Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Δεν κατάφερα τίποτα !

Σελίδα : 1

Xrusa96

# 1 στις 10/12/2019
author
Γυναίκα / 24 / Ελεύθερη
Ελλάδα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 4
'Aρεσαν+: 0%

Δεν κατάφερα τίποτα !

Θα ήθελα να σας μιλήσω για της εξέλιξης σχετικά με την μητερα μου . Διάβασα όλες της απάντησης σας και σας ευχαριστώ , πηρα το θάρρος έπειτα από ότι μου ειπατε ή περισσότεροι από εσάς να μιλήσω στην μητέρα μου και έτσι έκανα και ότι μου είπε δεν το περίμενα δεν πίστευα ότι θα μου μιλήσει έτσι ή μητέρα μου . Της μιλήσα έτσι όπως έπρεπε να της μιλήσω και μου είπε πως τα πράγματα δεν είναι όπως τα βλέπω εγώ από τον πατέρα μου της έλειπε ή αγάπη και ή συντροφιά το ερωτικό κομμάτι και έτσι έψαξε αλλού αυτο που της έλειπε . Μου είπε πως και εγώ στην θέση της το ίδιο θα έκανα και πώς κανονικά δεν θα έπρεπε να ασχολουμαι και να κοιτάω την δική μου ζωή ύστερα με χτύπησε εκεί που πονουσα όταν εγω είχα σχέση τέλος πάντων ο πρώην μου είχε πολλά προβλήματα και έτσι έψαξα  ν βρω κάτι άλλο δηλαδή τον απατησα μία φορά και ή μητέρα μου το γνώριζε ή αλήθεια ειναι πως το μετάνιωσα ειχα πολλές τύψεις στο τέλος όμως έμαθα πως και ο ίδιος με απάτησε και με χώρισε έπειτα ...Δεν ήθελα να το κάνω ακόμη το μετανιωνο οπως και να έχει όμως ή μητέρα μου είπε πως έπρεπε να κοιτάξω αυτά που έκανα εγώ και όχι τα δικά της .. θυμωσα και της είπα πως έστω εγώ δεν ήμουν παντρεμένη και πώς δεν θα εβαζα σε καμία περίπτωση το παιδί μου να με καλύπτει και ή απάντηση της ήταν πως συγουρα όταν παντρευτώ θα το κάνω κι εγώ γιατί όπως είπε συγουρα θα βρω έναν απιστο σύζυγο και θα με κερατωνει ακριβώς αυτό μου είπε !! Δεν περίμενα ποτέ να το ακούσω από την μητερα μου αυτό αντί να πιστεύει πως θα φτιαξω τη ζωή μου ευτυχισμένη με έναν άνθρωπο που θα με αγαπάει μου είπε πως απλά θα πηγενω με άλλον και αυτός με άλλη αν είναι δυνατόν δεν θα γίνω ποτέ σαν τη μάνα μου δεν θα το επιστρέψω στον εαυτό μου !!! Δεν θέλω να την βλέπω μπροστά μου έχει πέσει τελιως στα μάτια μου πλέον ...  

ZHLIASOY

# 2 στις 10/12/2019
author
Γυναίκα / 75 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 43
Απαντήσεις: 3.160
Μια παριμοια λεει κατα μανα κατα κυρη κατα γιο κ θυγατερα... κοπελιτσα μου εμεις οι γονεις δινουμε τα παραδειγματα οποτε τι παραδειγμα να παρεις οταν η ιδια σου δειχνει αυτον το δρομο. Εγω θα σου πω το εξης δεν ξερω κ ΔΕΝ θα κρινω το λογο που βρηκε γκομενο η μανα σου...ΟΜΩΣ σε καμια περιπτωση δεν επρεπε να εμπλεξει εσενα..δεν επρεπε οτε να το ξερεις μα ουτε κ να το φανταζεσαι καν..επειδη ομως εγινε κ εσυ πρεπει να προχωρησεις μπροστα κ να κοιταξεις την δικη σου ζωη κ ευτυχια η γνωμη μου ειναι να βρεις δουλεια κ να φυγεις...κ μονη σου να χαραξεις τον δρομο σου ..ετσι νομιζω εγω..
Αρέσει στα μέλη loushian1984, Paralia48 και σε ακόμα 2 μέλη.

konstandinos73

# 3 στις 10/12/2019
author
Ανδρας / 47 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 229
Η μητερα σου? Με μια λεξη? Παρτακιας. Συμφεροντολογος. Δυστυχώς, ομως, αυτοι οι άνθρωποι ειναι τοσο "ζωα" που το "φτυσιμο" το θεωρουν "βροχινο νερο". Βρε ουστ. Και ειναι πολλοι τετοιοι.
Αρέσει στα μέλη loushian1984, tzoulia59

wish_

# 4 στις 11/12/2019
author
Γυναίκα / 35 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 3.055

Η μητέρα σου έκανε τα λαθη της και συνεχίζει να τα κάνει και δυστυχώς αυτά τα λαθη αφηνουν πληγες σε ανθρωπους που δεν φταιξαν και δεν φταινε.

Θεωρεί οτι ειχε τους λογους της,δεν την δικαιολογουμε,εκει εξω υπαρχουν απειρες ιστορίες,ανθρωποι που βρισκουν την αγαπη αλλου επειδη δεν την πηραν απο το γαμο τους αλλα δεσμιοι του γαμου τους γιατι δεν μπορουν να φυγουν απο αυτόν για μια νεα αρχη,καθενας για τους δικους του λογους.

Τ οτι απατησες το συντροφο σου μια φορα σιγουρα δεν ηταν ωραιο,καθε φορα που καποιος εχει προβλημα δεν ξεσπάμε βρισκοντας κατι άλλο,ειμαστε διπλα του,βοηθαμε αν μπορουμε με τον τροπο μας,αλλιως φευγουμε.

Δεν μπορείς ν άλλαξεις τα πραγματα,έκανες την κουβεντα σου και πηρες τις απαντήσεις σου,θέλει χρονο μέσα σου να ωριμάσει όλο αυτό,μη λες οτι δεν καταφερες γιατι καταφερες.καταφερες να βρεις το θαρρος να μιλησεις,να τα βγαλεις απο μεσα σου,να παρεις καποιες απαντησεις.Στη ζωη ολα θελουν το χρονο τους.Φροντισε να επικεντρωθείς σε σενα,na ειναι ενα παραδειγμα προς αποφυγη και παραδειγμα που θα σε κανει καλυτερη στη ζωη σου και απεναντι στους αλλους,μην αφησεις το σημαδι αυτο να επηρεασει ολη την υπολοιπη ζωη σου,στο χερι σου ειναι τι θα επιλέξεις.

Αρέσει στα μέλη loushian1984, anassa_ και σε ακόμα 3 μέλη.

equinox_

# 5 στις 11/12/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Κατι πολυ σημαντικο εχω μαθει μεχρι τωρα..

Οσο πιο πολυ δινεις σημασια στα πραγματα που σου συμβαινουν, τοσο πιο πολυ σταθεροποιεις αυτη τη γραμμη της ζωης σου (αρνητικη σ' αυτη την περιπτωση)

και, τοσο πιο δυσκολα θα ειναι για εσενα να βγεις απο αυτη την τρυπα που εχεις πεσει,

γιατι μπαινεις ολο και πιο βαθια.

Τι ηθελες/θες να καταφερεις, τελικα;

matakiamou123

# 6 στις 11/12/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Μαλιστα προχωρα τον δικο σου δρομο,οι γονεις σιγουρα θα ειναι στο πλαι σου οποτε χρειαστει...αλλα μην αφηνεις κανεναν να περπατησει στον χωρο που θα δημιουργησεις.Τα χωρισμενα παιδια καμια φορα κανουν τις καλυτερες οικογενειες.Τωρα ξεκινας εισαι πολυ μικρη για να κατσεις να λυσεις τα προβληματα των γονειων σου.Στηριξου σε εσενα και ναι οπως λενε και οι προηγουμενοι εαν μπορεις να βρεις δουλεια για να φυγεις τουλασχιστον προσπαθησε το.

Persefoni__

# 7 στις 11/12/2019
author
Γυναίκα / 51 / Διαζευγμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 358

Είθισται ...

..στους άλλους να μας ενοχλεί κάτι όταν αυτό το κάτι αντικατοπτρίζει κάποιο δικό μας χαρακτηριστικό , που αρνούμαστε να το αποδεχτούμε!!  Αναπαράγεις το ίδιο με τη μητέρα σου μοτίβο γι αυτό και σου μίλησε έτσι . Εννοείται πως για μένα η μητέρα σου έχει στην όλη σου "εξέλιξη" ένα -λυπάμαι που στο λέω- πολύ μικρό ποσοστό "συμμετοχής" Η θεωρία του παραδείγματος (αναφέρομαι στο κατα μάνα κλπ που έγραψαν πιο πάνω) έχει δύο πλευρές. Του παραδείγματος προς μίμηση και του παραδείγματος προς αποφυγή.Εσύ επιλέγεις αν θα μιμηθείς ή θ ' αποφύγεις. Πρέπει να συνειδητοποιήσεις μερικά πράγματα όμως επειγόντως 

1) Οι γονείς μας δεν είναι άγιοι

2) ΠΟΤΕ δεν θα μάθεις την "αλήθεια" , στο τί έγινε και η μητέρα σου προχώρησε έτσι άρα πάμε στο ...

...3) ΔΕΝ ανακατευόμαστε στις προσωπικές ζωές κι επιλογές άλλων ανθρώπων -έστω κι αν είναι οι γονείς μας -ΑΝ ΔΕΝ ΜΑΣ ΖΗΤΗΘΕΙ 

4) Ο τρόπος ζωής που θ ακολουθήσεις εσύ , είναι καθαρά και μόνο στις αποφάσεις σου

5) Κι άλλα παιδιά μεγάλωσαν σε χειρότερα σπίτια όμως γίναν άψογοι άνθρωποι (πρόσεξε μιλάω πρώτα γι ανθρώπους και μετά για σύντροφους) Εδώ λειτουργεί το παράδειγμα προς αποφυγή που σου λεγα πιο πάνω 

6) Έχεις πολύ δύσκολο δρόμο μπροστά σου ,γιατί όλα όσα επιγραμματικά σου λέω είναι πολύ δύσκολο να τα εφαρμόσεις 

7) ΜΗΝ μπαίνεις σε στείρες αντιπαραθέσεις με τη μητέρα σου που στο κάτω κάτω εσένα ΔΕΝ σε ωφελούν πουθενά (ίσως μόνο στο ν' ακολουθήσεις το "προς αποφυγή" ) 

8 ) Κανένας μας εδώ μέσα όσο και να σε παρηγορήσουμε και να πάρουμε το μέρος σου δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε "πραγματικά" Δεν νομίζω πως έχει κάποιο νόημα να διαβάζεις μηνύματα "αχ καημένο μου παιδί τί τραβάς κι εσύ και πόσο δίκιο έχεις.. " Δεν απάντησα την πρώτη φορά που είδα το θέμα. Βλέποντάς το όμως και δεύτερη φορά η "εικόνα" που μου βγήκε είναι ένα παιδί που ψάχνει επιβεβαίωση Η επιμονη και η εμμονή σ αυτό το θέμα τί έκανε η μαμά μου και τί μου είπε και πω πω πώς το κανε αυτό... μ έκαναν να σου γράψω τα πιο πάνω!!! 

9) Πρέπει να καταλάβεις πως είστε άσχετα αν είναι η μητέρα σου δύο διαφορετικά άτομα και λογικό είναι να κράτησε επιθετική στάση και σου μίλησε έτσι...Είχε και έχει κι αυτή το δικό της σταυρό να κουβαλήσει 

10 ) Αφού λοιπόν ΔΕΝ εγκρίνεις  τη στάση της σταματάς εδώ το "κλαψούρισμα" και παίρνεις τη δική σου συναισθηματική ζωή στα χέρια σου 

Συγνώμη αν κάπου είμαι σκληρή..αν το καλοσκεφτείς όμως θα δεις πως κάπου ένα δίκιο το έχω. 

Καλή σου μέρα!! 

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Xrusa96

Δεν κατάφερα τίποτα !

Θα ήθελα να σας μιλήσω για της εξέλιξης σχετικά με την μητερα μου . Διάβασα όλες της απάντησης σας και σας ευχαριστώ , πηρα το θάρρος έπειτα από ότι μου ειπατε ή περισσότεροι από εσάς να μιλήσω στην μητέρα μου και έτσι έκανα και ότι μου είπε δεν το περίμενα δεν πίστευα ότι θα μου μιλήσει έτσι ή μητέρα μου . Της μιλήσα έτσι όπως έπρεπε να της μιλήσω και μου είπε πως τα πράγματα δεν είναι όπως τα βλέπω εγώ από τον πατέρα μου της έλειπε ή αγάπη και ή συντροφιά το ερωτικό κομμάτι και έτσι έψαξε αλλού αυτο που της έλειπε . Μου είπε πως και εγώ στην θέση της το ίδιο θα έκανα και πώς κανονικά δεν θα έπρεπε να ασχολουμαι και να κοιτάω την δική μου ζωή ύστερα με χτύπησε εκεί που πονουσα όταν εγω είχα σχέση τέλος πάντων ο πρώην μου είχε πολλά προβλήματα και έτσι έψαξα  ν βρω κάτι άλλο δηλαδή τον απατησα μία φορά και ή μητέρα μου το γνώριζε ή αλήθεια ειναι πως το μετάνιωσα ειχα πολλές τύψεις στο τέλος όμως έμαθα πως και ο ίδιος με απάτησε και με χώρισε έπειτα ...Δεν ήθελα να το κάνω ακόμη το μετανιωνο οπως και να έχει όμως ή μητέρα μου είπε πως έπρεπε να κοιτάξω αυτά που έκανα εγώ και όχι τα δικά της .. θυμωσα και της είπα πως έστω εγώ δεν ήμουν παντρεμένη και πώς δεν θα εβαζα σε καμία περίπτωση το παιδί μου να με καλύπτει και ή απάντηση της ήταν πως συγουρα όταν παντρευτώ θα το κάνω κι εγώ γιατί όπως είπε συγουρα θα βρω έναν απιστο σύζυγο και θα με κερατωνει ακριβώς αυτό μου είπε !! Δεν περίμενα ποτέ να το ακούσω από την μητερα μου αυτό αντί να πιστεύει πως θα φτιαξω τη ζωή μου ευτυχισμένη με έναν άνθρωπο που θα με αγαπάει μου είπε πως απλά θα πηγενω με άλλον και αυτός με άλλη αν είναι δυνατόν δεν θα γίνω ποτέ σαν τη μάνα μου δεν θα το επιστρέψω στον εαυτό μου !!! Δεν θέλω να την βλέπω μπροστά μου έχει πέσει τελιως στα μάτια μου πλέον ...  

Αρέσει στα μέλη loushian1984, jeyrum και σε ακόμα 6 μέλη.

squirrel1968

# 8 στις 11/12/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Βασανιζεσαι...αδικως...την αποδοχη απο τη μητερα σου δεν θα την παρεις ποτέ...

παρε  τη ζωη στα χερια σου...
...δουλεψε...κ φυγε ..

Enikos

# 9 στις 11/12/2019
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 22.267

Ηθικο διδαγμα...

Δεν συστηνουμε κουβεντες, με καποιον που δεν σεβεται τον εαυτο του...

Χαμενος χρονος...

Αλλα και γενικοτερα βλεπω οτι...

Του κεράτου γινεται...

Στο στορι...

Αρέσει στα μέλη loushian1984, agrotis53 και σε ακόμα 1 μέλος.

Enikos

# 10 στις 11/12/2019
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Αρεσε και στον θαυμαστη, η ρησις...

Αρέσει στα μέλη ZHLIASOY, agrotis53 και σε ακόμα 2 μέλη.

alisida

# 11 στις 11/12/2019
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 8.231

Τι το είπες και το πήρε πίσω

Παράθεση:
Σχόλιο # 10 από Enikos

Αρεσε και στον θαυμαστη, η ρησις...

Αρέσει στα μέλη agrotis53, Enikos

agrotis53

# 12 στις 11/12/2019
author
Ανδρας / 55 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 2.417

εμπλουτιζεται σιγα σιγα η ιστορια,,,  θα υπαρχη αραγε και κατι αλλο;;...δεν ξερω τι προβλεπη το σεναριο... απο κερατο παντως, μπολικο...

Αρέσει στα μέλη archagellos, ZHLIASOY και σε ακόμα 2 μέλη.

Enikos

# 13 στις 11/12/2019
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Θα υπαρξει, θα υπαρξει...

Συνταγη για τυρομπαλακια, με κουκουναρι και ενα τσικ κανελα...

Νομιζω δηλαδη...

Παράθεση:
Σχόλιο # 12 από agrotis53

εμπλουτιζεται σιγα σιγα η ιστορια,,,  θα υπαρχη αραγε και κατι αλλο;;...δεν ξερω τι προβλεπη το σεναριο... απο κερατο παντως, μπολικο...

Αρέσει στα μέλη agrotis53, jeyrum και σε ακόμα 2 μέλη.

anassa_

# 14 στις 11/12/2019
author
Γυναίκα / 58 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 3.136

Σενάριο  πράγματι ... 

Το λοιπόν, ενα καλό σενάριο οφείλει να έχει: 

Χρημα ---> δεν το έχουμε ,το ψάχνουμε 

Σεχ ---> μας περισσεύει 

ιδρώτα ---> όσο να πεις κάτι γίνεται λόγω του από πάνω 

αίμα --->  με το μαλλιοτραβηγμα μαμάς/κόρης  απίθανο το βλέπω, αλλά με αυτό μου το ποστ μπορεί να με ψάξει κ να δωθεί η λύση  

Κοπέλια συνελθε 

Παράθεση:
Σχόλιο # 12 από agrotis53

Αρέσει στα μέλη agrotis53, ZHLIASOY και σε ακόμα 1 μέλος.

Enikos

# 15 στις 11/12/2019
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Το εβανε στη θεση του, με...μπουστο καλε...

Παράθεση:
Σχόλιο # 11 από alisida

Τι το είπες και το πήρε πίσω

Αρέσει στα μέλη agrotis53, jeyrum

tzoulia59

# 16 στις 11/12/2019
author
Γυναίκα / 80 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 7.292

θα ειμαι πολυ ευγενικη και θα μιλησω προσεκτικα γιατι το σαιτ περναει τα γραπτα απο λογοκρισια ...

η μητερα σου οπως και παρομοια ατομα που κερατωνουν τους συντροφους τους -συζυγους τους ..βλεπουν παντου οπαδους ...

κι αυτο συμβαινει σ ολους τους τομεις να ξερεις ...οτι βιωνει ο καθενας νομιζει οτι το βιωνει κι ο παρα διπλα και βλεπει παντου ομοιους  ..

η μανα σου λοιπον επειδη εχει ολα τα κακα πανω της   ..

.σου φορτωνει ευθυνες για να αποποιηθει τις δικες της οταν καποτε κερατωσες εναν φιλαρακο ...(κακως )

και μαλιστα σου λεει οτι οταν παντρευτεις κι εσυ θα κερατωνεις οπως και ο συζυγος σου εσενα ...

στειλτην στο διαολο και κοψε τις επαφες ,,καμια επαφη ..τιποτα δεν αξιζει ...αισχος της και ντροπη της ,...

να συνπεριφερεται χωρις σεβασμο στον ανθρωπο της και στο παιδι της ...

θα το πω για αλλη ,μια φορα ...η προσωπικη μου αποψη ειναι ...

παντρεμενος που κερατωνει τον συντροφο  του δεν αξιζει  κανενα σεβασμο ...

και ουτε  εχει κανενα ελαφρυντικο ...

οταν δεν σε καλυπτει ο γαμος ..για οποιονδηποτε λογο ...απλα χωριζεις ...

οταν δεν εισαι ετοιμος για χ ..ψ λογους ..να χωρισεις μικρα παιδια ,,οικονομικοι λογοι κλπ ...καθεσαι στ αυγα σου και δεν κερατωνεις ...

για κανενα λογο ...

ουτε αναγκες ουτε κουραφεξαλα ,,,

κι οταν ερθει η καταλληλη στιγμη ,,χωριζεις ...

κανε αυτο που σου ειπα ,,

,βρες δουλεια και μεινε με τον πατερα σου .

.ξεβρωμιστε το σπιτι σας απ αυτο το σκουπιδι ..

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Xrusa96

Δεν κατάφερα τίποτα !

Αρέσει στα μέλη loushian1984, Xrusa96

equinox_

# 17 στις 12/12/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Xrusa96

Της μιλήσα έτσι όπως έπρεπε να της μιλήσω και μου είπε πως τα πράγματα δεν είναι όπως τα βλέπω εγώ από τον πατέρα μου της έλειπε ή αγάπη και ή συντροφιά το ερωτικό κομμάτι και έτσι έψαξε αλλού αυτο που της έλειπε . Μου είπε πως και εγώ στην θέση της το ίδιο θα έκανα και πώς

συγουρα θα βρω έναν απιστο σύζυγο και θα με κερατωνει  Δεν περίμενα ποτέ να το ακούσω από την μητερα μου αυτό αντί να πιστεύει πως θα φτιαξω τη ζωή μου ευτυχισμένη με έναν άνθρωπο που θα με αγαπάει μου είπε πως απλά θα πηγενω με άλλον και αυτός με άλλη αν είναι δυνατόν δεν θα γίνω ποτέ σαν τη μάνα μου δεν θα το επιστρέψω στον εαυτό μου !!! Δεν θέλω να την βλέπω μπροστά μου έχει πέσει τελιως στα μάτια μου πλέον ...  

Οταν ειμαστε θυμωμενοι, ακουμε ο,τι θελουμε και εδω θα σου προτεινα να ακουσεις, οχι αυτο που εσυ ηθελες, αλλα αυτο που μπορει να ειναι η πραγματικοτητα της μανας σου..

Μηπως τελικα, στον πατερα σου - αξιζε να κοιμαται μονος του;
Μηπως, αυτος ηταν ο πρωτος απιστος, ανιπαρκτος ''συζηγος'' και η μητερα σου - αντεδρασε με το τροπο της;

Σου λεει πως τα πραγματα δεν ειναι, οπως τα βλεπεις εσυ - μονο τα επιφανειακα, δλδ. μονο τα δικα της που εκανε και προτιμας να μην βλεπεις και τα του πατερα σου.
Δεν παιρνω τη θεση της...
Αλλα θα ηταν καλα, να τα δεις οσο το δυνατον, αντικειμενικα, με κατανοηση και οχι ως με ετοιμη την ποινη και αν πραγματι θες να βγεις απο αυτη την κατασταση.

Παράθεση:
Σχόλιο # 16 από tzoulia59

θα ειμαι πολυ ευγενικη και θα μιλησω προσεκτικα

στειλτην στο διαολο και κοψε τις επαφες ,,καμια επαφη ..τιποτα δεν αξιζει ...αισχος της και ντροπη της ,...

ξεβρωμιστε το σπιτι σας απ αυτο το σκουπιδι ..

πολλοι σου ειπανε να φυγεις, πολλοι την κατιγορισαν, μην ξεροντας την πραγματικοτητα οπως εσενα, πολλοι ριξανε τις πετρες τους, που κρατανε στις τσεπες τους για τετοιες περιπτωσεις και σε συμβουλευουν να κανεις το ιδιο...

Εγω ομως θα σου πω πως ''οπου και αν πας, η πολη θα σε ακολουθει...''

Και θα σε ακολουθει, αν δεν συγχωρησεις, αν δεν αποδεχθεις πως αυτο ηταν/ειναι η μητερα σου - αυτο επραττε/πραττει, οπως και τα του πατερα σου, που δεν μπορει να ειναι ο αθοος, ο αγγελος που του κανανε οι αλλοι ''κακο''

Εχεις ''υπνωτιστει'' απο το ''σε κατηγορω'' (- γιατι, ομως; - ισως, επειδη δεν μπορεις να συγχωρεσεις εσενα, πως αρχισες να μοιαζεις στη μητερα σου;;; Και ειναι πιο ευκολο να ριξεις εκει, παρα σ' εσενα; Γιατι δικαιολογεις μονο τις δικες σου πραξεις; εχει σημασια αν εισαι παντρεμενη ή οχι, αφου - απατη ειναι ) - που και το μονο που θα καταφερεις, ειναι να σου προκαλεις επιπλεον πονο και δισαρεστα συναισθηματα.

Ζητησε επαγγελματικη βοηθεια για να μπορεσεις να απεξαρτηθεις απο τα δικα σου τα ''σκοπιδια'' που εχεις ηδη κουβαλισει.
Εχεις ''υπνωτιστει'', δινοντας σημασια μονο σ' αυτη τη πλευρα της μητερας σου, εχεις παγωσει την εικονα της και αυτο παγωνει και εσενα.
Η μητερα σου, δεν ειναι μονο αυτο οπως και εσυ, δεν εισαι μονο αυτο που απατησες τον συντροφο σου.

Αν φυγεις, φυγε καθαρη τουλαχιστον και οχι με ενα τσουβαλι γεματο αρνητικοτητες...

Megalodondas

# 18 στις 14/12/2019
author
Ανδρας / 48 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 760

Ο λόγος δήμιουργει τίς σχέσεις ανάμεσα στο εγώ καί στο άλλο κι η διδαχή του εγώ από το άλλο δημιουργεί τόν λόγο...

Levinas

Όταν τα λόγια δεν φτάνουν..δεν φταίει πάντα μόνο ο ένας μα και ο άλλος με την στάση, συμπεριφορά του πού τα προκαλεί, δημιουργεί..

Παράθεση:
Σχόλιο # 17 από equinox_

Οταν ειμαστε θυμωμενοι, ακουμε ο,τι θελουμε και εδω θα σου προτεινα να ακουσεις, οχι αυτο που εσυ ηθελες, αλλα αυτο που μπορει να ειναι η πραγματικοτητα της μανας σου..

elefther

# 19 στις 22/12/2019
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μαρούσι
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 8

Γίνε αυτό που θέλεις να είσαι αλλά επέτρεψε στον άλλον να είναι αυτό που θέλει να είναι. Οι εμπειρίες μας διαμορφώνουν απόλυτα τις ιδέες μας. Αυτό που άκουσες από τη μητέρα σου είναι αποτέλεσμα της δικής της εμπειρίας. Η σχέση της με τον πατέρα σου την έκανε να πιστεύει αυτό που σου είπε. Εάν είχε διαφορετικό βίωμα θα είχε διαφορετική ιδέα. Από τις εμπειρίες μας βγάζουμε συμπεράσματα. Η μητέρα σου έβγαλε αυτό το συμπέρασμα γιατί έζησε με το συγκεκριμένο τρόπο. Αυτό που προσπαθώ να πω είναι πως οι εμπειρίες μας διαμορφώνουν. Είναι ανθρώπινο χαρακτηριστικό να βγάζουμε συμπεράσματα από τις εμπειρίες μας. Μπορούμε να αποδεχτούμε μια συμπεριφορά και να απορρίψουμε μια άλλη. Μπορούμε να αξιολογούμε ορισμένα συμπεράσματα χωρίς όμως να ακυρώνουμε ανθρώπους. Η μητέρα σου έκανε ορισμένες επιλογές. Ο κάθε άνθρωπος έχει δικαίωμα στις επιλογές του. Μέσα από τις εμπειρίες των άλλων αξιολογούμε τι μας ταιριάζει. Είναι θετικό που μίλησες με τη μητέρα σου, που κατάλαβες για ποιο λόγο έκανε ορισμένες επιλογές, που κατάλαβες τι επιλογές θέλεις εσύ να κάνεις στη ζωή σου. Κατάφερες λοιπόν πολλά. Αυτή η συζήτηση είχε θετικά στοιχεία, επικεντρώσου σε αυτά και απέδειξε πως υπάρχει και άλλος τρόπος να ζεις με τον άνθρωπο που επιλέγεις.

Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost