Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!
Αρχη εγκυμοσυνης και πιεση για παραιτηση !

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

oresivios1

# 1 στις 15/7/2020
author
Ανδρας / 33 / Ελεύθερος
Ν. Ευβοίας / Σκύρος
Θέματα: 45
Απαντήσεις: 344
'Aρεσαν+: 0%

Αρχη εγκυμοσυνης και πιεση για παραιτηση !

Γεια σας και πάλι ! Τώρα θα ζητήσω την γνώμη σας σε ενα άλλο θέμα που με καίει και με εχει βγάλει εξω απο τα ρούχα μου ..Όπως σας ειπα σε αλλο post η κοπέλα μου ειναι έγκυος ,δουλευει σε μια μεγαλη αλυσιδα καταστηματων ,με το που μαθεύτηκε οτι ειναι έγκυος την φωναξε ο διευθυντής του καταστήματος με σκοπο να την πιέσει να παραιτηθεί .Η κοπέλα του εξήγησε οτι
1ον δεν θέλει να χάσει την δουλειά μιας και μια εγκυμοσύνη εχει τρομακτικά έξοδα
2ον  θα χάσει ολα της τα δικαιωματα (η αλήθεια ειναι οτι εγω την ξε ξύπνησα μιας και έτρεξα αμεσως στην συλλογική της σύμβαση  να δω τι λεει ο νομος)Άρχισε λοιπον ο τύπος να την πιεζει  αφόρητα με τον τρόπο του,μαλιστα την ξανα φώναξε να της πει οτι σου δινω διορία να παραιτηθείς μεχρι τον Αύγουστο , ενω ηταν πολλοι μάρτυρες φοβαμαι οτι κανεις δεν θα πει την αλήθεια με τον φοβο μην χασει την δουλειά τους αν τους ζητηθεί.Αν δεν απαντησει τον Αύγουστο δηλαδή τι θα κανει ο τυπος ?Εγω πραγματικά θελω να παω να τον πιάσω απο τον λαιμο γιατι απαγορεύετε η απόλυση υπο τέτοιες συνθήκες και την πιέζει να παραιτηθεί για να μην χάσει ποιος ?
Το αφεντικό του που παίζει να το εχει δει μια δυο φορες στην ζωη του αυτος  ?Την πιάσανε ενα δυο ατομα (απο τα 15 στο καταστημα)και τις λενε βρες γιατρο και βαρα αδειες γιατι ειναι καθικι αλλα κανεις δεν θελει να της πει πως και τι ..Ο τύπος η θα με μπλέξει η δεν ξέρω ...

panagiotismp90

# 2 στις 16/7/2020
author
Ανδρας / 30 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Παλαιό Φαλήρο
Θέματα: 53
Απαντήσεις: 2.608

για ρωτα ενα δικηγορο...οτι ειναι εγκυος πως μαθευτηκε?

Ndreee

# 3 στις 16/7/2020
author
Ανδρας / 45 / Παντρεμένος
Ν. Αχαϊας / Πάτρα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 216
Καλησπέρα. Καταρχάς με το καλό να έρθει το νέο μέλος, εύχομαι να πάνε όλα καλά. Στο θέμα σου τώρα. Δε μπορεί να κάνει τίποτα ο εργοδότης, πέρα από τον ψυχολογικό εκβιασμό. Εγώ στη θέση σας θα ενημέρωνα εγγράφως τον εργοδότη/εταιρία για την εγκυμοσύνη προκειμένου κανείς να μην υποστηρίξει ότι δε το γνώριζε. Από εκεί και πέρα, δε μπορεί να τη διώξει ούτε τώρα αλλά και ούτε για κάποιο διάστημα μετά τη γέννα. Αν συνεχιστεί αυτή η ψυχολογική πίεση, να πάρει άδεια από το γιατρό της. Σίγουρα όμως μη κάνει το λάθος και παραιτηθεί.
Αρέσει στα μέλη Paralia48, anassa_ και σε ακόμα 2 μέλη.

oresivios1

# 4 στις 16/7/2020
author
Ανδρας / 33 / Ελεύθερος
Ν. Ευβοίας / Σκύρος
Αυτό προσπαθώ, να μην παραιτηθεί

alisida

# 5 στις 16/7/2020
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 8.010

Οι όροι των συλλογικών συμβάσεων δυστυχώς δεν εφαρμόζονται στην πράξη σε πολλές ιδιωτικές εταιρίες..

.Ούτε όμως τολμά κάποιο στέλεχος να κάνει τόσο ωμό εκβιασμό ,αυτό θα μαρτυρούσε ανευθυνότητα και κατά συνέπεια ανικανοτητα και κινδυνεύει να χάσει το δικό του κεφάλι..

.Ο διευθυντής έχει χρεωθεί συγκεκριμένες εργατοώρες και υποχρεούται να τις εκμεταλλευτεί στο έπακρο για να βγει η δουλειά και να πιάσει τους στόχους του... 

Με την  αποχη (ίσως όπως φαντάζομαι ) της κοπέλας από κάποιες βαριές δουλειές που της αναλογούν ,με την προφορική αιτιολογια εγκυμοσύνη ,ο διευθυντής χάνει αδικαιολόγητα κάποιες εργατοώρες και κινδυνεύει να χαρακτηριστεί αναποτελεσματικός..

.Αυτό που πρέπει τυπικά να γίνει και γίνεται συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις ,είναι να παρουσιάσει επίσημη βεβαίωση για την κατάσταση της και αν το ποστο της απαιτεί βαρειά χειρονακτική δουλειά ,να ζητήσει αλλαγή ποστου.

..Ο διευθυντής θα ζητήσει από την εταιρία να του στειλουν στη θέση της άλλο άτομο και θα είναι κι αυτός τυπικά εντάξει ...

Αρέσει στα μέλη Paralia48, agnwstos_Xi
I am Not a psychotherapist :)

Tyler84

# 6 στις 16/7/2020
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Δεν ενδίδεις σε τέτοιο εκβιασμό για κανένα λόγο... Και με σωστό χειρισμό ούτε μάρτυρες χρειάζονται ούτε τίποτα... Ορεσείβιε, εύχομαι με τον ερχομό του νέου μέλους να γυρίσει και η τύχη σου... Το έχεις ανάγκη... Έχεις περάσει πολλά...

andy12

# 7 στις 16/7/2020
author
Ανδρας / 54 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Απαντήσεις: 61

Οταν λες μεγαλη αλυσιδα καταστηματων σημαινει πολυ προσωπικο. Αρα θα υπαρχει και αναλογο σωματειο. Απευθυνσου εκει πρωτα.

Παραλληλα οπως ειπες διαβασες τη συμβαση εργασιας απευθυνσου σε ενα εργατολογο κατα δευτερον.

Επισης αυτος ο προισταμενος λογικα θα εχει ανωτερο του. Μιλα μαζι του.

Γνώθι σαυτόν.

forget_it

# 8 στις 16/7/2020
author
Γυναίκα / 26 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μεταμόρφωση
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 170
Καλά θα κάνει να ενημερωθεί για τα δικαιώματα της και να τονίσει στον προϊστάμενο της διακριτικά ότι είναι διατεθειμένη να πολεμησει για αυτά μέχρι τέλους.Το να παρακάμψει την ιεραρχίαδεν θα το συνιστούσα σε καμία των περιπτώσεων, διότι τέτοια πράξη αποτελεί βαρύ αδίκημα στους εργασιακούς χώρους,το οποίο δεν θα συγχωρεθεί ποτε.Το μόνο που θα καταφέρει θα είναι η ζωή της να γίνει κόλαση και να αναγκαστεί τελικά να παραιτηθει.

anassa_

# 9 στις 16/7/2020
author
Γυναίκα / 58 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 3.135

Να ενημερωση γραπτως το γρηγοροτερο, να αιτηθει γραπτως ποστο καταλληλο για την κατασταση της και να μην ερθει σε αντιπαραθεση με κανεναν.  Υπομονη κ την δουλεια της, τις αδειες της απο το γιατρο κλπ 

Αν δει μπροστα της την απολυση , που δεν νομιζω γιατι απαγορευεται , να μην υπογραψει  να παει στην επιθεωρηση ή να βαλει δικηγορο ή κ τα δυο.

oresivios1

# 10 στις 16/7/2020
author
Ανδρας / 33 / Ελεύθερος
Ν. Ευβοίας / Σκύρος

Σήμερα που καναμε εξετάσεις , διαπιστώθηκε δίδυμη κύηση αλλα μαλλον θα χάθει το ενα με κίνδυνο να χαθεί και το δευτερο λόγω του ενους αν δεν απορροφήθει απο το σωμα (ειναι στον ιδιο σακο) ,οι φοβοι μας εκτοξεύθηκαν ,κατι αυτο , κατι ο κίνδυνος covid σε τετοια φαση ... παρακαλεσε τον γιατρό(στο νοσοκομειο) να της δώσει άδεια ,γιατι ειναι μεσα σε κοσμο ,γιατι εχει πιεση εργασιακη,γιατι ο διευθυντης την πιεζει για απολυση ,ο γιατρός παραλίγο να μας βρισει κιολας γιατι λεει δεν βλεπει λογο για αδεια , πηγαμε σε εξωτερικο γιατρο το ιδιο .Απο την μια της λενε να μην κουράζετε το ενα το αλλο και να προσέχει και απο την αλλη τους εξηγεί πως εχει η κατάσταση και κανεις δεν θελει να της υπογράψει αδεια .

alisida

# 11 στις 16/7/2020
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 8.010
Εφόσον δύο γιατροί σας διαβεβαιωσαν ότι δεν υπάρχει κίνδυνος ,μπορεί η κοπέλα σου να εργαστεί κανονικα προσέχοντας πάντα ο,τι συνέστησαν (τα κλασικά ,βάρη,τεντώματα κλπ..)Ψυχραιμία ,δεν είναι η μόνη εργαζόμενη έγκυος και αλίμονο αν βγαίναμε εκτός για 9 μήνες

tzoulia59

# 12 στις 16/7/2020
author
Γυναίκα / 80 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 7.292

κατσε γιατι θα σε μαλωσω,,,

κατ αρχην την εγγυμοσυνη τι την ηθελες;

θα στο πω ωμα...

μιλαγες με μια στο διαδικτυο 

κανενα χρονο,,

εσυ μας τα   εχεις πει .,... 

την ειδες και  κανα δυο φορες .γιατι δεν ειχες χρηματα να την συναντας...

και μεσα σ αυτες τις 2 συναντησεις ,,,την κατεστησες εγγυο διδυμη ,,

ετσι απλα ...

χωρις να εχεις στρωσει επαγγελματικα την ζωη σου ...

εχοντας ανοιχτο μετωπο με την νεα επιχειρηση ..

χωρις σταθεροτητα για τα προς το ζειν ,.

.καθε καλοκαιρι μας λες κι απο ενα σεναριο ...

κι απο την αλλη ...η κοπελα ..χωρις ενδοιασμους...κραταει παιδι μ εναν ανθρωπο που τον ειδε μολις 2 φορες ...

λοιπον θα ξεκινησω απο την επιχειρηση ..

.οταν πας να επωφεληθεις αγορακι μου ..

των προνομιων ενος νεου επιχειρηματια ,,συμβουλευεσαι ειδικο και δεν πας με το κεφαλι ,,βουρ ,,,

αυτα ειναι πολυπλοκες διαδικασιες με μεγαλες παγιδες ..εξου και το βρηκες μπροστα σου ...

παμε στις γεννες τωρα ..τα ειπα και πιο πανω ...

οταν γνωριζουμε ενα ατομο απο το διαδικτυο και το εχουμε δει και 3 φορες ...

βολιδοσκοπουμε και δινουμε χρονο να καταλαβουμε ταιριαζουμε δεν ταιριαζουμε ...

υπαρχουν κοινοι κωδικες επικοινωνιας..

η οχι ..;

δινουμε χρονο,,, πως το λενε ...

και προβληματιζομασθε ...ειναι ο ανθρωπος της ζωης μας αυτος;η μανα των παιδιων μας;

μπορουμε να  στηριξουμε κι αυτο και την καθημερινοτητα του ..ενοω συμβιωση γαμους και παιδια ;

εσυ ενω εισαι αλλου γι αλλου επαγγελματικα ,,,

προχωρας στα βαθια...και στ ανοιχτο πελαγος ..

που στηριζεσαι αληθεια;

στην δουλεια της κοπελας;

να που η κοπελα ειναι εγγυος μπορει και σε διδυμη κυηση και ηδη αντιμετωπιζει προβλημα με την δουλεια της ...

και με την κυηση ...

η αγορα εχει τετοιο απανθρωπο προσωπο σημερα 

..τοσο προσωπο ψυχρα συμφεροντολογικο ..

που λιγο ενδιαφερεται αν μια κοπελα κουβαλαει δυο μωρα στην κοιλια της...

για φαντασου να της κανουν ψυχρο πολεμο να παραιτηθει...;

ξερεις τι ψυχοφθορο ειναι αυτο;..

φανταζεσαι την ψυχολογια μιας κοπελας ...που εχει μια δυσκολη εγγυμοσυνη να μπορει ν αντεξει καθημερινο πολεμο...

και φυσικα για να νιωθει ψυχραιμη και ασφαλης...

πρεπει απο την αλλη να εχει εσενα διπλα της ισχυρο και σταθερο...

κι εσυ ,,οχι μονο ισχυρος δεν εισαι 

αλλα παραπαιεις μεταξυ φοβου και ανασφαλειας ,,για το μελλον σου και τωρα και το μελλον ολων σας ...

κι αν αργοτερα προελθουν τιποτα χωρισμοι παλι θα σου φταινε οι αλλοι ..

και με την  διαφορα οτι δεν θα  εισαι εσυ και το τομαρι σου (μεταφορικα) αλλα και παιδια ...

τωρα τι να κανεις;

τραβα να βρεις δικηγορο για την επιχειρηση ..μπας και βρεις καμια λυση απ εκει και σωσεις τιποτα ...

κι οσο για την  κοπελα σου και την εγγυμοσυνη ,,,

πηγαινε σε νοσοκομειο ,,,και ζητα χαρτι γιατρου για πολυπλοκη εγγυμοσυνη ,,,να δωσει στην κοπελα σου ,,,αδεια ημερων -μηνων ...

οσο κρινει ο γιατρος αφου η εγγυμοσυνη ηδη εχει προβλημα ...

κι αν αρνηθει και λεει ανοησιες οτι δεν πρεπει κλπ ,,

ζητησε να δεις τον επιμελητη τμηματος να την εξετασει ,,και να υπογραψει οτι δεν διατρεχει κινδυνο ουτε η ιδια ουτε η κυηση .,..

θα αναφερεις τις κακες συνθηκες εργασιας τον ψυχολογικο πολεμο και οποιος ειναι μαγκας ας υπογραψει...

η επιχειρηση μπορει να κοψει το λαιμο της ..λιγο να σας αφορα .

.νομικα ειστε κατοχηρωμενοι ,,αρκει να υπογραψει γιατρος νοσοκομειου ...

και αν συνεχιζεις να εχεις προβλημα ..να .βρεις ακρη στην επιθεωρηση εργασιας ...της επιχειρησης .

σε καποια επιθεωρηση της περιοχης ανηκει αυτη η επιχειρηση..

..τι νομιζεις οτι θελει ο καθε ενας κανει; ...

θα επικαλεσθει κακες συνθηκες εργασιας και ψυχολογικης πιεσης 

για εξαναγκασμο παραιτησης...

θα σας συμβουλευσει η επιθεωρηση ..πως να κινηθειτε ..

Παράθεση:
Σχόλιο # 10 από oresivios1
Σήμερα που καναμε εξετάσεις , διαπιστώθηκε δίδυμη κύηση αλλα μαλλον θα χάθει το ενα με κίνδυνο να χαθεί και το δευτερο λόγω του ενους αν δεν απορροφήθει απο το σωμα (ειναι στον ιδιο σακο) ,οι φοβοι μας εκτοξεύθηκαν ,κατι αυτο , κατι ο κίνδυνος covid σε τετοια φαση ... παρακαλεσε τον γιατρό(στο νοσοκομειο) να της δώσει άδεια ,ο γιατρός παραλίγο να μας βρισει κιολας γιατι λεει δεν βλεπει λογο για αδεια , πηγαμε σε εξωτερικο γιατρο το ιδιο .Απο την μια της λενε να μην κουράζετε το ενα το αλλο και να προσέχει και απο την αλλη τους εξηγεί πως εχει η κατάσταση και κανεις δεν θελει να της υπογράψει αδεια .

oresivios1

# 13 στις 17/7/2020
author
Ανδρας / 33 / Ελεύθερος
Ν. Ευβοίας / Σκύρος
Λοιπον η κοπελα ερχοταν εδω οποτε μπορουσε να παρει αδεια , πηγα εκει και εγω καποιες φορες συνηθως εκλεινα 2 βδομαδες στο μερος της ,της 3-4 φορες που ξανα ανεβηκα και αλλες 2 αυτη οσες φορες ηρθε .
Ετσι και αλλιως είχαμε παρει απόφαση να ερθει σε εμενα και την ειχα ζητησει απο τους γονεις της .
Η εγκυμοσύνη και έτυχε και δεν έτυχε (3-4 κρασια ισος και παραπάνω :p  να εχει πιει ο καθε ενας μας και το παθος , δεν θελει πολυ) .
Οταν έγινε οτι έγινε δεν γνώριζα οτι θα στραβώσει το πραγμα με την επιχείρηση μου , μιας και με διαβεβαίωναν και η εδω υπηρεσια αλλα και ο μελετητής οτι ειναι ολα αψογα και σε 2 βδομαδες απο την μερα κοινη θα εχουν μπει τα χρήματα στον λογαριασμό μου .
Οπως προ ανέφερα miss julia απο 2 γιατρους(ο ενας απο το νοσοκομείο που την εβλεπε) ζήτησε η κοπελα αδεια  και η αλλη η γιατρος της και κανεις δεν ήθελε να της δώσει αδεια .
Ρωτησα εγω ενα γνωστο μου γιατρο εδω γυναικολογο και χτυπιόταν ο ανθρωπος οτι αν δεν δωσεις σε αυτες τις περιπτώσεις αδεια , ποτε θα δωσεις , ειδικά τωρα με τον covid ?! 

Καταληξαμε σε 2 συμπερασματα , ακομα και να βρουμε γιατρο να της δωσει αδεια στο μερος της

1ον μπορει ο διευθυντης να την καταγγείλει ανα πασα στιγμη η ακομα μπορει και να μην την υπογραψει . Δηλαδη αν η κοπελα ερθει εδω και παρει απο δω την αδεια ,υπαρχει φοβος να μην την δεχτουν στον τοπο της και θελει λεει το γνησιο χαρτι , ουτε με email ουτε με τιποτα τετοιο .

oresivios1

# 14 στις 17/7/2020
author
Ανδρας / 33 / Ελεύθερος
Ν. Ευβοίας / Σκύρος

Επισης σορρυ κιολας αλλα ειχε δίκιο ο δικος μου γιατρός εδω .. Μετα σε αναζήτηση μου στο ιντερνετ για επαπειλούμενη εγκυμοσύνη , ειχε τα μισα συμπτώματα μην πω και παραπάνω για να χαρακτηριστεί μια εγκυμοσύνη επαπειλούμενη και αυτοί αντί να της δώσουν άδεια και ξεκουράσου της λενε πήγαινε να δουλέψεις .

la-mer

# 15 στις 17/7/2020
author
Γυναίκα / 52 / Παντρεμένη
Ν. Ροδόπης / Κομοτηνή
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 473

μήπως, αφού θα κάνετε οικογένεια, να σκεφτείτε πού θα εγκατασταθείτε τελικά? 

Αυτά τα "το μέρος της" και "το μέρος μου" δε συνάδουν με κοινή ζωή, η οποία όταν γεννιέται ένα παιδί, χτίζεται σε έναν τόπο... με τα πήγαινε έλα, δουλεύω εδώ και ο άλλος είναι αλλού , χαϊρι δε γίνεται.

Αν κατάλαβα καλά το θέμα και τον προβληματισμό σου, προέχει να χαράξετε κοινή πορεία. Οι εργοδότες έπονται.

Παράθεση:
Σχόλιο # 13 από oresivios1
Λοιπον η κοπελα ερχοταν εδω οποτε μπορουσε να παρει αδεια , πηγα εκει και εγω καποιες φορες συνηθως εκλεινα 2 βδομαδες στο μερος της ,της 3-4 φορες που ξανα ανεβηκα και αλλες 2 αυτη οσες φορες ηρθε .
Ετσι και αλλιως είχαμε παρει απόφαση να ερθει σε εμενα και την ειχα ζητησει απο τους γονεις της .
Η εγκυμοσύνη και έτυχε και δεν έτυχε (3-4 κρασια ισος και παραπάνω :p  να εχει πιει ο καθε ενας μας και το παθος , δεν θελει πολυ) .
Οταν έγινε οτι έγινε δεν γνώριζα οτι θα στραβώσει το πραγμα με την επιχείρηση μου , μιας και με διαβεβαίωναν και η εδω υπηρεσια αλλα και ο μελετητής οτι ειναι ολα αψογα και σε 2 βδομαδες απο την μερα κοινη θα εχουν μπει τα χρήματα στον λογαριασμό μου .
Οπως προ ανέφερα miss julia απο 2 γιατρους(ο ενας απο το νοσοκομείο που την εβλεπε) ζήτησε η κοπελα αδεια  και η αλλη η γιατρος της και κανεις δεν ήθελε να της δώσει αδεια .
Ρωτησα εγω ενα γνωστο μου γιατρο εδω γυναικολογο και χτυπιόταν ο ανθρωπος οτι αν δεν δωσεις σε αυτες τις περιπτώσεις αδεια , ποτε θα δωσεις , ειδικά τωρα με τον covid ?! 

Καταληξαμε σε 2 συμπερασματα , ακομα και να βρουμε γιατρο να της δωσει αδεια στο μερος της

1ον μπορει ο διευθυντης να την καταγγείλει ανα πασα στιγμη η ακομα μπορει και να μην την υπογραψει . Δηλαδη αν η κοπελα ερθει εδω και παρει απο δω την αδεια ,υπαρχει φοβος να μην την δεχτουν στον τοπο της και θελει λεει το γνησιο χαρτι , ουτε με email ουτε με τιποτα τετοιο .

la-mer

# 16 στις 17/7/2020
author
Γυναίκα / 52 / Παντρεμένη
Ν. Ροδόπης / Κομοτηνή
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 473

και για να το πω πιο απλά, άντε και παίρνει άδεια από τη δουλειά της, μετά θα ξανά γυρίσει να δουλέψει στον τόπο της? και εσύ πού θα είσαι? και να πάρει άδεια από μια δουλειά που μετά θα παρατήσει για να είστε μαζί, ε δεν το λες και έντιμο...

Επαναλαμβάνω βεβαίως, ότι δεν κόβω και το κεφάλι μου ότι κατάλαβα τον προβληματισμό σας.

Παράθεση:

SaltedCaramel

# 17 στις 17/7/2020
author
Γυναίκα / 73 / Παντρεμένη
Αρμενία
Απαντήσεις: 66

Μαγκας εισαι!

Δυστυχως δεν έχω να πω κατι χρησιμο για το θεμα σου.

Σου ευχομαι με το καλο , καλη δυναμη και να αγαπιεστε  στο επακρο. 

Παράθεση:

Αρέσει στα μέλη alisida, maraki_lar_1980

agnwstos_Xi

# 18 στις 17/7/2020
author
Ανδρας / 75 / Ελεύθερος
Χονγκ Κογκ
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 261

Παράθεση:

1)Ψυχραιμία.Δεν μπλέκεσαι για κανέναν λόγο στα πόδια του διευθυντή ( Είναι κι αυτός στην τσίτα.Δες και σχόλιο # 5,το πρόβλημα από τη σκοπιά του ),δεν απειλείς.Μακριά για να μην κάνεις ζημιά.

2)Εννοείται ότι δεν παραιτείται η κοπέλα σου.Να διατηρήσει κι αυτή την ψυχραιμία της όσο μπορεί,να είναι τυπική στην εργασία της.

Βρήκα αυτά εδώ :

* Η καταγγελία της σύμβασης εργασίας κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

Σύμφωνα με το άρθρο 15 του Ν. 1483/1984, απαγορεύεται και είναι απολύτως άκυρη η καταγγελία της σχέσης εργασίας εργαζόμενης από τον εργοδότη της, τόσο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, όσο και για χρονικό διάστημα δεκαοχτώ μηνών μετά τον τοκετό, ή κατά την απουσία της για μεγαλύτερο χρόνο, λόγω ασθένειας που οφείλεται στην κύηση ή τον τοκετό.

Βάσει του ως άνω κανόνα, καθίσταται κατανοητό ότι το ελληνικό δίκαιο παρέχει αυξημένη προστασία προς την εργαζόμενη μητέρα, και μάλιστα ανεξάρτητα από τη γνώση της εγκυμοσύνης από τον εργοδότη (ΜΠΡ ΑΘ 807/2008).

*Ο χρόνος καταγγελίας της σύμβασης εργασίας ( προσοχή μην ισχυριστεί ο διευθυντής πως την προειδοποίησε για απόλυση πριν την έναρξη της εγκυμοσύνης της )

Ως χρόνος καταγγελίας της σύμβασης εργασίας θεωρείται η προειδοποίηση της απόλυσης και όχι η ίδια η καταγγελία! Ως εκ τούτου, αν η προειδοποίηση της απόλυσης κοινοποιηθεί στην εργαζόμενη πριν την έναρξη της εγκυμοσύνης αλλά η καταγγελία της σύμβασης επέλθει κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, η απόλυση είναι καθ’ όλα νόμιμη, εφόσον καθοριστικό σημείο είναι μόνο αυτό της προειδοποίησης.

*Η απόλυση εγκύου για σπουδαίο λόγο

Ο ανωτέρω κανόνας δεν είναι απόλυτος. Ο νόμος δίνει το δικαίωμα στον εργοδότη να απολύσει την έγκυο για σπουδαίο λόγο. Εντούτοις, ο σπουδαίος λόγος είναι μια αόριστη νομική έννοια, τα όρια της οποίας καθορίζονται στην εκάστοτε περίπτωση από το Δικαστήριο. Σπουδαίο λόγο αποτελεί κάθε περιστατικό που κατ’ αντικειμενική κρίση καθιστά αδύνατη τη συνέχιση της εργασιακής σχέσης από τον εργοδότη.

Ενδεικτικά, σπουδαίοι λόγοι σύμφωνα με τη νομολογία θεωρούνται η μη υπακοή στις οδηγίες του εργοδότη, η ουσιώδης παράβαση των συμβατικών υποχρεώσεων της εργαζόμενης με αποτέλεσμα τη βλάβη στον εργοδότη, καθώς και η διακοπή λειτουργίας της εργοδότριας επιχείρησης.

Δεν θεωρείται σπουδαίος λόγος η μείωση της απόδοσης της εργαζόμενης που οφείλεται στην εγκυμοσύνη (ΕΦ ΘΕΣ 342/2015).

Επιπροσθέτως, σύμφωνα με το άρθρο 10 του π.δ. 176/1997, ο εργοδότης, που απολύει έγκυο για σπουδαίο λόγο, οφείλει να αιτιολογήσει την καταγγελία της σύμβασης εργασίας της γραπτώς και να ενημερώσει τις αρμόδιες υπηρεσίες επιθεώρησης εργασίας των Νομαρχιακών Αυτοδιοικήσεων.

3)Απευθύνεσαι σε εργατολόγο.Κάνεις γκουγκλ " απόλυση εγκύου " και ψάχνεις ένα -ένα όλα τα λινκ μέχρι να βρεις το κατάλληλο δικηγορικό γραφείο.Μόνο η βοήθεια ειδικών που ξέρουν το εργατικό δίκαιο θα σας γλυτώσει από τις "νομότυπες παγίδες" που θα στήσει ο διευθυντής.

Δίχως παραίτηση και με μπούσουλα τις συμβουλές εργατολόγου ,δεν βλέπω τρόπο να χάσει τη δουλειά της.

4) Αν παρά ταύτα δε βγάλεις άκρη και την "παραιτήσουν",φωνάζεις Ρουβίκωνα.

Σε περίπτωση που φτάσεις ως εκεί,θέλουμε αποκλειστικότητα.Να πρωτοανέβει το βιντεάκι με την "επίσκεψη" στον χώρο εργασίας της κοπέλας σου εδώ στο φόρουμ.

Για όσο κρατήσει η περιπέτεια, οφείλεις να είσαι ο ψύχραιμος της υπόθεσης.Να είσαι μια τεράστια αγκαλιά για την κοπέλα σου και να την καθησυχάζεις συνεχώς, λέγοντας της ότι όλα θα πάνε καλά,ακόμα κι αν δεν το πιστεύεις.Όλες της οι ανησυχίες,όλα της τα άγχη,πρέπει να εξαφανίζονται όταν ακούει τη φωνή σου.

Καλή σου μέρα και καλή δύναμη.

Αρέσει στα μέλη agrotis53, alisida

oresivios1

# 19 στις 17/7/2020
author
Ανδρας / 33 / Ελεύθερος
Ν. Ευβοίας / Σκύρος
Μα έχω σπίτι να μείνουμε μαζί.. Ενώ έντιμο με το που άκουσαν εγγυμοσυνη να της κάνουμε ψυχολογικό πόλεμο ώστε να παραιτηθεί.. Είναι έντιμο που οι συναδερφισες της την κράζουν στην μούρη της γτ τώρα αναγκάζονται να κα κανουν αυτές κάποιες από τις δουλειές που έκανε αυτή ως τώρα.

oresivios1

# 20 στις 17/7/2020
author
Ανδρας / 33 / Ελεύθερος
Ν. Ευβοίας / Σκύρος
Καλημέρα. Ναι είχε κάνει μια κουβέντα πριν μάθει για εγκυμοσύνη ότι σκέφτεται να φύγει μετα τα τέλη Αυγούστου. Τώρα που έμαθε την εγκυμοσύνη είπε στο διευθυντή ότι άλλαξε το πλάνο και δεν γίνεται να φύγει η απάντηση του, πρέπει να φύγεις γιατί πρέπει να είσαι με το πατέρα του παιδιού. Να σε συντηρεί αυτός και περιμένω μέχρι τέλος Αυγούστου την παραίτηση σου. Μάλιστα έκανε το φρικτό να δώσει το τηλ της κοπέλας μου στην επόμενη που θέλουν να πάρουν στην θέση της και την πήρε ότι θέλουν να μιλήσουν. Όταν της είπε ότι τώρα δεν έχει τον χρόνο η απάντηση της ήταν η έξεις εκτός λογικής. Έλα μωρέ δεν θα είσαι και η πρώτη άνεργη μητέρα, εφοσων πλέον δεν μπορείς να κάνεις αυτά που ζητάει η δουλειά γτ να παραμένεις και να το τραβάς, καλύτερα παραιτησου και πήγαινε στον δικό σου
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Η απάντησή σας

Τίτλος :
(Προαιρετικά)
Μεταφορά σε εξέλιξη...
Παρακαλούμε περιμένετε
Επισύναψη αρχείου
1 συνημμένο αρχείο
Υπάρχουν τα παρακάτω προβλήματα:

Δεν έχετε επιλέξει την Kατηγορία του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει τον Τίτλο του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει το Κείμενο του θέματος σας
Η απάντηση σας έχει δημοσιευτεί!
Πιέστε [Εμφάνιση] για να μεταφερθείτε στην απάντησή σας, ή [Νέα Απάντηση] για να συνεχίσετε.
Το θέμα σας έχει αποσταλεί για έγκριση.
Θα δημοσιευτεί μόλις έγκριθεί από την ομάδα διαχείρησης του Sxeseis.gr.
Υπήρξε κάποιο πρόβλημα με την αποστολή του θέματος σας.
Παρακαλούμε δοκιμάστε πάλι. Σε περίπτωση που το πρόβλημα παραμένει παρακαλούμε επικοινωνήστε με την υποστήριξη του Sxeseis.gr.