Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Θέλω να φύγω αλλά υπάρχουν σοβαρά εμπόδια

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

Paralia48

# 41 στις 24/4/2020
author
Γυναίκα / 54 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 8.789
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Σχόλιο # 38 από la-mer

παιδάκια, η μοιχεία αποποινικοποιήθηκε από τον Αντρέα το '81...

τους δε δικαστές, διόλου δεν τους ενδιαφέρει ποιος συνουσιάζεται με ποιον.
οεοοο!

ναι το ξέρουμε. Δεν είπε κανείς να τον βάλουμε φυλακή

Ποινικό δεν είναι, αλλά είναι λόγος διαζυγίου

Αρέσει στο μέλος jane1978

Kristina_

# 42 στις 24/4/2020
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Αργεντινή
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 922

Οταν ημουν μικρη ειχα φανταστει (απο μονη μου) εναν θαυμαστο νεο κοσμο οπου τα παιδια θα μεγαλωναν μονα τους χωρις γονεις  ολα μαζι με τη φροντιδα βεβαια των ενηλικων ...αλλα με πολυυυ χαλαρη επιτηρηση... τοτε βεβαια κυριο κινητρο μου ηταν η ελευθερια και το παιχνιδι με τα αλλα παιδια 

Αλλα και τωρα με αυτα που ακουω (κοιταξε αλλη-στο πυρ το εξώτερο-εκδικηση, ποινικοποιηση-παει καταργηθηκε αυτο, δεν πληρωνω διατροφη, θα του τα παρω ολα, δε θα βλεπει τα παιδια, θα τα παρω και θα φυγω, δεν το κουναω απο το σπιτι του κλπκλπ) σκεφτομαι οτι μια χαρα ηταν το παιδικο μου πλανο... Αντε και με μια ενηλικη βελτιωση...οποιος θελει να κανει παιδια να διασφαλισει πρωτα οτι μπορει να ανταπεξελθει οικονομικα, συναισθηματικα και οπως χρειαστει, με τις δικες του δυναμεις (η εστω και με τη βοηθεια της τυχον κοινωνικης προνοιας...λεμε τωρα πχ σε μια ιδανικη κοινωνια εε)... αμα θελει να λεει οτι ενδιαφερεται για το καλο των παιδιων κλπκλπ

Γιατι γιναμε πια πολλοι σε αυτον τον πλανητη, δε θα λειψουν οι δικοι μου απογονοι...λεω γω τωρα...

Βρε για τους δικους μου ειπα...μη βαρατε ολοι μαζι

Αρέσει στο μέλος Paralia48

Paralia48

# 43 στις 24/4/2020
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 39 από squirrel1968

Paralia,

εντο στο Ελλαντα...πολλες  γυναικες ζητιανευουν την διατροφη των παιδιων τους 

διοτι αυτα που υπογραφονται στο διαζυγιο δεν τηρουνται κιολας...

ειναι ψυχοφθορο κ αντοικονομικο να κυνηγας τον αλλον για τα αυτονοητα...με μηνυσεις κ αγωγες...

(μονο αν ειναι ΔΥ ο πρωην παιρνεις την διατροφη που οριζει ο νομος κ αυτο εξαρταται κ παλι)

οπως να λεμε κ αληθειες...πολλοι  μπαμπαδες ζητιανευουν τις ωρες κ μερες να δουν τα παιδια τους...

Η ωριμοτητα περισσευει...

Αρα "κατσε στα αυγουλακια σου"?προτεινεις?

υπαρχουν πολλοι γαμοι "λευκοι" αληθεια ειναι...

τα μην που περνιουνται στα παιδια...δεν ξερω αν ειναι σωστα...

συμβιβασου...κ μουγγα? 

μην διεκδικεις ...

να μην οριζεις τη ζωη σου...για να μην δυσκολευτεις...μην ζοριστεις?

το κλασικο θα μεγαλωσουν τα παιδια κ θα κανω υπομονη ?

αντεχεται αυτο αληθεια?...μια ζωη δυστυχια...για ολους...

ποσα παιδια σε τετοια σπιτια δεν ευχονται κρυφα μεσα τους να ειχαν χωρισει οι γονεις τους...?

δεν κ ευκολο...ουτε τονα ουτε τ αλλο...

Ας σκεφτει τι θελει απο δω κ περα...η ιδια ...

...  ο φοβος ομως  ειναι ο χειροτερος συμβουλος...κ ναι η ελευθερια εχει κ τα κοστη της...

δεν είπα να κάτσει στ αυγουλάκια της.

Το καλύτερο θα ήταν ένα καλό διαζύγιο,αλλά είναι δύσκολο σ αυτές τις συνθηκες και ..,όχι ότι εμείς εδώ θα βρούμε λύση,αλλά ...συζητηση κάνουμε, να δούμε ,πώς μπορούμε να βοηθησουμε. Το καλύτερο θα ήταν ένας καλός νομικός, όπως είπα, να ξέρει τα περί διαζυγίων, μεχρι τότε της είπα να μη φύγει, αλλά να συγκατοικούν σαν ξένοι.

Εσύ δηλαδή ,τι προτείνεις; Γιατί διαβάζοντας το ποστ σου και αν ήμουν εγώ Νάνσυ θα μπερδευόμουν.

Να μην εμπιστευτώ τη διατροφή του,  που θα πρέπει να τη <<ζητιανεύω>> ,αλλά και να μην κάτσω σπίτι. Συμφωνώ με το συνεναιτικό, αν βοηθησουν και οι δυο (συνεναιση), Ναι να βρω δουλειά, μακάρι να μπορεσω.. 

Απ όλα συμφωνώ πάρα πολύ για το  άλλο άκρο,ότι ο πατερας μερικές φορές  ζητιανεύει να δει το παιδί του. Αίσχος για τις μανάδες που το κάνουν!

la-mer

# 44 στις 24/4/2020
author
Γυναίκα / 52 / Παντρεμένη
Ν. Ροδόπης / Κομοτηνή
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 466

ο οποιος αφορα μονο το ζευγαρι...νομικα δεν εχει καμμια βαρυτητα.

Παράθεση:
Σχόλιο # 41 από Paralia48

ναι το ξέρουμε. Δεν είπε κανείς να τον βάλουμε φυλακή

Ποινικό δεν είναι, αλλά είναι λόγος διαζυγίου

Mindthegap-

# 45 στις 24/4/2020
author
Γυναίκα / 43 / Ελεύθερη
Βραζιλία
Απαντήσεις: 2.988

Παράθεση:
Σχόλιο # 26 από Nancypapa
Ακόμα κι αν συγχωρούσα την περιπέτεια δεν θα συγχωρήσω τον τρόπο που το αντιμετώπισε και μου το φόρτωσε σαν δικό μου φταίξιμο.

Που σημαινει οτι ολα κρινονται στο πως αυτος αντιμετωπιζει το ολο θεμα...;;;

Μα ζητατε βρε παιδια σοβαρες γνωμες και αποψεις σε ζητηματα που ουτε εσεις εχετε παρει στα σοβαρα..

Εγω θα προτεινα να αποφασισετε πρωτα αν θελέτε να χωρισετε ή οχι και μετα να μπειτε στη διαδικασια συζητησης για διαζυγιο γιατι προσωπικα απο ολα αυτα που διαβαζω αμφιβαλλω αν ξερετε κι εσεις τι θελετε..

Αρέσει στο μέλος jane1978

squirrel1968

# 46 στις 24/4/2020
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Που μπερδευτηκες?Παραλια...?

να στο αναλυσω...

Ειπα αν λεω αν...αποφασισει να χωρισει.,,,να βρει δυο δουλειες...(αν εχεις ορεξη βρισκεις..πιστεψε με)

κ να μην επαναπαυτει στο επιδομα ανεργιας...ουτε στην διατροφη που μπορει κ να μην λαβει κ ποτε της...

αλλα να σταθει στα δικα της ποδια...κ να αναλαβει την ευθυνη των παιδιων της...

Χρηματα για να πληρωσει δικηγορους δεν νομιζω οτι θα εχει για να τον κυνηγησει...κ επισης...

κατανταει κ ανουσιο για μενα...(εκει παει η ζητιανια...)να παρακαλαει για τα αυτονοητα...

δεν ψαχνουμε ..τον λογο που θα γραψουν...γραφεις κ ασυμφωνια χαρακτηρων...εκει ειναι το θεμα? 

αν θα βγει υπερ η κατα καποιου?

ενας δικαστικος αγωνας ανευ σημασιας? 

που φερνει μονο φθορα σε ολους τους εμπλεκομενους...κ ειδικα στα παιδια..

Η διατροφη ειναι ανεξαρτητο...πραγμα...κ την δικαιουται ετσι κ αλλιως..

κ αν θα δει ευρω στα χερια της..οπως εγραψα παραπανω 

Το θεμα ειναι...στο αν θα της βγαλει την πιστη απελωντας την ...οτι θα την αφησει χωρις φραγκο..

κ επισης αναφερει οτι θα της παρει τα παιδια... 

(αυτο δεν γινεται κ να μην ανησυχει...κανενα δικαστηριο δεν παιρνει τα παιδια απο τη μητερα). 

εδω μιλαμε για ψυχικη βια...κ εκβιασμο...(αυτα ειναι τα αυγουλακια)

Το ιδεατο θα ειναι να υπαρχει κοινη επιμελεια...κ να την βοηθα οσο μπορει..

.αλλα ειναι πολυ μακρυς ο δρομος...να φτασουν εκει... 

Γι αυτο της προτεινα...να μεινουν σε χωριστη στεγη...να σκεφτει τι θελει...ανεπηρεαστη...

κ ζωντας πραγματικες συνθηκες...πιεσης...(τεστ αντοχης λεγεται)

Το καθομαι σπιτι με τα χερια σταυρωμενα...κ ανεχομαι σαν να μην τρεχει τιποτα..λεγεται τεστ βολεματος

Υπομονη...θελει κ ωριμοτητα...κ απ τις δυο πλευρες...

Σε ξεμπερδεψα?

κ ναι φυσικα κουβεντα ...κανουμε...βασει των εμπειριων μας...κ των επιλογων μας...

Παράθεση:
Σχόλιο # 43 από Paralia48

δεν είπα να κάτσει στ αυγουλάκια της.

Το καλύτερο θα ήταν ένα καλό διαζύγιο,αλλά είναι δύσκολο σ αυτές τις συνθηκες και ..,όχι ότι εμείς εδώ θα βρούμε λύση,αλλά ...συζητηση κάνουμε, να δούμε ,πώς μπορούμε να βοηθησουμε. Το καλύτερο θα ήταν ένας καλός νομικός, όπως είπα, να ξέρει τα περί διαζυγίων, μεχρι τότε της είπα να μη φύγει, αλλά να συγκατοικούν σαν ξένοι.

Εσύ δηλαδή ,τι προτείνεις; Γιατί διαβάζοντας το ποστ σου και αν ήμουν εγώ Νάνσυ θα μπερδευόμουν.

Να μην εμπιστευτώ τη διατροφή του,  που θα πρέπει να τη <<ζητιανεύω>> ,αλλά και να μην κάτσω σπίτι. Συμφωνώ με το συνεναιτικό, αν βοηθησουν και οι δυο (συνεναιση), Ναι να βρω δουλειά, μακάρι να μπορεσω.. 

Απ όλα συμφωνώ πάρα πολύ για το  άλλο άκρο,ότι ο πατερας μερικές φορές  ζητιανεύει να δει το παιδί του. Αίσχος για τις μανάδες που το κάνουν!

Paralia48

# 47 στις 24/4/2020
author
Αλλη χώρα

παιδιά, τα παιδιά υπάχει περίπτωση να τα κερδίσει ο πατέρας, εφόσον αποδείξει ότι η μάνα είναι άχρηστη ή επικίνδυνη.Ξέρω περίπτωση, που λόγω λάθος χειρισμών η μάνα βγήκε από το δικαστήριο επικίνδυνη και παρα ότι τα παιδιά ήταν μικρά 4 και.7 ετών, τα κέρδισε ο πατερας.

Ξέρετε τι έκανε η μανταμ; Ανάμεσα σε πολλά ,που όπως λέτε δεν ενδιαφερουν το δικαστήριο, τα πήρετα παιδιά και τα έκρυψε από τον πατέρα. Και ο έρμος τα έψαχνε δυο μήνες ! Και της τα πήρε το δικαστήριο, μια χαρά!

ελληνικό δικαστηριο, αλλά με ευρωπαϊκή νομοθεσία

squirrel1968

# 48 στις 24/4/2020
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

κ πορνη να ειναι κ να εκδιδεται...παλι η μαμα τα παιρνει...

κ χρηση ναρκωτικων ουσιων..να κανει...αν υπαρχει γιαγια...παλι η μαμα τα παιρνει...

Αυτη που περιεγραψες ηταν κ αχρηστη κ επικινδυνη...

Αν βρει η μαμα δουλιτσες...κ το ενα μισθο τον δινει στην κοπελιτσα...που θα τα κρατα...

μια χαρα ειναι ικανη κ αξια...να τα μεγαλωσει δεν της τα παιρνει κανεις δικαστης...

μην εμπνεουμε το φοβο...κ την τρομοκρατια...

Γι αυτο επιμενω στο να βρει εργασια...αμεσα...να μπορεσει να σταθει στα ποδια της...

κ να μην την απειλει /εκβιαζει ο καθε μπιπ...οτι θα της παρει τα παιδια...

κ θα της κανει τη ζωη της κολαση...γιατι σκεφτηκε να τον χωρισει...

Παράθεση:
Σχόλιο # 47 από Paralia48

παιδιά, τα παιδιά υπάχει περίπτωση να τα κερδίσει ο πατέρας, εφόσον αποδείξει ότι η μάνα είναι άχρηστη ή επικίνδυνη.Ξέρω περίπτωση, που λόγω λάθος χειρισμών η μάνα βγήκε από το δικαστήριο επικίνδυνη και παρα ότι τα παιδιά ήταν μικρά 4 και.7 ετών, τα κέρδισε ο πατερας.

Ξέρετε τι έκανε η μανταμ; Ανάμεσα σε πολλά ,που όπως λέτε δεν ενδιαφερουν το δικαστήριο, τα πήρετα παιδιά και τα έκρυψε από τον πατέρα. Και ο έρμος τα έψαχνε δυο μήνες ! Και της τα πήρε το δικαστήριο, μια χαρά!

ελληνικό δικαστηριο, αλλά με ευρωπαϊκή νομοθεσία

Paralia48

# 49 στις 24/4/2020
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 46 από squirrel1968

Που μπερδευτηκες?Παραλια...?

να στο αναλυσω...

Ειπα αν λεω αν...αποφασισει να χωρισει.,,,να βρει δυο δουλειες...(αν εχεις ορεξη βρισκεις..πιστεψε με)

κ να μην επαναπαυτει στο επιδομα ανεργιας...ουτε στην διατροφη που μπορει κ να μην λαβει κ ποτε της...

αλλα να σταθει στα δικα της ποδια...κ να αναλαβει την ευθυνη των παιδιων της...

Χρηματα για να πληρωσει δικηγορους δεν νομιζω οτι θα εχει για να τον κυνηγησει...κ επισης...

κατανταει κ ανουσιο για μενα...(εκει παει η ζητιανια...)να παρακαλαει για τα αυτονοητα...

δεν ψαχνουμε ..τον λογο που θα γραψουν...γραφεις κ ασυμφωνια χαρακτηρων...εκει ειναι το θεμα? 

αν θα βγει υπερ η κατα καποιου?

ενας δικαστικος αγωνας ανευ σημασιας? 

που φερνει μονο φθορα σε ολους τους εμπλεκομενους...κ ειδικα στα παιδια..

Η διατροφη ειναι ανεξαρτητο...πραγμα...κ την δικαιουται ετσι κ αλλιως..

κ αν θα δει ευρω στα χερια της..οπως εγραψα παραπανω 

Το θεμα ειναι...στο αν θα της βγαλει την πιστη απελωντας την ...οτι θα την αφησει χωρις φραγκο..

κ επισης αναφερει οτι θα της παρει τα παιδια... 

(αυτο δεν γινεται κ να μην ανησυχει...κανενα δικαστηριο δεν παιρνει τα παιδια απο τη μητερα). 

εδω μιλαμε για ψυχικη βια...κ εκβιασμο...(αυτα ειναι τα αυγουλακια)

Το ιδεατο θα ειναι να υπαρχει κοινη επιμελεια...κ να την βοηθα οσο μπορει..

.αλλα ειναι πολυ μακρυς ο δρομος...να φτασουν εκει... 

Γι αυτο της προτεινα...να μεινουν σε χωριστη στεγη...να σκεφτει τι θελει...ανεπηρεαστη...

κ ζωντας πραγματικες συνθηκες...πιεσης...(τεστ αντοχης λεγεται)

Το καθομαι σπιτι με τα χερια σταυρωμενα...κ ανεχομαι σαν να μην τρεχει τιποτα..λεγεται τεστ βολεματος

Υπομονη...θελει κ ωριμοτητα...κ απ τις δυο πλευρες...

Σε ξεμπερδεψα?

κ ναι φυσικα κουβεντα ...κανουμε...βασει των εμπειριων μας...κ των επιλογων μας...

Ωραία, τωρα το ξεμπερδέψαμε το πλάνο...

Καλά δείχνουν,να πάνε όλα καλά.

Έχω επιφυλάξεις σε δυο σημεία

1. Στις δυο δουλειές. πρέπει να έχει κουράγιο να είναι ΚΑΙ μάνα ΚΑΙ πατερας για τα παιδιά της.Με δυο δουλειές,    αυτό είναι αδύνατο. Μια δουλειά αρκεί και ο πατέρας θα συμμετέχει οπωσδήποτε στα έξοδα. Δεν τον ρωτα κανείς. Πρέπει!

2. Λες να μείνει σε άλλο σπίτι. Αυτό νομίζω είναι το καλύτερο. Βλέπεις όμως ο κύριος κάνει την πάπια! Αν σηκωθεί και φύγει μόνη, θα χρεωθεί την εγκαταλειψη. Γιαυτό λέω,μεχρι να αποφασίσει δικαστήριο, ποιος θα μείνει πού και με ποιον (παιδιά), δεν το κουνά.Ασφαλώς και είναι ζόρι. Σε ποιον αρέσει να κουτουλά τον εχθρό του πρωί μεσημέρι βράδυ; Αλλά αλλοιώς θα βγαλει αυτός το διαζύγιο υπέρ του. Και ναι μεν το παίζει πως δεν έγινε κάτι, όμως όταν κλίνει η ζυγαριά υπέρ του, να δεις πώς θα θυμηθεί, ότι πάνε για διαζύγιο

Paralia48

# 50 στις 24/4/2020
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 48 από squirrel1968

κ πορνη να ειναι κ να εκδιδεται...παλι η μαμα τα παιρνει...

κ χρηση ναρκωτικων ουσιων..να κανει...αν υπαρχει γιαγια...παλι η μαμα τα παιρνει...

Αυτη που περιεγραψες ηταν κ αχρηστη κ επικινδυνη...

Αν βρει η μαμα δουλιτσες...κ το ενα μισθο τον δινει στην κοπελιτσα...που θα τα κρατα...

μια χαρα ειναι ικανη κ αξια...να τα μεγαλωσει δεν της τα παιρνει κανεις δικαστης...

μην εμπνεουμε το φοβο...κ την τρομοκρατια...

Γι αυτο επιμενω στο να βρει εργασια...αμεσα...να μπορεσει να σταθει στα ποδια της...

κ να μην την απειλει /εκβιαζει ο καθε μπιπ...οτι θα της παρει τα παιδια...

κ θα της κανει τη ζωη της κολαση...γιατι σκεφτηκε να τον χωρισει...

από πότε είναι αυτά τα κόλπα; Πώς είσαι τόσο βέβαιη;

Το πόρνη δεν είναι τραγικό, επάγγελμα είναι.

Τα ναρκωτικά όμως, ο αλκοολισμός δείχνουν επικίνδυνο άτομο. Και ποιος πατερας θα αφεθεί σε απόφαση δικαστηρίου που θα δίνει στη γιαγιά τα παιδιά ή στην αλκοολική μάνα και όχι στον πατέρα; Αν ο πατερας είναι τόσο μαλακούλης να το δεχτεί και να μην κάνει έφεση, τότε καλά να πάθει.

Αυτός ο γνωστός μου που τα κέρδισε ,έκανε 3 δικαστήρια ! Δεν το έβαζε κάτω!

alisida

# 51 στις 24/4/2020
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 7.983
Νομίζω ότι δεν υπάρχει υπέρ και κατά στα διαζύγια εδώ και πολλά χρόνια ,κάνω λάθος ?Παλιά ,όταν έλεγαν υπέρ της γυναίκας ήταν για να κερδίσει τη διατροφή για την ίδια ,όμως αυτό έχει καταργηθεί.Η διατροφή πλέον δίνεται μόνο στα παιδιά και για αυτό δεν χρειάζεται να αποδειχτεί τίποτε απολύτως εκτός του ότι τα παιδιά υπάρχουν.
Αρέσει στο μέλος tzoulia59

Paralia48

# 52 στις 24/4/2020
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 51 από alisida
Νομίζω ότι δεν υπάρχει υπέρ και κατά στα διαζύγια εδώ και πολλά χρόνια ,κάνω λάθος ?Παλιά ,όταν έλεγαν υπέρ της γυναίκας ήταν για να κερδίσει τη διατροφή για την ίδια ,όμως αυτό έχει καταργηθεί.Η διατροφή πλέον δίνεται μόνο στα παιδιά και για αυτό δεν χρειάζεται να αποδειχτεί τίποτε απολύτως εκτός του ότι τα παιδιά υπάρχουν.

εσύ είσαι πιο ενημερωμένη. 

Και αν αυτή πάρει τα παιδιά νύχτα και φύγει, τι γίνεται; Γιατί εγώ ήξερα ότι ήταν εγκαταλειψη

squirrel1968

# 53 στις 24/4/2020
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Μ αρεσει που πεφτεις κ απ τα συννεφα...

Χωρανε κ 3 δουλειες το 24ωρο ...πιστεψε με

..απιστευτου αλλα ναι....

..εκατονταδες χιλιαδες εχουμε ζησει κ μεγαλωσει ετσι τα παιδια μας..

κ χωρις γιαγιαδες κ παππουδες πισω...γιατι εχουν "φυγει"

οι μονογονεικες...ετσι ειναι κ μανα κ πατερας..κ δεκα ρολοι μαζι...

..αν ο αλλος ειναι απων...ειναι μονοδρομος...βαζεις παρωπιδες κ τρεχεις...απλο..

τα παιδια ωριμαζουν πιο γρηγορα...κ αναλαμβανουν ευθυνες νωρις...

κ υπερ κ κατα...κ συναινεση...

αν δεν δινει φραγκο...Παραλια...γιατι ετσι γουσταρει...πανε ολα στο βροντο...

δεν γινεται να κυνηγας καποιον εσαει...να του τα παρεις με το ζορι...

ξερεις ποσες δικαστικες αποφασεις για διατροφη...δεν τηρουνται?

αμετρητες...

ειναι λυση να τρεχεις στο αστυνομικο τμημα κ να τον πας αυτοφωρο...

η να πληρωνεις δικηγορους για αγωγες κ ασφαλιστικα μετρα?

χασιμο χρονου ,σπαταλη χρηματος κ φθορα...για την ιδια...

κυκεωνας...που δε ξεμπλεκεις...ποτε

Ολα γινονται...κ τιποτα δεν τηρειται...δυστυχως...

Υ.Γ.

Γι αυτο γραφονται οι οροι στο διαζυγιο/συμβολαιο που εχει ισχυ 2 ετη.

..αναλογα με τις συνθηκες διαμορφωνονται κ οι οροι 

το ποσον της διατροφης,οι επισκεψεις του μπαμπα κ η συνεπιμελεια...κλπ

αν δε τηρουνται...γινονται ασφαλιστικα μετρα κ κυνηγαει ο ενας τον αλλον...

το πιο ασχημο σεναριο...

Γι αυτο επιμενω...δουλιτσες...κ οργανωση για μην σκασουν τα χειροτερα,...

κ μακαρι να ελθουν τα καλυτερα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 49 από Paralia48

Ωραία, τωρα το ξεμπερδέψαμε το πλάνο...

Καλά δείχνουν,να πάνε όλα καλά.

Έχω επιφυλάξεις σε δυο σημεία

1. Στις δυο δουλειές. πρέπει να έχει κουράγιο να είναι ΚΑΙ μάνα ΚΑΙ πατερας για τα παιδιά της.Με δυο δουλειές,    αυτό είναι αδύνατο. Μια δουλειά αρκεί και ο πατέρας θα συμμετέχει οπωσδήποτε στα έξοδα. Δεν τον ρωτα κανείς. Πρέπει!

2. Λες να μείνει σε άλλο σπίτι. Αυτό νομίζω είναι το καλύτερο. Βλέπεις όμως ο κύριος κάνει την πάπια! Αν σηκωθεί και φύγει μόνη, θα χρεωθεί την εγκαταλειψη. Γιαυτό λέω,μεχρι να αποφασίσει δικαστήριο, ποιος θα μείνει πού και με ποιον (παιδιά), δεν το κουνά.Ασφαλώς και είναι ζόρι. Σε ποιον αρέσει να κουτουλά τον εχθρό του πρωί μεσημέρι βράδυ; Αλλά αλλοιώς θα βγαλει αυτός το διαζύγιο υπέρ του. Και ναι μεν το παίζει πως δεν έγινε κάτι, όμως όταν κλίνει η ζυγαριά υπέρ του, να δεις πώς θα θυμηθεί, ότι πάνε για διαζύγιο

alisida

# 54 στις 24/4/2020
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 7.983

Η γονικη αρπαγή είναι ούτως ή άλλως παράνομη πράξη.

εγώ μίλησα για τον χαραχτηρισμο υπέρ ή κατά του διαζυγίου ότι τέτοιος χαραχτηρισμος δεν υπάρχει .

Όπως επίσης είναι διαφορετικό πράγμα η διαδικασία του διαζυγίου από εκείνη της διατροφης. 

Η λύση όμως να τα μεγαλώσει μόνη της κάνοντας 3 δουλειές ,ας είναι η τελευταία όχι η πρώτη.

Στην τελική γιατί να απαλλαγεί ο πατέρας ,όσο ναναι έβαλε κι αυτός το χεράκι του να τα κάνει.

Η υπερηφάνεια καλό πράγμα αλλά μας μεταμορφώνει σε κορόιδα.

Στην πλειοψηφία πάντως των περιπτώσεων

θέλουν κυνήγι δικαστικό για να δώσουν τα αυτονόητα 

Παράθεση:
Σχόλιο # 52 από Paralia48

εσύ είσαι πιο ενημερωμένη. 

Και αν αυτή πάρει τα παιδιά νύχτα και φύγει, τι γίνεται; Γιατί εγώ ήξερα ότι ήταν εγκαταλειψη

Αρέσει στα μέλη tzoulia59, Paralia48

squirrel1968

# 55 στις 24/4/2020
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Κοροιδα για μενα...

ειναι αυτοι που κυνηγουν ανεμομυλους κ διατροφες...με δορυ τα παιδια...
(εφοσον δεν αναταποκρινεται στα νομιμα...ο πρωην..)

κ τρωνε τη ζωη τους...κ τη δικη τους κ των παιδιων τους...

.(γιατι ολη αυτη η συναισθηματικη φθορα..βγαινει προς τα εξω)

Ριχνεις μαυρη πετρα στα παλια...κ κοιτας μπροστα...
διαμορφωνεις τη ζωη σου στα καινουργια δεδομενα...κ τελος...
Ξαναχτιζεις τη ζωη σου απ την αρχη...κ βγαινεις δυνατος 
Τοσο δυσκολα...αλλα κ τοσο απλα..
δεν εχουμε 10 ζωες...μια ειναι ..κ δεν πρεπει να τη σπαταλαμε...ανουσια

agrotis53

# 56 στις 24/4/2020
author
Ανδρας / 55 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 2.400

κατσε μη το επαναφερουν η σημερινη...γιατι ειδη ετοιμαζουν επαναφορες δεκαετιας 70 και πριν...διαγωγη κοσμια...χαχα...τεσπα  σωστα εχει κατηργηθη η ποινικοποιηση της...αλλα σε θεματα διαζυγιου  αποτελει αιτια και αφορμη .δεν εχει αλλαξει αυτο...

Παράθεση:
Σχόλιο # 38 από la-mer

παιδάκια, η μοιχεία αποποινικοποιήθηκε από τον Αντρέα το '81...

τους δε δικαστές, διόλου δεν τους ενδιαφέρει ποιος συνουσιάζεται με ποιον.
οεοοο!

Nancypapa

# 57 στις 24/4/2020
author
Γυναίκα / 44 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Απαντήσεις: 7
Εν ολίγοις η λύση είναι περίμενε. Μετά δούλευε για πάντα κι άσε παιδιά σε νταντάδες Μην είσαι επιθετική και η δικαίωση θα έρθει. Κυριαρχεί ο ψεύτης, ο απατεώνας, ο ανεύθυνος, ο έχω τα πάθη μου και τις αδυναμίες μου. Αυτά τα έχω ακούσει κι από επίσημα χείλη! Ωραία αυτό κάνω αλλά δεν είναι λύση για σκεπτόμενους, υπεύθυνους, μεσήλικες. Δεν διεκδικώ γιατί είδα ότι όλα είναι υπέρ του ισχυρού. Κοινωνικά οικονομικά κλπ.

achinos

# 58 στις 25/4/2020
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Μονακό
Απαντήσεις: 13.764

Παράθεση:
Σχόλιο # 57 από Nancypapa
Εν ολίγοις η λύση είναι περίμενε. Μετά δούλευε για πάντα κι άσε παιδιά σε νταντάδες Μην είσαι επιθετική και η δικαίωση θα έρθει. Κυριαρχεί ο ψεύτης, ο απατεώνας, ο ανεύθυνος, ο έχω τα πάθη μου και τις αδυναμίες μου. Αυτά τα έχω ακούσει κι από επίσημα χείλη! Ωραία αυτό κάνω αλλά δεν είναι λύση για σκεπτόμενους, υπεύθυνους, μεσήλικες. Δεν διεκδικώ γιατί είδα ότι όλα είναι υπέρ του ισχυρού. Κοινωνικά οικονομικά κλπ.

Οποιοσδήποτε κυριαρχεί σε σχέση με κάποιον άλλον που δε δουλεύει κ δεν έχει υποστήριξη από πουθενά.

Κ πάντα έλεγα πώς για τις γυναίκες είναι απολύτως απαραίτητο να στέκονται καλά στα πόδια τους πριν ακόμα κάνουν οικογένεια, γιατί αλλιώς η ευζωία τους είναι εντελώς στηριγμένη  επάνω σε αστάθμητους παράγοντες κ μαζί κ με τη μητρότητα που τους καταναλώνει το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου τους είναι καταστρεπτικός συνδυασμός.

Δεν αυτοπραγματώνεσαι έτσι με κανέναν τρόπο, 

δλδ κ ο άλλος να είναι κοντά σου τίποτα δε σου εγγυάται πως θα μπορεί πάντα να προσφέρει τα απαραίτητα για σένα κ τα παιδιά σου είτε επειδή δε θα μπορεί, τόσες δουλειές έχουν χαθεί, είτε επειδή τελείωσε η σχέση σας. Η οποία ειρήσθω εν παρόδω είναι το ίδιο εύθραυστη όσο κ οι συγκυρίες, γιατί έτσι είναι ο άθρωπος, μια του βαράει έτσι μια αλλιώς.

Οπότε ο άλλος κυριαρχεί διότι εσύ δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για να γίνεις κύριος του εαυτού σου.

Είτε θα έπρεπε να δούλευες για πάντα κ τα παιδιά σε σταθμούς κ να γίνεσαι λάστιχο,  είτε να ήσουν από πλούσια οικογένεια για να έχεις επιλογές.

Υπάρχουν όμως κ γυναίκες που τα τινάζουν όλα κ ξεκινούν απ τη βάση με ότι μπορούν

αλλά αυτές είναι από άλλο χωριό κ δεν τις ξέρουμε. Δε μας ρωτήσαν ποτέ κ τίποτα.

Αλλά κ αυτές που ξέρουμε δε ζητήσαν ποτέ τη γνώμη μας οπότε δεν μπορούμε ούτε γιαυτές να πούμε κάτι.

Οτι υπάρχουν όμως είναι σίγουρο.

Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, alisida

Paralia48

# 59 στις 26/4/2020
author
Αλλη χώρα
παντως παιδιά, άσχετο με την κοπέλα,  αλλά σχετικό με το θέμα.
Εδώ είναι πολύ υπερ της μάνας το σχεδιο και η σημερινή ελληνική κυβέρνηση, αντιγραφει πλάνα από τον φίλο του κούλη τον S?der και μην εκπλαγείτε, αν σύντομα γίνει κι εκεί. Τζάμπα είναι άλλωστε για το κρατος.

Λοιπόν, ο πατερας έχει υποχρέωση στα παιδιά. Αυτό είναι αυτονόητο και όχι ζητιανιά. Αν λοιπόν ο κύριος κάνει την ...πάπια, όπωςλέει η Σκουιρελ, η μάνα πάει στην υπηρεσία νεότητας ,όχι δικηγόρο, απλή κοινωνική υπηρεσία και το αναφέρει, Τίποτα άλλο! Τότε αυτή η υπηρεσία και χωρίς πολλά πολλά γραφειοκρατικά, εφόσον βέβαια είναι αλήθεια η κατηγορία, του δεσμεύει μέρος του μισθού του και το δίνει στη μάνα. Αυτο γίνεται τελείως απλά, ούτε σπάσιμο νεύρων, ούτε <<ρεζίλι>> (άκου λέξη. Αυτό γενικά είναι κάτι που μετραει αρνητικά στην καριέρα του (σημαίνει δεν είναι ενταξει στις υποχρεώσεις του), γραφεται στα μαύρα καταστιχα. Μπορεί στο μέλλον να μην τον πάρουν σε κάποια δουλειά, επειδή έχει αυτή την... ατασθαλία, ή μπορεί να μην μπορεσει να νοικιάσει σπίτι ως <<μπαταχτζής>>. Γιαυτό οι άντρες δεν το θέλουν αυτό και φροντίζουν να μη γίνει.

Είχα φιλεναδα που δούλευε σ αυτή την υπηρεσία και δουλειά τους ηταν, να βρίσκουν τους μπαταχτζήδες άντρες. Ακόμα και αν η μάνα έλεγε <δε με νοιάζει> η υπηρεσία τους έψαχνε!
Για ναμη λέμε μόνο για άντρες,Αν τα παιδιά μένουν στον πατερα και η μάνα  έχει χρήμα, γίνεται το ίδιο και από τη μεριά της. Πληρώνει για τα παιδιά της επίσης

SouziKiou

# 60 στις 30/4/2020
author
Γυναίκα / 45 / Ελεύθερη
Αλλη χώρα
Απαντήσεις: 32

Συμβουλές απο οικείους και μη , εικασίες κι ένα μυαλό που κάνει κύκλους τρελούς και μόνο λύσεις δεν έχει... Μόνο ενας καλός δικηγόρος θα σε ξεμπερδέψει και θα σε καθοδηγησει σωστά. Κανένας άλλος !

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε