Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Με βγάζει από τα όρια μου

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Spiros--

# 21 στις 6/12/2019
author
Ανδρας / 50 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Χαλκηδόνα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 476
'Aρεσαν+: 0%

Τραγικό αυτό που περιγράφεις ...

... και για τους δυο σας!

Ακούμε την μια μεριά της ιστορίας. Ίσως και η άλλη μεριά να έχει τα δικά της να πει, αλλά η ουσία είναι πως ζείτε και οι 2 σας κάτι πάρα πολύ τοξικό! Και μάλιστα σε μια περίοδο που θα έπρεπε να είναι απ τις πιο όμορφες της ζωής σας...

Το μόνο λογικό αυτή την στιγμή είναι να πάτε σε κάποιον ειδικό και όχι να πάρεις απόψεις από εδώ φίλε μου...
Αρέσει στα μέλη tzamam, alisida και σε ακόμα 1 μέλος.

wish_

# 22 στις 6/12/2019
author
Γυναίκα / 35 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.406

ειναι ομως καμια φορα οι φίλοι...μπορει να σου βαλουν φωτια απ το πουθενα ενω δεν υπαρχει λογος.

Η γυναικα σου περναει ασχημη φαση και οπως λες την περνουσε απο πριν αλλα φαινεται η εγκυμοσυνη την κανει να ταραζεται περισσοτερο και ν αντιδρα χειροτερα.

1. θα σου προτεινα αφου δεν σου αρεσουν οι καυγαδες και εισαι υπομονετικος ασχετα που και εσυ σαν ανθρωπος ξεσπασες καποιες φορες,θα σου προτεινα να την παρεις με το καλο.Να την παρεις να πατε καπου να φατε,να περασετε ομορφα,να της δειξεις την αγαπη σου και επειτα οταν πιστευεις οτι ειναι καλη στιγμη να της κανεις μια ωραια κουβεντα για αυτα που νιωθεις και αυτα που νιωθει,να την ρωτησεις γιατι τα λεει ολα αυτα?της εχεις δειξει κατι?τ οτι την επελεξες για γυναικα σου δεν σημαινει οτι την αγαπας?και άλλα πολλα που πρεπει να λυσετε για τις φυγουν οι αμφιβολιες.

Προσπαθησε να ερθεις κοντα της και αν δεις οτι τσιναει και φωναζει εσυ απλα μην της δινεις τροφη για καυγα.αν δεις οτι αυτη η κατασταση συνεχιζεται δεν ξερω...συμβουλεψου καποιον ειδικο,πηγαινεται μαζι σε καποιον ειδικο η στην τελικη ταρακουνησε την μαζευοντας τα πραγματα σου ενα βραδυ και φευγοντας για μια βραδια εκτος σπιτιου.

Δεν ξερω τι ειναι καλυτερο πραγματικα και τι θα πιασει και αν θα πιασει,η γυναικα σου βγαζει οτι ειναι δυσαρεστημενη αλλα δεν ξερω τι μπορει να ειναι αυτο.μετανιωσε,το μυαλο της κανει σεναρια..δεν ξερω.Μην τα παρατας ομως,περιμενετε ενα παιδακι,στο χερι σας ειναι να τα βρειτε,ακομα και αν ο ενας ειναι στραβος μπορει να φτιαξει και να ξαναβρειτε καποιες ισορροπιες.

Αρέσει στο μέλος jeyrum

tzoulia59

# 23 στις 7/12/2019
author
Γυναίκα / 80 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 7.093

οποιος εχει την αποψη οτι οι ανθρωποι επειδη χωριζουν δεν εχουν 

εμπεριστατωμενη αποψη περι παρομοιου θεματος ..

ειναι βαθια νυχτωμενοι ...,

για τους ελευθερους ναι ισχυει ,,δεν μπορει να εχεις αποψη για γαμο οταν δεν εχεις παντρευτει ποτε ...

επισης δεν μπορει να μιλας για γαμο οταν ειχες συντομο γαμο ..

ολα ερχονται μεσα απο την μακροπροθεσμη εμπειρια ...

και φυσικα ολοι δεν ειμαστε ιδιοι αυτο ειναι πασιγνωστο ..

Παράθεση:
Σχόλιο # 20 από Oxaman

Ολες οι συμβουλες απο ελευθερους και διαζευγμενους...την κατσαμε την βαρκα

Αρέσει στα μέλη Andre66, alisida και σε ακόμα 1 μέλος.

Megalodondas

# 24 στις 7/12/2019
author
Ανδρας / 48 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 340

Ανάμεσα στα ασήμαντα πάντως καί τά βαρυσήμαντα αξίζει νομίζω να υπολογίσεις και τίς ορμόνες ως παράγοντα..

Καί όντως είναι φοβερή η επίδραση, μαζί με τίς άλλες χημικές εκκρίσεις,στον τρόπο συμπεριφοράς τού ατόμου.
Αυτό ως διόρθωση στην υποκειμενική μου πρώτη αντίδραση πού σαφώς είναι επηρεασμένη από τίς δικές προσωπικές εμπειρίες μέσα από αυτόν τον "θαυμαστόν" καί ανθοσπαρτον βίο.

MiltosRNLI1930

# 25 στις 7/12/2019
author
Ανδρας / 58 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 39
Απαντήσεις: 4.959

Μενεις

εισαι κατοικος Αττικης και εισαι σε μια φαση της ζωης σου που θα ηθελες να αποδρασεις απο την παρακμη της σημερινης ... ( τα υπολοιπα στο καντραν γνωριμιων ). Παντρεψου να ησυχασεις.

Αρέσει στα μέλη Enikos, Andre66

Paralia48

# 26 στις 8/12/2019
author
Γυναίκα / 54 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 24
Απαντήσεις: 7.951
Ζόρικη κατάσταση,αλλά θα προσπαθήσω να σου δώσω κάποια τιπς, για να επιβιώσεις προσωρινά και να μη μπεις φυλακή.
  1. (κυριότερο) : Προσπάθησε να κρατάς την ψυχραιμία σου, όταν την πιάνουν οι κρίσεις της. Μη δίνεις σημασία, βγαίνε από το δωμάτιο, βγαίνε για ένα περίπατο στο δρόμο. Φεύγε, ειλικρινά, ειδάλλως θα καταλήξετε, αυτή στο χώμα και συ στη φυλακή.

2. Σε φάση όχι κρίσης, εξήγησέ της,ότι δεν έχεις σχέση με άλλες γυναίκες,αν όμως συνεχίσει αυτή η κατάσταση, θα κάνεις.

3. Όταν αρχίζει η κρίση και ακόμα δεν έχει φουντώσει τελείως, πες της να ηρεμήσει, κάνει κακό στο παιδί.
Επίσης ,μη δίνεις σημασία στο περιεχόμενο των λόγων της, διότι εκείνη την ώρα δεν ξέρει τι λέει και θα σε τρελάνουν τα λόγια της, Δεν έχουν λογική σειρά. Κοίτα μόνο να ηρεμείς.

Αυτές οι συμβουλές ισχύουν όσο είναι πολύ μωρό και πρέπει και οι δυο να είστε γονείς και να ανεχθείτε ο ένας τον άλλον.

Αν δεις ότι η τρέλα συνεχίζεται, πρέπει είτε να λυθεί το πρόβλημα, με βοήθεια ειδικού και ήρεμη κουβέντα, ή να χωρίσετε. Ναι, δεν είναι η καλύτερη λύση, το ξέρω, αλλά ειδάλλως θα χαραμίσετε και οι τρεις τη ζωή σας. Είναι κρίμα, είστε νέοι.
Αλλά ξαναέρχεσαι μια βόλτα να τα ξαναπούμε, τότε. Τώρα με το καλό να έρθει το μωράκι.
Αρέσει στο μέλος jeyrum

jeyrum

# 27 στις 8/12/2019
author
Ανδρας / 45 / Χήρος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γαλάτσι
Απαντήσεις: 358

Μεταξύ σοβαρού και αστείου,αν της πει κάτι τέτοιο σε φάση μη κρίσης,είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα την πιάσει κρίση 

Στα υπόλοιπα μπορώ να συμφωνήσω πάνω κάτω,αλλά αυτό;Μόνο εαν θέλει να του έρθει καμιά πιατέλα στο κεφάλι να το κάνει.Δεν μπορεί να της πει "'σκέψου λογικά αλλιώς θα βρω γκόμενα" 

Παράθεση:
Σχόλιο # 26 από Paralia48

2. Σε φάση όχι κρίσης, εξήγησέ της,ότι δεν έχεις σχέση με άλλες γυναίκες,αν όμως συνεχίσει αυτή η κατάσταση, θα κάνεις.

Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, Paralia48 και σε ακόμα 1 μέλος.

Jjames

# 28 στις 9/12/2019
author
Ανδρας / 29 / Παντρεμένος
Ν. Κυκλάδων / Ξινάρα
Απαντήσεις: 2
Σας διαβάζω με απόλυτη προσοχή και σας ευχαριστώ πολύ για της απαντήσεις σας. Έκανα μια συζήτηση μαζί τηςΤης ανέφερα όσα άλλαξα για εκείνη, πχ. Το ότι έσβησα το φβ το ινσταγκραμ έκανα τους φίλους μου πέρα, κανουμε πράγματα μαζί κτλ. Και της είπα. Από τότε που με ξέρεις δεν είμαι ο ίδιος, κοιτάμε άλλαξα και αλλάζω, αλλάζω για να σου ταιριαξω, για να σου αρέσω, επειδή σε αγαπάω και θέλω να είμαστε ευτυχισμένοι, εσύ όμως της λέω δεν έχεις αλλάξει τίποτα, τίποτα απ ότι θα εκανε την επικοινωνία μας καλύτερη, θα ήθελα σε παρακαλώ να σταματήσεις να μου αναφέρεις αυτό για της πρώην και συνέχεια ότι θα φύγεις χωρίς λόγο, μου είπε εντάξει. Σήμερα ενώ κάναμε μια βόλτα στην πλατεία, μου πέταξε στα καλά καθούμενα, εκεί που δεν συζητούσαμε καθόλου, αν ήθελα να ήμουν έγκυος και να δούλευα μέχρι 8 μηνών θα έκανα παιδί με οποιονδήποτε και θα εμένα στην μάνα μου (να υπενθυμίσω ότι όσο καιρό ήμαστε μαζί δεν δουλεύει, εγώ κάνω 2 με 3ης δουλειές και τα βγάζουμε πέρα, του ποδαριού ότι μερεμέτι δηλαδή κάτσει το κυνηγάω). Της λέω τι είναι αυτό τώρα πάλι που ξεκινάς στα καλά καθούμενα? Σου ζήτησα να το σταματήσεις αυτό το πράγμα εχθές και μου είπες εντάξει.. Από αυτή την ώρα δεν μιλάμε, πήγα να την αγκαλιάσω στο σπίτι και δεν ήθελε. Έτσι στο ξεκάρφωτο ρε παιδιά...Δεν υπάρχει περίπτωση να ξανά αντίδρασω και να τσακωθω μαζί της γιαυτό το ίδιο πρόβλημα, το βάζω στοίχημα με τον εαυτό μου. Μπας και μέσα από αυτήν την συνθήκη καταφέρω και γίνω εγώ καλύτερος στο τέλος. Μήπως και καταφέρω να κάνω την γκρίνια ευκαιρία για να με κάνω καλύτερο. Όπως έλεγε κι ο Σωκράτης, αν μπορώ να αντέξω έναν τόσο δύσκολο άνθρωπο όπως η γυναίκα μου, μπορώ να αντέξω τον οποιονδήποτε.. Ξέρω δεν είμαι ο Σωκράτης, και έχουμε ζωή μπροστά... Όμως να χωρίσω από κάτι που ούτε σοβαρός λόγος δεν είναι? Ο λόγος που γίνετε πάντα καυγάς είναι πολύ γελοίος και παιδιαριστικος...

Megalodondas

# 29 στις 9/12/2019
author
Ανδρας / 48 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Απαντήσεις: 340

Θα κουραστεις σύντομα να το παίζεις ο ώριμος τής σχέσης.. πόσω μάλλον όταν δεν βλέπεις ανταλλάγματα και διάθεση από μέρους της νά αλλάξει επάνω της το παραμικρό..

Η απόσταση θα μεγαλώνει όλο και πιο πολύ κι εσύ εφόσον είσαι άνθρωπος πού αναλαμβάνει τίς ευθύνες του θα αρχίσεις να κάνεις όνειρα περιμένοντας να μεγαλώσει καί τό παιδί για να φύγεις κάποια στιγμή μακριά της..

Θα έχεις χάσει μια δεκαπενταετία όμως τουλάχιστο , χωρίς αγάπη, έρωτα, κατανόηση και ολοκληρωμένη ευτυχία

Φυσικά με τον τρόπο της αυτόν θα βγει και αληθινή καθώς σύντομα θα ψάχνεις αλλού για"κατανόησή"κτλ, κτλπ.

Καί η ζωή μας κύκλους κάνει..

Παράθεση:
Σχόλιο # 28 από Jjames
Σας διαβάζω με απόλυτη προσοχή και σας ευχαριστώ πολύ για της απαντήσεις σας. Έκανα μια συζήτηση μαζί τηςΤης ανέφερα όσα άλλαξα για εκείνη, πχ. Το ότι έσβησα το φβ το ινσταγκραμ έκανα τους φίλους μου πέρα, κανουμε πράγματα μαζί κτλ. Και της είπα. Από τότε που με ξέρεις δεν είμαι ο ίδιος, κοιτάμε άλλαξα και αλλάζω, αλλάζω για να σου ταιριαξω, για να σου αρέσω, επειδή σε αγαπάω και θέλω να είμαστε ευτυχισμένοι, εσύ όμως της λέω δεν έχεις αλλάξει τίποτα, τίποτα απ ότι θα εκανε την επικοινωνία μας καλύτερη, θα ήθελα σε παρακαλώ να σταματήσεις να μου αναφέρεις αυτό για της πρώην και συνέχεια ότι θα φύγεις χωρίς λόγο, μου είπε εντάξει. Σήμερα ενώ κάναμε μια βόλτα στην πλατεία, μου πέταξε στα καλά καθούμενα, εκεί που δεν συζητούσαμε καθόλου, αν ήθελα να ήμουν έγκυος και να δούλευα μέχρι 8 μηνών θα έκανα παιδί με οποιονδήποτε και θα εμένα στην μάνα μου (να υπενθυμίσω ότι όσο καιρό ήμαστε μαζί δεν δουλεύει, εγώ κάνω 2 με 3ης δουλειές και τα βγάζουμε πέρα, του ποδαριού ότι μερεμέτι δηλαδή κάτσει το κυνηγάω). Της λέω τι είναι αυτό τώρα πάλι που ξεκινάς στα καλά καθούμενα? Σου ζήτησα να το σταματήσεις αυτό το πράγμα εχθές και μου είπες εντάξει.. Από αυτή την ώρα δεν μιλάμε, πήγα να την αγκαλιάσω στο σπίτι και δεν ήθελε. Έτσι στο ξεκάρφωτο ρε παιδιά...Δεν υπάρχει περίπτωση να ξανά αντίδρασω και να τσακωθω μαζί της γιαυτό το ίδιο πρόβλημα, το βάζω στοίχημα με τον εαυτό μου. Μπας και μέσα από αυτήν την συνθήκη καταφέρω και γίνω εγώ καλύτερος στο τέλος. Μήπως και καταφέρω να κάνω την γκρίνια ευκαιρία για να με κάνω καλύτερο. Όπως έλεγε κι ο Σωκράτης, αν μπορώ να αντέξω έναν τόσο δύσκολο άνθρωπο όπως η γυναίκα μου, μπορώ να αντέξω τον οποιονδήποτε.. Ξέρω δεν είμαι ο Σωκράτης, και έχουμε ζωή μπροστά... Όμως να χωρίσω από κάτι που ούτε σοβαρός λόγος δεν είναι? Ο λόγος που γίνετε πάντα καυγάς είναι πολύ γελοίος και παιδιαριστικος...

Αρέσει στο μέλος alisida

alisida

# 30 στις 9/12/2019
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 34
Απαντήσεις: 6.679

#28:Μπας και μέσα από αυτήν την συνθήκη καταφέρω και γίνω εγώ καλύτερος στο τέλος.

Πολύ φοβάμαι αγαπητέ ,ότι με αυτές τις συνθήκες όχι μόνο δε θα γίνεις καλύτερος ,στην καλύτερη περίπτωση θα γίνεις ψυχοπαθής Στη φυλακή θα είχες περισσότερες ελευθερίες ...Κάτι δε μας λες ίσως ... ... Τόση τρελλα και δεν την είχες καταλάβει πριν το γάμο ??
Αρέσει στο μέλος jeyrum

Paralia48

# 31 στις 9/12/2019
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 27 από jeyrum

Μεταξύ σοβαρού και αστείου,αν της πει κάτι τέτοιο σε φάση μη κρίσης,είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα την πιάσει κρίση 

Στα υπόλοιπα μπορώ να συμφωνήσω πάνω κάτω,αλλά αυτό;Μόνο εαν θέλει να του έρθει καμιά πιατέλα στο κεφάλι να το κάνει.Δεν μπορεί να της πει "'σκέψου λογικά αλλιώς θα βρω γκόμενα" 

έχεις απόλυτο δίκιο.Δεν το λέω σωστά.

Άντρας εσύ, έχεις περισσότερο τακτ

Αρέσει στο μέλος jeyrum

Paralia48

# 32 στις 9/12/2019
author
Αλλη χώρα

ποστ 28,αυτό που σου πέταξε ήταν ξεκάρφωτο και βλακώδες. Όπως μπήκε από το ένα αφτί, να βγει από τ΄άλλο. Δε σηματοδοτεί αυτό τη σχέση σας

Αρέσει στα μέλη alisida, jeyrum

jeyrum

# 33 στις 9/12/2019
author
Ανδρας / 45 / Χήρος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γαλάτσι
Απαντήσεις: 358

Δεν είναι θέμα "τακτ" (άλλωστε οι περισσότεροι έχουμε "έλλειψη" σε αυτό).Απλή λογική είναι.

Να κάνουν μια σωστή-ήρεμη κουβέντα μάλλον εννοούσες,αλλά όπως βλέπω το θέμα μάλλον χρειάζεται βοήθεια από ειδικό -το ζευγάρι- για να στρώσει η κατάσταση.

Παράθεση:
Σχόλιο # 31 από Paralia48

έχεις απόλυτο δίκιο.Δεν το λέω σωστά.

Άντρας εσύ, έχεις περισσότερο τακτ

Katia1997

# 34 στις 10/12/2019
author
Γυναίκα / 23 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αλιμος
Απαντήσεις: 7
Καλησπέρα. Προσωπικη μου γνώμη ... Στη θέση σου θα πήγαινα σε σύμβουλο γάμου αν ήμουν παντρεμένη, μαζί με τον άντρα μου . Θα του το ζητούσα για να βελτιωθεί η μεταξύ μας επικοινωνία . Φαίνεται πως δεν μπορείτε να επικοινωνήσετε τωρα ...Ίσως , τονιζω ΙΣΩΣ και λόγω της εγκυμοσύνης να έχει τόσα νεύρα ,αλλά δεν είμαι γιατρός για να γνωρίζω, υποθέσεις κάνω . Σε κάθε περίπτωση, όμως, εσύ παρέμεινε ψύχραιμος όσο γίνεται για το καλό και του παιδιού και πηγαίνετε να συμβουλευτείτε κάποιον ειδικό . Απλά να ξέρεις πως θα πρέπει να υπάρξει η συναίνεση και της γυναίκας σου ..με το ζόρι δεν θα αλλάξει .Όλα έχουν να κάνουν με την αυτοδιάθεση του ανθρώπου στο να επιφέρει αλλαγές στη ζωή του για το καλύτερο και του ίδιου αλλά και των συνανθρώπων του. Παρόλα αυτά , πάντα ψυχραιμία και αν δεις οτι νευριάζεις πολύ ,φεύγε από το σπίτι . Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως . Καλό σου βράδυ και καλή συνέχεια . Εύχομαι να πάνε όλα προς το καλύτερο.

eva-1982

# 35 στις 10/12/2019
author
Γυναίκα / 38 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 78
"Άλλαξα για να σου αρέσω" - πόσο θλιβερό.

Αυτό το πράγμα, που ερωτευόμαστε κάποιον με σκοπό να τον αλλάξουμε ή να του "επιβάλλουμε" τους τρόπους μας και τα θέλω μας, δεν θα μπορέσω να το καταλάβω ποτέ.

Αν κάποιος μου έλεγε "κοίτα, άλλαξα για εσένα" θα τον άφηνα να αγκαλιάζει τις αλλαγές του και θα έφευγα.
Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, Enikos και σε ακόμα 1 μέλος.

Red_Season

# 36 στις 10/12/2019
author
Ανδρας / 52 / Ελεύθερος
Μονακό
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 2.122

Αυτή είναι μεγάλη κουβέντα που σηκώνει πολλή συζήτηση ... 

Αρέσει στο μέλος Andre66

matakiamou123

# 37 στις 11/12/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

πως παντρευτηκες την γυναικα σου?με προξενιο?δεν ειναι ντροπη.Σας γνωρισαν οι φιλοι?σε πλησιασε η ιδια?την πλησιασες εσυ?σου ξεκαθαρισε οτι ηθελε μονο οικογενεια?τι ακριβως?το παρελθον της νυν γυναικα σου το γνωριζεις?αυτη το δικο σου το γνωριζει?ποιος εκανε τα σπασμενα και τα ριχνει στον αλλον?εμαθε κατι πριν το γαμο και δεν στο εχει πει ακομη?της ειπε καποιος κατι που δεν ισχυει?.Σε ολο αυτο εντομεταξυ κανεις δεν σκεφτεται οτι υπαρχει και ενα παιδι.να σε ρωτησω κατι και θελω ειλικρινη απαντηση την γυναικα σου την ζηλευες πριν τον γαμο σας,ειχες ανασφαλεια?της το δηλωσες δηλαδη οτι εαν π.χ. σε αφησει εσυ θα παλαυωσεις?για αυτο σου το λεει και σου το ξανα λεει οτι θα φυγει κ.τ.λ κ.τ.λ...δεν σου λεω οτι στο θεμα σου αναφερεις καπου τετοια συμπεριφορα.Μπορεις να μας περιγραψεις τα συναισθηματα σου για την γυναικα σου?τι νιωθεις για αυτη?εσυ την ηθελες περισσοτερο απο οτι αυτη?θεματοθετη αναφερεις οτι θελεις να αλλαξεις και το προσπαθεις...οπως εχει αναφερει και αλλος θα ηταν καλο να μιλησεις σε καποιο ειδικο να σε βοηθησει να το διαχειριστεις.

Overthinker

# 38 στις 14/12/2019
author
Ανδρας / 33 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγιος Δημήτριος
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 4
Λύση δεν είναι να κανείς το χαζό όπως λες ούτε να σου πούμε ένα τρόπο να μη δίνεις σημασία. Είναι η ζωή σου αυτή. Δε μπορεις να ζεις έτσι. Είναι απαράδεκτη που χτυπάει ένα γεγονος που Έμαθε από κάποιον με σκοπό να σε μειώσει σαν άντρα κ να σε πονέσει. Όλο αυτό ξεφεύγει από τα ορια. Τώρα αυτό που θα πω είναι δύσκολο. Μερικές φορές το να μένεις κάπου είναι χειρότερο από το να φύγεις. Βλεπεις ότι έχεις νεύρα κ εσυ κ αυτή κ αυτό σύντομα θα οδηγηθεί από μια κανάτα σε κάτι περισσότερο. Πριν φτάσετε σε αυτό το σημείο σκέψου τι θες να κανείς. Αυτά πάντα είναι κακοί οιωνοί σε μια σχέση. Γνώμη μου αν μπορείς κανε Συζήτηση ήρεμα όπως Είπε κάποιος παραπάνω κανε μια κίνηση παρε τη κάπου έξω όμορφα, πες της μιλά της, όμορφα, γλυκά. Κ εγώ προσωπικά θα έδινα λίγο χρόνο δεν είμαι γυναίκα αλλά τώρα πέρναει δύσκολα κ αυτή με τη γεννά οι ορμόνες στο σώμα της θα έχουν τρελαθεί. Μετά από αυτό αν δεν αλλάξει πρέπει να σκεφτεις πολλά κ σοβαρά. Όμως να ζεις έτσι δεν είναι λύση. Βασικό προσπάθησε να ελέγχεις τα νεύρα σου όταν νιώσεις ότι θες να χτυπήσεις η να σπάσεις κάτι είναι καλή στιγμή να φύγεις από το σπίτι. Κ αν δεις ότι αυτό επαναλαμβάνεται χώρισε. Ξεκάθαρα.
Αρέσει στο μέλος Paralia48

maraki_lar_1980

# 39 στις 28/12/2019
author
Γυναίκα / 40 / Σε σχέση
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Θέματα: 34
Απαντήσεις: 1.256

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Jjames

Καλημέρα,

Είμαι καινούριο μέλος στο φόρουμ και γράφω πρώτη φορά. Με την γυναίκα μου είμαι κάποιους μήνες παντρεμένος, δεν γνωριζόμαστε πολλά χρόνια και σε λίγο καιρό θα κάνουμε το πρώτο μας παιδάκι.Το πρόβλημα που με απασχολεί είναι ότι η γυναίκα μου στα καλά καθούμενα ενώ είμαστε μια χαρά και της δείχνω ότι την αγαπάω, ξεκινάει καυγάδες και το κρατάει για μέρες. Οι καυγάδες ποτέ δεν είναι από σοβαρά προβλήματα, το μόνο πρόβλημα που κάθε φορά μας κάνει να τσακωνομαστε είναι οι πρώην μου, ότι αυτές αγαπάω κτλ (να ξεκαθαρίσω ότι πριν από την γυναίκα μου και οι πρώην που λέει, είχα να κάνω σχέση 5 χρόνια). Ένας φίλος μου της είχε πει κάποτε μια ιστορία για μια πρώην μου που με είχε κερατώσει και από τότε  η γυναίκα μου, μου το χτυπάει συνέχεια, ότι μου αξίζει να με κερατονουν ότι δεν είμαι άνδρας κτλ. Χωρίς λόγο όλο αυτό το ξανά λέω. Είμαι σχετικά πολύ ήρεμος άνθρωπος, αλλά ειλικρινά βλέπω αντιδράσεις από τον εαυτό μου που πέφτω από τα σύννεφα, δηλαδή να επιμένει και να με κατηγορεί στα καλά καθούμενα ότι αγαπάω της πρώην μου και να πάω σε αυτές, σε σημείο που θα τρελενε τον καθένα, έχω αρχίσει να βρίζω και να φωνάζω, πράγμα που δεν το έχω κάνει ποτέ ούτε σε σχέση μου ούτε σε φίλους ούτε σε οικογένεια, από τα νεύρα μου να φανταστείτε πέταξα μια κανάτα με νερό στο πάτωμα και έσπασε σε τσακωμό μας και, προσπαθούσε να περάσει από δίπλα μου να φύγει κι εγώ την κρατούσα να μιλήσουμε και φώναζε να κατεβάσω τα χέρια μου κι ότι ήμουν έτοιμος να την χτυπήσω(χωρίς αυτό να έχει συμβεί) και μου λέει να σηκώσεις χέρι σε άνδρα και όχι σε εμένα, ενώ εγώ δεν σήκωσα χέρι, την κράτησα να μιλήσουμε και την εσπροχνα προς τα πίσω για να καθησει και να συζητήσουμε. Στεναχωριέμαι πάρα πολύ που το περνάω όλο αυτό, γιατί όπως είπα, όλα ξεκινάνε μια μέρα στα καλά καθούμενα, στην αρχή της σχέσης μας της είχα ανοιχτεί και της είχα εξηγήσει τι είχε γίνει με μια πρώην σχέση μου και από τότε το βρίσκει πάτημα για να ξεκινήσει τσακωμό, βλέπει εφιάλτες ότι την απαταω ξυπνάμε και είναι με τα μούτρα κάτω, λες και φταίω εγώ. Έχω κάνει φίλους οικογένεια όλους πέρα γιατί συνέχεια βρίσκει να λέει ότι δεν είναι κανένας καλός, έχω κλείσει φβ έχω αφοσιωθεί στην οικογένεια μου κι εκείνη το μόνο που κάνει είναι να ξεκινάει καυγάδες. Χωρίς να σέβεται αν γυρίζω κουρασμένος η όχι.αν στεναχωριεμαι η όχι, από εμένα έχει ότι θέλει και πάλι βρίσκει να λέει ότι δεν είμαι άξιος για να γίνω πατέρας, ότι είμαι καλός με όλους και αυτό είναι το πρόβλημα.. Και αυτό είναι που δεν καταλαβαίνω, έτσι είμαι σαν άνθρωπος, καλός και πρόθυμος να βοηθήσω τον καθένα, δεν κρατάω κακία εύκολα ούτε στον εχθρό μου, αλλά αυτό δνε σημαίνει ότι είμαι χαζός, τον εαυτό μου προσπαθώ να μην διλλητηριασω. Και μου λέει ότι θέλει να είμαι καλός μόνο μαζί της και όχι με τους άλλους. Δεν θέλω να χωρίσω, δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω, θέλω να ηρεμισουμε και να γίνουμε ένα φυσιολογικό ζευγάρι όπως όλα τα ζευγάρια του κόσμου, Θέλω μια συμβουλή, έναν τρόπο τουλάχιστον να μην ξεσπάω και να κάνω τον χαζω. Έναν τρόπο που να της δώσω να καταλάβει ότι την θέλω, ότι θέλω να είμαστε φυσιολογική οικογένεια, δεν γίνεται να προσπαθεί μόνο ο ένας, α και κάτι ακόμα, από την αρχή της σχέσεις μας συνέχεια έλεγε ότι θα με αφήσει και θα φύγει, ότι με μισεί (δεν έχω πει ούτε για αστείο ότι μισώ κάποιον, είναι βαριά λέξη για εμένα). Ξέρω ότι κάνεις δεν μπορεί να με βοηθήσει, κι ότι με τον καθένα επικοινωνούμε διαφορετικά, όμως παρακαλώ όποιον μπορεί από την πείρα του ή από παρόμοια περίπτωση να μου δώσει μια συμβουλή πως να πορευτουμε παρακάτω με σοβαρότητα. 

Συμφωνω με την equinox στο οτι πρεπει ο τροπος που αγαπω και προσφερω/δειχνω την αγαπη μου να ειναι συμβατος με τον τροπο που ο συντροφος μου θελει να αγαπιεται,να λαμβανει αγαπη.αυτο νομιζω εννοει,Αλις μου,η equinox.

απο εκει κ περα,φιλε θεματοθετη,δεν εθεσες ορια απο την αρχη και τωρα να τι τραβας!

ποτε δεν ειναι αργα.

αφου δε μπορειτε να κανετε ενα γονιμο κ εποικοδομητικο διαλογο-η επικοινωνια σας πασχει-για εξαφανισου για κανα 2-3 μερουλες κ δες την αντιδραση της λεω εγω...

Αρέσει στο μέλος Jjames

marie_la_journaliste

# 40 την Πέμπτη στις 19:23
author
Γυναίκα / 50 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 459

αν δε στο κρατουσε μανιατικο απο παλιοτερα φταινε οι ορμονες

η εγκυμοσυνη ειναι μια παραξενη περιοδο στη ζωη της γυναικας...κανε λιγο υπομονη...αλλωστε με την υπομονη σας κρατιουνται οι οικογενειες εμεις οι γυναικες εχουμε πολλα υπαρξιακα και ανασφαλειες και θα πρεπει να στεκεστε βραχοι διπλα μας...οπλισου με υπομονη λοιπον και καλα ξεμπερδεματα

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Jjames

Καλημέρα,

Είμαι καινούριο μέλος στο φόρουμ και γράφω πρώτη φορά. Με την γυναίκα μου είμαι κάποιους μήνες παντρεμένος, δεν γνωριζόμαστε πολλά χρόνια και σε λίγο καιρό θα κάνουμε το πρώτο μας παιδάκι.Το πρόβλημα που με απασχολεί είναι ότι η γυναίκα μου στα καλά καθούμενα ενώ είμαστε μια χαρά και της δείχνω ότι την αγαπάω, ξεκινάει καυγάδες και το κρατάει για μέρες. Οι καυγάδες ποτέ δεν είναι από σοβαρά προβλήματα, το μόνο πρόβλημα που κάθε φορά μας κάνει να τσακωνομαστε είναι οι πρώην μου, ότι αυτές αγαπάω κτλ (να ξεκαθαρίσω ότι πριν από την γυναίκα μου και οι πρώην που λέει, είχα να κάνω σχέση 5 χρόνια). Ένας φίλος μου της είχε πει κάποτε μια ιστορία για μια πρώην μου που με είχε κερατώσει και από τότε  η γυναίκα μου, μου το χτυπάει συνέχεια, ότι μου αξίζει να με κερατονουν ότι δεν είμαι άνδρας κτλ. Χωρίς λόγο όλο αυτό το ξανά λέω. Είμαι σχετικά πολύ ήρεμος άνθρωπος, αλλά ειλικρινά βλέπω αντιδράσεις από τον εαυτό μου που πέφτω από τα σύννεφα, δηλαδή να επιμένει και να με κατηγορεί στα καλά καθούμενα ότι αγαπάω της πρώην μου και να πάω σε αυτές, σε σημείο που θα τρελενε τον καθένα, έχω αρχίσει να βρίζω και να φωνάζω, πράγμα που δεν το έχω κάνει ποτέ ούτε σε σχέση μου ούτε σε φίλους ούτε σε οικογένεια, από τα νεύρα μου να φανταστείτε πέταξα μια κανάτα με νερό στο πάτωμα και έσπασε σε τσακωμό μας και, προσπαθούσε να περάσει από δίπλα μου να φύγει κι εγώ την κρατούσα να μιλήσουμε και φώναζε να κατεβάσω τα χέρια μου κι ότι ήμουν έτοιμος να την χτυπήσω(χωρίς αυτό να έχει συμβεί) και μου λέει να σηκώσεις χέρι σε άνδρα και όχι σε εμένα, ενώ εγώ δεν σήκωσα χέρι, την κράτησα να μιλήσουμε και την εσπροχνα προς τα πίσω για να καθησει και να συζητήσουμε. Στεναχωριέμαι πάρα πολύ που το περνάω όλο αυτό, γιατί όπως είπα, όλα ξεκινάνε μια μέρα στα καλά καθούμενα, στην αρχή της σχέσης μας της είχα ανοιχτεί και της είχα εξηγήσει τι είχε γίνει με μια πρώην σχέση μου και από τότε το βρίσκει πάτημα για να ξεκινήσει τσακωμό, βλέπει εφιάλτες ότι την απαταω ξυπνάμε και είναι με τα μούτρα κάτω, λες και φταίω εγώ. Έχω κάνει φίλους οικογένεια όλους πέρα γιατί συνέχεια βρίσκει να λέει ότι δεν είναι κανένας καλός, έχω κλείσει φβ έχω αφοσιωθεί στην οικογένεια μου κι εκείνη το μόνο που κάνει είναι να ξεκινάει καυγάδες. Χωρίς να σέβεται αν γυρίζω κουρασμένος η όχι.αν στεναχωριεμαι η όχι, από εμένα έχει ότι θέλει και πάλι βρίσκει να λέει ότι δεν είμαι άξιος για να γίνω πατέρας, ότι είμαι καλός με όλους και αυτό είναι το πρόβλημα.. Και αυτό είναι που δεν καταλαβαίνω, έτσι είμαι σαν άνθρωπος, καλός και πρόθυμος να βοηθήσω τον καθένα, δεν κρατάω κακία εύκολα ούτε στον εχθρό μου, αλλά αυτό δνε σημαίνει ότι είμαι χαζός, τον εαυτό μου προσπαθώ να μην διλλητηριασω. Και μου λέει ότι θέλει να είμαι καλός μόνο μαζί της και όχι με τους άλλους. Δεν θέλω να χωρίσω, δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω, θέλω να ηρεμισουμε και να γίνουμε ένα φυσιολογικό ζευγάρι όπως όλα τα ζευγάρια του κόσμου, Θέλω μια συμβουλή, έναν τρόπο τουλάχιστον να μην ξεσπάω και να κάνω τον χαζω. Έναν τρόπο που να της δώσω να καταλάβει ότι την θέλω, ότι θέλω να είμαστε φυσιολογική οικογένεια, δεν γίνεται να προσπαθεί μόνο ο ένας, α και κάτι ακόμα, από την αρχή της σχέσεις μας συνέχεια έλεγε ότι θα με αφήσει και θα φύγει, ότι με μισεί (δεν έχω πει ούτε για αστείο ότι μισώ κάποιον, είναι βαριά λέξη για εμένα). Ξέρω ότι κάνεις δεν μπορεί να με βοηθήσει, κι ότι με τον καθένα επικοινωνούμε διαφορετικά, όμως παρακαλώ όποιον μπορεί από την πείρα του ή από παρόμοια περίπτωση να μου δώσει μια συμβουλή πως να πορευτουμε παρακάτω με σοβαρότητα. 

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost