Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Μοντέλο οικογένειας

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

giorgos170

# 21 στις 5/5/2020
author
Ανδρας / 77 / Σε σχέση
Γεωργία
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 8.044
'Aρεσαν+: 0%

η λιγοτερο χειροτερη λυση σε καθε περιπτωση (με συγχρονη δυναμικη αξιολογηση) οπου σημαινει μη εκπτωση του βιωτικου επιπεδου των αρχων αξιων και προοπτικων, οραματων για τη ζωη (ειδικοτερα των νεων παιδιων)

Αρέσει στο μέλος agrotis53

Paralia48

# 22 στις 5/5/2020
author
Γυναίκα / 54 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 8.804

Παράθεση:
Σχόλιο # 18 από konstandinos73
Εγω θα ελεγα πριν το "μοντελο χωρισμου" να μαθαιναμε ηδη απ την πρωτη λυκειου και μεχρι να αποφοιτησουμε ποτε πρεπει να "παντρευονται 2 άνθρωποι"... Ψιλα γραμματα, θα μου πεις. Οκ, περισσοτερη αξια ειχε φαινεται να μαθουμε το "τετραγωνικο αριθμο της ριζας". Αστα, παραλια. Οσο σε αυτη τη χωρα η παιδεια ( η αληθινη παιδεια!) ειναι στο μηδεν, τοσο δεν θα χει μεγαλη αξια η καταστολη. Για ενημερωση σου λεω οτι σπανια οι γονεις χωριζουν χωρις τοξικοτητες ή δικαστηρια. Οποτε ειτε κατω απ την ιδια στεγη ειτε οχι, ελαχιστη αξια εχει. Τι ψαχνεις να βρεις? Γωνια στο δεκαρικο? Για τον καθε γονιο ο αλλος ειναι ο φταιχτης και φυσικα προτασσουν το προσωπικο τους συμφερον ακομα και πανω απ τα ανηλικα παιδια τους. Κατα τα λοιπα...οοολοι τους θελουν μονο το καλο των παιδιων τους. Δε λεω αλλα γιατι...θα παρεξηγηθω.

Παράθεση:
Σχόλιο # 19 από agrotis53

χχχμμμ...ασυμφορο στο γραψιμο κατι τετοιο ...πρεπει να ξεκινηση απο το σχολειο, μαζι με την σεξουαλικη αγωγη...

να παρακαμψη ολο το παραδοσιακο αστικο   αλλα και  εκκλησιαστικο δογμα περι γαμου και οικογενειας...και ολο το δεσμευτικο χαρακτηρα, κανονων και νομων...καθως αυτο το παραδοσιακο μοτιβο πλεων εχει καταστει ακυρο , αναχρονιστικο, και εν τελη, μη λειτουργικο...

.και να καταληξει μεχρι και την θεωρησει της γυναικας-μανας, ως εργαζομενης , με μηνιαιο επιδομα επι 20 χρονια, τουλαχιστων σε επιπεδο κατωτατου μισθου...

επιγραμματικα ολα αυτα...καποια γενια ,, αναγκαστικα θα τα ξεκινησει,,,ελπιζω τουλαχιστων...

θα διαφωνήσω και με τους δυο σας,ότι η οικογενεια διδάσκεται στο σχολείο.Η οικογένεια διδάσκεται στην οικογένεια ...και  έξω στο ...πανεπιστημιο που λέγεται πεζοδρόμιο.

Δηλαδή,πώς θα μπορούσε το υποχρεωτικό σχολείο να δώσει ένα μοντελο οικογένειας; Θα ήταν ένα νέο <<υποχρεωτικό>> μοντέλο. Και τα φτιαχτα μοντέλα αυτων των θεσμών που είναι στο πετσί μας, δεν είναι πετυχημένα.

Π.χ έρχεται η κορούλα σας από το σχολείο και σας λέει <<μαμά,σήμερα η δασκάλα μας είπε ότι μια οικογένεια με δυο μαμάδες και έναν μπαμπά και δυο παιδιά,ένα από τη μια μαμά ,ένα από την άλλη και από τον ίδιο μπαμπά, είναι καλύτερη από τη δική μας ένας μπαμπάς ,μια μαμά ,δυο παιδιά >>   Χεχε, !

Δεν αμφιβάλλω,ότι η οικογενεια που περιέγραψα μπορεί να λειτουργεί άψογα, πολύ καλύτερα από τις ...παραδοσιακές, αλλά και αυτό δεν είναι κανόνας. και δεν μπορεί ο δάσκαλος να το πει ,έτσι .

Και τι να πρωτολύσει το σχολείο; Βλέπεις ότι εδώ και 8 βδομάδες δε λειτουργεί και όταν επιτελους θα λειτουργήσει, θα επείγουν τα μαθήματα.

Τα δικά μου φοίτησαν σε <<ευρωπαϊκό>> σύστημα. Και τι έγινε; Καμια διαφορά! Έκαναν και ένα διήμερο σεμινάριο σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης όταν ήταν 12 ετών. Όπως όλα τα παιδάκια του κόσμου, κορόιδευαν τον ειδικό σεξολόγο, που μετα από πολύ μπλα μπλα ,έβγαλε από την τσαντα του  ένα τεράστιο πλαστικό τσουτσούνι και προσπαθούσε να του φορέσει ένα προφυλακτικό. Ακόμη το λένε και γελάνε!

Όλο και κάτι καλό θα έμαθαν,δε θα το μάθω εγώ βεβαια. Και σάμπως εδώ είναι οι οικογενειες πιο ευτυχισμένες; Τα ίδια σκ@@ !

Θα συμφωνησω με την γυναικα .μάνα ως εργαζόμενη (το πιο δύσκολο επάγγελμα)

και με το ότι οι  χωρισμοί είναι πολύ δυσκολοι, με τοξικότητα, το είπα νομίζω κάπου

achinos

# 23 στις 5/5/2020
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Μονακό
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 13.764

δεν θα μάθουνε κανένα μοντέλο οικογένειας στο σχολείο.

Αλλά η σεξουαλική αγωγή, η σεξουαλική συμπεριφορά, ο σεβασμός στο άλλο φύλο κ στο διαφορετικό είναι νομίζω η βάση για αυτές τις σχέσεις.
Τώρα πια μαζεύουν κ τις υποψήφιες μανούλες κ τους άντρες τους κ τους ενημερώνουν τι θα συμβεί κ πώς θα επηρεάσει τη σχέση μεταξύ τους το νέο μέλος της οικογένειας κ τι μπορούν να κάνουν για να το ξεπεράσουν με όσο το δυνατόν λιγότερα προβλήματα.
Θεωρώ πως αυτό είναι τεράστιο βήμα αν αναλογιστείς πώς μπαίναμε εμείς σ αυτήν τη φάση.
Αρέσει στα μέλη jane1978, DragonFall και σε ακόμα 1 μέλος.

alisida

# 24 στις 5/5/2020
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 8.001
Παραλία τι έκαναν τελικά οι φίλοι σου ?

Paralia48

# 25 στις 5/5/2020
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 24 από alisida
Παραλία τι έκαναν τελικά οι φίλοι σου ?

Aλυσίδα, απ όσο γνωρίζω , έχουν κάπως βελτιωθεί τα πράματα, Αυτος είναι λίγο ανάποδος. Είναι ο δεύτερος γάμος του περί τα 55 και αυτή περί τα 45 και το παιδί 11. Αυτή δε δέχεται να φύγει από το σπίτι, λογικά μόνο με δικαστική απόφαση θα τη διώξει,έτσι δεν είναι; Εκεί είναι η οικογενειακή στέγη. Πού να πάει. Έχει μια δουλειά που της προσφερει ένα 300άρι εισόδημα. Δεν της φτάνει. Και γιατί να νοικιάσει. Και δεν είναι ο τύπος της γυναίκας που θ αρχίσει το φλερτ, νομίζω, έτσι την έχω κρίνει, Τι να σου πω βέβαια. Απ την άλλη,  η μοναξιά είναι βαριά για μια νέα γυναίκα.

Νομίζω, οτι ο κύριος είναι πρόθυμος να βρει την τρίτη του γυναίκα!!    Χαχαχα    γερό στομάχι!!  Είναι να μη σου γίνει χόμπυ το να παντρεύεσαι Αλυσίδα!

alisida

# 26 στις 5/5/2020
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 8.001

Χαχα!!

Ακριβό χόμπυ όμως.

Δε νομίζω να τη διώξει από το σπίτι.

Στην Ελλάδα ζει το ζευγάρι ?

Όσα γνωρίζω με αυτήν την περίπτωση ,άφησαν γυναίκα και παιδί στο σπίτι κι έφυγαν οι ίδιοι.

Μακάρι να τα ξαναβρούν ,ελπίζω να το σκεφτούν πολύ καλά 

Παράθεση:
Σχόλιο # 25 από Paralia48

Aλυσίδα, απ όσο γνωρίζω , έχουν κάπως βελτιωθεί τα πράματα, Αυτος είναι λίγο ανάποδος. Είναι ο δεύτερος γάμος του περί τα 55 και αυτή περί τα 45 και το παιδί 11. Αυτή δε δέχεται να φύγει από το σπίτι, λογικά μόνο με δικαστική απόφαση θα τη διώξει,έτσι δεν είναι; Εκεί είναι η οικογενειακή στέγη. Πού να πάει. Έχει μια δουλειά που της προσφερει ένα 300άρι εισόδημα. Δεν της φτάνει. Και γιατί να νοικιάσει. Και δεν είναι ο τύπος της γυναίκας που θ αρχίσει το φλερτ, νομίζω, έτσι την έχω κρίνει, Τι να σου πω βέβαια. Απ την άλλη,  η μοναξιά είναι βαριά για μια νέα γυναίκα.

Νομίζω, οτι ο κύριος είναι πρόθυμος να βρει την τρίτη του γυναίκα!!    Χαχαχα    γερό στομάχι!!  Είναι να μη σου γίνει χόμπυ το να παντρεύεσαι Αλυσίδα!

Αρέσει στο μέλος Paralia48

Paralia48

# 27 στις 5/5/2020
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 23 από achinos

δεν θα μάθουνε κανένα μοντέλο οικογένειας στο σχολείο.

Αλλά η σεξουαλική αγωγή, η σεξουαλική συμπεριφορά, ο σεβασμός στο άλλο φύλο κ στο διαφορετικό είναι νομίζω η βάση για αυτές τις σχέσεις.
Τώρα πια μαζεύουν κ τις υποψήφιες μανούλες κ τους άντρες τους κ τους ενημερώνουν τι θα συμβεί κ πώς θα επηρεάσει τη σχέση μεταξύ τους το νέο μέλος της οικογένειας κ τι μπορούν να κάνουν για να το ξεπεράσουν με όσο το δυνατόν λιγότερα προβλήματα.
Θεωρώ πως αυτό είναι τεράστιο βήμα αν αναλογιστείς πώς μπαίναμε εμείς σ αυτήν τη φάση.

αυτό το σεβασμό τον μαθαίνει το παιδί από τη δική του οικογένεια. Είναι ο γενικότερος τρόπος που αντιμετωπίζεται ο σεβασμός στο άλλο φύλλο και στη ιδαφορετικότητα. Καθημερινά βλέπει το παιδί πώς αντιμετωπίζει ο ένας γονιός τον άλλον, αντον σέβεται ή τον γράφει και γενικότερα τους άλλους ανθρώπους, όσο διαφορετικοί κι αν είναι.

Δε νομίζω ούτε ένας δάσκαλος να λέει: <<παιδιά,κοιτάξτε δυο αδερφάρες!>>. Αντίθετα, oi δάσκαλοι έχουν ένα επίπεδο και τα αντιμετωπίζουν όλα και όλους χωρίς διαφορά. Περνανε όμως έξω από το σχολείο δυο άντρες αγκαλιά και αρχίζουν όλα τα παιδιά <<χα αδερφές>>. Ποιος φταίει; Το σχολείο; Τι είναι το σχολείο; Κτίριο είναι, θεσμός είναι! Οι οικογενειες των παιδιών ή η αλληλεπίδραση και η <<μαγκιά>>.

Δηλαδή, ωραία τα ρίχνουμε όλα στο <<σχολείο>> για να φεύγουμε από πάνω μας οι ευθύνες. Και το υπουργείο εξακολουθεί να το έχει κλειστό! Αλήθεια τα φροντιστήρια άνοιξαν; Αν ναι, τότε  είναι προφανές τι παίζει! : Αν θέλετε να μάθετε παιδιά, πληρώστε και πάτε στην παραπαιδεία!

Paralia48

# 28 στις 5/5/2020
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 26 από alisida

Χαχα!!

Ακριβό χόμπυ όμως.

Δε νομίζω να τη διώξει από το σπίτι.

Στην Ελλάδα ζει το ζευγάρι ?

Όσα γνωρίζω με αυτήν την περίπτωση ,άφησαν γυναίκα και παιδί στο σπίτι κι έφυγαν οι ίδιοι.

Μακάρι να τα ξαναβρούν ,ελπίζω να το σκεφτούν πολύ καλά 

χαχαχα  να σου πω; θα χαρώ να το πάθει! του χρειάζεται! Πολύ πασάς το έπαιζε και με τις δυο γυναίκες! Κάτσε να πάει στο δυαράκι τώρα να δει τη γλύκα!

Ναι στην Ελλάδα

Αρέσει στο μέλος alisida

achinos

# 29 στις 5/5/2020
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Μονακό

Παράθεση:
Σχόλιο # 27 από Paralia48

αυτό το σεβασμό τον μαθαίνει το παιδί από τη δική του οικογένεια. Είναι ο γενικότερος τρόπος που αντιμετωπίζεται ο σεβασμός στο άλλο φύλλο και στη ιδαφορετικότητα. Καθημερινά βλέπει το παιδί πώς αντιμετωπίζει ο ένας γονιός τον άλλον, αντον σέβεται ή τον γράφει και γενικότερα τους άλλους ανθρώπους, όσο διαφορετικοί κι αν είναι.

Δε νομίζω ούτε ένας δάσκαλος να λέει: <<παιδιά,κοιτάξτε δυο αδερφάρες!>>. Αντίθετα, oi δάσκαλοι έχουν ένα επίπεδο και τα αντιμετωπίζουν όλα και όλους χωρίς διαφορά. Περνανε όμως έξω από το σχολείο δυο άντρες αγκαλιά και αρχίζουν όλα τα παιδιά <<χα αδερφές>>. Ποιος φταίει; Το σχολείο; Τι είναι το σχολείο; Κτίριο είναι, θεσμός είναι! Οι οικογενειες των παιδιών ή η αλληλεπίδραση και η <<μαγκιά>>.

όχι βέβαια. Η οικογένεια φταίει! 

μ αυτή την πρόταση έκλαψα! "αυτό το σεβασμό τον μαθαίνει το παιδί από τη δική του οικογένεια."

κ λέγοντας να εκπαιδευτούν στο σχολείο για μια άλλη αντιμετώπιση της πραγματικότητας, εννοούμε να μπορέσει η παιδεία να διαλύσει τις απαρχαιωμένες αντιλήψεις κ τις αγκυλώσεις του παρελθόντος που διαμορφώνουν τ παιδια απ το σπίτι τους.

Γιατί το κράξιμο  απ το περιβάλλον τους το έχουν μάθει όχι απ το δάσκαλο.

Η αντίσταση που συναντούν όσοι πάνε για ενημερώσεις στα σχολεία ειδικά της επαρχίας είναι το κάτι άλλο. 

Απο όλους τους υπόλοιπους, όχι απ τους δασκάλους, αυτό είναι πρόγραμμα από το υπουργείο με συγκεκριμένη ύλη, οι δάσκαλοι δεν μπορούν ανοιχτά να το σαμποτάρουν. Κ να ήθελαν, που δε θέλουν δλδ.

Αλλά αντιδρούν απ την εκκλησία, κ απ τους συλλόγους γονέων.

Κρίμα... Μια ελπίδα που έχει το παιδί να ξεφύγει απ την καφρίλα της οικογενείας του κ αυτήνα  καθυστερεί τόσο εξαιτίας τους.

Αρέσει στα μέλη jane1978, DragonFall και σε ακόμα 2 μέλη.

Paralia48

# 30 στις 5/5/2020
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 29 από achinos

όχι βέβαια. Η οικογένεια φταίει! 

μ αυτή την πρόταση έκλαψα! "αυτό το σεβασμό τον μαθαίνει το παιδί από τη δική του οικογένεια."

κ λέγοντας να εκπαιδευτούν στο σχολείο για μια άλλη αντιμετώπιση της πραγματικότητας, εννοούμε να μπορέσει η παιδεία να διαλύσει τις απαρχαιωμένες αντιλήψεις κ τις αγκυλώσεις του παρελθόντος που διαμορφώνουν τ παιδια απ το σπίτι τους.

Γιατί το κράξιμο  απ το περιβάλλον τους το έχουν μάθει όχι απ το δάσκαλο.

Η αντίσταση που συναντούν όσοι πάνε για ενημερώσεις στα σχολεία ειδικά της επαρχίας είναι το κάτι άλλο. 

Απο όλους τους υπόλοιπους, όχι απ τους δασκάλους, αυτό είναι πρόγραμμα από το υπουργείο με συγκεκριμένη ύλη, οι δάσκαλοι δεν μπορούν ανοιχτά να το σαμποτάρουν. Κ να ήθελαν, που δε θέλουν δλδ.

Αλλά αντιδρούν απ την εκκλησία, κ απ τους συλλόγους γονέων.

Κρίμα... Μια ελπίδα που έχει το παιδί να ξεφύγει απ την καφρίλα της οικογενείας του κ αυτήνα  καθυστερεί τόσο εξαιτίας τους.

να σου πω; Αυτή η μάχη σχολείο /οικογένεια υπήρχε και θα συνεχίζεται. Η οικογένεια ασκεί περισσότερη επιρροή. Όμως τελικά η κοινωνία πάει μπροστά και σιγά σιγά όλα αλλάζουν , θα το δεις. Δεν είναι μόνο η εκπαίδευση μέσα στο σχολείο, αλλά στις παρέες, στο ίντερνετ, παντού.

Και ένας λόγος που έβαλα το θέμα ήταν αν εγώ <<παραείμαι>> επαναστατική που βλέπω εντελώς νορμάλ ένα μοντελο αλλοιώτικης συμβίωσης δίχως έρωτα και μόνο εμπορικό και βολεματικό ή έχω άδικο και <<αυτά δε γίνονται>>.

Αρέσει στο μέλος alisida

Paralia48

# 31 στις 5/5/2020
author
Αλλη χώρα

α, ξέχασα να σας πω στην ιστορία των φίλων μας, ότι αυτή είπε πρώτη  : <<δε σε θέλω πια>>. Αλλά αυτός της είπε να φύγει από το σπίτι του. Το λέω, γιατί χρησιμοποιήθηκε ως επιχείρημα , ότι καλά της είπε!

Εγώ ξεκαθαρίζω, την υποστηρίζω

achinos

# 32 στις 6/5/2020
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Μονακό

Παράθεση:
Σχόλιο # 30 από Paralia48

να σου πω; Αυτή η μάχη σχολείο /οικογένεια υπήρχε και θα συνεχίζεται. Η οικογένεια ασκεί περισσότερη επιρροή. Όμως τελικά η κοινωνία πάει μπροστά και σιγά σιγά όλα αλλάζουν , θα το δεις. Δεν είναι μόνο η εκπαίδευση μέσα στο σχολείο, αλλά στις παρέες, στο ίντερνετ, παντού.

Και ένας λόγος που έβαλα το θέμα ήταν αν εγώ <<παραείμαι>> επαναστατική που βλέπω εντελώς νορμάλ ένα μοντελο αλλοιώτικης συμβίωσης δίχως έρωτα και μόνο εμπορικό και βολεματικό ή έχω άδικο και <<αυτά δε γίνονται>>.

ναι, η αληθεια είναι ότι τα παιδιά τώρα έχουν κ από αλλού πληροφορίες, τότε περιμέναμε τη μαμά μας η τις φίλες μας η τη μανίνα κ την κατερίνα να μας πουν πώς είναι η κατλασταση. Η τους προσκόπους κ το κατηχητικό... σώθήκαμαν...

Όσο για το μοντέλο, σίγουρα θα είναι διαφορετικό, πώς όμως, θα μας το πούνε τα ίδια τα παιδιά μεγαλώνοντας, εννοείται όχι όπως μεγαλώσαμε εμείς τον περασμένο αιώνα.

Αρέσει στα μέλη jane1978, agrotis53

agrotis53

# 33 στις 6/5/2020
author
Ανδρας / 55 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 2.406
παραλια...το σχολειο ειναι η βαση μαθησεις ενος παιδιου...δεν ειναι μονο τα γραμματα που λεμε...εκει το παιδι ουσιαστικα κανει της πρωτες του παρεες...εκει ειναι ο τοπος που συναναστρεφεται με συνομιλικους...και μεγαλυτερους...εκει αρχιζει να γνωριζει πραγματα που δεν τα γνωριζε σπιτι και δεν θα τα γνωριζε...η οικογενεια -οικογενειες στο συντριπτικο ποσοστο τους...δεν μαθαινουν τιποτα στα παιδια...η τα μαθαινουν μονο αυτα που θελουν για διαφορους λογους...η αντιληψει των πραγματων για ενα παιδι αρχιζει και ανοιγη στο σχολειο...μεσα απο την αντιληψει και θεαση ητε ομοια ητε αντιθετη των αλλων παιδιων...οταν το παιδι βγει εξω στο <<πεζοδρομιο>> που λες θα ειναι σε μια ηλικια που θα αποκτα εμπειριες που θα ειναι ποιο χρονοβορες μαθησιακα απο αυτες...ενω αν εχει την μαθησιακη γνωση απο μια σωστη εκπαιδευση των πραγματων κατα τα σχολικα-γυμνασιακα χρονια...αυτοματα και οι εμπειριε; πλεων του πεζοδρομιου θα ειναι πολυ πιο γρηγορα κατανοητες και προσαρμοσιμες...οποιο μοντελο λοιπον αλλαγης ξεκινα απο το σχολειο...ΥΓ ξεκινας απο την αρχη ...οχι απο τη μεση...σε επομενο ποστ οταν εχω χρονο θα πω και για την οικογενεια...

Alezandra

# 34 στις 6/5/2020
author
Γυναίκα / 46 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πέραμα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 553
Η συγκατοίκηση βολεύει όταν δεν υπάρχει δεύτερο σπίτι.Οι γυναίκες φίλες σας συμφώνησαν γιατί θα συνεχίσουν να έχουν το πάνω χέρι στο νοικοκυριό και θα απαλλαχτουν από τη φροντίδα του συζύγου ούτε που θα του μαγειρεύουν χαχαχα!Οι άντρες διαφώνησαν γιατί δεν δέχονται ούτε για αστείο να τους λέει η πρώην γυναίκα πχ κρατα εσύ τα παιδιά σήμερα γιατί έχω ραντεβού με τον έτσι .Κι εμένα δε θα με πείραζε αλλά ο δικός μου δεν ήθελε και έφυγε εκείνος ενώ το σπίτι είναι δικό του μένει όμως πολύ κοντά και το παιδί μας δεν έχει κανένα πρόβλημα
Αρέσει στο μέλος Paralia48

Paralia48

# 35 στις 6/5/2020
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 34 από Alezandra
Η συγκατοίκηση βολεύει όταν δεν υπάρχει δεύτερο σπίτι.Οι γυναίκες φίλες σας συμφώνησαν γιατί θα συνεχίσουν να έχουν το πάνω χέρι στο νοικοκυριό και θα απαλλαχτουν από τη φροντίδα του συζύγου ούτε που θα του μαγειρεύουν χαχαχα!Οι άντρες διαφώνησαν γιατί δεν δέχονται ούτε για αστείο να τους λέει η πρώην γυναίκα πχ κρατα εσύ τα παιδιά σήμερα γιατί έχω ραντεβού με τον έτσι .Κι εμένα δε θα με πείραζε αλλά ο δικός μου δεν ήθελε και έφυγε εκείνος ενώ το σπίτι είναι δικό του μένει όμως πολύ κοντά και το παιδί μας δεν έχει κανένα πρόβλημα

συμφωνώ σε όλα!

Τελικά τους άντρες του τρώει η ...αντρική μαγκιά τους! Που εδω που τα λέμε και ο δικός σου θα κέρδιζε αν έμενε σπίτι οικονομικά. Όσον αφορά το παιδί, εφόσον μένει κοντά, δε χάνει και πολλά. Γιατί και συ θα μπορούσες να πεις <α δε μ αρεσει να μου λέει,πάω ραντεβού στη γκομενα> αλλά δεν το σκέφτηκες έτσι. Είπες, εφόσον χωρίσαμε, θα βγει σίγουρα με άλλη γυναίκα και δεν έχεις πρόβλημα.

Δεν ξερω σε σας, αλλά σε μια περίπτωση σαν των φίλων μου, θα μπορούσε με καλή θέληση να ρυθμιστεί και το μαγείρεμα. Δηλ. η φιλεναδα μας, εργάζεται part time γιαυτό έχει χαμηλό εισόδημα,αλλά αντίστοιχα περισσότερο χρόνο. Θα μπορούσε να ψωνίζει και να μαγειρεύει και για τον άντρα και αυτός από τη μεριά του να την πλήρωνε, γιατί με το 300'αρι δεν μπορείς να ταϊσεις 3 άτομα .

Αλλά αυτά είναι τελείως εμπορικά που λέω. Όταν μπλέκει συναίσθημα , μπερδεύονται.Και όταν μπλέκει και η μαγκιά ...άστα να πάνε!

<φου,την έχει ακόμα και την ταϊζει και του κάνει κουμάντο και ούτε σεξ κάνουν>...   

Paralia48

# 36 στις 6/5/2020
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 33 από agrotis53
παραλια...το σχολειο ειναι η βαση μαθησεις ενος παιδιου...δεν ειναι μονο τα γραμματα που λεμε...εκει το παιδι ουσιαστικα κανει της πρωτες του παρεες...εκει ειναι ο τοπος που συναναστρεφεται με συνομιλικους...και μεγαλυτερους...εκει αρχιζει να γνωριζει πραγματα που δεν τα γνωριζε σπιτι και δεν θα τα γνωριζε...η οικογενεια -οικογενειες στο συντριπτικο ποσοστο τους...δεν μαθαινουν τιποτα στα παιδια...η τα μαθαινουν μονο αυτα που θελουν για διαφορους λογους...η αντιληψει των πραγματων για ενα παιδι αρχιζει και ανοιγη στο σχολειο...μεσα απο την αντιληψει και θεαση ητε ομοια ητε αντιθετη των αλλων παιδιων...οταν το παιδι βγει εξω στο <<πεζοδρομιο>> που λες θα ειναι σε μια ηλικια που θα αποκτα εμπειριες που θα ειναι ποιο χρονοβορες μαθησιακα απο αυτες...ενω αν εχει την μαθησιακη γνωση απο μια σωστη εκπαιδευση των πραγματων κατα τα σχολικα-γυμνασιακα χρονια...αυτοματα και οι εμπειριε; πλεων του πεζοδρομιου θα ειναι πολυ πιο γρηγορα κατανοητες και προσαρμοσιμες...οποιο μοντελο λοιπον αλλαγης ξεκινα απο το σχολειο...ΥΓ ξεκινας απο την αρχη ...οχι απο τη μεση...σε επομενο ποστ οταν εχω χρονο θα πω και για την οικογενεια...

συμφωνώ σε όσα λες.

Το θέμα είναι,όταν μια οικογένεια, όπως λες,δε μαθαίνει τίποτα στα παιδιά, πώς περιμένει να τους τα μάθει το σχολείο; Ποιο σχολείο; Αυτό που έχει κλείσει 8 βδομάδες μακρυά του; Που το καλοκαίρι επίσης μένει 3 μήνες δίχως επαφές; Όχι για μάθηση,αλλά αυτό που λες, συναναστροφές.

Δηλαδή και το καλύτερο σχολείο, αδυνατεί. Το σχολείο δεν κάνει θαύματα. Είναι ένας θεσμός που λειτουργεί με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών και συντονίζεται από το υπουργείο.

Θα βοηθούσε αν ήταν ένα στυλ ολοήμερου, που τα παιδιά θα εκαναν πολλές δραστηριότητες, θα έκαναν ίσως κάποιες διακοπές το καλοκαίρι...λέω τώρα    (τα σκέφτομαι) και έπαιρναν και τους γονείς σε συναντήσεις ,εκδρομές, γεύματα και ξεκόλλαγαν και σε κείνους σιγά σιγά τα κολλήματα τους

Megalodondas

# 37 στις 6/5/2020
author
Ανδρας / 48 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Απαντήσεις: 756

Με αυτά και με αυτά καταλήγουμε πως ο γάμος περισσότερο εμπορική συμφωνία είναι παρα έρωτας.. Εν τέλει..!

Τουλάχιστον προσύμφωνο από την αρχή λοιπόν να ανεξαρτοποιηται και ο έρωτας να δούμε τότε πόσο φτάνει..
Το θέμα είναι πως ο έρωτας από μόνος του εμπεριέχει δόλο και συμφέρον και άμα λήξει ότι αρπάξει ο κολος μας τελικά, το συμφέρον μένει.. 
Θα μπορούσε κάποιος να μας κατηγορήσει πώς εμείς δεν σταθήκαμε στο "ύψος των περιστάσεων" μα θα του απαντούσα πως θέτει ο καθένας μόνος του τα ύψη.. Δικός μας ο πόλεμος δική μας και η μάχη για το πόσο πεζή θέλουμε την πραγματικότητα μας. 
Αρέσει στο μέλος andy12

Paralia48

# 38 στις 6/5/2020
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 37 από Megalodondas

Με αυτά και με αυτά καταλήγουμε πως ο γάμος περισσότερο εμπορική συμφωνία είναι παρα έρωτας.. Εν τέλει..!

Τουλάχιστον προσύμφωνο από την αρχή λοιπόν να ανεξαρτοποιηται και ο έρωτας να δούμε τότε πόσο φτάνει..
Το θέμα είναι πως ο έρωτας από μόνος του εμπεριέχει δόλο και συμφέρον και άμα λήξει ότι αρπάξει ο κολος μας τελικά, το συμφέρον μένει.. 
Θα μπορούσε κάποιος να μας κατηγορήσει πώς εμείς δεν σταθήκαμε στο "ύψος των περιστάσεων" μα θα του απαντούσα πως θέτει ο καθένας μόνος του τα ύψη.. Δικός μας ο πόλεμος δική μας και η μάχη για το πόσο πεζή θέλουμε την πραγματικότητα μας. 

μωρέ και το προσύμφωνο καλό είναι.

χαχα,εμ άμα βρεθείς σε δύσκολη θέση, πρ΄πει κάτι να σκεφτείς.

Γιατί ο έρωτας εμπεριέχει δόλο;

Εγώ αλλοιώς θα τό λεγα. Ότι στην αρχή τυφλώνεσαι από τον έρωτα και μετά αρχίζεις να βλέπεις την πραγματικότητα και έρχεται ο δόλος και τα κόλπα

agrotis53

# 39 στις 6/5/2020
author
Ανδρας / 55 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Απαντήσεις: 2.406

στα γρηγορα η απαντηση...νομιζω οτι μιλαμε για ενα αλλο μοντελο  και οχι για αυτο που ειναι τωρα...για να καταλαβω τι συζηταμε...το τωρα ειπα ειναι αποτυχημενο...αυτη η εκπαιδευση ειναι αποτυχημενη... αλλα η εκπαιδευση σαν εννοια και σκοπος σε οποιο μοντελο σε οτι θες να αλλαξης παντα θα αποτελει βαση ...

ΥΓ..δεν ξερω γιατι βγαινει αυτη η γραμμη...κατι με το πληκτρολόγιο του κινητού...

Παράθεση:
Σχόλιο # 36 από Paralia48

συμφωνώ σε όσα λες.

Το θέμα είναι,όταν μια οικογένεια, όπως λες,δε μαθαίνει τίποτα στα παιδιά, πώς περιμένει να τους τα μάθει το σχολείο; Ποιο σχολείο; Αυτό που έχει κλείσει 8 βδομάδες μακρυά του; Που το καλοκαίρι επίσης μένει 3 μήνες δίχως επαφές; Όχι για μάθηση,αλλά αυτό που λες, συναναστροφές.

Δηλαδή και το καλύτερο σχολείο, αδυνατεί. Το σχολείο δεν κάνει θαύματα. Είναι ένας θεσμός που λειτουργεί με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών και συντονίζεται από το υπουργείο.

Θα βοηθούσε αν ήταν ένα στυλ ολοήμερου, που τα παιδιά θα εκαναν πολλές δραστηριότητες, θα έκαναν ίσως κάποιες διακοπές το καλοκαίρι...λέω τώρα    (τα σκέφτομαι) και έπαιρναν και τους γονείς σε συναντήσεις ,εκδρομές, γεύματα και ξεκόλλαγαν και σε κείνους σιγά σιγά τα κολλήματα τους

Paralia48

# 40 στις 6/5/2020
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 39 από agrotis53

στα γρηγορα η απαντηση...νομιζω οτι μιλαμε για ενα αλλο μοντελο  και οχι για αυτο που ειναι τωρα...για να καταλαβω τι συζηταμε...το τωρα ειπα ειναι αποτυχημενο...αυτη η εκπαιδευση ειναι αποτυχημενη... αλλα η εκπαιδευση σαν εννοια και σκοπος σε οποιο μοντελο σε οτι θες να αλλαξης παντα θα αποτελει βαση ...

ΥΓ..δεν ξερω γιατι βγαινει αυτη η γραμμη...κατι με το πληκτρολόγιο του κινητού...

Μια και ξεκινησαμε την επανασταση, πώς το εννοείς το καλό μοντελο σχολείου; Για πες ένα παραδειγμα να καταλάβω. Εγώ σου έφερα ένα πλάνο περίπου,πώς θα το σκεφτόμουν.

Άντε λύσαμε την επαναστατική οικογένεια πάμε στο σχολείο.

Όμως η οικογένεια , είναι πάντα η πρώτη βαθμιδα κοινωνικοποίησης. Δε μπορούμε ποτέ να πούμε, ότι δε μαθαίνει κάτι στα παιδιά. Έστω και αυτά τα απλά , βαρετά που  παίρνει το παιδί, είναι πολύ βασικά. (όλοι στο τραπέζι, φιλάκι πριν τον υπνο, γιορτές, αυτά τα τόσο ...χαζογλυκούλια).

Γραψε τα βρετο βραδυ από το κομπιούτερ, να μη σου βγαινουν γραμμες.

Εδώ πάνω αριστερα έχει Β Ι U     Κάτι πάτησες και σου βγαινει το αυτο με τη γραμμή

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε