Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Φίλος

Σελίδα : 1

Anastasiaaaaaaaaa

# 1 στις 30/3/2020
author
Γυναίκα / 25 / Ελεύθερη
Ελλάδα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2
'Aρεσαν+: 0%

Φίλος

Γειά σας είμαι η Αναστασία και είμαι καινούργιο μέλος και θα ήθελα να συζητησω μαζί σας το θέμα μου . Έχω ένα φίλο συνομιληκο μου που τον τελευταίο καιρό έχει αλλάξει πάρα πολύ. Εχει μια σχέση με μια γυναίκα αρκετά μεγαλύτερη του είναι 22 ο φίλος μου η κοπέλα του 42 από την αρχή όταν γνώρισα την κυρία μπορώ να πω ότι δεν την συμπάθησα ιδιαίτερα αλλά ποτέ δεν είπα κάτι άσχημο στον φίλο μου ίσα ίσα του είπα πως είναι πόλυ συμπαθητική γυναίκα και ταιριάζουν. Μετά όμως από λίγους μήνες ο φίλος μου άρχισε να απομακρύνετε δεν ήθελε να βγαίνουμε έβρισκε δικαιολογιες και όταν μιλήσαμε στο τηλέφωνο μου είπε πως η κοπέλα του επειδή έχουν πολλά χρόνια διαφορά με ζηλεύει και δεν θέλει να μιλαει και πολύ πλέον ο φίλος μου  μαζί μου .. Στην αρχή στράβωσα πάρα πολύ δεν ζηλεύω ούτε με ενοχλεί που είναι με τόσο μεγάλη γυναίκα απλά από εκεί που μιλούσαμε καθημερινά πλέον μιλάμε κάθε 4 μήνες και αν ... Πριν 1 μήνα που μιλήσαμε μου είπε πως έχει κόψει και από της παρέες του γιατί η 42 χρονών κοπέλα του δεν θέλει ο φίλος μου να βγαίνει με κανέναν... Του μίλησα με όμορφο τρόπο και του είπα πως γίνεται να περνάει καθημερινά μόνο μαζί της και χωρίς να μιλάει με κανέναν άλλο και μου είπε πως δεν μπορεί να κάνει διαφορετικά γιατί θυμώνει η κοπέλα και μαλώνουν άσχημα... Ο φίλος μου φοβάται μην τον χωρίσει η εν λόγο κυρία που δεν είναι και μια άγνωστη αλλά η νονά του αδερφού του φίλου μου απορώ με τον φίλο μ που ενώ βλέπει τι γίνεται τον ζηλεύει τον απομακρύνει  απο ολους δεν την χωριζει τι κόλλημα είναι αυτό? Σκέφτηκα ακόμη και να απομακρυνθω να μην ξανασηκωσο τηλέφωνο να τον διαγράψω και να προχωρήσω την ζωή μου αλλά όταν λέω να το κάνω σκέφτομαι τα τόσα χρόνια που κάνουμε παρέα μόνο αυτό τίποτα άλλο 

equinox_

# 2 στις 30/3/2020
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

και εσυ, δεν ζηλευεις, ε? 

26-29-31

# 3 στις 30/3/2020
author
Ανδρας / 58 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 3.642

Θα τον ξεζουμισει και θα σας ερθει ετοιμος με διδακτορικο

Καντε λιγακι υπομονη...
Αρέσει στα μέλη loushian1984, jane1978 και σε ακόμα 3 μέλη.

valia-12

# 4 στις 31/3/2020
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Αγαπητή Αναστασία,

Καταρχήν έχω να σου πω πως οι καλοί φίλοι (οι υποστηρικτικοί) ,δεν μας λένε ψέμματα για αυτό που σκέφτονται αληθινά.Αναφέρομαι στο γεγονός, όπου σε ρώτησε ο φίλος σου για την κοπέλα του και ενώ είχες αντίθετη άποψη του είπες "καλή είναι και ταιριάζετε".Εν συνεχεία, ο φίλος σου απομακρύνθηκε λόγω της σχέσης του και επειδή ας πούμε ότι η κοπέλα του ζηλεύει ή ας πούμε ότι κι ο φίλος σου "βολεύεται" σε αυτήν την κατάσταση.Οι αληθινοί φίλοι πάντα βρίσκουν χρόνο για εμάς ,όσες υποχρεώσεις κι αν έχουν στην ζωή τους.Το γιατί δεν την χωρίζει νομίζω πως δεν σε αφορά κάπου.Είναι σαν να είχες πχ. εσύ μια σχέση μ΄ έναν κατά 20 χρόνια μεγαλύτερο σου και ο νεαρός να έλεγε : "μα τι του βρίσκει μια κοπέλα σαν τα κρύα τα νερά;" Το πως λειτουργούν οι άνθρωποι στις σχέσεις τους είναι κάτι αποκλειστικά δικό τους θέμα, που δεν αφορά τους άλλους.Σίγουρα για να είναι μαζί κάτι θα υπάρχει.Όταν αυτή η σχέση κάνει το κύκλο της και πιθανόν ο φίλος σου να αναζητήσει την παρέα σου τότε -αν πραγματικά θέλεις να τον έχεις στην ζωή σου- μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί του.Για την ώρα θα σε συμβούλευα να κρατήσεις τις αποστάσεις σου και να προχωρήσεις την ζωή σου παρακάτω.Οι φίλοι που πραγματικά μας αγαπούν και που εμείς αγαπάμε είναι πάντα εκεί και ανα πάσα στιγμή μας στηρίζουν.Δεν θα πρέπει να βλέπουμε τις σχέσεις εγωιστικά αλλά να δίνουμε χώρο και χρόνο στους ανθρώπους.
V.

pythagoras

# 5 στις 31/3/2020
author
Ανδρας / 67 / Παντρεμένος
Ν. Ευβοίας / Χαλκίδα
Θέματα: 130
Απαντήσεις: 13.582

Λιγάκι με μπέρδεψες.

Εσένα τι σε νοιάζει. Έχεις και εσύ μαζί του σχέση;

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Anastasiaaa

Φίλος

Γειά σας είμαι η Αναστασία και είμαι καινούργιο μέλος και θα ήθελα να συζητησω μαζί σας το θέμα μου . Έχω ένα φίλο συνομιληκο μου που τον τελευταίο καιρό έχει αλλάξει πάρα πολύ. Εχει μια σχέση με μια γυναίκα αρκετά μεγαλύτερη του είναι 22 ο φίλος μου η κοπέλα του 42 από την αρχή όταν γνώρισα την κυρία μπορώ να πω ότι δεν την συμπάθησα ιδιαίτερα αλλά ποτέ δεν είπα κάτι άσχημο στον φίλο μου ίσα ίσα του είπα πως είναι πόλυ συμπαθητική γυναίκα και ταιριάζουν. Μετά όμως από λίγους μήνες ο φίλος μου άρχισε να απομακρύνετε δεν ήθελε να βγαίνουμε έβρισκε δικαιολογιες και όταν μιλήσαμε στο τηλέφωνο μου είπε πως η κοπέλα του επειδή έχουν πολλά χρόνια διαφορά με ζηλεύει και δεν θέλει να μιλαει και πολύ πλέον ο φίλος μου  μαζί μου .. Στην αρχή στράβωσα πάρα πολύ δεν ζηλεύω ούτε με ενοχλεί που είναι με τόσο μεγάλη γυναίκα απλά από εκεί που μιλούσαμε καθημερινά πλέον μιλάμε κάθε 4 μήνες και αν ... Πριν 1 μήνα που μιλήσαμε μου είπε πως έχει κόψει και από της παρέες του γιατί η 42 χρονών κοπέλα του δεν θέλει ο φίλος μου να βγαίνει με κανέναν... Του μίλησα με όμορφο τρόπο και του είπα πως γίνεται να περνάει καθημερινά μόνο μαζί της και χωρίς να μιλάει με κανέναν άλλο και μου είπε πως δεν μπορεί να κάνει διαφορετικά γιατί θυμώνει η κοπέλα και μαλώνουν άσχημα... Ο φίλος μου φοβάται μην τον χωρίσει η εν λόγο κυρία που δεν είναι και μια άγνωστη αλλά η νονά του αδερφού του φίλου μου απορώ με τον φίλο μ που ενώ βλέπει τι γίνεται τον ζηλεύει τον απομακρύνει  απο ολους δεν την χωριζει τι κόλλημα είναι αυτό? Σκέφτηκα ακόμη και να απομακρυνθω να μην ξανασηκωσο τηλέφωνο να τον διαγράψω και να προχωρήσω την ζωή μου αλλά όταν λέω να το κάνω σκέφτομαι τα τόσα χρόνια που κάνουμε παρέα μόνο αυτό τίποτα άλλο 

Δεν κατάλαβα το δικό σου πρόβλημα. Αφού του αρέσει και "τη βρίσκει" μαζί της, με γεια του και χαρά του.

Εσύ κοίταξε τη δική σου ζωή και μην περιμένεις, μπορεί να πάρει πολύ χρόνο ακόμα και αν ... τελειώσει με την "Μεγάλη" θα κοιτάξει για καμιά μικρούλα.

Αρέσει στα μέλη loushian1984, jane1978 και σε ακόμα 2 μέλη.

nikoslambr

# 6 στις 31/3/2020
author
Ανδρας / 50 / Διαζευγμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 255

Αγαπητη Αναστασια ειτε ενδιαφερεσαι για τον ''φιλο'' ειτε οχι μην νοιαζεσαι. Ο χρονος ειναι μαζι σου...

papadoud

# 7 στις 31/3/2020
author
Ανδρας / 60 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 155

Παράθεση:
Σχόλιο # 2 από equinox_

και εσυ, δεν ζηλευεις, ε? 

Η φιλία, ειδικά σε αυτές τις ηλικίες που το ένα φύλο δεν γνωρίζει πώς λειτουργεί το άλλο, λιγοστεύει την απόσταση Άρη - Αφροδίτης.

jdm321

# 8 στις 31/3/2020
author
Ανδρας / 36 / Ελεύθερος
Ν. Λακωνίας / Κότρωνας
Απαντήσεις: 5

Καλημερα ,

Απλα πραγματα που θελουν καποια χρονια για να τα δεις , να τα καταλαβεις και να μπορεις ειτε να τα κανεις ειτε  να ξεφυγεις απο αυτα.
Καποιες βασικες εννοιες που θα σε βοηθησουν να καταλαβεις τι βιωνει ο φιλος σου ειναι "χειραγωγηση" και alpha ( οπου alpha ειναι κατι σαν τον αρχηγο της αγελης?? οπου αγελη απλα βαζεις την σχεση αυτη).

Οσο αναφορα τον φιλο σου ξεκαθαρα 22 χρονων εχει ενθουσιαστει  απο πολλους παραγωντες , Μεγαλυτερη γυναικα κι οχι κοριτσακι  η οποια εχει και τον ελεγχο (Alpha ) της σχεσης στο τι θελει ,στο τι δεν θελει ,ή δεν της αρεσει και μικρος απλα υπακουει . Η εν λογω κυρια δεν θελει το μικρο για να βγει για ποτο να παει μια εκδρομη να δημιουργήσει "στιγμες " παρα μονο να γεμισει το κρεβατι της . Ο δε μικρος βιωνει κατι πρωτογνωρο εχει μια σχεση με μεγαλυτερη ( μπορει παρανομη εστω για τους γονεις) η οποια προφανώς θελει να καλυψει της αναγκες επι το πληστον σεξ. Το οποιο σαν ανδρας μπορω να σου πω δεν εχει καμια σχεση το σεξ με ενα κοριτσακι 20 και 25 απο μια γυναικα 30+ που εχει καποιες εμπειριες , δεν εχει ταμπου και και ..  οποτε λογικο ο φιλος σου αν εχει χασει την μπαλα και να εχει γινει σκυλακι..

Τωρα για να επανελθω λιγο στην ουσια αυτου που λες , σαν φιλος καποιου  ( δεν ξερω αν υπαρχει εστω και πλατωνικα κατι ερωτικο εκ μερους σου ) αυτο που εχεις υποχρεωση να κανεις ( κατα την αποψη μου) ειναι να κοιταξεις αντικειμενικα την κατασταση και να του εξηγησεις το σωστο το λαθος τους κινδυνους την χειραγωγηση κτλ. Δυστυχως  αυτος θα πρεπει να καταλαβει τι κανει και γιατι ,αν και δεν νομιζω οτι ειναι σε θεση να αντισταθμισει την κατασταση τι παιρνει τι χανει και οτι κοινως εχει γινει ενα πιονι που κανει οτι θελει η εν λογο κυρια.. με ανταλαγμα ουσιαστικα το σεξ.

Αν ολο αυτο εσενα σε φθειρει ψυχολογικα θα σου προτεινα να του μιλησεις, να βγαλεις απο μεσα σου , τις σκεψεις και τα συναισθηματα σου ( ισως με ενα γραπτο λογο και επαναληψη αυτου που γραφεις για να εισαι κατανοητη και να γραψεις / πεις ολα οσα θες βοηθαει καλυτερα) και να απομακρυνθεις απο την αμεση εμπλοκη σου στην κατασταση .Το τι σταση θα κρατησεις απεναντι στο φιλο σου ( να τον διαγραψεις απο την ζωη σου  ) ειναι καθαρα δικη σου επιλογη την οποια πρεπει να την σκεφτεις πολυ , σοβαρα και ωριμα οσο μπορεις γιατι δεν αφορα μονο το παρον αλλα και το μελλον. 

Αν ολο αυτο εσενα σε φθειρει ψυχολογικα θα σου προτεινα να του μιλησεις, να βγαλεις απο μεσα σου , τις σκεψεις και τα συναισθηματα σου ( ισως με ενα γραπτο λογο και επαναληψη αυτου που γραφεις για να εισαι κατανοητη και να γραψεις / πεις ολα οσα θες βοηθαει καλυτερα) και να απομακρυνθεις απο την αμεση εμπλοκη σου στην κατασταση .Το τι σταση θα κρατησεις απεναντι στο φιλο σου ( να τον διαγραψεις απο την ζωη σου  ) ειναι καθαρα δικη σου επιλογη την οποια πρεπει να την σκεφτεις πολυ , σοβαρα και ωριμα οσο μπορεις γιατι δεν αφορα μονο το παρον αλλα και το μελλον. 
Αρέσει στο μέλος alisida

Alezandra

# 9 στις 31/3/2020
author
Γυναίκα / 48 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πέραμα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 811
Η κοπέλα του φίλου σας δεν ζηλεύει νομίζω ότι αυτά τα κάνει γιατί δεν την υπακούει ο γιος της και βρήκε υποκατάστατο να παίξει την αυστηρή μαμά.Εσείς τι παίζετε την υπομονετική αδερφή ?

Anastasiaaaaaaaaa

# 10 στις 31/3/2020
author
Γυναίκα / 25 / Ελεύθερη
Ελλάδα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2

Να προσθέσω κάτι

Υπάρχουν πράγματα που δεν τα έχω αναλύσει στο κείμενο μου και λάθος μου έχω διαβάσει της παραπάνω απαντήσεις σας και σας ευχαριστώ όλους απλά θέλω να σας πω δυο πράγματα. Εγώ προσωπικά δεν ζηλεύω απλά ή κυρία αυτή μου έχει ζητήσει αμέτρητες χαρές μία από της χαρές της ήταν να μιλήσω εγώ στον 19 χρονώ γιο της για την σχέση της με τον φίλο μου που δεν μου πέφτει και λόγος να πάω να μιλήσω στον γιο της να το κάνει ή ίδια .. Από την άλλη μου είπε πως δεν αντέχει αυτή την κατάσταση με τον φίλο μου και μου ζήτησε να του μιλήσω λέγοντας του ότι θέλει να την αποκαταστήση και ότι δεν μπορεί απλά να έχει μία απλή σχέση μαζί του ... Μιλήσα στον φίλο μου και έβαλε τα γέλια λέγοντας μου έλα βρε αναστασια που θέλει και γάμο μαζί μου εφόσον το μόνο που θέλω από εκείνη είναι το σεξ .. Του είπα από εκεί και πέρα να ξεκόψει μαζί της γιατί θα έχει μπερδέματα γιατί τον πιέζει πολύ να προχωρήσουν σε κάτι σοβαρό ενώ ο φίλος μου θέλει μόνο να περνάει καλα

equinox_

# 11 στις 31/3/2020
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
το  ψεμα εχει κοντα ποδια... 
απο το ενα ποστ μεχρι το αλλοκαρατρολαρααα  

papadoud

# 12 στις 31/3/2020
author
Ανδρας / 60 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 155

Αν πραγματικά Αναστασία αγαπάς τον φίλο σου και δεν παρουσιάζει η φιλία σου σημάδια κτητικότητας απέναντι του, (ή οτιδήποτε άλλο)
τότε, οφείλεις να σεβαστείς τη νέα του σχέση, όσο και αν εσύ πιστεύεις πως είναι λάθος του, και να αποσυρθείς για όσο ο φίλος σου το θελήσει. Γιατί το μεγάλο καλό με την πραγματική φιλία, είναι πως βρίσκεται για πάντα εκεί, δίπλα μας!

Για την ώρα, αποδέξου το γεγονός πως το φιλαράκι σου, ως νέος που είναι, έχει ανάγκη από εμπειρίες, έστω και αν καταλήξουν εκεί που πιστεύεις. "Άσε με να κάνω λάθος", όπως λέει και το γνωστό τραγούδι.

Και κλείνω με μια ερώτηση: Τι θα σκεφτόσουν εσύ αν έκανες μια γνωριμία και το αγόρι σου όλο σου έλεγε ότι βγαίνει με τη φίλη του;
Θα του έλεγες πιθανολογώ "Τι 'φίλη' είναι αυτή, που την βλέπεις τόσο συχνά; Άρα, την προτιμάς από εμένα!".
Αυτό, ΔΕΝ είναι ζήλια.
Είναι δίψα τους να γνωριστούνε όσο πιο γρήγορα γίνεται και να ζήσουνε στιγμές.

Ή, ζουν το "καινούργιο κοσκινάκι μου και πού να σε κρεμάσω"!

Αρέσει στο μέλος loushian1984

pythagoras

# 13 στις 31/3/2020
author
Ανδρας / 67 / Παντρεμένος
Ν. Ευβοίας / Χαλκίδα
Θέματα: 130
Απαντήσεις: 13.582

Αφιερωμένο.

https://www.youtube.com/watch?v=vT6rluSjbY8

Παναθεμά το κείμενο ...Το κείμενο σας δεν μπορεί να αναγνωριστεί ως κείμενο γραμμένο στα ελληνικά ή τα αγγλικά.
Αρέσει στο μέλος jane1978

MadameShuShu40

# 14 στις 3/4/2020
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Τι να κάνουν και αυτά τα καημένα τα τρολ???
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε