Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Αρνητικό κλίμα στην εργασία

Σελίδα : 1

Simela_33

# 1 στις 7/6/2020
author
Γυναίκα / 33 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 8
'Aρεσαν+: 0%

Καλησπέρα σε όλους. Εργάζομαι εδω και μερικά χρόνια σε ένα γραφείο, αντικείμενο έχει τα οικονομικά, δεν θα ήθελα να πω όμως πιο συγκεκριμένα. Το ζήτημα είναι ότι καθώς ειμαι ένα αρκετά φιλότιμο και ικανό άτομο, μου έχει φορτωθεί σχεδόν όλη η εργασία του γραφείου με αποτέλεσμα να πιέζομαι αρκετά. Στο ίδιο γραφείο εργάζονται άλλες δύο κυρίες, η μια έχει και την επιχείρηση μάλιστα. Καθώς εχουμε μεγάλη απόσταση ηλικιακά αφού είμαι το μικρότερο σε ηλικία άτομο δέχομαι επιπλέον καθημερινά πικρόχολα σχόλια και συμπεριφορές που (έμμεσα βέβαια) δείχνουν έλλειψη σεβασμού. Η "επικεφαλής" του γραφείου αρέσκεται διαρκώς στο να λέει πόσα λεφτά έχει και πόσα λεφτά ξοδεύει, όταν όμως προκειται να πληρώσει κλαίγεται. Αμοίβομαι αρκετά καλά θα έλεγα για τα δεδομενα της εποχής, όμως μετά από ένα συμβαν οπου υπήρξε μια διαφωνία μου με την παραπάνω δεν μου δοθηκε η αύξηση που ανέμενα, ενω τώρα λόγω κορονοιού δεν γίνεται λόγος για κάτι τέτοιο. Καθώς σκέφτομαι να κάνω καποιες επιπλέον σπουδές στο αντικείμενό μου, σκεφτομαι πολύ σοβαρά να σταματήσω αυτη την συνεργασία που μου προκαλεί πολύ αρνητικά αισθήματα πλέον. Εσείς πώς θα το χειριζόσασταν;;

SaltedCaramel

# 2 στις 7/6/2020
author
Γυναίκα / 73 / Παντρεμένη
Αρμενία
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 42

Eίσαι πραγματι 33?

Αν εχεις κανει το κουμαντο σου και μπορεις να σταθεις, για οσο διαρκουν οι επιπλέον σπουδες, φυγε.

Αν εισαι τσιμα τσιμα, κατσε στα αυγα σου, γιατι οι περισσοτεροι εργαζόμενοι κλαινε στην παρουσα φαση, μαζεψε κανα φραγκο και φευγεις αργοτερα.

Για μενα το φευγιο σε αυτή την περιπτωση είναι μονοδρομος και το ρισκο είναι να βρεις την καταλληλη στιγμη.

Εννοείται να ενημερώσεις νωρίτερα και να μην κρεμασεις τους συναδελφους σου.

Κατι τελευταιο, στο εργασιακο τα αστεια τα κοβεις από την αρχη, γιατι δεν διαθετουν ολοι πηγαια ευγένεια να σταματησουν εκει, που πρεπει, και ξεπερνουν τα ορια.

Οποτε το ξεκόβεις και θετεις ορια εξαρχής.

Καλη τυχη.

Αρέσει στο μέλος Betty_83

forget_it

# 3 στις 7/6/2020
author
Γυναίκα / 26 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μεταμόρφωση
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 63
Τα προβλήματα είναι αρκετά.Δυσανάλογο μοίρασμα αρμοδιοτητων,κακή συμπεριφορά,έλλειψη χρόνου για διάβασμα για το μεταπττχιακο σου.Ευτυχώς ο μισθός είναι ικανοποιητικός όπως λες και τα χρήματα τα χρειάζεσαι.Μπορεις να παραμείνεις μέχρι να ολοκληρωθούν οι επιπλέον σπουδές και κατόπιν να "απαιτήσεις" να πληρώνεσαι ανάλογα με τα προσόντα σου.Στο αντικείμενο σου υπάρχουν θέσεις ακομα,αν δεν στα δώσουν φύγε.

wish_

# 4 στις 7/6/2020
author
Γυναίκα / 35 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Απαντήσεις: 2.761

Τρία χρόνια είσαι εκεί και όπως καταλαβαίνεις το να φύγεις τώρα δεν ξέρω κατα πόσο θα τους λείψεις μιας και καραδοκούν αρκετοί γι αυτή τη θέση.Εκτός και αν ειναι μια δουλειά που θέλει χρόνο να την μάθεις οποτε τους εισαι απαραίτητη για την ωρα μιας και δεν υπαρχει και  θελει χρονο και διαθεση να εκπαιδευσεις καποιον απ την αρχή.Κατι που ισως να μην το εχουν.

9 Μήνες πριν είχες θέματα συμπεριφοράς της εργοδότριας σου όπως επίσης πάλι έκανες παραπονα ότι σου φορτώνεται όλη η δουλειά.Αιτηση σε μεταπτυχιακό εκανες?Βγηκαν ανακοινώσεις?
Αλλαξες καθολου την στάση σου στα σχόλια της ή σταματησε να κανει σχόλια?

Να περιμένεις να δεις αν θα σε παρουν στο μεταπτυχιακό κατι που συνεπάγεται οτι θα εχεις μειωμενες ωρες οπως ειχες πει και τότε αποφασίζεις ξανα πως θα το χειριστείς αφού θα πρεπει να το ανακοινώσεις.

Betty_83

# 5 στις 8/6/2020
author
Γυναίκα / 37 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Απαντήσεις: 967

Το να τρως 8 ωρες απο την μερα σου σ εναν εργασιακο χωρο που σου ρίχνει την ψυχολογια, σιγουρα ειναι το τελευταιο που θα θέλαμε. 

Ρεαλιστικά μιλώντας ομως, το να φυγεις για εναν τέτοιο λογο - και ειδικα σε μια τοσο κρισιμη οικονομικα περιοδο - σημαινει οτι παιρνεις ενα ρισκο. Μεταξυ των πιθανοτητων είναι και το να βρεθείς αντιμέτωπη με χειροτερες συμπεριφορες.

Θα ήθελα να υπηρχε κάτι παραπάνω για να σου πω, αλλά εκτος απο το "κανε υπομονη" - συμβουλη που δεν πολυσυμπαθω ουτε εγω που την δινω - και το "δεν ειναι καλη ιδεα να αφησεις την δουλεια σου, αν δεν εχεις βρει κάποια άλλη", δεν βλεπω τι παραπάνω θα μπορουσε να προτείνει κάποιος

Tyler84

# 6 στις 8/6/2020
author
Ανδρας / 36 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 80
Δεν έχω δει ακόμα αφεντικό να πληρώνει με πλατύ χαμόγελο... Καλύτερα να περιμένεις λίγο ή έστω να βρεις πρώτα την επόμενη δουλειά και μετά να αποχωρήσεις..Δεν είναι εποχή για τέτοιους ηρωισμούς...

jimcapone19

# 7 στις 8/6/2020
author
Ανδρας / 37 / Ελεύθερος
Ν. Λέσβου / Μούδρος
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 72

Πιστεύω αν όχι όλοι οι περισσότεροι βιώνουμε ή έχουμε βιώσει παρόμοιες καταστάσεις με σένα στους χώρους εργασίας. Είναι δύσκολο για σένα να βλέπεις μόνο πως θα κάνεις εσύ καλύτερα την δουλειά σου αδιαφορώντας για όλα όσα συμβαίνουν; προσπάθησε να μην δίνεις σημασία σε αυτά και να μιλάς με την δουλειά σου, το ότι σε εμπιστεύονται τόσο πολύ αυτό κάτι λέει. Καλό είναι επειδή είναι δύσκολες οι εποχές για τα επαγγελματικά να μην σκέφτεσαι την αποχώρηση γιατί πολλοί θα καραδοκούν να σου φάνε την θέση. Και σε άλλη δουλειά να πας όλο και κάποιος θα σε ενοχλεί αυτό είναι αναπόφευκτο γι αυτό κάνε όσο καλά μπορείς την δουλειά σου κι άφησε τα υπόλοιπα.

Αρέσει στο μέλος Paralia48

2019Anastasia

# 8 στις 8/6/2020
author
Γυναίκα / 49 / Σε σχέση
Αλλη χώρα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 106
Όλα σου τα θέματα αφορούν την καταπίεση και την αρνητικότητα που δέχεσαι. Ότι κι αν σου λένε δεν θα διορθωθεί τίποτα αν δεν αλλάξεις εσύ. Τους άλλους δεν μπορούμε να τους αλλάξουμε. Μπορούμε όμως να διορθώσουμε τον εαυτό μας. Σκέψου γιατί δεν βάζεις όρια. Ποιος είναι ο λόγος που διστάζεις να γίνεις δυσάρεστη; Ποιοί είναι οι φόβοι σου; Γιατί μειώνεις τον εαυτό σου και χάνεις την αξία σου; Άμα δεν λύσεις αυτά τα θέματα, θα ζεις πάντα παρόμοιες καταστάσεις είτε στον εργασιακό χώρο είτε στον περίγυρο σου .
Αρέσει στο μέλος Betty_83

tzoulia59

# 9 στις 8/6/2020
author
Γυναίκα / 80 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 7.245

τι σημαινει γιατι δεν βαζει ορια;

νομιζεις οτι οταν του αλλουνου του βαλεις την φωνη θ αλλαξει; 

ο αλλος ειναι γεννημενος τοξικος ..

και ειδικα αν τους βολευουν και οι καταστασεις ... ...

η δουλεια ειναι πολυ σοβαρη υποθεση .,.ειναι η επιβιωση...

να βγαζεις χρηματα για να εχεις να ταισεις τον εαυτο σου και πιθανον μια οικογενεια ...

ευκολοι ειναι οι ηρωισμοι σημερα;

κορωνοιο εχουμε ..συν ολα τ αλλα ,,

,ν αλλαξεις δουλεια γιατι βαζεις ορια ..και  να πας που ...;

η θεματοθετρια αναφερει για καλο μισθο...

ποσες επιλογες εχει καποιος να βρει σημερα καλο μισθο...

να πλακωθει να ξεμαλλιασει τις κατινες ;

αυτο περναει αρνητικα στην εργοδοσια...

αποχτας εικονα ατομου μη συνεργαζομενου ...

ενδιαφερει πολυ την εταιρεια νομιζεις να εμπλακει στην μεταξυ των μελων διαφορες ;

καποτε οποιος δημιουργουσε προβληματα στην εταιρεια,,,του εδειχναν την πορτα ...

σημερα ,,,πιστευω οτι δεν ασχολειται κανεις...

κεντρικη ιδεα ...

καθισε στ αβγα σου .προς το παρον ,,και ταυτοχρονα ψαχνε ...

.μεχρι να βρεις κατι καλυτερο  .γιατι το κλιμα εκει θα χειροτερευει κι αλλο ...τα σκουπιδια μας εχουν πνιξει ...

και μολις βρεις κατι καλυτερο πλακωσου στον καυγα ,, ,,και φυγε ...

οι δουλειες εχουν πολλα προβληματα 

και επειδη η κοινωνια παραπαιει σε αξιες ..

υπαρχει κακο κλιμα  ..σ ολους τους εργασιακους χωρους ...

μια αηδια ειμασθε τελικα  σ ολους τους τομεις .

Παράθεση:
Σχόλιο # 8 από 2019Anastasia
Όλα σου τα θέματα αφορούν την καταπίεση και την αρνητικότητα που δέχεσαι. Ότι κι αν σου λένε δεν θα διορθωθεί τίποτα αν δεν αλλάξεις εσύ. Τους άλλους δεν μπορούμε να τους αλλάξουμε. Μπορούμε όμως να διορθώσουμε τον εαυτό μας. Σκέψου γιατί δεν βάζεις όρια. Ποιος είναι ο λόγος που διστάζεις να γίνεις δυσάρεστη; Ποιοί είναι οι φόβοι σου; Γιατί μειώνεις τον εαυτό σου και χάνεις την αξία σου; Άμα δεν λύσεις αυτά τα θέματα, θα ζεις πάντα παρόμοιες καταστάσεις είτε στον εργασιακό χώρο είτε στον περίγυρο σου .

Αρέσει στα μέλη COSTAS42, alisida και σε ακόμα 2 μέλη.

Persefoni__

# 10 στις 9/6/2020
author
Γυναίκα / 51 / Διαζευγμένη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 310

Ρωτάς , πώς θα το χειριζόμασταν. Αν είχα -όπως λες πως εσύ έχεις-  τη δυνατότητα και τη θέληση για επιπλέον σπουδές στο αντικείμενό μου , τότα ναι !! Θα είχα φύγει χτες !!! 

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Simela_33

Καλησπέρα σε όλους. Εργάζομαι εδω και μερικά χρόνια σε ένα γραφείο, αντικείμενο έχει τα οικονομικά, δεν θα ήθελα να πω όμως πιο συγκεκριμένα. Το ζήτημα είναι ότι καθώς ειμαι ένα αρκετά φιλότιμο και ικανό άτομο, μου έχει φορτωθεί σχεδόν όλη η εργασία του γραφείου με αποτέλεσμα να πιέζομαι αρκετά. Στο ίδιο γραφείο εργάζονται άλλες δύο κυρίες, η μια έχει και την επιχείρηση μάλιστα. Καθώς εχουμε μεγάλη απόσταση ηλικιακά αφού είμαι το μικρότερο σε ηλικία άτομο δέχομαι επιπλέον καθημερινά πικρόχολα σχόλια και συμπεριφορές που (έμμεσα βέβαια) δείχνουν έλλειψη σεβασμού. Η "επικεφαλής" του γραφείου αρέσκεται διαρκώς στο να λέει πόσα λεφτά έχει και πόσα λεφτά ξοδεύει, όταν όμως προκειται να πληρώσει κλαίγεται. Αμοίβομαι αρκετά καλά θα έλεγα για τα δεδομενα της εποχής, όμως μετά από ένα συμβαν οπου υπήρξε μια διαφωνία μου με την παραπάνω δεν μου δοθηκε η αύξηση που ανέμενα, ενω τώρα λόγω κορονοιού δεν γίνεται λόγος για κάτι τέτοιο. Καθώς σκέφτομαι να κάνω καποιες επιπλέον σπουδές στο αντικείμενό μου, σκεφτομαι πολύ σοβαρά να σταματήσω αυτη την συνεργασία που μου προκαλεί πολύ αρνητικά αισθήματα πλέον. Εσείς πώς θα το χειριζόσασταν;;

marie_la_journaliste

# 11 στις 9/6/2020
author
Γυναίκα / 50 / Σε διάσταση
Θέματα: 20
Απαντήσεις: 611

το θεμα ειναι πολυ προσωπικο

και συμβουλες εμεις δε μπορουμε να δωσουμε γιατι δε γνωριζουμε ολες τις παραμετρους...Κανε οτι θέλεις,,εγω δε μπορώ να πω γνώμη και να τ ακουσω μετα!!! 

wish_

# 12 στις 10/6/2020
author
Γυναίκα / 35 / Ελεύθερη

Λες και όλοι κάνουν οτι τους λέμε! Και την γνώμη μας που λέμε πάλι τα δικά τους κάνουν. 

και πριν 9 μηνες ειχε θέματα στην δουλειά η simela.Δεν άλλαξε κατι σε όλο αυτό το διάστημα.

Οταν πληρωνεσαι καλά και δεν εχεις δεμενο το γαιδαρο σου δεν φευγεις.Κανεις υπομονη και αδιαφορείς όπως έκανες τόσο καιρό,περιμενεις να δεις αν θα σε παρουν στο μεταπτυχιακό και τοτε συζητας στη δουλεια για τις νεες συνθηκες που προεκυψαν παραληλλα  στελνεις βιογραφικά πριν το πεις αν πιστευεις οτι δε θες να συνεχισεις, που παλι αν ξεκινησεις το μεταπτυχιακό και εισαι σε αλλη δουλεια, θα πρεπει να το προσαρμόσεις στη νέα σου δουλειά και να ενημερωσεις και εκεινους.

Ο καθενας θελει να γινεται η δουλεια του,πιθανων να μην τον ενδιαφερει τι θες να κανεις ή τι κανεις εκτός δουλειάς.Περιμενε να δεις αν θα σε παρουν σε αυτο το πολυποθητο μεταπτυχιακό εκτός και αν ειναι σιγουρο.

Παράθεση:
Σχόλιο # 11 από marie_la_journaliste

το θεμα ειναι πολυ προσωπικο

και συμβουλες εμεις δε μπορουμε να δωσουμε γιατι δε γνωριζουμε ολες τις παραμετρους...Κανε οτι θέλεις,,εγω δε μπορώ να πω γνώμη και να τ ακουσω μετα!!! 

Alezandra

# 13 στις 11/6/2020
author
Γυναίκα / 46 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πέραμα
Απαντήσεις: 494
Οι καινούριοι πάντα κάνουν τις αγγαρείες.Να επεκτείνετε τις σπουδές σας σε τομέα που έχει ζήτηση για να βρείτε άλλη δουλειά να κουράζεστε αλλά όχι άδικα δηλ να δημιουργείτε .

Paralia48

# 14 στις 12/6/2020
author
Γυναίκα / 54 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 8.598
Αν δε βρεις κάτι καλύτερο, μη φύγεις.

Ψάχνε βέβαια, ρώτα φίλους, παλιές συνφοιτήτριες κλπ, γιατί οι περισσότερες καλές θέσεις εργασίας δε δημοσιεύονται σε εφημερίδες, Έχε το νου σου.
Μέχρι τότε , μπαίνοντας το πρωί στη δουλειά θα λες: <<ο μπενάκης κι ο βγενάκης>>, όπως λέμε όλοι μας.

Εγώ να σου πω, επί μια οχταετία, για να περνώ πιο καλά, τους είχα βγάλει ονόματα από πρόσωπα κάποιου γνωστού  θρίλερ. Δεν το ΄ηξεραν βέβαια οι ίδιοι. Το ήξεραν οι στενοί μου φίλοι. Είχε πολύ γέλιο. Γυρίζοντας σπίτι, τους έλεγα τη συνέχεια του ...θρίλερ
Αρέσει στα μέλη wish_, COSTAS42

wish_

# 15 στις 12/6/2020
author
Γυναίκα / 35 / Ελεύθερη

μεγαλή επιτυχία,κράτησε πολλές σεζόν. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 14 από Paralia48
Αν δε βρεις κάτι καλύτερο, μη φύγεις.

Ψάχνε βέβαια, ρώτα φίλους, παλιές συνφοιτήτριες κλπ, γιατί οι περισσότερες καλές θέσεις εργασίας δε δημοσιεύονται σε εφημερίδες, Έχε το νου σου.
Μέχρι τότε , μπαίνοντας το πρωί στη δουλειά θα λες: <<ο μπενάκης κι ο βγενάκης>>, όπως λέμε όλοι μας.

Εγώ να σου πω, επί μια οχταετία, για να περνώ πιο καλά, τους είχα βγάλει ονόματα από πρόσωπα κάποιου γνωστού  θρίλερ. Δεν το ΄ηξεραν βέβαια οι ίδιοι. Το ήξεραν οι στενοί μου φίλοι. Είχε πολύ γέλιο. Γυρίζοντας σπίτι, τους έλεγα τη συνέχεια του ...θρίλερ

Αρέσει στο μέλος Paralia48

Paralia48

# 16 στις 12/6/2020
author
Γυναίκα / 54 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 8.598

Παράθεση:
Σχόλιο # 15 από wish_

μεγαλή επιτυχία,κράτησε πολλές σεζόν. 

εμ,αν δεν μπορείς να το αποφύγεις, το απολαμβάνεις!

Αρέσει στο μέλος wish_

argaard

# 17 στις 13/6/2020
author
Ανδρας / 39 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 1.157

Η άποψη μου, και με το δεδομένο οτι βρήσκεσαι στην Ελλάδα και θα έχεις να κανεις με ?Ελληνες εργοδότες,

δέν είναι συναιτό να φύγεις απο την αγορά εργασίας για να κάνεις κάποιες συμπληρωματικές σπουδές, αν σου είναι απαραίτητες συνήθως τις κάνεις παράλληλα με τη δουλεία σου.Δεν νομιζω πως κάποιος εργοδότης θα εκτιμήσει την παύση στη καριέρα σου για σπουδές στην Ελλάδα.Δουλειά άλλαξε αφού βρείς κάτι αλλο.  

Straightforward

# 18 στις 27/6/2020
author
Ανδρας / 46 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Απαντήσεις: 8

Καμία πρωτοτυπία: σαν τους πελάτες μου που κάνουν τα καλύτερα ταξίδια και ζωάρα ενώ πάντα δεν έχουν να πληρώσουν γιατί δεν πάνε καλά οι δουλειές τους. 

Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost