Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

το προξενιο

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Straightforward

# 21 στις 27/6/2020
author
Ανδρας / 46 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 28
'Aρεσαν+: 0%

Πόσο δύσκολο είναι να βγείτε μία παρέα στο άσχετο και να γνωριστούν; Γιατί νιώθω ότι πολύ απλά πράγματα έχουν καταστεί αντικείμενα επιστημονικές διατριβής;

Alezandra

# 22 στην 1/7/2020
author
Γυναίκα / 46 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πέραμα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 524
Εγώ δεν θα έλεγα όχι σε προξενιό αν έχετε φίλο στην ηλικία μου Εδώ μέσα κανείς δεν μου στέλνει μήνυμα
Αρέσει στο μέλος andy12

panagiotismp90

# 23 στην 1/7/2020
author
Ανδρας / 30 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Παλαιό Φαλήρο
Θέματα: 52
Απαντήσεις: 2.566

Παράθεση:
Σχόλιο # 22 από Alezandra
Εγώ δεν θα έλεγα όχι σε προξενιό αν έχετε φίλο στην ηλικία μου Εδώ μέσα κανείς δεν μου στέλνει μήνυμα

δωστε μου μια περιγραφη απο προικα τι γινεται κ θα σας βολεψω κ σας! θεληση να υπαρχει κ ολα γινονται!

sentrina

# 24 στις 10/7/2020
author
Γυναίκα / 62 / Ελεύθερη
Γερμανία
Απαντήσεις: 2

κάποτε ήταν οι προξενιτάδες που έφερναν τα μαντάτα για γαμπρούς και νύφες με σήμα αναφοράς τις προίκες και τα οικονομικά που δίνει ή έχει ο καθένας, σήμερα είναι οι μεσολαβητές καλοθελητές αν θέλετε καλύτερα για να βοηθήσουν φίλους και φίλες να έλθουν σε επαφή με άλλα άτομα που πιθανόν πιστεύουν ότι θα είναι ιδανικό και ταιριαστό ζευγάρι. όμως ποιος έκανε τον κόπο να αναρωτηθεί το πως νοιώθουν αυτοί οι άνθρωποι να βρεθούν στην δύνη μιας τέτοιας πράξης; μπορεί να έμειναν χωρίς σύντροφο μπορεί να μην έχουν κάνει οικογένεια παιδιά κλπ όμως η αποδοχή μιας τέτοιας πράξεις είναι η ύστατη απόδειξη του ξεπεσμού και της ζητιανιάς. ακριβώς της ζητιανιάς γιατί νιώθουν τον εαυτό τους ανίκανο να γνωρίζουν κάποιον που να τους αγαπήσει και να τον αγαπήσουν να νιώσουν πράγματα ο ένας για τον άλλον. Μια τέτοιου είδους μεσολάβηση αυτόματα καταστούν τον εαυτό τους ανίκανο και δη να μην έχουν συναισθήματα για κάποιον σαν να είναι μοσχάρι έτοιμο προς σφαγή. Η φίλη πολύ καλά τα γνωρίζει όλα αυτά και δεν θέλει να μηδενιστεί με μια τέτοια χειρονομία κάποιου καλοθελητή. καλό είναι να αφήσετε την φίλη σας ήσυχη και να μην επέμβετε στην ζωή της. ο καθένας είναι σε θέση να διαχειριστή μόνος τους τα προσωπικά του και αν καμιά φορά τύχει να βρεθεί η κοπέλα έτσι στο ξεκάρφωτο με τον φίλο σας θα δείτε κατά πόσο θα είναι σε θέση να το πάει ένα βήμα παρακάτω χωρίς την δική σας παρεμβολή και ούτε ο φίλος σας εξυπακούεται ότι θα γνωρίζει μην πουν ότι τους το είχατε στημένο γιατί εσείς θα βρεθήτε εκτεθειμένος. ...και για την ιστορία του πράγματος να πω ότι και σε μένα σιτεύει κάτι τέτοιο και μου είπαν και ονόματα και αρνήθηκα γιατί ήξερα ποιοι ήταν και δεν το μετάνιωσα ποτέ. πόσο μάλλον η φίλη σας που δεν τον ξέρει δεν μπορεί να προστατέψει τον εαυτό της επειδή ακριβός δεν γνωρίζει καν αυτό το άτομο. γιατί εσείς μπορεί να νομίζεται ότι ταιριάζουν άλλα με τα νομίσματα δεν μπορεί κανείς να στηρίζει την ευτυχία κάποιου πόσο μάλλον όταν πρόκειται για κάποιο δικό μας άτομο. αφήστε τους ανθρώπους να κάνουν τις επιλογές τους με όποιο κόστος σας αρέσει δεν σας αρέσει.

alisida

# 25 στις 10/7/2020
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 7.763

Οι λέξεις "ξεπεσμός" και "ζητιανιά" δε νομίζετε ότι είναι πολύ βαριές ?

Εξάλλου κανένας άνθρωπος που δεν εκτιμά τον εαυτό του δεν τολμάει να "πλασαριστεί" σε ένα προξενιό

Γιατί και το προξενιό (αν επιμένουμε να το ονομάζουμε έτσι ακόμα) βασικά μια πρόταση γνωριμίας είναι και τίποτε άλλο δεν υποχρεώνονται πλεον οι συμμετέχοντες να παντρευτούν θέλουν δε θέλουν.

Αυτού του είδους η γνωριμία δεν συνεπάγεται ότι απαραίτητα δε θα αναπτυχθούν συναισθήματα και από τις δύο πλευρές.

Εάν ταιριάξουν δεν εμποδίζονται από κάτι ούτε να ερωτευτούν ούτε και να αγαπηθούν.

Καθημερινά άλλωστε η διάσημη σελίδα δικτύωσης μας κάνει "προξενιά" προτάσεις δηλαδή φιλίας με φίλους των φίλων μας που επιλέγουμε αν θα τα αποδεχτούμε ή όχι  

Ποια η διαφορά λοιπόν ?

Γιατί να είναι πράξη απελπισίας ή κατάντιας ?

Παράθεση:
Σχόλιο # 24 από sentrina

κάποτε ήταν οι προξενιτάδες που έφερναν τα μαντάτα για γαμπρούς και νύφες με σήμα αναφοράς τις προίκες και τα οικονομικά που δίνει ή έχει ο καθένας, σήμερα είναι οι μεσολαβητές καλοθελητές αν θέλετε καλύτερα για να βοηθήσουν φίλους και φίλες να έλθουν σε επαφή με άλλα άτομα που πιθανόν πιστεύουν ότι θα είναι ιδανικό και ταιριαστό ζευγάρι. όμως ποιος έκανε τον κόπο να αναρωτηθεί το πως νοιώθουν αυτοί οι άνθρωποι να βρεθούν στην δύνη μιας τέτοιας πράξης; μπορεί να έμειναν χωρίς σύντροφο μπορεί να μην έχουν κάνει οικογένεια παιδιά κλπ όμως η αποδοχή μιας τέτοιας πράξεις είναι η ύστατη απόδειξη του ξεπεσμού και της ζητιανιάς. ακριβώς της ζητιανιάς γιατί νιώθουν τον εαυτό τους ανίκανο να γνωρίζουν κάποιον που να τους αγαπήσει και να τον αγαπήσουν να νιώσουν πράγματα ο ένας για τον άλλον. Μια τέτοιου είδους μεσολάβηση αυτόματα καταστούν τον εαυτό τους ανίκανο και δη να μην έχουν συναισθήματα για κάποιον σαν να είναι μοσχάρι έτοιμο προς σφαγή. Η φίλη πολύ καλά τα γνωρίζει όλα αυτά και δεν θέλει να μηδενιστεί με μια τέτοια χειρονομία κάποιου καλοθελητή. καλό είναι να αφήσετε την φίλη σας ήσυχη και να μην επέμβετε στην ζωή της. ο καθένας είναι σε θέση να διαχειριστή μόνος τους τα προσωπικά του και αν καμιά φορά τύχει να βρεθεί η κοπέλα έτσι στο ξεκάρφωτο με τον φίλο σας θα δείτε κατά πόσο θα είναι σε θέση να το πάει ένα βήμα παρακάτω χωρίς την δική σας παρεμβολή και ούτε ο φίλος σας εξυπακούεται ότι θα γνωρίζει μην πουν ότι τους το είχατε στημένο γιατί εσείς θα βρεθήτε εκτεθειμένος. ...και για την ιστορία του πράγματος να πω ότι και σε μένα σιτεύει κάτι τέτοιο και μου είπαν και ονόματα και αρνήθηκα γιατί ήξερα ποιοι ήταν και δεν το μετάνιωσα ποτέ. πόσο μάλλον η φίλη σας που δεν τον ξέρει δεν μπορεί να προστατέψει τον εαυτό της επειδή ακριβός δεν γνωρίζει καν αυτό το άτομο. γιατί εσείς μπορεί να νομίζεται ότι ταιριάζουν άλλα με τα νομίσματα δεν μπορεί κανείς να στηρίζει την ευτυχία κάποιου πόσο μάλλον όταν πρόκειται για κάποιο δικό μας άτομο. αφήστε τους ανθρώπους να κάνουν τις επιλογές τους με όποιο κόστος σας αρέσει δεν σας αρέσει.

Lefteris1971

# 26 στις 10/7/2020
author
Ανδρας / 49 / Διαζευγμένος
Επ. Λάρνακας / Εκτός Ελλάδας
Απαντήσεις: 1
Εγω λεω να μιλησεις ανοικτα ατην κοπελα και ο, τι βγαλει..

Kamikazi_agapi_mou

# 27 στις 10/7/2020
author
Ανδρας / 43 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Παλλήνη
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 90
Πες τους αυθόρμητα ότι είστε γεννημένοι ο ένας για τον άλλον... τέλοςΤόσο απλά

panagiotismp90

# 28 στις 11/7/2020
author
Ανδρας / 30 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Παλαιό Φαλήρο
Θέματα: 52
Απαντήσεις: 2.566

Παράθεση:
Σχόλιο # 21 από Straightforward

Πόσο δύσκολο είναι να βγείτε μία παρέα στο άσχετο και να γνωριστούν; Γιατί νιώθω ότι πολύ απλά πράγματα έχουν καταστεί αντικείμενα επιστημονικές διατριβής;

ακου, δεν γινεται, γτ η κοπελα θα το καταλαβει επειδη εγω δεν της εχω παρουσιασει ποτε αυτον τον φιλο μου και οι γυναικες δεν γουσταρουν να ειναι στημενο, το θεωρουν κακο, θελουν να ειναι τυχαιο, γι αυτο εβαλα κ το θεμα μπας κ βρουμε καμμια ιδεα. αυτοματως θα πονηρεφτει δηλαδη.

JOLEKA33

# 29 στις 25/7/2020
author
Ανδρας / 42 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 59

Γιατί ξεπεσμός και ζητιανιά? πράξη έκφρασης καλοσύνης, συναισθηματικής στήριξης και βοήθειας είναι στο πρόβλημα που αντιμετωπίζει η φίλη/φίλος μας . Καμιά φορά δε μας τα φέρνει έτσι όπως τα θέλουμε η ζωή, και από μόνοι μας για διάφορους λόγους να μη μπορούμε να καταφέρουμε κάτι. Συμβαίνει αυτό πολλές φορές. Το να βοηθήσεις τότε τη φίλη σου καλοπροαίρετα δεν είναι κακό. Πολλές φορές χρειαζόμαστε στην αρχή μια ώθηση για να μπορούμε να ανοίξουμε τα φτερά μας. Μη κολλάς στο τρόπο...Ο τρόπος γνωριμίας απλά είναι το μέσο για να οδηγηθούμε στην ουσία! Αν έχεις δει ελληνικό κινηματογράφο θα έχεις διαπιστώσει ότι στην αρχή μπορεί να λεχθεί ακόμα κι  ένα ψεμματάκι για να φέρουμε κοντά 2 ανθρώπους και να ξεκινήσει ένα πολύ γλυκό ταξίδι! Πίστεψέ με ότι γι' αυτό το ψεμματάκι θα σε ευγνωμονούν μια ζωή και θα έχεις γίνει και κουμπάρα! Κι αν δε γίνει τίποτα, οκ καλή καρδιά! αλλά δεν έχεις να χάσεις και ούτε να χάσουν τα παιδιά τίποτα αν τους πας για ένα καφέ...

Παράθεση:
Σχόλιο # 24 από sentrina

crhistos

# 30 στις 8/8/2020
author
Ανδρας / 28 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Παρασκευή
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 167
Ο μόνος λογικός τροπος είναι να κανονισετε εξοδο με μεγάλη παρέα και να είναι και αυτοι οι δυο μεσά. Τι κόμπλεξ είναι αυτο; Τι σημαίνει αυθόρμητα; Η θες η δεν θες.. Τα υπολοιπα είναι να χαμε να λέγαμε...
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε