Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Τον θέλω πισω

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Melika68

# 1 στις 10/7/2020
author
Γυναίκα / 35 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2
'Aρεσαν+: 0%

Τον θέλω πισω

Πέντε χρόνια μετά το διαζύγιο μας τον θέλω πίσω.

Είχα μια αποτυχημένη μακροχρονια σχεση η οποία έληξε πριν αρκετούς μήνες κ ετσι εκτίμησα πολυ τον πρώην άντρα μου.Μετα τη μεγάλη κρίση,κατάλαβα κ τα δικά μου λαθη κ τα αναγνώρισα στον εαυτό μου,όπως κ τα δικά του κάποια τα αιτιολογησα.Ξέρω οτι είναι με αλλη χρόνια τώρα Παρ όλα αυτά μου έδειξε ενδιαφέρον κ εκει που ορκιζομουν ότι δεν πρόκειται ούτε να τον φτύσω βρέθηκα να κάνω ελεύθερα ερωτά/σεξ μαζί του.Τώρα θέλω να τα βρω μαζί του,να δώσουμε μια ευκαιρία στην οικογένειά μας όμως δεν ξέρω αν τελικά ήμουν μια ξεπετα η θα ήθελε να το προσπαθήσουμε.μου ξεκαθάρισε ότι δεν θέλει να του στέλνω γιατί δε θέλει προβλήματα στη σχέση του.Τι να κάνω; 

alisida

# 2 στις 10/7/2020
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 8.001

Πόσα χρόνια εισασταν μαζί ?

Παιδιά υπάρχουν ,τα βλέπει ?

Τι είδους σχέση έχει με την άλλη γυναίκα και για ποιο λόγο σε πλησιασε ερωτικά εφόσον είναι με άλλη ?

Αυτό κάτι λέει για τον χαραχτηρα του γενικότερα.Δε σημαίνει πως επειδή τον παντρεύτηκες κάποτε είναι και ο καλύτερος από όλους

forget_it

# 3 στις 10/7/2020
author
Γυναίκα / 26 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μεταμόρφωση
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 167
Ήδη το λάθος το έκανες με το να ερωτοτροπησεις μαζί του ενώ έχει σχέση.Τέτοιον άντρα τον θέλεις πίσω ???
Αρέσει στο μέλος Barbie2000

Enikos

# 4 στις 10/7/2020
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 21.988

Να τον αφησεις ησυχο και να μην...

Πας και ανακατεψεις τον κοσμο, επειδη στην παρουσα στιγμη κατι σου ηρθε...

Διοτι μπορει την επομενη στιγμη, να ξανακανεις το ιδιο και να μην τον εχεις ουτε για φτυσιμο παλι...

Δεν παιζουμε με τις ζωες των ανθρωπων, οποτε μας ερθει το καινουργιο μας φλασακι...

Και κυριως, μαθαινουμε πρωτα τι μας γινεται και μετα κανουμε βηματα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Melika68

Τον θέλω πισω

Τι να κάνω; 

Αρέσει στα μέλη Ndreee, Chaotic75 και σε ακόμα 4 μέλη.

Enikos

# 5 στις 10/7/2020
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 21.988

Εν τω μεταξυ, οποιος μας πλησιαζει ερωτικα...

Εμεις του καθομαστε...(αλλα φταιει αυτος)...

Του αλητη, του κακοχρονοναχει...

Λες και δεν ξερουμε οτι ειναι χοιρος, τοσα χρονια διατριβες (και εντριβες)...

Αρέσει στα μέλη Chaotic75, sammer19 και σε ακόμα 2 μέλη.

SaltedCaramel

# 6 στις 10/7/2020
author
Γυναίκα / 73 / Παντρεμένη
Αρμενία
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 66

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Melika68

Τον θέλω πισω

Είχα μια αποτυχημένη μακροχρονια σχεση η οποία έληξε πριν αρκετούς μήνες κ ετσι εκτίμησα πολυ τον πρώην άντρα μου.Μετα τη μεγάλη κρίση,κατάλαβα κ τα δικά μου λαθη κ τα αναγνώρισα στον εαυτό μου,όπως κ τα δικά του κάποια τα αιτιολογησα.Ξέρω οτι είναι με αλλη χρόνια τώρα Παρ όλα αυτά μου έδειξε ενδιαφέρον κ εκει που ορκιζομουν ότι δεν πρόκειται ούτε να τον φτύσω βρέθηκα να κάνω ελεύθερα ερωτά/σεξ μαζί του.Τώρα θέλω να τα βρω μαζί του,να δώσουμε μια ευκαιρία στην οικογένειά μας όμως δεν ξέρω αν τελικά ήμουν μια ξεπετα η θα ήθελε να το προσπαθήσουμε.μου ξεκαθάρισε ότι δεν θέλει να του στέλνω γιατί δε θέλει προβλήματα στη σχέση του.Τι να κάνω; 

Να τον αφησεις στη νυν του, γιατι εσυ θα εισαι παντα πρωην του.

Σταματα τα κρεβατώματα μαζι του και προχωρα μπροστα.

Αρέσει στα μέλη sammer19, Kamikazi_agapi_mou

Tyler84

# 7 στις 10/7/2020
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Φυσιολογική αντίδραση είναι αυτή, μόλις χώρισες να τον σκεφτείς.. Όμως αυτό που ακολούθεισαι δεν είναι και το πιο φυσιολογικό... Από τη μεριά του κυρίως... Δεν βλέπω να έχετε κοινά θέλω... Το πιθανότερο είναι να πληγωθείς και πάλι... Αξίζει ο κόπος??

Melika68

# 8 στις 10/7/2020
author
Γυναίκα / 35 / Διαζευγμένη
Απαντήσεις: 2
Υπάρχουν παιδακια, τα βλέπει..Τι σχέση έχει μαζί της δε ξερω,ξέρω μόνο την ύπαρξη της.Η πρόφαση του ήταν ότι θυμήθηκε τα παλιά,δεν χωρίσαμε για απιστίες κλπ ήταν άλλοι λόγοι που αν εγώ είχα δει καθαρότερα,Μ κατανόηση και υπομονήίσως κ να μην είχαμε φτάσει σε διαζύγιο.

alisida

# 9 στις 10/7/2020
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 8.001

Περσινά ξινα σταφύλια..

.Τα 5 χρόνια δεν είναι αρκετά για να -μη τυχόν και- αλλάζει ο άνθρωπος ,ωριμάζει κλπ κλπ και ως δύο νέοι άνθρωποι να το δείτε ξανά..κλπ κλπ ...

.Η ερώτηση είναι : όσο ήσουν στη σχέση σου ,τον σκεφτόμουν ερωτικά ? Σου έλειπε ? Ή επειδή έμεινες μόνη βρέθηκε "πρόχειρος" για σεξακι ?

Αρέσει στα μέλη Chaotic75, Kamikazi_agapi_mou

wish_

# 10 στις 10/7/2020
author
Γυναίκα / 35 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 2.928

Απ΄όσο λεει η θεματοθετρια και αυτός εδειξε ενδιαφερον.

Γιατί ομως θεματοθετρια εδειξε ενδιαφερον?Του ειπες κατι,προσπαθησες να τον προσεγγίσεις ή ετσι απο μονος του?

Δεν ειναι λίγοι παντως εκεινοι που επαναπροσδιορίζουν και κανουν μια καινουργια αρχη.

Εχουν και παιδάκια μαζί,οπότε δεν βρισκω κακό το να ξαναπροσπαθήσουν.

Ασχημο ειναι οτι ειναι σε άλλη σχέση.Ασχημο ειναι που δε θέλει να του ξαναστειλεις ενώ εσυ ελπίζεις.Ασχημο ειναι που δεν ηταν πιστός στη σχέση του,άσχημο ειναι να τα ξαναβρεις και να σου μπαινουν αμφιβολίες οτι μπορει να σε απατάει.

Το καλύτερο για την ώρα θα ταν ν΄απομακρυνθείς και να μην στείλεις,ο σωστος ο αντρας αν σε θέλει θα στο δειξει,θα σε διεκδικήσει και δε θα ΄σ εχει στην αμφιβολία,θα εισαι εσύ και καμία άλλη.

agrotis53

# 11 στις 10/7/2020
author
Ανδρας / 55 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 2.406
Εσυ τον θες πισω για δικους σου λογους...εφοσων ομως απο οτι καταλαβα εφταιγες εσυ για τον χωρισμο και το διαζυγιο...ασχετα αν λογω παιδιων εχετε καλες και φυσικα συχνες επαφες...ασχετα και με το σεξ ...ασχετα και με το αν εχει η δεν εχει αλλη σχεση...ΣΕ επανασυνδεση μαζι σου παλι με γαμο και τετοια δεν ξαναγυρνα...κατα 90% οχι...τωρα για σεξ ...για να εχετε μια καλη σχεση οκ ναι αυτο μπορει...τιποτα παραπανω ομως μην ελπιζεις...ετσι οπως τα γραφεις βγαζω συμπερασμα ...μαλλον εισαι χειριστικο ατομο κατα μια αποψη εξου και ο χωρισμος...καλυτερα λοιπον χωρια και αγαπημενοι...παρα παλι μαζι και μια απο τα ιδια...Αυτο σκεφτεται και αυτο κανει...

ZHLIASOY

# 12 στις 10/7/2020
author
Γυναίκα / 75 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 43
Απαντήσεις: 3.160
Μέσα από τα λάθη μας μαθαίνουμε...που σημαίνει δεν τα ξανακανουμε..Στον επομεμενο .Τον πρώην τον αφήνεις ήσυχο να συνεχίσει την ζωή του όπως αυτός την επέλεξε.. Γιατί δεν συμαινει πως Αφού αναθεωρησες εσύ Κ είδες τα λάθη σου πρέπει να γυρίσει την ζωή του πίσω Κ αυτός...απλά συνεχίζεις μπροστά χωρίς αυτόν.καποια λάθη είναι ανεπανόρθωτα...απλά μας γίνονται μάθημα.. Μην γίνεσαι λοιπόν εγωίστρια Κ παρτακιας..Μην κοιτάς μόνο τα δικά σου θέλω...
Αρέσει στο μέλος forget_it

Aggelo

# 13 στις 10/7/2020
author
Ανδρας / 51 / Σε διάσταση
Ν. Ηλείας / Τραγανό
Θέματα: 26
Απαντήσεις: 7.034

Δυσκολοι καιροι !......αφου ο ανθρωπος δεν θελει μπλεξιματα μαζι σου

στο ειπε στα ισα τι ψαχνεις να βρεις ?...οτι εγινε,εγινε... μιση ντροπη

δικη σου,μιση δικη του.

Καλη ειναι αυτογνωσια αλλα ηρθε λιγο καθυστερημενα......αλλα ολη αυτη

η επιγνωση μπορει να σε βοηθησεις να κανεις καλυτερες σχεσεις στο μελλον.

ΥΓ Μετα απο 100 φορες (λεω εγω) που εχετε κανει σεξακι στο παρελθον

να σκεφτεσαι μηπως ησουνα ξεπετα ...γελανε και τα μαρμαρα...

Αρέσει στο μέλος sammer19

twelve

# 14 στις 10/7/2020
author
Ανδρας / 60 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Περιστέρι
Απαντήσεις: 102
Μετα απο την απομάκρυνση από το ταμείο ουδέν λάθος αναγνωρίζεται. Κοινώς ξεκολα και προχωρα.

tzoulia59

# 15 στις 10/7/2020
author
Γυναίκα / 80 / Διαζευγμένη
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 7.292

τα παιδια ειναι ισχυρη δυναμη ...

κι οχι δεν εισαι μια οποιαδηποτε γυναικα εσυ ...

εισαι η μανα των παιδιων του ..εισαι η οικογενεια του ...οποιος πιστευει αλλα ειναι επιεικως ακατοικητος ...

η νυν ειναι μια γκ,,να ,,,τιποτε αλλο ...

και οποια επεται μετα την οικονεγεια ειναι γκ,,να ..

το θεμα ειναι οτι οταν υπαρχει αποχη κι αποσταση απο την καθημερινοτητα της οικογενειας ,,

,οι σχεσεις αποχτουν μια αποστασιοποιηση και  ...παγωνουν ,,,

το οτι γυρισε και ηθελε να βρεθειτε ερωτικα δεν λεει κατι ..μπορει να ηθελε να θυμηθει τα παλια ,,,

δεν επρεπε να δεχτεις την συνευρεση αυτη ,,γιατι γνωριζοντας οτι ειναι μ αλλη ,,,επρεπε να τον κρατησεις μακρια ,...

ολο αυτο το εξελαβε σαν κατι που δεν πρεπει να σεβαστει ,...εξου και σου εθεσε  ορους να κρατηθεις μακρια για να μην του χαλασεις την σχεση ...

μου δινει την εντυπωση ,,οτι ησουν η αιτια του χωρισμου ,,και δειχνει οτι δεν θελει να το προσπαθησει ,,ξανα μαζι σου γιατι κατι του εκανες σοβαρο ... ...

μηπως τον κερατωσες;γιατι αν τον κερατωσες ,,ξεχνα το μια για παντα ..

τους λογους δεν τους αναφερεις βεβαια ,,ουτως ωστε να καταλαβουμε αν ηταν τοσο σοβαροι για να μην ελπιζεις σε επανασυνδεση .,..

δεν θα πω ,,,τα ιδια που λενε οι απο πανω ...γνωριζω επανασυνδεσεις μετα πολλα χρονια ,,,τιποτα ,,δεν ειναι απολυτο ,,,

ολα απομυθοποιουνται  ,,και οι γκ,,νες και οι γκ,,νοι και στο τελος μενει η ουσια ,,,

οι σταθερες ανθρωπινες δεμενες σχεσεις ,,

κι αυτες οι σχεσεις ειναι μονο οι συντροφικες σχεσεις ,,,και οι οικογενειακες σχεσεις ...

κρατα αποσταση και ποτε ξανα μην ενδωσεις ,,αν σκασει μυτη ,,θα του πεις οτι το εχεις μετανιωσει δεν επρεπε να γινει και ηταν λαθος ,,,

αφησε τον να ζησει την ζωη του κι εσυ την δικη σου ,,,κι αν δει οτι του λειπεις κι εσυ και η οικογενεια του ,,,

θα σ ενοχλησει εκεινος ,,,ισως μετα πολλα χρονια ,...

κι οχι υποσσχεσεις της πλακας αλλα σοβαρες υποσχεσεις ..

αν δεν κανει καποια κινηση ..,,ετσι επρεπε να γινει ,,,

πολλα πραγματα ειναι συγκυριακα ,,,καμια φορα μας πηγαινει η ιδια η ζωη ,..οσο κι αν εμεις μεσα μας θελουμε αλλα ...

το εχω ξαναπει ,,,η μεγαλυτερη δυναμη στις ζωες των ανθρωπων ειναι το συναισθημα...

ειναι το μονο που ουτε μπορεις να ορισεις ουτε μπορεις να το επιβαλλεις ,,,

πριν κλεισω θα κατι που το πιστευω ακραδαντα ,,,

το διαστημα που εκδιδοταν καποτε το διαζυγιο 

δηλαδη σε 5 χρονια και με μια αναβολη στα 6 χρονια κι αν ο ενας δεν το επιθυμουσε εκ των δυο μπορει να τραβαγε και παραπανω ...

ηταν κατω απο σοφια 

γιατι οι ανθρωποι για να παρουν σωστες αποφασεις για την ζωη τους πρεπει να δοκιμασθουν στον χρονο...

τωρα το διαζυγιο μεσα σε 2 χρονια  βγαινει αυτοματα ...αρκει να το επιθυμει ο ενας .

.λαθος ...

κι οταν ο αλλος εχει παρει διαζυγιο μπαινει σ αλλη ψυχολογια...οπως και να το κανουμε ...

υγ...

αν τον κερατωσες ενω εισατσε σε γαμο...ολα τα απο πανω ακυρα ,,,

προχωρα παρακατω και μην ελπιζεις ..σε καμια επανασυνδεση ..

Παράθεση:
Σχόλιο # 8 από Melika68
Υπάρχουν παιδακια, τα βλέπει..Τι σχέση έχει μαζί της δε ξερω,ξέρω μόνο την ύπαρξη της.Η πρόφαση του ήταν ότι θυμήθηκε τα παλιά,δεν χωρίσαμε για απιστίες κλπ ήταν άλλοι λόγοι που αν εγώ είχα δει καθαρότερα,Μ κατανόηση και υπομονήίσως κ να μην είχαμε φτάσει σε διαζύγιο.

SaltedCaramel

# 16 στις 11/7/2020
author
Αρμενία

Παράθεση:
Σχόλιο # 15 από tzoulia59

τα παιδια ειναι ισχυρη δυναμη ...

κι οχι δεν εισαι μια οποιαδηποτε γυναικα εσυ ...

εισαι η μανα των παιδιων του ..εισαι η οικογενεια του ...οποιος πιστευει αλλα ειναι επιεικως ακατοικητος ...

η νυν ειναι μια γκ,,να ,,,τιποτε αλλο ...

και οποια επεται μετα την οικονεγεια ειναι γκ,,να ..

το θεμα ειναι οτι οταν υπαρχει αποχη κι αποσταση απο την καθημερινοτητα της οικογενειας ,,

,οι σχεσεις αποχτουν μια αποστασιοποιηση και  ...παγωνουν ,,,

το οτι γυρισε και ηθελε να βρεθειτε ερωτικα δεν λεει κατι ..μπορει να ηθελε να θυμηθει τα παλια ,,,

δεν επρεπε να δεχτεις την συνευρεση αυτη ,,γιατι γνωριζοντας οτι ειναι μ αλλη ,,,επρεπε να τον κρατησεις μακρια ,...

ολο αυτο το εξελαβε σαν κατι που δεν πρεπει να σεβαστει ,...εξου και σου εθεσε  ορους να κρατηθεις μακρια για να μην του χαλασεις την σχεση ...

μου δινει την εντυπωση ,,οτι ησουν η αιτια του χωρισμου ,,και δειχνει οτι δεν θελει να το προσπαθησει ,,ξανα μαζι σου γιατι κατι του εκανες σοβαρο ... ...

μηπως τον κερατωσες;γιατι αν τον κερατωσες ,,ξεχνα το μια για παντα ..

τους λογους δεν τους αναφερεις βεβαια ,,ουτως ωστε να καταλαβουμε αν ηταν τοσο σοβαροι για να μην ελπιζεις σε επανασυνδεση .,..

δεν θα πω ,,,τα ιδια που λενε οι απο πανω ...γνωριζω επανασυνδεσεις μετα πολλα χρονια ,,,τιποτα ,,δεν ειναι απολυτο ,,,

ολα απομυθοποιουνται  ,,και οι γκ,,νες και οι γκ,,νοι και στο τελος μενει η ουσια ,,,

οι σταθερες ανθρωπινες δεμενες σχεσεις ,,

κι αυτες οι σχεσεις ειναι μονο οι συντροφικες σχεσεις ,,,και οι οικογενειακες σχεσεις ...

κρατα αποσταση και ποτε ξανα μην ενδωσεις ,,αν σκασει μυτη ,,θα του πεις οτι το εχεις μετανιωσει δεν επρεπε να γινει και ηταν λαθος ,,,

αφησε τον να ζησει την ζωη του κι εσυ την δικη σου ,,,κι αν δει οτι του λειπεις κι εσυ και η οικογενεια του ,,,

θα σ ενοχλησει εκεινος ,,,ισως μετα πολλα χρονια ,...

κι οχι υποσσχεσεις της πλακας αλλα σοβαρες υποσχεσεις ..

αν δεν κανει καποια κινηση ..,,ετσι επρεπε να γινει ,,,

πολλα πραγματα ειναι συγκυριακα ,,,καμια φορα μας πηγαινει η ιδια η ζωη ,..οσο κι αν εμεις μεσα μας θελουμε αλλα ...

το εχω ξαναπει ,,,η μεγαλυτερη δυναμη στις ζωες των ανθρωπων ειναι το συναισθημα...

ειναι το μονο που ουτε μπορεις να ορισεις ουτε μπορεις να το επιβαλλεις ,,,

πριν κλεισω θα κατι που το πιστευω ακραδαντα ,,,

το διαστημα που εκδιδοταν καποτε το διαζυγιο 

δηλαδη σε 5 χρονια και με μια αναβολη στα 6 χρονια κι αν ο ενας δεν το επιθυμουσε εκ των δυο μπορει να τραβαγε και παραπανω ...

ηταν κατω απο σοφια 

γιατι οι ανθρωποι για να παρουν σωστες αποφασεις για την ζωη τους πρεπει να δοκιμασθουν στον χρονο...

τωρα το διαζυγιο μεσα σε 2 χρονια  βγαινει αυτοματα ...αρκει να το επιθυμει ο ενας .

.λαθος ...

κι οταν ο αλλος εχει παρει διαζυγιο μπαινει σ αλλη ψυχολογια...οπως και να το κανουμε ...

υγ...

αν τον κερατωσες ενω εισατσε σε γαμο...ολα τα απο πανω ακυρα ,,,

προχωρα παρακατω και μην ελπιζεις ..σε καμια επανασυνδεση ..

Tα παιδιά ειναι κομματι του εαυτου μας, αλλα οχι μπετόν που συνεδεει τον αντρα με την γυναικα, που τα απεκτησε μαζι της.

Μάλλον ανήκω στους επιεικώς ακατοίκητους, γιατι πιστεύω οτι τα κεφαλαια κλεινουν.

Οπώς η πρώτη αγάπη της ζωης του αντρα ειναι η μητερα του και όταν γνωριζει την γυναικα του και δημιουργει οικογένεια μαζι της , η οικογενεια ειναι προτεραιοτητα, ετσι και οταν χωριζει με την γυναικα περναει σε αλλη φαση.

Τα παιδια σαφως τα αγαπαει και οφειλει να ειναι προτεραιοτητα του, αλλα απο εκει και επειτα η νεα του συντροφος ειναι προτεραιοτητα και ας ειναι απλα μια "γκομενα", οπως λες,που δεν τους συνδεουν παιδια ή το χαρτι του γαμου.

Επιπλεον ειναι ακρως εγωιστικό να πιστεύουμε,πως αν χωρισουμε ειμαστε ακομη οικογενεια του πρωην αντρα μας, που ως γνωστον για να πει οτι θελει διαζυγιο εχει κλεισει μεσα του οριστικα το θεμα.

Μετα το διαζυγιο ειναι ενας ανθρωπος με τον οποιο εχετε κανει παιδια, εχετε ορισμενες κοινες υποχρεωσεις και ενα παρελθον. Τιποτα αλλο.

Το μελλον ανηκει σε εκεινον και στις νεες του συντροφους και ας μην κανει ποτέ παιδιά μαζι τους και ας μην φορεσει ποτέ γαμπριάτικο κοστούμι.

Λες παρακατω πως μεγαλυτερη δυναμη ειναι το συναισθημα.

Ε οταν τελειωνει ο γαμος τελειωνει και αυτο.

Κοιταξε μεσα σε μια 30ετια εχει αποκαλυφθει η σαθρότητα του θεσμου.

Βλεπουμε ολοι οτι σαν μοντελο δεν προχωραει πλεον και οι πιθανοτητες δεν ειναι με το μερος του.

ΟΚ καποιοι επιλεγουν να το ζησουν με οσα ρισκα ενεχει αυτη η επιλογη, αλλα η ζωη παει με χιλια, τα πραγματα οφειλουν να ειναι καθαρά απο ολες τις πλευρες και αν δεν βγει πρακτικα οπως περιμεναμε , το παιχνιδι συνεχιζεται.

Και καλως το διαζυγιο βγαινει πλεον αυτοματα σε 2 χρονια, γιατι ειναι παραλογο να δεσμευουμε τον αλλον εφοσον θελει να περασει σε αλλο σταδιο.

Οπως και να εχουν τα πραγματα μονο μπροστα εχει.

Αρέσει στο μέλος twelve

Oxaman

# 17 στις 11/7/2020
author
Γυναίκα / 75 / Χήρα
Χιλή
Απαντήσεις: 241

...στο ξεκαθαρισε...πιο ξεπετα δεν γινεται.

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Melika68

Τον θέλω πισω

Αρέσει στα μέλη agnwstos_Xi, sammer19 και σε ακόμα 1 μέλος.

SaltedCaramel

# 18 στις 12/7/2020
author
Αρμενία

Το θέμα -αληθινό ή μη- μου εφερε στο μυαλο προσωπικες ιστοριες φιλεναδων της μητερας μου.

Την εποχη που αρχισαν να σκανε τα διαζυγια στην χωρα σαν τα μανιτάρια, αυτό που καταλαβαινα απο τις ιστοριες του κυκλου μου ήταν, πως οι γυναικες για αρκετα χρονια μετα το διαζυγιο ήλπιζαν ακομα στην επανένωση την οικογενειας.

Γνωριζω περιπτωση που εχουν περασει 15 ετη απο το διαζυγιο της και δεν εχει προχωρησει καν σε νεα σχεση, ελπιζει ακομα, βριζει την νυν συντροφο του πρωην αντρα της, ολο μιλαει για εκεινον.

Εκει λοιπον ειναι καλο να υπαρχει ενας κοντινος ανθρωπος να πει σε αυτη την γυναικα "σύνελθε, φεύγουν τα χρονια σου αναξιοποίητα, κοιτα τον εαυτο σου και προχώρα".

Eδω η θεματοθετρια θελει να υπαρξει επανασυνδεση με τον αντρα της ενω εχουν περασει 5 ετη και κοιμαται μαζι του καποια βραδια, ενω εκεινος εχει σχεση.

Οταν το διαζυγιο μεστώσει -υποθετω- σου αφηνει και μια (ανεπαίσθητη) γλύκα η ανάμηση του γαμου, γιατι ολοι μεσα σε αυτον περνουν σιγουρα και καλες στιγμες.

Οποτε μετα την λύση του, καλό ειναι να διατηρείται μια πολιτισμένη σχεση μεταξυ των πρωην συζυγων.

Ειναι δυο ανθρωποι που εζησαν στιγμες, χαρες και ζόρια και εκαναν παιδα,  οπότε μια καλή ανθρώπινη σχέση ειναι οφέλιμο να υπάρχει.

Δεν μπορώ να καταλάβω την λογική του να κοιμομαστε με τον πρωην σύζυγο ή συντροφο , ειτε εχουμε παιδια , ειτε οχι.

Βλεπουμε στην περιπτωση της θεματοθετριας. πως απο συζυγος του και μανα των παιδων του (το δευτερο δεν αλλαζει ουτως ή αλλως) καταδέχτηκε να γίνει το ευχάριστο διάλειμμά του απο την τωρινή του σχέση.

Η ιδια βαζει τον εαυτο της σε δεύτερη μοίρα.

Εκτος του, οτι το θεωρω αναξιοπρεπές, να κοιμάσαι με ανθρωπο, που εχετε διαλεξει χωριστους δρομους και επιπλεον διατηρει εν γνώσει σου σχεση,  πιστευω πως ακομη και αν υπηρχε  μια πιθανοτητα να γινει επανασυνδεση, χανεται και αυτη.

Ο ανθρωπος της ειπε "μη με ενοχλεις γιατι εχω σχεση". 

Δεν ειναι ντροπιαστικο να στο λεει αυτο ο πρώην αντρας σου?

Στην καλυτερη περιπτωση θα εχει την θεματοθετρια για ευχαριστα διαλειμματα και απο αυτα που μας γραφει η ιδια , αυτο ειναι κατι που δεν την καλυπτει.

Οποτε εχω να πω, να σωσεις την αξιοπρέπειά σου, να σεβαστεις τον εαυτο σου πρωτα απο ολα, να μην ξανακοιμηθεις μαζι του, διατηρησε πολιτισμενες ανθρωπινες σχεσεις για χαρη των παιδιων και βρες εναν ανθρωπο να φτιαξεις την ζωη σου.

Μην αφηνεις τα χρονια να περνανε και δούλεψέ το μεσα σου να κλεισει το κεφαλαιο του γαμου σου.

Εκεινος συνεχιζει ουσιαστικά την ζωη του.

Εσύ?
Αρέσει στο μέλος Silektis

tzoulia59

# 19 στις 12/7/2020
author
Γυναίκα / 80 / Διαζευγμένη
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 7.292

εσυ σιγουρα θα εισαι η δευτερη ,,

και σιγουρα θα εισαι απ αυτες που δεν σεβονται τα παιδια του συντροφου τους ,,,

η νεα του συντροφος εισαι ... ...κι ας εχεις και παιδι μαζι του ,..,.

η οικογενεια ειναι η πρωτη 

ποσες οικογενειες να εχουμε δηλαδη ,,;τολμη και γοητεια;

..

οσο για το τι επιασες απ αυτα που ειπα  αναφερονται σε κατοικημενους...

τι να εξηγω τα αυτονοητα ;βαριεμαι

Παράθεση:
Σχόλιο # 16 από SaltedCaramel

Tα παιδιά ειναι κομματι του εαυτου μας, αλλα οχι μπετόν που συνεδεει τον αντρα με την γυναικα, που τα απεκτησε μαζι της.

Μάλλον ανήκω στους επιεικώς ακατοίκητους, γιατι πιστεύω οτι τα κεφαλαια κλεινουν.

Οπώς η πρώτη αγάπη της ζωης του αντρα ειναι η μητερα του και όταν γνωριζει την γυναικα του και δημιουργει οικογένεια μαζι της , η οικογενεια ειναι προτεραιοτητα, ετσι και οταν χωριζει με την γυναικα περναει σε αλλη φαση.

Τα παιδια σαφως τα αγαπαει και οφειλει να ειναι προτεραιοτητα του, αλλα απο εκει και επειτα η νεα του συντροφος ειναι προτεραιοτητα και ας ειναι απλα μια "γκομενα", οπως λες,που δεν τους συνδεουν παιδια ή το χαρτι του γαμου.

Επιπλεον ειναι ακρως εγωιστικό να πιστεύουμε,πως αν χωρισουμε ειμαστε ακομη οικογενεια του πρωην αντρα μας, που ως γνωστον για να πει οτι θελει διαζυγιο εχει κλεισει μεσα του οριστικα το θεμα.

Μετα το διαζυγιο ειναι ενας ανθρωπος με τον οποιο εχετε κανει παιδια, εχετε ορισμενες κοινες υποχρεωσεις και ενα παρελθον. Τιποτα αλλο.

Το μελλον ανηκει σε εκεινον και στις νεες του συντροφους και ας μην κανει ποτέ παιδιά μαζι τους και ας μην φορεσει ποτέ γαμπριάτικο κοστούμι.

Λες παρακατω πως μεγαλυτερη δυναμη ειναι το συναισθημα.

Ε οταν τελειωνει ο γαμος τελειωνει και αυτο.

Κοιταξε μεσα σε μια 30ετια εχει αποκαλυφθει η σαθρότητα του θεσμου.

Βλεπουμε ολοι οτι σαν μοντελο δεν προχωραει πλεον και οι πιθανοτητες δεν ειναι με το μερος του.

ΟΚ καποιοι επιλεγουν να το ζησουν με οσα ρισκα ενεχει αυτη η επιλογη, αλλα η ζωη παει με χιλια, τα πραγματα οφειλουν να ειναι καθαρά απο ολες τις πλευρες και αν δεν βγει πρακτικα οπως περιμεναμε , το παιχνιδι συνεχιζεται.

Και καλως το διαζυγιο βγαινει πλεον αυτοματα σε 2 χρονια, γιατι ειναι παραλογο να δεσμευουμε τον αλλον εφοσον θελει να περασει σε αλλο σταδιο.

Οπως και να εχουν τα πραγματα μονο μπροστα εχει.

DonHuanDelSalsa

# 20 στις 12/7/2020
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Απαντήσεις: 176

Να κανεις παστιτσιο

Αρέσει στο μέλος sammer19
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12