Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ξυλοδαρμός

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

erianthi80

# 1 στις 28/2/2020
author
Γυναίκα / 40 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 20
'Aρεσαν+: 0%

Ξυλοδαρμός

Γεια σας.

Επειδή είναι η δεύτερη φορά που έρχομαι αντιμέτωπη με περιστατικό ξυλοδαρμού συνοδεία λεκτικής βίας σε χώρο εργασίας από υφιστάμενο προς άλλο υφιστάμενο , κι επειδή η εργοδοσία δεν αναλαμβάνει την υπεράσπιση κανενός από τα εμπλεκόμενα μέρη, παρακαλώ θα ήθελα τη γνώμη σας κατά πώς θα μπορούσε να προστατευτεί το μέρος που υφίσταται τη βία  συνοδεία απειλών και με ποιο τρόπο, εξωδικαστικά. 

Πιστεύετε ότι η επιθεώρηση εργασίας αναλαμβάνει την επίλυση τέτοιων θεμάτων και εάν  σας εχει τύχει ανάλογο περιστατικό ή έχετε ακούσει παρόμοιο περιστατικό και πώς αντιδράσατε ή επιλύθηκε  το θέμα.

Ευχαριστώ.

konstandinos73

# 2 στις 29/2/2020
author
Ανδρας / 47 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 148
Θα σου πω ενα δυσαρεστο συμπερασμα στο οποιο εχω καταληξει: σε παρόμοιες συμπεριφορές δεν υπαρχει λυση. Δυστυχώς, σε αυτο το έκτρωμα-χωρα που ζουμε, προσπαθουμε να αντιμετωπισουμε τα πραγματα με την καταστολη αντι με την προληψη. Προληψη ισον παιδεία ισον ελαχιστοποιηση τετοιων συμπεριφορων. Τι λεω εγω τωρα ομως. Ειναι σα να ψαχνουμε γωνια στο δεκαρικο.
Αρέσει στα μέλη Hepatica, AristotelisNik και σε ακόμα 2 μέλη.

Enikos

# 3 στις 29/2/2020
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 20.878

Ενας μαρτυρας και μια μηνυση, ειναι οτι πρεπει...

Αρέσει στα μέλη Paralia48, erianthi80 και σε ακόμα 1 μέλος.

froufrou2017

# 4 στις 29/2/2020
author
Γυναίκα / 48 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Βύρωνας
Απαντήσεις: 282
Αυτος που έχει το πρόβλημα μπορεί να ρωτήσει στην επιθεωρηση εργασίας κι' απο εκει θα τον κατευθύνουν
Αρέσει στο μέλος erianthi80

Kristina_

# 5 στις 29/2/2020
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Απαντήσεις: 646

Για να καταλαβω...αυτα τα δυο ατομα εχουν προσωπικες διαφορες? τι θα πει "η εργοδοσια δεν αναλαμβανει την υπερασπιση κανενος" γιατι να το κανει? δε χρειαζεται κατι τετοιο...αρκει την ωρα του συμβαντος να καλεσει την αστυνομια...αν δεν το κανει, ας το κανει καποιος αλλος

Ουτε επιθεωρηση εργασιας ουτε τπτ ...απλα ειναι τα πραγματα νομιζω

Εκτος και αν ο "ξυλοδαρμος" δεν υφισταται ακριβως και μενουμε στη λεκτικη βια και τις απειλες που λεει η θεματοθετης...που εκει ισως μπαινει και το υποκειμενικο στοιχειο ...αλλα παλι μιλαει για συμπεριφορα υπαλληλου προς υπαλληλο οποτε δε νομιζω να εννοει λεκτικη βια το "δεν κανεις σωστα τη δουλεια σου" και απειλη το "αν δε βελτιωθεις θα απολυθεις";;;

Τπτ με τοσο λιγα στοιχεια τι να κανει και η ερμη η γνωμοδοτικη επιτροπη?:>

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από erianthi80

Ξυλοδαρμός

Γεια σας.

Επειδή είναι η δεύτερη φορά που έρχομαι αντιμέτωπη με περιστατικό ξυλοδαρμού συνοδεία λεκτικής βίας σε χώρο εργασίας από υφιστάμενο προς άλλο υφιστάμενο , κι επειδή η εργοδοσία δεν αναλαμβάνει την υπεράσπιση κανενός από τα εμπλεκόμενα μέρη, παρακαλώ θα ήθελα τη γνώμη σας κατά πώς θα μπορούσε να προστατευτεί το μέρος που υφίσταται τη βία  συνοδεία απειλών και με ποιο τρόπο, εξωδικαστικά. 

Πιστεύετε ότι η επιθεώρηση εργασίας αναλαμβάνει την επίλυση τέτοιων θεμάτων και εάν  σας εχει τύχει ανάλογο περιστατικό ή έχετε ακούσει παρόμοιο περιστατικό και πώς αντιδράσατε ή επιλύθηκε  το θέμα.

Ευχαριστώ.

Αρέσει στα μέλη Paralia48, erianthi80 και σε ακόμα 1 μέλος.

alisida

# 6 στις 29/2/2020
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 34
Απαντήσεις: 7.115
Δηλαδή ,δύο άτομα στο χώρο εργασίας πλακωνονται στο ξύλο και η διοίκηση δεν κάνει κάτι ?Και τους κρατά και τους δυο στα ίδια ποστα να συνεχίσουν να αλληλοπλακωνονται ?Αυτό λες ?
Αρέσει στο μέλος erianthi80

erianthi80

# 7 στις 29/2/2020
author
Γυναίκα / 40 / Ελεύθερη

Πόσο, μα πόσο δίκιο έχεις φίλε μου...

Με αυτά που συμβαίνουν στη χώρα μας, δυστυχώς η παιδεία σε λίγο δεν θα είναι καθόλου απαραίτητη για να βρει κάποιος μια δουλειά ... αρκεί να είναι απαίδευτος και να υπάρχουν δυνάμεις καταστολής

Παράθεση:
Σχόλιο # 2 από konstandinos73
Θα σου πω ενα δυσαρεστο συμπερασμα στο οποιο εχω καταληξει: σε παρόμοιες συμπεριφορές δεν υπαρχει λυση. Δυστυχώς, σε αυτο το έκτρωμα-χωρα που ζουμε, προσπαθουμε να αντιμετωπισουμε τα πραγματα με την καταστολη αντι με την προληψη. Προληψη ισον παιδεία ισον ελαχιστοποιηση τετοιων συμπεριφορων. Τι λεω εγω τωρα ομως. Ειναι σα να ψαχνουμε γωνια στο δεκαρικο.

erianthi80

# 8 στις 29/2/2020
author
Γυναίκα / 40 / Ελεύθερη

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου..Σε αυτή τη περίπτωση πώς προστατεύεται το θύμα; Θα χρειαστούν και επιπλέον ασφαλιστικά μέτρα;

Παράθεση:
Σχόλιο # 3 από Enikos

Ενας μαρτυρας και μια μηνυση, ειναι οτι πρεπει...

Oxaman

# 9 στις 29/2/2020
author
Γυναίκα / 75 / Χήρα
Κίνα
Απαντήσεις: 163
συγνωμη...για να καταλαβω...σε παλαιστρα δουλευεις?λιγο κουλα μου ακουγοντε ολα αυτα.οταν λες ξυλοδαρμο?? ...μετα μουσικης?...δεν παμε καλα τελευταια.

Αρέσει στα μέλη AristotelisNik, alisida και σε ακόμα 1 μέλος.

erianthi80

# 10 στις 29/2/2020
author
Γυναίκα / 40 / Ελεύθερη

Έτσι ακριβώς. Δεν υπάρχουν προσωπικές διαφορές. Έχει παρατηρηθεί παρόμοια επιθετική συμπεριφορά από τον  θύτη και σε άλλους υπαλλήλους, καθώς παρουσιάζει ψυχιατρικής φύσεως προβληματική συμπεριφορά. Απλώς οι άλλοι δεν μιλάνε προφανώς για να μη χάσουν τη δουλειά τους ή επειδή φοβούνται υπό το καθεστώς της απειλής.

Για το γεγονός ότι η εργοδοσία δεν παίρνει θέση για το συμβάν θα σας απαντήσω με μία χυδαιολογική (ας μου επιτραπεί) έκφραση του τύπου "το μ... σέρνει καράβι" (και υπερωκεάνιο μη σου πω) . Τυπικά αποφάσισε  την προσωρινή απομάκρυνση μεταξύ τους, με παραμονή στα πόστα και δεν παίρνει καμία απόφαση υπέρ του θύματος.

Κι όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

Παράθεση:
Σχόλιο # 5 από Kristina_

Για να καταλαβω...αυτα τα δυο ατομα εχουν προσωπικες διαφορες? τι θα πει "η εργοδοσια δεν αναλαμβανει την υπερασπιση κανενος" γιατι να το κανει? δε χρειαζεται κατι τετοιο...αρκει την ωρα του συμβαντος να καλεσει την αστυνομια...αν δεν το κανει, ας το κανει καποιος αλλος

Ουτε επιθεωρηση εργασιας ουτε τπτ ...απλα ειναι τα πραγματα νομιζω

Εκτος και αν ο "ξυλοδαρμος" δεν υφισταται ακριβως και μενουμε στη λεκτικη βια και τις απειλες που λεει η θεματοθετης...που εκει ισως μπαινει και το υποκειμενικο στοιχειο ...αλλα παλι μιλαει για συμπεριφορα υπαλληλου προς υπαλληλο οποτε δε νομιζω να εννοει λεκτικη βια το "δεν κανεις σωστα τη δουλεια σου" και απειλη το "αν δε βελτιωθεις θα απολυθεις";;;

Τπτ με τοσο λιγα στοιχεια τι να κανει και η ερμη η γνωμοδοτικη επιτροπη?:>

erianthi80

# 11 στις 29/2/2020
author
Γυναίκα / 40 / Ελεύθερη

Ναι, αυτό λέω, αν και υπάρχει προσωρινή απομάκρυνση, ο κίνδυνος για νέα ξεσπάσματα από τη πλευρά του θύτη παραμονεύει.

Παράθεση:
Σχόλιο # 6 από alisida
Δηλαδή ,δύο άτομα στο χώρο εργασίας πλακωνονται στο ξύλο και η διοίκηση δεν κάνει κάτι ?Και τους κρατά και τους δυο στα ίδια ποστα να συνεχίσουν να αλληλοπλακωνονται ?Αυτό λες ?

Kristina_

# 12 στις 29/2/2020
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη

Δηλαδη η εργοδοσια "τα χει" με τον ψυχικα νοσουντα? ε αμα ξαναγινει συμβαν καλεσε εσυ την αστυνομια για την ασφαλεια ολων και την δικη της!!!

Αυτο που περιμενουμε καποιος αλλος να μας σωσει...το κουβαλαμε απο τους αρχαιους?...

Παράθεση:
Σχόλιο # 10 από erianthi80

Έτσι ακριβώς. Δεν υπάρχουν προσωπικές διαφορές. Έχει παρατηρηθεί παρόμοια επιθετική συμπεριφορά από τον  θύτη και σε άλλους υπαλλήλους, καθώς παρουσιάζει ψυχιατρικής φύσεως προβληματική συμπεριφορά. Απλώς οι άλλοι δεν μιλάνε προφανώς για να μη χάσουν τη δουλειά τους ή επειδή φοβούνται υπό το καθεστώς της απειλής.

Για το γεγονός ότι η εργοδοσία δεν παίρνει θέση για το συμβάν θα σας απαντήσω με μία χυδαιολογική (ας μου επιτραπεί) έκφραση του τύπου "το μ... σέρνει καράβι" (και υπερωκεάνιο μη σου πω) . Τυπικά αποφάσισε  την προσωρινή απομάκρυνση μεταξύ τους, με παραμονή στα πόστα και δεν παίρνει καμία απόφαση υπέρ του θύματος.

Κι όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

Αρέσει στα μέλη Enikos, alisida και σε ακόμα 2 μέλη.

alisida

# 13 στις 29/2/2020
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 34
Απαντήσεις: 7.115
Να βάλω τη φαντασία μου να δουλέψει ...Λοιπόν : ο θύτης είναι η σύζυγος του προέδρου της εταιρίας που είναι σε διευθυντική θέση (αυτό έλειπε με μην ήταν).Το θύμα είναι η υφιστάμενη της που πρόσφατα έγινε γνωστό ότι εκτελεί και χρέη ...ερωμένης του συζύγου προέδρου...Ο πρόεδρος φυσικά δεν μπορεί να απομακρύνει τη σύζυγό του από τη δουλειά ,ούτε φυσικά την ερωμένη (εδώ μου ταιριάζει το σέρνει καράβι)...Έτσι βρίσκεται ο δόλιος σε πολύ δύσκολη θέση και σίγουρα κανείς από τους υπαλλήλους δεν θα πάει μάρτυρας κατηγορίας για τον ξυλοδαρμό ...Φατσούλα σεναριογράφος σαπουνόπερας
Αρέσει στα μέλη Jiannis7, erianthi80 και σε ακόμα 3 μέλη.

Paralia48

# 14 στις 29/2/2020
author
Γυναίκα / 54 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 8.227

Απαράδεκτοι ολοι οι εμπλεκόμενοι ,με πρώτη και χειρότερη την εργοδοσία.Ακόμη και στο σενάριο της Αλυσίδας,θα μπορούσε να κάνει κάτι. Θα άφηνε την ψυχοπαθή γυναίκα του να δέρνει τους εργαζόμενους;
Στη θέση σου,θα πήγαινα ευθέως στο αφεντικό και θα του μιλούσα <αφεντικό αυτή η κατάσταση μας βλάπτει όλους. Θα μας κλείσουν την εταιρεία οι κυρίες/κύριοι.>
Σε περίπτωση που επαναλαμβανόταν θα έψαχνα τους συνδικαλιστές. Τι είστε εκεί; Θα έχετε κάποιο σύλλογο, ομοσπονδία, ένωση. Αν μεσολαβήσει ο σύλλογος των εργαζομένων είναι καλύτερα από το να πας μόνη στην αστυνομία.

Αν βέβαια αυτό γινόταν συχνά, τότε με μάρτυρες και δεν υπάρχει άλλη λύση

Αρέσει στα μέλη alisida, erianthi80

erianthi80

# 15 στις 29/2/2020
author
Γυναίκα / 40 / Ελεύθερη

Αναφέρθηκα εγώ σε ξυλοδαρμό από εργοδοσία προς υφιστάμενο;;;

Διαβάζετε προσεκτικά τα κείμενα στα οποία απαντάτε!!!

Αυτό έκανα παραλία μου, αναφέρθηκα στον διευθυντή προειδοποιώντας τον ότι εάν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση δεν θα μείνει τίποτε όρθιο ...θα υπάρχουν επιπτώσεις για όλους και πολύ περισσότερο για την ίδια την επιχείρηση!!! Θλίβομαι πολύ δυστυχώς που σε περιόδους κρίσης ενώ θα έπρεπε τα μέλη μιας επιχείρησης να λειτουργούν ομαδικά και σε πνεύμα αλληλεγγύης, όπως θα έκαναν και στο σπίτι τους δηλαδή με τα παιδιά τους και τις οικογένειές τους, να υπάρχουν γυναίκες -ΣΚΥΛΕΣ στην κυριολεξία ΣΚΥΛΕΣ που για ένα κομμάτι ψωμί  πουλάνε φθηνά το πράμα τους, φέρονται με απύθμενη αλαζονεία, χειροδικούν απέναντι σε άλλους, χρησιμοποιούν λεκτική και συναισθηματική βία, ακόμα και σεξουαλική πρόκληση εις βάρος άλλων εργαζομένων κι όλα αυτά με την κάλυψη του εργοδότη τους αλλά και των απειλούμενων υπό φόβο υπολοίπων εργαζομένων...ξεπαστρεύοντας τους ηθικά και διανοητικά...

Γυναίκες (-ούλες) β'..γ'..δ' κατηγορίας...

Παράθεση:
Σχόλιο # 14 από Paralia48

Απαράδεκτοι ολοι οι εμπλεκόμενοι ,με πρώτη και χειρότερη την εργοδοσία.Ακόμη και στο σενάριο της Αλυσίδας,θα μπορούσε να κάνει κάτι. Θα άφηνε την ψυχοπαθή γυναίκα του να δέρνει τους εργαζόμενους;
Στη θέση σου,θα πήγαινα ευθέως στο αφεντικό και θα του μιλούσα <αφεντικό αυτή η κατάσταση μας βλάπτει όλους. Θα μας κλείσουν την εταιρεία οι κυρίες/κύριοι.>
Σε περίπτωση που επαναλαμβανόταν θα έψαχνα τους συνδικαλιστές. Τι είστε εκεί; Θα έχετε κάποιο σύλλογο, ομοσπονδία, ένωση. Αν μεσολαβήσει ο σύλλογος των εργαζομένων είναι καλύτερα από το να πας μόνη στην αστυνομία.

Αν βέβαια αυτό γινόταν συχνά, τότε με μάρτυρες και δεν υπάρχει άλλη λύση

Αρέσει στο μέλος MiltosRNLI1930

erianthi80

# 16 στις 29/2/2020
author
Γυναίκα / 40 / Ελεύθερη

Η πραγματικότητα δεν απέχει και πολύ από μια σαπουνόπερα. Να μου επιτρέψεις να κάνω κάποιες διορθώσεις στο "σενάριο".

Παράθεση:
Σχόλιο # 13 από alisida
Να βάλω τη φαντασία μου να δουλέψει ...Λοιπόν : ο θύτης είναι η σύζυγος (υφισταμένη - θύτης) του προέδρου της εταιρίας ) που είναι σε διευθυντική θέση (αυτό έλειπε με μην ήταν).Το θύμα είναι η υφιστάμενη της (υφισταμένη - θύμα) που πρόσφατα έγινε γνωστό ότι εκτελεί και χρέη ...ερωμένης του συζύγου προέδρου (η υφισταμένη-θύτης)...Ο πρόεδρος φυσικά δεν μπορεί να απομακρύνει τη σύζυγό του από τη δουλειά ,ούτε φυσικά την ερωμένη (εδώ μου ταιριάζει το σέρνει καράβι)...Έτσι βρίσκεται ο δόλιος σε πολύ δύσκολη θέση και σίγουρα κανείς από τους υπαλλήλους δεν θα πάει μάρτυρας κατηγορίας για τον ξυλοδαρμό ...Φατσούλα σεναριογράφος σαπουνόπερας

Καταλαβαίνετε το πρόβλημά μου; Δύσκολα να βρεθεί μάρτυρας υπεράσπισης αν και υπήρχε κατά το συμβάν!!!

Kristina_

# 17 στις 29/2/2020
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη

Τελικα θυτης ειναι η συζυγος??? και το θυμα η ερωμενη? αρα η θυτης ειναι η ψυχασθενης και το θυμα η σκυλα...μια χαρα!!!

Εσυ τοτε τι σκας? ουτε για τη μια ουτε για την αλλη δε χρειαζεται να σκας...αφηστε τις να μαλλιοτραβιουνται και καντε κερκιδα να απολαμβανετε το θεαμα

Εσυ γιατι σκας? αφου και τη συζυγο ψυχασθενη την ειπες (με αρνητικη χροια) και την ερωμενη σκυλα (ουτε αυτο δε μου φαινεται θετικο)

Νομιζα και γω οτι επρεπε να συμπαρασταθω ...μωρε αστες στη μοιρα τους και μη σκας σου λεω

Edit ...μαλλον σκυλα και ψυχοπαθης λες τη συζυγο (σορρυ που διαβασα βιαστικα) αρα θες να υπερασπιστεις την ερωμενη...μπααα ας υπερασπιστει μονη της τον εαυτο της ,..λεει η εδρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 16 από erianthi80

Η πραγματικότητα δεν απέχει και πολύ από μια σαπουνόπερα. Να μου επιτρέψεις να κάνω κάποιες διορθώσεις στο "σενάριο".

Καταλαβαίνετε το πρόβλημά μου; Δύσκολα να βρεθεί μάρτυρας υπεράσπισης αν και υπήρχε κατά το συμβάν!!!

Enikos

# 18 στις 29/2/2020
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 20.878

Ενταξει, μπηκε η σεναριολογια στη μεση...

Ο σαικο θα ντους βαραει...

Και εμεις θα ψαχνουμε να βρουμε, ποιος με ποιαν, ποσο το εκαναν και που, ποσο κανει το καγκελο τοποθετηση το τρεχον μετρο...και τα λοιπα...

Οι αλλοι, εκει στη δουλεια...στο μουσκιο...

Kristina_

# 19 στις 29/2/2020
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη

Ενικεεε...θα σε μαλωσω παλι βιαστικα διαβαζεις και συ

Εχω και αλλη απορια η απροσεκτη: γιατι ειναι δυσκολο να βρεθει μαρτυρας??? εσυ δεν ησουν παρουσα στο συμβαν??? γιατι δεν πας μαρτυρας??? ποιο το προβλημα? γιατι δε γινεται?

Γμτ τελικα το συμβαν απο εργατικο...καταληγει ενα απλο ξεκατινιασμα...αδικα φωναξαμε τους εργατολογους γμτ

Παράθεση:
Σχόλιο # 18 από Enikos

Ενταξει, μπηκε η σεναριολογια στη μεση...

Ο σαικο θα ντους βαραει...

Και εμεις θα ψαχνουμε να βρουμε, ποιος με ποιαν, ποσο το εκαναν και που, ποσο κανει το καγκελο τοποθετηση το τρεχον μετρο...και τα λοιπα...

Οι αλλοι, εκει στη δουλεια...στο μουσκιο...

Αρέσει στα μέλη Enikos, alisida και σε ακόμα 3 μέλη.

erianthi80

# 20 στις 29/2/2020
author
Γυναίκα / 40 / Ελεύθερη

Επειδή είμαι εγώ το θύμα!

Παράθεση:
Σχόλιο # 19 από Kristina_

Εχω και αλλη απορια η απροσεκτη: γιατι ειναι δυσκολο να βρεθει μαρτυρας??? εσυ δεν ησουν παρουσα στο συμβαν??? γιατι δεν πας μαρτυρας??? ποιο το προβλημα? γιατι δε γινεται?

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε