Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Θέλω να φύγω

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Melina_65

# 1 στις 5/2/2020
author
Γυναίκα / 20 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 3
'Aρεσαν+: 0%

Θέλω να φύγω

Ειμαι 19 και σπουδάζω σε ιδιωτική τουριστικά αυτή τη στιγμή. Έδωσα 2 φορές πανελλήνιες. Ηθελα να κανω ιδιαιτερα σε 2 μαθηματα αλλα δεν ηθελαν οι δικοί μου. Πηγαινα σε ενα φροντιστηριο που η καθηγητρια επιανε συνεχεια κουβεντα και στο τελος ξεγραφτηκα και προσπαθησα μονη μου. Δεν περασα κάπου γιατι τα παρατησα και ειπα θα παω ιεκ. Με εβαλαν οι δικοι μου να ξαναδωσω ενω δεν αντεχα γιατι εχω καταθληψη και με επιαναν κρισεις πανικου. Από μικρή όλο έτρωγα άκυρο.  Θεοποιουν συνέχεια την αδερφή μου που είναι personal trainer. Ενώ λένε πως εγώ είμαι βαρετή. εντωμετάξυ μικρή ήθελα να γραφτώ πληροφορική να πάρω πτυχίο, κιθάρα, χορό ή κολύμβηση και η μάνα μου δέχθηκε μόνο χορό γιατί και η αδερφή μου πήγαινε μικρή.  Ήμουν το κλασσικό φυτό της θετικής και μου άρεσε πολύ η πληροφορίκη και η βιολογία  ενώ ειχα περάσει σοβαρό μπουλινγκ στο γυμνάσιο και μετά από αυτό έγινα κλειστός άνθρωπος και έπαθα βαριά κατάθληψη. Το ήξεραν και μου έλεγαν ότι δεν είναι πρόβλημα και πως πρεπει να το ξεπεράσω όπως ξεπεράσε η αδερφή μου την ύπουλη συνάδελφο που είχε (η αδερφή μου είναι 36). Τώρα γράφτηκα σε ιδιωτική και δεν με αφήνουν να δουλεύω για να βοηθάω στο οικονομικό, και μου λένε αν πάω να κάνω πρακτική θα με ξεγράψουν και αν δεν πάρω υποτροφία -100€ πάλι θα με ξεγράψουν. Είμαι πολύ δυσυυχησμενη γιατί ποτέ δεν με στήριξαν και πάντα έλεγαν πως είμαι το διαφορετικό, το ανώμαλο παιδί κλπ. Θέλω να δουλέψω και να φύγω Κροατία που είναι η κολλητή μου και σπουδάζει πολύ φθηνά

Megalodondas

# 2 στις 5/2/2020
author
Ανδρας / 48 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 753

Μόνο βαρετή δεν είσαι..

Φεύγα..

Δοκίμασε τους φόβους σου πρώτα αν πιάνουν καλά φρένο και φύγε!

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Melina_65

Θέλω να φύγω

Ειμαι 19 και σπουδάζω σε ιδιωτική τουριστικά αυτή τη στιγμή. Έδωσα 2 φορές πανελλήνιες. Ηθελα να κανω ιδιαιτερα σε 2 μαθηματα αλλα δεν ηθελαν οι δικοί μου. Πηγαινα σε ενα φροντιστηριο που η καθηγητρια επιανε συνεχεια κουβεντα και στο τελος ξεγραφτηκα και προσπαθησα μονη μου. Δεν περασα κάπου γιατι τα παρατησα και ειπα θα παω ιεκ. Με εβαλαν οι δικοι μου να ξαναδωσω ενω δεν αντεχα γιατι εχω καταθληψη και με επιαναν κρισεις πανικου. Από μικρή όλο έτρωγα άκυρο.  Θεοποιουν συνέχεια την αδερφή μου που είναι personal trainer. Ενώ λένε πως εγώ είμαι βαρετή. εντωμετάξυ μικρή ήθελα να γραφτώ πληροφορική να πάρω πτυχίο, κιθάρα, χορό ή κολύμβηση και η μάνα μου δέχθηκε μόνο χορό γιατί και η αδερφή μου πήγαινε μικρή.  Ήμουν το κλασσικό φυτό της θετικής και μου άρεσε πολύ η πληροφορίκη και η βιολογία  ενώ ειχα περάσει σοβαρό μπουλινγκ στο γυμνάσιο και μετά από αυτό έγινα κλειστός άνθρωπος και έπαθα βαριά κατάθληψη. Το ήξεραν και μου έλεγαν ότι δεν είναι πρόβλημα και πως πρεπει να το ξεπεράσω όπως ξεπεράσε η αδερφή μου την ύπουλη συνάδελφο που είχε (η αδερφή μου είναι 36). Τώρα γράφτηκα σε ιδιωτική και δεν με αφήνουν να δουλεύω για να βοηθάω στο οικονομικό, και μου λένε αν πάω να κάνω πρακτική θα με ξεγράψουν και αν δεν πάρω υποτροφία -100€ πάλι θα με ξεγράψουν. Είμαι πολύ δυσυυχησμενη γιατί ποτέ δεν με στήριξαν και πάντα έλεγαν πως είμαι το διαφορετικό, το ανώμαλο παιδί κλπ. Θέλω να δουλέψω και να φύγω Κροατία που είναι η κολλητή μου και σπουδάζει πολύ φθηνά

Αρέσει στα μέλη Anatroph, Paralia48 και σε ακόμα 1 μέλος.

wish_

# 3 στις 5/2/2020
author
Γυναίκα / 35 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 2.909

Τα τουριστικα γιατί τα διάλεξες? 

αφου σου αρεζε η πληροφορικη και η βιολογια υπηρχαν ειδικοτητες στα ιεκ και με την κατευθυνση πληροφορικής αλλά και σχολές παραιατρικών με αρκετή βιολογία.

Αν εχεις χρονο για σχολη και αν φυσικα βρεις καποια δουλεια τοτε θα σου προτεινα να το κανεις,μ ενα μετρο γιατι ακομα δεν σε βλεπω να εισαι σε φαση να τα βροντιξεις ολα και να φυγεις,μην εισαι ομως ολη μερα εξω δουλεια και σχολη και γυρνας μεσανυχτα,εξαλλου στο ιεκ εχετε και την πρακτικη  6 μηνες οποτε και να μην θελουν οι γονεις σου θα δουλευεις.Προσπαθησε να κρατησεις καποιες ισορροπιες,στο χερι σου μελλοντικα να τους βαλεις τα γυαλια ακολουθοντας τα ονειρα σου,εχοντας ομως γερες βασεις στο τομεα που θα επιλεξεις και το μυαλο στο κεφάλι.

Οι γονεις σου οταν θελεις να κανεις καποια εξοδα πως αντιδρουν?μηπως θεωρουν οτι απλα πρεπει να κοιταξεις πρωτα τις σπουδες σου και μετα να βρεις δουλεια γιατι μπορει να παραμελησεις ετσι τις σπουδες?

Αρέσει στο μέλος alisida

alisida

# 4 στις 5/2/2020
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 7.979

Κατά αρχήν τη διάγνωση για κατάθλιψη ή όχι την κάνει μόνο ειδικός και όχι εμείς οι ιδιοι.

Έχεις διάγνωση από ειδικό ότι πάσχεις από κατάθλιψη ή απλά είσαι απογοητευμένη και προβληματισμένη.

Προς το παρόν δε βλέπω άλλη λύση από το να τελειώσεις τη σχολή που ξεκίνησες και μετά να δουλέψεις για να σπουδάσεις ο,τι και όπου θέλεις.

Έχεις μπροστά σου μια ζωή και θετικό είναι που προβληματίζεσαι και σκέφτεσαι το μέλλον σου.

Μπουλινγκ θα έχεις ίσως και στο μέλλον σε διάφορους χώρους ,δεν είναι φαινόμενο μόνο των σχολείων (εδώ να δεις τι γίνεται

Mη  μασάς,να ακούς βέβαια όσα σου λένε οι γονείς σου αλλά μην μπεις στο τρυπάκι να μοιάζεις ντε και καλά στην αδερφή σου ή σε οποιοδήποτε άλλο άτομο για να γίνεις αποδεκτή από εκείνους.

Αλλαγές κανουμεμόνο εκει που θέλουμε και για τους λόγους που εμείς γνωρίζουμε. 

Τοκάθε άτομο είναι μοναδικό και μοναδικό πρέπει να μείνει κάνοντας το καλύτερο που μπορεί και θέλει πραγματικά γτι μόνο τότε θα είσαι ευτυχισμένη .

Αυτά θα σου έλεγα αν ήσουν κόρη μου .

I am Not a psychotherapist :)

agaph40

# 5 στις 5/2/2020
author
Γυναίκα / 69 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 645
εγω θα κανω το δικηγορο του διαολου τωρα...
βλεπω ενα νεαρο κοριτσι που προσπαθει μεν,αλλα τοσο οσο
2 φορες αποτυχια στις πανελλαδικες
φροντιστηριο που στο τελος εγκαταλειπει
επιλογη σπουδων σε ιεκ χωρις να την ενδιαφερει ιδιαιτερα η επιλογη του αντικειμενου
επιθυμιες για πραγματα οπως κολυμβηση,χορος,κιθαρα κλπ που μενουν μονο επιθυμιες ομως
δειχνεις να θελεις να εγκαταλειψεις και αυτο που ηδη κανεις στα ιεκ και να πας στη κροατια

και στο τελος λες πως οι γονεις σου δεν σε στηριξαν ποτε!!!
υποθετω πως μια χαρα πληρωναν φροντιστηρια και ιεκ
μηπως να το παρεις αλλιως και να δεις τα πραγματα οπως ειναι κι οχι οπως τα εχεις εσυ στο κεφαλακι σου?
Αρέσει στο μέλος Hepatica

valia-12

# 6 στις 5/2/2020
author
Γυναίκα / 46 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 163

Αγαπητή Μελίνα,

Όσον αφορά τις πανελλήνιες ποτέ δεν είναι αργά να κάνεις τις προσπάθειές σου.Από την μια μεριά γράφεις ότι δεν σε στήριξαν οι γονείς σου και απο την άλλη μεριά ότι τα παράτησες γιατί κουράστηκες.Από αυτά που γράφεις μπορώ να διακρίνω πως το πρόβλημα σου ξεκινάει από το γεγονός πως νιώθεις ότι οι γονείς σου δεν σε αποδέχονται.Ουσιαστικά βιώνεις την απόρριψη από μέρους τους γιατί κάνεις μια σύγκριση με την αδελφή σου.Η τάση φυγής που έχεις δεν είναι η λύση του προβλήματος.Ούτε είναι επειδή θέλεις να σπουδάσεις κάπου που είναι πιο φθηνά.Θέλεις να φύγεις γιατί νιώθεις εγκλωβισμένη συναισθηματικά.Σε πρώτη φάση θα σου πρότεινα να μιλήσεις για όλα αυτά που νιώθεις και σκέφτεσαι για τους γονείς σου(δεν με στηρίξατε,νιώθω οτι δεν με προσέχετε όσο την αδερφή μου,ότι μεροληπτείτε κλπ) ΜΕ τους γονείς σου.Να εκφράσεις αυτά που νιώθεις ,πρωτίστως για να τα βγάλεις από μέσα σου και να ξελαφρώσεις αλλά και για να ακούσεις τι έχουν κι εκείνοι να σου πουν.Μήπως θεωρούν ότι η αδερφή σου είναι πιο δυνατή από εσένα ενώ εσύ είσαι πιο εύθραστη και θέλουν με αυτό τον τρόπο να σε προστατέψουν έστω κι αν ο τρόπος είναι λανθασμένος?Μίλησε ανοιχτά για τα συναισθήματά σου και μην φοβάσαι.Τίποτα δεν μπορεί να πάει χειρότερα απ' ότι είναι.Σωστά?

Φιλικά
V.
Αρέσει στο μέλος alisida

Melina_65

# 7 στις 5/2/2020
author
Γυναίκα / 20 / Σε σχέση
Τουριστικά επέλεξα διότι έχει μέσα προγράμματα πληροφορικής και ξένες γλώσσες που μου αρέσουν- γνωρίζω ήδη 3. Επισης εχει πολλη δουλεια παγκοσμιως αλλα και στη χωρα μας φυσικα. Πληροφορικη το παρατησα γιατι οι δικοι μου δεν εγκριναν οποτε ειχα πολλα κενα μετα. Διαγνώστηκα φέτος το καλοκαίρι με κατάληψη από ειδικό. Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

cafe_greco

# 8 στις 5/2/2020
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Να πας Κροατια Ζανταρ,Σπλιτ λατρευω! 

Kristina_

# 9 στις 5/2/2020
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Αργεντινή
Απαντήσεις: 916

Εγω θα σου λεγα να σκεφτεις πιο σοβαρα τι ειναι ακριβως αυτο που θελεις...

Λες ηθελες να σπουδάσεις Πληροφορικη και οτι διάλεξες τα "τουριστικά" επειδη εχουν "προγραμματα πληροφορικης"...εμενα λιγακι ασχετα μου κανουν (πληροφοριακά προγραμματα χρησιμοποιούνται παντου σημερα, αλλα οι σπουδες πληροφορικης ειναι λιγακιιι διαφορετικο πραγμα...)

Απο την αλλη, λες θες να πας κροατια επειδη ειναι η κολλητη σου...αν ελεγες οτι θες να πας κροατια γιατι εκει μπορεις να σπουδάσεις κφλφκφοξφ ...νομιζω και οι γονεις σου θα (σε) το εβλεπαν καλυτερα

Οπως και να χει, εισαι μικρουλα...εχεις ολο τα χρονο μπροστα σου να κανεις και αυτα και εκεινα και αλλα τοσα...μοναχα ξεκαθάρισε τι και γιατι το θες και βαλε προτεραιοτητες

Παράθεση:
Σχόλιο # 7 από Melina_65
Τουριστικά επέλεξα διότι έχει μέσα προγράμματα πληροφορικής και ξένες γλώσσες που μου αρέσουν- γνωρίζω ήδη 3. Επισης εχει πολλη δουλεια παγκοσμιως αλλα και στη χωρα μας φυσικα. Πληροφορικη το παρατησα γιατι οι δικοι μου δεν εγκριναν οποτε ειχα πολλα κενα μετα. Διαγνώστηκα φέτος το καλοκαίρι με κατάληψη από ειδικό. Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Αρέσει στο μέλος Enikos

Spiros--

# 10 στις 5/2/2020
author
Ανδρας / 50 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Χαλκηδόνα
Απαντήσεις: 570

Κοπελιά Sorry, αλλά ...

... δεν βγάζω άκρη με το σκεπτικό σου.

Μήπως να πάρεις λίγες μέρες Off από όλους και απ όλα και να κάτσεις να σκεφτείς τα βασικά για εσένα ?

Ποια είσαι, που είσαι, που θες να πας, πως θα πας, τι είναι για εσένα σημαντικό στην ζωή και άλλα τέτοια βασικά πραγματάκια ?
Αρέσει στο μέλος alisida

Aggelo

# 11 στις 5/2/2020
author
Ανδρας / 51 / Σε διάσταση
Ν. Ηλείας / Τραγανό
Θέματα: 26
Απαντήσεις: 7.032

Κατα την γνωμη μου δεν εχεις πατησει ποδι ακομα...δεν μπορει συνεχεια να ακολουθεις

τον δρομο που σου χαρασουν καποιοι αλλοι εστω και αυτοι ειναι οι γονεις σου 

Ειχες τοσο ενδιαφεροντα και ακολουθησες μονο αυτο που σου υπαγορευαν

και ολο αυτο το πραγμα σου γυριζει μπουμεραγκ γιαυτο εχεις καταθλιψη

Ευχομαι να εχεις κανει σωστη επιλογη με τα τουριστικα..μια χαρα δουλεια ειναι

εννοω στο ποσο σου ταιριαζει

Οσο πικρια και να νιωθεις εισαι πολυ νεα ακομα για εχεις προβληματα ψυχολογικα

και καταθλιψη κτλ...κανε πραγματα που σ ευχαριστουν και να θυμασαι

τα καλυτερα επονται

ΥΓ Αν νιωθεις καλα να φυγεις να πας το συντομοτερο !

Αρέσει στα μέλη AristotelisNik, alisida

Senseofhonour

# 12 στις 5/2/2020
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Οι αποφασεις σε πραγματα που σε αφορουν ανηκουν σε σενα. Η ζωη ειναι δικη σου. Ζησε την.

marie_la_journaliste

# 13 στις 5/2/2020
author
Γυναίκα / 50 / Σε διάσταση
Θέματα: 20
Απαντήσεις: 628

δε τους γα,,,μας όλους λεω εγω!!!

κοριτσακι μου εισαι μ ενα παραπονο συνεχεια..η ζωη που δεν εζησα, οι ανθρωποι που δε με προσεξαν, ο κοσμος που με κοροιδευε...ΦΤΑΝΕΙ. εισαι 20 και ειναι ωρα να παρεις τη ζωη στα χέρια σου. Κοίτα να νιώσεις λιγο καλα μ αυτο που εισαι σήμερα (οτι κι αν ειναι αυτο) και σιγα σιγα προσπαθησε να βελτιώσεις τα κομματια που νομίζεις οτι εχεις μείνει πίσω. Αν αγαπήσεις και πιστεψεις στον εαυτο σου σιγα σιγα θα το κανουν κι οι άλλοι κι αν δε το κανουν οι παλιοι μη σκας έχεις όλη τη ζωη΄μπροστα σου ...θα το κανουν καινουργιοι. Αγάπα τον εαυτο σου με ότι εχεις και όχι με ότι θα ήθελές να είχες

Αρέσει στα μέλη AristotelisNik, eva-1982 και σε ακόμα 1 μέλος.

Enikos

# 14 στις 5/2/2020
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 21.957

Εμεις, τι να πουμε...

Μεινε?...

Η να βαλουμε τα εισιτηρια?...

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Melina_65

Θέλω να φύγω

Melina_65

# 15 στις 6/2/2020
author
Γυναίκα / 20 / Σε σχέση
Ευχαριστώ ξανά για τις απαντήσεις παιδιά. Ήθελα να το βγάλω από μέσα μου. Όντως την τύχη μου πάντα την αφηνω στους αλλους και είμαι άτομο που δεν αντιδραει εύκολα. Την αδερφή μου την πάνε πιο πολύ γιατί έχει το όνομα της μάνας του πατέρα μου και η μάνα μου έχει κόμπλεξ που είναι το μεγαλύτερο παιδι γιατί και εκείνη ήταν και η μάνα της δεν την ηθελε. Το έχουμε συζητήσει πολλές φορές. Απλα δεν βρισκω την συνεχη συγκριση χρησιμη. Εκεινη απο μικρη κάπνιζε και έπινε και χόρτο και το κουκουλωνουν. Ναι μου πλήρωναν τα φροντιστήρια, παντα ομως προσπαθουσα να μην τους επιβαρυνω και ετσι εκανα μονο 1 ή 2 μαθηματα. Απλά είχα φίλες που όταν πέρασαν εκφοβισμο στο σχολείο οι δικοί τους είχαν τελείως διαφορετική στάση και αυτό με στεναχώρησε. Όσο για την Κροατία απλά ζηλεύω γιατί η φιλη περνάει υπέροχα και όταν έρχεται βλέπω πως είναι πολύ πιο ήρεμη και χαρούμενη. Εδω περναγε μπουλινγκ για τα κιλά της και εκεινη και αντι για ιεκ που θα πηγαινε της ειπαν οι δικοι της με ο,τι εχουμε θα σε στειλουμε έξω. Το είχα ψάξει για Ρουμανία που έχω έναν γνωστό και μου εξήγησε πως είναι τα πράγματα εκεί και μάλιστα πήγα μονοήμερη. Γιατί το ιεκ με χίλια ζόρια το πληρώνουν και για αυτο θέλω κάτι πιο οικονομικό. Ο πατέρας μου έχει άλλη γυναίκα και τα ξοδεύει όλα εκεί. Η μάνα μου δεν είναι καλά και όλο ξεσπάει πάνω μου.

Megalodondas

# 16 στις 6/2/2020
author
Ανδρας / 48 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Απαντήσεις: 753

Στρωμένος χαρακτήρας όμως είσαι..

Μια χαρά θα τα πάς..

Και άλλαξε καί τό όνομα αν πάς..για να σε φωνάζουν Ίρμα..αν και είχαμε σκυλάκι με αυτό το όνομα μου θυμίζει και κατάσκοπο..

Παράθεση:
Σχόλιο # 15 από Melina_65
Ευχαριστώ ξανά για τις απαντήσεις παιδιά. Ήθελα να το βγάλω από μέσα μου. Όντως την τύχη μου πάντα την αφηνω στους αλλους και είμαι άτομο που δεν αντιδραει εύκολα. Την αδερφή μου την πάνε πιο πολύ γιατί έχει το όνομα της μάνας του πατέρα μου και η μάνα μου έχει κόμπλεξ που είναι το μεγαλύτερο παιδι γιατί και εκείνη ήταν και η μάνα της δεν την ηθελε. Το έχουμε συζητήσει πολλές φορές. Απλα δεν βρισκω την συνεχη συγκριση χρησιμη. Εκεινη απο μικρη κάπνιζε και έπινε και χόρτο και το κουκουλωνουν. Ναι μου πλήρωναν τα φροντιστήρια, παντα ομως προσπαθουσα να μην τους επιβαρυνω και ετσι εκανα μονο 1 ή 2 μαθηματα. Απλά είχα φίλες που όταν πέρασαν εκφοβισμο στο σχολείο οι δικοί τους είχαν τελείως διαφορετική στάση και αυτό με στεναχώρησε. Όσο για την Κροατία απλά ζηλεύω γιατί η φιλη περνάει υπέροχα και όταν έρχεται βλέπω πως είναι πολύ πιο ήρεμη και χαρούμενη. Εδω περναγε μπουλινγκ για τα κιλά της και εκεινη και αντι για ιεκ που θα πηγαινε της ειπαν οι δικοι της με ο,τι εχουμε θα σε στειλουμε έξω. Το είχα ψάξει για Ρουμανία που έχω έναν γνωστό και μου εξήγησε πως είναι τα πράγματα εκεί και μάλιστα πήγα μονοήμερη. Γιατί το ιεκ με χίλια ζόρια το πληρώνουν και για αυτο θέλω κάτι πιο οικονομικό. Ο πατέρας μου έχει άλλη γυναίκα και τα ξοδεύει όλα εκεί. Η μάνα μου δεν είναι καλά και όλο ξεσπάει πάνω μου.

Αρέσει στο μέλος AristotelisNik

agrotis53

# 17 στις 6/2/2020
author
Ανδρας / 55 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Απαντήσεις: 2.400

η πρωτη σου δουλεια ειναι να δουλεψεις με τον εαυτο σου...το προβλημα σου εισαι εσυ η ιδια...

και να φυγεις, και οπου και να πας, παλι στα ιδια θα εισαι... τα παρατας ευκολα,, βασιζεσαι σε αλλους, οχι στον εαυτο σου, και αυτο αν δεν το αλλαξεις,, μια απο τα ιδια θα ειναι παντου...

ΔΕΝ λεω οτι φταις εσυ για αυτο...μια εικονα που σχηματιζω απο οτι γραφεις,, μου δινει το πλαισιο που μεγαλωσες...
το θεμα ειναι ομως οτι πλεον μεγαλωσες...και αν δεν καταλαβεις οτι μαγικες λυσεις δεν υπαρχουν... για να αλλαξει το χθες... και να γινει καλυτερο το αυριο...μονο εσυ μπορεις, κανενας αλλος...

δουλεψε τον εαυτο σου,,, με οτι εχεις διαθεσιμο,,ακομα και το ελαχιστο,,, σταματα να μεμψιμεριζεσαι,,, ειναι δυσκολοι η ανθρωποι και οι κοινωνιες, παντου,, δεν θα σε αποδεχθη κανενας, αν δεν αποδεχθης εσυ τον εαυτο σου, και δεν πατησεις στα ποδια σου...
Αρέσει στα μέλη reta-33, jeyrum και σε ακόμα 1 μέλος.

tzoulia59

# 18 στις 6/2/2020
author
Γυναίκα / 80 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 7.292

οση ωρα διαβαζα αυτα που γραφεις ενιωθα τις σκεψεις μου να σκορπουν αλλες απο δω κι αλλες απο κει ...

που σημαινει οτι αυτα που επιθυμεις και που θα ηθελες να συμβουν δεν ειναι καθολου σταθερα μεσα στο μυαλο σου .,...

θα ξεκινησω απο την διαγνωση εντος εισαγωγικων που εγινε για την καταθλιψη και που ειναι και επισημη ,,,

δηλαδη τι σημαινει επισημη διαγνωση ...;

αν πιασεις εναν εναν εδω μεσα και μενα μαζι εχουμε καταθλιψη και με την βουλα ...

οχι για να μην νομιζεις οτι εισαι η μονη ...

ολη ελλαδα καταθλιψη εχει παιδι μου ,,,παει αυτο ...

η αδερφη σου ειναι περσοναλ πως την ειπες ...και ειναι πολυ σπουδαιο αυτο δηλαδη; 

εχεις δωσει 2 φορες πανελληνιες και δεν περασες ...

να δωσεις και 3 τη ...ξερω παιδια που εχουν περασει με την 3 τη και με την 4 ρτη κι ως που να περασεις ...

εφ οσον εχεις διδαχθει τα μαθηματα να μην κανεις φροντιστηρια να καθισεις να διαβασεις μονη σου για να μην επιβαρυνεις τους γονεις σου ,,,

ολοι αδυνατουμε σημερα οικονομικα ,,,..και ποτε δεν ξερεις ...

το τουριστικο ΙΕΚ ..ειναι μια λυση ..αλλα γιατι ντε και καλα σε ιδιωτικο που χρειαζονται χρηματα ..

.υπαρχουν και δημοσια ΙΕΚ ,,,ψαξτο αν σ αρεσεουν τα τουριστικα επαγγελματα ...

αλλα απ αυτο τι νομιζεις οτι θα βγεις ;...να δουλευεις ας πουμε σεζον σε κανενα νησι ;

σ αυτα τα επαγγελματα η μεγαλη τυχη ειναι να δουλευεις ρεσεψιον κι αυτο αν ξερεις πολυ καλα ξενες γλωσσες ...

κι αν σου κατσει και η περιπτωση ...

να πας στην κροατια ρουμανια κι ολα αυτα που αναφερεις ...εχεις παει εκει ;ξερεις πως ειναι η διαβιωση εκει ;

εκει για να επιβιωνεις πρεπει να εργαζεσαι κι αν εργαζεσαι στην σχολη σου ποτε θα φοιτας ...

να σε ενημερωσω οτι ειναι παρα πολυ δυσκολη η διαβιωση στο εξωτερικο 

και η μετεγκατασταση ..παρα πολυ δυσκολη .παρα . πολυ ομως ,,,

και δεν ξερεις καν αν θα σου αρεσει η ζωη εκει κι αν τα πραγματα πανε οπως τα φανταζεσαι ...

στην θεση σου θα ξαναεδινα πανελληνιες ,,θα εστρωνα τον ποπο μου κατω και θα διαβαζα μονη μου ,,,

πιανα μουσικες κι ολα αυτα ..ειναι τοσο μα τοσο ανευ σημασιας ...που οτι ωρα θελεις πας και γραφεσαι σε μια σχολη μαθαινεις κιθαρα ..τα παντα ολα ...

αυτα ειναι τα λιγοτερα .

..κοιτα τι θα κανεις με τις σπουδες σου εισαι παρα πολυ μικρη ακομα .

.εχεις ανετα 10 χρονια να σπουδασεις ..και να βαλεις τις επαγγελματικες σου βασεις ...

οσο για τους γονεις σου ...δεν εισαι η μονη που οι γονεις σου δεν στηριζουν τις επιλογες σου .,..

μπορει να μην σε βλεπουν κατασταλαγμενη ,,μπορει να μην μπορουν οικονομικα ,...

τα παιδια βγαζουν ευκολα συμπερασματα για τους γονεις τους που πολλες φορες πεφτουν εξω ...

γιατι απλα δεν εχουν την εμπειρια και την ωριμοτητα να κρινουν για ποιο λογο ενας γονιος συμπεριφερεται ετσι ..

σου ευχομαι να κανεις την καλυτερη επιλογη ..βαλε το μυαλουδακι να δουλεψει .

..μπορεις να κανεις τα παντα αρκει να το θελεις ,,,με μονο εφοδιο την νιοτη σου ...

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Melina_65

Θέλω να φύγω

Αρέσει στα μέλη alisida, agrotis53

nikoslambr

# 19 στις 10/2/2020
author
Ανδρας / 48 / Διαζευγμένος
Απαντήσεις: 223

Αγαπητή Μελίνα νομίζω ότι με την σχολή που επέλεξες πολύ γρήγορα θα σου δοθεί η ευκαιρία να φύγεις όπως θέλεις και να έχεις τα δικάσου χρήματα και, αν είσαι δουλευταρού, δεν θα μείνεις άνεργη γενικά. Νομίζω ότι καλά πας αρκεί να μην σε βάλουν κάτω τα ψυχολογικά ...

wish_

# 20 στις 11/2/2020
author
Γυναίκα / 35 / Ελεύθερη
Απαντήσεις: 2.909

Κοίτα να δεις αν δεν ηθελες να ξοδευουν χρηματα οι δικοι σου μπορουσες να πας σε δημοσιο ιεκ.

Τωρα όμως που εισαι σε ιδιωτικο και πληρωνουν,φροντισε να διαβασεις και να επωφεληθείς από αυτά που σου δινει το ιεκ,η γκρινια,η ζηλια και η στεναχωρια δεν ωφελει. Ξερω ότι στα ιδιωτικα ιεκ και ξενη γλωσσα σου μαθαινουν δωρεαν και έχεις και καποια άλλα συν. 

Πολλοι γονεις είναι χωρισμένοι,σιγουρα θα υπαρχουν εντασεις,η αδελφη σου είναι όμως είναι η αδελφη σου και φροντισε να φτιαξεις τις σχεσεις μαζι της,σταματα να ριχνεις μονο φταιξιματα στους αλλους,σιγουρα ολα αυτα επηρεαζουν τη ζωη σου αλλα σκεψου ότι θέλεις μια καλυτερη ζωη για σενα και ο μονος τροπος να την διεκδικήσεις τουλάχιστον επαγγελματικα είναι να εχεις γερά εφόδια σε γνωσεις,δυναμη και υπομονή.

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε