Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Μετενσάρκωση, μεταθανάτια ζωή ή οριστικό τέλος για τον καθένα, μόλις σβήσει το ''κεράκι'' μας...

Επιλέξτε σελίδα: (1-17)
Σελίδες Αρχική«234567891011Τελ.»

Sourya

# 121 στις 30/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Βρε κουτο, βρε κουτο ,θελω το καλο σου

Το μέλος Sourya έχει επισυνάψει το αρχείο: b196ea6c8f4412ac2a12b4a719bcaf43.jpg (32.47KB)
Αυτό το αρχείο έχει γίνει download 45 φορές

lamprand

# 122 στις 30/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 121 από Sourya

Βρε κουτο, βρε κουτο ,θελω το καλο σου

άα έτσι ; τι καλή που είσαι γλυκιά μου Σουρία !

Sourya

# 123 στις 30/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Οταν θελω ειμαι και καλη και γλυκια

Το μέλος Sourya έχει επισυνάψει το αρχείο: e5108b0407cf5516f6e25e5209849e2f.gif (440.97KB)
Αυτό το αρχείο έχει γίνει download 39 φορές

Megalodondas

# 124 στις 30/10/2019
author
Ανδρας / 50 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 1.052
'Aρεσαν+: 0%

Καλά δεν θα μαλώσουμε ποιός έχει την καλύτερη"θέα" από το παράθυρο του αλίμονο..

Καί μην νομίζεις πως δεν έχω ασχοληθεί, αρκετά θα έλεγα. .

Τον καιρό πού διάβαζα Ιωάννη Χρυσόστομο, μεγάλο Βασίλειο,Γρηγόριο Νύσσης, Διάδοχο Φωτικης κ . α .ημουν 25 χρονών..

Καί ξέρω τί λαμβάνεις διαβάζοντας..

Καί ξέρω πώς οι πικραμένοι γλυκαινονται και οι δυστυχείς βρίσκουν νόημα. 

Όπως ξέρω πώς όλα είναι μια ουτοπία,μια αυταπάτη.. καί η ζωή ένα κακό στημένο θέατρο  και ο ρόλος του καλού τελείωσε για εμένα   δεν πάει να πει πως έγινα κακός .

Κάποτε ένας φίλος ,συμαχητης, μου είχε πει πώς τό ταξίδι αυτό πρέπει να πηγαίνει μέχρι τέλους..Δεν τα σηκώνει τα ημίμετρα! 

Όμως δεν μιλάμε για το πώς αισθάνεται κάποιος η τι νόημα βρίσκει στην θρησκεία. 

Μιλάμε για κατανόηση τού κόσμου,των ανθρώπων, τής φύσης καί τής ζωής τής ίδιας  Για να συγκρίνεις λοιπόν"παράθυρα" πρέπει να τα δεις όλα έτσι?

Αλλιώς στα"κουτάκια"σου που λες κι εσύ..

Παράθεση:
Σχόλιο # 104 από VASILIS53

Θέλεις να βλέπεις την στραβή πλευρά. Οκ. Υπάρχει και άλλη όμως φίλε μου. Αυτήν την πλευρά που περιγράφεις εσύ την αποτάσσομαι και της εναντιόνομαι και εγώ. Είναι δυνατόν αυτούς που ακολουθούν μια θρησκεία να τους έχουμε όλους για άβουλα πλάσματα; σκοταδιστές ή ξέρω και εγώ τι άλλο; Δεν μας προβληματίζει τι βρίσκει αυτός ο άνθρωπος που φαίνεται σοβαρός (δεν λέω για μένα αλλά κάποιον σοβαρό θα ξέρεις) και ακολουθεί αυτό το δρόμο; 

Εστιάζεις στην σκοτεινή πλευρά μόνο. Αν ψάξεις ίσως αρχίσεις να βρίσκεις και περισσότερο να νιώσεις και καλά πράγματα.

Οι ευνουχισμένοι το τραβάει η όρεξή τους να ευνουχιστούν. Δεν τους ευνουχίζει η θρησκεία από την στιγμή που τους αρέσει η τους βολεύει ο ευνουχισμός θα βρουν τον κατάλληλο ευνουχιστή.

Αρέσει στα μέλη VASILIS53, eva-1982 και σε ακόμα 1 μέλος.

lamprand

# 125 στις 30/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 123 από Sourya

Οταν θελω ειμαι και καλη και γλυκια

ωοο οοο ! παναθεμά σε μου ρθε ταμπλάς και βλέπω αστράκια τώρα !

πάνω που διάβαζα την Αγία την Γραφή να γιάννω, βλέποντας τέτοια ομορφιά τυφλώθηκα !

ναι ομορφιά μου έτσι να θες να είσαι πάντα !

γλυκιά ωσάν το μελι .

Sourya

# 126 στις 30/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Που σουρθε ο ταμπλας;

Το μέλος Sourya έχει επισυνάψει το αρχείο: 1955e473f4436df4e3ff927b79cb42c3.jpg (40.61KB)
Αυτό το αρχείο έχει γίνει download 31 φορές

Sourya

# 127 στις 30/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Μια αναπαρασταση εξ Ινδιας περι μετενσαρκωσης

Το μέλος Sourya έχει επισυνάψει το αρχείο: b9f47ecc1b587a046e0bb285c13a7768.jpg (30.5KB)
Αυτό το αρχείο έχει γίνει download 31 φορές

equinox_

# 128 στις 30/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 66 από alisida

Να εξηγήσω αυτό με τα 9 δις :

Εφόσον υπάρχει λοιπόν ενέργεια που "περισσεύει" .

Από όλους τους ανθρώπους που πέρασαν από τη γη ..

Πόσα δις-τρις είναι τέλος πάντων 

Αν αυτοί όλοι μετενσαρκωνινται συνεχώς 

Κάνε τη διαίρεση των τρισεκατομυριων πεθαμένων με τα 9 δις που είναι οι ζωντανοί 

Πόσες ψυχές δηλαδή θα έπρεπε να κουβαλά μέσα μας ο καθένας αν όλοι οι πριν από εμάς είναι ήδη μετενσαρκωμενοι και πόσες αναμνήσεις από προηγούμενες ζωές θα έχουμε ο καθένας ?

Το εγγόνι ήταν παράδειγμα ,θαπορουσα να πω εγω-εσυ ,ο καθένας 

Αλυσιδα μου, νομιζω πως παρερμηνευσες καποια λογια μου, δεν ειπα πουθενα ''περισσευει'', για να λες και το ''εφοσον''

Πες τι θες να βρεις, μπας και  το παμε απο αλλου

equinox_

# 129 στις 30/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 74 από VASILIS53

Κάπου διάβασα, δεν θυμάμαι που, για να το βρω και να το επανεξετάσω, ότι οι άνθρωποι που έχουν περάσει από την γη στο παρελθόν είναι τόσοι όσοι υπάρχουν σήμερα εν ζωή. Παρουσίαζε έναν αλγόριθμο με τον μέσο συντελεστή αύξησης του πληθυσμού στο πέρασμα του χρόνου, τους υπόλοιπους παράγοντες δεν τους θυμάμαι, αλλά αυτό υποστήριζε ο επιστήμων.  Σήμερα υπολογίζεται κάπου στα 8 δις, άλλοι τόσοι είναι οι μακαρίτες δηλαδή.

αυτο για εσενα Βασιλη, τι λεει;

equinox_

# 130 στις 30/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

γιατί ο Χριστός είπε οτι κανεις δεν ανέβηκε στους ουρανούς;

Εγω εχω μια εξηγηση.
Και εσεις - ισως να εχετε...

Θα μου ειναι ενδιαφερον να ακοσω γνωμες επανω σ' αυτο 

agrotis53

# 131 στις 30/10/2019
author
Ανδρας / 57 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 2.537

η επιστημη ειναι η δυναμη της γνωσης, και η δυναμη της αποδειξεις... και κατα κυριο λογο ευτυχως δεν ειναι και καθοδηγουμενη,, υπαρχουν η καθοδηγουμενες μορφες της,,, αλλα, κατα βαση αυτες συνθλιβονται σχετικα γρηγορα... τεσπα... το αρθρο το διαβασα χθες σαν ειδησει,, και το παρεθεσα,, και αν διαβασες αναφερεται σαφως στον συγχρονο ανθρωπο,, οπως ομως και να το θεσης, παλι στην ανατολικη αφρικη  5.000.000 εκατομυρια χρονια πριν εμφανιζεται ο αυστραλοπιθηκος...

ο homo errectus,, δηλαδη ο πρωτος ανθρωπος, εφανιζεται επισης στην αφρικη πριν 1,6 εκκατομυρια χρονια,, μιλαμε για τα πρωτα ανθρωποειδη ειδη...

πριν 850.000 χρονια εκτιμαται η πρωτη εισβολη ανθρωποειδων στην ευρωπη... πριν 400.000 χρονια εχουμε κατα εκτιμηση, την χρηση εποχικων οικισμον , και φωτιας, απο τους πρωτους κυνηγους συλεκτες... η νεαντερλαντ δηλαδη...

. και κατα προσεγγιση,  πριν 150.000 χρονια... εμφανιζεται πλεων ο homo sapiens..παλι στην  νοτια αφρικη... ο οποιος κατα εκτιμηση παλι εμφανιζεται στην ευρωπη πριν 40.000 χρονια...

.απο το περασμα στην ευρωπη , εχουμε 2 σταθμους... ενας πριν , κατα εκτιμιση 1.000.000 χρονια στην  δυτικη ασια,,...η εγγυς ανατολη, ανθρωπιδες επιστημονικα... και παλι στην εγγυς ανατολη και  κεντρικη ασια   πριν 100.000 χρονια του νεαντερλαντ, και πριν 60.000 χρονια του συγχρονου ανθρωπου...

αυτα εχουν αποδειχθη εως τωρα...
Αρέσει στα μέλη VASILIS53, alisida και σε ακόμα 1 μέλος.

VASILIS53

# 132 στις 30/10/2019
author
Ανδρας / 60 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Νέα Μάκρη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 1.344

Παράθεση:
Σχόλιο # 109 από agrotis53
Δυνατες απαντησεις αναλυσεις λαικ σε ολους σας. Οταν σε εποχες πληρους αναλφαβητισμου τον παρα πολλων. αρκετοελαχιστα σημερα... συγνωμη για τη διφορουμενη εννοια της λεξης... Στης εποχες που ο λογος προφορικος. Ηταν η δυναμη προσυλιτισης και σκεψης με αδιανοητους ορους και γνωσης ενοιων τις εποχης...Οτι γραφοταν μεταξυ τον εγγραματων που αποσκοπουσε?? Και ο καθε αντιλογος επισης απο που προερχοταν??... μα φυσικα απο τους και προς τους εγγραματους καθε σχολης. Τασης. Θρησκειας. Μελετης. Μαθητειας...καθε εποχης και των οποιον αλλαγων που συντελουνταν...Ο στοχος ?? Οπως θετικα θελω να το βλεπω εγω σαν αρχικη εκτιμηση... ο στοχος λοιπον η κατα εποχη βελτιωση μιας καταστασης .. αδικιων και ξεπεσμου απο ανθρωπο σε ανθρωπο... η εννοια ακομη της κοινης καταγωγης και της παγκοσμιοτητας εντελος αγνωστη. Εως τον 17 αιωνα τουλαχιστων...Πως διαμωρφονεται. Η σκεψη. Η παραδοση . Η ζωη. Εκκατομυριων ανθρωπον ανα ηπειρο. Ανα χωρα. Ανα αυτοκρατορια. Μεσα στο περασμα 10.000 χρονων ας το πω πολιτισμου ?? Τι ριζες αποκτα?? Τι αντιστασεις?? Τι διαμορφωσεις?? ... Ευννοητα νομιζω πανισχυρες...Μεσα που ομως... μα στον απλο λαο.. στην τεραστια πλειοψηφια...η πλειοψηφια αυτη ομως ουδεποτε συνδιαζε θρησκειες η θεωριες απο τιποτα αλλο περα απο την αναγκαιοτητα να βελτιωση την σκληρη πραγματικοτιτα που βιωνε. Αυτο το μετετρεπε σε πιστη. Σε καθημερινοτητα σε αναγκη... το εκανε δικο του ανα κοινωνια και ατομικα. μα δεν ειχε αλλη επιλογη... σχολεια Και μορφωση μονο η πλουσιοι και η ισχυροι... συγραμματα επισης... για τους υπολοιπους. Κυρηγματα και νουθεσιες και επιβολες. Δουλεια φοροι και σκυμενο κεφαλι... ποια θεωρια ποια θρησκεια αμφισβητουσε την εκαστοτε εξουσια?? Σαν θεσμο... μα καμια... προσωπα ναι. Θεσμους οχι... ακομη και ο χριστος. Ουδεποτε...Α μερος ...

Μεστό νοημάτων το κείμενό σου φίλε μου, παραλίγο να μου ξεφύγει αδιάβαστο.

Σπουδαίο πράγμα ο λόγος μα ακόμη σπουδαιότερη είναι η πράξη. Και τα δύο διαμορφώνουν τάσεις και οι τάσεις κάπου οδηγούν και από το αποτέλεσμα φαίνεται οι σπουδαιότητά τους.

Όταν οι άνθρωποι ακολουθούν τους ηθικούς νόμους και τους νόμους της φύσης τότε τα άλογα οργώνουν το χωράφι. Όταν ξεφεύγουν τότε το ιππικό παρατάσεται στις πεδιάδες. Και τα δύο είναι αποτέλεσμα σκέψης, λόγων και πράξεων. Η επιλογή είναι δικιά μας.

lamprand

# 133 στις 31/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 126 από Sourya

Που σουρθε ο ταμπλας;

κατακέφαλα Σουρία μου κατακέφαλα ! και πονώ . 

Enikos

# 134 στις 31/10/2019
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 28.243

Λεει οτι κανεις δεν ανεβηκε στον ουρανο, (αναληφθηκε με το σωμα του), αλλα μονο εγω κατεβηκα απο αυτον (με το σωμα μου, ετοιμασμενο και αυτο στους ουρανους)...

Αν επομενως ο Ηλιας ειχε αναληφθει, δεν θα μπορουσε να μετενσαρκωθει, διοτι ηδη κατειχε το σωμα του...

Επομενως, ο Ηλιας ειχε πεθανει και το πνευμα του ενσαρκωθηκε στον Ιωαννη τον Βαπτιστη...

Οσο για τον Ηλια, επιφυλασσομαι ακομα στο να παραθεσω καποιες εικονες...

Σχόλιο # 130 από equinox_

γιατί ο Χριστός είπε οτι κανεις δεν ανέβηκε στους ουρανούς;Εγω εχω μια εξηγηση.

Enikos

# 135 στις 31/10/2019
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 28.243

Οταν λεει "εφοσον" μην ανησυχεις...

Εκει που θα πει "αρα!"...

Παρε κανα ζαναξ, με λιγο γαλα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 128 από equinox_

Αλυσιδα μου, νομιζω πως παρερμηνευσες καποια λογια μου, δεν ειπα πουθενα ''περισσευει'', για να λες και το ''εφοσον''

Αρέσει στο μέλος alisida

alisida

# 136 στις 31/10/2019
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 9.578

Στο #51 γράφεις :

όταν φτάσουν στον αριθμό 5000 - οπωσδήποτε - ο άνθρωπος πεθαίνει.

Τα 5000 αποθέματα λοιπόν της τελομερασης που μένουν ,θεωρώ ότι "περισσεύουν" και αιωρούνται μετά θάνατον .

Παράθεση:
Σχόλιο # 128 από equinox_

Πες τι θες να βρεις, μπας και  το παμε απο αλλου

alisida

# 137 στις 31/10/2019
author
Καζακστάν

Αυτό το σχόλιο μου είχε ξεφύγει .

Απαντά εν μέρει στην απορια μου για το πώς και πού "χωράνε" όλοι προς μετενσάρκωση 

Παράθεση:
Σχόλιο # 74 από VASILIS53

Κάπου διάβασα, δεν θυμάμαι που, για να το βρω και να το επανεξετάσω, ότι οι άνθρωποι που έχουν περάσει από την γη στο παρελθόν είναι τόσοι όσοι υπάρχουν σήμερα εν ζωή. Παρουσίαζε έναν αλγόριθμο με τον μέσο συντελεστή αύξησης του πληθυσμού στο πέρασμα του χρόνου, τους υπόλοιπους παράγοντες δεν τους θυμάμαι, αλλά αυτό υποστήριζε ο επιστήμων.  Σήμερα υπολογίζεται κάπου στα 8 δις, άλλοι τόσοι είναι οι μακαρίτες δηλαδή.

Αρέσει στο μέλος VASILIS53

alisida

# 138 στις 31/10/2019
author
Καζακστάν

Εφόσον το εξηγήσεις εσύ Ενικε ,θα το καταλάβει ..

Άρα

Δεν ανησυχώ  

Παράθεση:
Σχόλιο # 135 από Enikos

equinox_

# 139 στις 31/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 135 από Enikos

equinox_

# 140 στις 31/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 134 από Enikos

Λεει οτι κανεις δεν ανεβηκε στον ουρανο, (αναληφθηκε με το σωμα του), αλλα μονο εγω κατεβηκα απο αυτον (με το σωμα μου, ετοιμασμενο και αυτο στους ουρανους)...

Αν επομενως ο Ηλιας ειχε αναληφθει, δεν θα μπορουσε να μετενσαρκωθει, διοτι ηδη κατειχε το σωμα του...

Επομενως, ο Ηλιας ειχε πεθανει και το πνευμα του ενσαρκωθηκε στον Ιωαννη τον Βαπτιστη...

Οσο για τον Ηλια, επιφυλασσομαι ακομα στο να παραθεσω καποιες εικονες...

Σχόλιο # 130 από equinox_

γιατί ο Χριστός είπε οτι κανεις δεν ανέβηκε στους ουρανούς;Εγω εχω μια εξηγηση.

Μπορείς σε παρακαλώ, να μου εξηγήσεις την έννοια του ''αναλήφθηκε'' για να την ''ακούσω'' καλύτερα ή τουλαχιστον να είμαι σίγουρη πως είναι ετσι, όπως την αισθάνομαι σ' αυτή την περίπτωση;

Επιλέξτε σελίδα: (1-17)
Σελίδες Αρχική«234567891011Τελ.»
Δεν μπορείτε να απαντήσετε