Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Νύχια σαν χόμπι

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

danai241

# 1 στις 4/7/2020
author
Γυναίκα / 22 / Ελεύθερη
Ν. Ιωαννίνων / Αγία Κυριακή
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 18
'Aρεσαν+: 0%

Νύχια σαν χόμπι

Καλησπέρα. Είμαι 18 χρονών. Μου άρεσε πάντα να ασχολούμαι με τα νύχια μου και κα τα περιποιουμε και γι αυτό αποφάσισα να αγοράσω φουρνακι και όλα τα σύνεργα για ημιμονιμο μανικιούρ κυρίως για εμένα και όποια φίλη μου προκύψει. Έχω κάνει σε κάποιες φιλες και τους άρεσε. Όμως τον τελευταίο καιρό βλέποντας από αυτές τις κοπέλες κάποιες γνωστές τα νύχια λένε θα έρθουμε να μας τα κάνεις. Εγώ αρχικά ήμουν θετική γιατί μου αρέσει σαν χόμπι ( δεν το σκέφτομαι καθόλου επαγγελματικά) όμως έπειτα σκέφτηκα γιατί να τα κάνω δωρεάν σε κάποιες απλώς γνωστές μου Χωρίς να έχω υποχρέωση; το ξανά λέω σε συγγενείς και φιλες βεβαίως τα έχω κάνει με ευχαρίστηση αλλά έχω δώσει χρήματα για τόσα πράγματα και φυσικά είναι μια ώρα κόπος. Έτσι λοιπόν σκέφτηκα να τα κάνω με κάποιο μικρό κόστος ( 6 ή 7 ευρώ). Εσείς θα πηγαίνατε σε μια κοπέλα που δεν έχει βγάλει κάποια σχολή ή σεμινάρια; Αναγνωρίζοντας αυτό βέβαια σκέφτηκα αυτό το χαμηλό κόστος ίσα ίσα για τον κόπο μου.  

Αν θέλετε γραψτε μου και πόσο θα προτείνατε σαν κόστος για μια αρχαρια.Σας ευχαριστώ πολύ 

Megalodondas

# 2 στις 4/7/2020
author
Ανδρας / 48 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 744

Νύχια σαν ζόμπι διάβασα.. 

Και μην μου πεις πώς τα ζόμπι δεν έχουν νύχια γιατί έχουν.. 

Το θα έρθουμε ξέχνα το.. 

Θα πηγαίνεις 

Και για να πηγαίνεις τα 4 θα φεύγουν στην βενζίνη.. 

Αν έχεις τρεχούμενο.. 

Όχι λογαριασμό 

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από danai241

Νύχια σαν χόμπι

Καλησπέρα. Είμαι 18 χρονών. Μου άρεσε πάντα να ασχολούμαι με τα νύχια μου και κα τα περιποιουμε και γι αυτό αποφάσισα να αγοράσω φουρνακι και όλα τα σύνεργα για ημιμονιμο μανικιούρ κυρίως για εμένα και όποια φίλη μου προκύψει. Έχω κάνει σε κάποιες φιλες και τους άρεσε. Όμως τον τελευταίο καιρό βλέποντας από αυτές τις κοπέλες κάποιες γνωστές τα νύχια λένε θα έρθουμε να μας τα κάνεις. Εγώ αρχικά ήμουν θετική γιατί μου αρέσει σαν χόμπι ( δεν το σκέφτομαι καθόλου επαγγελματικά) όμως έπειτα σκέφτηκα γιατί να τα κάνω δωρεάν σε κάποιες απλώς γνωστές μου Χωρίς να έχω υποχρέωση; το ξανά λέω σε συγγενείς και φιλες βεβαίως τα έχω κάνει με ευχαρίστηση αλλά έχω δώσει χρήματα για τόσα πράγματα και φυσικά είναι μια ώρα κόπος. Έτσι λοιπόν σκέφτηκα να τα κάνω με κάποιο μικρό κόστος ( 6 ή 7 ευρώ). Εσείς θα πηγαίνατε σε μια κοπέλα που δεν έχει βγάλει κάποια σχολή ή σεμινάρια; Αναγνωρίζοντας αυτό βέβαια σκέφτηκα αυτό το χαμηλό κόστος ίσα ίσα για τον κόπο μου.  

Αν θέλετε γραψτε μου και πόσο θα προτείνατε σαν κόστος για μια αρχαρια.Σας ευχαριστώ πολύ 

Αρέσει στα μέλη la-mer, archagellos

agrotis53

# 3 στις 4/7/2020
author
Ανδρας / 55 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Απαντήσεις: 2.379
Μονο οσο αφορα την κοστολογιση...αυτη θα την καθορισεις απο τα εξοδα που χρειαζονται ανα ατομο, τον χρονο εργασιας, και μετακινισης αν υπαρχη...το θεμα κερδους για τον κοπο σου την εργασια σου δηλαδη...λογικα στη δικη σου περιπτωση δεν μπορεις να εχεις ενα τιμολογιο επαγγελματια...οποτε θα συγκρινεις ποσα θα πληρωσει μια πελατισα σε μια επαγγελματια για την ιδια διαδικασια, θα προτεινης εσυ μια ποιο ανταγωνιστηκη τιμη στη βαση των ποιο πανω και θα καταληξεις στην τιμολογιση...πχ αν το κοστος μιας κοπελας για αυτο σε μια επαγγελματια ειναι ας πω 30ε...Τοτε...αν τα δικασου εξοδα για να τις κανεις εσυ αυτο ειναι 5ε ανα ατομο...εχεις ενα περιθωριο 25ε να καθορισης ποσα θα ζητησεις...Αν λοιπον εισαι καλη σε αυτο που κανεις και το εκτιμισης σε μια τιμη πχ 15 ε...συμφερη και εσενα και την πελατισα...οποτε το ποιο πιθανων ειναι να συμφωνιση...Απο εκει και περα το θεμα αφορα κυριως της γυναικες εδω
Αρέσει στο μέλος anassa_

la-mer

# 4 στις 4/7/2020
author
Γυναίκα / 52 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Κορυδαλλός
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 404

moi aussi

Παράθεση:
Σχόλιο # 2 από Megalodondas

Νύχια σαν ζόμπι διάβασα.. 

Και μην μου πεις πώς τα ζόμπι δεν έχουν νύχια γιατί έχουν.. 

la-mer

# 5 στις 4/7/2020
author
Γυναίκα / 52 / Σε σχέση

όσο λες...και από φίλες που θα έρχονται σπίτι σου, να πίνετε και κανέναν καφέ.

Για χαρτζιλίκι δεν είναι κακό στα 18. 

Give it a try

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από danai241

Νύχια σαν χόμπι

Αρέσει στο μέλος anassa_

twelve

# 6 στις 4/7/2020
author
Ανδρας / 60 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Περιστέρι
Απαντήσεις: 102
Αν και αρσενικό θαυμάζω μερικές φορές τα ωραία νύχια και σκέφτομαι τι ωραία είναι στα περιποιείται ενας επαγγελματίας με 6 ή 7 ευρώ. Ευτυχώς τα δικά μου τα τρώω.

la-mer

# 7 στις 4/7/2020
author
Γυναίκα / 52 / Σε σχέση

Παράθεση:
Σχόλιο # 6 από twelve
Αν και αρσενικό θαυμάζω μερικές φορές τα ωραία νύχια και σκέφτομαι τι ωραία είναι στα περιποιείται ενας επαγγελματίας με 6 ή 7 ευρώ. Ευτυχώς τα δικά μου τα τρώω.

Enikos

# 8 στις 4/7/2020
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 21.725

Καντο βρε κοπελια...

Χρειαζεται να ρωτας?...

Στο κατω κατω εσενα θα πιασει η εφορια!!!...

Εγω το πολυ πολυ να διαβασω το συμβαν στα μηδια και να πω...

"Βρε τι της εκοψε της κοπελιτσας!!!"...

Τα ρισκα σκεψου και προχωρα...

Ετσι για την μαγκια, δεν τρεχει και τιποτα...

forget_it

# 9 στις 4/7/2020
author
Γυναίκα / 26 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μεταμόρφωση
Απαντήσεις: 140
Δεν μπορείς να παίζεις με επαγγέλματα υγείας χωρίς σπουδές και χωρίς επαγγελματικό εξοπλισμό.Όλα τα εργαλεία χρειάζονται αποστείρωση και εκπαίδευση για τη χρήση τους.Κινδυνεύεις από καταγγελίες εάν κάτι δεν πάει καλά.Μην το πάρεις έτσι αψηφιστα,εάν σου αρέσει ως επάγγελμα ,σπούδασε το και εξάσκησε το.
Αρέσει στα μέλη anassa_, kinky1971 και σε ακόμα 1 μέλος.

MadameShuShu40

# 10 στις 4/7/2020
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Άλλο χόμπι άλλο να πληρώνεσαι για το χόμπι σου.

Απ'  οσο ξέρω και οι επαγγελματίες κάπου στα 8-10 το χρεώνουν το ημιμόνιμο μανικιούρ, και εξασφαλίζουν και όλη την υγιεινή που είναι απαραίτητη.

Οπότε κάνε το χόμπι  σου μόνο στον εαυτό σου.

Aggelo

# 11 στις 5/7/2020
author
Ανδρας / 51 / Σε διάσταση
Ν. Ηλείας / Τραγανό
Θέματα: 26
Απαντήσεις: 7.015

Μεταφραση παρακαλω γιατι δεν ομιλουμε την Γαλλικη  ...

Παράθεση:
Σχόλιο # 4 από la-mer

moi aussi

kinky1971

# 12 στις 5/7/2020
author
Ανδρας / 49 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μαρούσι
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 39
Πάνω από 10€ δύσκολο να παίρνεις.Επίσης στην πρώτη μυκητιαση ή αλλη στραβή, θα φας καταγγελία που θα πάει συννεφο. Στη στραβή, όλοι θα ξεχάσουν ότι είσαι φιλη/γνωστη.Σκέψου και κρίνε

la-mer

# 13 στις 5/7/2020
author
Γυναίκα / 52 / Σε σχέση

anche io

( ούτε εμείς την ιταλική )

σε λίγο ούτε και την ελληνική 

εδώ χάμου...

Παράθεση:
Σχόλιο # 11 από Aggelo

Μεταφραση παρακαλω γιατι δεν ομιλουμε την Γαλλικη  ...

la-mer

# 14 στις 5/7/2020
author
Γυναίκα / 52 / Σε σχέση

κουλάρετε ρε! 

δεν θεωρείται και επάγγελμα υγείας το να βάφεις τα νύχια των φίλων σου!
αν προσφέρεις και καφέ και έχεις και μεράκι το να κόψεις λίγα πετσάκια παίρνοντας τα απαραίτητα μέτρα υγιεινής όπως κάνεις και στον εαυτό σου άλλωστε, και να περάσεις και ένα βερνίκι δε λέει και κάτι...όλες όσες  σκαμπάζουν από δαύτα το κάνουν στις φίλες τους...
αν δεν είναι μουλάρες και σου δίνουν και κάτι ας πάει στο καλό.
μη μασάς! 
αύριο μεθαύριο θα θελήσεις μόνη σου να πας σε σχολή, να βγάλεις και ΚΑΔ και όλα τζάμι.
Αν σου αρέσει, δοκίμασέ το...δεν θα είσαι άνεργη at least στα 22 σου...
όποιο επάγγελμα έχει να κάνει με τη ματαιοδοξία των γυναικών έχει χρήμα...
δυστυχώς παλεύουν οι δόλιες να γίνουν αρεστές...
Αρέσει στα μέλη anassa_, Enikos

Enikos

# 15 στις 5/7/2020
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 21.725

Να...με κατι τετοια, δημιουργουνται οι ενστασεις...

Ακους εκει!...

"δυστυχώς παλεύουν οι δόλιες να γίνουν αρεστές"...

Παράθεση:
Σχόλιο # 14 από la-mer

όποιο επάγγελμα έχει να κάνει με τη ματαιοδοξία των γυναικών έχει χρήμα...

Αρέσει στο μέλος la-mer

alisida

# 16 στις 5/7/2020
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 7.783

Καλώς το παλεύουν χρυσή μου 

Όπως λέει και ο κολλητός μου 

Υπάρχουν και οι άντρες που τους αρέσουν οι "λιμενεργάτες"

Παράθεση:
Σχόλιο # 14 από la-mer

anassa_

# 17 στις 5/7/2020
author
Γυναίκα / 58 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 3.127

Η προσοχη και η αποστειρωση πρεπει να ειναι δεδομενα .

Η κοπελια το εχει . Σιγουρα θελω να πιστευω οτι σε μερες covid-19 επιβαλλεται να ειναι σχολαστικη με την υγιεινη ακομα κι αν ειναι ερασιτεχνης .  
 Δαναη αν δεν εχεις κλιβανο , μπορεις να αποστειρωσεις, 
πρωτο βημα  σαπουνι κ χλωρινη , δευτερο βημα  βαζεις τα μεταλλικα εργαλεια σε μεταλλικο σκευος ( πχ ταψακι αλουμινιου σαν αυτα του ζαχαροπλαστιου ) βαζεις τα εργαλεια μεσα και σκεπαζεις , ντυνεις  ολο το ταψακι με αλουμινοχαρτο και το βαζεις για 1 ωρα στους 180 ' C  στο φουρνο του σπιτιου σου.   

Το κρατας, οπως ειναι χωρις να το ανοιξεις μεχρι την επομενη φορα που θα χρειαστει , αφου κρυωσει σε καποιο ντουλαπι του μπανιου.  
 Δεν το ανακατευεις στο νεροχυτη κ στα κουζινικα .
Κατ εξαιρεση  μονο  στον φουρνο  που καιει και ντυμενο πολυ καλα με αλουμινοχαρτο.
Γαντια μασκα οπωσδηποτε. 

Ενα δωρακι στις φιλες ειναι ok  αλλα μεχρι εκει  υπαρχει κοστος και κοπος ειναι δικαιο να αμειβεσαι.
Αρέσει στο μέλος la-mer

anassa_

# 18 στις 5/7/2020
author
Γυναίκα / 58 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 3.127

Αποστειρωση

Ειμαι σιγουρη οτι τα ξερεις, αλλα αν οχι, δες αυτο και ψαξε υπαρχει πληροφορηση στο νετ

ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΜΑΝΣΗΣΜε τον όρο αποστείρωση περιγράφεται η καταστροφή όλων των παθογόνων μικροοργανισμών και των σπόρων τους με τη βοήθεια φυσικών ή χημικών μέσων. Η χρήση της θερμότητας έχει χαρακτηρισθεί ως η πλέον εύκολη και αξιόπιστη μέθοδοςαποστείρωσης, αλλά παρουσιάζει το μειονέκτημα της πρόκλησης διαφόρων ζημιών στα εργαλεία και υλικά που αποστειρώνονται μ’ αυτόν τον τρόπο. 
 7.1. Αποστείρωση με φυσικά μέσα Αποστείρωση με ξηρή θερμότητα (ξηρός κλίβανος) Η μέθοδος αυτή ήταν η πιο διαδεδομένη στα οδοντιατρεία λόγω του χαμηλού κόστους, της σχετικής ασφάλειας που πρόσφερε, καθώς και της πρόκλησης σχετικά μικρού αριθμού ανεπιθύμητων προβλημάτων στα αποστειρούμενα εργαλεία.
 Η διάταξη αποτελείται από έναν κλίβανο του οποίου το εσωτερικό θερμαίνεται με τη βοήθεια ηλεκτρικών αντιστάσεων. Οι συνθήκες λειτουργίας του ξηρού κλιβάνου είναι προϊόν δύο μόνο παραμέτρων, της θερμοκρασίας και του χρόνου. 

Έτσι, για την αποστείρωση των εργαλείων υπάρχει ποικιλία επιλογών, όπως η λειτουργία στους 160 °C, επί τουλάχιστον δύο ώρες ή η λειτουργία στους 170 °C επί τουλάχιστον μία ώρα ή στους 180 °C επί 45 λεπτά κ.ο.κ.

Τα πλεονεκτήματα της τεχνικής είναι το χαμηλό κόστος του κύκλου αποστείρωσης, η πρόκληση μικρότερου αριθμού προβλημάτων στα αποστειρούμενα εργαλεία, ο μειωμένος απαιτούμενος χρόνος προετοιμασίας των εργαλείων, η δυνατότητα καταγραφής του κύκλου της αποστείρωσης, καθώς και του αποτελέσματος του κύκλου (θετικού ή μη), με τη βοήθεια κατάλληλων δεικτών ή μηχανικών καταγραφέων που είναι εγκαταστημένοι σε κλιβάνους νοσοκομειακού τύπου. 

Στα μειονεκτήματα περιλαμβάνονται ο απαιτούμενος χρόνος για την αποστείρωση, δεδομένου ότι υπολογίζεται και ο απαραίτητος χρόνος για να φθάσει η θερμοκρασία στο ύψος αποστείρωσης, η κακή διεισδυτικότητα της θερμότητας, ιδίως σε περιοχές όπου υφίσταται μετουσιωμένη πρωτεΐνη (Cottone et al., 1991), η κακή κατανομή της θερμότητας μέσα στον χώρο αποστείρωσης, ιδίως όταν δεν υπάρχει κυκλοφορητής αέρα, η καταστροφή θερμοευαίσθητων εργαλείων και οργάνων και η αλλοίωση του χρώματος σε πολλά από τα αποστειρούμενα εργαλεία. Αποστείρωση με υγρή θερμότητα (αυτόκαυστος κλίβανος)

Πηγη  internet

la-mer

# 19 στις 5/7/2020
author
Γυναίκα / 52 / Σε σχέση

Παράθεση:
Σχόλιο # 15 από Enikos

Να...με κατι τετοια, δημιουργουνται οι ενστασεις...

Ακους εκει!...

"δυστυχώς παλεύουν οι δόλιες να γίνουν αρεστές"...

Αρέσει στο μέλος Enikos

la-mer

# 20 στις 5/7/2020
author
Γυναίκα / 52 / Σε σχέση

και γνωστοί μας μάλιστα 

Παράθεση:
Σχόλιο # 16 από alisida