεις λίγο απο το σκληρό, σταθερό κέλυφος του ''αυτό είναι όπως το βλεπω και τέλος''

Μην ξεχνάς πως οι αρχαίοι δεν είχαν τις δυνατότητες, όπως σήμερα έχουν εξελιχτεί η τεχνολογία και οι επιστήμες, πως έχουμε άλλες ανακαλύψεις στο τι είναι η ύλη - τεράστιος, σχεδόν άδειος χώρος, γεμάτος δυνάμεις και ενέργεια, ακόμα και στα άτομα του νερού και του αέρα, (και παντού είναι ετσι) αλλά και - ο,τι διαβάζουμε, το περνάμε απο τα δικά μας φίλτρα, οπότε μπορεί και να μην το κατανοούμε, όπως κάαποτε σκεφτόντουσαν οι αρχαίοι σοφοί.

Παρεμπιπτόντως, γράφουν κάπου και για την σοφία απο την ισορροπία των στοιχείων;;;

Αρέσει στο μέλος Enikos

Enikos

# 34 στις 28/10/2019
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Το βιντεο που εβαλα στην αρχη...

Για το τι εχει αποδειχτει μιλαει...

Οσο για τους "καποιους" που αφιερωσαν την ζωη τους, σε αυτες τις αποδειξεις...

Ε, ενταξει...δεν ειναι τρολ του σχεσεις τζι αρ, για να τους αντιμετωπιζουμε ως "καποιους", διχως να εχουμε ιδεα για τι πραγμα μιλανε-μιλαμε...

Δατ γουατ...

Παράθεση:
Σχόλιο # 32 από alisida

Έχει αποδειχτεί κάτι ?

σο ,γουατ  

Αρέσει στο μέλος alisida

Enikos

# 35 στις 28/10/2019
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Σε λιγο μαλλον, θα μου πεις οτι η σκοτεινη πλευρα του φεγγαριου δεν υπαρχει, σαν μερος του φεγγαριου, επειδη...

Δεν ειχες παει μαζι με το Απολλων...(αληθεια...ησουν μπιζι τοτε?)...

Και απλα, μαρτυρουν "καποιοι", (βλεπε αστροναυται),  οτι υπαρχει...

Σιγουρακι, επιχειρημα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 32 από alisida

Έχει αποδειχτεί κάτι ?

σο ,γουατ  

Αρέσει στα μέλη alisida, giorgos170

alisida

# 36 στις 28/10/2019
author
Καζακστάν

Δηλ ,είναι το ίδιο πιστευτό να πήγε κάποιος στο φεγγάρι 

Με το να μετενσαρκωθηκε ???

Παράθεση:
Σχόλιο # 35 από Enikos

Σε λιγο μαλλον, θα μου πεις οτι η σκοτεινη πλευρα του φεγγαριου δεν υπαρχει, σαν μερος του φεγγαριου, επειδη...

Δεν ειχες παει μαζι με το Απολλων...(αληθεια...ησουν μπιζι τοτε?)...

Και απλα, μαρτυρουν "καποιοι", (βλεπε αστροναυται),  οτι υπαρχει...

Σιγουρακι, επιχειρημα...

lamprand

# 37 στις 28/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 28 από equinox_

δεν έχω αποκλείσει τίποτα απ τα στοιχεία , σαμπως εγώ με δημιούργησα ; 

Enikos

# 38 στις 28/10/2019
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Ποιος μιλησε για το ΑΝ πηγε ο ανθρωπος στο φεγγαρι?...

Και το συνεκρινε με την μετενσαρκωση κιολας?...

. . . . 

Παράθεση:
Σχόλιο # 36 από alisida

Δηλ ,είναι το ίδιο πιστευτό να πήγε κάποιος στο φεγγάρι 

Με το να μετενσαρκωθηκε ???

agrotis53

# 39 στις 28/10/2019
author
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη

καλημερα κοριτσι αν ειχα λοιπον απαντησεις σε ολα αυτα δεν ξερω αν θα ημουν ευτιχισμενος η δυστυχησμενος αλωστε και εγω ερωτησεις κανω, ακομα και στον εαυτο μου... οταν λοιπον δεν μου προκυπτουν σε εμενα απλα το δηλωνο, με της αναλογες αποριες... 

τωρα αν ολα αυτα μας κανουν καλυτερους σαν ανθρωπους ,, παλι διφορουμενη απαντησει,, και ναι και οχι,,, ειναι με ποιο τροπο ο καθενας το χειριζεται ολα αυτο...

αν ομως αποσυνδεσω τη φραση σου , η αγαπη προς τον συνανθρωπο και τη φυση >> ναι το θεωρο επιτακτικο ζητουμενο...και τασομαι υπερ αυτου...

τωρα... τον θανατο τον γνωριζουμε, γιατι τον ειδαμε, ολοι τη διαδικασια... ο εγκεφαλος, το μυαλο,, ειναι η κινηση μας η ζωη, και ο θανατος... τον εγκεφαλο  δεν ειναι δικη μας αποκλειστικοτητα, το εχουν ολα τα εμβρυα οντα...αρκει απλα να φανταστης τον πρωτο θανατο , ενως διποδου προγονουμας, και οτι ενιωσαν οι διπλα... απορια και αγνοια... δεν μπορουσαν ομως πιθανων να εκφρασουν τιποτα ... η διαδικασιες της εξελιξεις χρονο με χρονο μας ειναι παντελος αγνωστες,,, για αυτο και οριζουμε το σε καποια χρονικη στιγμη... η οποια μαλιστα περιλαμβανη χιλιαδες χρονια στο περιπου...οι πρωτες καταγραμενες πηγες, αρχιζουν να γραφουν την ιστορια... αν υπολογισης τον μεσο ορο ζωης αρχικα περιπου 50 χρονια , σημαινει οτι και οι καταγραφες δεν μπορουσαν να ειναι μεσω προφορικου λογου , για το παρελθων , πανω απο το ανωτερο 300 χρονια, και αυτες μαλιστα αλοιωμενες αναλογα της μνημες... οταν οι κοινωνιες λοιπον αρχισαν να ασχολουνται με θεματα κατανοησης και κατοπιν θρησκειας και λατρειας του αγνωστου, επι του υπαρκτου,, αυτο εγινε βαση τον δομων που υπηρχαν τοτε, αρα και τον αναγκων, της καθε κοινοτητας,, γιατι ακομα δεν υπηρχαν εθνη παρα μονο φυλες, και αναζητησει , επιβιωσης, και μετακινησεις, και φυσικα αλλα καιρικα φαινομενα και πολλα αλλα... εδω ακομη ψαχνουμε πολιτισμους και χωρες, που πιστευουμε οτι υπηρξαν και δεν υπαρχουν στοιχεια πουθενα,, , μιλαμε για αρχαιες θρησκειες,,, για αρχαιους πολιτισμους, ... καμια συνωμη, καμια ιδια με της αλλες,, παρα μονο, στην υστατη περιοδο οπου αρχισαν η επαφες των φυλων, και ητε με τη βια ητε με ανταλαγες στοιχειων, αρχισαν θεωριες και δοξασιες να επηρεαζουν η μια την αλλη...

ΓΙΑ μενα λοιπον οταν ο εγκεφαλος του ανθρωπου αρχισε να αναπτυσετε σε βαθμο και να μαζευει γνωση πλεων και πολιτισμο,, αρχισε και η προσπαθεια να εξερευνησει, και να εξηγειση,, και το αγνωστο παρελθων, και την διαφορετικοτητα, και τη ζωη, και τον θανατο,,  και εδω αρχιζει και ο μυστικισμος, παραληλα με της επικρατεστερες ανα εποχη θρησκειες, ... στην πραγματικοτητα ομως στη διαδικασια ζωης-θανατου δεν αλλαξε κατι ολα αυτα τα χιλιαδες χρονια,, μονο η επιστημη της ιατρικης καταφερε να ανεβαση λιγο το χρονο της μεσης διαρκειας ζωης...η θρησκειες, ειναι μυστικισμος, και παλι,,,... αρα εχουμε ,,, ουσιαστικα και παλη , διαμαχη μυστικιστικων θεωριων... και φυσικα εκμεταλευση  απο ολες της πλευρες,,, θες για χρημα, θες για εξουσια, θες για το εγω, θες για οτιδηποτε... 

εν τελη τελικα οτι αρεσει στον καθενα πιστευη...ο ανθρωπος ομως φανατιζεται... το μονο αποδεδειγμενο ανα τους αιωνες πνευματικα... τιποτα αλλο δεν εχει αποδειχθη, ουτε ψυχη, ουτε θεοι... και εχουν περαση χιλιαδες χρονια  αναζητησης,,, και το μη αποδειξιμο αλλα εννοουμενο  ειναι παντα  παντοδυναμο... 

εγω προσωπικα πιστευω οτι μονο αν σκοτωσουμε μεσα μας  τον φοβο για το αγνωστο, και κατα συνεπεια ολους τους θεους... μονο τοτε ισως δουμε και την ουσια της ζωης,,, και ισως μπορεσουμε να τα αλλαξουμε ολα, ... ουτοπια ;; μαλλον φανταζει... ετσι και αλιως ολοι θα πεθανουμε και τοτε θα μαθουμε την αληθεια...

αυτα τα λιγα προς το παρων

Παράθεση:
Σχόλιο # 25 από equinox_

Καλημερα σου

Έχεις αναρωτηθεί, γιατί μας δόθηκε η αίσθηση να αναγνωρίζουμε τον θάνατο, και - όχι μόνο αυτόν, αλλά τα πάντα - και τη ίδια τη ζωή και ο,τι συμβαίνει γύρω και μέσα μας;

Αν συγκρίνουμε την ανθρωπότητα των προηγούμενων αιώνων με της του σήμερα, η συλλογική μας  συνείδηση έχει εξελιχτεί προς καλύτερο, παρόλο που ακόμα γίνονται πόλεμοι, παρόλο που καταστρέφουμε και τη φύση, αλλά οι άνθρωποι πια -

Αρα, βγαίνουμε απο τα σκοτάδια σιγά - σιγά και οδηγούμαστε προς ένα καλύτερο πνεύμα, που όλοι ξέρουμε ποια είναι η βάση του - η αγάπη προς τον συνάνθρωπο και τη φύση, αλλιώς όλα πάνε στραβά, όταν σκεφτόμαστε και πράττουμε εγωιστικά...

Ποιο το νόημα να υπάρχουμε υπο αυτά τα δεδομένα - επιστημονικά αποδεδειγμένα πια, ως δομή του μυαλού εστω, αν δεν υπήρχε ένας σκοπός σε όλο αυτό;

Έχεις απάντηση;

Αρέσει στα μέλη alisida, Enikos

agrotis53

# 40 στις 28/10/2019
author
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη

καλημερα κοριτσι αν ειχα λοιπον απαντησεις σε ολα αυτα δεν ξερω αν θα ημουν ευτιχισμενος η δυστυχησμενος αλωστε και εγω ερωτησεις κανω, ακομα και στον εαυτο μου... οταν λοιπον δεν μου προκυπτουν σε εμενα απλα το δηλωνο, με της αναλογες αποριες... 

τωρα αν ολα αυτα μας κανουν καλυτερους σαν ανθρωπους ,, παλι διφορουμενη απαντησει,, και ναι και οχι,,, ειναι με ποιο τροπο ο καθενας το χειριζεται ολα αυτο...

αν ομως αποσυνδεσω τη φραση σου , η αγαπη προς τον συνανθρωπο και τη φυση >> ναι το θεωρο επιτακτικο ζητουμενο...και τασομαι υπερ αυτου...

τωρα... τον θανατο τον γνωριζουμε, γιατι τον ειδαμε, ολοι τη διαδικασια... ο εγκεφαλος, το μυαλο,, ειναι η κινηση μας η ζωη, και ο θανατος... τον εγκεφαλο  δεν ειναι δικη μας αποκλειστικοτητα, το εχουν ολα τα εμβρυα οντα...αρκει απλα να φανταστης τον πρωτο θανατο , ενως διποδου προγονουμας, και οτι ενιωσαν οι διπλα... απορια και αγνοια... δεν μπορουσαν ομως πιθανων να εκφρασουν τιποτα ... η διαδικασιες της εξελιξεις χρονο με χρονο μας ειναι παντελος αγνωστες,,, για αυτο και οριζουμε το σε καποια χρονικη στιγμη... η οποια μαλιστα περιλαμβανη χιλιαδες χρονια στο περιπου...οι πρωτες καταγραμενες πηγες, αρχιζουν να γραφουν την ιστορια... αν υπολογισης τον μεσο ορο ζωης αρχικα περιπου 50 χρονια , σημαινει οτι και οι καταγραφες δεν μπορουσαν να ειναι μεσω προφορικου λογου , για το παρελθων , πανω απο το ανωτερο 300 χρονια, και αυτες μαλιστα αλοιωμενες αναλογα της μνημες... οταν οι κοινωνιες λοιπον αρχισαν να ασχολουνται με θεματα κατανοησης και κατοπιν θρησκειας και λατρειας του αγνωστου, επι του υπαρκτου,, αυτο εγινε βαση τον δομων που υπηρχαν τοτε, αρα και τον αναγκων, της καθε κοινοτητας,, γιατι ακομα δεν υπηρχαν εθνη παρα μονο φυλες, και αναζητησει , επιβιωσης, και μετακινησεις, και φυσικα αλλα καιρικα φαινομενα και πολλα αλλα... εδω ακομη ψαχνουμε πολιτισμους και χωρες, που πιστευουμε οτι υπηρξαν και δεν υπαρχουν στοιχεια πουθενα,, , μιλαμε για αρχαιες θρησκειες,,, για αρχαιους πολιτισμους, ... καμια συνωμη, καμια ιδια με της αλλες,, παρα μονο, στην υστατη περιοδο οπου αρχισαν η επαφες των φυλων, και ητε με τη βια ητε με ανταλαγες στοιχειων, αρχισαν θεωριες και δοξασιες να επηρεαζουν η μια την αλλη...

ΓΙΑ μενα λοιπον οταν ο εγκεφαλος του ανθρωπου αρχισε να αναπτυσετε σε βαθμο και να μαζευει γνωση πλεων και πολιτισμο,, αρχισε και η προσπαθεια να εξερευνησει, και να εξηγειση,, και το αγνωστο παρελθων, και την διαφορετικοτητα, και τη ζωη, και τον θανατο,,  και εδω αρχιζει και ο μυστικισμος, παραληλα με της επικρατεστερες ανα εποχη θρησκειες, ... στην πραγματικοτητα ομως στη διαδικασια ζωης-θανατου δεν αλλαξε κατι ολα αυτα τα χιλιαδες χρονια,, μονο η επιστημη της ιατρικης καταφερε να ανεβαση λιγο το χρονο της μεσης διαρκειας ζωης...η θρησκειες, ειναι μυστικισμος, και παλι,,,... αρα εχουμε ,,, ουσιαστικα και παλη , διαμαχη μυστικιστικων θεωριων... και φυσικα εκμεταλευση  απο ολες της πλευρες,,, θες για χρημα, θες για εξουσια, θες για το εγω, θες για οτιδηποτε... 

εν τελη τελικα οτι αρεσει στον καθενα πιστευη...ο ανθρωπος ομως φανατιζεται... το μονο αποδεδειγμενο ανα τους αιωνες πνευματικα... τιποτα αλλο δεν εχει αποδειχθη, ουτε ψυχη, ουτε θεοι... και εχουν περαση χιλιαδες χρονια  αναζητησης,,, και το μη αποδειξιμο αλλα εννοουμενο  ειναι παντα  παντοδυναμο... 

εγω προσωπικα πιστευω οτι μονο αν σκοτωσουμε μεσα μας  τον φοβο για το αγνωστο, και κατα συνεπεια ολους τους θεους... μονο τοτε ισως δουμε και την ουσια της ζωης,,, και ισως μπορεσουμε να τα αλλαξουμε ολα, ... ουτοπια ;; μαλλον φανταζει... ετσι και αλιως ολοι θα πεθανουμε και τοτε θα μαθουμε την αληθεια...

αυτα τα λιγα προς το παρων

Παράθεση:
Σχόλιο # 25 από equinox_

Καλημερα σου

Έχεις απάντηση;

Επιλέξτε σελίδα: (1-17)
Σελίδες 12345678910Τελ.»
Δεν μπορείτε να απαντήσετε