Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Να αγαπάς τα κενά σου...!

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

maraki_lar_1980

# 1 στις 13/1/2020
author
Γυναίκα / 40 / Σε σχέση
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Θέματα: 34
Απαντήσεις: 1.256
'Aρεσαν+: 0%

Να αγαπάς τα κενά σου...!

Αγαπημένη φίλη από το δημοτικό.

Η πιο όμορφη της τάξης μας.

Με το που σε έβλεπε, σου κόβονταν τα πόδια.

Ακόμα το θυμάμαι το συναίσθημα.

Εδώ και χρόνια βρεθήκαμε στο facebook κι έχουμε γίνει ξανά κολλητοί.

Με παίρνει χθες τηλέφωνο.

Για κάποιον λόγο δεν απάντησα.

Όταν είμαι διακοπές, συνήθως το τηλέφωνο είναι χαμηλωμένο.

Μου πήρε χρόνια να μάθω να χαμηλώνω το τηλέφωνο όταν οι στιγμές είναι ιερές.

Της στέλνω μήνυμα ότι θα την πάρω σήμερα.

Στον γυρισμό από τα Ζαγοροχώρια την πήρα.

Απάντησε.

«Τι κάνεις, αγάπη μου;»

Η γλώσσα πλάθει το συναίσθημα, αλλά και τα συναίσθημα τη γλώσσα. Κάτι σαν την κότα και το αυγό. Ποτέ δεν θα μάθεις ποιο βγήκε πρώτο.

«Σε είδε ένας μαθητής μου έξω από τον Ναό της Αγίας Παρασκευής στο Μονοδένδρι. Αυτό πήρα να σου πω».

«Ρε Σοφάκι, με τόσους μαθητές που έχεις, δεν γίνεται να μην πέσω πάνω και σε κάποιον» της κάνω χαμογελώντας.

Με γουστάρω όπως είμαι.

Μεγάλη ιστορία να σε γουστάρεις όπως είσαι. Τότε μόνο σε γουστάρεις. Τότε μόνο είσαι φιλαράκι σου. Διαφορετικά, είσαι εχθρός σου. Κι άμα είσαι εχθρός σου, χέσ' τα κι άσ' τα, φιλαράκι.

Η Σοφία, εκπαιδευτικός.

Όταν είχα πάει στην Κω να τη βρω, όπου κι αν πηγαίναμε, παιδιά την αγκάλιαζαν. Κυρία, κυρία! Τη ζήλεψα.

Το ζηλεύω το επάγγελμα του εκπαιδευτικού. Δεν είναι επάγγελμα. Λειτούργημα είναι. Διαμορφώνει ψυχές. Πλάθει χαρακτήρες. Σμιλεύει ζωές.

Το θεωρώ ιερό κι έχουμε πολλούς εκπαιδευτικούς στη χώρα μας που το τιμούν.

«Τι σκαρώνεις, Σοφάκι;» συνεχίζω.

Η Σοφία, από τα πιο δραστήρια άτομα που θα συναντήσεις.

«Πολλά. Όσον αφορά την πεζοπορία αυτό, όσον αφορά τη φωτογραφία το άλλο, όσον αφορά το άλλο εκείνο».

Ατέλειωτη η λίστα.

«Σοφάκι, είσαι παράδειγμα για όλους μας».

«Μου αρέσει αυτό που κάνω. Μέσα από όλες αυτές τις δραστηριότητες καλύπτω τα κενά μου».

«Πώς το είπες το τελευταίο, Σοφάκι;»

«Καλύπτω τα κενά μου».

Αυτές τις ατάκες τις τσακώνω σαν κομμάτια από χρυσάφι στην άμμο.

Αυτά που σκαλώνουν στο κόσκινο.

«Καλύπτω τα κενά μου».

Τέσσερις λέξεις, μια ζωή.

Μπορεί και περισσότερες.

Δεν ξέρω κανέναν που να μην έχει κενά.

Ξέρω όμως κάποιους που τα αποδέχονται και άλλους που δεν τα αποδέχονται. Οι πολλοί δεν τα αποδέχονται.

Για την ακρίβεια, τα πολεμάνε. Τα ξορκίζουν. Μαζί και τον εαυτό τους. Βλέπεις, τα κενά σου είναι ο εαυτός σου.

Πάντα ήταν και πάντα θα είναι. Τα κενά σου είσαι εσύ. Εσύ, χωρίς κενά, δεν είσαι εσύ. Θα ήσουν άλλος. Οι πολλοί τα θεωρούν σκουπίδια στο σαλόνι τους. Λεκέ στα γυαλιά τους. Ξεραμένες βρομιές στη λεκάνη τους.

Νομίζω ότι η μεγαλύτερη ανεπάρκεια με την οποία μας μεγάλωσαν είναι ότι είμαστε ανεπαρκείς. Μας έμαθαν ότι είναι το τρωτό μας σημείο. Η αχίλλειος πτέρνα μας. Κι όμως, είναι το ομορφότερο σημείο μας. Αυτό που θα πλήρωνες όλα τα λεφτά του κόσμου για να σου χαρίσουν. Για να ξεχωρίζεις.

Η ανεπάρκειά σου είναι τα χρώματα στον πίνακά σου. Οι αφροί στη θάλασσά σου. Οι ραγάδες στο κορμί σου. Οι ρυτίδες στο πρόσωπό σου. Μην πας να τις καλύψεις. Μόνο να τις αγαπήσεις.

Στα δικά μου χρόνια μας μάθαιναν ότι αυτοεκτίμηση είναι η ανάγκη μας να είναι όλα τέλεια. Να είμαστε αψεγάδιαστοι. Να μην κάνουμε λάθη. Να είναι κάτασπρο το πανί μας. Αστραφτερό. Χωρίς ούτε ίχνος από λεκέ. Ούτε τόσο δα μικρό. Να είμαστε μονίμως ο Σούπερ Γκούφη. Να βρίσκουμε συνέχεια μαγικά φιστίκια. Και πού διάολο να τα βρεις τα ρημάδια. Όλα τα φιστίκια του κόσμου δεν θα σου έφταναν να καλύψεις την τελειομανία σου.

Εξάρτηση είναι η τελειομανία. Ρουφήχτρα. Σ' τα ρουφάει όλα. Εθισμός. Ηρωίνη. Σου κλέβει τη χαρά, μαζί και τη ζωή σου. Κι όμως, αυτοεκτίμηση είναι να με αποδεχτώ όπως είμαι. Ατελή. Εννοείται, θέλω το καλύτερο.

Δεν το έχω όμως ανάγκη.

Με γουστάρω όπως είμαι.

Μεγάλη ιστορία να σε γουστάρεις όπως είσαι. Τότε μόνο σε γουστάρεις. Τότε μόνο είσαι φιλαράκι σου.

Διαφορετικά, είσαι εχθρός σου. Κι άμα είσαι εχθρός σου, χέσ' τα κι άσ' τα, φιλαράκι.

Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο στον κόσμο από την αυτοεκτίμηση. Τίποτα. Και τι είναι τελικά αυτοεκτίμηση;

Να αγαπάς τα κενά σου. Αυτό είναι αυτοεκτίμηση.

{12.1.2020 | 09:57 Στέφανος Ξενάκης}

Y.Γ: απλα...τελειο!

Αρέσει στα μέλη -Aggeliki-, Andre66 και σε ακόμα 1 μέλος.

agrotis53

# 2 στις 13/1/2020
author
Ανδρας / 55 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 1.972
Δεν θα μπορουσα να συνδιασω το θεμα κενο... με την αυτοεκτιμηση...κατα καποιο τροπο ο συγραφεας αυτου του αρθρου. Καπου εχει μπερδεψη της εννοιες και την ουσια...το κανω κατι για να καλυψω καποια κενα τα οποια ουσιαστικα ειναι αισθηματα που θα τα ηθελα αλλα δεν τα εχω.. για διαφορους λογους και αιτιες... δεν προυποθετη εχω η δεν εχω αυτοεκτιμηση...αυτοεκτιμηση ειναι να ξερης τον εαυτο σου και να μην τον φοβασαι. Να μην τον υποτιμας. Να μην τον ντρεπεσε... το κενο ομως ειναι αισθηση απουσιας...ελειψης...Υπαρχη ακομη και αν το αποδεχθης πληρως...υπαρχη ακομη και αν κανης οτιδηποτε να το καλυψης... ειναι πραγματικο σου θελω που ομως δεν μπορης να εχεις. Ητε σε δεδομενη στιγμη ητε σε μονιμη...και ειναι κατι το οποιο δεν εξαρτατε απο εσενα μονο ... νομιζω ειναι μεγαλη η διαφορα...
Αρέσει στο μέλος Kristina_

squirrel1968

# 3 στις 13/1/2020
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 1.817

Μπορεί να εννοούσε καλύπτω...

τον ελεύθερο χρόνο μου δημιουργικα..

.Δεν είναι απαραίτητα "κενά"...

Αλλά ελεύθερος κατάδικος της χρόνος...που τον καλύπτει...με ασχολίες που λατρεύει..

.Τα άτομα που έχουν μάθει στο χαλαρά κ τίποτα...

(κ αυτό χρειάζεται εννοείται)

δεν διανοουνται ότι κάποιος μπορεί να περάσει 

καλά...έχοντας πολλά χόμπι...κ να καταπιάνεται με διάφορα...

Αυτό τον ηρεμουν...τον ευχαριστουν

..αυτά γουστάρει. να κάνει όταν έχει "κενό"

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν βρίσκεται κοινωνικά,

δεν συνάπτει σχέσεις...δεν αράζει..

.Εγώ έτσι αντιλαμβάνομαι αυτό που είπε η φίλη σου...

κ όχι ότι βρίσκει δραστηριότητες...για να καλύψει ...συναισθηματικά κενά κλπ..

Ίσα ίσα η αυτοεκτίμηση υπάρχει...

διότι περνάει υπέροχα κ μόνη της..

επιλέγοντας κ ξετρυπωνοντας (κενό...)

ποιοτικό χρόνο για την ίδια...

Υ.Γ.

κ αφού είναι κ δασκάλα...το κενό .

..έχει αυτή την έννοια...

του ελεύθερου προσωπικού της χρόνου.

Αρέσει στα μέλη equinox_, maraki_lar_1980

marie_la_journaliste

# 4 στις 13/1/2020
author
Γυναίκα / 50 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 457

παιδια κενα ειναι αυτα που καλυπτεις

απλα δε θελεις να μεινεις μονος με τον εαυτο σου...οχι επειδη δε σου αρεσει αυτο που εισαι -οπως πολλοι υποστηριζουν- η δε θελεις να μαθεις την αληθεια γυρω απο τον εαυτο σου, αλλα γιατι απλα αγαπάς  το να εισαι με ανθρώπους γυρω σου. Σε βοηθουν να αισθάνεσαι χρησιμος και για μενα χρησιμος ειναι αυτος που προσφερει οχι μια καλη ποιοτητα ζωης στον εαυτο του αλλα ενα χέρι βοηθειας σε οποιον το εχει αναγκη. το να μαθεις να  διαχειριζεσαι τη μοναξια ειναι δε λεω πολυ καλο αλλα προτιμώ να έχω παντα δίπλα μου ανθρώπους ν αγαπω και να φροντίζω. Δεν ειναι οτι εχω χαμηλη αυτοεκτίμηση δεν σημαινει βεβαια οτι δεν εχω και ανασφάλειες, δε θεωρω τον εαυτο μου δυνατο  αλλα δεν σημαινει οτι τον θεωρω και αδύναμο...απλά αυτο το αισθημα της προσφορας ειναι τόσο υπέροχο  που θελω να επαναλαμβάνεται ξανα και ξανά..  κι οποιος δε συμφωνει μαζί μου.. η αληθεια ειναι οτι δε με ενδιαφερει και πολύ. ας κανει ο καθενας οτι τον αναπαύει προκειμενου να αισθανεται καλά. 

Αρέσει στα μέλη alisida, Andre66 και σε ακόμα 1 μέλος.

alisida

# 5 στις 13/1/2020
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Απαντήσεις: 6.663

Μόνος με τον εαυτό μου

Απλά δεν υπάρχει !!!Μένω μόνος ,κάνω κάτι .Είτε διαβάζω βιβλίο,είτε βλέπω τηλεόραση είτε ακούω μουσική ...Όλα αυτά που χρησιμοποιώ είναι η παρέα μου ...Ακόμα και ο καναπές ή το κρεβάτι μου ,ακόμα και το αυτοκίνητο που θα πάρω να πάω βόλτα μόνος μου ...Μόνος με τον εαυτο μου απλά δεν υπάρχει ως πραγματικότητα ...Εντελώς λάθος η έκφραση ...
Αρέσει στο μέλος agrotis53

marie_la_journaliste

# 6 στις 13/1/2020
author
Γυναίκα / 50 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 457

οταν νιωθω μονη

το κρεβατι μου φαινεται αδειο δε βρισκω  σταθμο τς προκοπης στο ραδιο...δε εχει τιποτα καλο η τηλεοραση  δεν εχω καμια διαθεση να διαβασω... δε μπορω να συγκεντρωθω σε τιποτα συγκεκριμενα..δεν εχω καν ορεξη να βγω μια βολτα να παρω αερα..δε νομιζω να ειναι λαθος η εκφραση..ειναι λαθος ο τροπος που το αντιμετωπιζω εγω κι ισως αρκετοι σαν εμενα...  ουφ ..μακαρι να μπορουσα να το παρω αλλιως..αλλα εγω θελω ανθρωπινη παρουσια...μια ζεστη αισθηση ...μια φωνη...εστω μερικες αραδες γραμμένες στην αλλη πλευρα. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 5 από alisida

Μόνος με τον εαυτό μου Απλά δεν υπάρχει !!!Μένω μόνος ,κάνω κάτι .Είτε διαβάζω βιβλίο,είτε βλέπω τηλεόραση είτε ακούω μουσική ...Όλα αυτά που χρησιμοποιώ είναι η παρέα μου ...Ακόμα και ο καναπές ή το κρεβάτι μου ,ακόμα και το αυτοκίνητο που θα πάρω να πάω βόλτα μόνος μου ...Μόνος με τον εαυτο μου απλά δεν υπάρχει ως πραγματικότητα ...Εντελώς λάθος η έκφραση ...

Αρέσει στα μέλη agrotis53, papadoud και σε ακόμα 1 μέλος.

Sourya

# 7 στις 13/1/2020
author
Γυναίκα / 60 / Ελεύθερη
Ινδία
Θέματα: 41
Απαντήσεις: 4.564

Δεν εχω κενα Μαρακι μου ,αν και θα ηθελα . Αναποδη ;Ισως.Ωραια καλοκαιρινη φωτο.

Αρέσει στα μέλη agrotis53, maraki_lar_1980

agapimou11

# 8 στις 13/1/2020
author
Γυναίκα / 42 / Διαζευγμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 613
Προτιμώ να γεμιζω τα κενά μου...γιατί έτσι δεν θα είναι πια κενά...δεν θέλω να καλυπτω...και όσο τα γεμιζω με αγαπάω περισσότερο και μπορώ να αγαπάω περισσότερο!!!
Αρέσει στα μέλη agrotis53, alisida

alisida

# 9 στις 13/1/2020
author

#6 μαρι

Για αυτό είναι λάθος η έκφραση όταν λέμε "τα βρίσκω με τον εαυτό μου" Διότι αν δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις έστω και ένα από τα παραπάνω ,δεν μπορείς να μείνεις με τον εαυτό σου μόνο δεν θα τα βρεις

Spiros--

# 10 στις 13/1/2020
author
Ανδρας / 50 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Χαλκηδόνα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 474

Να αγαπάς τα κενά σου ?

... Λάθος ! 

Να εντοπίζεις τα κενά σου και να μην τα αγαπάς καθόλου !
Να τους κρατάς μούτρα, μέχρι να τα γεμίσεις με κάτι δημιουργικό και όμορφο !

Όχι, δεν με γουστάρω με τα κενά μου ...
Με γουστάρω όμως όταν τα ξέρω και αντί να το βάζω κάτω, προσπαθώ να απαλλαγώ από αυτά

Τα κενά σου θέλουν το κακό σου ... 
Προσπαθούν να εξαπλωθούν και να σε φάνε ολόκληρο ... 
Να σε κάνουν ... ντιπ κενό, σαν τα μούτρα τους 

Δεν ξέρω τι ήθελε να πει ο ... συγγραφέας, αλλά μάλλον απέτυχε. 
Σύννεφο οι διαφωνίες και όχι άδικα ...

Εχθρός του εαυτού σου είσαι όταν δεν εξελίσσεσαι αδερφέ !

Άλλο εντοπίζω άλλο Αγαπώ !
Όταν Αγαπάς τα κενά σου, τα αποδέχεσαι. 
Όταν τα αποδέχεσαι, ε, δεν καίγεσαι και πολύ να τα αλλάξεις. 
Όταν δεν τα αλλάζεις γιατί τα Αγαπάς και τα αποδέχεσαι, γεμίζεις με μια πλασματική αυτοεκτίμηση.
Όταν έχεις μπόλικη αυτοεκτίμηση, έρχεται η επανάπαυση, η στασιμότητα και το καβάλημα ...
Κι άμα έρθουν όλα αυτά, τότε είναι που εσύ είσαι ο εχθρός σου, και τότε χέσ' τα κι άσ' τα, φιλαράκι ...

Αρέσει στα μέλη 2019Anastasia, agrotis53 και σε ακόμα 4 μέλη.

papadoud

# 11 στις 13/1/2020
author
Ανδρας / 58 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 12

Παράθεση:
Σχόλιο # 5 από alisida

Μόνος με τον εαυτό μου Απλά δεν υπάρχει !!!Μένω μόνος ,κάνω κάτι .Είτε διαβάζω βιβλίο,είτε βλέπω τηλεόραση είτε ακούω μουσική ...Όλα αυτά που χρησιμοποιώ είναι η παρέα μου ...Ακόμα και ο καναπές ή το κρεβάτι μου ,ακόμα και το αυτοκίνητο που θα πάρω να πάω βόλτα μόνος μου ...Μόνος με τον εαυτο μου απλά δεν υπάρχει ως πραγματικότητα ...Εντελώς λάθος η έκφραση ...

Όταν πήρα την απόφαση να χωρίσω από την τελευταία μου σχέση λόγω ηλίθιας/αναίτιας ζήλιας, βρέθηκαν κάποιοι φίλοι μου μιας και ξέρουν πως αγαπώ τις γάτες, να πάρω γάτα για να έχω μια ζωντανή παρουσία στο σπίτι μου και τους απάντησα:

"Δεν θέλω να πάρω γάτα για λάθος λόγους. Όλα, για λάθος λόγους τα κάνουμε πια και ως αντίδραση"

Θα πάρω γάτα, όταν θέλω να πάρω γάτα για εκείνο που είναι. Απλό για μένα το πράγμα.

Δεν συμβιβάζομαι λοιπόν με το να δω τον καναπέ ως κάτι πέραν εκείνου που είναι. Θα του έδινα ρόλο που δεν του ανήκει.  Ίσως και επικίνδυνο να βολευτώ με τον όποιον καναπέ..

Κατανοώ ωστόσο και τη δική σου θέση μα μόνον ως προσωρινή και με τη λογική: "Όταν η ζωή σου δίνει λεμόνια, φτιάξε λεμονάδα."

Αρέσει στο μέλος Andre66

alisida

# 12 στις 13/1/2020
author

Η θέση μου περιορίστηκε στο να θέσω ως λάθος την έκφραση "τα βρίσκω με τον εαυτό μου" 

Οτιδήποτε χρησιμοποιούμε για να "τα βρούμε με τον εαυτό μας" ,επιπλεον του εαυτού μας 

Είτε είναι γάτα είτε καναπές ,αυτομάτως ακυρώνει την έκφραση αυτή 

Δεν πιστεύω πως κάποιος άνθρωπος είναι απόλυτα ευτυχής μόνος του 

Ούτε πως υπάρχει άνθρωπος που δεν αναζητά οποιαδήποτε συντροφιά ,έστω κι εκείνη ενός βιβλίου ή ενός ακούσματος μουσικής .

Παράθεση:
Σχόλιο # 11 από papadoud

Όταν πήρα την απόφαση να χωρίσω από την τελευταία μου σχέση λόγω ηλίθιας/αναίτιας ζήλιας, βρέθηκαν κάποιοι φίλοι μου μιας και ξέρουν πως αγαπώ τις γάτες, να πάρω γάτα για να έχω μια ζωντανή παρουσία στο σπίτι μου και τους απάντησα:

"Δεν θέλω να πάρω γάτα για λάθος λόγους. Όλα, για λάθος λόγους τα κάνουμε πια και ως αντίδραση"

Θα πάρω γάτα, όταν θέλω να πάρω γάτα για εκείνο που είναι. Απλό για μένα το πράγμα.

Δεν συμβιβάζομαι λοιπόν με το να δω τον καναπέ ως κάτι πέραν εκείνου που είναι. Θα του έδινα ρόλο που δεν του ανήκει.  Ίσως και επικίνδυνο να βολευτώ με τον όποιον καναπέ..

Κατανοώ ωστόσο και τη δική σου θέση μα μόνον ως προσωρινή και με τη λογική: "Όταν η ζωή σου δίνει λεμόνια, φτιάξε λεμονάδα."

Αρέσει στα μέλη agrotis53, papadoud

Kristina_

# 13 στις 13/1/2020
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 571

Δεν ξερω τι ειναι "κενα" δεν ξερω τι σημασια δινει ο καθενας στην "αυτοεκτιμηση" ( η καραμέλα του φορουμ) ...καλα καλα ουτε τι σημαινει "καλυπτω" ξερω

Οσο μεγαλωνω ομως καταληγω οτι οι μεγαλες πλανες του ανθρωπου ειναι:

Που πιστευει (εχει μια αυθαίρετη σιγουρια) οτι μπορει να γινει κατι που δεν ειναι

Και οτι ολοι ειναι σαν τον ιδιο ...η τουλαχιστον οφειλουν να προσπαθησουν να γινουν σαν αυτον

ΥΓ θα συμφωνησω με τον αγροτη...ο συγγραφεας τα εχει κανει εναν αχταρμά:> ωραιες λεξεις, πιασιαρικες που δεν ξερουν ουτε οι ιδιες τι λενε

Κατι σαν το κειμενο εδω που δεν αναγνωρίζεται ενα πραγμα

Αρέσει στα μέλη agrotis53, alisida και σε ακόμα 2 μέλη.

equinox_

# 14 στις 14/1/2020
author
Γυναίκα / 58 / Διαζευγμένη
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 1.265

Παράθεση:
Σχόλιο # 7 από Sourya

Δεν εχω κενα Μαρακι μου ,αν και θα ηθελα . Αναποδη ;Ισως.Ωραια καλοκαιρινη φωτο.

σου βρικα ενα

''κενο μνιμης'' λεγεται...

δεν θυμομαστε τη στιγμη που γεννηθηκαμε και τοοοσα πολλα αλλα...

αλλα και οσο παει μεγαλωνει με το που ...μεγαλωνουμε

μετα λεγεται αλλιως αυτο το κενο - γεροντικη ανια...

Μηπως βρε παιδια, να οριζαμε το τι εννοουμε, οταν λεμε ''κενα'' και μετα - να σχολιασουμε, γιατι ο καθενας (οπως παντα) δινει διαφορετικη σημασια και γινεται ''ωραιοτατη σαλατα'', που δεν ταιριαζει σε ολους να τη φανε και να την αγαπησουνε κιολας;;;

equinox_

# 15 στις 14/1/2020
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 5 από alisida

Ναι, σαφως, αλλα εδω μιλας για κατι εξωτερικο, για το περιβαλλον γυρω απο εμας.
Υπαρχει ομως και εσωτερικο και εκει εννοει ''μονος με τον εαυτο μου''...
Δεν σου εχει τυχει να αποκλεισεις το εξωτερικο και να βουτηξεις προς τα μεσα σου, να μην σε αγγιζει τιποτα αλλο, να εισαι εσυ και οι σκεψεις σου;;

να αποκλεισεις το εξω περιβαλλον σαν να μην υπαρχει τιποτα απο αυτο;;;

δεν εχεις πονεσει, εστω;;

δεν εχουν ''ρουφηξει'' τον εαυτο σου αυτα που νιωθεις, ετσι ωστε να εισαι μονο εκει;

τοτε, εισαι μονος με τον εαυτο σου...

Ειναι αλλη κατευθυνση, αναποδη. Αλλη διασταση, αλλο επιπεδο καταστασης - οταν εισαι μονο εσυ και ο εσωτερικος σου κοσμος

Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, Andre66 και σε ακόμα 1 μέλος.

equinox_

# 16 στις 14/1/2020
author
εγω, οταν επιασα τη σχεση μου που εστελνε ερωτικα μηνυματα στη πρωην του, ενω ηταν ταχα μου μαζι μου 8 μηνες, αγαπιτε papadoud και μετα απο αυτο, με εβγαλε ζηλιαρα, ηδη ειχα γατα...
αλλα δεν το κανω θεμα...

Ενω συνεχιζει να λεει τα αγαπιμενα του ''παραμυθια'' και τωρα αναρωτιεμαι τι κενα καλυπτει/γεμηζει, κανοντας ολα αυτα;
Αβυσσος το κενο - εχω καταλαβει - οταν η ψυχη του ανθρωπου, χωριζεται απο το νου!

Εκει ο,τι και να βαζει(ς), ο,τι και μπαλωματα να κανει, δεν γεμιζει με τιποτα!
σουρωτηρι..
Αρέσει στο μέλος Andre66

maraki_lar_1980

# 17 στις 14/1/2020
author
Γυναίκα / 40 / Σε σχέση
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Απαντήσεις: 1.256

Αυτο ακριβως το νοημα νομιζω κι εγω πως δινει ο συγγραφεας γραφοντας "να αγαπαμε τα κενα μας" και μου αρεσε αυτη η οπτικη γι'αυτο κ το ανεβασα το αρθρο.

Παράθεση:
Σχόλιο # 3 από squirrel1968

Μπορεί να εννοούσε καλύπτω...

τον ελεύθερο χρόνο μου δημιουργικα..

.Δεν είναι απαραίτητα "κενά"...

Αλλά ελεύθερος κατάδικος της χρόνος...που τον καλύπτει...με ασχολίες που λατρεύει..

.Τα άτομα που έχουν μάθει στο χαλαρά κ τίποτα...

(κ αυτό χρειάζεται εννοείται)

δεν διανοουνται ότι κάποιος μπορεί να περάσει 

καλά...έχοντας πολλά χόμπι...κ να καταπιάνεται με διάφορα...

Αυτό τον ηρεμουν...τον ευχαριστουν

..αυτά γουστάρει. να κάνει όταν έχει "κενό"

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν βρίσκεται κοινωνικά,

δεν συνάπτει σχέσεις...δεν αράζει..

.Εγώ έτσι αντιλαμβάνομαι αυτό που είπε η φίλη σου...

κ όχι ότι βρίσκει δραστηριότητες...για να καλύψει ...συναισθηματικά κενά κλπ..

Ίσα ίσα η αυτοεκτίμηση υπάρχει...

διότι περνάει υπέροχα κ μόνη της..

επιλέγοντας κ ξετρυπωνοντας (κενό...)

ποιοτικό χρόνο για την ίδια...

Υ.Γ.

κ αφού είναι κ δασκάλα...το κενό .

..έχει αυτή την έννοια...

του ελεύθερου προσωπικού της χρόνου.

alisida

# 18 στις 14/1/2020
author

Όπως το λες δεν μου έχει τύχει 

Μου έτυχε κάποιες φορές ενώ είμαι με κόσμο να "βυθιστω" για λίγο στις σκέψεις μου ,αλλά αυτό κράτησε δευτερόλεπτα .

Και πάλι δεν μπορείς να το πεις ότι ήμουν μόνη με τον εαυτό μου 

Για να το πω αυτό ,μόνο αν είμαι σε ένα έρημο τόπο ,χωρίς τίποτε μα τίποτε να μη μου τραβάει την προσοχή ,να αυτοσυγκεντρωθω και να είμαι εγώ και οι σκέψεις μου 

Οκ 

Αν μιλάμε για ερημητες ναι ,εκεί ίσως ισχύει ,να μη σκέφτεσαι τίποτε όμως 

Γιατί αν σκέφτεσαι κάτι ή κάποιον τότε δεν είσαι μόνη με τον εαυτό σου ,είσαι με αυτό που σκέφτεσαι 

Παράθεση:
Σχόλιο # 15 από equinox_

Ναι, σαφως, αλλα εδω μιλας για κατι εξωτερικο, για το περιβαλλον γυρω απο εμας.
Υπαρχει ομως και εσωτερικο και εκει εννοει ''μονος με τον εαυτο μου''...
Δεν σου εχει τυχει να αποκλεισεις το εξωτερικο και να βουτηξεις προς τα μεσα σου, να μην σε αγγιζει τιποτα αλλο, να εισαι εσυ και οι σκεψεις σου;;

να αποκλεισεις το εξω περιβαλλον σαν να μην υπαρχει τιποτα απο αυτο;;;

δεν εχεις πονεσει, εστω;;

δεν εχουν ''ρουφηξει'' τον εαυτο σου αυτα που νιωθεις, ετσι ωστε να εισαι μονο εκει;

τοτε, εισαι μονος με τον εαυτο σου...

Ειναι αλλη κατευθυνση, αναποδη. Αλλη διασταση, αλλο επιπεδο καταστασης - οταν εισαι μονο εσυ και ο εσωτερικος σου κοσμος

οσα δεν εχω πει

alisida

# 19 στις 14/1/2020
author

Δεν θέλει και πολλή σκέψη φίλη μας

Αν πιάνεις στο 8μηνο τον καλό σου να ασχολείται με την πρώην του και να στέλνει και μηνύματα ,απλά τον στέλνεις κι εσύ στην πρώην του και ησυχάζεις 

Παράθεση:
Σχόλιο # 16 από equinox_
εγω, οταν επιασα τη σχεση μου που εστελνε ερωτικα μηνυματα στη πρωην του, ενω ηταν ταχα μου μαζι μου 8 μηνες, αγαπιτε papadoud και μετα απο αυτο, με εβγαλε ζηλιαρα, ηδη ειχα γατα...
αλλα δεν το κανω θεμα...

Ενω συνεχιζει να λεει τα αγαπιμενα του ''παραμυθια'' και τωρα αναρωτιεμαι τι κενα καλυπτει/γεμηζει, κανοντας ολα αυτα;
Αβυσσος το κενο - εχω καταλαβει - οταν η ψυχη του ανθρωπου, χωριζεται απο το νου!

Εκει ο,τι και να βαζει(ς), ο,τι και μπαλωματα να κανει, δεν γεμιζει με τιποτα!
σουρωτηρι..

AristotelisNik

# 20 στις 14/1/2020
author
Ανδρας / 44 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Διόνυσος
Απαντήσεις: 34

Δεν πιστευω πως καποιος ανθρωπος ειναι απολυτα ευτυχης ουτε με παρεα.

Η απολυτη ευτυχια ειναι μια ουτοπια που πλασαρεται τεχνηεντως για να νιωθουμε δυστυχεις, λιγοι, καταθλιπτικοι και να σαπιζουμε στα κομπιουτερ και στους καναπεδες εξυπηρετωντας το μη φιλικο στον χρηστη συστημα.

Δεν θελω απολυτες καταστασεις. Ειναι βαρετες, ισοπεδωτικες. Παγιδες του νου.

Παράθεση:
Σχόλιο # 12 από alisida

Δεν πιστεύω πως κάποιος άνθρωπος είναι απόλυτα ευτυχής μόνος του 

Αρέσει στα μέλη equinox_, eva-1982 και σε ακόμα 1 μέλος.
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε