Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Με βγάζει από τα όρια μου

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Jjames

# 1 στις 5/12/2019
author
Ανδρας / 29 / Παντρεμένος
Ν. Κυκλάδων / Ξινάρα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2
'Aρεσαν+: 0%

Καλημέρα,

Είμαι καινούριο μέλος στο φόρουμ και γράφω πρώτη φορά. Με την γυναίκα μου είμαι κάποιους μήνες παντρεμένος, δεν γνωριζόμαστε πολλά χρόνια και σε λίγο καιρό θα κάνουμε το πρώτο μας παιδάκι.Το πρόβλημα που με απασχολεί είναι ότι η γυναίκα μου στα καλά καθούμενα ενώ είμαστε μια χαρά και της δείχνω ότι την αγαπάω, ξεκινάει καυγάδες και το κρατάει για μέρες. Οι καυγάδες ποτέ δεν είναι από σοβαρά προβλήματα, το μόνο πρόβλημα που κάθε φορά μας κάνει να τσακωνομαστε είναι οι πρώην μου, ότι αυτές αγαπάω κτλ (να ξεκαθαρίσω ότι πριν από την γυναίκα μου και οι πρώην που λέει, είχα να κάνω σχέση 5 χρόνια). Ένας φίλος μου της είχε πει κάποτε μια ιστορία για μια πρώην μου που με είχε κερατώσει και από τότε  η γυναίκα μου, μου το χτυπάει συνέχεια, ότι μου αξίζει να με κερατονουν ότι δεν είμαι άνδρας κτλ. Χωρίς λόγο όλο αυτό το ξανά λέω. Είμαι σχετικά πολύ ήρεμος άνθρωπος, αλλά ειλικρινά βλέπω αντιδράσεις από τον εαυτό μου που πέφτω από τα σύννεφα, δηλαδή να επιμένει και να με κατηγορεί στα καλά καθούμενα ότι αγαπάω της πρώην μου και να πάω σε αυτές, σε σημείο που θα τρελενε τον καθένα, έχω αρχίσει να βρίζω και να φωνάζω, πράγμα που δεν το έχω κάνει ποτέ ούτε σε σχέση μου ούτε σε φίλους ούτε σε οικογένεια, από τα νεύρα μου να φανταστείτε πέταξα μια κανάτα με νερό στο πάτωμα και έσπασε σε τσακωμό μας και, προσπαθούσε να περάσει από δίπλα μου να φύγει κι εγώ την κρατούσα να μιλήσουμε και φώναζε να κατεβάσω τα χέρια μου κι ότι ήμουν έτοιμος να την χτυπήσω(χωρίς αυτό να έχει συμβεί) και μου λέει να σηκώσεις χέρι σε άνδρα και όχι σε εμένα, ενώ εγώ δεν σήκωσα χέρι, την κράτησα να μιλήσουμε και την εσπροχνα προς τα πίσω για να καθησει και να συζητήσουμε. Στεναχωριέμαι πάρα πολύ που το περνάω όλο αυτό, γιατί όπως είπα, όλα ξεκινάνε μια μέρα στα καλά καθούμενα, στην αρχή της σχέσης μας της είχα ανοιχτεί και της είχα εξηγήσει τι είχε γίνει με μια πρώην σχέση μου και από τότε το βρίσκει πάτημα για να ξεκινήσει τσακωμό, βλέπει εφιάλτες ότι την απαταω ξυπνάμε και είναι με τα μούτρα κάτω, λες και φταίω εγώ. Έχω κάνει φίλους οικογένεια όλους πέρα γιατί συνέχεια βρίσκει να λέει ότι δεν είναι κανένας καλός, έχω κλείσει φβ έχω αφοσιωθεί στην οικογένεια μου κι εκείνη το μόνο που κάνει είναι να ξεκινάει καυγάδες. Χωρίς να σέβεται αν γυρίζω κουρασμένος η όχι.αν στεναχωριεμαι η όχι, από εμένα έχει ότι θέλει και πάλι βρίσκει να λέει ότι δεν είμαι άξιος για να γίνω πατέρας, ότι είμαι καλός με όλους και αυτό είναι το πρόβλημα.. Και αυτό είναι που δεν καταλαβαίνω, έτσι είμαι σαν άνθρωπος, καλός και πρόθυμος να βοηθήσω τον καθένα, δεν κρατάω κακία εύκολα ούτε στον εχθρό μου, αλλά αυτό δνε σημαίνει ότι είμαι χαζός, τον εαυτό μου προσπαθώ να μην διλλητηριασω. Και μου λέει ότι θέλει να είμαι καλός μόνο μαζί της και όχι με τους άλλους. Δεν θέλω να χωρίσω, δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω, θέλω να ηρεμισουμε και να γίνουμε ένα φυσιολογικό ζευγάρι όπως όλα τα ζευγάρια του κόσμου, Θέλω μια συμβουλή, έναν τρόπο τουλάχιστον να μην ξεσπάω και να κάνω τον χαζω. Έναν τρόπο που να της δώσω να καταλάβει ότι την θέλω, ότι θέλω να είμαστε φυσιολογική οικογένεια, δεν γίνεται να προσπαθεί μόνο ο ένας, α και κάτι ακόμα, από την αρχή της σχέσεις μας συνέχεια έλεγε ότι θα με αφήσει και θα φύγει, ότι με μισεί (δεν έχω πει ούτε για αστείο ότι μισώ κάποιον, είναι βαριά λέξη για εμένα). Ξέρω ότι κάνεις δεν μπορεί να με βοηθήσει, κι ότι με τον καθένα επικοινωνούμε διαφορετικά, όμως παρακαλώ όποιον μπορεί από την πείρα του ή από παρόμοια περίπτωση να μου δώσει μια συμβουλή πως να πορευτουμε παρακάτω με σοβαρότητα. 
Αρέσει στο μέλος Faih-20

Antonia33

# 2 στις 5/12/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Η κοπέλα πόσο χρονών είναι 16-17?? Συγνώμη που θα το πω αλλά νομίζω χαζοφερνει πολύ...εφόσον δεν δίνεις δικαιώματα που κολλάνε οι πρώην ;;;αλλά για να μην είμαι και τόσο κακια λογικά φταιει και η εγκυμοσύνη ,τα νεύρα οι ορμόνες κλπ κλπ...μάλλον θα πρέπει να κάνεις υπομονή και να της δείχνεις όσο μπορείς ότι την αγαπάς..

ZHLIASOY

# 3 στις 5/12/2019
author
Γυναίκα / 52 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 42
Απαντήσεις: 3.082
Καλημερα σου. Δε θα παρω θεση να σου πω ποιος φταιει γιατι διαβαζω την μια πλευρα ( την δικη σου κ οχι την αλλη) που εσυ σαφως μπορει να τα λες οπως σε βολευουν η να αποκρυπτεις καποια πραγματα. Σαφως κ φταιτε κ οι δυο .ομως εαν πραγματι θες να σωσεις κατι τωρα που ειναι νωρις κ το θες πραγματικα βρες μια ωρα που η γυναικα σου θα ειναι ηρεμη κ ξεκινηστε μια συζητηση παραθεστε τους προβληματισμους σας κ αποφασιστε απο κοινου μια ησυχη κ ηρεμη ζωη για καλο του παιδιου κ των δυο σας. Αφηστε πισω τους πρωην κ μην ασχολειστε με πραγματα που περασαν ασχοληθειτε με το παρον κ το μελλον σας.μπορειτε να τα καταφερετε εαν το θελετε κ οι δυο..
Αρέσει στα μέλη alisida, archagellos

agrotis53

# 4 στις 5/12/2019
author
Ανδρας / 55 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Απαντήσεις: 2.026

<<Ένας φίλος μου της είχε πει κάποτε μια ιστορία για μια πρώην μου που με είχε κερατώσει και από τότε η γυναίκα μου, μου το χτυπάει συνέχεια, ότι μου αξίζει να με κερατονουν ότι δεν είμαι άνδρας κτλ>> ΕΔΩ...

<<όλα ξεκινάνε μια μέρα στα καλά καθούμενα, στην αρχή της σχέσης μας της είχα ανοιχτεί και της είχα εξηγήσει τι είχε γίνει με μια πρώην σχέση μου και από τότε το βρίσκει πάτημα για να ξεκινήσει τσακωμό, βλέπει εφιάλτες ότι την απαταω ξυπνάμε και είναι με τα μούτρα κάτω, λες και φταίω εγώ.>>ΚΑΙ ΕΔΩ...

καπου το εχεις μπερδεψει το θεμα  δεν νομιζω οτι ισχυει κατι απο ολα αυτα, που μας περιγραφης...

Αρέσει στα μέλη MadameShuShu40, jeyrum και σε ακόμα 4 μέλη.

archagellos

# 5 στις 5/12/2019
author
Ανδρας / 54 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 3.183

man ,

γραφεις οτι δεν θες να χωρισεις ...αλλα ολη αυτη η κατασταση ξερεις δεν ειναι ...κρυωμα που θα περασει με μια αντιβιωση. 
Οι καυγαδες δειχνουν οτι εχετε σοβαρο προβλημα επικοινωνιας ...

Εαν ειλικρινα δεν θες να χωρισεις ...τοτε θα πρεπει να παρεις την συζηγο σου και να πατε σε ενα ειδικο να σας βοηθησει .

Keep Walking 
Αρέσει στα μέλη maraki_lar_1980, alisida και σε ακόμα 8 μέλη.

alisida

# 6 στις 5/12/2019
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 34
Απαντήσεις: 6.679

Τέτοια περίπτωση δεν έχω ακούσει ξανά ... 

.Οκ,με την εγκυμοσύνη οι ορμόνες τρελαίνονται και κάποιες γυναίκες γίνονται πιο νευρικές και ίσως και "επιθετικες'

Αλλα,περίπτωση που να λέει ο ένας στον άλλο από την αρχή "σε μισώ" Δεν έχω ακούσει να προχωρούν σε γάμο ..

.Ερώτηση : ο γάμος έγινε λόγω της εγκυμοσύνης ?

Την πιέσεις εσύ ή η οικογένεια της να κρατήσει το παιδί ?

Αρέσει στα μέλη Persefoni__, jeyrum και σε ακόμα 1 μέλος.
οσα δεν εχω πει

agapimou11

# 7 στις 5/12/2019
author
Γυναίκα / 42 / Διαζευγμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 616

Είσαι 28 χρονών, κάποιους μήνες παντρεμένος, η γυναίκα σου είναι έγκυος, πριν τη γυναίκα σου είχες 5 χρόνια να κάνεις σχέση, έχεις κάνει πέρα φίλους και οικογένεια, η γυναίκα σου θέλει να είσαι καλός μόνο μαζί της, βλέπει στον ύπνο της ότι την απατάς, καυγαδιζετε, περιμένει το παιδί σας και σου λέει ότι δεν είσαι άξιος να γίνεις πατέρας...

κλπ κλπ 

Έχω ανατριχιασει... 

Τι κάνεις;  

Πόσο καιρό την γνωριζες πριν το γάμο; 

Ήταν ώριμη απόφαση σας να κάνετε παιδί ή σας "έτυχε";

Αρέσει στα μέλη lovable1, tzamam και σε ακόμα 7 μέλη.

equinox_

# 8 στις 5/12/2019
author
Γυναίκα / 58 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 1.274

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Jjames

Καλημέρα,

Είμαι καινούριο μέλος στο φόρουμ και γράφω πρώτη φορά. Με την γυναίκα μου είμαι κάποιους μήνες παντρεμένος, δεν γνωριζόμαστε πολλά χρόνια και σε λίγο καιρό θα κάνουμε το πρώτο μας παιδάκι.Το πρόβλημα που με απασχολεί είναι ότι η γυναίκα μου στα καλά καθούμενα ενώ είμαστε μια χαρά και της δείχνω ότι την αγαπάω, ξεκινάει καυγάδες και το κρατάει για μέρες. Οι καυγάδες ποτέ δεν είναι από σοβαρά προβλήματα, το μόνο πρόβλημα που κάθε φορά μας κάνει να τσακωνομαστε είναι οι πρώην μου, ότι αυτές αγαπάω κτλ (να ξεκαθαρίσω ότι πριν από την γυναίκα μου και οι πρώην που λέει, είχα να κάνω σχέση 5 χρόνια). Ένας φίλος μου της είχε πει κάποτε μια ιστορία για μια πρώην μου που με είχε κερατώσει και από τότε  η γυναίκα μου, μου το χτυπάει συνέχεια, ότι μου αξίζει να με κερατονουν ότι δεν είμαι άνδρας κτλ. Χωρίς λόγο όλο αυτό το ξανά λέω. Είμαι σχετικά πολύ ήρεμος άνθρωπος, αλλά ειλικρινά βλέπω αντιδράσεις από τον εαυτό μου που πέφτω από τα σύννεφα, δηλαδή να επιμένει και να με κατηγορεί στα καλά καθούμενα ότι αγαπάω της πρώην μου και να πάω σε αυτές, σε σημείο που θα τρελενε τον καθένα, έχω αρχίσει να βρίζω και να φωνάζω, πράγμα που δεν το έχω κάνει ποτέ ούτε σε σχέση μου ούτε σε φίλους ούτε σε οικογένεια, από τα νεύρα μου να φανταστείτε πέταξα μια κανάτα με νερό στο πάτωμα και έσπασε σε τσακωμό μας και, προσπαθούσε να περάσει από δίπλα μου να φύγει κι εγώ την κρατούσα να μιλήσουμε και φώναζε να κατεβάσω τα χέρια μου κι ότι ήμουν έτοιμος να την χτυπήσω(χωρίς αυτό να έχει συμβεί) και μου λέει να σηκώσεις χέρι σε άνδρα και όχι σε εμένα, ενώ εγώ δεν σήκωσα χέρι, την κράτησα να μιλήσουμε και την εσπροχνα προς τα πίσω για να καθησει και να συζητήσουμε. Στεναχωριέμαι πάρα πολύ που το περνάω όλο αυτό, γιατί όπως είπα, όλα ξεκινάνε μια μέρα στα καλά καθούμενα, στην αρχή της σχέσης μας της είχα ανοιχτεί και της είχα εξηγήσει τι είχε γίνει με μια πρώην σχέση μου και από τότε το βρίσκει πάτημα για να ξεκινήσει τσακωμό, βλέπει εφιάλτες ότι την απαταω ξυπνάμε και είναι με τα μούτρα κάτω, λες και φταίω εγώ. Έχω κάνει φίλους οικογένεια όλους πέρα γιατί συνέχεια βρίσκει να λέει ότι δεν είναι κανένας καλός, έχω κλείσει φβ έχω αφοσιωθεί στην οικογένεια μου κι εκείνη το μόνο που κάνει είναι να ξεκινάει καυγάδες. Χωρίς να σέβεται αν γυρίζω κουρασμένος η όχι.αν στεναχωριεμαι η όχι, από εμένα έχει ότι θέλει και πάλι βρίσκει να λέει ότι δεν είμαι άξιος για να γίνω πατέρας, ότι είμαι καλός με όλους και αυτό είναι το πρόβλημα.. Και αυτό είναι που δεν καταλαβαίνω, έτσι είμαι σαν άνθρωπος, καλός και πρόθυμος να βοηθήσω τον καθένα, δεν κρατάω κακία εύκολα ούτε στον εχθρό μου, αλλά αυτό δνε σημαίνει ότι είμαι χαζός, τον εαυτό μου προσπαθώ να μην διλλητηριασω. Και μου λέει ότι θέλει να είμαι καλός μόνο μαζί της και όχι με τους άλλους. Δεν θέλω να χωρίσω, δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω, θέλω να ηρεμισουμε και να γίνουμε ένα φυσιολογικό ζευγάρι όπως όλα τα ζευγάρια του κόσμου, Θέλω μια συμβουλή, έναν τρόπο τουλάχιστον να μην ξεσπάω και να κάνω τον χαζω. Έναν τρόπο που να της δώσω να καταλάβει ότι την θέλω, ότι θέλω να είμαστε φυσιολογική οικογένεια, δεν γίνεται να προσπαθεί μόνο ο ένας, α και κάτι ακόμα, από την αρχή της σχέσεις μας συνέχεια έλεγε ότι θα με αφήσει και θα φύγει, ότι με μισεί (δεν έχω πει ούτε για αστείο ότι μισώ κάποιον, είναι βαριά λέξη για εμένα). Ξέρω ότι κάνεις δεν μπορεί να με βοηθήσει, κι ότι με τον καθένα επικοινωνούμε διαφορετικά, όμως παρακαλώ όποιον μπορεί από την πείρα του ή από παρόμοια περίπτωση να μου δώσει μια συμβουλή πως να πορευτουμε παρακάτω με σοβαρότητα. 

πρωτος νομος - επανω στον καυγα, δεν μπορεις να κανεις συζητησεις!

οποτε, οταν εισαι φουλ με νευρα, ''δεν βλεπεις μπροστα'' σου

οποτε, μπορει και να μην ηθελες να την χτυπησεις, αλλα η κινηση αυτη - να σου ερχεται αστραπιαια απο πανω ενα χερι, και η γατα μου θεωρει επιθεση, αν και σε ηρεμη η καταταση απο πριν

δευτερος νομος - δωσε στη γυναικα σου αυτο που εκεινη θεωρει αγαπη, δλδ. φερσου της οπως φεροσουν στις πρωιν σου, αφου θεωρει πως αγαπας τις πρωιν σου.

ρωτα την - πώς θελει να της φερεσαι, για να αισθανθει πως την αγαπας, αν την αγαπας βεβαια και δεν ειναι μονο στα λογια

τριτος νομος - ειναι εγγειος και μεγαλωνει το παιδι σας στη κοιλια της. Το μωρο ακουει τα παντα, αντιδρα σε καθε συναισθηματηκη διαταραχη και - μετα απο χρονια να μην αναρωτιεστε απο πού εχει παρει καποια χαρακτηριστηκα συμπεριφορας, γιατι σ' αυτη την περιοδο χαραζονται οι πρωτες συναψεις βαθια στον εγκεφαλο, που δισκολα θα ξεχαστουν για οσο ειναι σ' αυτον τον κοσμο ο ανθρωπος που εσεις δημιουργησατε και αφηνετε επανω του τωρα τα πρωτα σημαδια σας.
Ας ρωτησετε και τον γιατρο της

απο εκει και περα, υπαρχει και τεταρτο, συμφωνα με το πρωτο - βρειτε χρονο να συζητατε ο,τι προβλημα προκυψει... να   συ-ζη-τα-τε και οχι να μαλωνετε... και, αν δεν μπορειτε υπαρχει και επαγγελματικη βοηθεια

ΥΓ: μηπως υπαρχει καποια εξαρτηση που σε αφορα - για να αντιδρα τοσο ασχυμα η γυναικα σου και να εχει μαζεψει τοσος θυμος;

Αρέσει στο μέλος Andre66

alisida

# 9 στις 5/12/2019
author

#8: ρωτα την - πώς θελει να της φερεσαι, για να αισθανθει πως την αγαπας,

Οι πράξεις με τις οποίες εκφράζουμε την αγάπη μας (πρέπει να) είναι μέσα από την ψυχή μας.

Ακολουθώντας οδηγίες ,υπάρχει ο κίνδυνος να λειτουργήσουμε μηχανικά πράγμα που ο/η σύντροφος θα το νοιώσει 

...Είμαι της γνώμης πως αν ο τρόπος του δεν της αρέσει ,ή δεν υπάρχει αγάπη ή ο παραλήπτης δεν είναι ο κατάλληλος.

..Σε κάθε περίπτωση οι οδηγίες χρήσης είναι για τα μηχανήματα και όχι για την αγάπη ,η οποία έχει αξία μόνο όταν εκδηλώνεται αβίαστα .

Αρέσει στο μέλος Paralia48

Megalodondas

# 10 στις 5/12/2019
author
Ανδρας / 48 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Απαντήσεις: 340

Φίλε μου καταρχάς ξέχνα το σεξ για κάνα χρόνο.. πάρτο απόφαση!

Όλα τα άλλα τά τής "δύναμης τής μητρότητας" έπρεπε να τα ξέρεις μεν αλλά δεν στα είπε και κανείς από αυτούς πού σού εύχονταν βίον ανθοσπαρτον..
Η γυναίκα σου αυτή την στιγμή είναι στο κέντρο τού κόσμου καί απαιτεί..
Σχέσεις εξουσίας είναι όλα..
Αν δεν μπορείς να είσαι αυστηρός..
.. καντην για καμμιά εβδομάδα από το σπίτι να σε ψάχνει...να δεις άμα συνέρχεται..
Βρίσκει και τα κάνει καί όσο σκύβεις αυτή θα Καβαλάει..δεν καλυτερεύει η κατάσταση.. χειροτερεύει αν δεν βάλεις όρια.

Αρέσει στο μέλος maraki_lar_1980

argaard

# 11 στις 5/12/2019
author
Ανδρας / 39 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 1.127

Οπώς λές

Σου φερόταν άσχημα απο την αρχή της σχέσης σας και σου έλεγε πως θέλει να σε αφήσει
Με αυτό και μόνο το δεδομένο, εσυ με ποιά λόγική την παντρεύτικες και έκανες παιδί μαζί της;
Νομίζω πως εσύ την έφτιαξες αυτή τη κατάσταση που ζείς τώρα, δεν νομίζω πως μπορείς να έχεις κάποια αξίωση να σου συμπεριφέρεται καλύτερα, απο την διήγηση σου εκείνη φαίνεται πολύ συνεπείς στην συμπεριφορά της μιας και απο την αρχή της σχέσης μέχρι τώρα σου έδειχνε ότι δεν σε θέλει. 
Αρέσει στα μέλη agapimou11, jeyrum και σε ακόμα 1 μέλος.

equinox_

# 12 στις 5/12/2019
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 9 από alisida

#8: ρωτα την - πώς θελει να της φερεσαι, για να αισθανθει πως την αγαπας,

Οι πράξεις με τις οποίες εκφράζουμε την αγάπη μας (πρέπει να) είναι μέσα από την ψυχή μας.

Ακολουθώντας οδηγίες ,υπάρχει ο κίνδυνος να λειτουργήσουμε μηχανικά πράγμα που ο/η σύντροφος θα το νοιώσει 

...Είμαι της γνώμης πως αν ο τρόπος του δεν της αρέσει ,ή δεν υπάρχει αγάπη ή ο παραλήπτης δεν είναι ο κατάλληλος.

..Σε κάθε περίπτωση οι οδηγίες χρήσης είναι για τα μηχανήματα και όχι για την αγάπη ,η οποία έχει αξία μόνο όταν εκδηλώνεται αβίαστα .

Θα πρεπει να ξερεις πως και η αγαπη εχει γλωσσες.

Αν την μιλαμε στη δικη μας γλωσσα, κανενας δεν θα μας καταλαβαινει, γι' αυτο αν θελουμε να μην παει χαμενη, ''μαθαινουμε'' και την γλωσσα του αλλου.

Ειναι σαν - επειδη εσυ αγαπας το σκορδο, ας πουμε και το βαζεις σε καθε φαγητο, αναγκαζεις και τον αλλον να του αρεσει με το ζορι, ενω - δεεεν...

οι πραξεις της αγαπης οποιου αφορουν, πρεπει να ειναι στα μετρα της καρδιας του, για να ''πιασουν τοπο''. αλλιως - τζαμπα καιει το καλοριφερ

εχεις σταματησει να δινεις οδηγειες χρησης; ελα

Αρέσει στο μέλος maraki_lar_1980

Enikos

# 13 στις 5/12/2019
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 20.357
Εχουμε εναν γαμο, του ποδαριου, απ' οτι καταλαβαινω...κουκουλωτικος, μου κανει...

Εχουμε, κατα τα λεγομενα σου, εναν ανθρωπο που διακρινει το μισος απο την αγαπη, τις νυν απο τις πρωην, οτι εισαι καλος αλλα να εισαι μονο με αυτην, οτι την απατας ενω εσυ της τα δινεις ολα κλπ κλπ...

Εσυ...ποσο σοβαρος θεωρεις οτι εισαι, που μπλεχτηκες σε κατι τοσο δραματικα αγνωστο? Μην μου πεις οτι εγινε εν μια νυκτι ετσι η γυναικα σου!!!...Με αυτο θελω να πω οτι εισαι συνενοχος, σε αυτο που συμβαινει τωρα και το οποιο καταγγελεις...

Επιφυλασσομαι για σαφεστερη τοποθετηση, θα δω την εξελιξη της κουβεντας, διοτι καποια πραγματα με παραξενευουν...

Αρέσει στα μέλη jeyrum, equinox_ και σε ακόμα 1 μέλος.

alisida

# 14 στις 5/12/2019
author

Έρχεσαι σε αντίφαση με αυτό που είπες στο #8

Τη μια λες :να του δείξει τον τρόπο που θα την αγαπά 

Και την άλλη λες :να μαθαίνουμε τη γλώσσα του άλλου 

Το θέμα δηλαδή είναι ποιος θα επιβάλει τη δική του γλώσσα ?

Η μόνη "οδηγία" που δίνω πάντως στον εαυτό μου ή σε όποιον μου κάνει την τιμή να ρωτήσει τη γνώμη μου ,είναι :

"με το ζόρι δε γίνεται τίποτα" 

Παράθεση:
Σχόλιο # 12 από equinox_

Θα πρεπει να ξερεις πως και η αγαπη εχει γλωσσες.

Αν την μιλαμε στη δικη μας γλωσσα, κανενας δεν θα μας καταλαβαινει, γι' αυτο αν θελουμε να μην παει χαμενη, ''μαθαινουμε'' και την γλωσσα του αλλου.

Ειναι σαν - επειδη εσυ αγαπας το σκορδο, ας πουμε και το βαζεις σε καθε φαγιτο, αναγκαζεις και τον αλλον να του αρεσει με το ζορι, ενω - δεεεν...

οι πραξεις της αγαπης οποιου αφορουν, πρεπει να ειναι στα μετρα της καρδιας του, για να ''πιασουν τοπο''. αλλιως - τζαμπα καιει το καλοριφερ

εχεις σταματησει να δινεις οδηγειες χρησεις; ελα

Αρέσει στα μέλη ZHLIASOY, jeyrum

equinox_

# 15 στις 5/12/2019
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 14 από alisida

Έρχεσαι σε αντίφαση με αυτό που είπες στο #8

Τη μια λες :να του δείξει τον τρόπο που θα την αγαπά 

Και την άλλη λες :να μαθαίνουμε τη γλώσσα του άλλου 

Το θέμα δηλαδή είναι ποιος θα επιβάλει τη δική του γλώσσα ?

Η μόνη "οδηγία" που δίνω πάντως στον εαυτό μου ή σε όποιον μου κάνει την τιμή να ρωτήσει τη γνώμη μου ,είναι :

"με το ζόρι δε γίνεται τίποτα" 

δεν έρχομαι καθόλου σε αντίφαση... λίγο ακόμα προσπάθεια και θα το κατανοήσεις

δεν είναι θέμα επιβολής, όταν μιλάμε για της αγάπης, αλλά δόσιμο...

απογοητεύεις...

Αρέσει στο μέλος Andre66

tzoulia59

# 16 στις 5/12/2019
author
Γυναίκα / 80 / Διαζευγμένη
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 7.093

κατ αρχην τι το ηθελες το παιδι ;

με μια κοπελα που δεν γνωριζες .. ...

γιατι αν δεν ηταν στην μεση η εγκυμοσυνη και το παιδι που ερχεται ..

θα σε συμβουλευα να την στειλεις απ

εκει που σου ηρθε ...

γιατι αυτη η γυναικα θα σου φαει την ζωη .,.

και χωρις πλακα η οικογενεια δεν ειναι μια βολτα στο παρκο ...

σε περιμενουν χοντρα πακετα και δυσκολιες ...

κι εσυ τι θα εχεις ενα γιαγκουλα πανω απο το κεφαλι σου που καθε μερα  θα σε βριζει θα σε προσβαλει  και θα σε απειλει .;.

μην ακους αυτες τις ανοησιες περι νευρων εγκυμοσυνης κλπ ...

σε παλαβες συμβαινει ..

τα παντα εχουν να κανουν με τον χαρακτηρα και πως διαχειριζεται το καθε τι ...

η γνωμη μου ειναι να την καθισεις κατω και να της ζητησεις ν αλλαξει τακτικη ,,να σε εμπιστευεται  να σε υπολογιζει και να σε εκτιμαει ...

και να την απειλησεις πως αν δεν αλλαξει σταση απεναντι σου ,

,να σε αδικει συνεχως να σε μειωνει ...και να σου καταλογιζει ευθυνες που δεν εχεις ...

χωριζετε..

κι ας την να παει στην μανα της ...με το παιδι ..

το παιδι θα το αναγνωρισεις ...και τελος η ιστορια ...κοιτας τις υποχρεωσεις σου ως πατερας ..

στο λεω ετσι ωμα ..γιατι διαισθανομαι οτι  σε περιμενει γολογοθας μ αυτη ,,,

οσο για τον ειδικο ,,στον ειδικο καταφευγει καποιος οταν το παιχνιδι ειναι χαμενο ...

δεν νομιζω οτι ο ειδικος θα επιλυσει το προβλημα ...

για μια μικρη περιοδο ισως 

αλλα οι ανθρωποι δεν αλλαζουν ..

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Jjames

Καλημέρα,

Αρέσει στο μέλος ZHLIASOY

Red_Season

# 17 στις 5/12/2019
author
Ανδρας / 52 / Ελεύθερος
Μονακό
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 2.122

Ο ορισμός του τοξικού ανθρώπου έτσι όπως την περιγράφεις...

MadameShuShu40

# 18 στις 5/12/2019
author
Γυναίκα / 49 / Παντρεμένη
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 2.294
Συγκέντρωσε λίγο το μυαλό σου γιατί όταν γράφεις υπό πίεση, μαλλον, μπερδεύεται!!!
Αρέσει στα μέλη Enikos, agrotis53

konstandinos73

# 19 στις 5/12/2019
author
Ανδρας / 47 / Ελεύθερος
Απαντήσεις: 118
Νομιζω οτι ειναι πολυ "λαιτ" οι απαντησεις των φιλων του φορουμ. Παλι, για μενα, η λυση του προβλήματος λεγεται "προσωπικη αξιοπρεπεια". Καμμια εκπτωση, σ αυτό. Και εδω, εχει χαθει " κομματι" της αξιοπρέπειας σου. Αρα, δεν εχεις αλλη λυση απ το να χωρισεις ηρεμα και ειρηνικα. Το θεμα, ομως, δεν ειναι, "τι πρεπει". Το θεμα ειναι "τι μπορούμε". Και, δυστυχώς για τους πολλους, λιγοι ειναι "ικανοι" στη προσωπικη τους ζωη. Οι περισσότεροι...ειμαστε "μη ικανοι". Για πολλούς λόγους, που δεν ειναι του παρόντος. Τον θεματοθετη, εννοείται τον συγκαταλεγω στους "μη ικανους"... ειναι βεβαιο, "θα τα δωσει ολα" να μη χασει "το κελεπουρι". Τη δικαιολογία απο τωρα τη "βλεπω": χαριν του παιδιου...Και η ζωη συνεχίζεται.
Αρέσει στα μέλη maraki_lar_1980, Enikos και σε ακόμα 1 μέλος.

Oxaman

# 20 στις 6/12/2019
author
Γυναίκα / 76 / Χήρα
Μπαγκλαντές
Απαντήσεις: 142

Ολες οι συμβουλες απο ελευθερους και διαζευγμενους...την κατσαμε την βαρκα

Αρέσει στο μέλος MikeS1983
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12