Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Φονικός ιός

Επιλέξτε σελίδα: (1-35)
Σελίδες 12345678910Τελ.»

jane1978

# 101 στις 29/2/2020
author
Γυναίκα / 43 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 772
'Aρεσαν+: 0%

Πώς με πιάνεις...στο περίπου...

"Τα εμβόλια αποτελούν ασπίδα στην άμυνα του οργανισμού μας και όμως στη χώρα μας η εμβολιαστική κάλυψη αφορά λιγότερο από το 10%, ενώ θα έπρεπε να υπερβαίνει το 70% και να φτάνει το 100% στους ασθενείς υψηλού κινδύνου και στους επαγγελματίες υγείας."

Ποιοι πρέπει να εμβολιάζονται για τη γρίπη;

Άτομα άνω των 60 ετών

Ιατρονοσηλευτικό προσωπικό

Αυτοί που φροντίζουν παιδιά μικρότερα των 6 μηνών ή άτομα υψηλού κινδύνου όταν δεν μπορούν να εμβολιαστούν, ώστε να τα προστατεύσουν

Όλοι οι καπνιστές

Άτομα υψηλού κινδύνου:

1) Άτομα με χρόνια αποφρακτική πνευμονοπάθεια ή άσθμα, χρόνια καρδιακά, νεφρικά και ηπατικά νοσήματα

2) Ασθενείς με μειωμένη άμυνα (λόγω υποκείμενης κακοήθειας, λήψης κορτιζόνης και άλλων αντινεοπλασματικών φαρμάκων, ακτινοβολιών)

3) Άτομα με δρεπανοκυτταρική νόσο και σπληνεκτομή

4) Οι πάσχοντες από σακχαρώδη διαβήτη

5) Έγκυες οποιουδήποτε 3μήνου

6) Παιδιά που παίρνουν χρονίως ασπιρίνη

7) Κλειστοί πληθυσμοί

8) Παχύσαρκοι

Καθ. Ελένη Γιαμαρέλλου, Παθολόγος-Λοιμωξιολόγος, Δ/ντρια ΣΤ’ Παθολογικής Κλινικής ΥΓΕΙΑ

Παράθεση:
Σχόλιο # 100 από squirrel1968

νομιζω εννοει...η μικρη Jane...

οτι το 10% των ευπαθων εμβολιαζεται ενω θα επρεπε τουλαχιστον το 70% ...

Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, eva-1982 και σε ακόμα 1 μέλος.

squirrel1968

# 102 στις 29/2/2020
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

ειναι η κοινη Σκαφολογικη...

περιπου...

Παράθεση:
Σχόλιο # 101 από jane1978

Πώς με πιάνεις...

Το μέλος squirrel1968 έχει επισυνάψει το αρχείο: 2b3d5e8b312d704c4ad6470d56d15604.jpg (88.68KB)
Αυτό το αρχείο έχει γίνει download 79 φορές

jane1978

# 103 στις 29/2/2020
author
Γυναίκα / 43 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 772

Tα μεγάλα σκαφομυαλά πάντα  συναντιώνται...περίπου.

Παράθεση:
Σχόλιο # 102 από squirrel1968

ειναι η κοινη Σκαφολογικη...

περιπου...

Paralia48

# 104 στις 29/2/2020
author
Γυναίκα / 55 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 29
Απαντήσεις: 9.580
Ναι σκιουρίνα ποστ 100, το κατάλαβα, αλλά λέω δεν είναι αυτό το ποσοστό 70%. Είναι λιγότεροι. Κάτσε να λογαριάσω... άνω των 60... τόσο νωρίς ρε παιδιά? Δηλαδή σε 5 χρόνια πρεπει να το αρχίσω? Γμτ... φατσούλα που φοβάταιΚαπνιστες, παχύσαρκοι : ένας λόγος για δίαιτα!Πλάκα πλάκα πλησιάζει το 70άρι30 καπνιστες, 20 γεροντες μη καπνιστες4 παχύσαρκοι μη καπνιστες κάτω των 601 έγκιοι , 2 διαβητικοί μη καπνιστες κάτω των 60 όχι παχύσαρκοι και κάτι ψιλά όσους προσέχουν μωρά συν κάτι ψιλά με χρόνιες παθήσεις που δεν ανήκουν στα άλλα γκρουπ , βάλε χοντρικά 5 ίσον 62%. Λογαριάζω ...Φατσούλα που σκέφτεται

squirrel1968

# 105 στις 29/2/2020
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Λύσσα με τους καπνιστές..

.Βάλε τους καρκινοπαθείς..

.βάλε αυτούς με ασθμα,η χαπ

,βάλε τα ΑΜΕΑ

.ψυχικα ασθενείς.

κ θα βάλω κ 4 διαβητικούς...

κ 4 καρδιοπαθείς

κ 1 οροθετικο Hiv

..να τα αφήσω ? δε βγαίνω μάνα μου..

Μη σου πω υπερβαίνει..

papadoud

# 106 στις 29/2/2020
author
Ανδρας / 59 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 155

#101 Jane

Το 60% που λείπει είναι επειδή δεν υπάρχει εμβόλιο/θεραπεία για τον αυτισμό να μπολιάσουμε τους αντιεμβολιαστές, γιατί πάσχουν από εκείνο που φοβούνται και διασπείρουν στον κόσμο πως θα πάθει αν κάνει τα εμβόλια του.

Αρέσει στο μέλος jane1978

Sourya

# 107 στις 29/2/2020
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παντως εγω καλου κακου αφαιρεσα την φωτο μου μη με κολλησει κανενας ιωση

MINAS

# 108 στις 29/2/2020
author
Ανδρας / 60 / Διαζευγμένος
Ν. Μαγνησίας / Βόλος
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 3

Τα γιατροσόφια της γιαγιάς

Αυτά είναι!

Το μέλος MINAS έχει επισυνάψει το αρχείο: ω.jpg (30.71KB)
Αυτό το αρχείο έχει γίνει download 76 φορές
Αρέσει στο μέλος Paralia48

Enikos

# 109 στις 29/2/2020
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 25.049

Αμα δε μπαρει θεση ο Τζοτζο...

Που τα λεει ετσι προσβασιμα και κατανοητα...

Δε μπιστευω κανενανε...

Αρέσει στα μέλη jane1978, Kristina_

Paralia48

# 110 στις 29/2/2020
author
Αλλη χώρα

Εγω ξέρω, ένα κεφάλι σκόρδο την ημέρα,

Είναι αντιγριπικό  (και δεν εννοώ τη μυρωδιά του).

Όσο για το εμβόλιο της γρίπης,αφού το κάνετε ,μπραβο. Ο οικογενειακός γιατρός κρίνει και αποφασίζει, Εγώ τη δική μου την ακούω πάντα, διότι δεν έχω σπουδάσει ιατρική.

Λοιπόν, ακόμα δεν το χρειάζομαι, λέει και δεν το κάνω.

Έκανα όμως της ηπατίτιδας Α και Β  περικαλώ..Μου το έγραψε ο υπηρεσιακός γιατρός επειδή έκρινε 'οτι το χρειάζομαι στη δουλειά μου. Δεν είμαι αντι εμβολιάστρια

Enikos

# 111 στις 29/2/2020
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 25.049

Και παει η πιεση στο...δυο...

Μηπως εννοεις, μια σκελιδα?...

Παράθεση:
Σχόλιο # 110 από Paralia48

Εγω ξέρω, ένα κεφάλι σκόρδο την ημέρα,

hornet19

# 112 στην 1/3/2020
author
Ανδρας / 53 / Ελεύθερος
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 1.733
Και πεμπτο κρουσμα Σαββατο βραδυ.

Να δουμε τωρα σε ποσες μερες θα φτασουμε τα 100 επισημα ...

Στο μεταξυ στην Ιταλια καπου 1050 με 29 τουλαχιστον νεκρους

Paralia48

# 113 στην 1/3/2020
author
Αλλη χώρα

Όσο για το κάπνισμα,σοβαρά τώρα, επιβαρύνει αρνητικά το ανοσοποιητικό.

Ας αφήσουμε τα στατιστικά, διότι η στατιστική δεν αποδεικνύει.
Στο αίμα των καπνιστών υπάρχουν ξένες ουσίες, η νικοτίνη, το μονοξειδο άνθρακα, η πίσα και πολλές άλλες που δεν τις ξέρω.Ο οργανισμός δίνει καθημερινή μάχη με αυτές τις ξένες επιβλαβείς ουσίες.

Αλήθεια: Πάντα είχα λευκά αιμοσφαίρια στο κάτω στατιστικό όριο. Όταν έγινα μάνα και απόφευγα πλέον και το παθητικό κάπνισμα, ο αριθμός έπεσε κάτω από το στατιστικό όριο. Η τότε  παθολόγος με έστειλε σε αιματολόγο. Η αιματολόγος μετα από εξετασεις μου είπε: Τα στατιστικά αυτά είναι εντελώς ανούσια και επηρεάζονται από το μεγάλο αριθμό καπνιστών. Οι καπνιστές έχουν πολύ περισσότερα λευκά στο αίμα, διότι ο οργανισμός τους μάχεται όλη μέρα με βλαβερές ξένες ουσίες. Οι μη καπνιστές δεν έχουν τόσα κινητοποιημένα λευκά, διότι δεν χρειάζονται τόσους στρατιώτες. Οι στρατιώτες θα επιστρατευτούν όταν υπάρξει ανάγκη.
Συμπέρασμα λίγο απλοϊκά γραμένο: Οι καπνιστές είναι, δυστυχώς,σε μια κατάσταση μόνιμης αρρώστιας. Όταν έρθει ο αληθινός ξενιστής παθογόνος ιός, ο οργανισμός τους είναι πολύ πιο επιβαρυμένος για να αντιμετωπίσει τον εχθρό και είναι πιο πιθανό να αρρωστήσει και πιο δύσκολο να αναρρώσει .

Και δε σας τα λέω για να το παίξω έξυπνη, μου τα είπε αιματολόγος, εντάξει στο περίπου.Μπορείτε να το ψάξετε.

Αρέσει στο μέλος papadoud

Paralia48

# 114 στην 1/3/2020
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 112 από hornet19
Και πεμπτο κρουσμα Σαββατο βραδυ.

Να δουμε τωρα σε ποσες μερες θα φτασουμε τα 100 επισημα ...

Στο μεταξυ στην Ιταλια καπου 1050 με 29 τουλαχιστον νεκρους

να μη σε αγχώνω, αλλά παρακολοθώ κάθε μέρα το διεθνές νούμερο.Η κίνα το σταθεροποίησε. Στην Ευρώπηέχουμε κάθε μέρα όλα και περισσότερα νέα κρούσματα. Μπες στη Βικιπεδια και δες καθημερινά στατιστικά.

Προχθες εκτός Κίνας 300 νέα κρούσματα, εχθες 500 νέα σήμερα πρωί 700. Τα νούμερα είναι για την πρωηγούμενη μέρα σύνολο. Τα σημερινά θα γραφτούν αύριο. Και όταν δε θα έχει θεσεις στα νοσοκομεία, θα μένουμε σπίτι.Ήδη οι Γερμανοί σταμάτησαν να νοσηελύεουν απλές περιπτώσεις. Έρχεται κλιμάκιο σπίτι, κάνει διάγνωση...δεν ξέρω ακριβώς   και αν χρειαστεί σου δίνουν οδηγίες να κάτσεις σπίτι, σε καραντίνα σπίτι σου. 

Αρέσει στο μέλος wish_

alisida

# 115 στην 1/3/2020
author
Γυναίκα / 51 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 8.902
Έχω συνάχι εδώ και 3 μέρες ,χωρίς άλλο σύμπτωμα ,αλλά καλού κακού μένω μέσα . Το καφενείο επίσης παραμένει κλειστό ,παρακαλώ όποιον εθελοντή να περάσει να πάρει τα κλειδιά ,θα τα έχω στο γραμματοκιβωτιο ,αποστειρωμενα
Αρέσει στα μέλη eva-1982, wish_ και σε ακόμα 1 μέλος.

hornet19

# 116 στην 1/3/2020
author
Ανδρας / 53 / Ελεύθερος
Edit: Πρωτες πρωινες ωρες Κυριακης - επτα (7) κρουσματα στην Ελλαδα.
- Ακολουθουμε τις ιατρικες υποδειξεις και προπαντως ψυχραιμια.

hornet19

# 117 στην 1/3/2020
author
Ανδρας / 53 / Ελεύθερος
Αυξανόμενος αριθμός ασθενών που έχουν πάρει εξιτήριο από το νοσοκομείο στην Κίνα και αλλού διαγιγνώσκονται θετικοί στον κορονοϊό, μετά την ανάρρωσή τους, ορισμένες φορές εβδομάδες μετά την έξοδό τους από το νοσοκομείο, γεγονός που ενδεχομένως καθιστά δυσκολότερη την ανάσχεση της επιδημίας.

Την Τετάρτη, η τοπική κυβέρνηση της Οσάκα στην Ιαπωνία ανακοίνωσε ότι μία γυναίκα που εργαζόταν ως ξεναγός σε τουριστικά λεωφορεία βρέθηκε θετική στον ιό Covid-19 για δεύτερη φορά.

Προηγήθηκαν πληροφορίες από την Κίνα για το γεγονός ότι ασθενείς που είχαν αναρρώσει βρέθηκαν θετικοί στον ιό μετά την έξοδό τους από το νοσοκομείο.Αξιωματούχος της Εθνικής Επιτροπής Υγείας της Κίνας δήλωσε σήμερα πως δεν διαπιστώθηκε ότι αυτοί οι ασθενείς μεταδίδουν τον ιό.Εμπειρογνώμονες δηλώνουν ότι ασθενείς που έχουν νοσήσει και αναρρώσει από τον ιό μπορούν να νοσήσουν εκ νέου κατά πολλούς τρόπους.

Υπάρχει η πιθανότητα ασθενείς που βρίσκονται στην ανάρρωση να μην δημιουργήσουν αρκετά αντισώματα ώστε να αναπτύξουν ανοσία στον ιό και προσβάλλονται εκ νέου. Ο ιός μπορεί να είναι «διφασικός», πράγμα που σημαίνει ότι παραμένει σε λανθάνουσα κατάσταση προκαλώντας νέα συμπτώματα.
Αρέσει στο μέλος jane1978

Paralia48

# 118 στην 1/3/2020
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 117 από hornet19
Αυξανόμενος αριθμός ασθενών που έχουν πάρει εξιτήριο από το νοσοκομείο στην Κίνα και αλλού διαγιγνώσκονται θετικοί στον κορονοϊό, μετά την ανάρρωσή τους, ορισμένες φορές εβδομάδες μετά την έξοδό τους από το νοσοκομείο, γεγονός που ενδεχομένως καθιστά δυσκολότερη την ανάσχεση της επιδημίας.

Την Τετάρτη, η τοπική κυβέρνηση της Οσάκα στην Ιαπωνία ανακοίνωσε ότι μία γυναίκα που εργαζόταν ως ξεναγός σε τουριστικά λεωφορεία βρέθηκε θετική στον ιό Covid-19 για δεύτερη φορά.

Προηγήθηκαν πληροφορίες από την Κίνα για το γεγονός ότι ασθενείς που είχαν αναρρώσει βρέθηκαν θετικοί στον ιό μετά την έξοδό τους από το νοσοκομείο.Αξιωματούχος της Εθνικής Επιτροπής Υγείας της Κίνας δήλωσε σήμερα πως δεν διαπιστώθηκε ότι αυτοί οι ασθενείς μεταδίδουν τον ιό.Εμπειρογνώμονες δηλώνουν ότι ασθενείς που έχουν νοσήσει και αναρρώσει από τον ιό μπορούν να νοσήσουν εκ νέου κατά πολλούς τρόπους.

Υπάρχει η πιθανότητα ασθενείς που βρίσκονται στην ανάρρωση να μην δημιουργήσουν αρκετά αντισώματα ώστε να αναπτύξουν ανοσία στον ιό και προσβάλλονται εκ νέου. Ο ιός μπορεί να είναι «διφασικός», πράγμα που σημαίνει ότι παραμένει σε λανθάνουσα κατάσταση προκαλώντας νέα συμπτώματα.

δε μου λες, δεν μπορεί να μεταλάσσεται;

Και δε μου λες,αρρωσταίνουν κανονικά για δεύτερη φορά;

squirrel1968

# 119 στην 1/3/2020
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

θα τ ανοιξω εγω τον καφενε...Αλιςςς...

φοραω  γαντια .μαυρα...μεχρι τον αγκωνα με γουνακι γυρω γυρω...

(τα εφτιαξα με το τελευταιο βαψιμο-κουρεμα μου...)

...κ μασκα-ρα...

.ενταξει δεν ειμαι?

Παράθεση:
Σχόλιο # 115 από alisida
Έχω συνάχι εδώ και 3 μέρες ,χωρίς άλλο σύμπτωμα ,αλλά καλού κακού μένω μέσα . Το καφενείο επίσης παραμένει κλειστό ,παρακαλώ όποιον εθελοντή να περάσει να πάρει τα κλειδιά ,θα τα έχω στο γραμματοκιβωτιο ,αποστειρωμενα

Το μέλος squirrel1968 έχει επισυνάψει το αρχείο: Akp-002.jpg (126.42KB)
Αυτό το αρχείο έχει γίνει download 49 φορές

COSTAS42

# 120 στην 1/3/2020
author
Ανδρας / 48 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 1.514

Δεν  μασαμε εχει el classico σημερα

Αρέσει στο μέλος Mindthegap-
Επιλέξτε σελίδα: (1-35)